SME

Diskusia k článku: Prieskum: Dve pätiny 15-ročných žiakov čítajú len preto, že musia

Takmer tretina žiakov súhlasila s tvrdením, že čítanie je mrhaním času.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
8 príspevkov

  • 252846

    Brrrr

    Az mi napadla otrasna scena z fimu Threads (1984) kde biedne zvysky prezivsich ludi vegetuju bojujuc medzi sebou o jedlo (po atomovej vojne) a dievca a chlapci sa biju o jedlo: Detose!! (Dej to sem) alebo Sotoma!!! (Co to mas?) Btw Svagrove deti v sukromnej skole uz teraz ako 7 rocni (!) pouzivaju sifry v ich novotvoriacom sa jazyku ako: Nvm (neviem) a pod...:)))
  • Ernieball Musicman
    Na obchodné akadémie na ktoré brali kedysi iba jednotkárov a dvojkárov berú teraz trojkárov štvorkárov aby dostali dotácie. Literatúra a kultúra je pre nich tabu. Do kín chodia na kraviny o spidermanoch, rýchlo a zbesilo. Dnešná mládež je stratená existencia.
    • Lii

      Psychicka kvalita jednotkarov je slabsia

      a dost casto. Casto su menej tvorivi, dosahuju dobre vysledky pamatou, ale takto ziskane informacie nevedia tvorivo , pruzne, konstruktivne a pohotovo vyuzit, skor prezentovat ich inym. Menej tvorivi su hkavne preto, ze maju silnu, az nadmiernu potrebu vyhoviet inym a tym je utlmena ich aktivita, aktivny postoj, neposilnuje sa pruznost, rozbiehavost, kriticke myslenie. Nehovoriac o tom ze vyvin emocionality je pribrzdeny. Aktivny postoj, tvorivost je prejav zdravej psychyky. Su to ludia dobri na vykonavanie pokynov inych, ktori ich vedomosti vyuziju tzk ako vyuzivame pocitace. Moj nebohy otec, ktory bol medzi ziakmi velmi oblubeny, povazoval za najlepsich ziakov dvojkarov a trojkarov nie jednotkarov. U jednotkarov snazil sa vyburcovat pruznost, samostatnost, tvorivost myslenia. Prave preto bol oblubeny. Iba jeden jeho jednotkar bol v tom vynimkou Pjestak, za socializmu vvysoko postaveny komunista. Ale ako sa hovori, vinimka potvrdzuje pravidlo. To len na upozornenie, ze znamky nehovoria o kvalitach cloveka, jeho schopnostach. Skor hovoria o tom ako ich posudzuju ini a hlavne ucitelia, mezi ktorimi, hlavne dnes, je mene tvorivych a s vyssim intelektom, citove vyvazenych. Aj ked najdu sa aj taki. Na zamyslenie: Citanie beletrie je preberanie myslienok ineho prinajlepsom ich dotvaranie, prerabanie podla svojich myslienok, poznatkov, citenia, postojom, cize ciastocne aj aktivny, tvorivy postoj. Avsak na dnesnu dobu podporuje malo aktivny postoj. Ked tak dostatocny v obdobi vyviny, ked dieta prebera vedomosti predoslych generacii napodobnovanim starsich, ludi z okolia. A to je predskolsky vek, dnes uz skor ranny. Deti ests necitaju, skor prijimaju vizualne informacie od okolia. Rodicia nemaju cas a ich uloha je nahradzovana technologiami TV, PC, mobily, technicke hracky... chyba primerany emocionalny kontak s ludmi a nahradza ho vstah s technikou.... Clovek sa meni. Skolstvo a vychova nerata, neresguje, nekompenzuje vo vyvine pychiky tieto zmenay, nestinuluje to co je dobou malo stimulovale a potrebne pre zdravy psychicky vyvin. Dnesna doba si vyzaduje cim dalej tym viac ludi s vysoko aktivnym postojom. Pasivni ludia hlavne, v blizkej buducnosti, budu stale menej a menej potrebni, vyhladavani na trhu prace... Uz teraz su s tym skusenosti a bude to viac citit. Co urobilnastup pocitacov s ludmi. Masivny nastup bliskej buducnisti robotizacie urobi este vacsie zmeny s clovekom. Na tu skutocnost ani vychova, vzdelanie, zdravotnictvo nevie reagovat, pomoct cloveku zdravo na to resgovat tak, aby dokazal vyuzivat novinky ale prezit. Aj to, ze v prijme informaci budu dominovat ine kanaly nez len citanie a m9hutniet ine, ktore este nemusime poznat. Stary system vychvno-poznavacieho procesu uz nie je efejtivny, malo pouzitelny, nedokaze uspokojit potrdby doby.....
  • mark007
    p. Riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská a novinari, viem ze je uponahlana doba, ale v takej vaznej teme by skratkovite myslenie nemalo mat miesto. takze deti ktore citaju maju lepsie vysledky? No jeden by si pomyslel ze je to vdaka citaniu a druhy, ze deti ktore maju potencial na dobre vysledky tak maju aj cas a priestor na citanie. Lebo z prveho by clovek mohol nadobudnut dojem ze prinutime ludi zo znevyhodneneho prostredia citat a bude mat slovensko lepsie vysledky. A kedze politici na slovensku su taki jednoduchi ... ako danko, tak potom take jednoduche riesenie prijmu. Napriklad ze zavedu povinnu skolku pre vsetkych, hoci ju potrebuje len 5% a aj ti maju problem uplne inde - napriklad vyucbu uz v prvom roku v skole pre nich v cudzom jazyku a nie v materinskom (romstine)
    • 1469234
      Prémium
      Miešate hrušky s jablkami... Nečítajú nič okrem sms-siek a krátkych e-mailov, komunikujú cez FB a aj to iba heslovite a lajkami. Všetko, čo má viac ako tri vety, je pre nich strata času, všetko, čo má viac ako tri vety je nepochopiteľné, lebo sa nedokážu sústrediť a prečítať to do konca. Slovná zásoba, schopnosť vyjadriť sa ústne alebo písomne...To nemá nič spoločného so znevýhodnenými skupinami. Absolventka pedagogickej fakulty má pri nástupe do praxe prečítané 3 (slovom TRI) Dobšinského rozprávky, lebo to potrebovala na skúšku, a šlus. A ona bude učiť mojich vnukov na prvom stupni slovenčinu. Plačem.
      • mark007
        tvrdite za absolventka PF so zameranim na slovencinu a literaturu precitala 3 rozpravky a skoncila studium? Hovori sa tomu kriticke myslenie - ak tomu verite neviem ci mam zavidiet jej alebo vam. nie som pedagog, ti budu vediet lepsie, nakolko pre esemeskujucu generaciu je hendikep samotne citanie s porozumenim. Pre mna komunikacia pozostava z rovnako doleziteho: rozpravanie, pocuvanie, pisanie; plus citanie ale nie ako jedina vec. Generacia co ma vnukov, bez urazky, na slovensku, nevie kriticky rozpravat a pocuvat pri nazorovych rozdielov aby sa nekonflikt nestupnoval ale riesil a rozdielne nazory by mali obohacovat diskuterov nie zniepriatelit. To ze rodicia tieto komunikacne zrucnosti nie su schopni detom dat, netreba za to vinit pedagogov, liberalov, system, fica. Myslim ze sa to zlepsuje a navazat sa do esemeskujucich deti mi pride trufale.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 45 313
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 960
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 659
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 892
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 119
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 550
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 995
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 567