BRATISLAVA. Najúspešnejšími lobistami v parlamente nie sú gastrofirmy, ale poľovníci. Poľovnícka loby vie, ako uspieť. „Presadí svoje, keď ide o zachovanie ich výsad,“ hovorí Martin Poliačik z SaS.
Róbert Madej (Smer) ich silu vysvetľuje tým, že v parlamente sedí veľa poľovníkov. „Naposledy to bolo cítiť pri návrhu o psoch a mačkách. Presunul sa na ďalšiu schôdzu.“ Novela má poľovníkom sprísniť podmienky, za akých budú môcť strieľať mačky a psy v poľovnom revíri.
Lobing – bežná prax Kto lobuje Silné skupiny
Združenie miest a obcí Slovenska, zástupcovia odborov, zamestnávatelia, profesijné združenia vinárov a výrobcov piva
Keď parlament tento týždeň odmietol návrh, aby si zamestnanci mohli vybrať, či chcú peniaze, alebo gastrolístky, líder Obyčajných ľudí Igor Matovič hovoril o silnom lobingu gastrofiriem.
Politikov KDH a SDKÚ, ktorí prijatie návrhu prekazili, obvinil, že sa dali podplatiť. Proti bol aj šéf KDH Pavol Hrušovský. „Nik na mňa nemal vplyv.“
Lobing je v západných krajinách bežný a regulovaný jav. Brusel nedávno sprísnil pravidlá. Lobisti, ktorí chcú pôsobiť v Európskom parlamente, musia byť registrovaní. Europoslanci majú zverejňovať, s ktorými sa pri práci stretli. Lobistov platia záujmové skupiny.
Na Slovensku zákon o lobingu chýba. „Nemáme to v legislatívnom pláne,“ reagovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Oliver Petrík je profesionálny lobista registrovaný v Bruseli. Tvrdí, že v EÚ sa legislatíva pripomienkuje oveľa transparentnejšie. „Na Slovensku by boli lepšie zákony, keby do nich poslanci nezasahovali.“ Hovorí, že v Bruseli sa presadia záujmové skupiny s názorovými prúdmi, u nás poslanci prispôsobujú zákony súkromným záujmom.
Kamarátske lobovanie Pred pol rokom plánoval zákon o lobingu predložiť Poliačik. Dnes hovorí, že to nemá zmysel, lebo lobisti majú s poslancami kamarátske vzťahy. „Ťažko je oddeliť, kedy idú na kávu a kedy na rokovanie. Pravidlá by sa nedodržiavali.“
Pred prijatím Zákonníka práce lobisti navštívili Júliusa Brocku z KDH. Predstavitelia Tesca tlačili, aby upustil od návrhu, ktorý by zakázal prácu počas sviatkov.
„Chceli ma presvedčiť, že ich zamestnanci chcú vo sviatok pracovať a po prijatí by museli prepúšťať.“ Väčšina poslancov zákaz napokon odmietla. Tesco včera neodpovedalo, s ktorými poslancami sa pred prijatím zákonníka stretlo.
Tlak lobistov podľa Poliačika presiahol hranicu pri zákone o obmedzovaní stavebných povolení pri stavbe slnečných elektrární. „Bolo to od firiem, ktoré pôsobia na trhu v tejto oblasti.“ Najväčšie tlaky sú podľa neho aj od farmaceutických firiem a lekárnikov.
Člen zdravotníckeho výboru Ivan Chaban z SDKÚ vraví, že farmafirmy najaktívnejšie bojovali proti tomu, aby lekári nemohli predpisovať účinnú látku, ale konkrétny liek.
Pôsobia v lobingu
Peter Papánek, bývalý hovorca Ivana Mikloša
Šéfuje spoločnosti Neuropea, ktorá ponúka „riešenia v oblasti Publice Relations a lobingu“. Spoločnosť lobovala aj za gastrolístky, spolupracuje s Asociáciou emitentov stravovacích poukážok.
„Bolo za tým tri štvrte roka práce, robili sa analýzy, prieskumy a štúdie, pripravili sme argumenty do diskusie.“
Lobovali podľa neho rovnakým spôsobom ako poslanec Igor Matovič, ktorý hovorí o kupovaní hlasov. Poslancom posielali emaily a presviedčali o zachovaní gastrolístkov. „Kým v zahraničí je to normálna vec, na Slovensku sa na lobing pozerá, že ide o korupciu.“
Soňa Pötheová Bullová, bývalá redaktorka
Dobrý lobista podľa nej potrebuje kontakty na poslancov. „Bolo logické, že po odchode z médií som sa rozhodla kontakty zužitkovať.“
Absolventka žurnalistiky dnes vedie PR spoločnosť Winston and Partners, ktorá sa zaoberá aj krízovou komunikáciou a mediálnym poradenstvom.
Prekáža jej, že na Slovensku nie je zákon, ktorý by určoval, čo lobista nesmie. „Privítala by som aj stanovenie odborných kritérií, ktoré musí splniť.“
Pötheová v minulosti pracovala ako politická redaktorka v televíziách Markíza a Luna.
Juraj Puchý, spolumajiteľ AMI Communications
Bol generálnym sekretárom Aliancie nového občana, hovorcom ministerstva kultúry a Národného bezpečnostného úradu.
Spoločnosť AMI Communicatons podľa Puchého pôsobí viac v oblasti PR ako pôsobenia na verejnú mienku.
„Ak robíme public affairs, riadime sa zásadou, že to nie je ovplyvňovanie, ale poskytujeme informácie všetkým zúčastneným stranám.“
Ľudia, ktorí boli blízko politiky a neskôr pracujú v oblasti public affairs, majú podľa neho výhodu, že poznajú prostredie.
Rastislav Káčer, FIPRA Slovakia
Bývalý veľvyslanec v USA od roku 2008 pracuje pre celosvetovo známu spoločnosť FIPRA, ktorá sa špecializuje na oblasť strategických vládnych vzťahov a regulačného poradenstva.
„Sme konzultačná firma, ktorá má svojich lobistov v bruselskom partnerskom office.“
Tí sú podľa Káčera zapísaní v európskom registri.
Káčer v rokoch 2001 až 2003 pracoval ako štátny tajomník ministerstva obrany, zodpovedal za prístupový proces Slovenska do NATO. Je prezidentom Slovenskej atlantickej komisie.
(zp), (mm)

Beata
Balogová
