SME

SaS: Výsledky referenda sú záväzné, prezident poskytol mylnú informáciu

Výsledky referenda sú záväzné a musia byť vyhlásené rovnako ako zákon.

BRATISLAVA. Tvrdí to koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá týmto odmietla výroky prezidenta Ivana Gašparoviča, že poslanci Národnej rady nemôžu byť viazaní žiadnymi príkazmi.

Člen petičného výboru, ktorý zbieral podpisy pod referendum iniciované SaS, Robert Mistrík zdôraznil, že hlava štátu sa snaží zbaviť zodpovednosti za vzniknutú situáciu a posúva ju niekde úplne inde. "Spochybnil najdemokratickejší inštitút. Tvrdí, že referendum nie je záväzné, a toto konkrétne je navyše nepotrebné, to považujeme za škandalózne. Označiť právo občana podieľať sa na správe vecí verejných za zbytočnosť, je zarážajúce," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gašparovič totiž nedávno povedal, že predseda NR SR musí predložiť výsledok referenda poslancom, ale tí konajú podľa svojho vedomia a svedomia a nie sú viazaní žiadnymi príkazmi. Vypisovanie takéhoto referenda teda považuje za hazard.

Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec upozornil, že základným právom, ktoré zaručuje ústava, je podieľať sa na správe vecí verejných. "Umožňuje to občanom zúčastňovať sa volieb, no platí to aj počas volebného obdobia," vysvetlil. Na margo záväznosti výsledkov úspešného referenda podotkol, že sa s ním na základe Ústavy SR musí spojiť právny účinok. "Návrhy prijaté v referende sa vyhlásia rovnako ako zákon. Z tohto hľadiska poskytol prezident mylnú informáciu, keď hovoril o svedomí poslancov a ich neviazanosti pri výkone mandátu. NR SR nemá vôbec právomoc o návrhu prijatom v referende rozhodovať," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

Drgonec zároveň uviedol, že v SR neexistuje zákon, ktorý by Národnej rade priznával právomoc schvaľovať návrhy prijaté v referende. "Tie sa vyhlásia v Zbierke zákonov a nepodliehajú podpisovaniu predsedu parlamentu ani prezidenta a nerozhodujú o ňom ani poslanci," informoval.

Ak by parlament výsledky referenda nevyhlásil ako zákon, podľa Drgonca by mali mať občania, resp. petičný výbor právo obrátiť sa na Ústavný súd SR. Ten by následne NR SR uložil prijatie takejto právnej úpravy v istom čase. "V normálnom právnom štáte by nemohlo prichádzať do úvahy, aby parlament po rozhodnutí súdu naďalej strečkoval a nepripravil návrh takejto právnej úpravy," poznamenal.

Na otázku, kto potom napíše paragrafové znenie takéhoto zákona, odvetil, že legislatívny odbor parlamentu je prvá skupina ľudí, ktorá by to mala dostať na stôl a pripraviť. Právnik a neúspešný kandidát na poslanca NR SR za SaS Milan Galanda záväznosť výsledkov referenda podložil aj tým, že zmeniť jeho výsledky je možné len ústavným zákonom a až po troch rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Mistrík uznáva, že niektoré referendové otázky sú v programových tézach novej vlády, ale nie všetky. "Napr. imunita vyžaduje ústavnú väčšinu, ktorú koalícia nemá, navyše opozícia indikovala, že to nepodporí. Teda neexistuje absolútna zhoda na referendových otázkach a jediným spôsobom, ako ich presadiť do života, je referendum," povedal.

SaS je podľa jeho slov pripravená naďalej presviedčať koaličných partnerov, aby sa pridali k propagácii blížiaceho sa referenda. Okrem iných totiž aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) povedala, že referendum vníma ako zbytočné. "Je len mesiac po voľbách a niekto začína veľmi rýchlo zabúdať, ako vzniklo toto víťazstvo. Aj naša referendová aktivita prispela k zmene moci," upozornil. Samotná SaS chystá v tejto súvislosti "skromnú, ale veľmi intenzívnu kampaň". Drgonec si myslí, že každá slušná strana by mala presviedčať svojich voličov na účasť a v tej chvíli je vylúčené, aby peniaze boli vynaložené zbytočne.

SkryťVypnúť reklamu

Mistrík aj obaja právnici pripustili, že pozitívnou zmenou by bolo aj zníženie kvóra týkajúceho sa minimálnej účasti občanov na referende. "Volebná účasť historicky klesá. Keď je možné vytvoriť vládu s menej ako 50-percentnou účasťou vo voľbách, prečo by muselo byť referendum platné len pri nadpolovičnej účasti?" pýtal sa. Drgonec si myslí, že je to len o dobrej vôli. "My máme zo socializmu zakódované, že o všetkom môže rozhodovať len väčšina," dodal.

Prezident vyhlásil referendum iniciované SaS na sobotu 18. septembra. Plebiscit ponúka občanom priestor na prejavenie svojho názoru na zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov na 100 aj stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín. Piata otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon. Jeho výsledky budú platné len vtedy, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu