BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) na dnešnej ustanovujúcej schôdzi nezvolili Ľuboša Blahu (Smer-SD) za predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali.
Neuspel ani predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý sa uchádzal o post šéfa výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VOS).
Podporilo ho iba 47 poslancov,proti 60, zdržalo sa 26 poslancov. Znamená to, že nezískal ani všetky hlasy opozície, ktorá má dohromady 55 hlasov.
Beluský bude kontrolovať NBÚ, Tomáš SIS
Šéfom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu sa však stal jeho stranícky kolega Beluský. Hlasovalo za neho 75 poslancov, proti 35, zdržalo sa 25 poslancov.
Beluského podľa parlamentných počtov podporili aj niektorí poslanci koaličných strán.
Za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS poslanci zvolili Erika Tomáša zo Smeru - sociálnej demokracie. Získal 109 hlasov.
Za Blahu nehlasoval nikto z koalície
Opozičné strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) disponujú v parlamente dokopy 55 mandátmi.
Za Blahu tak nehlasoval žiaden poslanec koaličných strán. Opakovaná voľba sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi. Ostatní kandidáti na predsedov parlamentných výborov hlasovaním prešli.
Predstavitelia strán Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ešte pred začiatkom rokovania parlamentu vyhlásili, že Blahu nepodporia do funkcie predsedu ľudskoprávneho výboru NR SR.
Fico protestoval
Predseda SaS Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu.
Šéf Smeru-SD Robert Fico sa Blahu zastal a povedal, že to považuje za nerešpektovanie vopred dohodnutých pravidiel na prerozdelení jednotlivých parlamentných výborov a kandidátov do funkcií ich predsedov.
Blanár povedie Zahraničný výbor
Ostatní kandidáti na predsedov parlamentných výborov hlasovaním prešli. Predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti tak bude Tomáš Valášek (Za ľudí).
Ústavnoprávny výbor NR SR povedie Milan Vetrák (OĽaNO). Predsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet bude Marián Viskupič (SaS). Za šéfa Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti zvolili poslanci Petra Kremského (OĽaNO).
Predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bude Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj bude šéfovať Jozef Lukáč (Sme rodina). Post líderky Výboru NR SR pre sociálne veci obsadí Jana Žitňanská (Za ľudí).
Za predsedníčku Výboru NR SR pre zdravotníctvo bola zvolená Jana Cigániková (SaS). Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť bude šéfovať Juraj Krúpa (OĽaNO).
Juraj Blanár (Smer-SD) bude viesť Zahraničný výbor NR SR. Do funkcie predsedu Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zasadne Richard Vašečka (OĽaNO).
Predsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá bude Kristián Čekovský (OĽaNO).
Poslanci zasadnú do lavíc opäť v utorok, informoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Voliť na nej majú chýbajúcich dvoch podpredsedov parlamentu. Kandidovať má za Smer-SD Peter Pellegrini, za SaS sa spomína Milan Laurenčík. Okrem toho majú poslanci zvoliť aj chýbajúcich predsedov parlamentných výborov.
Dôležité informácie o voľbách 2020

- Kompletné výsledky parlamentných volieb 2020
- Volebná mapa: Ako volili všetky okresy
- Volebná mapa: Ako volili konkrétne obce?
- Výsledky volieb v krajských mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín