SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Pellegrini požiadal v mene vlády o dôveru (minúta po minúte)

Opozícia sa s koalíciou na zmenách vo výboroch nedohodla.

Premiér Fico pri programovom vyhlásení vlády chýba.Premiér Fico pri programovom vyhlásení vlády chýba. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )
Prečítajte si tiež: Koalícia sama seba označila za historický kompromis Čítajte 

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte: 

18:20 Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili, dianie v parlamente budeme sledovať aj v utorok. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

18:10 Odborníci diskutujú v redakcii SME o programovom vyhlásení vlády. Diskusiu môžete sledovať tu. 

18:01 Ani poslanci ústavnoprávneho výboru nezvolili za podpredsedu poslanca ĽSNS. Rastislav Schlosár dostal pri hlasovaní jediný hlas, Schlosár hlasoval sám za seba.

17:50  V zahraničnom výbore sú dvaja členovia za ĽSNS Milan Uhrík a Ján Kecskés.  Za podpredsedu výboru bol navrhnutý Uhrík.  Podporili ho len Kecskés a Adriana Pčolinská z hnutia Sme rodina. Druhým podpredsedom výboru je Jaroslav Paška zo SNS, za ktorého nehlasoval len Uhrík. Kecskés sa zdržal. 

Prečítajte si tiež: U sulíkovcov a kollárovcov sú vždy vo štvrtok palacinky s javorovým sirupom Čítajte 

17:26 Podpredseda vlády Pellegrini požiadal poslancov o vyslovenie dôvery. O programovom vyhlásení vlády teraz budú rokovať jednotlivé výbory. Predseda parlamentu  Danko prerušil rokovanie a rozprava o programovom vyhlásení začne v pléne v utorok od 10.00 hod. Samotné hlasovanie bude nasledovať až po jej skončení.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Aj bez hospitalizovaného premiéra, čo je vždy ochudobnenie programu, poskytuje úvodná schôdza NR SR pestrú zmes znamení. Píše Peter Schutz.

17:03  Predsedníctvo KDH prijalo za člena hnutia bývalého poslanca parlamentu Alojza Hlinu. O jeho prihláške rozhodovalo predsedníctvo, pretože podľa stanov hnutia, o prijatí žiadateľa, ktorý bol členom inej strany, rozhoduje práve tento stranícky orgán. Hlina už dávnejšie oznámil, že má záujem kandidovať na predsedu hnutia.

"Programové vyhlásenie je produkt spoločnej vyspelej politickej kultúry, ktorú chceme uplatňovať aj naďalej." 

vicepremiér Petr Pellegrini

16:53 Hospitalizovaného premiéra Fica nahradil v parlamente podpredseda vlády Peter Pellegrini. Program novej vlády tak poslancom predložil vicepremiér. 

"Bolo dôležité vytvoriť vládu, ktorej členovia uprednostnia budúcnosť našej krajiny pred svojimi politickými zásadami a malichernými hádkami. Predstavitelia stabilných a štandardných strán si boli vedomí, že iba vyspelosť politiky dokáže spojiť pravicové strany s ľavicovými či strany orientované na národnostne orientovaného voliča. Je to vláda jedinečnej a historickej štátotvornej dohody," povedal Pellegrini s dôvetkom, že kabinet bol jediným možným vyústením výsledkov marcových volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Vicepremiér tiež konštatoval, že vláda chce prinášať kontinuitu a pokrok. Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.

16:48  Návrh Miroslava Beblavého na zaradenie do finančného výboru poslanci neschválili.  

Prečítajte si tiež: Niektorí poslanci sú nespokojní s pridelenými výbormi Čítajte 

16:37  Opozícii a koalícii sa nepodarilo dohodnúť na zmenách vo výboroch tak, ako to žiadali niektorí opoziční poslanci. Po viac ako hodinovom rokovaní grémia to oznámil Andrej Danko. "Nie je možné vždy vyhovieť absolútne. Nedospeli sme k dohode," oznámil.

Základná požiadavka časti opozície bola, aby sa Beblavý presunul do výboru pre financie a rozpočet a Grendel (OĽaNO-NOVA) do výboru pre obranu a bezpečnosť. Danko v marci prisľúbil pri riešení týchto požiadaviek ústretovosť.

Skryť Vypnúť reklamu

15:33 Programové vyhlásenie vlády v oblasti ľudských práv znie podľa poslankyne SaS Natálie Blahovej ako zo zasadania zjazdu ÚVKSČ. Problematika ľudských práv je u nás podľa nej potemkinovskou dedinou. Čítajte viac.

15:30 Podpredseda parlamentu Béla Bugár vyhlásil prestávku a rokovať bude poslanecké grémium. 

15:19 „Poslanci Grendel, Petrík, Simon a ja sa podľa nového návrhu nikam neposunuli,“ upozornil Miroslav Beblavý s tým že prehrali 0:4. Beblavý požiadal o možnosť o zaradenie do finančného výboru a zároveň predniesol návrh. Argumentoval tým, že chce pracovať v oblasti, ktorej sa dlhodobo venuje.  

15:11 Slovo si vzala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová. Mohlo to prejsť hladko, ak by sa poslancom nespokojným so zaradením do výborov vyhovelo, upozornila Nicholsonová zároveň vyzvala „veľkých, aby ukázali veľkorysosť“.  „Poďme sa venovať tomu, prečo sme tu, a to je programové vyhlásenie vlády,“ uzavrela svoje vystúpenie. 

Skryť Vypnúť reklamu

15:08 Richard Vašečka požiadal o zvolanie poslaneckého grémia. 

15:02  Pri zvolávaní schôdzí jednotlivých výborov nastal zrejme chaos. Poslanec Mosta-Híd Gábor Gál sa totiž sťažuje, že na brano-bezpečnostný výbor nedostal pozvánku, hoci je jeho právoplatným členom. Na schôdzi sa pritom volili aj dvaja podpredsedovia výboru.

Za opozíciu sa o post uchádzal Marian Kotleba. "V parlamente som od rána, ráno predsa bolo aj grémium, no až teraz som sa dozvedel, že bol výbor. Budeme to riešiť," povedal pre SME Gál. Sám chcel hlasovať proti tomu, aby sa Kotleba stal podpredsedom výboru. Aj bez jeho hlasu však lídra ĽSNS do funkcie nezvolili. Gál sa o chýbajúcej pozvánke rozprával už aj so šéfom výboru Antonom Hrnkom z SNS.

14:59  Poslanecké kluby SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina nenavrhnú na neobsadené posty podpredsedov výborov svojich kandidátov. Uviedli to predsedovia klubov Natália Blahová (SaS), Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA) a Boris Kollár (Sme rodina). Reagovali na to, že poslancov za ĽSNS nezvolili výbory na posty podpredsedov. 

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Poslanci stále rokujú o zaradení do výborov. 

14:43 „Tak hlboko klesnúť, ako klesol Matovič nedokázal v tomto štáte nikto. Reagovať na vás je trest a tak nebudem,“ využil svoju faktickú poznámku Béla Bugár. 

14:37 Začali ste tým, že ste nedodržali verejný prísľub a je to vaša hanba, odkázal Dankovi Igor Matovič. 

„Prosím vás rozprávajte po slovensky,“ upozornil Matovič Danka. V slovenčine sa najprv hovorí meno a potom priezvisko, doplnil. 

„Prehraj voľby a môžeš všetko. Ak sa spojíš so Smerom.“

Gábor Grendel  (OĽANO-NOVA)

14:28  „Prehraj voľby a môžeš všetko. Ak sa spojíš so Smerom,“ vyhlásil Gábor Grendel z OĽaNO. Následne mu dal Danko vypnúť mikrofón, keďže podľa neho nereagoval na vystúpenie Daniela Lipšica

14:06 Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa k zdravotnému stavu premiéra Fica bližšie vyjadrovať nechcel. "Nie som lekár. Nehľadajte však za tým nič viac. Všetko, čo bolo možné, už povedal pán riaditeľ ústavu a pán primár," povedal Drucker. O prípadnom fungovaní vlády v prípade, ak by Fico vypadol na dlhší čas, hovoriť nechcel.  

Skryť Vypnúť reklamu

13:59 Zahraničný výbor je jedným z tých, kde opozícia navrhla do funkcie podpredsedu člena ĽSNS. Pôvodne mal zasadať o druhej, ale zatiaľ nie je isté, či dnes jeho členovia budú podpredsedov voliť, keďže schôdza prebieha zatiaľ bez prestávky. 

Prečítajte si tiež: Obrali zdravotníctvo, nič sa im nestalo Čítajte 

13:58 Pri kauze piešťanského CT sa netreba tváriť, že všetko bolo v poriadku. Musí sa ale k nej pristupovať s jasnou hlavou, bez špekulácií a domnienok, myslí si šéf zdravotníckeho výboru Štefan Zelník z SNS.

Člena výboru Alana Suchánka (OĽaNO-NOVA) si chce vypočuť. Ten mieni vo veci zrušenia všetkých obvinení v kauze CT iniciovať zvolanie mimoriadneho výboru a verí, že má dostatočnú podporu. Suchánek bol jeden z tých, ktorí na plánovanú kúpu predraženého prístroja upozornili. Bude žiadať, aby bol na výbor predvolaný generálny prokurátor Jaromír Čižnár a veci vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bude záležať iba na členoch, ako sa rozhodnú," povedal pre TASR Zelník, ktorý nechce do témy "vnášať politikum a chce o nej komunikovať vecne".

13:46 Daniel Lipšic napriek upozorneniu Danka hovorí o kauze Bašternák a daňových podvodoch. 

Prečítajte si tiež: Úrad pomohol Bašternákovi urýchliť stavbu vily Čítajte 

13:40 Náhradníci Péter Vörös, Irén Sárközy (obaja Most-Híd) a Milan Mojš (Smer) zložili ústavou predpísané poslanecké sľuby. V parlamente nahradili premiéra Fica (Mojš), ministerku spravodlivosti  Žitňanskú (Vörös) a ministra životného prostredia Solymosa (Sárközy). 

K zmene došlo aj v prípade Jána Počiatka, ktorý sa vzdal mandátu. Namiesto neho nastúpil Jozef Buček ktorý dosiaľ nahrádzal premiéra. Vicepremiéra Pellegriniho nahradil Martin Nemky.

Nasleduje ďalší bod programu a to je návrh na zmeny v zložení výborov. Do rozpravy sa prihlásili Daniel Lipšic, Igor Matovič a Miroslav Beblavý. 

Skryť Vypnúť reklamu

13:22 Poslanci schválili predložený program 2. schôdze Národnej rady SR. Danko mal zasa problém s vyslovením mena ministra za Most-Híd Lászlóa Sólymosa. Ako s úsmevom doplnil, s maďarčinou má problém, ale doučí sa. 

13:05 Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril druhú schôdzu. Žiadosť Kotlebovej strany o minútu ticha za všetky obete justičných vrážd a omylov odstúpil Danko grémiu. 

V parlamente sa následne rozbehla nečakaná debata o štátnej hymne. Peter Pčolinský z hnutia Sme rodina, navrhol aby pred schôdzou Národnej rady vždy znela hymna, poslanec Martin Fecko (OĽaNO-NOVA) doplnil, že by hymna mohla byť aj na konci rokovania. 

"Kde inde, ak nie pri zasadnutí zákonodarného zboru by mala zaznieť naša hymna," argumentoval Fecko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Majme úctu k hymne, nerobme z toho teatrálne gestá."

Predseda parlamentu Andrej Danko.

Pčolinského ani Feckov návrh poslanci neschválili. V súčasnosti sa hymna v parlamente hrá štandardne na začiatku a konci každého volebného obdobia. "Majme úctu k hymne, nerobme z toho teatrálne gestá," reagoval Danko.

Juraj Droba (SaS) preto navrhol, aby používanie štátnych symbolov v parlamente bolo vždy vecou dohody na poslaneckom grémiu. "Aby sme sa tu nepredbiehali, kto je väčší patriot," odkázal. Drobov návrh poslanci schválili.

Andrej Danko mal na začiatku problém s menom poslankyne Kataríny Cséfalvayovej (Sieť), ako povedal, ospravedlní sa jej kyticou kvetov.

12:59  Minister zahraničia Miroslav Lajčák má informácie o zdravotnom stave premiéra cez šéfa Úradu vlády, verejne ich však komentovať nechcel.

12:41 Jednotný postup voči kotlebovcom do volebných parlamentných funkcií zvolili zatiaľ okrem Mosta-Híd aj SNS. 

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kotlebu nezvolili za podpredsedu výboru v parlamente Čítajte 

12:39 Milan Krajniak z hnutia Sme rodina, ktorý okrem Kotlebu jediný z opozície za neho zahlasoval, hovorí, že rešpektuje dohody. Ak sa podľa neho opozícia raz dohodla na šiestich postoch podpredsedov výborov pre ĽSNS, v hnutí to rešpektujú. „Takto budú hlasovať všetci poslanci za naše hnutie,“ povedal Krajniak. 

Na otázku SME, či nemá problém napriek dohode podporiť volenú funkciu pre člena extrémistického hnutia, ktorému v minulosti Ústavný súd zakázal stranu, povedal, že on na rozdiel od kotlebovcov významnú úlohu SNP uznáva. Prieniky tu síce so stranou Mariana Kotlebu nevidí, ale dohody dodržiavať bude. 

Prečítajte si tiež: Toto nie je komentár o Fico III, ale o Kotlebovi Čítajte 

12:31 Richard Vašečka sa pri hlasovaní o Kotlebovi zdržal, za alibistické to však nepovažuje. Vašečka proti nemu nehlasoval preto, že rešpektuje, že post patrí ĽSNS. Na volenú funkciu ho ale podporiť nechcel. 

Skryť Vypnúť reklamu

12:29 Poslanci Smeru nemajú žiadny jednotný postup ako budú hlasovať pri voľbe podpredsedov, ktorými majú byť členovia ĽSNS. „Je to na každého vedomí a svedomí, ako bude hlasovať,“ informoval Jaroslav Baška zo Smeru.

12:10 Na výbore pre obranu a bezpečnosť navrhovala opozícia za podpredsedu Mariana Kotlebu z ĽSNS, no nezvolili ho. Za Kotlebu hlasovali len on sám a Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. Ostatní poslanci sa hlasovania zdržali. Smer navrhol za podpredsedu výboru Petra Šuca, ktorý bol zvolený. 

Šéf výboru Anton Hrnko z SNS vyzval opozíciu, aby prípadne ihneď predložila iného kandidáta. Voliť sa bude až na ďalšom zasadnutí výboru. 

12:00 Začína rokovať mandátový a imunitný výbor, ako aj výbor pre obranu a bezpečnosť.

11:57  V redakcii SME sa o 19:00 hod. stretne deväť odborníkov, aby diskutovali o programovom vyhlásení vlády. Otázku im môžete položiť aj vy. 

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Opraví táto vláda Slovensko? Pošlite otázku odborníkom Čítajte 

11:20 Predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová z SaS za Beluského hlasovala. V poslaneckom klube liberálov mali k postoju ku kotlebovcom širokú diskusiu s výsledkom, že niektorí ich podporia, lebo dodržiavajú dohody. Opozícia sľúbila Kotlebovej strane posty šiestich podpredsedov. 

11:17 Na výbore pre hospodárske záležitosti volili členovia svojich podpredsedov. Za poslanca ĽSNS Martina Beluského hlasovali piati členovia, traja boli proti a zvyšok sa zdržal. Člena extrémistickej strany tak za podpredsedu výboru nezvolili. Kandidát Smeru Maroš Kondrót prešiel bez problémov. 

11:13 Premiér Fico zostáva hospitalizovaný do konca týždňa.  Informovala hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.  Programové vyhlásenie vlády predstaví vicepremiér pre investície Peter Pellegrini. "Predseda vlády naďalej vykonáva svoju funkciu a úzko spolupracuje so svojím okolím. Pracovný program do konca tohto týždňa sa ruší," uviedla premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Skryť Vypnúť reklamu

10:29 Primátor Levoče Milan Majerský zabojuje na júnovom sneme KDH o post predsedu mimoparlamentného hnutia. Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že KDH chce vrátiť do prvej ligy.

(zdroj: SME)

10:28 Okrem programového vyhlásenia je na programe aj voľba podpredsedov parlamentných výborov. Ako prvý zasadne o 11:00 hod. výbor pre hospodárske záležitosti. 

Prečítajte si tiež: Izolovať kotlebovcov? Účinnejšie je čeliť im, poslanci však nevedia ako Čítajte 

9:26 Premiér Fico je stále hospitalizovaný a zostáva na pozorovaní v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Nemocnica má v pláne o 11:0 hod tlačovú konferenciu, na ktorej bude informovať o ďalšom postupe. 

9:00 Bývalý minister dopravy Ján Počiatek zo Smeru sa vzdal poslaneckého mandátu. Nahradiť ho má Martin Nemky. O Počiatkovi sa špekulovalo aj ako o možnom šéfovi Slovenského plynárenského priemyslu. Pre TASR však nedávno uviedol, že SPP šéfovať nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 2. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 3. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 4. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 8. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 668
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 375
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 796
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 660
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 392
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 159
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 058
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 726
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 038
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 864
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev

Mičev bol proti rozdeleniu múzea na tri časti.


17 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 402-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 580 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Zľava: Podpredseda NR SR za stranu Smer-SD Juraj Blanár a poslanci NR SR za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha a Ladislav Kamenický.

Opozícia chce, aby sa parlament zaoberal otázkou výrazného rastu cien elektriny.


TASR 8m
Dušan Kováčik prichádza na súdne pojednávanie.

Obžalobu podali aj na podnikateľa Petra Košča pre prečin podplácania.


TASR 12m
Testovanie na nový koronavírus.

Zdravotníci zaočkovali v pondelok 1 281 ľudí prvou dávkou.


2 h
Ladislav Kuc.

Za bombu pri McDonalde dostal 12 rokov.


SITA 32m
Skryť Zatvoriť reklamu