SME

Diskusia k článku: Kritizoval komunistu a trpko za to zaplatil

Komunisti si volili za svojich zástupcov najväčšiu zberbu dediny.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
40 príspevkov

  • Agzat

    Niečo mi nesedí

    Aj v rodine mojej manželky bolo niekoľko ľudí čo si odslúžili vojnu v útvaroch PTP dokonca z rovnakých dôvodov ako pán z článku , všetci však mali ,na fotkách to dodnes vidieť , na uniformách čierne výložky čo bolo viditeľným znakom toho kam títo ľudia patrili. No a na zverejnenej fotke je pán v uniforme bez tohoto znaku ,tak neviem čo si o tom myslieť ,to nehovorím že unisono všetci tvrdili že práve preto že boli chlapci z dedín im robota nerobila problém ,inak to bolo s ľuďmi intelektuálneho razenia, tak preto že dostávali za prácu aj peniaze vedeli si aj vyhodiť z kopýtka . Jediné na čo nadávali bolo to že ani jeden z nich nebol na vojne kratšie ako tri roky. Neviem ,kto bol na vojne v tých dobách to vie ,či tí čo dostávali zabrať a bolo šikanovaní u bojových útvarov neboli na tom oveľa horšie ,ale to už je iná kapitola.
    • Agzat

      Aby so to ešte doplnil

      tak niečo skopírované s článku :Iróniou osudu bolo, že ho vzhľadom na zodpovednú funkciu nakoniec prinútili k vstupu do KSČ. Filip, ktorý mal na pamäti skúsenosti z nedávnych čias, to bral ako formalitu. Takže skutočný martýr a hrdina čo nakoniec slúžil prenasledovateľom ,aj to o niečom svedčí. Akurát nechápem prečo nám podobných „hrdinov“ dávajú za príklad. Nedávno v Nitre odhalili pamätnú tabuľu bývalým z PTP a v TV nezabudli dodať ako boli celý život aj po odchode do civilu prenasledovaní a v prvom rade stál chlapík čo celý život robil v jednom nie malom závode predsedu ROH a v obci kde dodnes žije niekoľko období , po roku 1968. robil predsedu strany tak bol prenasledovaný,možno ho dnes hryzie svedomie a prenasledujú ho zlé sny ,ale o tom skôr možno pochybovať.
      • inzinier132

        "Agzat"

        Ak by sen ten príbeh pozorne čítal - dočítal by si sa,že až neskôr sa "uplatnili" tie čierne nášivky" so "značkou" PTP. A zrejme Ťa v živote nestretlo nič čo by si dodatočne nazval "irónia osudu". Ja áno. Za seba poviem,že v auguste 68 som veľmi silne vysvetľoval Sovietskym dôstojníkom,že do Československa prišli zbytočne - tu sa žiadne kontrarevolúcia nekoná a ani nepripravuje. O rok na na to už ako vojak ČSĽA som bol nasadený na "spokojnenie" /potlačenie/ nepokojov v LIberci.......... A musím pripomenúť,že nám bol vyhlásený bojový poplach. Do každého auta /na korbu/ nasadol jeden dôstojník - upozornil nás práve na to,že sme mali vyhlásený bojový poplach a odmietnutie plnenia úlohy sa rovná "prokurátor" a trestá sa trestom smrti. Títo ľudia boli obvykle pokojne a zodpovedne pracujúci /iba výnimočne tzv.rebeli/ a ak sa dostali do práce často za svoju poctivú prácu boli nakoniec odmeňovaný a "ukazovaný" ako vzor.Aj tak sa vie s nevinným človekom zahrať osud !
        • Agzat
          Tie čierne nášivky nie sú tak podstatné ako to že prenasledovaný pán PTP „musel“ vstúpiť do KSČ ,takže asi toľko o tomto a podobných hrdinoch pán inžinier. Takže ak si to zhrnieme ,tak aj Gustáv Husák si odsedel roky v base a neskôr bol z neho normalizačný prezident takže z pohľadu na podobných jedincov bol tiež vlastne hrdina.
          • Juraj Š_807323
            toto je pribeh a bolo by zle keby sa v nom nieco zamlcovalo. teraz mozes hodit kamenom. ak chces.
            • LubosB2
            • LubosB2
    • kuli3108
      V časoch PTP som slúžil v Žiline. Tam PTPáci chodili robiť na železnicu. 8. hod. denne a dostávali za to zaplatené. Každý deň boli ožratí ako dogy a bitky boli na dennom poriadku. Do týchto jednotiek nechodili tí, ktorých dnes označujú ako " nepriateľov socializmu", ale boli to ľudia trestaní väzením v civilu a to za vraždy, násilné trestné činy atď. Teda žiadni šľachtici ! Je pravda, že medzi nimi sa sem tam objavil aj kňaz, čo nebolo voči nim celkom fér, ale ani tí neboli žiadni "dobráci". Aj v krajinách ako USA to bolo obdobné. Len u nás z nich teraz robíme hrdinov...
  • bimbim
    ze toto neotrepavaju novinari birmovanemu komunistovi o hlavu kazdy den...komunizmus je ciste zlo, rovny fasizmu. Dodnes je z vychodnej Europy kvoli komancom skorumpovana diera. Bez bolesvika by ku nam dnes chodili Rakusania na zarboky...Teraz mame tak akurat 500,000 ekonomickych emigrantov, osporstenu starsie generacie, ktore so stockholmskym syndromom volia mafianov, stbakov a bolsevikov stale dookola.
  • Te_quiero_puta
    Ja len pár poznámok: "Na obdobie ľudáckeho slovenského štátu si Filip Paulech pamätá len z pohľadu dospievajúceho chlapca, ktorý si žil svojím životom a myslel predovšetkým na prácu okolo statku a študijné povinnosti." Zdá sa mi divné, že na Slovenský štát si nespomína, no na príchod vojaka, ktorý hodil o zem pohár bez vodky si spomína presne. Ono to často bolo tak, že pol dediny bolo v HG, najväčší statkár bol veliteľ PO HG, židov posielali do koncentrákov no najväčší problém boli Rumuni a partizáni, ktorí si zobrali jedlo. A druhá vec. On si chcel nájsť zamestnanie, lebo práca na statku bola úmorná, no brat nechcel dať statok do družstva. Kto by na ňom pracoval, ak časť súrodencov pôjde do tovární? Pokiaľ viem z obce mojich rodičov, tak najprv ľudia nechceli dať role do družstva (lebo ich krátko predtým dostali), no popstupne si zvykli na pracovnú dobu, rekreácie, dovolenky a pri rušení družstiev každý nadával a nikto nechcel role späť. Čo sa týka vstupu do KSČ, ktorý "považoval za formálny": Je rok 1990, cigána prijímajú do HZDS: "Gardistom si hral?" "Hral." "Komunistom si hral?" "Hral." "Jasný prevracač kabátov, nemôžeme ťa prijať!" Cigán vyjde von a kamarát sa ho pýta: "Tak čo, prijatý?" "Nie, pýtali sa či som hral gardistom a komunistom." "A čo si vravel?" "Že som hral." "Joj, to si nemal hovoriť." "A čo som mal povedať, keď tam všetci sedeli?" (P.S. Uznávam že je možnosť, že spomínaný pán bol naozaj iba prostoreký a natrafil na pomstivého blbca v dedine.)
    • i_wanna
      Prémium
      Mat v 1952 kamarata politruka s vyhodami - bolo co ? Politruk bol politicky komisar. A v 1952 musel a aj dozeral v zmysle vtedajsej politiky - prudko stalinovskej a gottwaldovskej kultovej, popravujucej insk zmyslajucich - aby vsetci pocuvali rozkazy najvyssieho. Prepacte ale tento pribeh tvrdi - omylom ma zaradili k nepriatelom a pomohol mi politicky komisar v 1952. Je to o omyle nie o boji proti totalite. Sam priznava, ze kritizoval osobu, nie stranu, nie system.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 364
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 576
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 347
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 353
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 553
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 534
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516