BRATISLAVA. Kredity, ktoré učitelia získavajú za svoje ďalšie vzdelávanie a prilepšujú si tak k platu, budú môcť nadobudnúť už len na vysokých školách, v organizáciách ministerstva školstva či iných štátnych orgánov.
Vyplýva to z novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch z dielne poslancov Smeru, ktorú parlament schválil.
Navrhovatelia tvrdia, že veľké percento poskytovateľov tohto vzdelávania s výnimkou vysokých škôl a organizácií ministerstva to robí len pre finančné obohatenie.
"Často bez fyzicky realizovaného overenia kompetencií pred skúšobnou komisiou, ale len ako výmena finančnej čiastky za vydanie osvedčenia," píšu v návrhu.
V súčasnosti môžu podľa zákona učitelia a odborní zamestnanci kredity získavať aj na iných ako vysokých školách, kontinuálne vzdelávanie môžu poskytovať aj cirkvi, náboženské spoločnosti a právnické osoby, ktoré majú v predmete činnosti vzdelávanie.
Novela rieši aj doplňujúce pedagogické vzdelanie učiteľov, ktorí vyštudovali technický smer, avšak nemajú pedagogické vzdelanie.
Podľa súčasného zákona môžu vysoké školy technického, ekonomického, poľnohospodárskeho, potravinárskeho či umeleckého zamerania poskytovať doplňujúce pedagogické štúdium len za predpokladu, že majú riadne akreditovaný študijný program v skupine študijných odborov výchova a vzdelávanie.
"Táto podmienka nútila tieto školy zabezpečovať 'učiteľské' odbory personálne i materiálne aj napriek tomu, že sú zamerané na technické, ekonomické, poľnohospodárske, potravinárske, umelecké alebo iné odbory," uvádza sa v dôvodovej správe.
Keď odmietli podstúpiť proces akreditácie učiteľských programov, nemohli poskytovať doplňujúce pedagogické štúdium.
Stredné odborné školy preto podľa návrhu začali pociťovať nedostatok absolventov magisterských a inžinierskych odborov.
Po novom tak budú programy doplňujúceho pedagogického štúdia poskytovať vysoké školy po schválení akreditačnou radou bez toho, aby prešli schvaľovaním akreditačnou komisiou.