BRATISLAVA. Šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák od začiatku považoval Mariana Kočnera za jedného z možných podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
„Napriek tomu som nepredpokladal, že by bol schopný objednať si vraždu,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk Haščák.

Dávať rozhovory pre médiá dlho odmietal, rozhodol sa tak až po tom, ako boli zverejnené SMS správy, ktoré si Haščák vymenil s Marianom Kočnerom mesiac pred vraždou.
Kočner mu písal: „Inak, pracujem na odj…ní čuráka.“ Haščák odpísal, že si to povedia, keď budú spolu.
„Radšej budem žiť s povesťou korupčníka a mať goriliu hlavu, ako byť spájaný s vraždou,“ hovorí Haščák.
Šéf Penty tvrdí, že táto komunikácia súvisela s Kočnerovým záujmom odstaviť vyšetrovateľa, ktorý riešil prípad Pavla Ruska, ktorý si údajne objednal vraždu jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Dodal, že si na to spomenul až po niekoľkých dňoch, odkedy boli esemesky zverejnené.
V rozhovore opísal aj situáciu, keď vulgárne vynadal investigatívnemu reportérovi SME Adamovi Valčekovi za článok o mäsokombináte Mecom, ktorý kúpila Penta.
Haščákove vzťahy s Kočnerom
Prvýkrát sa Haščák s Kočnerom stretli niekedy v roku 1998 alebo 1999, pretože Penta mala vtedy záujem kúpiť od Kočnera Markízu.
Spočiatku sa podľa Haščáka stretávali sporadicky, raz za tri, štyri roky.

"Kočner patril do okruhu mojich širších známych – bol som na svadbe jeho dcéry aj na jeho päťdesiatke. Ja som ho pre zmenu pozval na svoju štyridsiatku,“ povedal Haščák.
Haščák sa podľa vlastných slov stretol s Kočnerom v rokoch 2017 a 2018 osemkrát. Päťkrát v roku 2017 a trikrát v roku 2018. Všetky stretnutia sa uskutočnili v sídle Penty.
Okrem toho si v priebehu roka vymenili možno dvadsať správ. Zhruba polovica ich komunikácie sa týkala médií.
„Kočner mal snahu cez moju osobu vplývať na médiá, ktoré o ňom písali a vlastní ich Penta,“ povedal Haščák.
Kočner bol podľa Haščáka v komunikácii vulgárny, ale nikdy sa nevyhrážal fyzickou likvidáciou.
Haščák mu odporúčal, aby to Kočner neriešil cez neho, ale aby posielal redakciám žiadosti o opravu.
SMS o čurákovi
Mesiac pred vraždou v januári 2018 poslal Kočner SMS správu Haščákovi s textom „Inak pracujem na odj…ní čuráka". Haščák mu podľa Denníka N odpísal: „Povieme si, keď budeme spolu.“
Haščák tvrdí, že sa musel najprv pozrieť do kalendára, aby si vybavil, o čom sa vtedy s Kočnerom rozprávali. Zistil, že sa rozprávali o zmenkách, Markíze a Technopole.

Niekedy na jeseň 2017 za ním prišiel Kočner s tým, že Pavla Ruska vo veci údajnej objednávky vraždy Volzovej vyšetruje rovnaký tím ako privatizáciu Slovenských elektrární.
„Kočner sa tiež vyjadril, že poskytne tieto informácie a nejaké kompromateriály inšpekcii ministerstva vnútra a pokúsi sa dosiahnuť výmenu vyšetrovateľov, ktorí riešili prípad Volzová,“ povedal Haščák.
Kočnerova esemeska o „od..baní čuráka“ podľa Haščáka súvisela s jeho záujmom odstaviť vyšetrovateľa, ktorý riešil tento prípad. Ide o Lukáša Kyselicu, ktorý okrem vyšetrovania Volzovej šéfuje aj tímu Gorila.
Keď sa po vražde stretli s Kočnerom, Haščák sa ho pýtal aj na Jána Kuciaka. „V zásade to odbil tým, že za tým vidí taliansku stopu,“ povedal Haščák.
Vzťahy s Petrom Tóthom
Haščák tvrdí, že prvýkrát začal uvažovať o možnosti, že Kočner dal zavraždiť Jána Kuciaka, vtedy, keď sa dostalo na verejnosť, ako vypovedal jeden z obvinených Zoltán Andruskó. Následne sa ukázal aj blízky vzťah medzi Kočnerom a ďalšou obvinenou Alenou Zsuzsovou.
Zsuzsová označila za jedného z možných objednávateľov vraždy aj Haščáka, čo on komentuje slovami, že je "bláznivá baba“.

Denník SME pred niekoľkými mesiacmi zverejnil, že si o Kočnerovi písal bývalý príslušník SIS Peter Tóth so šéfom externej komunikácie Penty Martinom Dankom, ktorý je aj členom dozornej rady Petit Pressu, vydavateľa denníka SME. Kočnera volali familiárne „brucho“.
Tóth vyšetrovateľom priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov, čo on opisuje len ako paparazzovanie. Haščák tvrdí, že sa s Tóthom rozprával len o Gorile a nikdy mu za nič neplatil.
Hoci Penta zamestnávala bývalých príslušníkov SIS na zber informácií, Tótha podľa Haščáka nepotrebovali, pretože z hľadiska informácií, ktorými disponoval, nebol pre nich až taký vzácny.
„S Petrom Tóthom som sa stretol asi trikrát v živote. Jedno stretnutie som inicioval ja, keďže som chcel vedieť, kto zavesil na internet spis Gorila, “ povedal Haščák.
Kupčenie s Gorilami
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prinieslo aj nové zistenia v kauze Gorila. Pri domových prehliadkach Mariana Kočnera polícia našla v jeho trezore USB kľúč s nahrávkami z Gorily.
Spis Gorila zachytáva údajné stretnutia Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta s rôznymi politikmi v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Údajne dohadovali alebo priamo preberali úplatky v rozmedzí rokov 2005 až 2006.
Obsah spisu Penta spochybňujú aj viacerí politici, existencia nahrávok by potvrdzovala jeho autenticitu.
„Budem rád, keď sa raz po uzavretí vyšetrovania zverejnia všetky vyšetrovacie spisy ku Gorile, aby si mohla aj široká verejnosť prečítať príslušné dokumenty a stovky výpovedí svedkov, ktorí boli v tejto veci vypočutí. Inak sa nikdy neočistím,“ povedal Haščák.
Penta sa prostredníctvom právnikov snaží dosiahnuť, aby boli nahrávky zničené.
Z vyšetrovania sa ďalej zistilo, že bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka púšťal nahrávku Gorily aj expremiérovi a predsedovi Smeru Robertovi Ficovi. Bolo to na stretnutí na Úrade vlády, na ktorom bol aj súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Objavili sa viacerí ľudia, ktorí tvrdili, že chcú nahrávku zobchodovať, tvrdí Haščák.
„Chodili tu všelijakí obchodníci, ktorí sa snažili niečo predávať. Nikto ma však nevydieral,“ povedal spolumajiteľ Penty.
Stretnutie s Adamom Valčekom
Haščák v rozhovore pre Aktuality.sk opísal aj situáciu, keď stretol Adama Valčeka krátko po tom, ako v SME vyšiel jeho článok, že bol podaný návrh na konkurz firmy Mecom.
"Volali mi jej manažéri, či nemôžem kontaktovať Oszkára Világiho (riaditeľ Slovnaftu – pozn. red.). Nefungovali im totiž karty na platenie benzínu, takže nemohli rozvážať mäso," povedal Haščák.
Valček sa vtedy dohodol s hovorcom Penty Gabriel Tóthom na stretnutí so šéfom Mecomu, aby mu vysvetlil okolnosti konkurzu a finančnú situáciu mäsokombinátu.
"Išiel som vtedy po chodbe, práve som telefonoval s Világim o tých benzínových kartách. Keď som v zasadačke zbadal Valčeka, otvoril som dvere a začal expresívne prskať, čo to píše za p…...y. Bol to emocionálny výbuch, Adam bol zhrozený,“ povedal Haščák.
Valček preto na situáciu upozornil svojich nadriadených v redakcii.
„Neskôr som hovoril so šéfom vydavateľstva Alexejom Fulmekom, ktorý mi vyčítal, že som nemal použiť taký slovník. Uznal som, že som prestrelil a ospravedlnil som sa,“ povedal Haščák.
Reakcia reportéra SME Adama Valčeka na vyjadrenia J. Haščáka
Jaroslav Haščák ma nikdy nezastrašoval a ani iným spôsobom nevydieral, na stretnutí 6. októbra 2016 prezentoval svoje výhrady k môjmu článku z predchádzajúceho dňa o konkurznom konaní mäsokombinátu Mecom.
Na toto stretnutie som skutočne upozornil mojich nadriadených, pretože pán Haščák kritizoval moju prácu vulgárne, a čo je podstatnejšie, tá kritika nebola vecná. Navyše stretnutie bolo nečakané, pretože k Mecomu som sa stretával s iným predstaviteľom Penty, Jaroslav Haščák však išiel okolo, a tak vošiel do zasadacej miestnosti a zapojil sa do diskusie.
Haščák sa po upozornení od šéfredaktorky a vydavateľa Alexeja Fulmeka za svoj tón ospravedlnil, odvtedy sme sa jeden- alebo dvakrát stretli a naša komunikácia je štandardná v rovine novinár – respondent.
Po tomto incidente som napísal ešte dva články konkurze Mecomu, v ktorých už však zachytávam aj tú skutočnosť, že okolo tohto súdneho konania sa motajú bývalí príslušníci SIS a ich konanie nepôsobí dôveryhodne.
Podozrenie, že pán Haščák vydiera mňa a ďalších novinárov pre kauzu Mecom, bolo predmetom aj policajného vyšetrovania. Trestné oznámenia na neho podal bývalý analytik SIS Pavol Forisch, ktorý sa angažuje aj v sporoch proti Mecomu. Polícia jeho trestné oznámenie začiatkom tohto roka odmietla s tým, že žiadny novinár nepotvrdil vydieranie či inú formu protiprávneho nátlaku.

Beata
Balogová
