Pellegrini požiadal v mene vlády o dôveru (minúta po minúte)

Opozícia sa s koalíciou na zmenách vo výboroch nedohodla.

Premiér Fico pri programovom vyhlásení vlády chýba.(Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )
Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Koalícia sama seba označila za historický kompromis

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte: 

18:20 Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili, dianie v parlamente budeme sledovať aj v utorok. 

18:10 Odborníci diskutujú v redakcii SME o programovom vyhlásení vlády. Diskusiu môžete sledovať tu. 

18:01 Ani poslanci ústavnoprávneho výboru nezvolili za podpredsedu poslanca ĽSNS. Rastislav Schlosár dostal pri hlasovaní jediný hlas, Schlosár hlasoval sám za seba.

17:50 V zahraničnom výbore sú dvaja členovia za ĽSNS Milan Uhrík a Ján Kecskés.  Za podpredsedu výboru bol navrhnutý Uhrík.  Podporili ho len Kecskés a Adriana Pčolinská z hnutia Sme rodina. Druhým podpredsedom výboru je Jaroslav Paška zo SNS, za ktorého nehlasoval len Uhrík. Kecskés sa zdržal. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: U sulíkovcov a kollárovcov sú vždy vo štvrtok palacinky s javorovým sirupom

17:26 Podpredseda vlády Pellegrini požiadal poslancov o vyslovenie dôvery. O programovom vyhlásení vlády teraz budú rokovať jednotlivé výbory. Predseda parlamentu  Danko prerušil rokovanie a rozprava o programovom vyhlásení začne v pléne v utorok od 10.00 hod. Samotné hlasovanie bude nasledovať až po jej skončení.

17:25 Aj bez hospitalizovaného premiéra, čo je vždy ochudobnenie programu, poskytuje úvodná schôdza NR SR pestrú zmes znamení. Píše Peter Schutz.

17:03 Predsedníctvo KDH prijalo za člena hnutia bývalého poslanca parlamentu Alojza Hlinu. O jeho prihláške rozhodovalo predsedníctvo, pretože podľa stanov hnutia, o prijatí žiadateľa, ktorý bol členom inej strany, rozhoduje práve tento stranícky orgán. Hlina už dávnejšie oznámil, že má záujem kandidovať na predsedu hnutia.

"Programové vyhlásenie je produkt spoločnej vyspelej politickej kultúry, ktorú chceme uplatňovať aj naďalej." 

vicepremiér Petr Pellegrini

16:53 Hospitalizovaného premiéra Fica nahradil v parlamente podpredseda vlády Peter Pellegrini. Program novej vlády tak poslancom predložil vicepremiér. 

"Bolo dôležité vytvoriť vládu, ktorej členovia uprednostnia budúcnosť našej krajiny pred svojimi politickými zásadami a malichernými hádkami. Predstavitelia stabilných a štandardných strán si boli vedomí, že iba vyspelosť politiky dokáže spojiť pravicové strany s ľavicovými či strany orientované na národnostne orientovaného voliča. Je to vláda jedinečnej a historickej štátotvornej dohody," povedal Pellegrini s dôvetkom, že kabinet bol jediným možným vyústením výsledkov marcových volieb.

Vicepremiér tiež konštatoval, že vláda chce prinášať kontinuitu a pokrok. Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.

16:48 Návrh Miroslava Beblavého na zaradenie do finančného výboru poslanci neschválili.  

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Niektorí poslanci sú nespokojní s pridelenými výbormi

16:37  Opozícii a koalícii sa nepodarilo dohodnúť na zmenách vo výboroch tak, ako to žiadali niektorí opoziční poslanci. Po viac ako hodinovom rokovaní grémia to oznámil Andrej Danko. "Nie je možné vždy vyhovieť absolútne. Nedospeli sme k dohode," oznámil.

Základná požiadavka časti opozície bola, aby sa Beblavý presunul do výboru pre financie a rozpočet a Grendel (OĽaNO-NOVA) do výboru pre obranu a bezpečnosť. Danko v marci prisľúbil pri riešení týchto požiadaviek ústretovosť.

15:33 Programové vyhlásenie vlády v oblasti ľudských práv znie podľa poslankyne SaS Natálie Blahovej ako zo zasadania zjazdu ÚVKSČ. Problematika ľudských práv je u nás podľa nej potemkinovskou dedinou. Čítajte viac.

15:30 Podpredseda parlamentu Béla Bugár vyhlásil prestávku a rokovať bude poslanecké grémium. 

15:19 „Poslanci Grendel, Petrík, Simon a ja sa podľa nového návrhu nikam neposunuli,“ upozornil Miroslav Beblavý s tým že prehrali 0:4. Beblavý požiadal o možnosť o zaradenie do finančného výboru a zároveň predniesol návrh. Argumentoval tým, že chce pracovať v oblasti, ktorej sa dlhodobo venuje.  

15:11 Slovo si vzala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Mohlo to prejsť hladko, ak by sa poslancom nespokojným so zaradením do výborov vyhovelo, upozornila Nicholsonová zároveň vyzvala „veľkých, aby ukázali veľkorysosť“.  „Poďme sa venovať tomu, prečo sme tu, a to je programové vyhlásenie vlády,“ uzavrela svoje vystúpenie. 

15:08 Richard Vašečka požiadal o zvolanie poslaneckého grémia. 

15:02 Pri zvolávaní schôdzí jednotlivých výborov nastal zrejme chaos. Poslanec Mosta-Híd Gábor Gál sa totiž sťažuje, že na brano-bezpečnostný výbor nedostal pozvánku, hoci je jeho právoplatným členom. Na schôdzi sa pritom volili aj dvaja podpredsedovia výboru.

Za opozíciu sa o post uchádzal Marian Kotleba. "V parlamente som od rána, ráno predsa bolo aj grémium, no až teraz som sa dozvedel, že bol výbor. Budeme to riešiť," povedal pre SME Gál. Sám chcel hlasovať proti tomu, aby sa Kotleba stal podpredsedom výboru. Aj bez jeho hlasu však lídra ĽSNS do funkcie nezvolili. Gál sa o chýbajúcej pozvánke rozprával už aj so šéfom výboru Antonom Hrnkom z SNS.

14:59  Poslanecké kluby SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina nenavrhnú na neobsadené posty podpredsedov výborov svojich kandidátov. Uviedli to predsedovia klubov Natália Blahová (SaS), Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA) a Boris Kollár (Sme rodina). Reagovali na to, že poslancov za ĽSNS nezvolili výbory na posty podpredsedov. 

14:52 Poslanci stále rokujú o zaradení do výborov. 

14:43 „Tak hlboko klesnúť, ako klesol Matovič nedokázal v tomto štáte nikto. Reagovať na vás je trest a tak nebudem,“ využil svoju faktickú poznámku Béla Bugár. 

14:37 Začali ste tým, že ste nedodržali verejný prísľub a je to vaša hanba, odkázal Dankovi Igor Matovič. 

„Prosím vás rozprávajte po slovensky,“ upozornil Matovič Danka. V slovenčine sa najprv hovorí meno a potom priezvisko, doplnil. 

„Prehraj voľby a môžeš všetko. Ak sa spojíš so Smerom.“

Gábor Grendel  (OĽANO-NOVA)

14:28 „Prehraj voľby a môžeš všetko. Ak sa spojíš so Smerom,“ vyhlásil Gábor Grendel z OĽaNO. Následne mu dal Danko vypnúť mikrofón, keďže podľa neho nereagoval na vystúpenie Daniela Lipšica

14:06 Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa k zdravotnému stavu premiéra Fica bližšie vyjadrovať nechcel. "Nie som lekár. Nehľadajte však za tým nič viac. Všetko, čo bolo možné, už povedal pán riaditeľ ústavu a pán primár," povedal Drucker. O prípadnom fungovaní vlády v prípade, ak by Fico vypadol na dlhší čas, hovoriť nechcel.  

13:59 Zahraničný výbor je jedným z tých, kde opozícia navrhla do funkcie podpredsedu člena ĽSNS. Pôvodne mal zasadať o druhej, ale zatiaľ nie je isté, či dnes jeho členovia budú podpredsedov voliť, keďže schôdza prebieha zatiaľ bez prestávky. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Obrali zdravotníctvo, nič sa im nestalo

13:58 Pri kauze piešťanského CT sa netreba tváriť, že všetko bolo v poriadku. Musí sa ale k nej pristupovať s jasnou hlavou, bez špekulácií a domnienok, myslí si šéf zdravotníckeho výboru Štefan Zelník z SNS.

Člena výboru Alana Suchánka (OĽaNO-NOVA) si chce vypočuť. Ten mieni vo veci zrušenia všetkých obvinení v kauze CT iniciovať zvolanie mimoriadneho výboru a verí, že má dostatočnú podporu. Suchánek bol jeden z tých, ktorí na plánovanú kúpu predraženého prístroja upozornili. Bude žiadať, aby bol na výbor predvolaný generálny prokurátor Jaromír Čižnár a veci vysvetlil.

"Bude záležať iba na členoch, ako sa rozhodnú," povedal pre TASR Zelník, ktorý nechce do témy "vnášať politikum a chce o nej komunikovať vecne".

13:46 Daniel Lipšic napriek upozorneniu Danka hovorí o kauze Bašternák a daňových podvodoch. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Úrad pomohol Bašternákovi urýchliť stavbu vily

13:40 Náhradníci Péter Vörös, Irén Sárközy (obaja Most-Híd) a Milan Mojš (Smer) zložili ústavou predpísané poslanecké sľuby. V parlamente nahradili premiéra Fica (Mojš), ministerku spravodlivosti  Žitňanskú (Vörös) a ministra životného prostredia Solymosa (Sárközy). 

K zmene došlo aj v prípade Jána Počiatka, ktorý sa vzdal mandátu. Namiesto neho nastúpil Jozef Buček ktorý dosiaľ nahrádzal premiéra. Vicepremiéra Pellegriniho nahradil Martin Nemky.

Nasleduje ďalší bod programu a to je návrh na zmeny v zložení výborov. Do rozpravy sa prihlásili Daniel Lipšic, Igor Matovič a Miroslav Beblavý. 

13:22 Poslanci schválili predložený program 2. schôdze Národnej rady SR. Danko mal zasa problém s vyslovením mena ministra za Most-Híd Lászlóa Sólymosa. Ako s úsmevom doplnil, s maďarčinou má problém, ale doučí sa. 

13:05 Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril druhú schôdzu. Žiadosť Kotlebovej strany o minútu ticha za všetky obete justičných vrážd a omylov odstúpil Danko grémiu. 

V parlamente sa následne rozbehla nečakaná debata o štátnej hymne. Peter Pčolinský z hnutia Sme rodina, navrhol aby pred schôdzou Národnej rady vždy znela hymna, poslanec Martin Fecko (OĽaNO-NOVA) doplnil, že by hymna mohla byť aj na konci rokovania. 

"Kde inde, ak nie pri zasadnutí zákonodarného zboru by mala zaznieť naša hymna," argumentoval Fecko.

"Majme úctu k hymne, nerobme z toho teatrálne gestá."

Predseda parlamentu Andrej Danko.

Pčolinského ani Feckov návrh poslanci neschválili. V súčasnosti sa hymna v parlamente hrá štandardne na začiatku a konci každého volebného obdobia. "Majme úctu k hymne, nerobme z toho teatrálne gestá," reagoval Danko.

Juraj Droba (SaS) preto navrhol, aby používanie štátnych symbolov v parlamente bolo vždy vecou dohody na poslaneckom grémiu. "Aby sme sa tu nepredbiehali, kto je väčší patriot," odkázal. Drobov návrh poslanci schválili.

Andrej Danko mal na začiatku problém s menom poslankyne Kataríny Cséfalvayovej (Sieť), ako povedal, ospravedlní sa jej kyticou kvetov.

12:59 Minister zahraničia Miroslav Lajčák má informácie o zdravotnom stave premiéra cez šéfa Úradu vlády, verejne ich však komentovať nechcel.

12:41 Jednotný postup voči kotlebovcom do volebných parlamentných funkcií zvolili zatiaľ okrem Mosta-Híd aj SNS. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kotlebu nezvolili za podpredsedu výboru v parlamente

12:39 Milan Krajniak z hnutia Sme rodina, ktorý okrem Kotlebu jediný z opozície za neho zahlasoval, hovorí, že rešpektuje dohody. Ak sa podľa neho opozícia raz dohodla na šiestich postoch podpredsedov výborov pre ĽSNS, v hnutí to rešpektujú. „Takto budú hlasovať všetci poslanci za naše hnutie,“ povedal Krajniak. 

Na otázku SME, či nemá problém napriek dohode podporiť volenú funkciu pre člena extrémistického hnutia, ktorému v minulosti Ústavný súd zakázal stranu, povedal, že on na rozdiel od kotlebovcov významnú úlohu SNP uznáva. Prieniky tu síce so stranou Mariana Kotlebu nevidí, ale dohody dodržiavať bude. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Toto nie je komentár o Fico III, ale o Kotlebovi

12:31 Richard Vašečka sa pri hlasovaní o Kotlebovi zdržal, za alibistické to však nepovažuje. Vašečka proti nemu nehlasoval preto, že rešpektuje, že post patrí ĽSNS. Na volenú funkciu ho ale podporiť nechcel. 

12:29 Poslanci Smeru nemajú žiadny jednotný postup ako budú hlasovať pri voľbe podpredsedov, ktorými majú byť členovia ĽSNS. „Je to na každého vedomí a svedomí, ako bude hlasovať,“ informoval Jaroslav Baška zo Smeru.

12:10 Na výbore pre obranu a bezpečnosť navrhovala opozícia za podpredsedu Mariana Kotlebu z ĽSNS, no nezvolili ho. Za Kotlebu hlasovali len on sám a Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. Ostatní poslanci sa hlasovania zdržali. Smer navrhol za podpredsedu výboru Petra Šuca, ktorý bol zvolený. 

Šéf výboru Anton Hrnko z SNS vyzval opozíciu, aby prípadne ihneď predložila iného kandidáta. Voliť sa bude až na ďalšom zasadnutí výboru. 

12:00 Začína rokovať mandátový a imunitný výbor, ako aj výbor pre obranu a bezpečnosť.

11:57  V redakcii SME sa o 19:00 hod. stretne deväť odborníkov, aby diskutovali o programovom vyhlásení vlády. Otázku im môžete položiť aj vy. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Opraví táto vláda Slovensko? Pošlite otázku odborníkom

11:20 Predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová z SaS za Beluského hlasovala. V poslaneckom klube liberálov mali k postoju ku kotlebovcom širokú diskusiu s výsledkom, že niektorí ich podporia, lebo dodržiavajú dohody. Opozícia sľúbila Kotlebovej strane posty šiestich podpredsedov. 

11:17 Na výbore pre hospodárske záležitosti volili členovia svojich podpredsedov. Za poslanca ĽSNS Martina Beluského hlasovali piati členovia, traja boli proti a zvyšok sa zdržal. Člena extrémistickej strany tak za podpredsedu výboru nezvolili. Kandidát Smeru Maroš Kondrót prešiel bez problémov. 

11:13 Premiér Fico zostáva hospitalizovaný do konca týždňa.  Informovala hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.  Programové vyhlásenie vlády predstaví vicepremiér pre investície Peter Pellegrini. "Predseda vlády naďalej vykonáva svoju funkciu a úzko spolupracuje so svojím okolím. Pracovný program do konca tohto týždňa sa ruší," uviedla premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

10:29 Primátor Levoče Milan Majerský zabojuje na júnovom sneme KDH o post predsedu mimoparlamentného hnutia. Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že KDH chce vrátiť do prvej ligy.

article_photo(zdroj: SME)

10:28 Okrem programového vyhlásenia je na programe aj voľba podpredsedov parlamentných výborov. Ako prvý zasadne o 11:00 hod. výbor pre hospodárske záležitosti. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Izolovať kotlebovcov? Účinnejšie je čeliť im, poslanci však nevedia ako

9:26 Premiér Fico je stále hospitalizovaný a zostáva na pozorovaní v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Nemocnica má v pláne o 11:0 hod tlačovú konferenciu, na ktorej bude informovať o ďalšom postupe. 

9:00 Bývalý minister dopravy Ján Počiatek zo Smeru sa vzdal poslaneckého mandátu. Nahradiť ho má Martin Nemky. O Počiatkovi sa špekulovalo aj ako o možnom šéfovi Slovenského plynárenského priemyslu. Pre TASR však nedávno uviedol, že SPP šéfovať nebude.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 791
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 729
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 724
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 517
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 676
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 695
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 795
 8. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 3 336
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 150
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 935

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.

EKONOMIKA

Polícia obvinila úradníka, pýtal si úplatky za dotácie

Zamestnanec Pôdohospodárskej platobnej agentúry si opakovane pýtal úplatky.

Neprehliadnite tiež

Prečo k nám dodávajú horšie potraviny než do Rakúska?

Top desať správ zo Spectatora za uplynulý týždeň.

Špeciálny prokurátor by mal odstúpiť, vyzýva SaS

Sulík si nevie predstaviť, že by Kováčik mal byť vo funkcii ešte nasledujúce roky.

Rezort zahraničia odsúdil nenávistné prejavy mladej Slovenky

Hovorca ministerstva uviedol, že názory prezentované dotyčnou osobou nie sú oficiálnym stanoviskom Slovenska.

Preveria, ako štát míňal peniaze počas slovenského predsedníctva

Závery z kontroly by mali byť známe v lete tohto roka.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop