SME

Okruhlica: Ak chce byť človek zdravý, jednoducho by nemal piť

Psychiater Ľubomír Okruhlica sa dlhé roky venuje liečbe závislostí – drogových, hráčskych i tej najrozšírenejšej, najbežnejšej a najtolerovanejšej – závislosti od alkoholu.

Ľubomír Okruhlica.

Ako pijeme na Slovensku?

Je tu tendencia nálepkovať nás – Slovákov – ako pijanov. Pritom máme významný podiel abstinentov. Nielen abstinentov vynútených – pre ochorenie či pre závislosť, ale aj abstinentov z rozhodnutia, ktorí nepijú, pretože vyznávajú zdravý životný štýl či z náboženských dôvodov. Na druhej strane je pravda, že prevažujú konzumenti a čo sa týka množstva skonzumovaného alkoholu na hlavu patríme ku špičke – nielen v Európe, ale aj vo svete.

Viete povedať dôvod, prečo sme práve v tomto „športe“ úspešní?

Je to súčasť nášho spôsobu života, kultúry. U nás sa pije nadmerne a alkohol sa považuje za samozrejmú súčasť života. Často sa naopak stretávame s tým, že sú diskriminovaní ľudia, ktorí nepijú. Z akéhokoľvek dôvodu. Veľmi často v spoločnosti a pred inými ľuďmi padá netaktná otázka: Prečo nepiješ? Si chorý? V slušnej spoločnosti je to neprípustné. Ale u nás? Bežné. Nehovoriac o tlaku, ktorý sa objavuje na pracovisku, pri rôznych grilovačkách, rodinných oslavách: A nedáš si jeden? Veď ti neuškodí. Rovnako aj v médiách sa objavujú osobnosti, mienkotvorcovia, politici, celebrity bežne s alkoholom v ruke. Veď sme predsa Slováci, tak to k nám patrí.

Nadmerná konzumácia alkoholu sa u nás často spája len s alkoholizmom.

Vôbec nemusíte byť alkoholikom, a pritom budete mať pre pitie zdravotné problémy. Sú to desiatky ochorení, ktoré alkohol priamo vyvoláva, alebo sa spolupodieľa na ich vzniku, zhoršení a prechode do chronicity. Známa je cirhóza, ale dnes sa za číslo jeden považuje rakovina.

Alkohol je karcinogén, ktorý pôsobí najmä na gastrointestinálny trakt – počnúc rakovinou jazyka, hltana, žalúdka, pankreasu až po rakovinu čreva. Po rokoch, zvyčajne po päťdesiatke a viac, alkohol urýchli vznik rakoviny a doslova ju privolá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zvýšený krvný tlak – ďalší faktor, ktorý spôsobuje alkohol. U nás máme vysokú úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia výrazne vyššiu na počet obyvateľov ako v iných rozvinutých krajinách, kde počet týchto úmrtí klesá. Je pravda, že v najrozvinutejších krajinách majú lepšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie preventívne metódy a skôr zachytávajú prvé príznaky.

No u nás predovšetkým u mužov spôsobuje zvyšovanie krvného tlaku pravidelné popíjanie. Málo sa o tom hovorí, ale vidíme to aj u nás – ak sa prídu ľudia liečiť zo závislosti od alkoholu, často sú nastavení na hypertenzíva. Po istom čase abstinencie sa im krvný tlak zníži a ustáli a nepotrebujú užívať lieky.

Na ktoré ochorenia má ešte alkohol negatívny vplyv?

Podľa štatistík Európskej únie sme krajina, ktorá má najväčší počet ľudí v najnižšom veku, ktorí sú chronicky chorí. Ešte som nespomenul diabetes II. typu, aj tu je alkohol spúšťačom, ktorý sa spolupodieľa na ochorení, spolu s nadváhou.

Až 80 % populácie vo veku nad 50 rokov má nejaké ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné, chronické. Na druhej strane rebríčka je Nórsko, kde v rovnakom veku je 80 % populácie ešte zdravých. Alkohol je jedným z činiteľov, ktorý k tomu vedie. Aj produktivita, práceschopnosť prudko klesá v istom veku v dôsledku chronického pitia. Pozor, hovoríme o „slušných ľuďoch“.

Robili sme prieskum, ktorý ukázal, že ľudia, ktorí nie sú závislí od alkoholu, nie sú považovaní za alkoholikov, ale pravidelné pitie patrí k ich životnému štýlu, majú zníženú kvalitu života, pretože sa stali chronicky chorí na ochorenia, pri ktorých je alkohol spúšťačom. Okrem toho sa alkoholom skracuje dĺžka života. Jeden z dôvodov, prečo zaostávame v priemernej dĺžke života, je práve nadmerné pitie alkoholu v spoločnosti.

Dostali sme sa do sivej zóny: máme ľudí, ktorí konzumujú alkohol vlastne denne a často hovoria, že dať si pohár vína k večeri je normálne, ba dokonca zdravé. Alkohol v malom množstve si ospravedlňujú.

Vedecké odborné štúdie, ktoré sú podkladom pre odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, jasne preukazujú, že alkohol samotný je škodlivina. A je úplne jedno, či je v pive, alebo v liehovine. Ide, pravda, o množstvo, koľko alkoholu do seba dostaneme.

Úvahy o tom, že kvalitný alkohol je lepší, nie sú pravdivé. Iste, v pokútne pálenom alkohole môžete mať aj metylalkohol a iné jedy, ale samotný alkohol má účinky rovnaké vo vodke, v koňaku, vo víne či v pive. Etylalkohol je skrátka karcinogénny. Prekvapuje ma, že na potravinách si ľudia kontrolujú tzv. éčka a pritom si spokojne kúpia víno, kde majú priamo karcinogénny alkohol, určite nebezpečnejší ako v nejakom margaríne alebo masle. Je to zdeformované myslenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako vieme definovať popíjanie? V niektorých krajinách napríklad priamo na alkoholických nápojoch je napísaná maximálna odporúčaná denná dávka.

Áno, na tom sa podpísala alkoholová loby. Rôzne krajiny majú rôzne odporúčania, principiálne ide o vytvorenie zdania istej tolerovanej miery konzumu. Európska únia skúmala odporúčania vo svojich členských štátoch. Štúdie, ktoré sa robili v zmysle rizika pitia a zdravotného poškodenia, preukázali, že dve jednotky alkoholu do týždňa pre zdravého dospelého človeka nie sú rizikom, že by došlo k zdravotnému poškodeniu.

Inak povedané, dve pivá, dva poháre vína alebo dva poháriky liehoviny v priebehu týždňa nepredstavujú riziko. Ale ak je to už každý deň pohár vína, dostávame sa do zóny, kde úmerne narastá riziko. Menia sa však spotrebiteľské návyky – napríklad vo Francúzsku len staršia generácia praktizuje spoločenské denné popíjanie pri jedle.

Mladí ľudia pijú nárazovo a vo veľkých množstvách, čo je typické pre vek 20 - 30 rokov. Po tomto období tento zvyk víkendového či nárazového popíjania sa významne zmierňuje, mnohí pijú len príležitostne alebo sú abstinentmi. Je to zmena kultúry pitia k lepšiemu.

Aj na Slovensku je trend pitia mierne klesajúci?

Sú rôzne štatistiky, ale principiálne na Slovensku sa vypije okolo 13 litrov alkoholu na hlavu ročne. To je naozaj veľmi veľa. Často sa spomínajú Taliani a Francúzi ako národy, ktoré popíjajú a pritom žijú dlhšie. Len to nie je ten francúzsky paradox „červené víno je zdravé“, ale tým, že majú lepšiu zdravotnú starostlivosť.

V krajinách na západ od nás – Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, kde tiež radi popíjajú a majú kuchyňu, ktorá nie je vždy vzorom ľahkej stravy – žijú dlhšie, lebo lepšie zachytávajú ochorenia a lepšie sa o pacientov starajú. Na tie isté ochorenia, typické pre rozvinutú Európu, umierajú starší, lebo ich skrátka zachytia v skorších štádiách a vedú pacientov prísnejšie, nasadzujú najnovšie liečby.

Naša skladba konzumentov prevažuje na tú „ruskú“ stranu, teda k pálenému alkoholu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3STU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu