SME

Diskusia k článku: Reklamu učilíšť za 1,5 milióna Švajčiari chvália

Učitelia varujú, že kampaň priláka žiakov do slabých škôl. Ich absolventi majú dlhodobo problém nájsť si robotu.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
42 príspevkov

  • Juraj Poláček
    Blog

    Aspon ze ucel je v poriadku

    Aj ked si Slovaci myslia, ze "mame kvalifikovanu pracovnu silu" nie je to pravda. Hoci psychologov, andragogov, sociologov ze by sme mohli lopatami hadzat, ked chce zahranicny investor elektrotechnikov, sustruznikov a operatorov NC strojov, ludi skratka nieto. Prave tento fakt je jeden z tych ktore brania sirsiemu prichodu zaujimavych investorov. Ak sa teda nechceme uspokojit s chyrom krajiny, ktora je vhodna len na montaz automobilov, tak stredne odborne skolstvo je nevyhnutnym zakladom. V nadvaznosti na to, je potom treba rozvijat vysoke skoly technickeho typu a v spolupraci s firmami pripravovat uz pocas skoly absolventov na ich zapojenie do praxe.
    • virenque
      Blog

      A k tomu

      by som este pridal podporu zakladneho a aplikovaneho vyskumu.
      • pH____

        ak tomu

        by som este pridal podporu zakladneho a vysokeho skolstva ;-) ci je ucel v poriadku, neviem. svajciarsky model a propagovane odborne skoly nepoznam. 25% nezamestnanych pekarov je varovanim, ze bez riadnej analyzy skutocnych potrieb moze ist o vyhodene peniaze bez ohladu na to, ako ta-ktora skola kvalitne vzdelava. pritom v mnohych profesiach ako-tak vzdelani ludia chybaju... to, co chyba, je diferenciacia skol podla kvality. zla ucnovka aj spickova skola dostavaju od statu zhruba rovnako, bez ohladu na dalsie uplatnenie absolventov. a kvalita "vseobecneho" vzdelania na tychto skolach je casto zufala, ziaci sice vdaka makkemu systemu zmaturuju, ale na pripadne uspesne studium na vysokej skole maju vlastne cestu zarubanu (nehovorim teraz o studiu odborov ako socialna praca, ktore zvladaju aj zootechnicky - vestice) - a aj toto niektorych schopnejsich ziakov od odbornej skoly odradi (aj ked by mozno nakoniec na tu vysoku skolu nesli)...
        • pH____
          ale z tych cisiel je mi zle. z tri a pol miliona eur (co je zhruba desatina sumy, ktoru fico zaplatil advokatom za hasenie (nie uhasenie) nim sposobenych sporov so zdravotnymi poistovnami) ide takmer polovica spriaznenym pr agenturam namiesto do zlepsenia kvality vzdelavania na skolach, do ich vybavenia ci aspon platoveho prilepsenia, ktore by aj na ucnovku mohlo prilakat dobrych ucitelov. vyhadzovat peniaze von oknom (kde na ne cakaju kamarati, ktori dali zlavu v predvolebnej kampani) - to tato garnitura ovlada dokonale. projekt mozno nie je (az na tie reklamy) celkom nezmyselny, ale pouzit ako argument porovnanie nasej a svajciarskej nezamestnanosti absolventov skol je nezmyslom - svajciarsko ma celkovu nezamestnanost 4% (a u absolventov ca dvojnasobnu, co je normalne, clovek bez praxe je menej ziadany), slovenska nezamestnanost smeruje k 20% a podiel absolventov skol na nej je obdobny. ktory zamestnavatel si pri dnesnej podobe zakonnika prace a pri dnesnych cenach prace uviaze na krk neskuseneho absolventa ucnovky?
          • ifigenia

            "Švajčiarsky model?"

            Bože, kam sme sa to až dostali? Za komunistov bežne študenti spolupracovali s firmami, brali dokonca 5 rokov štipendium a potom aj museli 5 rokov pracovať vo firme, zvyčajne tam ostali celý život.. Školstvo bolo na veľmi dobrej úrovni, až na tie ideologické drísty, ale to nikto nebral vážne - po 1968 už určite nie... Naši študenti vyhrávali na olympiádach a ak niekto ušiel za kopčeky, zvyčajne sa veľmi dobre uplatnil - a nie ako au pair ani pri umývaní riadov...
            • yossarian
              • doo
                • yossarian
                  • s mx
          • Džemilton

            no, síce nemáme

            ani kvalifikovanú prac.silu, ani podporu výskumu, ani podporu školstva, ale zato máme vysokokvalifikovaných a morálne zdatných politikov !! A to nielen všetkých ministrov, ale aj poslancov a politických nominantov v štátnej správe! Aj preto sa naša malá milá republika tak rýchlo doťahuje na svetových lídrov ... alebo krajiny tretieho sveta...?
        • Juraj Poláček
          Blog

          Dostavame sa k hodnoteniu skolstva

          Koncepcia skolstva sa meni kazdych par rokov a neexistuje spolocenska dohoda o tom, co chceme a akym sposobom to chceme dosiahnut, Ukazuje sa, ze statna skola podliehajuca politickym a populistickym vplyvom je kontaproduktivna pri vychove a poskytovani kvalitneho a pouzitelneho vzdelania...
          • vargafero
            Koncepcia sa mení každých pár rokov, ale faktom ostáva narastajúci trend záujmu o školy, z ktorých absolventi v mnohých prípadoch ostanú bez práce. Už včera bolo neskoro zatraktívniť iné odbory na stredných školách, ale napríklad poukázať na zameranie vysokých škôl, ktoré ešte je aktuálne a perspektívne.
            • Juraj Poláček
              Blog
    • Martin Slávik
      Blog
      Poslednou vetou si trafil klinec po hlavičke. Aj môže učilište produkovať cnc horizontkárov. Ale ktorá (slovenská) firma si dnes zoberie absolventa, aby sa u nich učil, keď musia točiť naplno, aby dosiahli... aspoň náklady. Tu by mali dať ministri školstva a hospodárstva plešinky dohromady....
    • mensevik

      nie školy treba rozvíjať

      Treba "rozvíjať" primerané finančné a platové podmienky v daných odboroch a potom sa aj školy budú "rozvíjať". Bude do nich taký nával, až nebudú stačiť ich kapacity. Nie tak ako teraz, že sa robí tak ako napokon všetko u nás, z druhého konca. rieši sa to, že treba naháňať žiakov na dané odbory, ale nikoho už vôbec nezaujíma čo im umožňuje získaný papier po ukončení štúdia. Je to úrad práce s podporou alebo živorenie za žobrácky plat. Najpoužiteľnejší je potom jedine ak namiesto toaleťáku.
      • Juraj Poláček
        Blog

        Mate deti?

        Ak ano, potom budete vidiet sami ako dnesna mladez na Slovensku pristupuje k vzdelaniu a jeho dalsej uzitocnosti a moznostiam uplatnenia v praxi. Aj ked som bol vzdy vynikajuci v nehumanitnych smeroch, moje deti nic podobne nezdedili a tak im ostavali len humanitne odbory... Aj ked pravo nie je nakoniec az taky zly vyber, predsa len by som bol radsej keby studovali nieco exaktne a v dalsom zivote viac pouzitelne. Hoci sa na zapade hovori, ze je bezne zmenit pocas zivotnej pute odbor aj dva-tri krat, je to mozne aplikovat len na menej kvalifikovane profesie. Neviem si predstavit lekara, ako sa zmeni na chemickeho inziniera alebo zacne excelovat v kvantovej mechanike. Preto je vyber na zaciatku tak dolezity, ale k tomuto typu myslenia musi byt zamerana cela spolocnost. Oponovat tym, ze najprv musi slovensky priemysel vytvorit ponuku nie je v dnesnej otvorenej civilizacii take podstatne. Je jedno, ci studujete v Prahe, Bazileji alebo Milane, ked nakoniec skoncite v Bratislave, Osle alebo Mnichove. Musite mat teda odbor po ktorom je dopyt vsade vo svete a nutnou podmienou je plynuly aspon jeden svetovy jazyk.
        • NINIPINI
          A máte vy deti? A kde ste bol, keď ste mohol ovplyvniť to ako budú vaše deti pristupovať ku vzdelaniu? Práveže menia odbor aj vysoko kvalifikovaný pracovníci, len nie zas tak radikálne ako ste spomenul vy. Aj keď poznám prípad, že dotyčný bol architekt a potom sa dal na právo. Alebo učiteľka na VŠ sa dala na stredný menežment. Dnes je 60% HDP na slovensku tvoreného v službách, takže s tými humantinými odbormi to až taká katastrófa nie je. Kto je šikovný, založí vlastnú firmu a nepotrebuje stále o sebe rozmýšľať len ako o zamestnancovi.
          • Juraj Poláček
            Blog

            Hovoril som o specifickych profesiach

            Ked som studoval kvantovu mechaniku, ucil som sa to roky skoro dennodenne a bol som este velmi daleko od toho aby som mohol pracovat samostatne. Ked som nakoniec presiel na inu zivotnu drahu a pozrel som sa po par rokoch na knihy, rozumel som z toho uz len malo. Kdezto k programovaniu som sa dostal ako pobovke (nakoniec z nutnosti som programoval uz od strednej), ale za par mesiacoch som bol schopny zmysluplnej produktivnej prace. Tym chcem povedat ze niektore cesty su jednosmerne. Univerzitny profesor dokaze zvladnut zasady uctovnictva a specificke programy na jeho vedenie, uctovnicka vsak profesora nezastupi prakticky nikdy. Co sa tyka deti, plati to stare - ohybaj ma mamko ked som este Janko a tiez to, ze nie kazdy clovek dokaze preskocit jalove roky v pohode. Vsak len skuste presvedcit pubertiaka, ze studium japonciny ho na Slovensku uzivi len velmi tazko...
    • Mecanico

      Clovece, toto su frazy ako vysite.

      To vsetci vieme. Co chces rozbehnut odborne skolstvo, ked je uz v nom 20 rocna medzera. Dehonestovali sa ludia a ich vzdelanie. Mechanik neznamena nic, dokonca aj mechanik vysokoskolak, detto elektrotechnik, spojar, obrabac kovov, zamocnik, kovac.........to su vsetko len plane kecy. Potrebujeme technikov, pekarov, cukrarov opravarov vsetkeho druhu, ale len papierovo. V podstate ludi nikde nepotrebuju. Potrebuju blaciace ovce za 500 eurove platy, s ktorymi si môze kazdy vytriet podlahu. Mladí nepôjdu muklovat do spiny, smradu, skoro rano vstavat, pretoze to vidia starsie rocniky ako dopadli, tí sa potacaju na okraji prezitia, nehovoriac o ludoch, co odpracovali cely svoj zivot vo fabrikach, v terajsej dobe uz zlikvidovanych, s dôchodkami 250-300 eur.
      • Juraj Poláček
        Blog

        Nie je to z mojej hlavy

        Skuste sa porozpravat s nejakym zahranicnym investorom, alebom zastupcom nejakej zahranicnej ambasady, off record dostanete take kvapky, ze sa Vam odnechce hlasit sa k nejakeho Slovensku. Uvedeny nedostatok - t.j. nedostatok stredo a vysokoskolsky technicky vzdelanych kadrov (naviac postradajucich znalost aspon nemciny/anglictiny) je len jeden z mnohych. uviedol som ho preto, lebo sa k tejto teme hodi.
        • Mecanico

          Ale no tak,

          cosi mam za sebou a nie je vsetko to, co nam tu predkladaju vseumelci zo zapadu, pripadne z vychodu. Nemusime mat take komplexy, sme adaptabilnejsi, ucenlivejsi, avsak nemame navyky. Skôr si dajte otazku, preco ich väcsina ludi nema, nechce mat a komu to vyhovuje. Takze take alibisticke zhrnovanie, jeden pan povedal a pod, ohanat sa neznalostou reci, chcem vediet kolko reci tak vie nejaky zapadniar plynule okrem svojho materinskeho jazyka. A HLAVNE SAMI SEBE SKODIME.
          • Juraj Poláček
            Blog

            To mate pravdu

            Statny paternalizmus a centralizacia zdrojov s naslednym prerozdelovanim maximalne vyhovuje par ludom vo vlade a oligarchom. Toto sa vsak deje po celej Europe, snahy su aj v Amerike a u nas je to dovedene do absurdnosti. Tito ludia su plne odkazani na stat a tvoria vyznamnu cast volicskej zakladne tzv. lavice. Na Slovensku tomu potom zodpoveda 44% odovzdanych hlasov...
  • beruškaoriginál

    tak to bude ina fakturacna chlastacka

    uz teraz vysycha pramen v Rajeckej Lesnej, co sa tolko mineralky nafasuje ... pardon - vyfakturuje ... stat prispeje cca 540.000€, z toho Urad vlady 200.000€ ... "Hagen povedal, že preveria všetky položky. „Všetko musí byť vykázané, aj koľko minerálky sa vypilo.“ " toto je ta vlada "bez skandalov" ...
  • super jablko

    na propagáciu OŠ

    dá Úrad vlády 220 tisíc eur... minister školstva Dušan Čaplovič minulý týždeň tvrdil, že štát na reklamu nič nedá... ministerstvo neskôr priznalo, že to nie je pravda... prečo ma vôbec neprekvapuje, že Čaplovič neustále klame...?!? hlavne, že budú "preverovať" minerálku...!!!
  • citrín

    mne v tomto projekte

    chýbajú špeciálne odbory pre slaboprospievajúcich žiakov, resp. pre ľudí s poškodením zdravia. Čo tak zaviesť pre nich učebný odbor HYGIENA a UPRATOVANIE DOMÁCNOSTI. Dnes si prácou upratovačky zarába kde kto a tak to aj vyzerá. Bez systému, či znalosti. Nevie čo a ako na čo použiť, nevie si prácu zorganizovať a nemá šajn o tom, ako sa správať k ľuďom, ktorí ich platia. V Rakúsku vraj sa tento odbor študuje v rámci študijného odboru SLUŽBY OBYVATEĽSTVU. Tiež učebný odbor POMOCNÁ SILA v KUCHYNI - tak v reštauračných zariadeniach, ako aj v rôznych iných pracoviskách, kde sa pripravuje strava. Ešte jeden: ÚDRŽBA ŠATSTVA a PRÁDLA v domácnosti, atď. Áno, prať dnes vie každý. Ale málokto už vie žehliť, skladať prádlo, vedieť čo je možné prať doma a čo treba dať odborne vyčistiť, atď ... Tieto učebné odbory by sa dali určite rozšíriť ešte o mnohé iné. Takže, aj o tomto by sme mali trochu rozmýšľať.
    • palubný nástenkár
      Prémium

      na to nepotrebujes odbor

      staci kurz o dlzke jedneho semestra. a nepochybuj ze ak je niekto lavy do zehlenia, nebude ani prat, ani upratovat a uz vonkoncom nebude skrabat zemiaky v kuchyni kde sa vsetko robi z prasku a potrebujes hygienicke navyky a vzdelanie od zaciatku. ak chces vzdelavat asocialov a ludi zo socialne znevyhodneneho prostredia, tak prosim pouzi prostriedky z fondov, dobrovolnikov, neziskoviek a nesnaz sa mi nahovorit ze HYGIENA, cista DOMACNOST, ciste SATY je nieco na co potrebujes strednu skolu, alebo univerzitu, pretoze bezny ludia to maju vstepene od MALICKA.
      • 1soliter

        Nie, nesúhlasím!!!

        Tu nejde vôbec o nejaké vedomosti kvôli práci, ale o získanie plnohodnotného vzdelania pre ľudí jednak "menej chápajúcich" a tiež aj o zvýšenie kvality výkonu týchto prác na trhu práce. Rôzne typy ľudí, ktorí si porobili kurzy kaderníka, krajčírky, ev. niečo podobné, zvládajú isté úkony, ale nikdy to nebude ono v porovnaní s tými, ktorí sa to vyučili, resp. ktorí tomu venovali tri-štyri roky štúdia. Kuchyňa, upratovanie, údržba bielizne, atď ... niekto to má v krvi. Fajn. Ale človek nikdy nevie, čo je potrebné, aby sa to dalo zvládať rýchlo, bezpečne a mať to ako profesiu. S výučným listom. Koľko obuvníkov rôzneho druhu a stupňa vzdelania skončilo v našich školách. A čo z toho? Keby títo boli dnes "vyučení" ako upratovačka, pomocná sila v kuchyni, ... mali by v týchto profesiach jednak väčšiu zručnosť a väčšie uplatnenie na trhu práce. Kurzy určite nestačia! A záujem o túto profesiu, ak by bola s papierom, na trhu práce by určite narastala.
  • fukuge

    Sú to vyhodené peniaze

    Rodičia, ktorým ide o budúcnosť a vzdelanie ich detí si informácie získavajú sami a "štátnej reklame" obvykle nedôverujú. Tí ktorým je to jedno dajô deti cestou najmenšieho odporu tam kde ich vezmú. Keďže neexistuje náväznosť konkrétnej školy na istý typ firiem, ktoré by robili výber medzi najlepšími absolventmi daných odborov tak je to len výstrel do prázdna. Vyhodené peniaze preliate na účty sponzorov ....
  • Sosimple

    Švajčiarsko na Slovensku

    keď sa nedajú peniaze uliať v samotnom Švajčiarsku, príde veľmi vhod Slovensko. Firma Interblue o obdchod s emisiami bol úspešný, tak ho treba nasledovať. Ekológia, teraz školstvo - to sú predsa priority, daňoví poplatníci tak slovenskí, ako aj švajčiarski si to musia uvedomiť. A kde tie vyhodené milóny skončia - na to predsa máme švajčiarske bankové tajomstvo. Švajčiarske banky + slovenskí úradníci = ideálna spolupráca.
  • Mecanico

    Myslim,

    ze keby títo kvazivzdelanci, co tu "vladnu" od roku pana 1990 poslali svoje dietky, vnukov,vnucky, pravnukov, prapravnucky,netere, synovcov a dalsich rodinnych prislusnikov do ucnoviek, ktore chcu zaplnit, len by urobili dobre pre seba a pre ostatnych geneticky inteligentnejsich danovych poplatnikov a ich potomkov, ktori by zasa potiahli novovybudovanu strednu vrstvu a stav republiky. Tie peniaze mohli ist napriklad rovno do skôl na ich opravy......
  • mensevik

    súdružky a súdruhovia

    na tom červenom Slovensku. V prvom rade je treba vytvoriť pracovné a finančné podmienky v týchto profesiách také, aby boli aj lukratívne. Nie len deti okecávať a zavádzať aby sa dali zmanipulovať štúdiom na učňovských školách. Pred ich prijatím im nasľubovať hojno a po ukončení školy tak ako je to teraz majú z nej ho no. Deti na to možno aj naletia, ale rodičia zväčša nie. tí totiž vedia, že z papierov sa ešte nikto nenajedol a ak nemajú po ukončení školy primeranú zábezpeku v daných odboroch tak vás majú všetkých súdruhov na háku aj s vašim "plánovaným školstvom".
  • pestrec

    majú záujem

    Duálny systém odborného vzdelávania vo Švajčiarsku Verejná komisia prináša skúsenosti zo "zeme zasľúbenej" odbornému školstvu Správa OECD z roku 2009 konštatuje, že „švajčiarsky systém odborného vzdelávania je mimoriadne pôsobivý a inšpirujúci.“ Verejná komisia preto prináša prednášku Josefa Widmera, aby predstavil základné princípy dominantného prúdu vzdelávania vo Švajčiarsku - duálneho systému odborného vzdelávania. Ako funguje tento systém a aké sú príklady spolupráce medzi firmami a školami na lokálnej úrovni kantónov? Ako prebieha aktualizácia a inovácia systému? Čo z neho sa dá použiť na Slovensku? Prednášať bude: Josef Widmer, 27. marec 2013 - generálny riaditeľ sekcie odborného a všeobecného vzdelávania zo švajčiarskeho federálneho ministerstva hospodárstva, vzdelávania a výskumu, Bern Ing. František Tamašovič, Združenie pre rozvoj stredoškolského odborného vzdelávania Práca v prípravnom výbore pre využitie švajčiarskeho finančného mechanizmu v odbornom vzdelávaní a príprave na Slovensku : ..."nás priamo oslovilo Švajčiarske veľvyslanectvo na Slovensku a požiadalo nás o spoluprácu pri príprave švajčiarskeho finančného mechanizmu, ktorý vytvorila Švajčiarska vláda pre pomoc odbornému vzdelávaniu a prípravy na Slovensku. V roku 2010 táto dlhodobá spolupráca vyústila do zriadenia prípravného jedenásťčlenného výboru zastrešovaným Úradom vlády SR a zloženého z rezortných ministerstiev, Živnostenskej komory, VÚC Prešov, VÚC Košice a nášho Združenia. Uvedení členovia výboru sa v dňoch 2. – 5. februára 2010 zúčastnili študijnej cesty do Švajčiarska, s cieľom poznať švajčiarske odborné vzdelávanie a prípravu a získané poznatky uplatniť pre skvalitnenie OVP na Slovensku za podpory ŠFM. Členovia výboru boli prijatí Federálnym úradom pre vzdelávanie a technológiu v Berne. Navštívili technické školy, centrá pre kariérne a odborné poradenstvo, vyučovacie centrá a iné inštitúcie podieľajúce sa na odbornom vzdelávaní a príprave. Každý z členov tohto výboru spracoval poznatky, ktoré navrhoval pre prípravu oblastí, ktoré majú byť riešené v rámci ŠFM na Slovensku. http://sostsurany.edupage.sk/t...

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 44 313
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 907
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 432
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 131
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 052
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 781
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 715
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 709