SME
Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš
AKTUALIZOVANÉ

Poslanci schválili Ficov návrh novely k reštrukturalizáciám

Parlament schválil novelu Obchodného zákonníka na riešenie Váhostavu. Opozičné návrhy neprešli.

(Zdroj: ILUSTRAĆNÉ SME - Jozef Jakubčo)
 • Parlament schválil novelu Obchodného zákonníka na riešenie Váhostavu.
 • Opozičné návrhy neprešli.
 • Poslanci sa v piatok ráno vrátia k návrhu na odvolanie šéfa KDH Jána Figeľa.

BRATISLAVA. Stavebná spoločnosť Váhostav, ktorá je v súčasnosti v reštrukturalizácii, sa môže vzdať 49 % svojich nezaťažených akcií v prospech nezabezpečených veriteľov.

Teda malých firiem a živnostníkov, aby sa aj takýmto spôsobom uspokojili ich pohľadávky voči firme. Možnosť výmeny dlhu za akcie prináša vládna novela Obchodného zákonníka, ktorú dnes parlament definitívne odobril.

Článok pokračuje pod video reklamou

Zo 122 prítomných poslancov za návrh hlasovalo 78 zákonodarcov vládneho Smeru-SD a Štefan Kuffa z OĽaNO. Proti bol len nezaradený poslanec Jozef Kollár, 42 opozičných poslancov sa hlasovania zdržalo.

Vymáhanie pohľadávok

V rámci nej sa po novom upravuje proces reštrukturalizácie firiem a zavedú sa do praxe opatrenia, na ktorých sa v stredu dohodla vláda s veriteľmi stavebnej firmy Váhostav-SK, jej vedením a bankami.

Zmena zákona je reakciou na problémy malých veriteľov tejto spoločnosti, parlament ju prerokúva v skrátenom konaní. Účinná bude hneď po jej podpise prezidentom a zverejnení v Zbierke zákonov.

Veritelia reštrukturalizovaných firiem si budú môcť odteraz vymáhať celých 100 % zo svojich pohľadávok. Záväzky spoločností sa totiž ani po skončení reštrukturalizačného procesu nevymažú.

Zároveň sa novelou rozširuje účel použitia osobitného odvodu bánk aj na posilnenie vlastných zdrojov spoločností, v ktorých má štát 100-% majetkovú účasť.

Malým veriteľom Váhostavu-SK sa chystá štát cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) ponúknuť okamžité odkúpenie pohľadávok vo výške 50 % ich hodnoty. Na tento odkup sa majú použiť práve peniaze z osobitného odvodu.

Novela prináša možnosť úpravy reštrukturalizačného plánu ešte pred jeho schválením na schôdzi veriteľov. V prípade Váhostavu sa tak budú môcť banky, ktoré sú tiež veriteľmi stavebnej spoločnosti, vzdať časti svojich zabezpečených pohľadávok.

Kým podľa navrhnutého reštrukturalizačného plánu majú dostať v rámci reštrukturalizácie 100 % z dlhovaných peňazí, na základe dohody s vládou to má byť len 85 %. Zostávajúcich 15 % si rozdelia malé firmy a živnostníci. Drobní nezabezpečení veritelia tak v konečnom dôsledku dostanú viac ako v reštrukturalizačnom pláne navrhovaných 15 %.

Register diskvalifikácií

Novelou sa zavádza aj možnosť, aby sa reštrukturalizačný správca mohol vzdať svojej funkcie. Nového správcu vyberie súd náhodným výberom. Novela tiež do budúcnosti zavádza register diskvalifikácií a prísne postihy pri odďaľovaní riešenia úpadku firmy. Po novom sa upravuje aj inštitút krízy obchodnej spoločnosti.

Upravuje sa tiež zákon o verejnom obstarávaní. Cieľom je zamedziť účasti vo verejnom obstarávaní tým subjektom, u ktorých bola povolená reštrukturalizácia. V čase od povolenia reštrukturalizácie do jej skončenia sa nebude môcť takáto firma zúčastniť verejného obstarávania.

Viacerí predstavitelia opozície vládnu novelu kritizovali. Prekáža im predovšetkým, že vláda chce odkupovať dlhy stavebnej spoločnosti Váhostav-SK z mimoriadneho odvodu bánk.

Podľa nich sa to zaplatí z verejných zdrojov a môže to mať dopad na deficit štátu. Novela sa tiež podľa opozície robila narýchlo a chaoticky. Viacerí opoziční poslanci preto predložili plénu vlastné pozmeňujúce návrhy, parlament ich ale neschválil.

Poslanci Národnej rady SR sa v piatok ráno vrátia po niekoľkých dňoch k návrhu na odvolanie šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu. V hre je údajne aj možnosť, že ho napokon Smer-SD neodvolá.Minútu po minúte sme ukončili.

18:27 Rokovanie skončilo, pokračovať sa bude v piatok o 9:00, na pláne je odvolávanie Figeľa.

18:24 Poslanci schválili vládny návrh novely Obchodného zákonníka.

18:18 Poslanci neschválili oba procedurálne návrhy poslanca Kollára ani návrh Žitňanskej a Kaníka.

18:12 Po krátkej prestávke sa začne hlasovať.

17:59 Vaše vystúpenie bolo trápne, odkázal poslanec SaS Ľubomír Galko predsedovi parlamentu. Diskusia sa v závere priostrila, poslanci debatujú o dochádzke.

17:47 Poslanci budú ešte hlasovať o procedurálnom návrhu od Jozefa Kollára, aby vláda stiahla návrh zákona. Tretina opozície na rokovaní chýba, upozornil Pellegrini.

17:41 Pavol Frešo vyzval poslancov Smeru, aby taktiež podpísali výzvu generálnemu prokurátorovi.

17:31 Ľudovít Kaník vyzýva Generálnu prokuratúru, aby konala v rámci zákonných možností. Číta výzvu na vydanie predbežného opatrenia, aby sa predišlo dokonaniu trestných činov.

17:29 Dlhotrvajúca parlamentná rozprava k Obchodnému zákonníku sa pomaly končí. Plénum by ešte dnes malo právnu normu prerokúvanú v skrátenom konaní najmä hlasmi Smeru definitívne schváliť. Zákon následne poputuje na podpis prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

17:18 Slovo si zobral Ľudovít Kaník, hovorí o neoprávnenej štátnej pomoci. Opozícia musí kontrolovať kroky vlády, dodal. Po jeho vystúpení budú poslanci hlasovať.

17:05 Boris Susko zo Smeru vysvetľuje, čo znamená reštrukturalizácia. Váhostav bude ovládať ďalej Juraj Široký, reaguje Daniel Lipšic.

16:48 Za rečnícky pult sa postavil Alojz Hlina. Nevylučuje, že spraví protest v Záhorskej Bystrici pred sídlom Juraja Širokého.

"Ľudia si to zaslúžia a verím, že im to začne aj chutiť. Vy kalkulujete s tým, že ľudia pre svoje záujmy nie sú ochotní nič urobiť, že nie sú ochotní vyjsť do ulíc. Verím, že vyrastie generácia, ktorá bude vzdávať rešpekt ľuďom, ktorí si to zaslúžia, nie tým v systéme so znakmi zločinu," vyhlásil Hlina.

16:38 Slovo si zobral minister spravodlivosti Tomáš Borec. „Váš návrh nie je v poriadku,“ reagoval na Hudackého návrh minister.

16:21 „Mlieko je rozliate a čo teraz s ním? Žiadne riešenie nie je dobré,“ hovorí vo svojom prejave Ján Hudacký z KDH. Poukázal na to, že opozícia predložila kvalifikované riešenia, ale Smer ich nepustil do druhého čítania.

16:05 „Slovensko je štát pre silných. Oplatí sa tu mať široké lakte, peniaze a drzosť,“ povedal Martin Poliačik.

16:02 „Jedným uchom dnu, druhým von. Ale sľubujem vám veľké divadlo, hneď potom ako dokončíme Váhostav,“ reagoval na riaditeľa Sociálnej poisťovne Alojz Hlina. Poisťovňa vraj terorizuje ľudí pre pár korún. Muňko sa bráni, že musí rešpektovať zákony.

15:51 V rozprave pokračuje Dušan Muňko zo Smeru. "Problém Váhostavu je problémom slovenského stavebnícta, ktoré je v červených číslach," povedal na úvod. Muňko hovorí o tom, že problém nemá iba Širokého Váhostav. „Tento problém má 90 percent firiem na Slovensku. Treba sa zamyslieť nad tým, ako týmto firmám pomôcť.“

15:46 Anton Martvoň obhajuje policajný postup pri Váhostave.

15:31 Slovo má Igor Hraško z OĽaNO. „Akciu NAKA by sme mohli nazvať zlyhaním. Lebo ako sme sa dozvedeli, nebola to razia, ale policajná návšteva. Prečo si NAKA dávala načas?“ pýta sa poslanec Hraško. „Váhostav začal stavať úsek Hubová - Ivachnová v roku 2014 a už má stratu 25 miliónov. Ako je to možné,“ pýta sa ďalej. Ficov návrh Hraško podporí, ak prejdú pozmeňovacie návrhy opozície.

Prečítajte si tiež:Takto Robert Fico dvakrát zmenil názor na kauzu VáhostavČítajte 

15:29 „Ak kradneš v malom, príde za tebou policajné komando, ak kradneš vo veľkom, príde za tebou policajná návšteva,“ reagoval na raziu vo Váhostave Jozef Viskupič.

15:13 V rozprave o novele Obchodného zákonníka, ktorý má riešiť problémy s reštrukturalizáciou firiem pokračuje Daniel Lipšic. Ponuka 49 percent akcií je podľa poslanca žiadna ponuka a je to absurdné riešenie. "Vy nechávate Váhostav tomu istému manažmentu. Dohoda je výhodná iba pre Juraja Širokého, toto je vaše riešenie," hovorí. Lipšic je presvedčený, že vlastníci Váhostavu nebudú za tejto vlády postavení pred spravodlivosť.

15:10 Čas na Hodinu otázok vypršal. Podpredsedníčka Národnej rady vyhlásila krátku prestávku.

15:08 Rovnaká otázka sa ušla aj ministrovi Borecovi. O kauze Váhostav podľa vlastných slov nevedel, keďže nie je stavbár a tejto téme sa nevenuje.

15:01 „Vedeli ste, alebo ste nevedeli, že Váhostav má finančné problémy?“ pýta sa poslanec Kadúc ministra Kaliňáka. Za neprítomného ministra vnútra odpovedá minister Počiatek. „V tomto prípade prebieha vyšetrovanie a minister do neho nevstupuje,“ uzavrel za Kaliňáka Počiatek.

14:53 Minister Jahnátek podľa vlastných slov necíti žiadnu zodpovednosť. S kauzou nemá nič spoločné ani on, ani Smer. Podľa ministra vláda už pripravila dve novely o reštitúciách, aby sa podobné kauzy už nezopakovali.jakl9588_r8787_res.jpg

Daniel Lipšic FOTO SME - Jozef Jakubčo

14:50 Poslanec Július Brocka sa pýta ministra Jahnátka, či vyvodí zodpovednosť za sporné prevody pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde.

14:45 Jozef Mikuš sa ministra Počiatka pýta, z akého dôvodu sa vymieňajú zvodidlá na diaľniciach a rýchlostných cestách. Projekt sa podľa ministra začal už v roku 2014 a má zvýšiť bezpečnosť na cestách. Je financovaný z Operačného programu doprava.

14:39 „Vy ste len taký havkáč pána Figeľa,“ kontroval Počiatek. "Celý problém začal za vás," ukončil svoje vystúpenie minister dopravy.

14:37 „Pán minister, hovorili ste od veci,“ reagoval Přidal. „Baví vás ešte vykonávať vašu funkciu?“ spýtal sa.

14:27 „Zdedili sme po vás katastrofálny stav čerpania eurofondov s veľa nášľapnými mínami,“ poukázal minister Počiatek. Ďalej porovnáva koľko sa stavalo za bývalej vlády a teraz. „Koncept ste si postavili na lacnom marketingu,“ odkázal Přidalovi.

Straty, ktoré má teraz Váhostav, podľa Počiatka vznikli už za bývalej vlády. „Straty sa ťahali od tej doby, keď ste tie zmluvy podpísali,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:Polícia by mala v súvislosti s Váhostavom vypočuť aj ŠirokéhoČítajte 

14:25 Alojz Přidal z KDH sa pýta, prečo vláda nekonala, keď tri roky vedela o situácii okolo Váhostavu. Odpovedá minister Počiatek.

14:20 Vážny odpovedal na otázku Mariána Záhumenského zo Smeru. Podpredseda vlády vysvetlil situáciu okolo Váhostavu.

14:00 Rokovanie v parlamente pokračuje Hodinou otázok. Premiér Robert Fico odletel do Bruselu na mimoriadny summit Európskej únie a tak ho zastupuje podpredseda vlády Ľubomír Vážny.

12:00 Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil obedňajšiu prestávku. O druhej hodine bude v parlamente pokračovať Hodina otázok.

11:57 Poslanec Daniel Lipšic pokračuje v slovách Žitňanskej. Tvrdí, že parlament sa vzdáva svojej prvotnej kompetencie a to považuje za veľmi nebezpečný precedens. "Približne 50 miliónov eur, ktoré dáte na platenie záväzkov Juraja Širokého, ste mohli dať na platy učiteľov," reagoval Lipšic na bankový odvod.

11:51 „Do parlamentu ste doniesli cintorín a idete zaň zahlasovať,“ reagoval vo faktickej poznámke poslanec Hlina.

11:35 Žitňanská dodáva, že ešte stále sa poslanci boja rozprávať o ručení majoritných spoločníkov. Žitňanská vidí v návrhu skôr materiál pre zaujímavé súdne spory a hovorí, že živnostníci v ňom potrebujú mať jasno.jakl9541_r4835_res.jpg

Lucia Žitňanská FOTO SME - Jozef Jakubčo

11:24 Poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) chce položiť ďalšie otázky a porovnáva predchádzajúci návrh s novým návrhom. „Tento parlament sa vzdáva kontroly nad pol miliardou štátnych aktív, dámy a páni,“ hovorí.

11:13 „Širokému zostane celý majetok a príde len o určitý počet akcií. Živnostníci dostanú 50% svojich pohľadávok, ktoré zaplatíme my všetci. Štát a schránkové firmy dostanú zvyšných 49 percent,“ povedal v rozprave poslanec Beblavý.

Tvrdí, že plameň kauzy Váhostav zapálil svojou vinou predseda vlády Robert Fico.

11:11 Zároveň Žitňanská upozorňuje, že disponovanie 49 percentami akcií Váhostavu-SK nie je výhrou ani pre živnostníkov, ani pre štát.

"Som presvedčená, že Váhostav-SK nie päť rokov, ale minimálne desať nebude mať žiaden zisk, teda ani dividendy pre akcionárov," vyhlásila s tým, že takto ostane majetok akcionárov neohrozený. "Teda živnostníci budú vzhľadom na krátkosť času uspokojení podľa možnosti, Široký prispeje len symbolicky a my ostatní to zaplatíme," dodala Žitňanská.

11:09 Opozičná strana Most-Híd nepodporí vládou navrhované legislatívne riešenie kauzy Váhostav-SK. Tvrdí to podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská s tým, že návrh prenáša takmer celú ťarchu na štát, pričom majiteľ stavebnej spoločnosti Juraj Široký zostáva prakticky nedotknutý.

"Návrh, ako tento problém riešiť, bol pripravovaný chaoticky a v časovej tiesni. To zodpovedá aj jeho výsledku," uviedla Žitňanská na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa nej, ak by sa vláda venovala tejto otázke vtedy, keď vznikla, mohlo finálne riešenie vyzerať úplne inak.

Opozičná politička upozorňuje, že podľa vyjadrení živnostníkov je pre nich výhodná len ponuka odkúpenia 50 percent ich pohľadávok štátom. "To bude znamenať, že štát bude znášať takmer všetky náklady na toto riešenie," doplnila Žitňanská.

11:00 Rozprava pokračuje poslancami, ktorí sa do rozpravy prihlásili ústne. Malo by vystúpiť približne desať poslancov. "Schránková vláda nemá šancu reálne vyrieiť problémy, ktoré tu riešime," povedal poslanec Miroslav Beblavý. "Celé je to cirkus, na pozadí ktorého bude vláda a jej kroky vyzerať čo najlepšie, napriek tejto hroznej situácii."jakl9568--1-_r6155_res.jpg

Alojz Hlina FOTO SME - Jozef Jakubčo

10:48 Posledným písomne prihláseným rečníkom v druhom čítaní je opozičný poslanec Eugen Jurzyca. V príspevku chce hovoriť o udržateľnosti dobrého nastavenia verejných financií.

10:45 Poslanec Kollár reaguje na poslanca Dušana Muňka: „ Chcem, aby verejné straty boli čo najnižšie. Viem, že potrebujeme podporu vládnej strany Smer – SD.“

10:40 "Rakúsku firmu Strabag zachraňovala rakúska vláda, podobne stavbárov v Nemecku zachraňovala pani Merkelová," povedal Dušan Muňko zo Smeru. Riešenie, ktoré ponúka vláda je podľa neho na to, aby sa pomohlo podnikateľskému prostrediu.

Od slovenskej vlády je však podľa poslanca Zsolta Simona (Most-Híd) ťažké očakávať, že prinesie zmysluplné riešenie.

“Dať veriteľom akcie a nedať k tomu práva, lebo väčšinu si nechá Široký, čo s tým môžu? Cez cyperské spoločnosti bude vyťahovať peniaze, zisk nikdy nebude a peniaze nikdy nedostanú,“ povedal poslanec v parlamente vo faktickej poznámke v druhom čítaní k návrhu novely Obchodného zákonníka.

10:15 Podľa poslanca za KDH Jána Hudackého dobré riešenie v prípade Váhostavu neexistuje. “Dá sa hovoriť len o menej horších a horších riešeniach,“ konštatoval vo faktickej poznámke.

Vládny návrh riešenia sa podľa Hudackého týka verejných zdrojov. “Ideme sanovať Váhostav z verejných zdrojov, čo určite nie je dobré riešenie,“ dodal. Problém Váhostavu nemusel byť, ak by bol prijatý návrh zákona o ochrane subdodávateľov, upozornil poslanec.

9:58 Parlament aj vo štvrtok pokračuje v diskusii o návrhu novely Obchodného zákonníka, cez ktorú sa majú upraviť aj reštrukturalizácie vo firmách. Vláda pristupuje k takýmto zmenám v reakcii na aktuálne problémy malých veriteľov stavebnej firmy Váhostav-SK.

Okrem iného navrhuje zaviesť do zákona možnosť odkupovania pohľadávok veriteľov cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) do výšky 50 % ich hodnoty. Financovať to chce z bankového odvodu.

jakl9551_r893_res.jpg

Jana Laššáková a Peter Pellegrini. FOTO SME - Jozef Jakubčo

Zároveň majú dlhy spoločností ostať nepremlčané. To znamená, že sa po realizácii reštrukturalizačného plánu nevymažú. Veritelia by si ich tak mohli v budúcnosti vymáhať od firmy až do výšky 100 %. Súčasne sa má Váhostav-SK vzdať v prospech veriteľov 49 % svojich akcií a banky, ktoré sú veriteľmi tejto firmy, znížia mieru svojho uspokojenia zo 100 % na 85 %.

9:43 Skrátené legislatívne konanie k novele Obchodného zákonníka pokračuje rozpravou, aktuálne reční nezaradený poslanec Jozef Kollár. "Vládne riešenie nepredstavuje len premiér, ale aj zástupcovia bánk. Nikdy som nedožil, že sa takejto karikatúry politiky dožijeme," hovorí Kollár.

„Robme všetko preto, aby sme chránili verejný záujem,“ dodáva Kollár. Poslanec Igor Hraško z Oľano je podpísaný pod pozmeňujúcim návrhom opozície rovnako a tvrdí, že „premiér hovorí len to, čo pozitívne pôsobí na voličov, ale to je zavádzanie a skresľovanie skutočností.“

9:30 Vládna strana Smer chce dlhy stavebnej spoločnosti Váhostav-SK zaplatiť z verejných zdrojov. Myslí si to poslanec Národnej rady za KDH Alojz Hlina. Tento nákup sa ale podľa neho následne premietne v deficite štátu.

Hlina zároveň vyzval odborárov, aby si dohodli termín na Úrade vlády SR. Je totiž zvedavý na to, ako zareagujú, keďže štát nemá peniaze na to, aby zodvihol platy v školstve či v zdravotníctve, ale na kúpu dlhov Juraja Širokého ich našiel.

Akcie Váhostavu-SK podľa neho nie sú pre štát žiadnou výhrou. "To nie sú akcie Facebooku, to sú mizerné akcie mizernej firmy," vyhlásil Hlina v úvode šiesteho rokovacieho dňa 49. parlamentnej schôdze.

Prečítajte si tiež:Zatvoriť Širokého? Za vlády Smeru určite nie, hovorí Lipšic (parlament v stredu)Čítajte 


BRATISLAVA. Poslanci vo štvrtok pravdepodobne rozhodnú o definitívnej podobe novely Obchodného zákonníka, ktorá má zmeniť podmienky reštrukturalizácií v reakcii na problémy malých veriteľov spoločnosti Váhostav.

Písomne sú do rozpravy v druhom čítaní prihlásení ešte traja poslanci, potom sa budú môcť zákonodarcovia nahlásiť do rozpravy ústne. Po skončení diskusie by mali hlasovať.

Po týždni od schválenia návrhu novely vládou prišiel premiér Robert Fico v stredu s novou podobou návrhu.

Veritelia môžu dostať aj akcie Váhostavu

"Ideme novelizovať príslušné zákony, ktoré upravujú Obchodný zákonník a ďalšie zákony tak, aby ak je miera uspokojenia veriteľa v reštrukturalizácii nižšia ako 50 percent po skončení reštrukturalizačného plánu, bude zostatok do výšky 50 percent dlžnej sumy považovaný za právoplatnú pohľadávku," priblížil Fico po rokovaní vlády s Váhostavom a jeho veriteľmi.

Časť dlhu nad 50 percent bude predstavovať majetkové právo, ktoré si bude môcť veriteľ uplatňovať zo zisku a iných príjmov spoločnosti. Na tento prípad sa nevzťahuje žiadna premlčacia doba.

"Banky potvrdili, že sú pripravené znížiť mieru svojho uspokojenia pohľadávky zo 100 percent na 85 percent a 15 percent ponúkajú nezabezpečeným veriteľom. Čiže o to sa zvýši miera uspokojenia v reštrukturalizácii," konštatoval Fico.

Premiér zároveň informoval, že veritelia budú môcť za svoje pohľadávky dostať aj akcie Váhostavu - spoločnosť sa rozhodla takto sprístupniť 49 % svojich akcií.

Právna úprava sa vzťahuje na ďalšie reštrukturalizácie

Opozičné návrhy podľa poslanca Igora Hraška (OĽaNO) riešia lepšie situáciu Váhostavu ako vládny návrh novely.

"Štát sa zaväzuje síce prevziať určité garancie, záruky, ale nie voči Váhostavu, ale voči štátnemu rozpočtu, veriteľom, čiže nerieši dokonale reštrukturalizáciu," vyhlásil v stredu podvečer.

Konečný návrh novely Obchodného zákonníka, ktorý predložila vláda do parlamentu, je podľa predsedu strany KDH Jána Figeľa výsledok chaotického, marketingového prístupu vlády Roberta Fica. Podľa neho vláda narýchlo a na poslednú chvíľu prijíma rozhodnutia.

"Ak sa zrazí záujem Juraja Širokého so záujmom štátu, spravidla vyhráva pán Široký a to bude platiť aj po prijatí novely Obchodného zákonníka," myslí si poslankyňa strany Most-Híd Lucia Žitňanská.

Exministerka spravodlivosti považuje za neprijateľné, že právna úprava, ktorú predstavila vláda, sa bude vzťahovať na množstvo ďalších reštrukturalizácií.

Nikto podľa Žitňanskej nedokáže povedať, či to veriteľom a reštrukturalizovaným spoločnostiam pomôže alebo poškodí. Vládnu novelu označila za neprijateľnú, Most-Híd ju nepodporí.

Popoludní čaká zákonodarcov obligátna štvrtková hodina otázok.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. 30 rokov slobody
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 3. 30 rokov slobody
 4. Slávnostné otvorenie VIVO! Bratislava už o tri týždne
 5. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 6. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 7. Slováci sú chlebovým národom
 8. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 9. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 10. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 753
 2. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 12 207
 3. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 11 471
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 10 094
 5. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 9 881
 6. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 9 215
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 8 219
 8. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 7 730
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 7 225
 10. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 6 392

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Bývalý analytik SIS Peter Holúbek podľa Gorily odpočúval konšpiračný byt na Vazovej ulici.
Dobré ráno

Dobré ráno: Johnson prekvapil a dohodol sa s EÚ na odchode

V sobotu zasadne britský parlament

Podcast Dobré Ráno
Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Ráž počas koncertu skupiny Elán

Neprehliadnite tiež

Burdiga: Je Polačekova vina, že sa nepodpísalo memorandum s EEI

Mesto Košice reaguje: Prekrúca fakty, nesedí časový sled.

Henrich Burdiga (vľavo) a Jaroslav Polaček.

Prerábku garáží na karanténnu stanicu Polaček nestíha

Mesto oslovilo firmu, ktorú Rada primátora nechce a ochranári na ňu posielajú kontroly.

Polaček na začiatku októbra tvrdil, že sa prerábka stihne. Nestihne.
Václav Kohlmayer.

Riaditeľ školy v Rudňanoch prišiel o funkciu. Pre alkohol

Výkon mu pozastavil starosta obce, na školu prišla inšpekcia.

Peter Fischer už nie je riaditeľom školy.