SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Na súde sa riešilo, kto strieľal, hoci sa k vražde priznal Marček (minúta po minúte)

Súd v kauze Kuciak bude pokračovať v utorok.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces s Kočnerom v prípade vraždy sme sledovali minútu po minúte:

17:41 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Pojednávanie bude pokračovať zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 Pojednávanie sa skončilo.

17:22 Súd sa už dnes k návrhu obhajoby na vylúčenie verejnosti nevyjadrí, stanovisko poskytne zajtra ráno, resp. doobeda.

Súd informoval, že prokuratúra medzičasom vydala ďalšie uznesenia o zaistení Kočnerovho majetku, ale podrobnosti súd nespresnil.

17:19 Kvasnica navrhol, aby súd preskúmal, kde sú zmenky, koľko ich naozaj je, aké množstvo bolo vyplatených a zablokoval tie, ktoré doteraz zablokované neboli.

Súvisiaci článok Čo sú penťácke zmenky, o ktorých hovorí Kočner na nahrávke Čítajte 

17:14 Splnomocnený zástupca Kvasnica tvrdí, že po poslednom pojednávaní ho kontaktoval spolumajiteľ skupiny Penta Jaroslav Haščák a dal mu k dispozícii blokačné uznesenie, ktorým prokuratúra v kauze Donovaly zakázala Privatbanke zo skupiny Penta výplatu 30 zmeniek spoločnosti Penta Funding, ktoré si Kočner kúpil.

SkryťVypnúť reklamu

Kvasnica namieta, že Privatbanka pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka reportovala iba 24 zmeniek. Penta však medzičasom šesť zmeniek vyplatila (bolo to ešte pred zadržaním Kočnera a pred zablokovaním majetku).

Nesúlad je spôsobený tým, že v kauze Donovaly si polícia dala urobiť výpis zmeniek k novembru 2017, v kauze vraždy si nechala urobiť výpisy na jar 2019.

17:10 Zsuzsovej obhajca Neszméry navrhol, aby bola zajtra vylúčená verejnosť počas vypočúvania znalcov a čítania posudkov k jej psychologickému a psychiatrickému stavu.

17:08 V utorok sa budú čítať znalecké posudky a budú vypovedať znalci z odboru psychológie a psychiatrie.

17:05 Prokurátor dočítal zápisnicu z vyšetrovacieho pokusu, nikto sa k nej nevyjadril.

17:01 Ide sa čítať zápisnica z ďalšieho vyšetrovacieho pokusu, tentokrát nejde o vraždu v dome, ale policajti pri pokuse skúmali pohyb páchateľov k domu v súlade s kamerovými záznamami z dediny.

SkryťVypnúť reklamu

16:59 Lipšic reaguje, že obhajkyňa má sčasti pravdu, ale vysvetľuje, že "Marček už pri výpovedi na hlavnom pojednávaní ukázal značnú emočnú plochosť a pamäť je s emóciou spojená" a preto si podľa neho nemusí pamätať všetko podľa toho, ako sa to stalo.

"Marček už pri výpovedi na hlavnom pojednávaní ukázal značnú emočnú plochosť a pamäť je s emóciou spojená."

Zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic

Tiež avizuje, že v neskoršej fáze sa možno budú čítať posudky k psychologickému stavu Marčeka a tie môžu rozpory vysvetliť.

16:57 Zsuzsovej obhajkyňa Vestenická sa vyjadruje k opisu vyšetrovacieho pokusu. "Opis preukazuje, že skutok sa musel stať inak, ako ho opisuje Miroslav Marček a verím, že do budúcnosti s tým bude pán Marček konfrontovaný. Je tu rozpor medzi zisteným stavom a výpoveďou," tvrdí.

16:53 Lipšic cez prestávku vysvetlil, prečo sa rodičia zavraždeného páru nezúčastňujú na popoludňajšom pojednávaní.

SkryťVypnúť reklamu

"Dôvod bol, že sa čítali znalecké posudky z pitvy, pitevné nálezy, tak sme sa dohodli, ja som to komunikoval aj s pani predsedníčkou senátu, že nebudú prítomní, z pochopiteľných dôvodov."

16:45 Súd ide čítať zápisnicu o vyšetrovacom pokuse. Číta ju prokurátor Turan.

Vypovedal znalec z oblasti balistiky Šimonič

16:45 K výpovedi Šimoniča sa nikto nevyjadruje a nikto nemá ďalšie otázky, výsluch bol ukončený.

16:44 Šimonič vysvetľuje, že vzhľadom na skutočnosť, že Marček počas rekonštrukcie uviedol, že prečistil hlaveň aj tlmič hluku výstrelu, je nepravdepodobné, že by v hlavni ostala zaseknutá strela.

Možné vysvetlenie podľa neho je, že zbraň sa v dôsledku konštrukcie nakrátko zachovala ako automatická a vystrelila dve strely v dávke.

SkryťVypnúť reklamu

16:41 Šimonič upozorňuje, že Marček počas rekonštrukcie spomínal, že jednu nábojnicu si z miesta činu odniesol, preto sú tri strely a dve nábojnice.

16:40 Súd po asi 40 minútach dočítal zápisnice z rekonštrukcie vraždy a z previerky Marčekovej výpovede na mieste. Znalca Šimoniča sa teraz ide pýtať obhajoba Zsuzsovej.

16:34 Na fotografiách je dvor u Jána Kuciaka. Na prvej fotografii vidno vpravo letnú kuchynku - podľa zápisnice z rekonštrukcie tu Marček čakal na vhodnú príležitosť na vykonanie vraždy.

V ľavej časti druhej fotografie sú dvere do domu, ktorými Marček vošiel a tesne za nimi Kuciaka zastrelil.

16:27 Predsedníčka senátu Sabová číta zápisnicu z rekonštrukcie vraždy.

16:00 Bola vyhlásená krátka prestávka do 16.10 h. Potom bude pokračovať výsluch znalca. Prečítajú mu zápisnice z previerky Marčekovej výpovede na mieste a zápisnicu z vyšetrovacieho pokusu.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 Znalec potvrdil, že deformácia môže mať aj jednoduchšie vysvetlenie - takáto deformácia podľa neho môže nastať aj pri náraze strely do kosti.

15:48 Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica sa pýta, či deformácia druhej strely z tela Jána Kuciaka môže byť spôsobená tým, že strelec neprebil a ďalšia strela akoby "prestrelila" prvú zaseknutú v hlavni.

Znalec odpovedá, že to možné je, ale v takýchto prípadoch dochádza k vydutiu hlavne, poškodeniu zbrane a strelec by také niečo mal pocítiť.

15:40 Pýta sa prokurátor Turan. Chce vedieť, ako sa prišlo k záveru, že strely prešli tlmičom hluku výstrelu. Znalec v reakcii potvrdil, že nevystrelené náboje z miesta činu boli delaborované. Keď ich otvorili, bolo tam nižšie množstvo pušného prachu.

SkryťVypnúť reklamu

Záver znaleckého posudku sa tak zhoduje s výpoveďou Marčeka.

Znalec Šimonič vysvetľuje, že znížením obsahu pušného prachu sa znížila rýchlosť strely na podzvukovú, hoci štandardne má náboj 9 mm Luger nadzvukovú rýchlosť.

Robí sa to práve preto, aby správne fungoval podomácky vyrobený tlmič hluku výstrelu.

15:37 Čo znamená "druhová zhodnosť"? "Znamená to, že strela bola vystrelená so zbrane s hlavňou, ktorá má podobný vývrt, teda hladký alebo opotrebovaný,” odpovedal znalec obhajkyni.

15:35 Obhajkyňa Vestenická sa pýta, či je možné, že dve po sebe vystrelené strely vletia do tela v rovnakom bode aj v prípade, že medzi výstrelmi je niekoľkosekundová pauza.

Lipšic otázku namieta ako špekulatívnu. Súd námietku zamietol.

"Nič nevylučuje, aby bolo to isté miesto možné zasiahnúť dvakrát," odpovedal znalec.

SkryťVypnúť reklamu

15:32 Neszméry sa pýta, či je možné vysvetliť nezhody v posudku tým, že na mieste činu boli dve zbrane. Odvoláva sa pritom na tvrdenie znalca, že "u tretej strely je možné potvrdiť iba druhovú zhodnosť".

Splnomocnený zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic namieta otázku ako špekulatívnu, súd námietke vyhovel.

15:29 Aká je pravdepodobnosť, že dve po sebe vystrelené strely budú mať rovnaký bod vniknutia do tela? "K pravdepodobnosti sa vyjadriť neviem, ale možné to je," hovorí znalec Šimonič.

15:27 "Porovnaním zistených stôp po vývrte hlavne na predložených troch strelách (predmet č. 32, 44, 45) bolo mikroskopickou komparačnou metódou zistené, že dve predložené strely (predmet č.32 a č.44) boli vystrelené z jednej zbrane a u tretej strely (predmet č. 45) je vzhľadom na poškodenie stôp možné potvrdiť len druhovú zhodnosť, t.j. strela - predmet č. 45 bola vystrelená zo zbrane s rovnakým charakterom vývrtu hlavne, ako strely - predmety č.32 a č.44.

SkryťVypnúť reklamu

Porovnaním zistených stôp na plášti nábojníc predložených nevystrelených nábojov (predmetov č.1 a č.3) so stopami na plášťoch vystrelených nábojníc (predmetov č.2 a č.9) bolo mikroskopickou komparačnou metódou zistené, že oba náboje boli nabité v tej istej zbrani, z akej boli vystrelené predložené nábojnice," číta Neszméry závery posudku.

"Zo zisteného možno predpokladať, že pri streľbe bola použitá samonabíjacia zbraň kalibru 9 mm Luger, pravdepodobne s tlmičom hluku výstrelu, s vývrtom hlavne značne opotrebovaným alebo s hlavňou podomácky vymenenou, hladkou, bez drážkovaného vývrtu," číta ďalej.

15:18 Ide vypovedať znalec Miroslav Šimonič, ktorý je expert na kriminalistickú balistiku. Zastupuje kolegu Romana Čulena, ktorý už na Kriminalistickom a expertíznom ústave nepracuje. Práve Čulen totiž pôvodný posudok spracúval.

SkryťVypnúť reklamu

Pred výsluchom Šimoniča Neszméry prečíta znalecký posudok z kriminalistickej balistiky, ktorý skúmal ryhovanie nábojníc a nábojov, ktoré sa našli na mieste činu a tiež guliek z tiel obetí.

K vláknam spod nechtov vypovedal znalec Mihály

15:15 Ide vypovedať spoluautor znaleckého posudku Peter Mihály. Pretože posudok je už prečítaný, procesné strany sa môžu Mihályho hneď pýtať. Obhajcovia nemajú žiadne otázky.

Pýta sa iba prokurátor Turan - chce vedieť, či má vplyv na povýstrelové splodiny aj typ textílie, z ktorej je oblečenie obete.

Mihály vraví, že v prípade tejto vraždy sa k tomu nedá vyjadriť, pretože skúmal iba vlákna spod nechtov Kuciaka a Kušnírovej, nie samotné ich oblečenie. "Nedá sa k tomu vyjadriť," povedal znalec.

Nikto nemá žiadne ďalšie otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Znalec Varga vypovedal k povýstrelovým splodinám

14:51 Základné podrobnosti o povýstrelových splodinách a ich skúmaní nájdete na tomto odkaze.

14:45 Neszméry sa pýta, či skúmali aj prachovú náplň náboja. "Nie," odpovedá znalec. "Na základe chemického zloženia povýstrelových splodín nie je možné typovať náboje použité pri trestnej činnosti," hovorí Varga.

"Kaliber 9 mm Luger môže obsahovať viacero chemických zložiek zápaliek, nemusia byť zhodné," odpovedá Varga na otázku Neszméryho, či majú všetky náboje 9 mm Luger zhodné chemické zloženie prachovej náplne náboja.

14:41 Neszméry dočítal závery znaleckého posudku. Ide sa pýtať. "Ide o komplexný znalecký posudok z dvoch odvetví," vraví znalec Varga. "Ja som kompetentný vyjadrovať sa k povýstrelovým splodinám, čo tvorí väčšiu časť tohto posudku," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

14:24 Ide o spoločný znalecký posudok všetkých troch prítomných znalcov. Pretože všetci sa svojho posudku pridržiavajú, obhajca Zsuzsovej Neszméry ide posudok čítať. Po jeho prečítaní môže klásť Vargovi otázky.

14:18 Po asi 50 minútach čítania súdnolekárskych znaleckých posudkov ide ako prvý z troch tu sediacich znalcov vypovedať znalec pre oblasť kriminalistickej chémie Róbert Varga.

14:13 Pozostalí Jozef Kuciak st., Jana Kuciaková a Zlatica Kušnírová nie sú teraz po obednej prestávke prítomní v pojednávacej miestnosti.

14:11 Znalci vylúčili, že by sa Martina Kušnírová bránila. Vylúčili tiež, že by ona alebo Ján Kuciak boli pod vplyvom alkoholu alebo iných látok. Ján Kuciak mal v krvi kofeín, pravdepodobne z kávy, ale bolo to také množstvo, že to nemalo vplyv na jeho správanie.

SkryťVypnúť reklamu

Súdni lekári zároveň našli povýstrelové splodiny.

14:06 Prečo sa všetky dôkazy zo spisu pracne čítajú, keď sú založené v spise a majú ich všetky strany? Odpovede na najčastejšie otázky o procese nájdete v tomto článku.

14:00 Ružena Sabová stále číta súdnolekárske posudky. Posudky k Jánovi Kuciakovi aj Martine Kušnírovej sa zhodujú v tom, že zranenia boli nezlučiteľné so životom a ani akoukoľvek rýchlou pomocou ich nebolo možné zachrániť.

Súdnolekárske posudky sú dôležité pre výpoveď znalcov z oblasti balistiky aj preto, že súdni lekári sa vyjadrovali aj k polohe obete a páchateľa.

13:40 Sudkyňa číta priebeh pitiev Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, súdnolekárske posudky nečíta celé, iba ich kľúčové časti a výsledky, aby tak dôkazy nadväzovali na výpovede tu prítomných znalcov z balistiky a chémie.

SkryťVypnúť reklamu

13:37 Mená znalcov sú Róbert Varga, Miroslav Šimonič a Peter Mihály, vypovedať budú všetci k jednému znaleckému posudku, ktorý sa týka striel, nábojov, nábojníc, povýstrelových splodín atď.

Ešte pred ich vypočúvaním chce predsedníčka senátu Sabová prečítať znalecké posudky zo súdneho lekárstva z pitiev Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pretože lekári z ich tiel vybrali guľky, ktoré teraz prítomní traja znalci skúmali.

13:31 Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry povedal, že na výsluchu trvá, pretože návrh na vypočutie znalcov bol podaný ešte pred vylúčením Marčeka na samostatné konanie.

13:29 Prokurátor poukázal na to, že všetci traja znalci skúmali skutočnosti známe z miesta činu (napr. strely, náboje a nábojnice, povýstrelové splodiny atď.) a preto nepovažuje ich výsluch za zmysluplný, keďže Marček bol na mieste činu sám, k streľbe na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú sa priznal a vina za skutok sa mu teda dokazovať nebude, vo vzťahu k jeho osobe sa majú dokazovať iba skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť výšku jeho trestu.

SkryťVypnúť reklamu

13:14 Pojednávanie pokračuje, vypovedať budú ďalší traja znalci. Tentokrát pôjde o znalcov, ktorých navrhla vypočuť obhajoba.

12:52 Medzi novinármi sa cez obednú prestávku veľa diskutuje o záveroch posudku z antropológie.

Treba k nim doplniť, že keď obhajca Szabóa vyzval znalkyňu, nech určí pravdepodobnosť zhody záznamov na stupnici, vymenovala 5-stupňovú stupnicu, kde päť je identifikácia na základe tváre a jedna je najmenej. Znalkyňa povedala, že v prípade Szabóa ide o dvojku, teda druhý najnižší stupeň pravdepodobnosti.

12:12 Kočnerov obhajca Marek Para aj samotný Kočner požiadali, aby pojednávanie pokračovalo ďalej v neprítomnosti Kočnera dnes popoludní a zajtra celý deň.

Vo štvrtok, na kedy je predvolaný aj ICT znalec, ktorý skúmal Threemu, chce Kočner prísť. Senát mu vyhovel.

Bola vyhlásená obedná prestávka do 13.10 h.

Na záberoch je pravdepodobne Szabó, istota však nie je 100-percentná, vypovedala Petrusová

12:10 Zo všetkých prečítaných posudkov vyplýva, že s istou mierou pravdepodobnosti je na záberoch z Veľkej Mače Tomáš Szabó, ale nie je to 100-percentná istota.

Z vyjadrení predsedníčky senátu Sabovej vyplýva, že súd pripravil na dnešné pojednávanie technické zázemie na prehranie video záznamov, ale k prehraniu stále nedošlo, pretože prokurátor nedal návrh na prehranie záznamov.

Predsedníčka senátu povedala, že antropologičku zavolajú opäť neskôr, keď prokurátor navrhne prehranie záznamov.

12:06 Petrusovej znalecké posudky obsahujú fotoprílohu, ktorej súčasťou sú vždy páry fotografií tej istej osoby (v dosiaľ čítaných posudkoch ide o Tomáša Szabóa) z rôznych situácií.

Na jednej strane je vždy snímka z kamier z Veľkej Mače, kde je neznáma postava, na druhej strane je snímka postavy Szabóa. Každý pár zachytáva postavu v inej pozícii.

Petrusová z týchto párov skúmala individuálne znaky držania tela, chôdzu a podobne.

12:01 Prokurátor momentálne číta ďalší Petrusovej posudok, v ktorom porovnáva snímky z videa z Veľkej Mače s fotografiami, ktoré polícia vyhotovila pri sledovaní Szabóa pred jeho zadržaním.

"Osobu, ktorá bola predložená ako porovnávací materiál, nie je možné vylúčiť, navyše váha vyhodnotených znakov posúva záver skúmania k pravdepodobnosti, tzn. pravdepodobne zobrazená rovnaká osoba," píše sa v posudku.

11:51 Zo štyroch dosiaľ prečítaných znaleckých posudkov vyplýva, že Petrusová nedokázala stotožniť postavy zo záberov s porovnávacím materiálom, čiže fotografiami Marčeka a Szabóa.

Zároveň z nich však vyplýva, že vo všetkých dňoch pred vraždou a v deň vraždy ide s vysokou pravdepodobnosťou o rovnaké osoby.

11:39 Medzičasom prokurátor prečítal už tretí posudok Petrusovej. Z neho vyplýva, že treba na porovnanie ešte viac, resp. kvalitnejšieho porovnávacieho materiálu.

"K ďalšiemu skúmaniu nedošlo," odpovedá Petrusová na otázku Vestenickej, či polícia predložila dodatočný porovnávací materiál a či došlo k ďalšiemu skúmaniu.

11:25 K prvému prečítanému posudku nemá nikto žiadne ďalšie otázky. Pretože Petrusová spracúvala viacero posudkov a vyjadrení, čítajú sa postupne a preto sa k nim aj znalkyňa vyjadruje postupne.

11:22 Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická sa pýta, čo znamená Petrusovej poznámka v posudku, že metóda skúmania záznamov nie je na Kriminalistickom a expertíznom ústave štandardizovaná. "Je to otázka na spoluautora z oblasti kriminalistickej fotografie," hovorí Petrusová.

11:20 Prokurátor Turan číta Petrusovej posudok k videozáznamom z 21. februára 2018 (deň vykonania vraždy), z 15. februára 2018 a zo 16. februára 2018 (dni obhliadky miesta činu).

Petrusová v posudku uvádza, že postavy, ktoré zachytila kamera vo Veľkej Mači v týchto dňoch, sú zhodné. Petrusová skúmala držanie tela, chôdzu a podobne.

11:07 Na mieste pre svedkov už sedí Oľga Petrusová, kriminalistická antropologička. Predsedníčka senátu Sabová ešte predtým oboznámila so zoznamom jej posudkov.

10:44 Bola vyhlásená krátka prestávka do 11.00 h.

10:42 Zo zápisnice o prehliadke miesta, kde podľa Andruskóa a Marčeka strieľali na peň stromu, vyplýva, že policajti časť pňa spílili, pretože z neho na mieste nevedeli vybrať kovové súčasti.

Predsedníčka senátu okrem toho prečítala zápisnice o prieskume Váhu pod novozámockým mostom v Kolárove, kde policajní potápači dva týždne hľadali strelnú zbraň, až nakoniec našli skorodovaný originál hlavne zo zbrane, ktorou strieľali na Kuciaka a Kušnírovú.

10:31 Z ďalšej zápisnice o obhliadke miesta činu z 26. februára 2018 vyplýva, že Kuciak ležal na schodoch do pivnice (nie pri vchode, ako vypovedá Marček), pri zárubni policajti našli vystrelenú nábojnicu. Ďalšiu našli pri tele Martiny Kušnírovej.

10:29 Sudkyňa číta zápisnicu o vydaní videosekvencie z budovy pri futbalovom štadióne vo Veľkej Mači, ktorá 21. februára 2018 zachytila postavy vykonávateľov vraždy.

10:27 Sudkyňa ďalej číta zápisnicu o obhliadke Kočnerovho bieleho Bentley. Policajtom sa nepodarilo odomknúť kufor, dostali sa doň po sklopení zadných sedadiel.

Súvisiaci článok Brilianty a kompromateriály. Tóth doniesol polícii prehľad Kočnerovho biznisu Čítajte 

10:21 Sabová práve číta zápisnicu o obhliadke auta KIA Rio, ktoré policajtom doniesol Tóth.

10:20 Sudkyňa práve číta zápisnicu o vydaní veci - kamerového systému obce Veľká Mača. Práve záznamy z tohto systému skúmala Petrusová.

Podľa ďalšej zápisnice vydal Marček čiernu bundu, taktické nohavice a obuv.

Podľa ďalšej zápisnice Zsuzsová odmietla vydať veci a preto jej ich polícia odňala na základe príkazu prokurátora - ide o červený iPhone a zlatý iPhone.

Podľa ďalšej prečítanej zápisnice utajený svedok č. 1 (Peter Tóth) vydal iPhone, červený USB kľúč a čiernu Kia Rio, kde boli nájdené osobné veci a množstvo dokladov Kočnera.

10:16 Sudkyňa práve číta zoznam dokumentov, ktoré bude v nasledujúcich minútach čítať - zápisnice o vydaní vecí (dôkazov) a zápisnice o ich prehliadke.

Ide o zápisnice z obhliadok napr. vozidiel, obhliadok miesta v Kolárove, kde podľa Zoltána Andruskóa a Marčeka skúšali podomácky vyrobený tlmič hluku výstrelu.

10:14 Vypovedať ide druhá zo znalkýň, Oľga Petrusová. Tá skúmala video z Veľkej Mače k vražde Kuciaka a jeho snúbenice. Petrusová je odborníčka na kriminalistickú antropológiu.

Aj pred jej výsluchom sa idú oboznamovať listinné dôkazy.

Molnár zomrel v dôsledku strely do hlavy, vypovedala Rendeková

10:11 Prokurátor Vladimír Turan sa pýta Rendekovej.

Mohol sa po vzniku prvého zranenia (prvého priestrelu hlavy) hýbať a brániť? "Aj po prvom zranení bol okamžite v bezvedomí," hovorí znalkyňa.

Ako ste určili, ktoré zranenie je prvé a ktoré druhé? "Je to najpravdepodobnejšie, vychádzam aj z rekonštrukcie."

Obžalovaný Szabó nemá na znalkyňu otázky. Otázky nemali ani obhajcovia a výsluch Rendekovej bol ukončený.

10:05 Súdna lekárka vylúčila, že by Molnár trpel nejakou chorobou, ktorá by mala vplyv na jeho smrť. Povedala tiež, že nebol pod vplyvom alkoholu ani iných látok, ktoré by ovplyvnili jeho správanie a reakcie.

10:01 Rendeková skonštatovala, že Molnár zomrel po zlyhaní mozgu v dôsledku strelného poranenia do hlavy. Marček vypovedal, že mu dvakrát strelil do hlavy.

9:54 Súdna lekárka Michaela Rendeková ide vypovedať.

9:46 Sudkyňa naďalej číta dokumenty, zápisnice o vydaní rôznych vecí, zápisnice o ich vrátení a podobne. Ide napríklad o sklo z rozbitých dverí, biologické stopy na plachte a podobne. Ide stále o dokumenty k vražde Molnára.

9:39 Ako prvá bude vypovedať súdna lekárka Michaela Rendeková, a to k vražde Petra Molnára z roku 2016. Rendeková vykonala jeho pitvu.

Ešte pred jej výsluchom predsedníčka senátu ide čítať listinné dôkazy - dokumenty, ku ktorým sa bude Rendeková vyjadrovať, napríklad zápisnicu z miesta činu a pod. Sabová teraz číta tieto dokumenty.

09:32 „Súd dospel k záveru, že vo vzťahu k Marčekovi treba vykonať už len dôkazy vo vzťahu k výške trestu. Následne možno v jeho veci rozhodnúť. Nakoľko toto dokazovanie vo veci Marčeka si vyžiada najviac dva pojednávacie dni, dokazovanie v pôvodnej trestnej veci je rozsiahlejšie. Toto dokazovanie si vyžiada neporovnateľne dlhší čas, než v prípade Marčeka. Obžalovaný Marček je vo väzbe a tá môže trvať iba nevyhnutný čas,” hovorí Sabová.

"Súd dospel k záveru, že vo vzťahu k Marčekovi treba vykonať už len dôkazy vo vzťahu k výške trestu."

Predsedníčka senátu Ružena Sabová

Znamená to, že k vylúčeniu Marčeka na samostatný proces došlo, pretože je vo väzbe a jeho odsúdenie je možné očakávať veľmi rýchlo.

Po vylúčení Marčeka na samostatné konanie opúšťa pojednávanie jeho obhajca, ktorý bude odteraz chodiť už len na nový proces.

09:28 Samostatný proces proti Marčekovi, ktorý sa priznal k tomu, že zavraždil Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, aj podnikateľa z Kolárova Petra Molnára, bude viesť rovnaký senát.

09:27 Súd rozhodol, že obžalovaného Miroslava Marčeka vylučuje na samostatné trestné konanie, bude mať teda vlastný proces. Tento postup predsedníčka senátu Sabová už skôr avizovala. Dôvodom je urýchlenie konania.

09:24 Prokuratúra navrhla vypočuť pracovníkov Europolu ako svedkov a tiež dvoch príslušníkov polície, ktorí sa podieľali na analýze digitálnych stôp. Predsedníčka senátu Sabová upozorňuje, že prokurátor nespresnil zoznam forenzných správ, ku ktorým majú svedkovia vypovedať a bez nich vypovedať nemôžu.

09:19 Predsedníčka senátu Ružena Sabová práve informovala o rozsiahlom zozname znalcov, ktorí budú vypovedať dnes, v utorok a vo štvrtok.

Okrem znalkýň Oľgy Petrusovej a Michaely Rendekovej, ktoré už sedia v pojednávacej miestnosti, to budú aj znalci z policajného Kriminalistického a expertízneho ústavu a budú vypovedať aj prví znalci, ktorých navrhla obhajoba.

09:10 Pojednávanie sa začalo.

Marian Kočner momentálne býva vo väznici v Bratislave, Szabó v Žiline. Zsuzsová a Marček neprídu ani zajtra (v utorok), ani vo štvrtok.

09:00 Ako sa predpokladalo, eskortovaní z väzby boli iba Tomáš Szabó a Marian Kočner.

V pojednávacej miestnosti sú už prítomné aj znalkyne.

08:57 Médiá a verejnosť sa už nachádzajú v pojednávacej miestnosti, čaká sa na eskortu obžalovaných.

07:27 Od 7.00 hod. prechádzajú novinári kontrolou, SHMU predpovedá na mnohých miestach dážď, týka sa to aj Bratislavy a neďalekého Pezinka, kde aj prší.

Obžalovaní už boli eskortovaní na súd, pred budovou sa nachádzajú dve dodávky, ale zatiaľ nie je známe, kto tu je - pravdepodobne ide o Mariana Kočnera a Tomáša Szaboa.

V pondelok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie so štvoricou obžalovaných z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice - Marianom Kočnerom, Alenou Zsuzsovou, Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóm.

Vypovedať prídu znalkyne antropologičky, ktoré skúmali videozáznam z 21. februára 2018 z obecných kamier vo Veľkej Mači, ktoré zachytili postavu (pravdepodobne) Miroslava Marčeka.

Znalkyne budú vysvetľovať, ako určili charakteristiky postáv Marčeka a Szabóa, a ako nakoniec určili, že na zázname je Marček. Je možné, že súd preto ešte pred ich výsluchom prehrá kľúčové časti kamerového záznamu z Veľkej Mače.

Ich výpovede sú dôležité, pretože pri prvotnom skúmaní záznamu boli rozpory (polícia najprv za strelca označila Szabóa).

Ak zvýši čas, pravdepodobne sa budú čítať rôzne znalecké posudky, na ktorých čítanie už dali súhlas všetci obžalovaní.

Tento týždeň príde vypovedať aj znalec na informačno-komunikačné technológie Jaroslav Oster, ktorý skúmal Kočnerovu Threemu.

Proces pokračuje v utorok a vo štvrtok. Senát tento týždeň nariadi aj ďalšie pojednávacie dni na marec.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 650
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 807
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 509
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 454
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 466
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 455
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 187
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Opatrenie Česka je nastavené voči sekundárnej migrácii, ktorá vznikla ako nedostatok ochrany Schengenského priestoru.


1 h
Ilustračná foto.

Minulý týždeň neprešiel ani návrh na úpravu paragrafu z dielne poslancov OĽaNO.


TASR 4 h
Prokurátor Ondrej Repa.

Ministerstvo spravodlivosti sa Haščákovi v mene štátu na začiatku septembra ospravedlnil za nezákonné obvinenie i väzobné stíhanie.


TASR 6 h
Boris Bauer počas vystúpenia s kapelou Catastrofy.

Mnohí nám píšu, že sa nemáme starať do politiky, tvrdí hudobník.


26. sep
SkryťZatvoriť reklamu