Prípad z bratislavského Ružinova vyvolal obavy, že duševne chorá žena stratí byt. Možné to bude len so súhlasom súdu.
BRATISLAVA. Sobotňajší článok blogerky Nataše Holinovej, ktorý zverejnilo SME, vyvolal obavy, či duševne chorým hrozí, že môžu ľahko prísť o byt.
Priblížil príbeh 85-ročnej Anny Majerovej z bratislavského Ružinova, ktorá sa roky starala o psychicky ťažko chorú dcéru. Starostlivosť nezvládala, v roku 2009 prišiel podnet od susedov a z mestskej časti vyslali kontrolu.
Výsledkom bolo, že Ružinov podal na súd návrh na zbavenie spôsobilosti dcéry Tatiany. Za jej opatrovníčku ustanovil susedku, ktorej sa tak dostal do rúk aj Tatianin byt, kde dovtedy žila s matkou.
Zákon hovorí, že opatrovníci spravujú majetok tých, ktorých zastupujú. Ak však nejde o bežnú vec, treba na nakladanie s majetkom schválenie súdu.
„Opatrovník sa teda stará o bežný chod, ale vážne otázky, a to prevod bytu určite je, musí odsúhlasiť súd,“ vraví právnička a bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková.
Súdy nemajú žiadne vopred dané kritériá, podľa ktorých rozhodujú o tom, či nakladanie s majetkom povolia.
Tri dlhé roky
Chronológia
Kauza byt
na spolužitie Anny Majerovej s dcérou Tatianou sa od roku 2009 sťažovali susedia,
mestský úrad po troch rokoch požiadal súd, aby dcéru zbavil svojprávnosti,
za opatrovníčku ustanovil susedu, ktorá vysťahovala matku z bytu.
Čo sa dialo v byte Majerovcov od roku 2009 doteraz, opisujú susedia rôzne.
Niektorí spomínajú na smrad z bytu či neustále hádky. Iní priznávajú, že matka síce starostlivosť nezvládala, ale že také hrozné to nebolo.
Po troch rokoch prišiel rozsudok Okresného súdu Bratislava II, ktorý chorú Tatianu zbavil spôsobilosti na právne úkony a zároveň jej ustanovil opatrovníčku. Stala sa ňou žena zo susedstva Zlatica Fraňová.
Pôvodne sa opatrovníkom mala stať mestská časť Ružinov.
Zmenu navrhla Tatianina matka, tvrdí hovorkyňa mestskej časti Miroslava Štrosová. Potvrdil to aj Fraňovej právny zástupca Martin Abraham.
Dôvodom vraj bolo, že Majerovej pomáhala s dcérou ešte predtým, ako vôbec mestská časť dala na súd návrh na zbavenie spôsobilosti.
„Nikdy. Chcela som len niekoho, kto mi s dcérou pomôže,“ hovorí Majerová.
Priznala, že Fraňová jej pomáhala. Ale až od jari minulého roka. Najskôr upratovala a potom pomohla aj so zaopatrením dcéry. „V živote som nesúhlasila s tým, aby Tatianu zbavili svojprávnosti,“ tvrdí Majerová.
Vynovený byt
Krátko po tom, ako súd rozhodol, Fraňová v byte začala robiť zmeny.
Jej právnik hovorí, že sa tak stalo po dohode s Majerovou, čo ona odmieta. Opatrovníčka v byte vymenila radiátory, podlahy, nefunkčné okná. Sama nechala izby vyčistiť.
„V zmysle dohody sa mala podpísať príslušná zmluva o náhrade nákladov, čo sa však vzhľadom na radikálnu zmenu postoja Majerovej nestalo,“ povedal Abraham.
Fraňová tak vraj musí splácať banke úver, keďže na rekonštrukciu použila peniaze z povoleného prečerpania na svojom účte.
Fraňová prostredníctvom svojho právnika odmietla úvahy o tom, že by jej išlo o získanie bytu chorej. Holinová v článku upozornila, že opatrovníčka, ktorej dcéra pracuje na súde, ktorý o Majerovej rozhoduje, už jeden byt darovaním získala.
Advokát odmieta porovnávanie týchto situácií. V prvom prípade vraj Fraňová doopatrovala bezdetnú úplne svojprávnu starú osobu, ktorá jej z vďačnosti za sedem rokov starostlivosti svoj byt darovala.

Beata
Balogová
