BRATISLAVA. Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR)a poslanec za Smer - sociálna demokracia Mojmír Mamojka nie je presvedčený o tom, že by sudcovia Ústavného súdu (ÚS) SR v prípade rozhodovania o existencii Špeciálneho súdu (ŠS) konali pod nátlakom.
"Myslím si, že ide o silné tvrdenia, je to zlý prvok a netreba to dramatizovať," povedal dnes v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. "Nikdy som nepovedal, že Špeciálny súd nemá opodstatnenie, ale nemá v takejto podobe ako teraz - s takými príplatkami sudcov a takými previerkami NBÚ ako doteraz," povedal okrem iného. Poslanec je však za zachovanie ŠS, ale zmenou ústavného zákona a nie zmenou ústavy.
Zrušenie ŠS treba brať a posudzovať v kontexte všetkého, čo sa v súčasnosti deje v slovenskej justícii - koncentrácia moci v Súdnej rade a kandidatúra súčasného ministra spravodlivosti Štefana Harabina na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Zdôraznila poslankyňa Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Zrušenia ŠS pokladá za vážny problém.
Rešpektuje rozhodnutie ÚS SR, ktoré však ako pripomenula, bolo veľmi tesné. Podľa jej názoru deväť sudcov ÚS SR zvolila súčasná vládna koalícia a preto predstavujú názorovo politiku koalície. "Rozhodnutiu ÚS SR vyčítam politický charakter," uviedla okrem iného. Podľa jej slov pri najzávažnejších kauzách musia rozhodovať sudcovia, ktorí garantujú, že nie sú vydierateľní. Pripomenula, že opozícia pripravuje protestné zhromaždenia za zachovanie ŠS.
Podľa názoru Mamojku však navrhovanie ústavných sudcov do ich funkcií "išlo legitímnou cestou". Protestné zhromaždenia pokladá za protest voči ÚS a nie za zachovanie ŠS. Podľa jeho slov v prípade zachovania ŠS zvíťazí rozumné riešenie. Harabin je podľa neho skúsený trestný sudca a rozhodovať o tom, či bude predsedom NS SR, je v rukách Súdnej rady.