SME
chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
45 príspevkov

  • 1386656
    Ako to riešia iné európske štáty? Niekde som zachytila, že školy v zahraničí sa otvárajú od 11, alebo 18. januára. Budeme zase jednoznační víťazi v nechodení do školy? Letné "víťazstvo" v nechodení za minulý rok už máme. Vyzerá to, že si to zabezpečíme aj v roku 2021.
    • El Gallogero
      Zas nerobme z toho este vacsi problem, tie decka maju on-line vyucovanie a tie, co chcu, napreduju, aj ked to samozrejme nie je celkom to prave. Vidim to z oboch stran (zena uci, dcera sa uci). Co je najhorsie, ze decka leniveju, trosku stracaju navyky a ucitel to nema sancu uplne odkontrolovat. Ti sikovnejsi a snazivejsi stratia menej, ostatni viac. Aspon jedno male pozitivum: teraz poniektori rodicia konecne zacinaju chapat ulohu ucitela...
      • asfd
        A uroven teho on-line vyucovania. Na jar napr. online vyucivanie 5.rocnika jednej ZS vyzeralo tak, ze z dejepisu na mesiac dostali 10 strankovy wordovsky dokument to si nastudujte a tym online vyucovanie skoncilo. Co viem, tak inde maju aj teraz denne maximalne 1-2 hodiny online a viacej nie. Zase len dostanu nejake pracovne listy a to si urobte a nastudujte. Nech pani ucitelka po 8 hodinach ucenia nech ide na 2-3 hodiny denne robit este moju pracu, ked ja mam popri mojich odrobenych 8 hodinach v praci este 2-3 hodiny denne ucit dieta. Ze ucitel nie je kvalifikovany robit moju pracu ? Ja tiez nie som kvalifikovany ucit dieta a mam to robit.
        • tva1
          Prémium
          A co Ty vies, ako to inde vyzera? Pocul si o tom a hentom a uz robis sudy... Manzelka uci gymnazium, jeden z tych najtazsich predmetov, ktory neodbijes len tak nejakym 10-strankovym dokumentom, ak to chces robit poriadne, a ona chce, a poviem Ti, ak by si mal deti, co nemas, lebo by si prispevok pisal v inom cisle, tak by si ku nam prisiel tie 2-3 hodiny denne aspon navarit a poumyvat riady. A to neh9vorim o tom, ze sme investovali 1 mesacny plat do vybavenia domaceho pracoviska, lebo niektore veci bez kreslenia na tabulu, teda teraz do pocitaca, nevysvetlis. . A k tomu 10-strankovemu Wordu - aj to treba pripravit, pocitaj zhruba pol hodinu az hodinu na jednu stranu. Ano, da sa namietat, ze recykluju tie iste dokumenty a prezentacie. Ano, da sa namietat uroven dokumentu. Ale vies co? Vies cia je to vina? RODICOV, kua. Kedy sa zaujimali o to, co sa detia ucia a ako sa to ucia? Kedy sa zaujimali, ci sa len nebifluju? Nikdy, mozno max. 5% rodicov. Ostatni su spokojni, ze deticky maju dobre znamky a ak nemaju, tak nabehnu do skoly robit "poriadky", rozumej "vybavovat" znamky. . Decka uz od zakladnych skol su naucene na memorovanie a su absolutne demotivovane pracovat samostatne a ROZMYSLAT. Je to presne vysledok tlaku rodicov na dobre znamky. Po par rokoch vadenia sa s rodicmi vacsina ucitelov rezignuje a skonci pri pekne znejucom nazornom interaktivnom vyucovani, rozumej pocitacovych prezentaciach a animaciach, ktore deti popozeraju ako rozpravku a zabudnu hned, ako sa prezentacia skonci. Potom dostanu zopar stran, ktore sa naucia naspamat a to vypluju na pisomke. Kazdy spokojny, decka minimum namahy, rodicia dobre znamky a ucitelia pokoj. . Vysledok ale je, ze decka prichadzaju na stredne skoly absolutne nepripravene samostatne pracovat a ani nevedia, ako sa to robi. Nerozumeju, preco im profesori nedaju podklady, co maju na pisomke/skuske POVEDAT, lebo oni nikdy neboli vedeni k tomu, ze sa to treba NAUCIT. . Moja manzelka je s tymto neustale konfrontovana, lebo odmieta ucit deti, ako keby boli d*bili od narodenia a zmyka zo ziakov, co sa da. A da sa, ma aj takych, co vyhravaju olympiady a pisu o nich clanky v novinach ako o uspesnych ludoch, ktori zalozili uspesne firmy s pobockami po celom svete. A vies, za aku cenu? Za cenu telefonatov od vedenia skoly, kolegov a rodicov, ze preco nedava ziakom jednoduche ulohy, ako sme my mali na zakladke v 6-7 rocniku, ved chudatka deti toho maju dost... To je hlupost. Kym ma v triede horny decil ziakov s jednotkami a dalsie dva-tri dvojkarov, decka to su schopne zvladnut. . Suma summarum - najvacsie komplikacie robia premudreti helikopterovi ci dokonca bagrovaci rodicia, decka n8e su hlupe a zvladaju ucit sa, len im to nikdy nikto neukazal, lebo ako spolocnost tu poslednych cca 15 rokov prevadzkujeme velmi zly system vyucovania. Najhorsie vsak je, ze produkty tohto systemu teraz prichadzaju do skol ucit ine deti a oni fakt netusia, ze to robia zle. . A tot je ta tragedia. Nie 10 stranok Wordu, vies?
          • eriaesta
            Prémium

            súhlas, popísal si to skvele,

            ešte by som zdôraznila, že online vyučovanie snáď niektorých rodičov nasmeruje k tomu, že sú tiež súčasťou vzdelávania ich detí (nielen škola), deti povedie k väčšej samostatnosti (a tí ktorým to nejde by teraz potrebovali podporu rodičov), ale tiež ukazuje školskému systému, že deti neučí ale kontroluje (známkami) ich učenie. Snáď to povedie k zmenám vo vzdelávaní v súlade s podmienkami dnešnej doby (teraz je vyučovanie v zásade v súlade s dobou pred a viac rokmi).
          • asfd
            Aha. Takze podla teba si brat vymysla, ked povie ze jeho dcera siestacka na zakladnej skole ma 1-2 hodiny denne online nie viacej. Tak isto si vymyslaju znamy, ktorych pozname tak 10 rokov akym sposobom sa uci ich syn tak isto. Fakt by som chcel vidiet napr. online vyucovanie na elektrotechnickej priemyslovke. Taky predmet elektrotechnicke meranie sa musi super ucit na dialku. Ja som ho absolvoval cele v labakoch a podobne odborne predmety. Chcel by som vidiet tvoju manzelku ucit v piatej triede zakladnej skoly, kde z 15 ziakov mas 4, ktori prepadli a mas dalsich dvoch ziakov ktori piatacky monitor z matematiky napisali na 93 percent, takze patrili do 10 percent najlepsich ziakov na Slovensku.
            • tva1
              Prémium
              • asfd
                • tva1
                  Prémium
                  • asfd
                    • tva1
                      Prémium
      • 1439040
        Prémium

        presne o to ide:

        "Ti sikovnejsi a snazivejsi stratia menej, ostatni viac". Európske prvenstvo v dĺžke odopierania vzdelania, ktoré slovenským deťom zabezpečili títo hujeri, má za dôsledok ďalšie otváranie nožníc medzi napredovaním motivovanejších detí z rodín, v ktorých kladú väčší dôraz na vzdelanie a majú lepší prístup k online vyučovaniu a zaostávaním menej motivovaných detí z menej priaznivého prostrredia. Teda o šance najviac prichádzajú tí, ktorí by to najviac potrebovali. Toto je tragédia, ktorá slovenskú spoločnosť poznačí na desaťročia.
      • dodo_p

        Aby to neskončilo tak,

        ako som kedysi počul od jedného staršieho pána, že človeku stačia 4 roky základnej školy, aby sa naučil, čítať, písať a základne počítať. To platí pre 9 z 10 ľudí, tá jedna desatina na VŠ to je tak akurát.
  • obdlznik

    ktosi

    sa na nete raz vyjadril, ze preco neposkytneme ziakom lacne tablety. Preco sa neriesia problemy vecne, a nasi "politici" sa chovaju, ako keby posuvali papierove figurky na farebnom podklade? Preco sa tvaria, ze uz na buduci tyzden by sme mohli byt na tom s pandemiou lepsie, ked epidemiologovia vedia, ze v historii kazda pandemia trvala 2 roky, a cele to obdobie kruto vyvrazdovala? Preco premier a ministri nerozmyslaju nad tym, ako chranit obyvatelstvo, ale zaroven aby veci fungovali najlepsie ako mozu? Napr. preco sa minister skolstva nebije za tie tablety a nasledne za poctive plnenie si uloh zo strany ziakov a ich pravnych zastupcov? Zatial len placeme, ake je to zle, mnohi ziaci to samozrejme vnimaju ako dovolenku, a spoliehaju sa na to, ze nikto od nich takmer nic nebude chciet. A to je cesta dolu. A mozme za to my sami (aj za to, ze chceme slobodu, a nasledne ocakavame, ze na nas cakaju ustlate postele v nemocniciach so vsetkou vybavou pre zachranu prave nasho vzacneho slobodneho zivota). Asi chcem vela, primitivne pudy zrejme nepustia, sme zive tvory, napriek vsetkemu dost nedokonale a omylne, a nepoucitelne. Ozaj, videli ste tie filmy, kde vedci testovali simpanza, aku ma dokonalu pamat? Zacinam verit, ze sa od neho naozaj lisime len velmi mizivym percentom.
  • qwer

    Druhý stupeň

    V prípade žiakov na druhom stupni a stredných školách by sa mali otestovať antigénovými testami žiak, jeden z jeho rodičov a zamestnanci školy. O teste rodiča sa vo vyjadrení Grohlinga nehovorilo. Mimochodom, v matovicovom pilote sa testoval aj rodič, pričom v rozhodnutí (myslím že to bolo cislo32) sa rodičia nespominali. Semafor ktorý sa používal na jeseň bol podľa mňa dostatočný,
  • 911369
    Slovensko si zije v rozpravkovom svete. A v rozpravkach je predsa dobrym zvykom obetovat krasne mlade devy pripadne svarnych suhajov drakovi aby dal ostatnym pokoj. No a my sme len tento proces zefektivnili - obetovali drakovi (Covidu) celu populaciu studentov naraz. Drak ale samozrejme neodisiel, takze co obetujeme ako dalsie? Zeby poloimbecilnych nekompetentnych facebookovych politikov?
  • GeneralAldo
    Prémium

    naopak

    cele zle - zbytocne sa panikarilo so skorym zatvaranim skol, najma na jar, a teraz su decka doma tak dlho, ze sa robi harmonogram s navratom uz v januari, co je uplne nerealne, kedze to bude akurat spicka najvacsej covid-vlny... podla takehoto planu sa malo uz bezat skor, zapinat a vypinat priebezne skoly, aby neboli decka doma suvisle pol roka.... hlavne mali popracovat na logistike - napr ucenie na zmeny, nech neni tolko deciek naraz pokope - volakedy za sociku to tak byvalo a zvladlo sa... tiez sa mal KONECNE riesit obsah uciva - covid bola jedinecna moznost prekopat ten nezmyselny, memorovaci sposob ucenia obrovskych kvant faktov, ktore aj tak vsetci zabudnu.... pri zredukovani uciva mohli rocnik zvladnut za polovicny cas... takisto sposob ucenia - po 1.vlne to ucitelia ponali tak, ze kym skoly funguju, musia im narubat co najviac pisomiek, aby sa stihlo co najviac znamok.... cele zle a naopak - mali tie mesiace otvorenej skoly vyuzit na vysvetlovanie uciva... ked pises pisomku, je to zabity cas, kedy ta ucitel neuci, iba preveruje... a hlavny argument som tiez este nepocul - netreba byt v strese aj keby boli rok doma, lebo teraz mame nezmyselnu 9-rocenku, takze aj keby vynechali decka rok, dostanu sa na uroven svojich rodicov... ale samozrejme rozumne riesenia pri tejto vlade prichadzaju vzdy az nakoniec, pripadne vobec... preto to skonci tak, ze budu skracovat, pripadne vypustat prazdniny, a tak si to oddru najviac ti, co poctivo makali online - budu makat celorocne bez oddychu... vratane ucitelov...

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831