BRATISLAVA. Zákon oddnes prikazuje nahrávať všetky súdne pojednávania, civilné aj trestné. Minister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec verí, že opatrenie povedie k priehľadnejším a efektívnejším súdnym konaniam.
Sudcovia: Veľa práce
Všetky audiozáznamy z pojednávaní budú súdy archivovať a stanú sa súčasťou súdnych spisov. Viac ako 230tisíc eur na kúpu nahrávacích zariadení poskytol Švajčiarsky finančný mechanizmus.
Súdy nové zariadenia skúšali od januára. Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave testovali jednak prístroje a jednak spôsob nahrávania.
Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová hovorí, že nahrávanie je „jednoduché a intuitívne“. Sudcovia sa však sťažovali, že im pribudli povinnosti.
Hrozí nepriama novela
Ešte skôr ako začala povinnosť všetko nahrávať platiť, navrhla ju poslankyňa vládneho Smeru Anna Vitteková zúžiť a to nepriamo cez novelu zákona o elektronických náramkoch.
Vitteková chce, aby sa pri trestných veciach nahrávali len hlavné pojednávania a verejné zasadnutia, na ktorých súd vykonáva dokazovanie. Chcela súdom prácu „trochu zjednodušiť“, povedala TASR.
Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa MostaHíd Lucia Žitňanská hovorí, že by to bola škoda. „Keď už zariadenia sú, a zapnú ich na dokazovanie, prečo by sa mali vypínať v inej fáze verejného zasadnutia.“
Pri neverejných zasadnutiach nahrávanie nehrá až takú rolu, no môže mať svoj význam. „Keď sa rozhoduje o väzbe, môžu byť prítomní aj prokurátor a obžalovaný. Nahrávanie slúži aj na verejnú kontrolu, či senát dodržiava procesné predpisy, či sa správa tak, ako má,“ povedala Žitňanská.

Beata
Balogová
