Čítajte viac z prílohy Víkend:
V medicíne nemám rád slovo objav
Nedávno dostal cenu Vedec roka Slovenskej republiky, ale rovnako ako mnohí uznávaní svetoví lekári, aj on si je vedomý, že úspechy jedného dňa môžu byť vzápätí vystriedané neúspechom. FEDOR ŠIMKO považuje boj s vysokým tlakom čiže hypertenziou za jednu z priorít zdravotníckej starostlivosti na Slovensku. Stres necháva odplávať dolu vodou - je totiž vášnivým rybárom.
Od papyrusov k počítačovým hrám?
Biblia je súčasťou nášho civilizačného kódu, je pravdepodobne najcitovanejšou knihou sveta. Aj tí, čo neveria v jej svätosť, používajú v bežnej reči frázy či prirovnania z nej. Vieme, že je dobré byť múdry ako Šalamún, bojíme sa jóbovských zvestí, pochybujúcich nazývame neveriacimi Tomášmi. Biblické mená ako Mária, Jozef, Marek, Matúš, Anna, Ján či Jakub sú stále najpoužívanejšími. Poznáme však túto knihu kníh?
Montserrat - duchovno sa spája s prírodou
Máloktorý turista, ktorý navštívil Barcelonu, vynechal Montserrat. Šesťdesiatpäť kilometrov vzdialené opátstvo v horách, ktoré bolo založené v roku 1025, si až dodnes zachováva priam mystickú silu. Tá je výsledkom kombinácie ohromujúcej prírody, neobvyklých skalných útvarov, cirkevných rituálov a sakrálneho umenia. Preto nie je vôbec prekvapujúce, že aj napriek svojej ťažko dostupnej polohe údajne priláka ročne okolo milióna návštevníkov.
Slovenská národná hymna v týchto dňoch oslavuje narodeniny - 155 rokov. Presnejšie povedané, dožila sa tohto jubilea ako celok, lebo po hudobnej stránke je to ľudová pieseň Kopala studienku. V marci 1844 odišla z Bratislavy skupina slovenskej mládeže na protest proti zosadeniu Štúra z profesúry a po ceste údajne po prvý raz spievali Nad Tatrou sa blýska. Text napísal Janko Matúška. Skladba sa stala obľúbenou, až sa dožila svojej hviezdnej slávy. Ostala v podstate nezmenená buď ako súčasť československej hymny, alebo samostatne, s výnimkou obdobia slovenského štátu (1939 - 1945).