BRATISLAVA. Štát sa už zrejme nevyhne pokute 22,4 milióna eur za to, že nedodržal zmluvu s firmou známeho hádzanárskeho trénera Zoltána Heistera, ktorá mala dodávať školám suroviny na obedy.
Ministerstvo vnútra sa spoliehalo na Generálnu prokuratúru, tá mohla v 12-ročnom spore podať mimoriadne dovolanie. Pred pár dňami rozhodla, že posledný opravný prostriedok nevyužije.
„Rozhodujúce pri podaní mimoriadneho dovolania je, či bol porušený zákon. Výška sumy nie je dôvodom,“ povedala Jana Tökölyová z prokuratúry.
Ministerstvo zvažuje podanie na Ústavný súd. Peniaze nemá. „Bol by to citeľný zásah do štátneho rozpočtu,“ vraví hovorca Gábor Grendel.
Po voľbách v roku 1998 nové vedenie okresných úradov v Košickom kraji odmietlo plniť zmluvu podpísanú ich predchodcami. Firmu Školstrav vybrala ministerka školstva za SNS Eva Slavkovská. „My sme dali odporúčanie a či ho rešpektovali, to už bola ich záležitosť,“ hovorí dnes.
Súdy pokutu potvrdili Chronológia Strata miliónov
1998: pár dní po voľbách ministerka Slavkovská odporúča šéfom okresných úradov v Košickom kraji uzatvoriť zmluvy so Školstravom; 1999: okresy kážu školám, nech nakupujú samy; 1999: Školstrav žaluje úrady o 7,3 milióna eur; 2007, 2010: štát prehral na okresnom i na krajskom súde; 2010: najvyšší súd zamieta dovolanie, jeden z troch sudcov má opačný názor; 2010/2011: krajská prokuratúra v Košiciach i riaditeľ netrestného odboru Generálnej prokuratúry navrhujú mimoriadne dovolanie; 2011: Generálna prokuratúra odmieta podať dovolanie, štát má platiť 22,4 milióna eur.
Nominanti končiacej koalície HZDS-SNS-ZRS na čele jedenástich okresných úradov v Košickom kraji pár dní po prehratých parlamentných voľbách v roku 1998 uzatvorili s firmou zmluvu na dodávanie potravín pre zhruba stotisíc žiakov materských a základných škôl v kraji.
Firmu úradom odporučilo ministerstvo školstva vedené Evou Slavkovskou z SNS, ktoré si ju vybralo v súťaži. Zmluvu už podpísať nestihlo, keďže školy kompetenčne prešli pod okresné úrady.
Novým prednostom za koalíciu SDK-SMK-SDĽ-SOP sa zmluva zdala nevýhodná a firma nedôveryhodná. Školy nechali, aby si potraviny ďalej kupovali samy.
Školstrav štát zažaloval a súdy mu vyhoveli. Obvodný úrad v Košiciach, ktorý je nástupcom zrušených okresných úradov a patrí pod ministerstvo vnútra, sa preto obrátil na Najvyšší súd. Verdikt potvrdil i ten. Z trojčlenného senátu bol proti iba sudca Rudolf Čirč, ktorý vydal odlišné stanovisko.
Súdy podľa neho porušili princíp „rovnosti zbraní“, lebo odmietli vypočuť väčšinu šéfov okresných úradov, ktorí zmluvy podpisovali.
V zmluve sa tiež úrady zaviazali, že zákazkou „nepoveria iného“. Keďže si však školy nakupovali potraviny samy, k „povereniu iného“ podľa sudcu Čirča nedošlo. Takýto výklad zmluvy by znamenal jej porušenie aj v prípade, ak by si hociktorá jedáleň potrebovala sama dokúpiť čo i len kilogram soli, napísal.
S jeho názorom sa stotožnila košická krajská prokuratúra i riaditeľ netrestného odboru Generálnej prokuratúry Vojtech Leffler, čo odporúčali rozsudok súdu napadnúť takzvaným mimoriadnym dovolaním. Dôvodili aj výrazne neprimeranou výškou pokuty. To by spor vrátilo naspäť na súdy.
Nejednotní prokurátori Generálna prokuratúra to však napokon pred pár dňami odmietla. Dôvodom bolo, že by opäť rozhodoval Najvyšší súd, ktorý sa už raz vecou zaoberal.
„Je neprípustné, aby Najvyšší súd skúmal totožnú otázku raz v konaní o dovolaní a potom opätovne v konaní o mimoriadnom dovolaní. Záver Najvyššieho súdu je v tomto ohľade konečný a nemôže byť prehodnotený,“ napísala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Obhajca obvodného úradu Vladimír Vrábeľ nesúhlasí. „Najvyšší súd skúmal otázku, či bolo vypočutie troch z jedenástich prednostov dostatočné. Rozhodovať by nemal o kvantite, ale o kvalite dôkazov, či ich nevypočutím nebola porušená rovnosť zbraní a zvýhodnená druhá strana,“ tvrdí. Štátu odporúča obrátiť sa na Ústavný súd.
„Sme názoru, že boli splnené podmienky na podanie mimoriadneho dovolania,“ hovorí aj štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka. „Štát by mal využiť všetky prostriedky, aby sa akákoľvek pochybnosť vylúčila. A to sa tým, že generálny prokurátor nevyužil opravný prostriedok, nestalo.“
„Skúmame rozhodnutie prokuratúry a hľadáme možnosti, ako vyriešiť vzniknutú situáciu,“ napísal hovorca ministerstva Gábor Grendel.
Heister: Zrušili to a nebavili sa s nami
Hovorí, že s politikmi o zákazke nikdy nerokoval. Podnikateľ a tréner ZOLTÁN HEISTER.
Čo vravíte na víťazstvo v spore?
„Trval 11 rokov, išiel som doň, lebo som bol presvedčený, že mám pravdu.“
Je vyše 22 miliónov eur adekvátne odškodnenie za to, že ste nedodali obedy?
„Zmluva je zmluva. Vedeli, do čoho v spore idú. Aj ja som mohol vyhodiť na spory veľké peniaze a dopadnúť ináč. Ich sa treba opýtať, prečo šli do takého rizika.“
Šéfovia vtedajších úradov hovoria, že ste nevedeli garantovať, čo ste mali.
„Skadiaľ vedeli, že firma je nedôveryhodná, keď to ani neskúsili?“
Vraj ste nemali sklady, autá, vyškolených ľudí.
„Pol roka som platil ľudí v Košiciach, mali sme pripravené sklady, mraziarenské autá, účtovníčky, nakúpené počítače. Pol roka sme ich vyzývali, aby pristúpili k plneniu zmluvy, a to sme deklarovali aj na súde.“
Prečo teda odstúpili?
„Spakruky. Prišli na úrad, ani sa s nami nebavili, napísali, že nebudú plniť zmluvy a bolo to vybavené.“
Poukazovali aj na to, že ste v biznise nepodnikali.
„Ja som obchodoval s rôznymi vecami. Keby to nefungovalo, potom mohli odstúpiť od zmluvy.“
Firmu ste založili len tesne pred súťažou. Prečo?
„Rôzne firmy robia rôzne veci, túto som založil, aby som nemusel prihlásiť starú firmu, ktorú som mal roky.“
Rokovali ste o zákazke aj s nejakým politikom?
„Nie, iba so šéfmi vtedajších okresných úradov.“
Tým vás odporúčala ministerka Slavkovská z SNS.
„Na ministerstve školstva bola súťaž, kde som sa prihlásil. Nejaká firma vyhrala v Bratislavskom kraji, my v Košiciach.“
Ministerstvo tvrdí, že takú sumu teraz nemá, ste ochotný sa dohodnúť?
„Záleží, ako k tomu pristúpia. Doteraz sa nikto dohodnúť nechcel.“
(mp)

Beata
Balogová
