SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Dokážeme sa postaviť za slobodu Slovenska, odkázali protestujúci (minúta po minúte)

Na proteste v Bratislave zaznela aj výzva k slobodnej žurnalistike.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako sa protestovalo vo vašom meste (fotogaléria) Čítajte 

Dianie sme sledovali minútu po minúte

21:08 Minútu po minúte sme ukončili. Ak ste dianie nesledovali od začiatku, môžete si prečítať náš online, alebo zhrňujúci článok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďakujeme za pozornosť.

20:46 Vyše tri stovky ľudí sa stretli aj na Svätoplukovom námestí v Nitre na proteste Za slušné Slovensko. Pripravili ho iniciatíva Za slušné Slovensko a Občania pre Nitru.

20:34 „Po prvýkrát sme sa zišli 2. marca," povedal na akcii vo Veľkom Krtíši organizátor Jozef Filkus. "Bolo to spontánne stretnutie päťdesiatich piatich statočných, pretože bol silný mráz a fujavica. O týždeň nás už protestovalo okolo dvestotridsať,“ pripomenul starosta Malých Zlievec.

Dnes na námestí protestovalo dvadsať ľudí. „Pre mňa to nie je súťaž v tom, kto pritiahne na námestie najviac ľudí, ale v trpezlivosti,“ povedal Filkus. Na akcii zazneli piesne Karla Kryla, v podaní Miroslava Moravčíka.

20:01 V Trnave prišlo viac ako dvesto ľudí, priniesli kvety aj sviečky.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi rečníkmi vystúpili napríklad novinár Martin Mojžiš z týždenníka .týždeň či herečka trnavského Divadla Jána Palárika Silvia Holečková, ktorá prečítala list farmárov. Za organizátorov vystúpil Pavol Koprda, ktorý sa v iniciatíve Za slušné Slovensko angažuje od začiatku.

Trnavčania mali zároveň možnosť sami na pripravený veľký hárok papiera napísať, čo pre nich znamená slušné a čo neslušné Slovensko. Túto možnosť priamo na námestí využilo niekoľko desiatok ľudí.

19:55 Na Námestí hrdinov v Leviciach sa zišlo približne 300 nespokojných ľudí.

Daniel Pastirčák, ktorý sa prihovoril prvý, síce poznamenal, že prišlo menej ľudí ako v minulosti, ale dodal, že treba mať silu vydržať.

Za spevu folklórneho súboru položili organizátori biele kvety k svadobným šatám.

Skryť Vypnúť reklamu

19:51 Mamičky s kočíkmi, hrajúce sa deti, ale aj závažné slová, ktoré zazneli z pódia v Žiari nad Hronom.

Zhromaždenie sa nieslo v komornej atmosfére. Tentoraz totiž prišli na Námestie Matice slovenskej len desiatky ľudí.

19:46 V komornej diskusii si v Námestove Oravci pripomenuli Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú aj pesničkou Jaromíra Nohavicu Sarajevo, ktorá mala zajtra odznieť na ich svadbe.

Hovorilo sa aj o systéme fungovania podnikania v pôdohospodárstve. „K pôde sa treba správať ako k Božiemu daru,“ odkázali mladí farmári.

19:42 Malé pietne miesto pod tribúnou, kam ľudia nosili kvety a zapaľovali sviece, aby takto symbolicky vzdali poctu zavraždenej dvojici - Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej v predvečer ich plánovanej a nikdy neuskutočnenej svadby. Tak vyzeralo banskobystrické Námestie SNP, kde sa za slušné Slovensko zišlo niekoľko stoviek ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále sme tu, stojíme tu už štvrť roka," hovoril "Malý cynik" Jakub Pohle podľa ktorého normalizácia v RTVS a smiešna rekonštrukcia vlády sú poslednou snahou zachrániť sa. "Je už iba na nás, aby tento krízový stav nebol úspešný," povedal.

19:16 V Liptovskom Mikuláši vyjadrilo asi dvesto ľudí svoju nespokojnosť so zmenami, ktoré podľa zhromaždených nestačia.

„Zmenila sa vláda, aj keď sa zdá, že iba na papieri, no ďalšiu zmenu, ktorú sme žiadali, sme nezaznamenali. Politika sa nezačala riešiť inak, ľudsky a spravodlivo," zaznelo z úst Jiřího Kolínského, spoluorganizátora tamojších protestov.

18:51 Ľudia, ktorí sa zišli v Dolnom Kubíne, politikom odkazujú: Nikam neodchádzame. Počas zhromaždenia zapálili sviečky na symbolickom mieste, pod pamätníkom oslobodenia mesta. Na záver mlčky stáli počas minúty ticha.

Skryť Vypnúť reklamu

18:33 V Prievidzi sa zhromaždenie uskutočnilo po päťtýždňovej prestávke. Prítomní si uctili pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Na námestí rečnila aj prepustená redaktorka RTVS Jana Masárová.

18:28 "Dokázali sme, že sa dokážeme postaviť za slobodu Slovenska," hovorí Kristína Farská. Na záver zaspievala štátnu humnu ľudová hudba Muzička. Ľudia spievali s nimi.

Organizátori ľudí vyzvali, aby sa zúčastnili sobotňajšieho koncertu v Gregorovciach a tiež ich vyzvali, aby podpisovali petíciu za referendum o predčasných voľbách a aby zapojili aj svoje okolie.

18:25 Na námestí v Leviciach vznikol plagát zložený z toho čo na Slovensku ľudia chcú a nechcú.

18:20 Peter Zajac hovorí, že niekedy trvá, kým dozreje čas. Hovorí, že od novembra 89 to trvalo skoro 30 rokov, o teraz čas na zmenu skutočne dozrel. Príbeh Jána a Martiny prirovnal k príbehu Petra a Lucie z románu Romaina Rollanda.

Skryť Vypnúť reklamu

18:14 Ľudia sa pýtajú dobrovoľníkov s petíciami, či si môžu hárky vziať a nechať to podpísať aj svojim známym. Dostavajú dva hárky aj inštrukcie, kam a ako ich potom majú zaslať.

18:00 V dave sa zjavil aj dobrovoľník s petičným hárkom. Oslovuje ľudí, tí automaticky podpisujú.

17:57 Organizátori Šeliga a Farská hovoria o tom, že vláda nemá dôveru. Menujú kauzy Čistý deň, pýtajú sa, prečo Fico býva v byte daňového podvodníka, prečo armáda nenakupuje transparentne. Vravia, že dôveru stále nemá ani polícia a prokuratúra.

17:49 Na protest v Bratislave si viacerí ľudia priniesli opäť kľúče, ktorými namiesto potlesku štrngajú. "Slušných a dobrých ľudí je na Slovensku dosť," hovorí herečka Zuzana Kronerová. Dorota Nvotová zahrala pieseň svojho otca Jara Filipa s názvom Do batôžka.

Skryť Vypnúť reklamu

17:48 Na Divadelnom námestí v Martine sa zišlo iba niekoľko desiatok ľudí, aby si uctili pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky. Martinskí organizátori protestov sa v niektorých názoroch nezhodli s bratislavskými kolegami, a preto sa rozhodli nezapojiť do protestných zhromaždení.

17:44 Na pódiu vystúpili herci Táňa Pauhofová a Zuzana Kronerová. Hovoria, že politici neslúžia len tým, ktorí ich volili, ale všetkým. Ľudia žiadajú predčasné voľby, dobrovoľníci by mali zbierať podpisy pod petíciu. Zatiaľ ich ale v dave nevidieť.

Prečítajte si tiež: Čo sa zmenilo od vraždy? Veľmi veľa Čítajte 

17:42 Poprad - Minútou ticha si Popradčania uctili Jána a Martinu. Organizátor ukončili protest. Teší sa, že ľudí nakoniec prišlo viac.

17:30 Na proteste v Bratislave sa vyjadrujú organizátori aj k situácii v RTVS, kde prepustili za posledné dni štyroch novinárov a ďalší z telerozhlasu pre nesúhlas s vedením odišli.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný číta otvorený list k situácii v telerozhlase, ktorý podpísalo 200 novinárov z iných médií.

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a členka výkonného výboru medzinárodnej novinárskej organizácie IPI prečítala vyhlásenie Medzinárodného tlačového inštitútu a Reportérov bez hraníc k RTVS. Obe organizácie kritizovali politické zásahy do spravodajstvo RTVS a zdôraznili potrebu nezávislých médií.

17:25 Poprad - Farmári tvrdia v liste, že po stretnutí s ministerkou Matečnou ostali zaskočení. Dozvedeli sa, že je to ich chyba. Majú si vraj najímať právnikov a vyznať sa v zákonoch. Na stretnutie sa vraj dostali až po tom, ako stiahli traktory z polí.

17:24 Bratislava Na Námestí SNP sa začalo zhromaždenie Za slušné Slovensko. Ľudia kričia Fico do basy! a Predčasné voľby! Námestie je plné minimálne po Manderlák. Zdá sa, že protesty ani po týždňoch príliš nestratili na intenzite.

Skryť Vypnúť reklamu

"Už je to deväť týždňov, čo bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová," začína protest jeden z organizátorov Juraj Šeliga. Na pódium v zápätí zaznie pieseň Sarajevo od Nohavicu, ktorú si Kuciak a Kušnírová vybrali ako svoju svadobnú pieseň.

Prečítajte si tiež: Päť vecí, ktoré zmenila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Čítajte 

Na námestí je odhadom asi desaťtisíc ľudí.

17:12 Trebišov - Do Trebišova pred chvíľou dorazila protestná kolóna farmárov, ktorá vyštartovala pôvodne z Michaloviec.

17:11 Prešov - Prešovské námestie sa plní len veľmi pomaly. Organizátori stále riešia ozvučenie.

17:10 Poprad - Protest otvoril Peťo Kravarík. Hudobník z Kežmarku hrá na pódiu.

17:08 Bratislava - Protestujúci sa približujú k Námestiu SNP. Tu ich už čakajú ďalšie tisícky ľudí. Pochod bol doteraz pokojný. Čím bližšie je masa ľudí k námestiu, ľudia viac kričia heslá ako Dosť bolo Smeru! a Nie je nám to jedno!

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 Dav ľudí sa presúva na Námestie SNP, kde sa o 17:00 začne program. Ľudia majú v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých je napríklad heslo Stačilo! Organizátori vyzvali ľudí, aby sa počas zhromaždenia správali slušne a pokojne.

16:38 Pochod v Bratislave sa pomaly začína. Pochodovať prišlo niekoľko tisíc ľudí.

16:30 Košice - Jaroslav Jánoš zo Združenia vlastníkov pôdy a farmárov Slovenska a zároveň spoluorganizátor protestnej jazdy farmárov v Košiciach uviedol: „So stretnutia s ministerkou Matečnou sme sklamaní. Povedala, že nám pomôcť nevie a máme si najať právnikov a súdiť sa, aby sme obhájili svoje práva. Myslím si, že z jej strany je to až príliš cynické."

16:22 Pred budovou Slovenského rozhlasu sa 15 minút pred oficiálnym začiatkom pochodu Za slušné Slovensko pohybuje len niekoľko desiatok ľudí. Pochod ma ďalej pokračovať na Námestie SNP.

Skryť Vypnúť reklamu

16:14 Rezník odmietol obvinenia z čistiek v spravodajstve RTVS. Rozhlasu a televízii podľa neho nehrozia žiadne čistky, cenzúra ani normalizácia.

16:09 Dopravu v Bratislave komplikujú kolóny aj protesty, na výjazdoch sa zdržíte aj hodinu.

15:28 Michalovce - Farmári ochromili dopravu na Hollého ulici, tvoria sa dlhé kolóny osobných áut.

15:23 K Vidieckej platforme sa pridali aj farmári z levického okresu. „Slovenská pôda = slovenskí farmári,“ zostručnil hlavnú myšlienku protestu Ján Jelen z levického združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov.

15:15 Bardejov - Protestujúci farmári prešli okolo námestia a pokračovali výpadovkou z Bardejova do obce Zborov, kde sa otočili a vrátili späť cez mesto opačným smerom na Prešov do obce Kobyly.

15:05 Protest farmárov v Trenčíne.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 Zemplínski poľnohospodári sa zhodujú, že ak ide o život, ide o veľa a ti slabší ťahajú vždy za kratší koniec. Ak dôvody, pre ktoré prišli, stále budú pretrvávať, budú hľadať možnosti, ako urobiť nápravu.

“Je jarná sezóna, niektorí ani nespíme a robíme na tri zmeny. Napriek tomu sme prišli. Naozaj ide o veľa,” povedal jeden z hospodárov.

Prečítajte si tiež: Farmári potestujú, v kolónach sú desiatky traktorov Čítajte 

14:43 Poľnohospodári z Rajca ohlásili podľa nej protestnú jazdu po trase mesto Rajec - ul. Kostolná, Hollého, ďalej cesta I/64, Žilina - Rajecká - Mostná - Nemocničná - cez križovatku Košická - ďalej smer Ľavobrežná po estakádu v smere Rajec - Prievidza - Rajecká v smere - 1/64 až po Rajec.

14:37 „Zástupcovia štátu neberú problémy, ktoré trápia farmárov, vážne a nemajú záujem ich riešiť. Chceme dosiahnuť to, aby dotácie dostávali poctiví farmári a nie len vyvolené subjekty, ktoré majú napojenie na vládne strany,“ píše sa vo vyhlásení farmárov.

Skryť Vypnúť reklamu

14:25 Na južnom Slovensku išla časť poľnohospodárov z okolia Šale, druhá zo Serede. Jednou trasou išli desiatky farmárov z Vlčian, Tešedíkova, Žihárca. Cez Galantu sa vybrali poľnohospodári zo Serede, Dolnej Stredy.

„K protestom nás doviedlo viacero faktorov. Politikov by sme chceli donútiť, aby nám vytvorili rovnocenné podmienky s veľkými farmármi,“ hovorí Peter Francisci z Košútov, člen Združenia mladých farmárov.

14:13 V bardejovskom regióne sa začal protest farmárov v obci Tarnov. Odtiaľ sa stroje, niektoré aj s prídavnými zariadeniami, pohli smerom do Bardejova

14:03 Prví farmári sa už stretli aj v Michalovciach a Košiciach.

14:01 Spevák Juraj Benetin s Joan Baez naspievali slovenskú hymnu na spomienku vraždy. Má to byť pietna, hĺbavá spomienka na Jána a Martinu, ktorí by v sobotu mali svadbu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:38 Na proteste v Bratislave, v sobotu na spomienkovom koncerte pre Jána a Martinu v Gregorovciach aj na stánkoch v normálnom vydaní nájdete mimoriadnu prílohu SME o tom, čo sa zmenilo v slovenskej spoločnosti za posledné dva mesiace.

13:12 Bratislavskí policajti upozorňujú vodičov na poobedňajšie obmedzenia dopravy. Polícia odporúča vodičom, ktoríbudú parkovať v Starom meste, aby si do 16:30 preparkovali autá na iné miesta, nakoľko to už potom pravdepodobne nebude možné.

13:01 V sobotu sa uskutoční v Gregorovciach spomienkový koncert pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Podujatie sa začne o 14-tej hodine svätou omšou v miestnom kostole Narodenia Panny Márie.

Prečítajte si tiež: Kde všade sa v piatok uskutočnia protesty? Čítajte 

O dve hodiny neskôr sa začne samotný koncert, ktorý sa uskutoční na neďalekom futbalovom ihrisku na ulici za kostolom.

Skryť Vypnúť reklamu

12:05 Spišská Belá - Farmári po krátkej dohode vyrazili na cestu. Dokopy približne trinásť traktorov v rade za sebou smeruje do Popradu.

11:37 Spišská Belá - V Spišskej Belej oproti bývalej tabačke sa začali zhromažďovať farmári z Kežmarského okresu, o dvanástej vyrazia smerom na Poprad.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 891
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 449
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 843
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 664
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 462
 6. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 381
 7. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 244
 8. Aká je chémia vôní 9 097
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 843
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 708
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Ján Kuciak, Iniciatíva Za slušné Slovensko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Na odbernom mieste pred nemocnicou na Antolskej v bratislavskej Petržalke už po hodine a pol chýbali testy.
Výbuch bytovky na Mukačevskej ulici 6. decembra 2019.
ROZHOVOR

Mestské informačné centrum v Košiciach po 27 rokoch končí

Už dlhšie som viac sledoval čísla ako emócie, hovorí posledný šéf Laco Korán.

Nebyť pandémie nového koronavírusu, MIC Košice by zrejme prežilo.
Krabičku pripravil aj olympionik Matej Tóth.