SME

Diskusia k článku: Petíciu za referendum o historických župách podpísalo 17-tisíc ľudí

Podľa návrhu by súčasných 79 okresov by nahradilo 18 žúp. Petičný výbor vedie Zsolt Simon z Mosta.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
9 príspevkov

  • tibor82
    Simon má smolu: OKRES je základným územnosprávnym článkom štátu, a ako-taký bol súčasťou už uhorských žúp v modernej/záverečnej etape ich existencie (18. storočie - 1922). Všetky ďalšie štátne celky ich existenciu akceptovali, a presne tak je to usporiadané aj v zahraničí. Napokon, aj sám Simon si je vedomý, že len 18 celkov je málo: inak by sídla jeho "vyšších celkov" neumiestňoval nahusto v relatívne blízkom Lučenci a aj rimavskej Sobote/RS (tam dokonca aj pre vzdialenú Rožňavu)! Už vidíme, ako celý horný Gemer cestuje vybavovať veci do R. Soboty... Nevraviac o tom, že v podstatne hustejšie osídlených územiach na severe a severozápade Slovenska by správnych centier malo byť podstatne menej!
    • tibor82
      Inými slovami, zámer je nesystémový, neproporčný a najmä narúša zavedený a vžitý stav. Nespomínam premiešavanie veci štátnej správy a samospávy, a výraznú možnosť konfliktu záujmov. V skutočnosti agendu a sídlo jej úradnej správy vzďaluje od občana (príklad Osadného, ktorému správne sídlo by malo byť presunuté zo Sniny/SV až do Michaloviec/MI je veľavravný).
      • boccaccio
        najprv takto : reagovať sám na seba je choré. vžitý stav ? odkedy tu máme 79 okresov ? píšeš, že od 18 storočia bolo navrhované usporiadanie aý do roku 1922. to nie je dosť dlho ? a ako chodili vybavovať na úrady ľudia v tej dobe ? bolo to bližšie ? a čo ti hovorí také ako auto, mhd ? bližšie osobne nepoznám simonov návrh, ale mať okres v každej perdeli je sprostosť. to spravte okres aj v osade u januškov, aby nemali ďaleko vybavovať.
        • ja111

          Kazda zmena statnej

          spravy stoji desiatky ak nie stovky milionov eur. Je to len prilezitost nabalit sa na reorganizacii, budovach, nabytkoch, softweroch,... Dalej vznikne x novych problemov ktore dnes este ani nevieme pomenovat, lebo o nich netusime. Vykaslime sa na menenie okresov ci zup, je fakt ze ich je asi privela, ale u nas je v statnej sprave taky bordel, ze ak sa zase cosi zacne menit tak to bude zase len bordle na entu a stovky milionov zo statnej kasy do sukromnych vreciek. Na slovensku mame zavaznejsie problemy. Ak chce niekto setrit na statnej sprave tak nech zrusia VUC ktore su uplne zvytocne. Ved mame okresov do bezvedomia ktore by to zvladli a zvysok nech sa riesi na celoslovenskej urovni. Jednym z najvacsich problemov na slovensku su permanentne a neustale zmeny. Zmeny systemov, zmeny zakonov, ... Ak ma niekto cosi vymyslat, akykolvek projekt, ci uz v sfere sukromnej alebo statnej tak musi kalkulovat s nejakymi podmienkami. Lenze tie sa u nas menia niekolkorat za rok. Toto spolu s nefunkcnym sudnictvo a nevymahatelnostou prava su dve najvacsie brzdy nasej ekonomiky. Takze ak chceme cosi zrusit, zrusme politikov co sa kazdu chvilu pokusaju cosi menit a hned nastane obrat k lepsiemu o cca aspon 150 stupnom.
  • Ansarh

    Konečne dobrý návrh

    Konečne dobrý návrh územného členenia, rešpektujúci históriu i geografiu. Politici ho však zrejme neschvália. Prišli by o veľa lukratívnych, dobre platených miest za málo roboty.
    • pestrec
      Župa je označenie administratívnej jednotky (okrem iného) počas prvej Slovenskej republiky od roku 1940 do 1945. Po vyhlásení samostatného Slovenska 14. marca 1939 došlo s účinnosťou k 1. januáru 1940 k reorganizácii štátnej správy a rozdeleniu Slovenska na 6 žúp. Zriadené boli zákonom č. 190/1939 Sl. z. (Slovenského zákonníka) o verejnej správe vnútornej. Bratislavská (sídlo v Bratislave) Trenčianska (sídlo v Trenčíne) Nitrianska (sídlo v Nitre) Pohronská (sídlo v Banskej Bystrici) Tatranská (sídlo v Ružomberku) Šarišsko-zemplínska (sídlo v Prešove) Tieto župy sa ďalej delili na 59 (neskôr 61) okresov. Na čele okresu stál okresný náčelník. Župy mali podobné hranice ako tzv. veľžupy z obdobia rokov 1923-1928, no štruktúra a právomoci župných orgánov zodpovedali novým totalitným pomerom, keďže Slovensko v tom čase bolo totalitným štátom s vládou jednej strany - HSĽS. Na čele župy stál vládou menovaný župan. Samosprávne funkcie župy vykonával Župný výbor. http://sk.wikipedia.org/wiki/K... Nariadením Predsedníctva SNR o určovaní obvodov a sídel niektorých okresov zo 6. marca 1945 č. 9 Zb. SNR boli obnovené okresy podľa predvojnového stavu a nariadeniami SNR č. 26 a 96 z roku 1945 boli župy zrušené a všetka štátna moc prešla na národné výbory. Zároveň bolo v roku 1945 v Česko-Slovensku formálne obnovené krajinské zriadenie spred konca roka 1938, ale jeho organizačné zložky už obnovené neboli. http://upload.wikimedia.org/wi...
      • antikoncept
        k "vyššiemu" územnosprávnemu členeniu Slovenska v období druhej svetovej vojny (6 žúp/krajov) treba pripomenúť, že - Košice neboli súčasťou územia Slovenska, pravdepodobne by inak nahradili Prešov ako sídlo vyššieho celku na východe nášho územia; - územnosprávne členenie ignorovalo postavenie a význam mesta Žiliny, teda počet "krajov" by v premietnutí na už vtedajší význam mal byť aspoň +1; - "Tatranská župa", sídliaca v Ružomberku (za 1. ČSR v Lipt. Mikuláši) integrovala v sebe rozsiahle územia Oravy, Liptova, Spiša a dokonca aj Gemera v južnej časti Slovenska (hoci okliešteného o záber Maďarskom), ktoré nie je únosné praktickým potrebám a logicky bol tento celok neskôr zamietnutý (1949-1960). Správnymi sídlami Gemera na úrovni okresov namiesto zabratej Rim. Soboty, Tornale a Rožňavy bola Hnúšťa, Jelšava a Dobšiná. Aj to však dokumentuje, že územie treba - na rozdiel od predstáv Simona - členiť ešte vnútorne (=kraj/župa - okres - obec), pretože kraje - ak už musia byť (oscilujúce v počte medzi 6 -8) sú príliš rozsiahle (nehovoriac o "slávnom" socialistickom počte 3), a nie je predstaviteľné cestovať za sídlom agend ako kataster, ŽP, EČV, pozemky vyše 100 km.
  • inzinier132

    Poviem to takto :

    je zrejmé,že dvojstupňového riadenia/kraj/okres/ sa nezbavíme. Takže ak chceme niečo na štátnej správe a samospráve ušetriť - ostáva len jedna možnosť znížiť počet okresov a aj krajov. Možno by bolo najlepším pravidlom povedať,že kraj musí mať cca 1 mil.obyvateľov a z toho vyplýva: 5 + Bratislava a okres 100 tisíc obyvateľov a toho zasa vyplýva 55 okresov. Samozrejme hlavne okresy na severovýchode by pre malú hustotu mali mať niečo menej,ale zato okresy na bývalom západnom Slovensku o niečo viac. Pri delení na kraje dbať na to,aby prirodzené oblasti /možno bývalé župy/ neboli delené do niekoľkých krajov a čiastočne ,aby ich rešpektovali aj okresy.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074