E -mail o voľbách zo sociálnej siete navádza, ale zavádza. Ľuďom radí, odovzdať vo voľbách neplatný hlas. Aj ten však stranám môže pomôcť.
NOVÉ ZÁMKY. „Tento variant nie je nikde prezentovaný, pretože pre strany znamená nulovú platbu za daný voličov hlas," píše sa v reťazovom e-maili, ktorý si v posledné dni ľudia hromadne preposielajú.
Autor e-mailu navádza ľudí k tomu, aby odovzdali do urny prázdnu obálku, ktorá automaticky znamená neplatný hlas.
Hodnota neplatného hlasu sa od platného líši tým, že strana zaň nemôže získať príspevok za hlasy zo štátneho rozpočtu. Ak totiž strana alebo koalícia získa vo voľbách viac ako tri percentá platných voličských hlasov, štát strane za každý jeden takýto hlas vyplatí určitú finančnú čiastku.
Zákon o voľbách do NRSR definuje túto čiastku ako „jedno percento priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve, za kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom sa konajú voľby do Národnej rady Slovenskej republiky".
Čím viac platných hlasov teda strana získa, tým väčší príspevok dostane od štátu.
Dostal aj Mečiar
Podľa údajov z ministerstva financií prišla takto k peniazom aj súčasná mimoparlamentná strana Vladimíra Mečiara HZDS. Štát jej za 4,32 % hlasov vyplatil v posledných parlamentných voľbách skoro 611-tisíc eur. Víťazná strana volieb SMER získala skoro päť miliónov eur. Podporilo ju 34,79 percent voličov.
Autor e-mailu upozorňuje tiež nato, že strany si rozdelia peniaze aj za obyvateľov, ktorý nešli k volebným urnám. Akú sumu a v akom pomere by si strany peniaze rozdelili za týchto obyvateľov, neznámy autor už neuvádza.
Príspevky utŕžené za minulé parlamentné voľby. ZDROJ: MF SR
E-mail zavádza
Ministerstvo financií reagovalo na obsah e-mailu výňatkom časti zo zákonu o voľbách. K tomu pripojilo vysvetlenie, že výška príspevku za hlasy sa odvíja od počtu platných hlasov.
„Ten, kto voliť nešiel, logicky nemohol odovzdať platný hlas. Takže z tohto pohľadu niet rozdielu medzi prázdnou obálkou a neúčasťou," dodáva hovorca ministerstva Martin Jaroš.
Príspevok za hlasy však nie je jediný, ktorý strana od štátu dostáva. Zákon o politických stranách a politických hnutiach uvádza, že zo štátneho rozpočtu sa vyplácajú aj príspevok na mandát a príspevok na činnosť.
Takýto e-mail chodí po sociálnych sieťach.
Aj neplatný hlas pomôže
Výška príspevku na činnosť závisí rovnako ako výška príspevku za hlasy od počtu platných hlasov, teda na jeho výšku nemá vplyv volebná účasť. Pod volebnou účasťou sa rozumejú hlasy všetkých občanov, ktorí šli voliť, čiže platné aj neplatné hlasy.
Volebná účasť je ale dôležitá pre strany pri vyplácaní výšky príspevku na mandát. Rozdelí sa medzi strany, ktoré sa dostali do parlamentu, teda prekročili 5% hranicu. „Tento príspevok sa rozdelí medzi 150 poslancov, mandátov, bez ohľadu na počet platných hlasov" dodáva Jaroš z ministerstva financií.
Súhrn na záver.

Beata
Balogová
