SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Ľudia zaplnili námestia aj na výročie, spomínali na Jána a Martinu (minúta po minúte)

Len v Bratislave bolo 30-tisíc ľudí.

Ak sa vám video nezobrazuje, kliknite sem.

>>>Miesta, kde budú protesty k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej<<<

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomienkové akcie na Jána a Martinu sme sledovali minútu po minúte:

21:40 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

21:23 Zhromaždenie v Skalici zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. Ľudia prichádzali na námestie v tichosti okolo piatej a k mramorovému stĺpu položili kvety alebo zapálili sviečku. Jeden z organizátorov, Marek Šefčik, povedal pár slov na úvod a zdôraznil dôvod, pre ktorý sa stretli.

21:01 Vyše päťsto ľudí prišlo do centra Liptovského Mikuláša so sviečkami, rapkáčmi, transparentmi a hlavne odhodlaním ukázať, že stále čakajú na spravodlivosť.

„Milí Mikulášania, Liptáci, všetci, ktorí ste tu. Vítam vás rok od tragickej a brutálnej vraždy novinára Janka Kuciaka a nádejnej archeologičky Martinky Kušnírovej. Som rád, že ste prišli aj po roku pripomenúť si túto tragickú udalosť a ohavný čin,“ povedal Jiří Kolínský, jeden z organizátorov podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

20:40 Obyvatelia Žiaru nad Hronom a okolitých obcí pripomenuli výročie vraždy minútou ticha a zapálením sviečok.

Organizátorka žiarskych zhromaždení, Michaela Čillíková, opätovne žiadala vyšetrenie vraždy mladej dvojice a potrestanie vrahov - vrátane objednávateľa.

20:28 V Prešove si tragickú smrť Jána a Martiny pripomenulo asi štyritisíc ľudí.

Na pódiu vystúpila aj mama zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová. Prejav mali Michal Frank, Kvetoslava Mudríková, Silvester Lavrík, Pavol Čekan, Michal Hudák a hudobne ich prišli podporiť aj Viki Olejárová, Edo Klena a Katka Koščová.

Prečítajte si tiež: Pozrite si fotografie z protestov po celom Slovensku Čítajte 

20:18 Prvé výročie vraždy si v komornej atmosfére pripomenula aj stovka Partizánčanov, ktorá sa v tichosti stretla na Námestí SNP a spoločne prešla k Pamätníku totalitných režimov, kde symbolicky zapálila sviečky.

SkryťVypnúť reklamu

„Pôvodne sme si plánovali toto výročie pripomenúť diskusiou, kde sme chceli pozvať niekoľko novinárov a organizátorov pochodov Za slušné Slovensko, no tí nás nakoniec poprosili o jej odloženie kvôli vyhláseným zhromaždeniam. Toto smutné výročie sme si ale chceli nejakým spôsobom pripomenúť, tak sme sa aj my pripojili k dnešným zhromaždeniam,“ povedala spoluorganizátorka pochodu Katarína Janičková.

20:13 Jána a Martinu si v Nitre pripomenuli Nitre tichým pochodom. Podľa odhadov organizátor z Ozvien plebsu prišlo viac ako tisíc ľudí.

"Nakoľko Ján Kuciak bol aj náš kolega, tak sme sa rozhodli urobiť túto pietnu spomienku. V Nitre sa žiaden protest ani spomienka neavizovali, tak sme sa toho chytili my, ako kolegovia a kamaráti Jána Kuciaka," povedala pre médiá organizátorka Jana Popovicsová.

SkryťVypnúť reklamu

20:08 Ľuďmi sa zaplnilo aj prievidzské námestie. Na pódiu okrem príhovorov zazneli aj piesne, taktiež sa premietal dokumentárny film. Na tragickú udalosť si spomenuli aj v Handlovej.

19:43 Čo sa udialo pred rokom a čo sa deje dnes. Nad tým sa zamyslelo zhruba tristo ľudí v Námestove na Orave.

Zhromaždeniu sa prihovoril aj farmár Marián Glovaťák z Oravskej Polhory, ktorý bol v stredu na proteste farmárov v Bratislave a sedel za rokovacím stolom s premiérom a ministerkou pôdohospodárstva. „Veľa sme nechceli, len spraviť spravodlivú krajinu, kde budú fungovať zákony. Vysmiali nás.“

19:42 V centre Martina sa zišlo niekoľko stoviek ľudí. Na Divadelnom námestí si ľudia vypočuli niekoľko príhovorov.

Zástupcovia študentskej iniciatívy Laura Palenčíková a Ján Drahoš prečítali odkaz Kuciakovho kolegu – novinára Mareka Vagoviča, v ktorom zhrnul politické zmeny u nás za uplynulý rok.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetci, ktorým záleží na Slovensku by sa mali zomknúť a slušní ľudia by mali pokračovať v revolte, ktorú odštartovala smrť Jána a Martiny,“ zaznelo v príhovore.

19:37 Minútou ticha si Jána a Martinu pripomenuli aj v Štokholme. Zhruba dvadsať ľudí sa stretlo pred slovenskou ambasádou v parku Berzellius.

19:28 Na Štúrovom námestí v Trenčíne sa stretlo asi 700 ľudí. Tí boli pri slávnostnom odhalen pamätníka s podobizňou a menami Jána a Martiny.

Na námestí sa verejnosti okrem organizátorky zhromaždenia Klaudie Brázdilovej prihovoril aj brat Jána Kuciaka, Jozef Kuciak mladší, výtvarník a autor pamätníka Peter Kalmus, zakladajúci člen VPN Michal Greško, či herečka Zuzana Mišáková s čítaním úryvkov z knihy Umlčaní.

19:13 V Trnave sa na Trojičnom námestí zišlo približne päťsto ľudí a počas čítania listov od rodiny Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej nevedeli mnohí zadržať slzy. Zhromaždenie začalo minútou ticha za zavraždených.

SkryťVypnúť reklamu

19:03 Prvé výročie tragédie si prišli uctiť mnohí Žilinčania. Prvotné odhady organizátorov hovorili približne o účasti tisíc ľudí. Nakoniec prišlo na námestie Andreja Hlinku asi tritisíc ľudí.

19:00 Na Jána a Martinu sa spomínalo v Lučenci. „Nejde len o spomienkovú záležitosť. Budeme rekapitulovať udalosti, ktoré sa za ten rok stali. Chceme ľudí aj mobilizovať k tomu, aby sa pokúšali žiť slušným spôsobom každý jeden deň. Je to pomalá cesta, ale jediná," povedal Krasimír Damjanov z občianskej iniciatívy Lučenec za slušnejšie Slovensko.

18:55 Zhromaždenie už tradične ukončila hymna v podaní Juraja Benetina. Ľudia počas hymny svietili mobilmi, na záver začalo v Bratislave mrholiť. Organizátori následne všetkým poďakovali za účasť.

18:50 Na Námestie SNP v Banskej Bystrici prišlo okolo tritisíc ľudí. Organizátori rozdávali ruže z novinového papiera, ľudia zapaľovali sviece.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tribúnou svietila veľká otázka - Naozaj? Išlo o jednu z umeleckých prezentácií mikrofestivalu Percepcia, ktorý sa tiež konal ako pocta pre Martinu a Jána.

18:48 Organizátori poďakovali všetkým ľuďom, ktorí podporili zhromaždenia nielen v slovenských mestách, ale aj v zahraničí.

18:44 Herec Martin Huba vyzval ľudí, aby pri najbližších voľbách premýšľali, komu dajú hlas. "Rozmýšľajme, rozmýšľajme, rozmýšľajme a až potom hádžeme lístky do urny. " Huba tiež hovoril o Dankovej rigoróznej práci aj o rozdeľovaní agrodotácií. Jeho prejav sprevádzal hlasný potlesk.

18:40 Zlatica Kušnírova je na pódiu v Košiciach s prezidentom Kiskom. Obaja si vyslúžili aplauz. Po zapálení sviečky za Jána a Martinu nasleduje minúta ticha.

Kušnírova sa všetkým zúčastneným poďakovala, že prišli. Spomínala na posledné stretnutie s dcérou.

SkryťVypnúť reklamu

"Ani v najhoršom sne by mi nenapadlo, že ich mohol niekto zabiť. Boli to naše nevinné deti. My už viac nežijeme, len prežívame. Treba očistiť tento mafiánsky štát."

18:38 Na námestí v Považskej Bystrici sa stretlo asi 500 ľudí. Podporiť ich prišli miestni umelci.

Riaditeľ žilinského divadla Anton Šulík Prečítal list, ktorý adresovali žilinskí divadelníci premiérovi Róbertovi Ficovi pred rokom. Svoju reč zakončil pekným pozdravom. Verí že sa raz s účastníkmi podujatia stretne v lepších časoch.

18:36 Na proteste v Banskej Štiavnici sa na Trojičnom námestí zišlo asi 90 ľudí. Na úvod zaznela ľudová balada v podaní ženského speváckeho zboru, krátky príhovor organizátorov a ďalšie akustické skladby od Karla Kryla či Johna Lenona.

Po minúte ticha nasledoval pochod mestom k Art Cafe na Akademickej ulici, kde program pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

18:35 Organizátori v Bratislave spomínajú na pódiu aj nadchádzajúce prezidentské voľby. "Nesmieme si zvoliť hlavu štátu, ktorá je napojená na justičnú mafiu. Týmto hovoríme nie Marianovi Kotlebovi a Štefanovi Harabinovi."

18:33 "Po vražde Jána Martiny skončil Fico, Kaliňák, Gašpar a Kočner je vo väzbe," prihovoril sa organizátor spomienkovej akcie Ondrej Bukna približne dvesto ľuďom, ktorí sa zišli na námestí v Dolnom Kubíne.

Poukázal na čiastočnú pasivitu väčšiny Slovákov, ktorí čakali, že niekto iný bude aktívnejší ako oni.

18:31 Organizátori upravili odhady, podľa nich je na Námestí SNP 30-tisíc ľudí

18:29 Na pódiu hrá skupina Para pieseň Našou krajinou. "Naša krajina aj Bratislava musí zostať slušná," povedal bratislavský primátor a basgitarista skupiny Matúš Vallo.

SkryťVypnúť reklamu

18:17 Na pódium vyšli slovenskí novinári.

Prečítajte si tiež: Zabili nám kolegu. Nezabudli sme a neodchádzame Čítajte 

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denník N Matúš Kostolný prečítali vyhlásenie, ktoré podpísalo viac ako štyristo novinárov. Ľudia ich podporujú hlasným potleskom.

18:11 Prvé odhady organizátorov hovoria o tom, že na Námestie SNP prišlo 20 až 25-tisíc ľudí.

18:10 Na pódiu sa postupne vystriedali zástupcovia farmárov aj lesníkov. Mladá 18-ročná farmárka Miriama Šimončíková z okolia Nitry na pódiu vyzvala mladých, aby sa nevzdávali. "Oni sú tým hnacím motorom, ktorý dokáže niečo zmeniť." Sme s vami, reaguje dav ľudí.

Protest podporili aj vedci z iniciatívy Veda chce žiť. Poukázali na zmarenú transformáciu SAV a pochybné dotácie na ministerstve školstva. Podľa nich aj tieto kauzy sú dôvodom, prečo nedokáže Slovensko pritiahnuť kvalitných vedcov naspäť domov.

SkryťVypnúť reklamu

18:09 V Piešťanoch sa zišli stovky ľudí. Námestie Slobody sa začalo zapĺňať už pred piatou hodinou. Jednotlivé prejavy odmenili účastníci zhromaždenia potleskom. Akciu ukončila štátna hymna a dav sa pokojne rozišiel.

18:00 Herečka Zuzana Porubjaková sa poďakovala ľuďom, že nezostali doma v presvedčení, že sa nič nezmení, ale prišli do ulíc.

"Janko a Martina dnes tu za vás stoja všetci títo ľudia. A nie len tu, ale v mnohých mestách. My budeme volať o spravodlivosť tak dlho, ako to bude vyžadovať!"

17:56 Pri Kuciakových fotkách pod novembrovým pamätníkom sú opäť stovky sviečok a desiatky kytíc. Ľudia sa prebíjajú davom, aby zapálili ďalšie.

17:52 Na pódium v Bratislave prišiel herec Richard Stanke. "Za ten rok od vraždy vyplávali na povrch neuveriteľné veci, ktoré ukázali, v akej chorej krajine žijeme. To, na čo sa Ján snažil upozorniť, sa ukázalo až po jeho smrti." Stanke vyjadril obdiv ďalším investigatívnym novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

Kritizoval tiež koaličné strany za voľbu kandidátov na ústavných sudcov. „Odstúpte, choďte už do čerta a nechajte nás slobodne žiť," odkázal Stanke Dankovi, Bugárovi a Ficovi.

17:50 Spomienková akcia sa koná aj v Prahe. Na Václavskom námestí sa zišlo okolo dvesto ľudí.

17:47 Organizátori kritizujú aj Bugára, že podržal vládu s množstvom káuz. Dav kričí „Hanba!“

17:45 „Mafiáni a oligarchovia dostávali viac ochrany ako ľudia, ktorým bolo ubližované. Vaše urážky, konšpirácie a klamstvá nám v jednej osobe ukazujú to, čo nechceme. Žiadame vás, choďte už preč,“ odkázal Šeliga Robertovi Ficovi z pódia.

17:40 „Pani Saková nechajte políciu pracovať. Žiadame vás ešte raz, nezasahujte do vyšetrovania,“ vyhlásil Šeliga.

Farská následne vyzvala Danka, aby odstúpil. "Odstúpte a nerobte hanbu vo svete, nerobte hanbu v národnej rade," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Na odstúpenie vyzvali aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Kritizujú ho za to, že býva v prenajatom lacnom byte v Ružinove, aj za nečinnosť pri kauzách.

17:34 K mikrofónu v Prešove ide Zlatica Kušnírová. Mamu zavraždenej Martiny víta potlesk. "Ďakujem, že ste si prišli uctiť pamiatku mojich detí," začína Kušnírová.

"Ochránila by som ich vlastným telom. Prečo to urobili práve im?" Matka spomína, aké boli posledné stretnutia s Martinou a Jánom, opisuje dni, keď sa s nimi nemohla spojiť. Tečú jej slzy.

17:33 Ľudia sa stretli aj v Považskej Bystrici. Organizátori prečítali list rodiny Kuciakovcov - odkaz pre slušných ľudí.

17:29 Na Námestí SNP v Bratislave zaznela modlitba aj pieseň Na Kráľovej holi v podaní Muzičky.

SkryťVypnúť reklamu

17: 20 Ľuďom na námestiach poďakoval Jozef Kuciak. „Ja som ten rok prežil zatiaľ v zdraví, ale prvé tri mesiace som ani nekomunikoval. Ale myslím, že nastal čas, aby som vám poďakoval aj osobne,“ povedal novinárov otec.

„Najsmutnejšie na tom je, keď sa po roku vyšetrovania vraždy dozvieme, že Janko bol nielen sledovaný bývalými príslušníkmi slovenskej informačnej služby. Približne v čase keď ho dal pán Kočner sledovať, bol lustrovaný v policajných databázach. A keď vyšla najavo komunikácia „maznáka“ s nemenovanom osobou, zaplietli do toho vojenské spravodajstvo. Každý si o tom môže urobiť vlastný úsudok, v akej demokracii žijeme," vyhlásil.

17:14 Zhromaždenie v Bratislave sa začalo symbolickými dvanástimi údermi. „Tie symbolizujú dvanásť mesiacov, ktoré zmenili Slovensko,“ povedal na úvod jeden z organizátorov Juraj Šeliga. "Nezabudneme a neodchádzame," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

16:55 Na bratislavské Námestie SNP prišli tisíce ľudí, zatiaľ však nie je úplne plné. Ľudia pískajú, tlieskajú a kričia: "My sme s vami! a Dosť bolo Smeru! či Dosť bolo Danka." Priniesli si aj rapkáče.

Na zhromaždení vystúpia zástupcovia občianskych iniciatív, herci, hudobníci aj Jánov otec Jozef Kuciak.

16:30 Na východnom Slovensku je naplánovaných desať zhromaždení. Kolegovia z Korzára ich sledujú minútu po minúte. Spomienkovú akciu v Košiciach navštívi aj prezident Kiska.

16:16 Prezident si nemyslí, že sa situácia výrazne zlepšila. Rok od vraždy máme s najväčšou pravdepodobnosťou chytených vrahov a tušíme minimálne jedného z objednávateľov.

Prečítajte si tiež: Otázok je stále veľa, tvrdí Kiska rok po vražde Kuciaka Čítajte 

Takisto ale ostáva veľmi veľa otázok a úloh, vrátane navrátenia dôvery ľudí v štát.

Kiska pripomenul, že Kuciaka zabili len preto, že chcel odhaľovať pravdu o vysokopostavených ľuďoch, ktorí sa javili ako nedotknuteľní.

16:10 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku opäť žiada v mene rodín a všetkých novinárov v Európe, aby bola vražda dvoch mladých ľudí čo najrýchlejšie vyšetrená a zodpovedné osoby postavené pred súd.

15:00 Opozičné strany OĽaNO a SaS si rok po vražde myslia, že Slovensko stojí stále na rázcestí. Obe sa zhodujú, že Slovensko je demokratickou krajinou, no závisí práve od ľudí, akou cestou pôjde ďalej.

"Vymenili sa tváre, ale spôsoby zostali rovnaké. Stále tu máme obrovské kauzy. Za veľmi pozitívne však považujem vzopätie občianskej spoločnosti," uviedla na brífingu predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je Slovensko stále demokratická krajina, hoci s podlomenou vierou ľudí v spravodlivosť.

14:50 V Banskej Bystrici spomínajú na Jána a Martinu už od rána.

Hoci zhromaždenie sa uskutoční až o piatej popoludní, už v dopoludňajších hodinách otvorili v Záhrade – Centre nezávislej kultúry mikrofestival Percepcia. Časť umeleckých diel z neho presunú pred začiatkom zhromaždenia priamo na Námestie SNP.

14:17 Výročie vraždy si v Bratislave pripomenula aj diplomatická komunita. Na sociálnej sieti o tom informuje Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Bratislave. Spomienka sa konala aj pred slovenským veľvyslanectvom v Berlíne, zúčastnil sa na jej aj slovenský veľvyslanec.

14:12 Prvé zhromaždenie Za Slušné Slovensko sa už konalo v Aucklande na Novom Zélande.

13:58 Verejné zhromaždenie na Námestí SNP môže obmedziť MHD. Dopravný podnik Bratislava informuje, že od 17.00 do 19.00 h môže nastať odklon električiek z Námestia SNP.

13:54 Predseda Národnej rady Andrej Danko vyjadruje veľkú úctu pozostalým rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zároveň žiada, aby sa táto tragédia, ktorá sa stala pred rokom, nezneužívala.

"Už niekoľkokrát som apeloval, aby túto tragickú udalosť nik nezneužíval. Pre mňa je prioritou, aby páchatelia tohto ohavného trestného činu niesli za svoje skutky zodpovednosť. V takéto dni sa nesmie politizovať a zneužívať smrť dvoch mladých ľudí. Každý z nás by si mal túto udalosť pripomenúť so sklonenou hlavou a na ich pamiatku zapáliť sviečku," povedal Danko.

13:40 "Nezabudli sme!" či "Spravodlivosť musí byť zabezpečená a vinníci postavení pred súd" sú hlavné odkazy predstaviteľov medzinárodných novinárskych organizácií, ktorí rok po vražde zorganizovali v Bruseli vigíliu na počesť oboch mladých Slovákov.

Na vigílii sa zúčastnila aj liberálna europoslankyňa Sophie In t'Veldová, ktorá vlani viackrát navštívila Slovensko.

"Musíme sa ubezpečiť, že ich odkaz nebol zabudnutý a že skutoční vinníci budú zatknutí a postavení pred súd," povedala pred niekoľkými desiatkami ľudí.

12:50 Na východe Slovenska podľa Fica nič nie je. České investigatívne centrum však zistilo, že tam už nejakú dobu žije elita' Ndranghety. Podpláca colníkov, pašuje kokaín a telefonuje s premiérom.

12:37 „Ján nezabudli sme na teba. Rok po vražde hľadáme spravodlivosť,“ napísal predseda europarlamentu Antonio Tajani.

12:25 Európske centrum pre slobodu tlače a médií je znepokojené tým, že vláda chce rok po vražde novinára opäť zaviesť právo na odpoveď pre politikov.

12:19 Novinárska organizácia Komisia na ochranu novinárov vyzýva na pokračovanie boja za spravodlivosť.

12:13 Vyšetrovanie vraždy prinieslo štyri obvinenia z úkladnej vraždy, 12 zadržaných osôb, desiatky prehliadok a takmer 800 zaistených stôp.

Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

12:00 Na Jána si spomenula aj česká eurokomisárka Věra Jourová.

11:50 Pamiatku Jána a Martiny pripomínajú zatiaľ štyri pamätníky. Dnes jeden odhalia na Štúrovom námestí v Trenčíne.

Za myšlienkou stojí Klaudia Brázdilová z iniciatívy Za slušné Slovensko.

11:00 Polícia zverejnila na Facebooku krátky videodokument. Šéf polície Milan Lučanský poďakoval všetkým policajtom, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní prípadu a tiež vyslovil prianie, aby bolo novinárov, akým bol Ján Kuciak, čo naviac.

10:42 Premiér Peter Pellegrini vyzýva na pokojnú spomienku. Zároveň si želá, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. Nechce rozhádané Slovensko.

Uviedol to vo videu zverejnenom na facebooku.

10:35 Zhromaždenia sa budú konať vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí. Najväčšia účasť sa očakáva v Bratislave.

10:10 Uplynul rok od vraždy dvoch mladých ľudí. Vraždy, ktorá sa udiala pre pravdu a poukazovanie na nekalé praktiky mocných. Táto tragédia už nikdy nebude vymazaná z našich dejín.

Uvádza sa to vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov, ktoré poskytol hovorca iniciatívy Vladimír Crmoman.

"Aj my, učitelia tejto krajiny, musíme niesť pochodeň pravdy, odvahy, slušnosti a slobody ďalej, kvôli našim deťom a našim žiakom. Vytrvalo, odvážne, bez strachu z mocných, tak ako ju niesli Martina a Ján."

9:50 Na stánkoch aj na proteste Za slušné Slovensko v Bratislave dnes nájdete špeciálne vydanie denníka SME. Pýtame sa, ako sa Slovensko za ten rok zmenilo.

9:40 Dnes už vieme, že sa od nás čaká viac, ako zapáliť sviečku 21. februára, potom na ich narodeniny, pri Pamiatke zosnulých a na Vianoce.

Prečítajte si tiež: Vražda sa nedá odstrániť ako trieska z prsta Čítajte 

Aby sme dokázali zmierňovať márnosť odchodu, čo naplno nikdy nevymizne, nedovolíme, aby sa tu chránená vrstva udomácnila. Nech pochopia, že na strane morálky, slobody a demokracie stojíme my.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

9:09 "Spočiatku som vôbec nechápal, čo robí. Robil s databázami a zdrojmi, ktoré boli pre mňa úplne nepochopiteľné," spomína na Kuciakove začiatky v rozhovore pre MY Kysuce šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

"Zistenia, s ktorými prichádzal, boli ťažko pochopiteľné, čo tým vlastne sleduje. Ľudia ako Kočner robia komplikované karoselové obchody medzi viacerými firmami na Slovensku alebo v zahraničí, kde sú nastrčené biele kone. Tie firmy vznikajú a zanikajú veľmi rýchlo aby za sebou zamietli stopy. Kuciak toto všetko vedel nájsť a dať to do súvislostí."

8:35 Rok po vražde je Slovensko iné. Zhodujú sa na tom ministri.

"Každý si uvedomil, či už na najvyšších úrovniach verejnej sféry alebo nižšie, že jeho práca je posudzovaná. Keď niečo zanedbá, urobí zle, zodpovednosť ho neminie," priblížil minister spravodlivosti Gábor Gál. Verí že vražda sa vyšetrí, aj keď možno neskôr. "Spravodlivosť je možno pomalá, ale istá."

"Spoločnosť sa prebudila a miera tolerancie voči niektorým javom sa znížila. Zvyšuje to tlak na nás, verejných činiteľov," doplnil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Prečítajte si tiež: Nezabúdame Čítajte 

8:00 Pred rokom nám zabili kolegu a spolu s ním aj jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame.

Prečítajte si vyhlásenie novinárov k výročiu vraždy.

Vo štvrtok uplynie rok od chladnokrvnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači.

Vražda zmenila nielen životy pozostalých, ale aj všetkých Slovákov - ľudia vyšli na námestia, volali po slušnosti a spravodlivosti a žiadali zmeny.

Aj tento tlak spôsobil, že vo svojich funkciách skončil ako premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák, či policajný prezident Tibor Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 242
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 733
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 317
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 210
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 986
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 792
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev chce žalovať Poľsko aj Maďarsko.


2 h
Milan Mazurek.

Lekár vedie s hnutím šesť sporov.


3 h
Nataša Holinová

Súdmi pohŕdajú ako poslední recidivisti.


41m
Ludogorec Razgrad - Spartak Trnava: ONLINE prenos zo zápasu Európskej konferenčnej ligy.

Sledujte ONLINE prenos zo zápasu Ligy majstrov: Ludogorec Razgrad - Spartak Trnava.


Sportnet 4 h

Neprehliadnite tiež

Dominika Kováčiková zvíťazila v súťaži Maľba 2023 s dielom Inštinkt prežitia.

V súťaži Maľba 2023 vyhral Inštinkt prežitia.


12m
bilbord Republiky

Strana chce vystúpiť z EÚ, ale aj čerpať eurofondy. Protirečí si často.


33m
Na snímke minister životného prostredia SR Milan Chrenko.

Na samite sa hovorilo o klamlivej reklame aj postupnom vyraďovaní fosílnych palív.


TASR 41m
Milan Mazurek.

Lekár vedie s hnutím šesť sporov.


3 h

Sportnet

Michal Ďuriš sa teší po strelenom góle v drese FC Spartak Trnava.

Pozrite si zostavu Spartaka Trnava v dueli Konferenčnej ligy.


Sportnet 51m
Juraj Slafkovský.

Na Juraja Slafkovského čaká druhá sezóna v zámorskej NHL.


SITA 3 h
Slovenská tenistka Viktória Hrunčáková.

Tretí trojsetový zápas už Slovenka nezvládla.


TASR 1 h
Francúzsky cyklista Rémi Cavagna na pretekoch Okolo Slovenska 2023.

V juniorskej kategórii uspelo talianske družstvo.


Sportnet 2 h
SkryťZatvoriť reklamu