SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Vláda zakázala všetky podujatia, zavedú kontroly na hraniciach (minúta po minúte)

Cirkev zatiaľ omše pre koronavírus nezruší.

Načítavam video...

Koronavírus na Slovensku: Dianie sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Aktuálne správy o novom koronavíruse na Slovensku vám prinesieme opäť v zajtrajšej minúte.

SkryťVypnúť reklamu

20:59 Mesto Košice zatiaľ výučbu na základných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti nepreruší.

20:51 Radošinské naivné divadlo presúva marcové predstavenia na domácej scéne aj v zájazdových mestách na júnové termíny. TASR informoval manažér divadla Ladislav Hubáček.

20:22 Biskupi zatiaľ omše nerušia. Počkajú na vyjadrenie hlavného hygienka Jána Mikasa.

ňazi majú vo zvýšenej miere dodržiavať hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývať ruky a používať dezinfekčné prostriedky.

Znak pokoja v liturgii možno podľa Zvolenského zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy namiesto podávania rúk.

19:45 Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne rušia od utorka plánované operácie.

Nemocnica bude od utorka do odvolania poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

19:43 Slovenské národné múzeum (SNM) pre koronavírus s okamžitou platnosťou uzatvára pre návštevníkov expozície, výstavy, knižnice a badateľne vo všetkých svojich špecializovaných múzeách.

Súvisiaci článok Mám nový koronavírus? Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť Čítajte 

19:39 Ak máte podozrenie, že by ste mohli byť infikovaný novým koronavírusom, tak v prvom rade ostaňte doma.

Neohrozujte ostatných ľudí, pacientov a lekárov tým, že sa bez telefonickej konzultácie vycestujte na centrálny príjem nemocnice alebo sa posadíte do čakárne všeobecného lekára.

Viaci informácií sa dozviete v článku magazínu Primár.

19:33 Krízový štáb zasadal aj v Piešťanoch. Riaditeľské voľno pre žiakov základných škôl je naplánované od stredy do piatku. Zatvorené budú aj materské školy.

19:28 Stredné školy na dva týždne zatvoria aj v Trenčianskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimku majú školy na vykonanie maturitných skúšok, pokiaľ nedôjde k ich preloženiu.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/22354165/trencianska-zupa-zatvara-na-dva-tyzdne-stredne-skoly.html

18:54 Mesto Zvolen zatvára pre koronavírus plaváreň aj saunu. V domovoch dôchodcov zakázali návštevy.

„Sme si vedomí, že najzraniteľnejšou skupinou sú seniori. Vítame nariadenie o zákaze návštev v zariadeniach sociálnych služieb, my sme zase uzavreli všetky kluby dôchodcov, aby sme zmenšili riziko možnej nákazy v radoch starších ľudí,“ povedala primátorka Lenka Balkovičová.

Apeluje tiež na opatrovateľky, aby zhodnotili svoj zdravotný stav. „V prípade ktorékoľvek príznaku ochorenia sú povinné nás o tom informovať a za žiadnych okolností by nemali nastúpiť do práce,“ upozornila.

SkryťVypnúť reklamu

18:48 Pre koronavírus na Slovensku rušia svoje podujatie aj organizátori Visegrad Film Fóra (VFF).

V poradí deviaty ročník podujatia sa mal uskutočniť od 10. do 14. marca.

"O tom, či pôjde o kompletné zrušenie alebo o presunutie, budeme informovať neskôr," uviedol pre TASR PR manažér VFF Marek Suchitra.

18:17 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. aktivovala krízový štáb na zabezpečenie preventívnych opatrení na ochranu zamestnancov a cestujúcich proti nákaze koronavírusu.

Riaditeľ odboru inšpekcie a kontroly v ZSSK nariadil dôsledne dozerať na pravidelné dopĺňanie dezinfekčných a hygienických prostriedkov na pracoviskách spoločnosti, pričom spoločné priestory sa budú vo zvýšenej miere dezinfikovať.

18:14 K opatreniam v súvislosti s novým koronavírusom pristúpila aj Matica slovenská. Vo svojich budovách zrušila všetky verejné podujatia, do odvolania sú pre verejnosť zatvorené všetky matičné budovy.

SkryťVypnúť reklamu

17:59 Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí.

17:53 "Nakazená zamestnankyňa SND, ktorá sa zúčastnila koncom februára v Bruseli na hosťovaní Činohry SND, je zároveň aj vodičkou bratislavskej MHD s pozitívnym testom nákazy," ozrejmil situáciu po zasadnutí krízového štábu v súvislosti s koronavírusom premiér Peter Pellegrini.

17:51 Slávnostné odovzdávanie osvedčení novým poslancom Národnej rady o ich zvolení je zrušené, konať sa malo v utorok (10. 3.). Dôvodom je šírenie nového koronavírusu.

Pellegrini povedal, že dekréty budú poslancom zaslané doporučenou poštou.

17:46 Ešte pred nedávnom sa balenie 50 kusov rúšok dalo kúpiť za niečo vyše štyri eurá.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo chýbajú rúška? Pomôcť sa chystá slovenský výrobca Čítajte 

Po prepuknutí epidémie koronavírusu sa situácia zásadne zmenila. Lekárne hlásia vypredané a podnikavci v internetovom bazári ponúkajú rovnaké balenie za 40 eur.

17:45 Slovenská pošta, a. s. prijala preventívne ochranné opatrenia v súvislosti s koronavírusom. Ich cieľom je ochrániť zdravie a bezpečnosť zamestnancov ako
aj zákazníkov na pobočkách a v teréne.

17:36 Mesto Hlohovec zatvára od utorka do konca týždňa svoje materské a základné školy. Dôvodom je prevencia pred šírením koronavírusu.

17:35 Od utorka budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dennú karanténu vrátane rodinných príslušnikov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

Súvisiaci článok Koronavírus má sedem ľudí, na hranici budú preventívne kontroly Čítajte 

17:34 Pre nový koronavírus budú od utorka preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku. Po pondelkovom rokovaní krízového štábu to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer).

SkryťVypnúť reklamu

17:32 Od utorka sa zakazuje štátnym orgánom a miestnej samosprávy a verejnej správy usporiadavať kultúrne, športové a verejné podujatia. Nejde o odporúčanie, ale o zákaz na 14 dní.

17:30 Ďalší prípad nákazy koronavírusom je aj v Martine. Informoval o tom premiér Pellegrini po zasadnutí krízového štábu.

17:23 V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach je hospitalizovaný muž s pozitívnym výsledkom testov na koronavírus Covid 19.

V pondelok to potvrdil na brífingu premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini.

Je to šiesty potvrdený prípad na území Slovenska, prvý na východnom Slovensku.

17:14 V Bratislave zasadal Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku.

17:11 Mesto Stropkov v súvislosti s výskytom nového koronavírusu prijalo v pondelok predpoludním viaceré rozhodnutia smerujúce k zamedzeniu jeho šírenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Mesto sa rozhodlo zrušiť slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s oceňovaním osobností a kolektívov plánované na 15. marca. Konať sa bude v náhradnom termíne. Až do odvolania bude mimo prevádzky kino a zatvorená bude aj krytá plaváreň," uviedol Novák.

16:57 Prezenčnú výučbu dočasne prerušili Technická univerzita (TUKE) v Košiciach a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach mení prezenčnú formu výučby na dištančnú.

V pondelok o tom rozhodli krízové štáby týchto univerzít v snahe predísť šíreniu nového koronavírusu.

16:52 Liptovský Mikuláš sa pridáva k mestám, ktoré rušia kultúrne podujatia na svojom území. Nariadenie trvá až do odvolania.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes ráno zrušili organizátori veľké skialpinistické preteky Bokami Západných Tatier.

Mesto Liptovský Mikuláš zatvára od dnešného dňa svoju plaváreň a telocvičňu pri plavárni. Aj mesto Ružomberok zatvorilo plaváreň.

16:48 "Mali by sme si položiť aj otázku, či neohrozujeme ďalších ľudí, ak lekárovi zatajíme informácie o svojej ceste a následných príznakoch, len aby sme sa vyhli ďalším otázkam a karanténe.

Súvisiaci článok Čo všetko otestuje vírus na Slovensku? Čítajte 

Je zjavné, že tí, čo šíria falošné správy alebo chcú zbohatnúť na vzniknutej situácii, nebudú mať ani teraz zábrany. Ani tí, čo z kolektívneho strachu žmýkajú politický osoh za každú cenu. Odolajú populisti, aby nevyužili šírenie vírusu na šírenie nenávisti proti skupinám obyvateľov?"

Píše šéfredaktorka denníka Sme Beata Balogová.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že si treba častejšie a lepšie umývať ruky. Vydala aj presný návod ako na to.

Načítavam video...

16:35 Obmedzenie prevádzky zatiaľ nechystajú veľké nákupné centrá ako Aupark či bratislavský Central. Pristúpili by k tomu až v prípade, ak by ich k tomu vyzvali štátne inštitúcie.

Zároveň však dodávajú, že už urobili viaceré preventívne opatrenia, ktorými chcú zamedziť šíreniu koronavírusu.

"Už pred niekoľkými týždňami sme v súvislosti so zvýšeným výskytom chrípok umiestnili na všetky toalety a na infostánku dezinfekčné gély, ktoré môžu zákazníci kedykoľvek použiť. Naši zamestnanci sú priebežne informovaní o odporúčaných postupoch na prevenciu a dodržiavanie hygienických zásad, ako sa chrániť a ako postupovať v prípade ochorenia," povedala PR manazérka Auparku Katarína Laznibatová.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že zvýšená je aj frekvencia upratovania spoločných priestorov vrátane všetkých dotykových zariadení, ale aj kľučiek či splachovadiel.

Podobné opatrenia prijalo aj obchodné centrum Central.

"Ako preventívne opatrenie sme upozornili spoločnosť poverenú upratovaním strediska na aktuálnu situáciu a dali sme im pokyn, aby čistili a dezinfikovali vysoko frekventované miesta v stredisku, ako sú zábradlia na eskalátoroch alebo kľučky na dverách, ešte častejšie," reagoval manažér Centralu Tomáš Knop.

16:31 Kultúrne, spoločenské, športové a hromadné podujatia na území Liptovského Mikuláša, ktoré organizuje mesto a jeho organizácie, sú s okamžitou platnosťou zrušené do odvolania.

16:25 Rodičia detí navštevujúcich škôlky a školy, ktoré dočasne uzatvorili pre hrozbu šírenia sa koronavírusu, si môžu v Sociálnej poisťovni uplatniť nárok na ošetrovné.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rodičia môžu pri zatvorení škôlky alebo školy dostať na deti ošetrovné Čítajte 

"V súvislosti s aktuálnym rizikom šírenia nákazy koronavírusu Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri uplatňovaní nároku poistencov na ošetrovné a nemocenské (PN-ku) tak, aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne," informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

16:23 V rámci prevencie proti šíreniu nového koronavírusu Covid-19 sa po celom Slovensku rušia kultúrne podujatia, zatvárajú galérie či divadlá.

Súvisiaci článok Koronavírus v kultúre: Filmový festival Febiofest nebude, SND zrušilo všetky predstavenia Čítajte 

Všetky kultúrne inštitúcie zatvorili v Banskobystrickom kraji, Žilinský kraj, mesto Ružomberok aj Michalovce zakázali všetky podujatia vrátane kín a športových zápasov.

Niektoré inštitúcie ešte čakajú na pokyn od svojich zriaďovateľov. Zoznam budeme aktualizovať.

SkryťVypnúť reklamu

16:19 Opatrenia pred šírením koronavírusu sa rozhodlo prijať aj martinské Kino Moskva. Jeho vedenie preto od dnešného dňa až do piatka 13. marca zrušilo všetky kultúrne podujatia, ako aj premietanie filmov.

16:18 Mesto Banská Bystrica ruší všetky mestské podujatia až do odvolania. Od 10. marca bude zatvorená krytá plaváreň na Štiavničkách.

Matričný úrad a ohlasovňa ruší v sobotu 15. marca všetky uvítania malých
Banskobystričanov a Banskobystričaniek. Mladomanželov mesto vyzve, aby sa sobášili najbližší víkend len v kruhu svojich rodičov, svedkov a za prítomnosti oddávajúceho a matrikárok.

Súvisiaci článok KDH pre šírenie koronavírusu zrušilo mimoriadny snem Čítajte 

16:15 Mimoparlamentné KDH zrušilo svoj mimoriadny snem, ktorý bol zvolaný na sobotu 14. marca. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu.

"Zastupujúci predseda KDH Pavol Zajac sa tak rozhodol po konzultáciách s Národným centrom zdravotníckych informácií a po dnešnom rokovaní Predsedníctva KDH, spolu s krajskými predsedami KDH," ozrejmil Župa.

SkryťVypnúť reklamu

16:11 Rúška chrániace dýchacie cesty proti novému koronavírusu by mala vyrábať na Slovensku Zornica v Bánovciach nad Bebravou. Oznámil to v pondelok na brífingu po stretnutí s predstaviteľmi veľkých priemyselných podnikov premiér Peter Pellegrini (Smer).

Súvisiaci článok Fabrika mení výrobu, rúška by sa mali vyrábať v Bánovciach nad Bebravou Čítajte 

16:10 Prešovská univerzita v Prešove rozhodla o prerušení prezenčnej výučby na všetkých fakultách a celouniverzitných pracoviskách školy od utorka 10. marca až do pondelka 23. marca.

V tomto období všetkým pedagogickým zamestnancom univerzity odporučila zváženie čerpania dovolenky, alebo práce z domu.

Univerzita zároveň vydala zákaz návštev na internátoch a všetkým ubytovaným študentom dôrazne odporúča, aby tento čas trávili v mieste svojho bydliska.

16:00 Slovenská národná galéria (SNG) bude od utorka do odvolania pre verejnosť neprístupná.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie, týkajúce sa všetkých pracovísk SNG, prijalo vedenie zbierkovej inštitúcie v súvislosti s preventívnymi opatreniami voči šíreniu nového koronavírusu.

"Dočasné uzatvorenie sa týka aj mimobratislavských priestorov Schaubmarovho mlyna v Pezinku, Galérie Ľ. Fullu v Ružomberku, Zvolenského zámku vo Zvolene i Kaštieľa Strážky, informovala Klára Hudáková z oddelenia marketingu SNG.

15:58 Bratislavská vodárenská spoločnosť presúva svoje spoločenské akcie. Na neurčito sa napríklad presúva každoročné testovanie kvality vody z domácich studní.

Po preventívnom obmedzení exkurzií do technických objektov BVS zastavili vodárne aj organizované exkurzie do Vodárenského múzea v Bratislave.

Spoločnosť v tejto súvislosti zdôraznila, že testovanie vody zo studní, ktoré si obyvatelia obľúbili, ako aj tohtoročná novinka, teda zľava na rozšírené testy, nie sú zrušené, ale iba presunuté.

15:47 Aj horehronská metropola Brezno pre obavy z možného šírenia sa nového koronavírusu preventívne od 10. marca ruší všetky verejné kultúrne a športové podujatia organizované alebo spoluorganizované mestom.

Informoval o tom v pondelok popoludní magistrát na svojej webovej stránke.

15:48 Prešovský samosprávny kraj zaviedol nové opatrenia v súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu.

Na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja zavádza povinnú štrnásťdňovú karanténu po návrate z Talianska.

15:47 Všeobecná zdravotná poisťovňa odporúča svojim poistencom eRecept. Ako uviedla hovorkyňa štátnej poisťovne Slávka Gáborová, poistenci oň majú žiadať ošetrujúceho lekára telefonicky.

VšZP vyzýva poistencov na ohľaduplnosť. Ak majú príznaky respiračného ochorenia, pri výbere liekov majú dodržiavať odporúčané opatrenia. Zabránia tak šíreniu infekcie.

15:45 Výstavy Motocykel a Boat Show, ktoré sa mali konať v bratislavskej Inchebe od 12. do 15. marca, pre ochorenie koronavírus sa uskutočnia v náhradnom
termíne.
Informovala o tom v pondelok spoločnosť Incheba, a. s., s poukázaním na aktuálnu situáciu.

15:39 Sonografická ambulancia v Nitre nebude predbežne najbližších štrnásť vykonávať sono bedrových kĺbov u detí. Nemocnica to oznámila na svojom webe.

Súvisiaci článok S bábätkom na sono kĺbov nechoďte, zrušený je aj Deň hvezdární a planetárií Čítajte 

Ide o preventívne opatrenie "v záujme ochrany zdravia bábätiek". Platí od 10. do 24. marca.

V súvislosti s koronavírusom je zrušený aj Deň hvezdární a planetárií v Nitre, konať sa mal 14. marca.

15:37 Vyučovanie v školských a predškolských zariadeniach dočasne prerušuje aj mesto Pezinok. Nariadenie platí od utorka (10.3.) do 17. marca (vrátane) pre všetky školy a škôlky, ktorých zriaďovateľom je mesto.

15:35 Mesto Poprad zrušilo od pondelka kultúrne, športové a spoločenské podujatia. Zákaz sa týka podujatí organizovaných mestom alebo v mestských priestoroch. Ide napríklad o kino Tatran alebo Kultúrny dom.

V neďalekom Kežmarku v tejto súvislosti pozastavili verejnú organizáciu podujatí v Mestskom kultúrnom stredisku i v kine Iskra. V oboch mestách platí zákaz až do odvolania.

15:20 Zatvorené ostávajú aj viaceré športoviská či plavárne v správe miest a žúp. Naopak, známe siete súkromných posilňovní zatiaľ prevádzku neprerušujú a prijímajú skôr sprísnené hygienické opatrenia.

" Zvýšili sme priebežnú a dôkladnejšiu dezinfekciu strojov, každú hodinu pravidelne vetráme priestory posilňovne, ale aj skupinových cvičení pred a po tréningu. Na recepcii máme k dispozícií bezdotykové teplomery, takže pri podozrení zvýšenej teploty, samozrejme ešte pred cvičením si u nás môžu overiť svoju telesnú teplotu ako prevenciu pred príznakom COVID-19," napísala za sieť Fit up! Jana Trellová.

Zároveň však tiež prosí klientov, ktorí sa necítia dobre, aby radšej ostali doma a doliečili sa pred ďalším tréningom.

Podobne reaguje aj ďalšia sieť Fit Inn, ktorá taktiež hovorí o sprísnení hygieny v prevádzkach. "V prípade ďalších opatrení zo strany štátnych úradov prijmeme ďalšie opatrenia," dodalo marketingové oddelenie prevádzok.

14:59 Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice je preventívne od pondelka dočasne zatvorené. Bojnický zámok zostane zatvorený pre návštevníkov od pondelka predbežne do 23. marca.

Opatrenie múzeum zdôvodnilo návštevami desiatok domácich a zahraničných turistov.

14:57 Materské a základné školy v Trnave budú v rámci preventívnych opatrení do piatka zatvorené. Mesto zároveň ruší marcové podujatia vo svojej kompetencii v rámci eliminácie šírenia nového koronavírusu.

Súvisiaci článok Trnava zatvára školy i škôlky. Rušia sa aj viaceré podujatia Čítajte 

14:51 Združenie samosprávnych krajov SK 8 a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) reagujú na vzniknutú situáciu súvisiacu so stúpajúcim počtom prípadov koronavírusu.

SK 8 apeluje na Ústredný krízový štáb a hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby o všetkých svojich krokoch súvisiacich s prevenciou šírenia koronovavírusu
bezprostredne informovali aj samosprávne kraje.

ZMOS zároveň vyzýva samosprávy na podrobné monitorovanie vzniknutej
situácie a striktné dodržiavanie odporúčaní hlavného hygienika.

14:50 Opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku prijali aj zmluvní dopravcovia Košického samosprávneho kraja, a to spoločnostiach Arriva Michalovce a eurobus.

14:46 V Malackách a okolí sa neobjavil ďalší prípad infikovania novým koronavírusom. Mesto to potvrdilo po pondelkovom rokovaní mestského
krízového štábu. Samospráva však prijíma ďalšie preventívne opatrenia.

14:40 Viacerí autobusoví a vlakoví dopravcovia zaviedli preventívne opatrenia so zámerom zamedziť šíreniu ochorenia koronavírus.

Autobusový dopravca Slovak Lines, a. s., Bratislava zintenzívnil dôkladnú dezinfekciu autobusov v súvislosti so zdravotnými rizikami najmä na linkách na letiská vo Viedni a v Budapešti.

14:39 Žilinský samosprávny kraj ruší v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku hromadné aktivity kultúrnych zariadení v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, stredoškolskú odbornú prax mimo školských zariadení aj exkurzie,
hromadné výlety a lyžiarske zájazdy stredných škôl.

14:37 "Určite nepodliehajme panike, ale správajme sa veľmi obozretne - najmä sa vyvarujme hromadných akcií a zvýšme hygienické nároky na svoje okolie, ale najmä najmä na seba," píše Igor Matovič na svojom facebookovom profile.

14:30 Na zvyšujúci sa počet osôb infikovaných novým koronavírusom a predpoklad ďalšieho šírenia ochorenia Covid-19 na Slovensku a v Bratislavskom kraji, reagujú aj organizátori MFF Febiofest Bratislava 2020.

V aktuálnom termíne 11. až 17. marca sa festival rozhodli zrušiť, resp. presunúť na termín, ktorý spresnia v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Rozhodnutie o zrušení festivalu v plánovanom termíne sa týka hlavnej časti v Bratislave a aj v ďalších slovenských mestách.

14:09 Mesto Michalovce zrušilo po dobu dvoch týždňov všetky spoločenské, športové a kultúrne podujatia, ktorých je organizátorom.

Samospráva tiež školským zariadeniam vo svojej pôsobnosti nariadila preveriť stav chorobnosti v školách.

14:07 Dopravný podnik mesta Košice od pondelka prijíma ďalšie preventívne opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusu.

Cestujúci po novom nemusia na otvorenie dverí stlačiť tlačidlo, všetky zastávky na znamenie sa stávajú stálymi a ruší sa aj doplnkový predaj cestovných lístkov u vodičov mestskej hromadnej dopravy.

Načítavam video...

14:00 Spoločnosť Eset varuje pred škodlivými e-mailovými správami, ktoré zneužívajú aktuálne šírenie vírusu Covid-19. Útočníci zneužívajú vírus na
takzvaný phishing a šírenie škodlivého kódu.

Tieto podvodné správy zneužívajú obavy verejnosti z aktuálnej situácie. Od používateľov sa snažia vylákať peniaze alebo sa pokúšajú infikovať ich zariadenia e-mailom.

Sociálnymi sieťami sa taktiež šíria hoaxy o tom, ako sa bude nákaza vyvíjať a čo
na ňu zaručene pomáha. Eset v tejto súvislosti odporúča takéto správy nepreposielať ďalej a riadiť sa oficiálnymi pokynmi.

13:49 Na zasadnutí ústredného krízového štábu v súvislosti s novým koronavírusom na Slovensku je aj líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády.

Ako sa chrániť Ako sa chrániť (zdroj: SME)

Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer) o pozvaní Matoviča informoval krátko popoludní. Pellegrini podľa vlastných slov očakáva, že nová vláda čoskoro prevezme svoju úlohu a bude pokračovať v riešení situácie.

Za podstatné považuje to, aby sa výmenou vlády nezmenila bezpečnostná
situácia na Slovensku.

13:46 Ministerstvo školstva hovorí, že zatiaľ neplánuje kvôli hrozbe koronavírusu posúvať termín písomných maturitných skúšok, ktoré sú naplánované na budúci týždeň. Ústredná maturitná komisia sa zaoberala touto otázkou na dnešnom stretnutí.

"Ministerstvo školstva pozorne sleduje súčasnú situáciu a v prípade, ak zo strany hlavného hygienika alebo Ústredného krízového štábu vyvstane požiadavka na prerušenie vyučovacieho procesu na základných a stredných školách, ministerka Martina Lubyová k takémuto kroku pristúpi. V tejto chvíli však nie je na to dôvod," uviedlo pre SME ministerstvo školstva.

13:45 Muž, ktorý je momentálne hospitalizovaný s podozrením na koronavírus v nemocnici v Šaci, pochádza z obce, ktorá bezprostredne susedí s Košicami.

Túto informáciu nám potvrdil Peter Nagy, starosta Veľkej Idy v okrese Košice-okolie.

V prípade 86-ročného muža sa čaká na výsledky vyšetrení a testov.

13:40 Energetické firmy by si mali zabezpečiť záložný personál, aby sa dodržali plynulé dodávky elektriny, plynu a pohonných látok. V reakcii na šírenie nového koronavírusu ich o to požiadal minister hospodárstva Peter Žiga.

Odôvodňuje to tým, že môže nastať situácia, kedy priamo pracovníci obsluhujúci napríklad jadrovú elektráreň alebo dispečing pri prenose a distribúcii elektriny, budú musieť ísť do karantény.

13:38 Ak príde k výpadku zamestnancov na úrovni do 10 percent, dokážu slovenské fabriky tento nedostatok nahradiť, výraznejšie výpadky však už môžu mať vplyv na udržanie výroby.

Súvisiaci článok Ak fabrikám vypadne viac ako 10 percent zamestnancov, bude to mať vplyv na ich výrobu Čítajte 

Po stretnutí s predstaviteľmi priemyslu k aktuálnej situácii týkajúcej sa koronavírusu o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini.

Ako dodal výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak, zatiaľ ide skôr o situáciu, ktorá môže nastať.

Problémom pritom nie je samotný koronavírus, respektíve fakt, že by boli chorí pracovníci, ale sekundárne dôsledky nákazy, a to zatváranie škôl.

Množstvo zamestnancov totiž možno bude musieť ostať doma so
školopovinnými deťmi.

13:37 Paneurópska vysoká škola v Bratislave na týždeň zrušila prezenčnú výučbu. Opatrenie trvá od pondelka do 16. marca.

"Nariadené je samoštúdium," informovala Zuzana Jančová z oddelenia marketingu PEVŠ. O ďalšom postupe bude škola priebežne informovať.

13:35 Slávnostné odovzdávanie osvedčení novým poslancom Národnej rady o zvolení sa pravdepodobne neuskutoční. Vyhlásil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) po pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi priemyslu.

Odovzdávanie je naplánované na utorok (10. 3.). Prípadné zrušenie aktu má potvrdiť Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

13:34 Premiér Peter Pellegrini vyzval ľudí, aby na infolinky zriadené v súvislosti s koronavírusom volali len tí, ktorí reálne potrebujú pomoc.

Upozornil tiež, že štát nemá medicínske ani laboratórne kapacity na to, aby robil testy preventívne.

Pellegirni tiež vyzval všetkých občanov, aby strpeli zníženú kvalitu niektorých služieb. "Mnohé firmy znižujú kontakt medzi zamestnancami a klientmi. Možno na pošte nebude fungovať každá prepážka, v regáloch nebude hneď dokladaný tovar. Tolerujme mieru zníženia nášho komfortu," uzavrel.

13:28 Samosprávy Bánoviec nad Bebravou a Partizánskeho pristúpili v pondelok v súvislosti so šírením nového koronavírusu k zrušeniu všetkých akcií organizovaných mestom s vyššou koncentráciou ľudí.

Krízové štáby miest rovnako žiadajú dopravcu, aby zabezpečil dezinfekciu autobusov na ich územiach. Informovali o tom predstavitelia oboch miest.

13:23 Situáciu spôsobenú možným šírením koronavírusu Covid-19 sleduje aj Prešovská univerzita v Prešove.

V pondelok dopoludnia zasadalo vedenie univerzity, ktoré rozhodovalo o ďalších krokoch tejto najväčšej školskej ustanovizne v Prešovskom kraji.

Vyučovanie na PU sa zatiaľ neruší, nie je ale vylúčené, že univerzita pristúpi aj k tomuto kroku. Konečný verdikt by mal byť známy počas dňa.

13:21 Všetky texty o novom koronavíruse nájdete na SME.sk odomknuté. Rozhodli sme sa tak, pretože to považujeme za verejný záujem.

Súvisiaci článok Všetky texty o koronavíruse budú na SME.sk odomknuté Čítajte 

Špeciálne v časoch kríz a ohrození sa totiž potrebujeme správať rozumne.

Potrebujeme sa vyhýbať panike, pretože panika ešte nikdy nikomu nepomohla. Ľuďom pomáhajú informácie.

13:15 Zrušené predstavenia Bábkového divadla v Žiline, či zákaz lyžiarskych kurzov. To sú ďalšie z opatrení, ktoré priniesla hrozba šírenia koronavírusu do žilinského regiónu.

Stredné školy nateraz zostávajú otvorené. Študenti však prídu o prax v prípade, že ju absolvujú mimo školských zariadení.

13:12 Predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory vyzývajú kompetentné orgány, aby zabezpečili bezproblémovú dostupnosť ochranných a dezinfekčných
prostriedkov.

V rámci svojich kompetencií majú urobiť regulačný zásah v záujme bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov verejných lekární, ale aj bezpečnosti pacientov v priestoroch lekární.

Poukazujú na badateľnú nedostupnosť ochranných rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov v uplynulom mesiaci. Podľa SLeK sa následne dramaticky niekoľkonásobne zvýšili ich ceny.

13:10 Košická zoologická záhrada prijala viacero preventívnych opatrení súvisiacich so zamedzením šírenia nového koronavírusu.

Od pondelka platí v zoo zákaz organizovať hromadné podujatia. Rozhodli sa tiež zrušiť všetky hromadné návštevy škôl. Od utorka platí obmedzenie návštevníckych expozícií.

Zoo plánuje zatvoriť pre návštevníkov pavilóny exotária a minivivária a až do odvolania sa pre nich ruší komentované kŕmenie tuleňov.

13:08 Primátorka mesta Prešov vyzvala školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov a tiež zariadenia pre seniorov na zavedenie preventívnych odporúčaní, ktoré nariadilo ministerstvo zdravotníctva.

Súvisiaci článok Prešov obmedzuje verejné podujatia a zakázal návštevy v domove pre seniorov Čítajte 

Vo všetkých zariadeniach sa má dbať na zvýšenú hygienu a dočasne sú zrušené aj školské exkurzie a výlety.

Mesto obmedzilo aj hromadné podujatia (spoločenské, kultúrne a športové) vo svojej pôsobnosti, pri ktorých by mohlo dôjsť k šíreniu ochorenia.

13:07 Nitra ruší mestské verejné akcie, zatvára tiež plaváreň. Uzatvorené budú aj denné stacionáre, prevádzka jedální Olympia a Baničova je obmedzená len na výdaj jedla.

Primátor tiež odporúča, aby prehodnotiť športové akcie, prípadne ich urobiť bez divákov.

13:05 V Zariadení opatrovateľskej služby na Piaristickej ulici v Trenčíne informovali o zákaze návštev a zrušených svätých omšiach v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom.

13:01 Približne 100-percentné zvýšenie predaja základných potravín, ako sú múka či ryža, evidujú od začiatku marca v krupinskej COOP Jednote. Ľudia sa tak zásobujú v súvislosti s informáciami o novom koronavíruse.

12:57 Vzhľadom na správy o šírení koronavírusu a vrcholiacu epidémiu chrípky sa Univerzita Komenského v Bratislave a Slovenská technická univerzita rozhodli prijať preventívne opatrenia s cieľom predísť šíreniu nákazy.

Toto opatrenie sa týka aj Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, ktorá od pondelka 9. marca do soboty 21. marca prerušuje na dva týždne výučbu študentov.

Rektori oboch univerzít navyše dôrazne odporúčajú študentom bývajúcim na internátoch, aby počas prerušenia prezenčnej výučby odišli domov.

12:54 Výučbu prerušuje ďalšia nitrianska univerzita.

"Od pondelka 9. marca od 12.00 h do nedele 22. marca sa na univerzite prerušuje prezenčná forma výučby. Vzdelávanie sa bude uskutočňovať inými vhodnými metódami podľa pokynov dekanov fakúlt. Toto opatrenie sa týka aj praktickej výučby a praxí v zmluvných zariadeniach," informuje Univerzita Konštantína Filozofa na svojom webe.

12:51 Všetky lety zo Slovenska do Talianska a späť sú v rámci preventívnych opatrení proti ochoreniu koronavírus od polnoci 9. marca zakázané až do odvolania.

Súvisiaci článok Všetky lety medzi Slovenskom a Talianskom sú od pondelka zakázané Čítajte 

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair tak musela zrušiť od pondelka spoje na svojich pravidelných linkách medzi Bratislavou a talianskymi mestami Bologna a Miláno (Bergamo) a od utorka aj v prípade Alghera a Ríma -Ciampino.

Bratislavské letisko v pondelok zároveň informovalo, že cestujúcim prilietajúcim do hlavného mesta merajú hygieničky v príletovej hale telesnú teplotu, na palubách vypĺňajú dotazníky.

12:49 Jediný kľúč na zvládnutie situácie týkajúcej sa koronavírusu je správať sa zodpovedne. Predseda vlády Peter Pellegrini to uviedol v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi priemyslu k aktuálnej ekonomickej situácii aj v súvislosti s koronavírusom.

Ak sme rozhodli o zatvorení škôl, to neznamená, že rodičia deti pustia do nákupných centier a do kín. Zatvárame ich pre to, aby deti zostali doma. Aby sme zamedzili stretávaniu a šíreniu nákazy.

Peter Pellegrini, premiér

Premiér upozornil, že domáca karanténa neznamená, že máme chodiť na turistiku či do kín. Zároveň apeloval na rodičov, aby dohliadli na svoje deti, ktoré zostanú doma, aby netrávili čas v spoločnosti ďalších 20 detí.

Ako Pellegrini konštatoval, štát robí všetko pre to, aby zmiernil a spomalil šírenie nového koronavírusu. Má sa preto prijať ďalší sumár opatrení. V prvom rade sa podľa premiéra musíme starať o životy občanov.

12:46 Základné a materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice zostanú v prevádzke.

Nezareagujú tak na rozhodnutie o prerušení vyučovacieho procesu na stredných a vysokých školách.

12:45 V pondelok zasadal krízový štáb mesta Ružomberok s cieľom prijať preventívne opatrenia pre ochranu verejnosti pred koronavírusom .

Až do odvolania zakázali v meste všetky kultúrne podujatia. Týka sa to besied, koncertov aj premietania filmov v kine.

12:43 "Zdravotnícke zariadenia združené v Asociácii štátnych nemocníc majú nateraz dostatočný počet rúšok, dezinfekcií a iných osobných ochranných pracovných prostriedkov," informovala hovorkyňa AŠN Ivana Vaněková.

Je tiež pravda, že kapacitné možnosti, ako aj cenotvorba niektorých dodávateľov sa líšia od stavu, ktorý bol pred hrozbou infekcie koronavírusom.

12:33 V súvislosti s výskytom nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 ruší Slovenské národné divadlo (SND) s platnosťou od pondelka až do odvolania všetky predstavenia v historickej aj novej budove SND.

"K tejto situácii došlo aj v súvislosti s potvrdením nového koronavírusu u jednej zo zamestnankýň SND, ktorá sa zúčastnila koncom februára v Bruseli na hosťovaní Činohry SND s komornou inscenáciou Nepolepšený svätec," uviedlaIzabela Pažitková, tlačová tajomníčka SND.

12:31 U troch zamestnancoch Mestského centra sociálnych služieb v Malackách, ktorí boli v najbližšom kontakte s nakazenou osobou, sa koronavírus nepotvrdil.

"Napriek tomu do skončenia inkubačnej doby ich naďalej ponechávame spolu s ďalšími siedmymi osobami v domácej práci," informoval primátor Malaciek Juraj Říha.

12:20 Dopravný podnik Bratislava ubezpečuje verejnosť aj svojich zamestnancov, že je šanca na nákazu od jeho vodičky, ktorej potvrdili nákazu novým koronavírusom, minimálna.

DPB pristúpil k preventívnej karanténe tých zamestnancov, ktorí s ňou prišli do blízkeho kontaktu.

Dopravný podnik tiež dezinfikuje priestory vodičov. Vydezinfikované budú postupne všetky autobusy, električky a trolejbusy.

Vodiči MHD majú podľa Volfovej na zastávkach automaticky otvárať všetky dvere na nových električkách, všetkých autobusoch a trolejbusoch, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch.

Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie.

Načítavam video...

12:11 Nový koronavírus môže zasiahnuť aj do organizácie písomných maturít v Bratislavskom kraji . V súvislosti s termínom skúšok, ktoré sa majú začať budúci týždeň, to nevylúčil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Zároveň zdôraznil, že zatiaľ sa žiadne opatrenia v tomto smere nerealizujú.

"Určite berieme toto do úvahy, zatiaľ hľadáme s riaditeľmi stredných škôl riešenie, aby ten proces nebol prerušený. Ale ak by výrazne narástol počet ochorení tento týždeň, budeme hľadať spôsob, ako posunúť termín maturít. Zatiaľ však takto otázka nestojí," povedal Droba.

12:05 V bratislavskej hromadnej doprave vodiči postupne dostávajú dezinfekčné prostriedky, gél na ruky spolu s utierkami, a tiež dezinfekčný prostriedok na madlá i dopytové tlačidlá, ktorý môžu využívať počas služby.

Súvisiaci článok Vodiči bratislavskej MHD dostávajú dezinfekčné prostriedky Čítajte 

Dezinfekciou sú vybavení aj revízori.

12:03 Preventívne opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu prijala aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Rektorka vydala príkaz, na základe ktorého je od dnešného dňa od 13. hodiny do 22. marca prerušená výučba študentov na všetkých stupňoch a formách štúdia (denná, externá).

11:56 Pre nový koronavírus sú v pohotovosti aj samosprávy na hornej Nitre. Postupne prijímajú opatrenia. Zároveň žiadajú, aby ľudia zachovali pokoj.

Súvisiaci článok V Handlovej pre koronavírus zasadal užší krízový štáb, v Prievidzi obmedzili posledné rozlúčky Čítajte 

K opatreniam pristúpili aj Technické služby mesta Prievidza. Od dnešného dňa obmedzili posledné rozlúčky so zosnulými v meste.

11:51 Nitrianska radnica pre hrozbu koronavírusu zrušila zahraničné cesty žiakom i pracovníkom viacerých škôl.

Neuskutoční sa návšteva riaditeliek škôlok v predškolských zariadeniach v Rakúsku a Základná škola kniežaťa Pribinu ruší v rámci projektu Erasmus+ návštevu Veľkej Británie.

Mesto okrem toho do škôlok objednalo zvýšený počet antibakteriálnych prostriedkov.

11:50 Od zriaďovateľov a riaditeľov škôl ministerstvo žiada, aby zabezpečili v školách teplú vodu, denne prostredníctvom školských rozhlasov upozorňovali a vyzývali deti na prísne dodržiavanie všeobecne preventívnych ochranných opatrení a nedezinfikovali ruky deťom netradičnými dezinfekčnými prostriedkami, ako napríklad octom.

Tiež aby zabezpečili zvýšené hygienické opatrenia v sociálnych zariadeniach a v školských jedálňach.

11:47 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu svojím druhým usmernením k šíreniu nového koronavírusu s okamžitou platnosťou ruší všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia. Tiež návštevy v reedukačných výchovných zariadeniach až do odvolania.

11:43 Opatrenia a odporúčania prijímajú už aj základné školy v Prešove.

11:39 Galéria mesta Bratislavy bude pre koronavírus do odvolania zatvorená. Všetky podujatia, vernisáže a programy pre verejnosť sú tak pre verejnosť zrušené.

Zatvorené sú oba paláce, Mirbachov a Pálffyho a taktiež aktuálne výstavy. O ďalších krokoch, ako aj o tom, kedy ju opäť otvoria, bude galéria priebežne informovať.

11:38 Kým v Bratislave v súvislosti so šírením koronavírusu došlo aj k zatvoreniu niektorých plavární, košická mestská plaváreň ostáva pre verejnosť otvorená.

„O zatvorení momentálne neuvažujeme, ale prijali sme opatrenia. Posilňujeme dezinfekciu rúk, pribudne dezinfekcia k pokladni a k všetkým sprchovým a hygienickým zariadeniam,“ hovorí riaditeľ plavárne Vladimír Hlivák.

Súvisiaci článok V Košiciach prijímajú opatrenia, mestskú plaváreň zatiaľ nezavreli Čítajte 

Prítomný je aj oznam so žiadosťou, aby návštevníci plavárne dodržiavali sprísnené bezpečnostné opatrenia.

11:34 Na novej infolinke Národného centra zdravotníckych informácií evidujú enormný nárast záujmu o informácie o novom koronavíruse.

"Prosíme občanov, aby si uvedomili, že linka neslúži na medicínske informácie, neobsluhujú ju lekári. Pracovníci nášho call centra poskytujú na linke informácie, ako postupovať, na koho sa obrátiť, čiže všeobecné organizačné usmernenia," uviedol hovorca NCZI Boris Chmel.

11:27 Mesto Čadca ruší až do odvolania všetky spoločenské, kultúrne i športové podujatia, aby preventívne znížilo riziko šírenia nového koronavírusu. Mesto zatvára športové haly, mestskú plaváreň aj Dom kultúry.

11:24 Banskobystrický kraj pre koronavírus zatvára všetky kultúrne inštitúcie. Preventívne opatrenia navrhol a odsúhlasil krízový štáb kraja, ktorý bude až do odvolania zasadať každý deň v ranných hodinách a vyhodnocovať aktuálnu situáciu.

Prezenčná forma výučby na všetkých stupňoch štúdia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici je prerušená od dnešného poludnia do 22. marca. Predĺženie bude možné podľa aktuálneho vývoja situácie.

11:20 Preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku na dotkli aj košických vysokých škôl.

Súvisiaci článok Technický univerzita v Košiciach prerušila na týždeň výuku Čítajte 

Kancelár rektora Technickej univerzity v Košiciach Adrián Harčár Korzáru potvrdil, že v pondelok 9. marca zastavili vyučovanie na všetkých fakultách. Opatrenia sa týkajú aj študentských domovov. Na Univerzite Pavla Jozef Šafárika v Košiciach tiež uvažujú o opatreniach.

11:18 Prenos koronavírusu potravinami je podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy nepravdepodobný a neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa tak udialo u nového koronavírusu.

Vo svete však pokračuje výskum zameraný na identifikáciu zdroja ohniska, rozsahu šírenia infekcie a spôsobu prenosu.

"Koronavírusy potrebujú pre svoj rast hostiteľa, teda zviera alebo človeka a nemôžu sa množiť v potravinách. Očakáva sa, že dôkladné varenie vírus zabije, pretože vieme, že je účinné tepelné ošetrenie minimálne 30 minút pri 60 ° C. Predchádzajúce skúsenosti s ohniskami chorôb spôsobených MERS-CoV, SARS-CoV a inými respiračnými vírusmi naznačujú, že nový koronavírus sa mohol preniesť zo zvierat na ľudí," ozrejmila ŠVPS.

10:54 Vyučovanie na všetkých župných stredných školách prerušuje na pondelok a utorok Košický samosprávny kraj. Zatvorené zostali aj školské internáty.

Súvisiaci článok Stredné školy v Košickom kraji pre koronavírus uzavreli zatiaľ na dva dni Čítajte 

"Na prvom mieste chcem vyzvať ľudí, aby sa nebáli a zachovali pokoj. Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že vírus nemá fatálne následky tam, kde sa kládol dôraz na prevenciu. Preto ju nechceme podceniť ani my," informoval predseda samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

"Nakoľko však v našom kraji boli minulý týždeň jarné prázdniny, je možné, že niektorí žiaci navštívili rizikové oblasti v zahraničí. Riaditelia škôl preto vyhlásili v pondelok a utorok riaditeľské voľno. Počas týchto dní chceme zozbierať informácie týkajúce sa miesta pobytu študentov počas minulého týždňa," dodal Trnka.

Opatrenie sa týka 70 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je kraj. Do škôl nenastúpili ani žiaci osemročných gymnázií.

Kraj odporúča podobný postup aj pri ostatných stredných školách, ktoré má vo svojej územnej pôsobnosti.

Aj keď sa môžu opatrenia javiť drasticky, urobiť ich musíme a úspech záleží aj od individuálnych rozhodnutí.

Matúš Vallo, primátor Bratislavy

10:48 Na hrozbu nákazy reaguje aj Trnavský samosprávny kraj a od utorka až do konca týždňa zatvorí všetky stredné školy vo svojej pôsobnosti.

Kraj zároveň do konca týždňa ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách.

Dezinfikované budú autobusy, ktoré jazdia v prímestskej doprave, ale aj priestory škôl. Podľa trnavského župana a predsedu krízového štábu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča ide o preventívne opatrenia.

10:45 Od pondelka je až do odvolania pre verejnosť zatvorená aj Bratislavská zoologická záhrada, rušia sa tiež všetky podujatia.

Zoo tak urobila na základe rozhodnutia zriaďovateľa, ktorým je mesto.

10:41 Bratislava od utorka na päť dní zatvorí všetky školy a škôlky, informoval o tom na tlačovej konferencii Vallo.

Súvisiaci článok Vallo: Na päť dní sa prerušuje vyučovanie na všetkých školách (video) Čítajte 

"Aj keď sa môžu opatrenia javiť drasticky, urobiť ich musíme a úspech záleží aj od individuálnych rozhodnutí," povedal Vallo.

10:30 V Bratislave potvrdili koronavírus o učiteľky v materskej škole a vodičky MHD, informoval o tom na tlačovej konferencii bratislavský primátor Matúš Vallo.

Celkovo u nás pozitívne testovali piatich ľudí.

Pozitívny test na koronavírus vyšiel učiteľke v materskej škole Palkovičova v Ružinove, napísal na facebooku starosta mestskej časti Martin Chren.

"Do konca minulého týždňa sme nemali žiadne informácie o tom, že bola v kontakte s postihnutou osobou, dva dni po takomto kontakte bola žiaľ v práci," píše o prípade učiteľky z Ružinova Martin Chren.

"Škôlka na Palkovičovej bola na základe pokynu Úradu verejného zdravotníctva uzavretá z dôvodu zvýšeného výskytu vírusových ochorení už aj dnes, avšak počas konca minulého týždňa mohlo dôjsť k šíreniu choroby medzi jej zamestnancami a deťmi v škôlke," dodáva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 2. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 3. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 4. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 5. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 6. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 7. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 8. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 9 430
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 185
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 904
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 6 815
 5. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 5 336
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 612
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 871
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 028
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dušana Dědečka odvádza justičná stráž z pojednávania na Krajskom súde v Bratislave do väzby.

Pri nehode zomreli traja mladí východniari.


24m
Ilustračné foto

Zároveň kvôli teplému počasiu počas týchto dní snehu ubúda.


TASR 1 h
Jozef vymenil prácu úverového poradcu za upratovanie vo Švajčiarsku

Dôvodom odchodu našincov nebývajú len financie.


Pavlína Meľuchová 2 h
Pani Zlatica je vyštudovaná železničiarka, v Švajčiarsku však pracovala ako opatrovateľka.

Michalovčanka Zlatica Soročinová pracuje 14 rokov ako opatrovateľka v Rakúsku a vo Švajčiarsku.


Ester Viktória Ziffová 2 h
SkryťZatvoriť reklamu