SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Smer rieši krízu po voľbách, Pellegrini pripúšťa odchod (minúta po minúte)

Poslanci z východu zaslali vedeniu list.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v Smere Sme sledovali minútu po minúte:

17:35 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie v Smere budeme naďalej sledovať v rámci spravodajstve SME.sk.

Prečítajte si tiež: Niet ľudskej tváre Smeru Čítajte 

16:35 "Darmo „košická výzva“ rovno volá po výmene predsedu. Dávajú premiérovi priamu ponuku, ten sa však zmohol iba na okľuku, že „je predčasné hovoriť o personálnych otázkach (...), ja sa skôr sústreďujem na obsah našej politiky“.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to za rétorickú čalamádu v situácii, keď povstalci explicitne žiadajú odstrániť dve základné „chyby“ Smeru – Fica a Kaliňáka?" Pýta sa Peter Schutz.

16:19 Personálna výmena vo vedení strany Smer-SD a správna komunikácia strany by jej pomohli a mohla by byť ďalej úspešná, myslí si politológ z Katedry politológie FiF UK Bratislava Pavol Baboš.

"Dianie v strane je vnútornou záležitosťou Smeru. Má svoje stanovy a vnútorné pravidlá na to, ako sa rieši nespokojnosť, čo môžu a nemôžu iniciovať členovia, čo môže alebo nemôže robiť vedenie a aké orgány, snem, republiková rada či predsedníctvo sú potom kompetentné konať," povedal.

Ako politológ uviedol, že ak by nastala výmena lídra, Smer nebude prvou ani poslednou stranou, ktorá vymení predsedu a ďalej by pokračovala vo svojej činnosti. "Na druhej strane, ak k tej výmene nedôjde, tak sú tu indície, že preferenčne bude strana ďalej klesať. Ktorú z tých ciest si zvolia členovia strany, je na nich," pokračoval.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

15:50 "Určite nebudem komentovať bez štandardnej debaty v strane akékoľvek špekulácie," reagoval člen predsedníctva Smeru a bratislavský krajský šéf strany Martin Glváč.

Prečítajte si tiež: Ďalšia prehra Smeru Čítajte 

15:47 "Azda s výnimkou hlavných aktérov dnes nikto nevie vyveštiť, ako sa skončí konflikt o budúcu tvár Smeru. Teda, či zostane naďalej tá istá, čo jej vládla dvadsať rokov, alebo Peter Pellegrini napokon vysánkuje Roberta Fica aj zo straníckeho trónu.

V prospech obidvoch prognóz existujú veľmi rozumné argumenty: v prospech zmeny zjavne upadajúce preferencie, v prospech zachovania statusu quo nespochybniteľná autorita Fica a dlhodobá pasivita Pellegriniho," píše Peter Tkačenko.

15:39 Starosta košickej mestskej časti Dargovských hrdinov (Furča) Jozef Andrejčák v straníckom spore stojí na strane Moniky Smolkovej.

SkryťVypnúť reklamu

Tá bola v minulosti takisto starostkou, v roku 2010 odovzdala mandát práve Andrejčákovi.

Andrejčák zdôrazňuje, že kauzy spájané s vrcholnými predstaviteľmi Smeru ubližujú lokálnym politikom. „Monika Smolková má moju podporu, pod tú výzvu som sa samozrejme podpísal, rovnako tak aj celá okresná rada, aj členovia z členskej základne sa podpísali," povedal Andrejčák.

"Ja som si prešiel vecami, hlavne počas poslednej predvolebnej kampane, kedy sme boli častokrát práve konfrontovaní s tým, že sme boli dávaní do jedného balíka s vedením strany skrz aj jednotlivé kauzy ako Kočner a Bašternák," pokračoval.

„Boli sme s tým spájaní prakticky všetci, aj kandidáti na poslancov. Boli sme priamo osočovaní, že jednoducho taktiež sme my zlodeji a to odmietam. Ja odmietam, že by som mal byť nejakým spôsobom takto konfrontovaný skrz to, že niekto má problémy či už s daňovými podvodmi, únikmi, bývaním u nejakého daňového podvodníka a podobne,“ kritizuje Andrejčák.

SkryťVypnúť reklamu

Vidíme v Petrovi Pellegrinim žiarivejšiu hviezdičku, že on by mohol byť ten, kto zatiahne ručnú brzdu a nepripustí krach strany a že opäť naberieme dych a nebudú viac za nami stáť tieto kauzy.

Milan Géci, okresný predseda Smeru v okrese Košice IV

15:07 Okresný predseda Košíc IV. a bývalý poslanec Národnej rady Milan Géci sa tiež podpísal pod list, ktorý žiada odstúpenie Fica a Kaliňáka.

Okresným predsedom je 20 rokov. Hovorí, že určite nejde len o iniciatívu jednej členky Moniky Smolkovej.

„Vidíme v Petrovi Pellegrinim žiarivejšiu hviezdičku, že on by mohol byť ten, kto zatiahne ručnú brzdu a nepripustí krach strany a že opäť naberieme dych a nebudú viac za nami stáť tieto kauzy,“ povedal.

Géci vraví, že mu prekáža elitárstvo v strane, keď sa rozhoduje len v úzkom kruhu ľudí a s krajmi či okresmi vedenie nekomunikuje.

„Mali sme 39-členné predsedníctvo a zrazu príde návrh na jeho zrušenie a predsedníctvo je už len pätnásťčlenné. Už len maličká eseročka, ktorá sa ľahšie ovláda a sú v nej lojálni ľudia. Ale tu je 16-tisícová základňa, ktorá má tiež nejaké očakávania.“

SkryťVypnúť reklamu

Okresný predseda tvrdí, že v regióne počúva bežne, že sa po všetkých kauzách ľudia hanbia byť v strane Smer.

15:00 "Strana je pevná, nejaký jednotlivec, ak má iné názory, to na veci nič nemení," reagoval na situáciu v Smere minister práce Ján Richter (Smer).

"Vždy sme si vedeli vnútorné veci rozobrať a to aj bez Smečka, ktoré veľakrát píše falošne a nepravdivo," doplnil.

Prečítajte si tiež: Naozaj Pellegrini zosadol z tandemu? Čítajte 

14:45 "Je pravdou, že celá koalícia už prežíva v stave klinickej smrti a v Smere je veľké napätie, takže naozaj niekomu môžu prasknúť nervy a vtedy sa prihodí bársčo.

Na druhej strane, keď má laický meteorológ bez poriadnych informácií predvídať, ako bude zajtra, štatisticky urobí najlepšie, keď povie, že tak ako včera. To jest, že Fico zasa naloží Pellegriniho na svoj povestný tandem," píše komentátor denníka SME Peter Tkačenko.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 Výzvu nepodporuje ani okresný predseda Smeru v Trebišove Róbert Puci.

„My sme to nepodporili, bavili sme sa o tom dokonca aj predtým na krajskej rade, aj s pani Smolkovou, považujeme to viac-menej za jej iniciatívu. Budeme mať teraz koncom týždňa okresnú radu, budem sa pýtať kolegov, či sa medzitým niečo zmenilo, ale budeme zatiaľ komunikovať v rámci strany. Nepovažujem za dobré to, ako to začala riešiť pani Smolková. A to som jej povedal už predtým.“

Na rade sa bude hovoriť aj o výzve na odstúpenie Fica z čela strany.

„Vypočujem si názory, ako sa k tomu členovia postavia. Zatiaľ bolo stanovisko jednoznačné, veci sa majú riešiť doma v strane,“ dodal Puci.

14:27 Ku košickej výzve na odchod čelných predstaviteľov Smeru sa nepridal okres Košice-okolie.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie, ja som zatiaľ nič nepodpísal. Budeme sa tomu venovať na straníckej pôde. Môj názor je, že to treba riešiť vo vnútri strany. Určite sa tým ale budeme zaoberať,“ povedal okresný predseda strany František Petro. Naznačil, že ide o iniciatívu Moniky Smolkovej.

V najbližších dňoch má zasadať okresná rada. „Nikto nie je rád, keď padajú preferencie, ale táto diskusia mala smerovať dovnútra strany, bez pomoci médií,“ dodal Petro.

14:16 Strana Smer je jednotná a o jej budúcnosti sa bude rokovať na riadnom sneme, povedal trenčiansky krajský predseda a člen predsedníctva Smeru Jaroslav Baška. Slová o vzbure v strane kategoricky odmietol.

Prečítajte si tiež: Siedmi krajskí predsedovia Smeru popierajú, že v strane je vzbura Čítajte 

Strana Smer-SD podľa Bašku nikdy nebránila svojim členom vyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii na Slovensku alebo vnútri strany a on ako predseda jednej z krajských organizácií vždy presadzoval otvorenú diskusiu vnútri strany a nie posielanie si odkazov cez médiá.

SkryťVypnúť reklamu

"Predovšetkým si myslím, že akékoľvek politické vyjadrenia by nikdy nemali byť motivované vlastnými nenaplnenými ambíciami niektorých členov strany, v tomto prípade myslím aj pani bývalú europoslankyňu, ktorá už nebola na kandidátke do Európskeho parlamentu," odkázal Baška na Moniku Smolkovú.

Trenčiansky krajský predseda zároveň považuje správy niektorých médií o vzbure v Smere za dezinterpretáciu.

"Nie je to pravda, v strane Smer vždy budeme diskutovať o volebnom výsledku a každý člen môže demokraticky vyjadriť svoj názor. Strana je jednotná a určite budeme o jej budúcnosti rozhodovať na riadnom sneme. Pevne verím, že sa na sneme bude riešiť okrem personálnych otázok hlavne program, ktorý reprezentuje stranu voči občanom, voličom. Za 20 rokov sa ukázalo, že strana má výsledky a že sme už trikrát zostavili vládu," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Baška vylúčil, že by v Trenčianskom kraji vznikala alebo bola podobná iniciatíva. Na otázky, či by mali Robert Fico a Robert Kaliňák z čela strany odísť a či by mal Peter Pellegrini kandidovať na predsedu, neodpovedal.

Chceme kategoricky poprieť dezinterpretáciu niektorých médií, že v strane Smer sa deje vzbura.

Stanovisko krajských predsedov

13:09 Okresný predseda Smeru v Banskej Bystrici Miroslav Čellár hovorí, že v strane Smer bude treba niečo urobiť, aby zastavili pokles preferencií. „To je jasné asi každému.“

K tomu, či by mal z funkcie odísť predseda Smeru Robert Fico, sa vyjadriť nechcel.

„Už asi pred dvomi týždňami sme mali aj rozhodnutie krajskej rady po prezidentských voľbách. V zápisnici je napísané, aby bol zvolaný pracovný snem, že chceme diskutovať,“ hovorí Čellár. „Celkovo k spôsobu vedenia kampane, nie len k tomu, že sme neuspeli. Stáva sa, že strana neuspeje.“

SkryťVypnúť reklamu

Čellár hovorí, že k listu, v ktorom členovia žiadajú odchod Roberta Fica či Roberta Kaliňáka z vedenia Smeru, sa dostal až dnes.

Miroslav Čellár je exasistent Petra Pellegriniho. Jeho meno je známe z kauzy kúpy Pellegriniho bytu. V roku 2008 totiž Čellár ako mladý nádejný poslanec Smeru rok po skončení štúdia zaplatil ako začínajúci štátny úradník svojmu šéfovi takmer 55-tisíc eur.

13:01 Siedmi z ôsmich krajských predsedov Smeru vydali k situácii v Smere stanovisko, v ktorom píšu, že vždy presadzovali otvorenú diskusiu vnútri strany.

Ôsmy krajský predseda bol v čase vydania stanoviska na zasadnutí vlády a preto sa nemohol k stanovisku vyjadriť.

Predsedovia tvrdia, že nijaké politické vyjadrenia by nemali byť motivované nenaplnenými ambíciami členov. Tiež odmietajú, že v strane prebieha vzbura a zdôrazňujú, že Smer je jednotný.

SkryťVypnúť reklamu

12:34 „Nebudem dávať žiadne unáhlené vyhlásenia. My máme na ďalší týždeň plánovanú krajskú radu, kde budeme vyhodnocovať výsledky eurovolieb. Snáď tam sa budeme baviť o všetkých vnútrostraníckych záležitostiach a ja k tomu nemám čo viac dodať,“ povedal prešovský krajský predseda Smeru Vladimír Jánošík.

K predsedovi strany sa nechcel vyjadrovať.

12:27 Takto to zjavne mal Fico nastavené: kritiku zastaviť v zárodku odstavením od výhod, čo je prípad Smolková. A lojálnych druhov pozdvihnúť do výšin a odmeniť.

Prečítajte si tiež: Dozerať a trestať podľa Roberta Fica Čítajte 

Lenže, Pellegrini ukazuje ochotu, že si vie predstaviť aj iný typ práce so stranou. Akú má podporu zvnútra, nevieme nijako odmerať.

No zjavne sa núka do služieb, že by vedel Smer preniesť cez tŕňové údolie k štandarnej sociálnej demokracii, akú si v liste pýtala aj Smolková, komentuje aktuálne udalosti v Smere Zuzana Kepplová.

SkryťVypnúť reklamu

12:14 "Strana bez členov nemôže byť úspešná a diskusiu potrebujeme otvorenú a férovú. Nie sú to ľahké dni, vznikli však aj dôsledkom odkladania otvorenej vnútrostraníckej debaty. A každý člen strany má rovnaký hlas a rovnaké právo k tejto diskusii prispieť," píše europoslankyňa Monika Beňová na sociálnej sieti.

12:08 Výzva na odchod Fica a Kaliňáka je len urazená ješitnosť bývalej europoslankyne Moniky Smolkovej. Myslí si to europoslanec a člen predsedníctva Smeru Miroslav Číž.

"Pani Smolková, ktorá je veľmi nespokojná s tým, že nemá doživotné právo byť poslankyňou Európskeho parlamentu, tak organizuje aktivity, ktorými nám ostatným chce vysvetliť, že to právo má," vraví o jej aktivite Číž. Je to podľa neho len lokálna aktivita okresnej organizácie Smeru z obvodu Košice III. "Keby to bolo aspoň z Košíc, že sú to štyri organizácie, tak by to bolo niečo, čo treba zaznamenať," dodáva. Ak má Smolková nejaký problém, má prísť na predsedníctvo Smeru a tam to prezentovať, radí jej europoslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Pani Smolková, ktorá je veľmi nespokojná s tým, že nemá doživotné právo byť poslankyňou Európskeho parlamentu, tak organizuje aktivity, ktorými nám ostatným chce vysvetliť, že to právo má.

Miroslav Číž

Číž si myslí, že aktivita Smolkovej je koordinovaná aj mediálne. Prekvapilo ho totiž, že sa list objavil v médiách, ktoré nie sú práve priaznivo naklonené k Smeru. Na druhej strane však nepriamo priznal, že "pseudorevolučné riešenia", ktoré sa vyskytujú v spoločnosti, sa prenášajú aj do Smeru.

Zároveň, ale povedal, že o nijakej zásadnej zmene, o ktorej v stredu hovoril Pellegrini nevie. Na vyjadrenia predsedu vlády o tom, že ak nedôjde k zásadným zmenám v Smere, tak sa už on možno nebude vídať s novinármi, nechcel reagovať.

Otázku SME, že či je v Smere Pellegriniho a Ficova skupina, označil za neserióznu. Vraj sa ho to nepýta ani Nový čas. Podotkol však, že Smer "nie je stroj na jednomyselné myslenie". Číž sa takisto odmietol vyjadriť k požiadavky z listu, aby Fico a Kaliňák odišli zo svojich funkcii. Reagovať na to vraj považuje za nenáležité. A už vôbec sa k tomu nebudem vyjadrovať cez SME, uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

11:38 Jozef Andrejčák zo Smeru hovorí, že v straníckom spore stojí na strane končiacej europoslankyne Moniky Smolkovej.

Prečítajte si tiež: Jediný košický starosta za Smer: Doplácame na bývanie u daňového podvodníka Čítajte 

Tá bola v minulosti starostkou Furče, v roku 2010 odovzdala mandát práve Andrejčákovi, ktorý je teraz je starostom mestskej časti Dargovských hrdinov.

"Ja som si prešiel vecami, hlavne počas poslednej predvolebnej kampane, kedy sme boli častokrát práve konfrontovaní s tým, že sme boli dávaní do jedného balíka s vedením strany, skrz aj jednotlivé kauzy ako Kočner a Bašternák,“ vysvetľuje Andrejčák.

Ako člen okresnej organizácie Košice III hovorí, že výzvu na odchod Fica z predsedníckej stoličky podpísalo na Furči približne 30 členov. Nekomentoval, či by nespokojným poslancom za Smer stačila výmena na poste predsedu a odchod podpredsedu a exministra vnútra Róberta Kaliňáka.

SkryťVypnúť reklamu

11:26 Minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru hovorí, že vnútrostranícke záležitosti by si Smer mal vyriešiť v strane. Pripustil, že slávnostný decembrový snem strany by sa mohol zmeniť na pracovný.

Máme deväť mesiacov pred voľbami. Budeme musieť hovoriť nielen o osobách a obsadení, ale aj o obsahu.

Peter Žiga

“Máme deväť mesiacov pred voľbami. Budeme musieť hovoriť nielen o osobách a obsadení, ale aj o obsahu,” povedal.

Na otázku, či by mal Fico a Kaliňák odísť, neodpovedal. Tiež nepovedal, kde v zahraničí sa Fico nachádza.

10:53 Smer doteraz vystupoval a fungoval na verejnosti jednotne. Odchádzali z neho len jednotlivci. Predsedom je od vzniku strany Robert Fico. Robert Kaliňák síce po vlaňajších protestoch po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odišiel z postu ministra vnútra a už nie je ani poslancom, post podpredsedu Smeru však neopustil.

10:51 Ministerka vnútra Denisa Saková pred rokovaním vlády uviedla, že situácia sa bude riešiť.

O tom, či by mal podľa nej predseda strany Robert Fico zo svojej funkcie odísť, uviedla, že sa stretne s ostatnými členmi predsedníctva a vyjadrí sa k tomu potom. Podľa nej vznik celej situácie nie je problém. "Je to vec, ktorá sa má prediskutovať," uzavrela.

10:46 Iniciatíva Za slušné Slovensko spustila v reakcii na konflikt v Smere petíciu s názvom "Nevolím Smer, ale podpisujem! Fico a Kaliňák, odstúpte!"

"Pán Fico a pán Kaliňák, už aj Vaši vlastní Vás posielajú preč z politiky," píšu autori v texte petície.

10:42 O personálnych otázkach je podľa Pellegriniho ešte predčasné hovoriť.

"Ja sa skôr sústreďujem na obsah našej politiky. Či sa Smer vráti na tú stranu politického spektra, kam patrí, alebo sa bude zaťahovať do extrémov s cieľom získať iný typ voliča," povedal.

Otázky o ďalšom postupe je podľa neho potrebné smerovať na predsedu strany Roberta Fica.

10:40 Podľa informácií SME Robert Fico nebol v utorok na Slovensku.

10:37 Pellegrini povedal, že Smer čaká rozhodujúce obdobie v strane a od toho bude závisieť, "kto bude kde a či niekto ešte niekde bude". "Ak sa to podarí, budeme sa vídať často. Ak sa to nepodarí, tak sa možno my osobne, ja s vami stretávať nebudem," dodal premiér.

Zdôraznil, že strana bude musieť prejsť zásadnou reformou.

BRATISLAVA. Niektoré stranícke štruktúry poslali vedeniu Smeru výzvy na odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií.

Stalo sa tak v utorok popoludní, dva dni po tom, ako strana prvýkrát od roku 2004 nevyhrala celoštátne voľby.

Ide o prvú širšiu otvorenú vzburu proti vedeniu strany od založenia Smeru na konci roku 1999.

Prečítajte si tiež: Niektorí členovia Smeru z východu žiadajú odstúpenie Fica Čítajte 

Členovia Smeru upozorňujú na úbytok členov, nespokojnosť s klesajúcim počtom voličov a nedostatočnú komunikáciu zo strany vedenia. Nepáči sa im ani to, ako sa vyrovnali s kauzami Smeru, opisujú frustráciu z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj postup polície pod Robertom Kaliňákom. Pod list sa podpísali viacerí členovia aj okresní funkcionári z Košického kraja.

Premiér v stredu na iniciatívu reagoval slovami, že Smer tvoria najmä jej členovia a nie papaláši vo funkciách. Privítal, že štruktúry strany chcú diskutovať o budúcnosti, ocenil by ale, keby sa diskutovalo na straníckej úrovni a nie v médiách.

Podľa informácií SME Robert Fico nebol v utorok na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 677
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 336
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 8 598
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 501
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 030
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 790
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 685
 8. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 2 915
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie o nových nemocniciach.

Rázsochy už majú vysúťaženého projektanta.


TASR 57m

Horúčavy trápia celú Európu


TASR a 1 ďalší 2 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h
Koronavírus - 1.7.2022.

V nemocniciach je aktuálne 247 pacientov.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu