- Parlament pokračoval v rozprave k voľbe kandidátov na ústavných sudcov.
- Poslanci zvolia kandidátov na ústavných sudcov v utorok.
- Peter Kresák odmietol, že by bol tajným spolupracovníkom ŠTB.
- Vo štvrtok výbor schválil aj kandidatúru Roberta Fica.
- Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov.
>>>Všetky informácie o Ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch<<<
Rokovanie sme sledovali minútu po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za vašu pozornosť.
13:15 Poslanci skončili rozpravu o ústavných sudcov. Hlasovať budú v utorok podvečer o 17:00.
13:13 Matovič na tlačovke reaguje na predošlé tvrdenia Kresáka. V roku 2002 podľa neho Kresák spomedzi demokratických poslancov pri hlasovaní o vzniku Ústavu pamäti národa ako jediný podporil veto vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera.
Matovič reaguje aj na Kresákov argument, že v čase, keď sa podľa archívov mal stretávať s ŠTB bol na študijnom pobyte v zahraničí.
Upozornil, že v tabuľke, kde sa viedli výdaje pri stretnutiach, sa uvádza tiež mena USD. "Ukážte mi reštauráciu v Československu, kde sa platilo dolármi," hovorí. Kresák podľa neho donášal v Amerike, aj na Slovensku.
12:50 V rozprave vystúpil Miroslav Beblavý aj Peter Osuský (SaS). Vo vystúpení sa dotkli aj spôsobu voľby ústavných sudcov. Obaja tvrdia, že voľba by nemala byť tajná.
12:40 Do rozpravy sa prihlásilo ešte päť poslancov.
12:35 Igor Matovič v reakcii na vyhlásenie Petra Kresáka o jeho spolupráci s ŠTB zvolal tlačovú konferenciu na 13:00.
12:13 Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová vyzvala koalíciu, aby nerobila obštrukcie a zvolila 18 dobrých kandidátov.
Ako povedala v rozprave, snažiť sa vnášať politiku a osobný prospech do tejto voľby je hazard s budúcnosťou a s charakterom Slovenska.
„Robert Fico už niekoľko mesiacov strašil ústavnou krízou. Dnes už vieme prečo. Vlastný prospech mu je prednejší ako osud a budúcnosť tejto krajiny. Pretože ak táto kríza nastane, bude umelo vyvolaná, pre ambície jedného človeka.“
12:09 Kresák ešte nevie, či sa obráti na súd, aby preukázal, že záznamy nie sú pravdivé. Hovorí, že súd by rozhodol minimálne o rok, čo by voľbu ústavných sudcov neovplyvnilo, a preto považuje za dôležitejšiu túto tlačovku.
Poslancov nemá v pláne presviedčať Kresák nijako inak ako cez túto tlačovku.

11:56 Až po vypočutí, kde sa ho na spoluprácu pýtal šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, začal vraj Kresák zisťovať, ako ho ŠTB označila. Vtedy zistil, že ŠTB ho naozaj viedla v archívoch, popiera však, že bol jej tajným spolupracovníkom.
Dokazovať to podľa neho má napríklad to, že podľa archívov sa s ním v ŠTB stretávali v čase, keď bol na študijnom pobyte v USA.
Upozorňuje, že k jeho menu mali aj zlé údaje, napríklad, že vlastnil auto, ktoré podľa vlastných slov nevlastnil, alebo že študoval na Harvarde či Berkley, kde však tiež nikdy nebol.
"Dá sa tomu veriť?" pýta sa Kresák s tým, že ak by bol spolupracovníkom ŠTB, prečo by k jeho menu dávali nepravdivé údaje. "Nikdy som nespolupracoval s rozviedkou ŠTB," povedal s tým, že sa skôr stal obeťou.
Keď Kresák zistil, že v ŠTB ho viedli ako ideologického spolupracovníka, nevidel vraj dôvod na to, aby o tom proaktívne informoval svojich kolegov či verejnosť. Odôvodňuje to tým, že prečo by informoval o niečom, čo nie je pravda.
11:52 Kresák zopakoval, čo aj na vypočúvaní kandidátov, že ako študent dostal možnosť vycestovať na niekoľkomesačný študijný pobyt do Ameriky.

Pred odchodom ho vyhľadali nejakí ľudia z ministerstva zahraničia s tým, že vedia o jeho pobyte a že ak by videl niečo podozrivé, má sa na nich obrátiť.
"Nemal som dôvod povedať, že tak neurobím v prípade potreby," povedal Kresák s tým, že bol rok 1987 a bola to pre neho prvá veľká cesta do zahraničia. Počas pobytu v USA ich však ani raz nekontaktoval.
"Nemal som možnosť ani dôvod získavať nejaké spravodajské informácie," povedal s tým, že celé dni trávil na univerzite štúdiom.
Neskôr sa dozvedel, že ho v záznamoch viedli ako záujmovú osobu, čo však neznamená že by s ŠTB spolupracoval.
11:40 Kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák zvolal tlačovku, aby vysvetlil obvinenie Igora Matoviča, že bol spolupracovníkom ŠTB.
"Škoda, že kolega Matovič nevyšiel s tým tvrdením skôr, lebo by bolo viac času na vysvetlenie," hovorí. Tesne pred voľbou je podľa Kresáka aj menej času na zháňanie materiálov, ktoré by jeho tvrdenie vyvracalo.
11:30 Poslankyňa a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hovorí, že očakáva politickú dohodu pri hlasovaní, pretože bez nej je nemožné, aby zvolili 18 kandidátov. Upozorňuje však, že dohoda musí byť verejná. Žitňanská preto nebude hlasovať za tajnú voľbu ústavných sudcov.

11:26 Poslanci pokračujú v rozprave, dnes budú pravdepodobne rokovať do 14:00, ako každý piatok a v rozprave k ústavným sudcom nebudú pokračovať až do včera.
Počas prestávky na hlasovanie totiž nikto z poslancov neprišiel s návrhom, aby rokovanie predĺžili.
11:10 Poslanci prerušili rozpravu, mali rokovať aj o návrhu Richarda Vašečku o obmedzení interrupcií, no neschválili ho.
V pléne bola ešte jedna podobná novela, ale ĽSNS ju stiahlo. Predseda Národnej rady Andrej Danko vyhlásil krátku prestávku.

10:21 "Čím si Robert Fico zaslúžil toto hýčkanie a opateru?" pýta sa v pléne opozičný poslanec Karol Galek.
Narážal tým na komunikáciu Martina Glváča zo Smeru s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obvinená z objednávky vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Glváč jej mal napísať "si božsky krásna a zaslúžiš si hýčkanie a opateru".
10:14 Fico podľa poslanca Smeru Jozefa Ježíka patril k najfundovanejším kandidátom. Niektorých opozičných poslancov jeho tvrdenie rozosmialo.
10:06 Poslanec Smeru Erik Tomáš označil vystúpenie Dostála za "trochu trápne". Hovorí, že nerozumie, prečo napriek odobreniu Ficovej kandidatúry na výbore, stále spochybňuje jeho právnickú práx.
09:58 V pléne počas rozpravy chýba asi tridsiatka poslancov Smeru, v sále je len zopár politikov.
09:50 Robert Fico je najvplyvnejším politikom na Slovensku a má silu, aby menil a ohýbal pravidlá, hovorí v rozprave opozičný poslanec Ondrej Dostál.
Vo svojom vystúpení Dostál znova upozorňuje, že Fico podľa neho nemá dostatočnú právnickú prax.
Dostál si tiež nemyslí, že by politici alebo bývalí politici nemohli byť dobrými ústavnými sudcami.
"To samotné Roberta Fica nediskvalifikuje. Diskvalifikuje ho to, ako pôsobil. Je zodpovedný za vytvorenie oligarchického systému."
09:22 Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič v rozprave hovorí, že je zvedavý, ako bude dnes reagovať jeden z kandidátov na ústavného sudcu Peter Kresák na obvinenie, že spolupracoval ŠTB. Matovič na to upozornil počas štvrtkovej rozpravy.
Kresák chce v piatok v parlamente predložiť dôkazy, že dokumenty, o ktorých hovorí Matovič, nie sú pravdivé. Tlačovú konferenciu avizoval na 11.40.
09:20 Poslanci pokračujú v rozprave k voľbe ústavných sudcov.
09:00 Poslanci začali rozpravu, zaoberať sa budú aj voľbou kandidátov na ústavných sudcov.
BRATISLAVA. V parlamente v piatok pokračuje rozprava k voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Rozprava mala prebehnúť ešte minulý týždeň 30. januára. Poslanci ju už dvakrát presunuli.
Vo štvrtok sa neskončila a je možné, že k hlasovaniu o kandidátoch sa poslanci nedostanú ani v piatok.
V tom prípade by volili až budúci týždeň v utorok.
Úlohou poslancov je zvoliť osemnásť kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa končí funkčné obdobie v polovici februára.
Voliť budú spomedzi 39 kandidátov, keďže výbor vo štvrtok rozhodol, že aj Robert Fico spĺňa podmienku na ústavného sudcu.

Beata
Balogová
