SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

O skrátenom konaní sa stále rokuje, mimoriadna schôdza pokračuje v piatok (minúta po minúte)

Ak neprejde skrátené konanie, podľa Fica nemá zmysel ďalej rokovať.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

19:06 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

18:58 Rokovací deň sa končí, schôdza bude pokračovať v piatok o 9.00 h. Po
prerokovaní vládnych návrhov zákonov sa majú poslanci zaoberať
uznesením k Istanbulskému dohovoru.

18:56 Poslanci ukončili diskusiu o návrhu na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu 13. dôchodku a dostali sa k návrhu na skrátený režim k zrušeniu diaľničných známok.

Návrh na zrušenie známok pre vozidlá do 3,5 tony predložil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Téma 13. dôchodku zamestnala poslancov celý deň. Prerokovať majú ešte návrh na skrátený režim k zvýšeniu prídavku na dieťa. O všetkých troch návrhoch na skrátené konanie má plénum hlasovať naraz po ich prerokovaní.

18:53 Prečo skrátené konanie? Cieľom novely je posilniť právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe garantované ústavou, vysvetľuje Richter a hovorí ďalej o potrebe posilnenia základných ľudských práv a slobôd.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto vláda odporúča národnej rade skrátené konanie. Ja som presvedčený, že je to zákonné," hovorí Richter.

Richter tiež povedal, že Galkovi uverí, až keď podporí návrh na skrátené
konanie k 13. dôchodkom. Galko predtým totiž priblížil, že odídenci z SaS hlasovali za otvorenie schôdze, pretože chcú dať dôchodcom nielen 13., ale aj 14. dôchodok a že "ak Smer, jeho oligarchovia a komplici rozkradli päť miliárd eur za 12 rokov, nemôže byť problém dať seniorom 13. a 14. dôchodok."

18:49 Richter konštatuje, že poslanci nehovorili k veci, teda k skrátenému konaniu. Vraví, že preto nemá ani na čo veľmi reagovať.

"Napriek hodinám diskusie nemám na čo veľmi reagovať, lebo viacerí ste si to pomýlili s predvolebnými mítingami. Využili ste časový priestor pre to, aby
ste prezentovali svoje sľuby," adresoval opozícii Richter.

SkryťVypnúť reklamu

18:48 Všeobecná rozprava sa skončila. Záverečné slovo má minister práce Richter.

17:59 Na konci (volebného obdobia, pozn. red.) tento záchranný čln vypúšťate v nádeji, že zasiahne čo najviac ľudí, pokračuje Budaj. A predsa vaši poslanci sem neprišli, vyčíta Budaj Smeru. Hovorí o úplatku vo výške jednej miliardy eur.

17:50 Poslanci hovoria viac o kontexte ako o samotných návrhoch, ale ten ozrejmuje aj súčasnú procedúru, myslí si Ján Budaj (OĽaNO).

17:25 O slovo sa prihlásila poslankyňa Jana Vaľová (Smer) a sťažuje sa, že jej Cigániková mala ukázať prostredník. Namiesto prostredníka je podľa Vaľovej potrebné použiť ukazovák (teda stlačiť gombík pri hlasovaní, pozn. red.).

17:16 Na Slovensku sa musí prestať kradnúť a aj preto čítame tieto kauzy, hovorí Marián Viskupič (SaS) za rečníckym pultom a po Jane Cigánikovej (taktiež SaS) pokračuje v podrobnom čítaní káuz vládnych strán a škôd, ktoré pri nich vznikli.

SkryťVypnúť reklamu

16:40 Na opatrenia ani nie sú peniaze v rozpočte, hovorí Galek. Špajza je podľa neho "prázdna a rozkradnutá".

16:37 Karol Galek (SaS) vymenúva prípady, kedy národná rada môže využiť skrátené legislatívne konanie. Zatiaľ podľa neho nikto nevysvetlil, aké sú mimoriadne okolnosti, pre ktoré sa poslanci stretli v tomto prípade.

"Neunúvajú sa vysvetliť nám, čo sú tie mimoriadne okolnosti," kritizuje Galek. Konštatuje tiež, že v pléne sedia najmä opoziční poslanci.

16:27 Po poznámke Natálie Blahovej Danko pripomína, aby sa poslanci držali témy a neriešili si PR.

16:19 Ako prvý sa za rečnícky pult postavil Jozef Rajtár (DS). Čo sa týka hlasovania o otvorení schôdze, odmieta dohodu so Smerom. "Akákoľvek spolupráca so Smerom je čistý nezmysel a výmysel," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

16:14 Vyčerpali sme zoznam všetkých písomne prihlásených rečníkov, informuje predseda parlamentu Danko. Na jeho výzvu sa do rozpravy ústne prihlásilo ešte osem poslancov.

16:03 Ste sociálni demokrati à la Ján Počiatek, ktorý má krásnu haciendu na francúzskej riviére z peňazí občanov, hovorí Heger. Vládne strany vyzýva, že ak myslia svoje návrhy vážne, mali by pristúpiť k dohode, že sa o nich bude rokovať až po voľbách.

15:50 Eduard Heger z OĽaNO povedal, že vládne strany strašia, pretože majú strach, čo bude po voľbách.

15:39 "Túto schôdzu sme otvorili preto, aby sme demaskovali vaše tváre," tvrdí o Smere Natália Blahová.

15:24 V rozprave vystúpil Ľubomír Galko. Opakuje, že za otvorenie schôdze odídenci z SaS hlasovali, lebo je to ich práca, povinnosť a základná parlamentná kultúra.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Takto to vyzerá, keď zvoláte schôdzu v závere kampane Čítajte 

"Smeráci už mali pripravené prelepenie ich billboardových plôch, ako im zlá opozícia znemožnila otvoriť schôdzu," hovorí Galko a dopĺňa, že Smer v skutočnosti nechcel návrhy schváliť a že je to práve Demokratická strana, ktorá tento plán Smeru prekazila.

Podobne ako viacerí opoziční poslanci pred ním aj Galko vymenúva kauzy vládnych strán. Spomína aj video , na ktorom si bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka skrytou kamerou vo svojej kancelárii nahral vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka.

15:16 Rokuje sa v takmer prázdnej sále. Sedí v nej len približne dvadsať zákonodarcov. V rozprave by stále malo vystúpiť desať písomne prihlásených poslancov.

14:48 Matovič na rozdiel od viacerých ďalších opozičných lídrov hovorí, že nebude slepo dôverovať Kiskovi a jeho slovám o tom, že video so Šuligom je zmanipulované a zostrihané. Sám ho vraj ešte nevidel, preto ho komentovať nechce.

SkryťVypnúť reklamu

"Počkám si najprv na vyjadrenie Veroniky Remišovej, ktorá je jeho pravou rukou a pozriem si video," hovorí Matovič.

Zároveň odmieta, že by sa spoliehal len na Kiskovo slovo o tom, že video nie je autentické. "To je politika našich ľudí, že slepo dôverujete. Ja som zvyknutý rozhodovať o mojej dôvere na základe faktov," hovorí.

14:38 V rozprave by malo vystúpiť ešte štrnásť poslancov. Ide o riadne písomne prihlásených, pomedzi ktorých sa v rámci faktických poznámok zapájajú aj ďalší zákonodarcovia.

Je teda priam isté, že o zákonoch sa vo štvrtok už nestihne hlasovať. Ak by sa rozprava naťahovala, je možné pokračovanie schôdze po víkende. Danko zatiaľ vylúčil nočné či víkendové rokovanie parlamentu.

14:23 Poslanec Ondrej Dostál (SaS) podal podnet na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že sa na parlamentný mandátový a imunitný výbor obrátil pre to, že Danko
v stredu počas vedenia schôdze postupoval v rozpore s rokovacím poriadkom.

Rokovací poriadok parlamentu podľa jeho slov dáva poslancom možnosť po ich vykázaní vzniesť námietku. Rozhodovať by o nej malo následne plénum hlasovaním.

"Miroslav Beblavý aj ja sme boli prihlásení s procedurálnymi návrhmi, ale predsedajúci Danko nám neudelil slovo," podotkol Dostál s tým, že šéf parlamentu tak zabránil Beblavému uplatniť si právo poslanca. Dodal, že ho priamo v pléne na to upozornili.

14:17 Ani Matovič nepodporí skrátené legislatívne konanie. Hovorí, že jeho klub za skrátené konanie taktiež nezahlasuje, a teda sa pridá k jednotnému postupu ďalších opozičných strán.

SkryťVypnúť reklamu

Otázni sú tak z opozície už len galkovci, ktorí by to mohli rozhodnúť rovnako ako pri otvorení schôdze. "Ešte nie sme dohodnutí, ako budeme hlasovať. Veľmi pozorne počúvame rozpravu a na základe celej rozpravy sa dohodneme, či bude mať každý zelenú kartu alebo či budeme hlasovať jednotne," vraví Galko.

Podľa Galka však väčšina z opozičných poslancov v rozprave len "žvásta". Hovorí, že si všíma všetkých a rozhodne sa podľa viacerých faktorov a toho, čo ešte zaznie.

Načítavam video...

14:14 Na novinársku otázku, či si tyká s Kočnerom, Fico odpovedal: "Netykám si s pánom Kočnerom." Kočner je obžalovaný z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Fico sa dlhodobo vyhýbal odpovedi na túto otázku.

14:09 "Čo my s tým máme?" hovorí Fico k videu o Kiskovi. "Nás pán Kiska absolútne nezaujíma," dopĺňa.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

14:01 „Ak neprejde skrátené legislatívne konanie, nemá zmysel ďalej rokovať,“ vyhlásil Fico. Šéf Smeru si myslí, že hlasovať sa bude zrejme až v pondelok.

Súvisiaci článok Fico sa pustil do Bugára. Tridsať rokov sa váľal v parlamente, tvrdí šéf Smeru Čítajte 

Fico opakuje, že Bugár tridsať rokov neniesol žiadnu zodpovednosť a váľal sa v parlamente.

„Je evidentné, že Most-Híd sa dohodol s opozíciu,“ hovorí. Smer s hlasmi Mostu-Híd ani neráta. Fico Bugárovi zaželal, aby vo voľbách získal 2,99 percenta, čo znamená, že by od štátu nedostal ani cent.

Bugár vo štvrtok sľúbil, že Most-Híd nevstúpi do koalície s ĽSNS ani so Smerom.

Juraj Blanár povedal, že voči šiestim poslancom, ktorí sa snažili schôdzu blokovať, začal mandátový a imunitný výbor disciplinárne konanie. Môžu dostať pokutu 2 000 eur, no podľa predsedu výboru Blanára sa jej zrejme vyhnú. Keďže do volieb zostáva už len pár dní, konanie voči poslancom sa nestihne ukončiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že poslanci majú 15 dní na to, aby podali výboru vysvetlenie. Ak túto časovú lehotu využijú, presiahne aktuálne volebné obdobie parlamentu a nový výbor v budúcom volebnom období sa už touto vecou nemôže zaoberať.

Podnet na poslancov Beblavého, Poliačika, Suchánka, Mihála, Dubačovú a
Petrík podal Danko.

Mandátový a imunitný výbor nebude ďalej pokračovať v disciplinárnom konaní proti Dankovi. Ten na schôdzi parlamentu ešte minulý mesiac povedal, že k "pani prezidentke nemám dôstojnosť". Podľa Blanára výbor skonštatoval, že nemá zmysel vo veci ďalej pokračovať, pretože Danko sa prezidentke ospravedlnil.

14:00 Bugára nazval Fico zradcom so silným charakterom.

13:51 Fico útočí na Kollára. "Ak je tu niekto mafián, tak je to Boris Kollár," hovorí. Kritizuje, že Kollár chce schváliť trinásty dôchodok, nie však skrátené konanie.

SkryťVypnúť reklamu

Kritizuje aj exprezidenta Kisku, Matoviča či médiá. Naznačuje, že sú zaujaté.

Ľudské práva sú podľa Fica ohrozené. A keď sú ľudské práva ohrozené, vláda má právo na skrátené konanie, hovorí.

13:46 Fico ďakuje poslancom Smeru za to, že "dôstojne zvládli cirkus", ktorý pripravila "banda bláznov". Naráža tak na poslancov okolo Beblavého, ktorí blokovali rečnícky pult.

Predseda vládnej strany Smer vyzval poslancov národnej rady, aby prestali hrať
smiešne hry a podporili vládne návrhy zákonov, ktoré sú určené na pomoc ľuďom.

13:44 Minister Richter kritizuje opozičných poslancov, že hovoria o všetkom možnom, len nie o skrátenom konaní, o ktorom sa má rozhodovať.

Poukazuje na to, že môže byť ich taktikou snažiť sa schôdzu naťahovať. "Ak to takto myslia, tak je to vlastizrada," dodal minister.

SkryťVypnúť reklamu

13:40 Začína sa tlačová konferencia predsedu Smeru Roberta Fica a ministra práce Jána Richtera.

13:32 Opoziční poslanci si pripomenuli výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vo vestibule parlamentu položili veniec a zapálili sviečku.

13:03 Hnutie Sme rodina priviedlo na tlačovku aj predsedu Jednoty dôchodcov Jána Lipianskeho, ktorý vystupoval aj na stredajšej tlačovke Smeru. V úvode poslancov vyzval, aby podporili sociálne návrhy Smeru a SNS.

Kollár tiež vyzval všetky politické strany, aby podporili trinásty dôchodok. "Všetci vieme, s akým mizerným dôchodkom ľudia na Slovensku žijú," povedal Kollár.

Dodal, že vie o nedostatku peňazí v rozpočte, no zároveň si myslí, že doterajším spôsobom by sa podobné opatrenia vždy len odkladali do budúcna. Pripomína, že jeho hnutie pôvodne odmietlo podporiť Smer a SNS pri otváraní mimoriadnej schôdze, no nehovorili o hlasovaní o samotných návrhoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Podporíme trinásty dôchodok aj rodinné prídavky, ale nepodporíme skrátené legislatívne konanie," dodal na záver Kollár. Hnutie rovnako nepodporí zrušenie diaľničných známok.

12:53 Novinárov, ktorí prišli na opozičnú tlačovku PS-Spolu, Za ľudí, KDH a SaS, si na mobil fotil nezaradený poslanec Peter Marček. Zverejniť ich chce na svojom facebooku.

"Lebo ma to zaujíma," vysvetľoval dôvod, pre ktorý si natáča novinárov. Nechápe vraj, prečo na jeho vyhlásenia novinári nechodia a na tlačovky iných opozičných zoskupení áno.

Súvisiaci článok Anonym zverejnil ďalšie video proti Kiskovi. Dokazuje, kto nahrával Čítajte 

Marček, ktorý je odídencom zo Sme rodina, vo voľbách kandiduje za stranu Hlas ľudu. Tá je podľa všetkých doterajších prieskumov hlboko pod hranicou zvoliteľnosti.

12:38 Kiska tvrdí, že aj najnovšie video už vyhodnotili etickí hackeri a dá sa dokázať, že je zostrihané a sfalšované.

SkryťVypnúť reklamu

Odoslané bolo z gmailu, na ktorý má podľa neho dosah jeden z poslancov Smeru. Meno však povedať nechce s vysvetlením, že vyzval políciu, aby konala. Tvrdí však, že ide len o nástroj kampane Smeru.

"Pošpiniť, pošpiniť, pošpiniť," opisuje cieľ videa Kiska.

Galek pripustil, že ak by sa dokázala autenticita a obsah videa, bol by to problém.

12:34 Kiska vraví, že s opozičnými kolegami sa rozprával aj o najnovšom videu, ktoré ho zachytáva s podnikateľom Michalom Šuligom.

"Toto zostrihané video však nemá zmysel komentovať," vraví Kiska.

Hlina ani Beblavý zatiaľ nechcú komentovať, čo je na videu s vysvetlením, že ho ešte nevideli.

"V tejto chvíli však nemám dôvod spochybňovať integritu pána Kisku," vraví Beblavý.

Galek zasa upozorňuje na to, že video využíva Smer v rámci kampane.

Načítavam video...

12:31 Beblavý pripúšťa, že opozičné strany zatiaľ neriešili, čo bude ďalej po prvom hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní. Situácia je podľa neho podobná ako v utorok, keď šlo o to, aby sa schôdzu ani nepodarilo otvoriť.

Oslovený a pozvaný na rokovania opozície bol aj Igor Matovič, ktorý sa však napokon nezúčastnil. "Informovali sme ho však," vraví Beblavý.

S Hlinom prízvukujú, že riešia zatiaľ procesný postup, nie obsahový a ide im o to, aby sa tieto opatrenia neprijímali narýchlo pred voľbami.

"Sám som zvedavý, ako sa zachová OĽaNO a Matovič," vraví Hlina.

12:27 Na spoločnej tlačovke opozície vystúpili Miroslav Beblavý, Andrej Kiska, Alojz Hlina a Karol Galek. "Dohodli sme sa na tom, že je potrebné dať najavo, kto je na strane novej koalície Smeru, SNS a pána Kotlebu," hovorí Beblavý.

Spoločná dohoda štyroch opozičných strán je o tom, že na najbližšom hlasovaní, ktoré bude o skrátenom legislatívnom konaní, sa nebudú zúčastňovať.

"Aby sme jasne dali najavo, kto je na strane vládnej koalície a kto nie," vysvetľuje Beblavý.

Opoziční politici pripomínajú, že premiér býva v luxusnom byte, a preto považujú za pokrytecké, keď hovorí o potrebe vyšších dôchodkov a rodinných dávkach.

"Moja mama dostáva minimálny dôchodok, tak si vyprosím, aby mi hovorili, že neviem o čom to je," vraví Hlina.

Podobne aj Kiska vraví, že jeho strana síce je za vyššie dôchodky, no nie je za predvolebnú korupciu. Pripomína, že ako poistku vníma prezidentku Čaputovú, ktorá môže zákony nepodpísať

Galek z SaS hovorí, že štát na navrhované sociálne opatrenia nemá.

Načítavam video...

12:15 Lídri koalície PS-Spolu, strán SaS a Za ľudí a KDH informujú o ďalšom postupe na mimoriadnej schôdzi:

O 13.00 h bude mať k aktuálnej situácii tlačovku hnutie Sme rodina.

11:59 Poslanci sa rozchádzajú na obednú prestávku, schôdza bude pokračovať o 14.00 hod.

11:57 Na kauzy poukázal aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko (DS). Ak budeme vo vláde, trináste a štrnáste dôchodky zostanú zachované, doplnil.

Súvisiaci článok Galkovci poslúžili Smeru a SNS. Parlament však chcú blokovať Beblavý a spol. Čítajte 

Odídenci z SaS okolo Galka pomohli mimoriadnu schôdzu otvoriť.

11:55 Zemanová ukončila čítanie káuz z čias vlád Smeru.

11:50 Nezaradený poslanec Peter Marček hovorí, že obsadenie jedného z improvizovaných rečníckych pultov mu pripadalo ako dobrý nápad, no nevie povedať, v prospech koho to vlastne urobil. Potvrdzuje však, že chcel ukončiť blokáciu schôdze.

"V parlamentných laviciach vedľa mňa sedí pán Kolesár, tak som mu povedal - poďme tam dole a postavme sa k pultíkom, aby ich nemohli obsadiť. Čisto len dobrá myšlienka. Viem, že mám určitý rešpekt, lebo som bývalý športovec, karatista. Tak som sa tam postavil a ešte podal ruku pánovi Mihálovi a ten sa ma spýtal, či som sa k nim pridal. Ja som odpovedal, že som sa postavil k pultíku, aby sa ďalej mohlo rokovať," vysvetľuje Marček.

Práve za ten pult, ktorý Marček obsadil, potom prišiel predniesť prejav premiér Pellegrini. Poslanec však odmieta, že by sa s niekým dohodol na takomto konaní.

Popiera slová Poliačika o tom, že by pri pultíkoch hrozil fyzický konflikt. "Keď sa boja, to som rád, lebo sú si asi vedomí toho, že niečo robia zle. Videli ste ma však niekedy za štyri roky, že by som niekoho v parlamente napadol?" pýta sa Marček.

Načítavam video...

11:49 Anna Zemanová z SaS číta kauzy z čias prvej Ficovej vlády.

11:36 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar poslancom pripomenul, že momentálne rokujú o skrátenom legislatívnom konaní.

11:29 "Ste chobotnica, ktorou je prerastený tento štát...je potrebné sa vás zbaviť," zakončila svoj výstup poslankyňa Jana Cigániková z SaS po tom, ako vymenovala viacero káuz vlády.

Cigániková vyhlásila, že nechápe niektorých dôchodcov, ktorí volia Smer. "Za svojho pôsobenia počas 12 rokov Smer rozkradol sedem miliárd eur. Keby hlavne veľká časť dôchodcov, ktorí teraz chodia 'roztlieskavať' Smer, nebola ho volila, tak dnes každému jednému môžeme dať 4685 eur. Nestalo by sa to, že by sa siahlo do dôchodkov tak, že budú vyplácané neskôr a prišli by dôchodcovia o dva mesačné dôchodky," myslí si Cigániková.

Zároveň upozornila na viaceré oblasti, v ktorých chýbajú podľa nej zdroje. Napríklad na lieky či výstavbu nových nemocníc. "Viete si predstaviť, čo by ľudia všetko za tieto peniaze mohli mať?" pýtala sa Cigániková v pléne.

11:08 "Nezahlasujem za ten idiotizmus so známkami, ale za všetko ostatné môžete s nami počítať," vyhlásil ešte v pléne Boris Kollár.

11:05 Poslanec Martin Poliačik, ktorý patril k skupinke blokujúcich zákonodarcov hovorí, že opozícia o ďalšom postupe pri mimoriadnej schôdzi ešte rokuje, a to aj v týchto chvíľach. Hovorí, že variantov je stále viacero, no v blokáde rečníckeho pultu už podľa jeho slov nemalo zmysel pokračovať.

"Pri nasadzovaní bitkárov typu Peter Marček už nemá zmysel niečo blokovať. Ak cieľom toho, že Marček ráno obsadil pultík, bolo vyvolanie nejakého konfliktu, tak to určite nikto normálny v sále nebude riskovať," vraví Poliačik.

Peter Marček patrí k trom odídencom strany Sme rodina, ktorí pravidelne hlasujú s vládnou koalíciou. Podobne aj pri otvorení prebiehajúcej mimoriadnej schôdze pomohol k jej otvoreniu.

Načítavam video...

11:01 Kollár zvýšil hlas, kričí na poslancov Smeru za to, v akých podmienkach a s akými dôchodkami žijú seniori na Slovensku.

"Za ten trinásty dôchodok zahlasujem, tí dôchodcovia si to zaslúžia," hovorí rozohnený Kollár s tým, že vie, že ide o populizmus a kupovanie hlasov. Zopakoval, že dôchodcovia si to zaslúžia.

S hlasmi kollárovcov bude mať Smer, SNS a ĽSNS dostatok hlasov na schválenie návrhov.

10:57 Za rečníckym pultom je Boris Kollár (Sme rodina). Kollár vyhlásil, že za trinásty dôchodok bude hlasovať. Vraví, že to nie je preto, aby podporil volebnú korupciu Smeru, ale preto, že na tých ľudí myslí srdcom.

Poslancom Smeru pripomína, ze s rovnakým návrhom prišiel ešte pred niekoľkými mesiacmi, no jeho návrh neprešiel.

Kollárovci pritom patrili k poslancom, ktorí bojkotovali otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu.

10:35 Matovič skritizoval spôsob, akým poslanci okolo Beblavého protestovali proti mimoriadnej schôdzi parlamentu. Spomenul fotografie z protestu, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach. "Toto už aj na môj vkus bolo príliš," tvrdí. Dopĺňa však, že obštrukcia nebola proti pravidlám.

Líder hnutia OĽaNO v rozprave tiež podotkol, že Smer chce dôchodcov "znova podviesť". Keď sa návrh zákona o 13. dôchodkoch schváli, nikto podľa neho ľuďom nedokáže garantovať, že sa to aj naplní. Peniaze v "kase" totiž podľa Matoviča nie sú.

"Nebojte sa budúcej vlády, ktorá vznikne, a pevne verím, že bez Smeru," apeloval na ľudí.

10:31 Zatiaľ nie je jasné, do kedy bude parlament rokovať. Danko však vylúčil, že by sa rokovania konali aj v noci. Naopak, Danko pripúšťa, že parlament by mohol sedieť aj v pondelok, hoci vtedy poslanci zvyčajne nerokujú.

Do rozpravy je momentálne prihlásených osemnásť ľudí. Zástupca každého politického klubu môže podľa rokovacieho poriadku vystupovať maximálne pol hodinu, zvyšní poslanci po desať minút.

Načítavam video...

10:29 Predseda parlamentu Danko má vyhlásenie. Ďakuje v ňom poslancom za to, že sa v uplynulých troch dňoch nenechali strhnúť emóciami. “Zle mi padlo, keď mi ostatní predsedovia parlamentu (zo zahraničia) písali otázniky k ponožkám pána Poliačika,” hovorí.

Ďalšie pulty vraj nechcel pridávať už v predošlých dňoch, lebo sa bál eskalácie napätia. Ak by dnes poslanci okolo Beblavého neodblokovali rečnícky pult, mal podľa vlastných slov pripravených ďalších sedem rezervných pultov a ak by to nestačilo, za rečnícky pult by vyhlásil celý panel, za ktorým sedia ministri.

Zároveň dodáva, že by nechcel zriadiť parlamentnú stráž, ktorá by prípadne poslancov s obštrukciami zo sály vyviedla.

"Aj toto je odkazom pre extrémistov, ktorí si tu dávajú skinheadské bundy, majú holú hlavu a majú slogan Poďme do nich. Neviem, do koho chce ísť Truban alebo Beblavý, ale pri našich váhach a výškach by s nami mali problém," vraví Danko.

10:20 Na balkóne pre verejnosť sú dôchodcovia. Na opozičných politikov vykrikovali a pískali. Naopak tlieskali pri príchode Roberta Fica a Ľuboša Blahu. Fico im prišiel podať ruku.

10:17 Medzitým Sulík na tlačovke hovorí, že na rannom spoločnom rokovaní opozičných strán bola reč iba o tom, že by sa mal parlament odblokovať.

Z jeho vyjadrenia vyplýva, že nejaká ďalšia dohoda na spoločnom postupe celej opozície zatiaľ neexistuje. PS/Spolu oznámili, že o postupe budú informovať na poludnie.

10:12 Za rečníckym pultom v parlamente je Igor Matovič (OĽaNO). Smer cynicky desať rokov čakal, kým dôchodcovský problém doslova vymrie, hovorí Matovič. Aj to riešenie, ktoré Smer ponúkol, je len náplasťou, dopĺňa.

10:09 Sulík vraví, že nebol dôvod na skoršiu dohodu s Hlasom pravice. “O tom je kampaň. Ukázalo sa, že SaS má reálnu šancu byť v parlamente. Teraz má zmysel postarať sa o to, aby hlasy pre pravicu neprepadli,” vraví Sulík.

Podobne aj Matej dodáva, že nikdy nie je neskoro. “My budeme ďalej, aj v iných voľbách, ponúkať naše riešenia a práve s SaS máme najväčšie programové prieniky,” vraví Matej.

Obaja lídri zároveň odmietajú, že by boli vopred dohodnutí na nejakých kompenzáciách pre Matejovu stranu.

10:03 Šéf SaS Richard Sulík na tlačovke oznámil, že v ich prospech z volieb odstupuje strana Hlas pravice, na čele ktorej je Ondrej Matej.

Súvisiaci článok Strana Hlas pravice odstupuje z parlamentných volieb v prospech SaS Čítajte 

“Prosím sympatizantov našej strany, aby odovzdali hlas strane SaS,” hovorí Matej. Rozhodnutie vysvetľuje obavou z prepadnutia hlasov a tiež toho, že vo voľbách výrazne uspejú kotlebovci.

Podmienkou Hlasu pravice na odstúpenie bolo, aby SaS následne v parlamente presadzovala rovnú daň. Sulík vraví, že tento bod v programe jeho strana aj tak mala.

9:59 Beblavý na tlačovke zopakoval, že ich protest bol pokojný. "Boli sme nútení brániť ústavnosť, parlament a demokraciu. Robili sme to nekonfliktne," povedal s tým, že tak chceli parlamentnú väčšinu prinútiť, aby od mimoriadnej schôdze ustúpili a nechali rozhodnúť ústavný súd.

O ďalšom postupe zatiaľ neinformoval.

Komentoval aj Pellegriniho príhovor v parlamente. "Pán Peter Pellegrini sa dnes ráno zobudil vo svojom luxusnom byte, ktorého príjmy nikdy nevysvetlil, odkiaľ naň zobral, nasadol do luxusnej vládnej limuzíny, ktorú mu všetci platíme, aby sa sem doviezol a porozprával v parlamente o niečom, keď dva roky nič neurobil pre to, aby tento štát začal fungovať, a začal nám nadávať," povedal Beblavý.

9:54 Poslanci okolo Beblavého majú tlačovú konferenciu.

Načítavam video...

9:51 Erik Tomáš (Smer) obhajuje opatrenia vlády. "Urobili sme všetko, čo sme sľúbili a aj túto vec dotiahneme," tvrdí Tomáš.

9:46 Poslanci okolo Beblavého zatiaľ neoznámili, ako budú postupovať ďalej. Informovať by o tom mali na spoločnej tlačovke na poludnie. Opustenie sály a prerušenie blokády rečníckeho pultu odôvodňujú tým, že naďalej so schôdzou nesúhlasia, no uvedomujú si, že väčšinu v parlamente zrejme neporazia.

"Veríme, že sa aspoň podarí ukázať, kto je na strane Smeru a kotlebovcov a kto s nimi bude oslavovať svadbu a tiež kto hovorí, že na tej svadbe nechce byť," povedal Beblavý.

9:26 Minister Richter v úvodnom slove skrátené konanie zdôvodnil potrebou posilniť základné ľudské práva a slobody, konkrétne právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe.

"Znamená to, že dvanásť rokov za vašej vlády boli ohrozované základné práva a slobody," reagoval poslanec za SaS Ondrej Dostál.

Ako ďalej uviedol, koniec tejto vlády sa blíži. "Vy to veľmi dobre viete a pokúšate sa to zvrátiť, ale toto vám nepomôže," dodal Dostál.

"Chystáte sa postupovať spôsobom po nás potopa," povedal. Poukázal na to, že Smer ide robiť volebnú kampaň za štátne peniaze.

9:18 Schôdza sa môže naplno začať. "Táto doba bola dobrá na to, aby sme zistili, že máme deväť rečníckych pultov," vyhlásil Danko. Poslancov zároveň chváli, že situácia sa v uplynulých dňoch nezvrhla na osobné konflikty medzi poslancami.

V pléne začína vystupovať minister práce Ján Richter. Obhajuje zavedenie trinásteho dôchodku a zdvojnásobenie rodinných prídavkov.

9:16 Poslanci okolo Beblavého opustili aj s tortou rečnícky pult, ktorý blokovali od utorka, a to vrátane dvoch nocí. Spravili tak ešte v úvode príhovoru Pellegriniho.

9:12 „Neviem či ste si to uvedomili, ale na štátny znak ste pomyselne povesili svoju ponožku," povedal Pellegrini Poliačikovi.

Vaše správanie je cestou do pekla. „Toto je tá vaša sloboda pre každého?“ pýta sa. Správanie poslancov nazval premiér hlúpe ponožkové divadlo.

Ďalej im hovorí, že šíria chaos a pýta sa ich, či nabudúce zabránia pojednávaniu na súde v prípade, keď nebudú súhlasiť s rozhodnutím súdu. Ich politiku nazýva hlúpou.

Angažovanie poslancov opakovane nazýva "pyžamové divadlo". "Igor Matovič je len jeden a nik ho nevie napodobniť," dodáva premiér.

9:03 Na zasadnutie prišiel aj premiér Peter Pellegrini. Danko otvoril tretí deň rokovania. Poslancov, ktorí stoja pri rečníckom pulte opäť vyzval, aby toto miesto opustili.

O slovo požiadal Pellegrini, ten svoj príhovor prednáša z alternatívneho pultu. Hneď v úvode odsúdil správanie poslancov okolo Beblavého.

Načítavam video...

8:48 Do rokovacej sály technici priniesli dva nové rečnícke pulty a postavili ich vedľa pôvodného pultu.

Poslanci z koalície PS-Spolu sa ku každému z nich postavili a zrejme tak budú všetky blokovať.

Podľa informácií agentúry SITA má však predseda parlamentu k dispozícii ďalších sedem pultov.

8:20 Dvojdňová blokáda rokovania parlamentu sa môže vo štvrtok skončiť.

Danko na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že má riešenie, ako zabezpečiť, aby schôdza pokračovala.

Jedným z riešení je napríklad aj druhý rečnícky pult. Tak v roku 2013 vyriešil vtedajší predseda parlamentu, medzičasom zosnulý Pavol Paška zo Smeru, situáciu, keď pult blokoval Alojz Hlina, ktorý je teraz predsedom KDH.

8:00 Šiesti poslanci z kandidátky PS-Spolu plánujú pokračovať v proteste. Podľa informácií na sociálnych sieťach, opäť strávili noc v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 1. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 2. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Na krásnom, modrom Jadrane
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 8. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 063
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 514
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 287
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 415
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 683
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 563
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 278
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Druhá najkrvavejšia streľba na škole v USA.


a 1 ďalší 60m
Jozef Mikloško.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015.


TASR 10 h
Ilustračné foto

Členovia zločineckej organizácie používali pri podvodoch s DPH karuselový systém.


SITA 10 h
Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kontrolór dal podnet, že mesto sa nestará.


a 1 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu