SME
Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Vo svete sa nakazilo už viac ako pol milióna ľudí (minúta po minúte)

Slovensko má celkovo 226 prípadov.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pandémiu nového koronavírusu sme sledovali minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Pandémiu koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

19:58 Počet ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom, vo štvrtok celosvetovo prekročil pol milióna. Ukazuje to štatistika nakazených a mŕtvych, ktorú si vedie Johns Hopkins University a ďalšie inštitúcie.

Na celom svete sa nakazilo spolu už takmer 510-tisíc ľudí a 23 004 osôb ochoreniu podľahlo.

19:55 Vo Francúzsku podľahlo nákaze za posledných 24 hodín 365 ľudí. Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča.

19:45 V Rumunsku uprostred hektického boja proti koronavírusu odstúpil minister zdravotníctva Victor Costache.

Osudnou sa mu stala jeho snaha testovať na prítomnosť koronavírusu čo najviac ľudí, ktorá v tejto krajine vyvolala veľkú kritiku.

19:41 V Spojenom kráľovstve zaznamenali po prvý raz vyše 100 mŕtvych za 24 hodín. Počet obetí sa tak zvýšil zo 475 na 578.

Skryť Vypnúť reklamu

19:24 Počet nakazených v Česku sa vo štvrtok večer zvýšil o 162 na 1925. V krajine navyše evidujú už deväť úmrtí.

Aktuálny nárast v počte nových prípadov je pritom výrazne nižší ako v stredu, keď ich pribudlo 291.

Súvisiaci článok Vyššie nemocenské, dlhšia OČR. Ako chce vláda zachrániť slovenskú ekonomiku? Čítajte 

19:03 Rozsiahle mimoriadne opatrenia, ktoré platia už druhý týždeň, decimujú Slovenskú ekonomiku.

Štyri slovenské automobilky a spolu s nimi desiatky ďalších priemyselných závodov stoja, zatvorené sú aj malé podniky, prevádzky, bary či reštaurácie, mnoho živnostníkov stratila pre opatrenia svoj príjem. A vyzerá to tak, že opatrenia budú trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Ako chce vláda zachrániť slovenskú ekonomiku? Viac si prečítajte tu >>

18:46 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zvažuje využiť na ďalšie repatriácie Slovákov v zahraničí letku ministerstva vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Let si však budú musieť repatriované osoby hradiť. Dôvod spoplatnenia vysvetľuje štátny tajomník ministerstva Martin Klus ako férovosť voči ostatným občanom, či už v zahraničí alebo aj doma.

Klus zároveň uviedol, že bude letka ministerstva použitá iba v prípadoch, že sa nenaruší prípadný dovoz medicínskeho materiálu.

18:17 Nelichotivá situácia v Taliansku pokračuje, na ochorenie Covid-19 zomrelo ďalších 662 ľudí. Oproti včerajším číslam je to len mierny pokles, v stredu hlásili z krajiny 683 obetí.

Celkový počet mŕtvych v Taliansku stúpol na 8165. Pozitívne testovaných je 62 013 ľudí, čo predstavuje nárast o 4492 v porovnaní so stredou.

Celkový počet infikovaných osôb - vrátane obetí a uzdravených (10 361) - dosiahol 80 539. Taliansko tak v počte pozitívne testovaných čoskoro dostihne Čínu (81 869).

Skryť Vypnúť reklamu

18:04 Ďalšou krajinou, ktorá už má obeť koronavírusu, je Arménsko. Pacientka mala podľa ministerstva ischemickú chorobu srdca, ako aj iné zdravotné ťažkosti.

Súvisiaci článok Schválili sledovanie mobilov, ako to bude fungovať? Čítajte 

17:55 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii.

Úrad verejného zdravotníctva získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ.

Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady.

17:42 Čína v snahe spomaliť šírenie koronavírusu od soboty dočasne zakáže vstup do krajiny väčšine cudzincov vrátane tých, ktorí majú platné víza či povolenie na pobyt. Výnimku budú mať diplomatickí pracovníci.

Skryť Vypnúť reklamu

17:40 Ministerstvo hospodárstva predstaví podnikateľom prvý balík približne 50 opatrení "v čo najkratšom čase". Následne o nich rozhodne vláda a časť bude musieť schvaľovať parlament.

Informoval o tom odbor komunikácie rezortu hospodárstva po štvrtkovom rokovaní ministra Richarda Sulíka so zástupcami zamestnávateľov a priemyselných komôr. Na rokovaní sa zúčastnil aj minister financií Eduard Heger.

17:32 Afganská vláda nariadila prepustenie približne 10-tisíc väzňov - väčšinou žien, mladistvých a chorých ľudí - s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu.

"Je to zodpovedné rozhodnutie na ochranu zdravia ľudí," uviedol afganský generálny prokurátor Faríd Hamídí na tlačovej konferencii.

17:24 Slovenské liečebné kúpele Piešťany zatvárajú ku koncu marca všetky svoje prevádzky. V súčasnosti ešte fungujú v obmedzenom režime, od 1. apríla budú úplne bez klientov.

Skryť Vypnúť reklamu

O prerušení prevádzky rozhodol manažment spoločnosti.

"Krivka počtu klientov ide dolu. Teraz sú tam už len tí klienti, ktorým pobyt predpísal lekár ako zdravotnú starostlivosť, ktorí dokončujú nastavené liečby a pobyty sú hradené zdravotnými poisťovňami. Tí dokončujú svoje liečebné pobyty," potvrdil na tlačovej konferencii primátor Piešťan Peter Jančovič.

Dodal, že kúpele zamestnancov neprepúšťajú, v rámci mesta podľa neho zatiaľ nebolo ohlásené žiadne hromadné prepúšťanie.

17:15 Česká ministerka financií Alena Schillerová pripravuje podporu pre samostatne zárobkovo činné osoby.

Podľa Schillerovej by mali SZČO počas obmedzenia ich podnikania dostávať 15-tisíc Kč (544 eur) mesačne.

Je to ešte len ticho pred búrkou.

Jens Spahn, nemecký minister zdravotníctva

17:00 Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn si nemyslí, že pandémia v Nemecku už dosiahla svoj vrchol a počíta s narastajúcim zaťažením nemocníc a ambulancií.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to ešte len ticho pred búrkou," povedal Spahn vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s lekármi.

16:56 Stredná odborná škola Policajného zboru v Pezinku sa stala jedným z dočasných karanténnych centier pre repatriovaných Slovákov zo zahraničia.

V stredu ráno tam bolo umiestnených vyše 80 občanov, tí boli repatriovaní z krajín Európskej únie, ako Slovinsko a Česko, ale aj z krajín ako Filipíny či Kambodža. Všetci budú 14 dní v karanténe.

16:53 Lídri krajín najväčších svetových ekonomík skupiny G20 sa na mimoriadnom videosamite dohodli na koordinovanom postupe v boji proti pandémii koronavírusu. Za svoju "absolútnu prioritu" označili zvládnutie jej zdravotných, sociálnych a ekonomických následkov.

Lídri uviedli, že budú čeliť tomuto spoločnému ohrozeniu a že obnovia dôveru, zachovajú finančnú stabilitu a oživia rast. Zaviazali sa, že vyriešia narušenia globálnych dodávateľských reťazcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež požiadali ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk, aby pravidelne spoločne s medzinárodnými inštitúciami koordinovali svoje postupy a aby predložili akčný plán reakcie na pandémiu.

16:50 Česká vláda ponúkla 10-tisíc ochranných odevov pre zdravotníkov v Taliansku a Španielsku - dvoch krajinách, ktoré sú momentálne najviac
postihnuté pandémiou koronavírusu.

"Môžeme si to dovoliť a oni to naliehavo potrebujú," vysvetľoval český minister vnútra Jan Hamáček.

16:47 Vo štvrtok popoludní pristálo štvrté lietadlo s pomocou od dvoch súkromných spoločností a priviezlo 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc ochranných odevov. Určené sú pre Českú a Slovenskú republiku.

16:42 Učitelia a rodičia sa môžu od štvrtka obracať so svojimi otázkami k aktuálnej situácii na odborníkov call centra rezortu školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

K dispozícii im bude v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 na bezplatnom telefónnom čísle 0800 138 033 alebo emailovej adrese helpdesk@iedu.sk.

Call centrum bude môcť vybaviť v priemere 50 až 70 hovorov za hodinu. Momentálne disponuje piatimi pracovníkmi, ktorí vo štvrtok ukončili školenie, aby vedeli adekvátne reagovať na otázky učiteľov aj verejnosti.

16:30 Nemecký minister vnútra Horst Seehofer je proti predčasnému uvoľneniu obmedzení vychádzania.

Obnovenie funkčnosti s tým, že budeme počítať s mnohými mŕtvymi či chorými, ktorí sa síce uzdravia, ale budú mať trvalé následky, pre mňa neprichádza do úvahy.

Horst Seehofer, nemecký minister vnútra

K zmierneniu prísnych opatrení by podľa neho nemalo dôjsť ani z ekonomických dôvodov. Tie by nemali mať prednosť pred životmi ľudí.

"Obnovenie funkčnosti s tým, že budeme počítať s mnohými mŕtvymi či chorými, ktorí sa síce uzdravia, ale budú mať trvalé následky, pre mňa neprichádza do úvahy," povedal Seehofer.

Skryť Vypnúť reklamu

16:28 Nemocnica Poprad získala od viacerých darcov rúška a ďalšie ochranné pomôcky, ktorých mala nedostatok.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda s tým, že pomoc neustále pribúda a budú ju aj naďalej prijímať, lebo nikto nevie, na čo sa ďalej pripraviť a čo môžu očakávať.

16:18 Slovenský živnostenský zväz požiadal listom premiéra Matoviča o urýchlené stretnutie a prerokovanie opatrení na pomoc živnostníkom.

Živnostenský zväz rozšíril svoje požiadavky zo 14. marca o štátnu kompenzáciu príjmov samostatne zárobkovo činných osôb a o štátny príspevok na úhradu miezd zamestnancom, ktorým živnostníci a malé podniky pre zatvorené prevádzky nemôžu prideľovať prácu.

16:14 Vo Fakultnej nemocnici Hradec Králové zomrel 80-ročný muž nakazený koronavírusom. Mal vážnu onkologicko-hematologickú diagnózu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:09 Od piatka 27. marca platí povinná 14-dňová karanténa aj pre Slovákov, ktorí pracujú v Poľsku. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Do 13. apríla je možné prekročiť slovensko-poľskú hranicu na dvoch cestných priechodoch: Barwinek - Vyšný Komárnik a Chyžné - Trstená.

Zároveň je pri návrate zo zahraničia možné využiť Česko ako tranzitnú krajinu. Vyplýva to z uznesenia českej vlády, ktorým boli stanovené výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na ich územie.

16:05 "Karanténa musí byť oveľa dôslednejšia. Ľudia sú v domácnostiach, kde nakazia svojich rodinných príslušníkov. Mohli by sme využiť prázdne hotely, kde by boli izolovaní v izbách," hovorí minister hospodárstva Richard Sulík.

Vláda chce prijímať aj ďalšie opatrenia na zmiernenie dopadov pre podnikateľov. Ako pomôcť reštauráciám a umelcom, ktorí sú na tom momentálne najhoršie? Ako bude vyzerať karanténna PN-ka?

Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Načítavam video...

15:59 Situácia negatívne zasiahla aj železničnú dopravu. Tržby Železničnej spoločnosti Slovensko spolu s poklesom cestujúcich spadli o viac ako 80 percent. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia zasa eviduje pokles tržieb oproti plánu o približne 10 percent.

15:56 Belgické ministerstvo zdravotníctva očakáva, že vrchol pandémie krajinu ešte len čaká, pričom mnohé bude záležať od toho, ako budú občania dodržiavať opatrenia obmedzujúce sociálne kontakty.

"Vrchol očakávame na začiatku apríla za predpokladu, že sme všetci zredukovali svoje sociálne kontakty o 50 percent," uviedol Steven van Gucht, vedúci oddelenia vírusových ochorení Belgického inštitútu pre zdravotníctvo.

Skryť Vypnúť reklamu

15:51 Vo Francúzsku bolo podaných šesť žalôb proti vláde za to, že nekonala dostatočne rýchlo pri zastavení šírenia koronavírusu.

Žaloby podali jednotlivci aj skupiny, požadujúc stíhanie ministrov vlády za zabitie, ohrozenie ľudí a neposkytnutie pomoci ľuďom v ohrození.

Vo Francúzsku podľahlo ochoreniu COVID-19 vyše 1300 ľudí. Potvrdených je viac ako 25-tisíc prípadov nákazy.

15:30 Real Madrid sprístupnil priestory svojho futbalového štadióna na boj proti pandémii. Santiago Bernabeu poslúži ako sklad zdravotníckeho materiálu.

15:26 Počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol vo Švajčiarsku 10.714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí na COVID-19. Od stredy sa počet infikovaných zvýšil o 949 a pribudlo aj 58 úmrtí.

Súvisiaci článok Pápež mal negatívny test na koronavírus Čítajte 

15:12 Pápež František absolvoval test, ktorého výsledok bol negatívny.

Skryť Vypnúť reklamu

Stav pápeža preverili lekári po zistení, že novým koronavírusom sa nakazil vysoko postavený hodnostár, ktorý vo Vatikáne dlhodobo žije v tej istej budove.

Z Talianska medzitým hlásili aj globálne prvé úmrtie katolíckeho biskupa. Angelo Moreschi, ktorý pôsobil v Etiópii, zomrel ešte v stredu vo veku 67 rokov vo svojom domovskom meste Brescia.

15:03 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili, stúpol za uplynulých 24 hodín o 1019 (16 percent) na 7431. Za toto obdobie pribudlo aj 78 nových úmrtí.

14:50 Najstaršie atletické podujatie na Slovensku, 73. ročník Národného behu Devín – Bratislava, sa neuskutoční v plánovanom termíne 19. apríla.

"Z dôvodu preventívnych opatrení sa 73. ročník Národného behu Devín - Bratislava neuskutoční v plánovanom termíne. O ďalších krokoch budeme informovať v najbližšom čase," spresnili organizátori.

Skryť Vypnúť reklamu

14:35 Japonsko zakáže vstup na svoje územie cudzincom cestujúcim z 21 európskych krajín a Iránu. Nariadenie bude platiť od piatka do konca apríla. Rovnaké opatrenie je v platnosti pre Južnú Kóreu a Čínu.

14:19 Dva týždne po tom, ako švédska Agentúra verejného zdravia zvýšila riziko šírenia koronavírusu v komunite na najvyšší stupeň, sú v krajine stále otvorené školy aj reštaurácie.

Súvisiaci článok Švédsko nezatvára bary. Ochrániť ho má kultúra dôvery Čítajte 

Verejné zhromaždenia sú zakázané len vtedy, ak sa na nich zúčastňuje 500 a viac ľudí, hranice síce vláda sama od seba nezavrela, no urobili to susedné štáty.

Nespustili sa ani žiadne povinné karantény, ľudia bez príznakov choroby chodia do práce, často v preplnených prostriedkoch verejnej dopravy. To napriek tomu, že aj Švédsko je rovnako ako ostatné európske štáty zasiahnuté pandémiou. V krajine majú viac ako 2300 potvrdených nakazených a 41 obetí.

Švédi však veria, že ich pred najhorším ochráni ich kultúra dôvery.

14:14 Európsky úrad Svetovej zdravotníckej organizácie zaznamenal "povzbudivé náznaky", keďže Taliansko hlásilo nižšiu mieru nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

"Hoci situácia zostáva veľmi vážna, začíname pozorovať niektoré povzbudivé náznaky. V Taliansku, ktoré má najvyšší počet prípadov v tomto regióne, práve zaznamenali o niečo nižšiu rýchlosť šírenia nákazy, aj keď je stále príliš skoro povedať, že pandémia v tejto krajine vrcholí," konštatoval regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge na tlačovej konferencii.

14:12 Už 37 lekárov podľahlo v Taliansku chorobe COVID-19.

Informovala o tom stanica CNN na základe informácií Talianskej zdravotníckej federácie. Podľa údajov Univerzity Johna Hopkinsa v novom epicentre koronavírusu SARS-CoV-2 v Taliansku zaznamenali viac ako 70 000 prípadov nakazenia a počet mŕtvych presiahol 7000.

14:08 Nemecko testuje na koronavírus až 500-tisíc ľudí týždenne. To pomáha znižovať úmrtnosť na chorobu COVID-19 v krajine.

"Dôvodom, prečo máme takú nízku úmrtnosť, je, že vykonávame obrovské množstvo diagnostických testov," povedal Christian Drosten, hlavný virológ berlínskej univerzitnej nemocnice Charité.

13:21 Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že Slovensko má oficiálne dvoch vyliečených ľudí nakazených koronavírusom.

Pripomenul, že za vyliečeného sa považuje človek, ktorý po prepustení z nemocnice absolvoval domácu karanténu a bol dvakrát negatívne testovaný.

13:03 Cena za odber je šesť eur a 42 eur za samotný test, upresnil premiér.

12:36 Súkromné laboratóriá zabezpečia zvoz vzoriek do všetkých laboratórií bez ohľadu na to, kto dané laboratórium prevádzkuje, povedal premiér.

Nový model testovania sa spúšťa od piatka.

12:33 Premiér Igor Matovič po stretnutí so zástupcami slovenských laboratórií uviedol, že do testovania zapoja aj súkromné zariadenia. Tým sa zdvihne kapacita na 3000 testov denne.

Pripomenul, že idú zmeniť systém odoberania vzoriek. Pred každou slovenskou nemocnicou budú zriadené odberové miesta.

12:25 Neplánované mestské zastupiteľstvo v Košiciach sa vo štvrtok uskutočnilo za prísnych hygienických opatrení v čase vyhlásenenej mimoriadnej situácie z dôvodu zamedzenia šírenia nového koronavírusu.

Súvisiaci článok Košickí poslanci rokovali o opatreniach počas pandémie. Najviac zaujala Kovačevičová Čítajte 

Zvolané bolo, aby sa predovšetkým schválili opatrenia na pomoc obyvateľom vo výške 2,5 milióna eur, úprava tarify DPMK, zníženie platu primátora a predloženie dvoch žiadostí o nenávratný finančný príspevok (projektová dokumentácia na 2. etapu – 2. časť Modernizácie električkových tratí a projekt Rozvoj energetických služieb.

12:18 Vo Švédsku zaznamenali nárast počtu úmrtí súvisiacich s koronavírusom, ktoré by mohli zmeniť značne uvoľnený prístup, v rámci ktorého zostávajú v krajine otvorené základné školy, reštaurácie a bary.

Podľa zdravotníckych úradov pribudlo vo Švédsku od stredy 18 úmrtí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 62.

11:54 Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku za 24 hodín o 655.

Nákaze doposiaľ v tejto krajine podľahlo viac ako 4000 ľudí.

11:39 Budova Divadla Andreja Bagara v Nitre je síce stále zatvorená, divadlo však funguje naďalej. V období rôznych obmedzení v súvislosti s koronavírusom DAB prostredníctvom online priestoru presúva svoj program z javiska priamo domov k divákom.

Ucelený program im bude pravidelne prinášať pod sloganom Spolu VYhráme.

11:30 Ambulancie lekárov a zubárov fungujú aj v čase epidémie koronavírusu, avšak viaceré v obmedzenom režime. Majú buď skrátené ordinačné hodiny alebo ošetrujú iba akútne prípady.

Súvisiaci článok Bolesť zuba alebo trhanie osmičky: Ako riešiť zubné ošetrenia v čase koronavírusu? Čítajte 

Práve zuby môžu ľudí potrápiť nečakane aj vtedy, keď sa chcú zdržiavať doma. Mnohí si možno kladú otázku, či sa k svojmu zubárovi alebo zubárke vybrať, a čo robiť v prípade, keď mali dlhšie naplánovaný zákrok.

Keďže zubní lekári a lekárky liečia oblasť ústnej dutiny, sú o to viac ohrození novým koronavírusom. Mnohí z nich pritom podľa Slovenskej komory zubných lekárov nemajú k dispozícii respirátory či dezinfekciu.

11:27 Mestská časť Bratislava - Staré Mesto rodičom vráti poplatky za materské a základné školy. Staré Mesto bude vyberať len poplatky za služby, ktoré boli poskytnuté.

Mestská časť musí dodržiavať všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje, že poplatky je potrebné vyberať a na konci roka budú zúčtované a vrátené naspäť. To znamená, že v čase, keď neboli služby materskej školy či školskej družiny poskytnuté, poplatok nebude účtovaný.

11:22 Deväťdesiatsedemročná Kórejčanka sa úplne vyliečila z choroby COVID-19 vyvolanej novým druhom koronavírusu a prepustili ju z nemocnice. Žena je najstaršou známou osobou v krajine, ktorá sa vyliečila z tohto potenciálne smrteľného ochorenia.

10:58 Lídrov najsilnejších ekonomík sveta čaká vo štvrtok virtuálna konferencia, počas ktorej by sa mali pokúsiť dohodnúť na spoločnom postupe v súvislosti s rýchlym šírením nového koronavírusu, v dôsledku ktorého krachujú firmy a viac ako štvrtina obyvateľstva sveta je v domácej izolácii.

10:56 Trvalý euroval známy pod skratkou ESM sa preslávil počas poslednej finančnej krízy, keď sa ním zachraňovalo Grécko a problémové európske banky.

Súvisiaci článok Koronavírus ohrozuje ekonomiku. Pomôže nám euroval? Čítajte 

Dnes sa záchranný fond eurozóny opäť spomína v súvislosti s tým, ako ho využiť na sanovanie obrovských ekonomických strát, ktoré prinesú opatrenia súvisiace so šírením epidémie COVID-19.

10:54 V sobotu 28. marca o 20:30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. Každoročné podujatie, ktoré prebieha paralelne vo všetkých krajinách, sa v dôsledku pandémie koronavírusu presunie na sociálne siete.

Počas Hodiny Zeme bolo tradíciou zhasnutie osvetlenia všetkých pamiatok. Dominanty veľkomiest a svetových metropol tak ostali zahalené v tme. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si dôležitosť ochrany prírody, Zeme a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov.

10:32 Slovensko má desať nových prípadov ľudí infikovaných koronavírusom. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 226. Negatívne testovaných bolo 325.

Stručný popis potvrdených prípadov:

 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 • žena, okres Partizánske
 • muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie
 • žena, okres Považská Bystrica
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda
 • žena, karanténa Gabčíkovo
 • muž, karanténa Gabčíkovo
 • muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava
 • muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska
 • žena, okres Zlaté Moravce

10:28 Vlaky dopravcu RegioJet na trase Bratislava-Komárno meškajú.

Dôvodom je stojaci vlak Os 4313 v Bratislave, do ktorého museli privolať políciu. Problémom je cestujúci, ktorí si odmieta nasadiť ochranné rúško a napáda personál vlaku.

09:54 Moskovský primátor Sergej Sobianin nariadil zavrieť kaviarne a reštaurácie a prestať s poskytovaním služieb - napríklad v kaderníckych či kozmetických salónoch.

V dňoch 28. marca až 5. apríla budú v Moskve zavreté všetky obchody s výnimkou potravín, lekární a drogérií.

Sobianin súčasne Moskovčanom dôrazne odporučil, aby počas karantény nenavštevovali miesta náboženského kultu, aj keď pravoslávne chrámy, kresťanské kostoly, mešity a synagógy v meste nie sú zavreté.

09:51 V Česku už týždeň platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa.

Súvisiaci článok Rúško nesmie ísť dole. Českým fajčiarom hrozí desaťtisícová pokuta Čítajte 

Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu do 10-tisíc korún (364 eur).

09:40 Na území Rakúska pribudlo za posledný deň vyše 600 potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu, ktorých bolo celkove k štvrtkovému ránu zaznamenaných už 5888. Oficiálny počet úmrtí v dôsledku tejto nákazy medzitým v krajine vzrástol z 30 na 34.

09:32 V Českej republike bolo vo štvrtok ráno potvrdených 1775 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Šesť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí. Vykonaných bolo 26 698 testov.

09:31 Thajsko počas uplynulých 24 hodín zaznamenalo 111 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet prípadov dosiahol 1045.

Južná Kórea zase potvrdila 104 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím ich počet stúpol na 9241. Chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo za posledných 24 hodín šesť ľudí, čím sa počet úmrtí na toto ochorenie zvýšil na 132.

09:09 Štátny pedagogický ústav zriaďuje poradenský servis a odporúčania pre školy v súvislosti s prerušením vyučovania v materských, základných a stredných školách.

Poradenský servis pre školy vznikol v dôsledku zabezpečenia kontinuity v plnení štátnych vzdelávacích programov v súvislosti s prerušením výuky v materských, základných a stredných školách. Zapríčinené je to šírením respiračného ochorenia COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus.

Otázky je podľa ŠPÚ možné adresovať na spu@statpedu.sk.

08:47 Testy siedmich púchovských obvodných lekárov, ktorí sú od začiatku týždňa v karanténe, nepotvrdili nákazu koronavírusom.

Potvrdila to lekárka Lucie Ďurkechová, patriaca do skupiny zdravotníkov, u ktorých sa preverovalo podozrenie na nákazu po tom, čo ju odhalili u ich kolegu. Napriek negatívnemu výsledku testov zostávajú lekári v karanténe a ich ambulancie zatvorené.

08:40 Slovenská polícia upozorňuje, že maďarská strana spomalila až úplne zastavila prechod a vstup kamiónovej dopravy na svoje územie. To bude mať výrazné následky na dopravnú situáciu na území Slovenskej republiky - predovšetkým v okolí otvorených hraničných priechodov.

Slovenskí policajti spravia všetko preto, aby kamióny odkláňali na parkoviská, odpočívadlá a krajnice, píše polícia na Facebooku.

08:35 Koronavírus môže ohroziť aj termín dokončenia toľko očakávaného diaľničného úseku D3 na Kysuciach.

Súvisiaci článok Na stavbe pracuje okolo dvesto ľudí Čítajte 

„Práce aktuálne pokračujú podľa plánu a doterajšie nariadenia a opatrenia zatiaľ výrazne nenarušili výstavbu na tomto úseku D3. Pokiaľ by ale došlo k sprísneniu podmienok a nariadení ÚVZ SR a krízového štábu, nemožno vylúčiť ani posunutie lehoty výstavby,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

08:30 Rusko pre pandémiu od piatka pozastaví všetky medzinárodné lety. Nariadenie sa však nebude týkať letov, ktoré privezú ruských občanov z cudziny.

08:22 Americký Senát v noci schválil najväčší záchranný balík pre tamojšiu ekonomiku postihnutú koronavírusovou krízou. Návrh zákona prešiel pomerom hlasov 90:0.

Dohoda o návrhu zákona o mimoriadnej finančnej pomoci, ku ktorej dospeli demokrati, republikáni a Biely dom, teraz poputuje do Snemovne reprezentantov - dolnej komory amerického Kongresu -, pričom ju musí následne podpísať aj prezident Donald Trump.

V USA do stredy večera zomrelo 1 041 nakazených osôb. Celkovo USA evidujú takmer 70-tisíc prípadov nákazy.

08:20 V Číne zaznamenali za posledných 24 hodín 67 nových prípadov ochorenia COVID-19, vo všetkých prípadoch išlo o nedávno "privezené" nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zo zahraničia. Ide o nárast oproti predchádzajúcemu dňu, keď evidovali 47 nových prípadov, taktiež to boli všetko cestujúci prichádzajúci zo zahraničia.

08:19 Dobré ráno, vitajte na sme.sk, pokračujeme v podrobnom spravodajstve o pandémii nového koronavírusu. Tu je krátky sumár zo stredy:

 • 447 000 + prípadov a viac než 19 000 mŕtvych
 • 2,6 miliardy ľudí, ktorí môžu vychádzať z domovov len v nevyhnutných prípadoch
 • WHO varuje pred poľavovaním obmedzení

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 2. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 3. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 8. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 2. Dáma s pávím pierkom
 3. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 4. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 7. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 8. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 19 131
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 041
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 301
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 812
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 614
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 553
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 162
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 732
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 143
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 720
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná snímka.

Spomeňme si na katalóg plesní pre Pellegriniho a žoviálneho marxistu Paľka Pašku s vilou v parku.

24. feb
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka s ochranným rúškom počas ústneho pojednávania pred disciplinárnou komisiou Generálnej prokuratúry SR v Bratislave.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

55m
Očkovanie vo Veľkej Británii.

Výsledky z Izraela, Veľkej Británie a USA.

24. feb

Neprehliadnite tiež

Na odhlasovanie návrhu má koalícia dostatok hlasov.

52m

Parlament bude o predĺžení núdzového stavu v piatok o 11. hodine.

56m
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka s ochranným rúškom počas ústneho pojednávania pred disciplinárnou komisiou Generálnej prokuratúry SR v Bratislave.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

55m
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Na potrebe zmeniť súdnu mapu sa zhoduje aj odborná verejnosť.

2 h