SME

Diskusia k článku: Minister Budaj: Živý vianočný stromček zanecháva menšiu ekologickú stopu

Ján Budaj každý rok kupuje na Vianoce živý stromček.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
17 príspevkov

  • hurum

    No neviem, neviem,

    my máme umelý stromček už takmer 20 rokov, po Vianociach zbalíme a o rok rozbalíme. Určite jeho výroba čosi stála a zanechala stopu na životnom prostredí, ale je to opakovane použiteľný výrobok. Možno by pán minister mal skúsiť, aké je to vypestovať stromček v dnešných suchých časoch. Kedysi stromy rástli v lesoch zo semiačok, neskôr ľudia pochopili, že lesy treba obnovovať ľudskou činnosťou. Skúste dnes vypestovat lipu či dub. Pokiaľ mladý stromček pravidelne nezalievate a nechránite, nedospeje. Tak by sme mali dať pokoj aj mladým ihličnanom. Nech dorastú. Je mi ľúto krásneho mladého smreka, jedličky aj borovice, ktoré majú na krátky čas skončiť kdesi v obývačke a potom niekde v spaľovni.
    • peter123x
      Prémium

      .

      Prosím Vás. Neviete o com hovorite. Vianocne stromčeky pochadzaju bud z prerezavok alebo z plantazi, kde sa už priamo stromy pre účely vianočných sviatkov pestuju. Prerezavka je vychovne opatrenie, ktoré je nutné vykonať a je vopred naplánované v úlohách vyplývajúcich z tzv. programu starostlivosti o les. V ihličnatých mladinach, kde takáto prerezavka nebola vykonávaná sa to ihneď pozná podla toho, že je veľmi hustá a jednotlivé stromy majú tenké, štíhle kmienky a vysoko nasadenu korunu co do budúcnosti znamená zarobiť si na problémy v podobe neskorších snehových polomov a vetrovych vyvratov. Taky smrek ma totiž plytku korenovu sústavu a spolu s vysoko nasadenou korunou, ktorá posuva ťažisko do hornej tretiny kmeňa sa veľmi znižuje jeho stabilita. Preto sa pri smreku už od najnižších vekových stupňov podporuje co najväčšia koruna a jedným z opatrení je prerezavka co je znižovanie jedincov na jednotku plochy, aby konáre v spodnej casti koruny vplyvom vnutrodruhovej konkurencie a nizkeho slnečného svitu neodumierali, lebo už potom nikdy nedorastu.
      • hurum

        Ak nepochybujem, že na

        Slovensku sa všetky tieto pravidlá odporúčajú v štýle "pápežskejšie od pápeža", preto naše hory, aj vďaka našim mafiánskej správe, vyzerajú tak ako vyzerajú. Ako človek s alopéciou. Ja nevravím, že o les sa netreba starať, rovnako ako o ovocný sad, treba zrezávať, zmladzovať. Ale keď už vieme vypestovať stromčeky na vianočný rez, prečo ich nebiznisovo nedokážeme tak isto hromadne vysadiť po ťažbe, víchriciach či požiaroch?
        • peter123x
          Prémium

          .

          Pozrite, do 2 rokov je na Slovensku z lesného zákona (§ 20, ods.4, zak. c326/2005) povinnost holinu po tazbe vacsiu ako 0.03 ha zalesnit vo výnimočných a odôvodnených prípadoch je lehota predĺžená na 4 roky, napr. ak sa očakáva na danej ploche prirodzene zmladenie. Taktiez je určitá doba, kým sa vysadené sadenice uchytia. Neviem, ci ste videl sadenice smreka, ale sú vážne celkom male(15-30 cm) a kým odrastu, trva to celkom dlhu dobu. Takže ak niečo vytazím v roku 2020 a zalesnovat začnem v roku 2022, tak zhruba v roku 2025 môžem pozorovať, ze sa ploche niečo začne diať a kým sadenice úplne odrastie burine, tak to môže byt v roku 2027. Čiže ak sa holinu budete pozerať len z väčšej vzdialenosti, tak zhruba 7 rokov po tazbe uvidíte stromčeky. Ale ak chcete uvidieť sadenice skôr, tak musíte ísť priamo do holiny medzi trávu a hľadať ich, lebo to je pomerne tradičný problém laickej verejnosti, ze ak nevidi z chodníka sadenice, tak ma tendenciu myslieť, ze nieje holina zalesnena, ale ak ma sadenica 15 až 30 cm a výška trávy 120-150cm, tak naozaj nič neuvidi. Ale netvrdím, že sa nemoze diať, ze si majitel, ktorý les vytazil nesplnil povinnost a nezalesnil plochu po tazbe a je vhodné v takomto prípade kontaktovať príslušný Okresny urad, pozemkový a lesny odbor, a informovať ho o tejto skutočnosti. V každom prípade zatiaľ som však zatial nenarazil na nikoho, kto zvykne tvrdiť, ze ma podozrenie, ze sa po tazbe nezalesnuje v súlade so zakonom, aby sa zdvihol a teda podal podnet na Okresny urad a žiadal prešetrenie danej situacie. Vždy sa uspokojí len s tým, ze všade šíri ničím nepodložené emotívne statusy a to mu stačí. A z toho plynu len 3 zavery. Bud vie, ze nemá pravdu a ide mu len o cielene hejtovanie a stvanie verejnosti proti obhospodarovaniu lesa, alebo je mu to v principe jedno a len navonok prejavy svoju nespokojnosť v podobe statusu na internete lebo je to momentalne v trende a in, popripade čaká, ze to za neho urobi niekto iný.
          • hurum

            Vy ste zo štátnych lesov,

            od ministra Budaja/Mičovského alebo rovno z niektorého pápežského pozemkového a lesného odboru? Že tak sa tak emotívne samonasierate...
            • peter123x
              Prémium
  • VIl0O0I

    ...

    Co ja viem.. nas umely stromcek nevonia, ale zato ho mame asi 20 rokov, kazdy rok pren pesi zbehnem do garaze a kazdy rok si povieme, ze je najkrajsi :) tie zive je potreba vypestovat, doviezt, odviezt, potom vyhodit.. zivy stromcek je fajn, ale myslim, ze take jednoducho cierno-biele to nebude ;-)
  • juniorik

    Aj ked sa vacsina stromov ktore skoncia

    ako vianocne pestuje na tento ucel v plantazach tak ak by kazda rodina na svete co oslavuje vianoce v krestanskom style mala zivi strom tak by sme takto prisli o cca miliardu stromov kazdy rok a to uz zamava s kazdou statistikou.
    • JuPs

      Netáraj, ako by sme prišili o miliardy

      stromov? Za prvé nie sú to Tvoje ani naše stromy, za druhé kultivácia zeme a Zeme je našou dobrou úlohou. Iba ľavorukí hovoria, že všetko treba nechať na samovývoj, aby zakryli svoju lenivosť a nezručnosť.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 508
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 777
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 576
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 626
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 180
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 825
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 531