BRATISLAVA. Žiadna tlačová konferencia, kde by zvolení kandidáti s predsedom strany analyzovali, ako obstála strana, a prečo na Slovensku prišlo voliť najmenej ľudí spomedzi 28 krajín Únie.
Smer k výsledkom volieb do Európskeho parlamentu vydal len tlačové vyhlásenie, v ktorom konštatuje, že skutočnosť, že Slovensko malo tretíkrát za sebou najnižšiu účasť vo voľbách, vyžaduje dialóg politických strán a inštitúcií Únie.
Robert Fico, tak ako po prezidentských voľbách, ani po európskych neodpovedal na novinárske otázky.
Prednosť dostali starostovia zo ZMOS-u a hokejoví reprezentanti, ktorí sa vrátili z majstrovstiev sveta a nechali ho vyskúšať si brankársku masku.
V utorok bude v Bruseli rokovať s lídrami ostatných krajín o predsedovi novej Európskej komisie.
Splnený plán na 80 percent
„Extrémne nízka účasť voličov neumožňuje žiadne politologické závery z výsledkov jednotlivých strán,“ napísal Fico vo vyhlásení.
Poďakoval voličom, ktorí hlasovali, a ocenil výsledok jednotky kandidátky Smeru Maroša Šefčoviča.
Podpredseda a europoslanec Vladimír Maňka stratu jedného z doterajších piatich mandátov hodnotí ako „splnenie plánu na 80 percent“.
Europoslanec Boris Zala vraví, že by za úspech pokladal päť kresiel. „Takto je to sklamanie, ktoré vyplýva predovšetkým z nízkej účasti.“
Eurokomisár Šefčovič dostal necelých 70-tisíc hlasov, teda o tritisíc viac než Pavol Hrušovský z KDH v prezidentských voľbách.
Povedal však, že „tým získal silný mandát na pôsobenie v rámci európskych štruktúr“.
Podľa Fica získal Šefčovič demokratickú legitimitu a vláda ho navrhne za eurokomisára.
Médiá, stabilné strany, europoslanci
Dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič vidí za nízkou účasťou aj malú angažovanosť stabilných politických strán. Až také nízke percento voličov ho prekvapilo.
Ďalšiu príčinu hľadá v europoslancoch. "Tí po zvolení odrazu strácajú kontakt nielen s občanmi a voličmi, ale zdá sa mi, že niekedy aj so štátnou politikou. A to je zlé."
Myslí si, že by pomohlo, keby média niekoľkokrát do roka pripravili a odprezentovali diskusie s europoslancami.
Podobné stretnutia s ľuďmi by mali pravidelne organizovať aj samotní europoslanci.


Beata
Balogová
