BRATISLAVA. Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), analytický útvar na ministerstve školstva, od 1. januára tohto roku zanikol.
Informáciu priniesol Denník N.
Na ministerstve zároveň skončil riaditeľ inštitútu Matej Šiškovič.
Analytikov z IVP presunuli pod odbor celoživotného vzdelávania. Nový odbor ponesie názov odbor celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky.
Zvýšenie kompetencií

Ministerstvo podľa Denníka N argumentuje tým, že po zmene sa „zvýšia kompetencie v centrálnom aparáte“.
Dodáva, že zamestnanci, ktorí pracovali na oboch odboroch, ostanú pracovať aj na novom odbore.
O novom riaditeľovi analytikov ešte podľa ministerstva nie je rozhodnuté.
„Zrušenie Inštitútu vzdelávacej politiky je zlá správa pre Hodnotu za peniaze, profesionálnu štátnu správu aj školskú reformu,“ napísal na facebooku riaditeľ útvaru Hodnota za peniaze na ministerstve financií Štefan Kišš.
Kišš je spolu s ekonómom Ľudovítom Ódorom a tragicky zosnulým ekonómom Martinom Filkom spoluautorom reformy Hodnota za peniaze, ktorá je súčasťou aj programového vyhlásenia tretej vlády Roberta Fica.
„Vyhodiť šéfa IVP môže byť vec manažérskeho gusta. Zrušiť celú fungujúcu inštitúciu je frajerina a urobiť to za víkend, cez sviatky, bez varovania už najvyšší level. V čase, keď sa snažíme založiť podobné útvary v štáte, je zrušenie IVP veľký krok späť,“ dodal.
V programovom vyhlásení vlády sa pritom uvádza, že vláda „v súlade s odporúčaním OECD posilní existujúce a vybuduje ďalšie analytické jednotky na kľúčových orgánoch“.

Pomohol mu Filko
Inštitút vzdelávacej politiky vznikol v roku 2013 ešte za ministra Dušana Čaploviča zo Smeru. Jeho zamestnanci prinášali analýzy a prognózy, ktoré mali pomôcť lepšie vzdelávať Slovákov.
Vplyv inštitút získal najmä v čase, keď sa o jeho rozvoj zasadil Filko.
Pod vedením Mateja Šiškoviča sa podieľal na riešení rôznych požiadaviek rezortu, tiež na vytváraní dlhodobých plánov a stratégií. Podieľal sa na príprave reformy školstva Učiace sa Slovensko 2017.

Beata
Balogová
