SME

Znovuvybudovanie Apolky na pôvodnom mieste neprichádzalo do úvahy

Slovnaft sa stal najväčším petrochemickým komplexom v Československu.

[content type="img" render-type="pressphoto" title=""src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/56/5690561/5690561.jpeg?rev=2" author="Archív" longread-pos="full"]Bombardovaním Apolky do každodenného života Bratislavčanov vstúpila reálna vojna. [/content]

Po výstavbe ropovodu Družba pripadla novému Slovnaftu významná úloha, čo symbolizovalo aj jeho zvečnenie na 50-korunovej bankovke. Slovnaft sa stal najväčším petrochemickým komplexom v Československu, hovorí historik ROMAN HOLEC, odborník na politické, sociálne a hospodárske dejiny Slovenska od 19. storočia.

TEXT: Radka Minarechová

Aké postavenie mala spoločnosť Apollo pred druhou svetovou vojnou? Ako ovplyvnila vtedajšiu ekonomickú situáciu v krajine a ako pomohla budovaniu imidžu Slovenska vo svete?

Apolka vznikla ako rafinéria minerálnych olejov v závere 19. storočia a jej cieľom bola výroba benzínu, petroleja, parafínu a ďalších komodít. Profitovala z blízkeho dunajského prístavu a napojenia na železnicu. Tak sa mohla dovážať ropa, prečerpávať a rozvádzať podzemným vedením do zásobníkov a hotové výrobky zase okamžite posielať odberateľom. Druhá svetová vojna urobila z Apolky podnik strategického významu.

Ako prispela rafinéria k rozvoju industrializácie počas prvej Československej republiky?

Podnik Apollo stratil po prvej svetovej vojne hlavných spotrebiteľov a surovinové zdroje. Preto zlúčenie s podnikom v Hodoníne a využívanie tamojších vrtov, ako aj zvýšenie akciového kapitálu a nové investície do modernizácie a rozšírenia podniku mali kľúčový význam, naštartovali výrobu a odrazili sa v neustálom zvyšovaní výrobných ukazovateľov. Podnikové produkty plnili požiadavky priemyslu, ČSR však mala aj iné rafinérie, existovali kartelové kvóty, a preto význam Apolky netreba preceňovať.

Prečítajte si tiež:Slovnaft bol už moderný podnik. Vyrábal aj zátky na šampanskéČítajte 

Na jeseň 1939 kúpili väčšinový podiel v spoločnosti Nemci. Ako to ovplyvnilo podnik počas druhej svetovej vojny?

Vplyv Nemcov na rozvoj podniku bol rozhodujúci a veľmi veľký, čo súviselo s potrebami vojnovej mašinérie. Apolka profitovala z vojnovej konjunktúry a z vojnových potrieb a všetky investície, nové moderné prevádzky a rozširovanie výroby s tým úzko súviseli. Vývozcom zo Slovenska sa za získané marky vyplácali vďaka podhodnoteniu koruny obrovské sumy, čo však zvyšovalo inflačný tlak a viedlo k deficitnému vývoju štátneho hospodárstva.

Prečo sa práve Apolka stala cieľom prvého bombardovania?

Bombardovanie Apolky 16. júna 1944 vychádzalo zo strategického významu tejto rafinérie a rovnako susedného dunajského prístavu. Význam Apolky totiž stále rástol nielen hospodárskymi výsledkami, ale najmä po postupných nemeckých územných stratách a vytlačení Nemcov z Kaukazu, kde tamojšie ropné polia mohli byť pre nemecké vojnové hospodárstvo mimoriadnym prínosom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VFJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu