Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Už tri série opatrení proti šíreniu koronavírusu prijala vláda od minulého týždňa. Štát po novom zvažuje, že rozšíri núdzový stav na celé územie Slovenska a odmedzí čas na vychádzky.
V pondelok vláda zakázala prevádzku obchodov okrem potravín či drogérií, v utorok však povolila prevádzku aj niektorým ďalším, napríklad čistiarňam odevov, ktoré využívajú napríklad detské domovy.
Denník SME opäť prináša sériu otázok a odpovedí o nateraz platných opatreniach.
Kto môže prekračovať štátnu hranicu a čo ho čaká?
Polícia na hraničných priechodoch povoľuje vstup na naše územie len občanom Slovenska s platným pasom alebo občianskym preukazom a ľuďom s trvalým alebo prechodným pobytom.
Povinná 14-dňová karanténa platí pre všetkých, ktorí prichádzajú.
Netýka sa vodičov kamiónovej dopravy, slovenských občanov žijúcich v pohraničnom pásme susedných štátov, ktorí sa preukážu potvrdením o pracovnom vzťahu na Slovensku, a občanov žijúcich na Slovensku, ktorí pracujú v pohraničí v susedných štátoch v zdravotníctve.
Maďarsko od utorka uzatvára svoje hranice, čo môže sťažiť presun ľudí, ktorí žijú napríklad v maďarskej obci Rajka a pracujú na Slovensku.
Slovenská diplomacia sa pokúša dohodnúť výnimku. "Rozhodnutie bývať v inej krajine je v určitom čase výhodou, ale niekedy to prináša aj nevýhody. Preto sa môže stať, že 14 dní budú musieť zostať v Maďarsku," povedal však premiér Peter Pellegrini zo Smeru.
Ľudia, ktorí nechcú stráviť povinnú karanténu doma, aby neohrozili ľudí, s ktorými žijú, ju môžu stráviť v zariadeniach ministerstva vnútra v Gabčíkove, Liptovskom Jáne či na Donovaloch.
Cez veľvyslanectvá sa už prihlásilo 992 slovenských občanov v zahraničí, ktorých štát privezie domov. Karanténu budú musieť stráviť v ubytovniach ministerstva vnútra povinne.
Ak sa vám mapa nezobrazuje správne, kliknite.
Cez ktoré hraničné priechody sa dá dostať na Slovensko?
Dočasné hraničné kontroly štát zavádza po Česku, Maďarsku, Rakúsku a Ukrajine už aj s Poľskom na väčších priechodoch. Malé hraničné priechody sú uzatvorené.
Z Českej republiky sú uzatvorené priechody Červený Kameň – Nedašova Lhota a Skalica – Sudoměřice.
S Maďarskom sú uzavreté priechody na schengenskej ceste medzi Čunovom a Rajkou, pri obci Peťov na moste cez hraničnú rieku, tiež Kalonda - Ipolytarnoc, Tachty – Cered, Lenartovce - Banréve, Hosťovice – Tornádska, Buzica – Butos, Perín – Hidasnemeti, Slovenské Nové Mesto – Sátorljaújhelyy, Trstená pri Hornáde – Keked aj Skaroš – Holohaza, Veľký Kamenec – Pácin a Pribeník – Lácacséke.
Do Rakúska sa nedá prejsť v Záhorskej Vsi do Angernu kompou, v Bratislave Kopčianskou ulicou a v Moravskom Svätom Jáne do Hohenau. Ostatné priechody sú otvorené, platí na nich hraničná kontrola.
Od pondelka 23.00 hod. sa uzatvárajú hraničné priechody s Ukrajinou. Hranicou prejdú len predstavitelia s diplomatickým poverením.
S Poľskom sa zavádzajú dočasné kontroly na priechodoch Vyšný Komárnik a Trstená. Vlaky budú prechádzať cez priechody v Skalitom, Plavči a Palote.
Zrušené sú všetky medzinárodné dopravné spojenia na Slovensko aj do zahraničia. Opatrenie sa týka leteckej, železničnej a autobusovej prepravy.
Ktoré obchody a prevádzky sú zatvorené a ktoré sa opäť otvárajú?
Zatvorené musia byť všetky zábavné centrá, kúpaliská, plavárne, kúpeľné zariadenia, lyžiarske strediská, akvaparky, detské kútiky, diskotéky, bary, cukrárne, bistrá a kaviarne. Reštaurácie môžu byť otvorené od 6.00 do 20.00 hod.
V nákupných centrách mohli mať počas minulého víkendu otvorené len potraviny, lekárne, drogérie, trafiky a reštaurácie.
Mimoriadnej situácii sa prispôsobujú aj otváracie hodiny úradov, otvorené budú tri hodiny denne. Týka sa to klientskych centier, okresných úradov, úradov práce a pobočiek Sociálnej poisťovne.
Zatvorené musia byť všetky obchody okrem lekární, trafík, drogérií, čerpacích staníc, pobočiek bánk a poisťovní, prevádzok telekomunikačných operátorov a obchodov s krmivom pre zvieratá a veterinárnych kliník.
“Blížime sa k tomu, že vláda povolí pohyb ľuďom len do práce, pri neodkladnej potrebe, alebo pri nákupe potravín.
„
Reštaurácie a prevádzky rýchleho občerstvenia môžu byť otvorené len ako výdajne stravy. Fungovať od utorka môžu aj čistiarne odevov a práčovne a takisto autoservisy a odťahovacie služby.
Taxi nesmie prevážať ľudí, len tovar.
Opatrenia sa netýkajú rozvozu a doručovacích služieb ani internetového obchodovania.
Aké opatrenia sú ešte prijaté a aké by mohli ešte prísť?
Platí zákaz organizácie verejných, kultúrnych a športových podujatí počas najbližších štrnástich dní.
Od pondelka sú zatvorené všetky materské, základné, stredné a vysoké školy vrátane súkromných. Písomné maturity sú zatiaľ presunuté na koniec marca a začiatok apríla. Posúva sa aj termín talentových skúšok na stredné školy na obdobie apríla. Prvé dva aprílové dni sú novým termínom na testovanie žiakov 9. ročníkov základných škôl.
Štát zrejme v najbližších dňoch rozšíri platnosť núdzového stavu, ktorý platí od pondelka, na celé územie Slovenska.
Zatiaľ sa týka zdravotníckych pracovníkov, ktorým môže nariadiť povinnú prácu a presúvať ich medzi nemocnicami. Núdzový stav tiež umožňuje presuny zdravotníckej techniky.
Zatiaľ sa týka dvanástich okresov - všetkých mestských častí Bratislavy, okresov Trnava, Hlohovec, Trenčín, Ilava, Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Prešov, Sabinov, Poprad, Banská Bystrica, celého územia Košíc, okresov Nitra a Zlaté Moravce, Nové Zámky, Martin, Turčianske Teplice a Ružomberok.
Krízový štáb odporučí vláde, aby rozšírila stav núdze aj na súkromných poskytovateľov, záchranky a všetky ostatné zdravotnícke služby.
Vláda zvažuje, že obmedzí pohyb ľudí. Von by mohli vychádzať len v nevyhnutnom prípade, na nákup potravín a do práce.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu

Beata
Balogová
