SME
Nedeľa, 31. máj, 2020 | Meniny má Petronela, PetranaKrížovkyKrížovky

Vláda rozšírila núdzový stav aj na zariadenia sociálnych služieb

Vláda schválila viacero opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.

Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda.

Rozšíri sa núdzový stav

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Pribudlo 43 prípadov, jeden pacient je v kritickom stave Čítajte 

Núdzový stav sa rozširuje na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ošetrovateľskej starostlivosti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb, ktorými sú zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

S účinnosťou od soboty vláda ukladá pracovnú povinnosť zamestnancom týchto zariadení. Týmto osobám zároveň zakazuje od soboty uplatňovanie práva na štrajk.

Schválili opatrenia krízového štábu

Vláda v piatok s pripomienkami schválila opatrenia vyplývajúce z utorkového zasadnutia Ústredného krízového štábu. Jednotlivé opatrenia predstavil v utorok premiér Igor Matovič.

Hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi kabinet podľa pôvodne predloženého uznesenia uložil vypracovať odporúčanie, aby fyzické osoby na verejnosti dodržiavali dvojmetrový odstup, ak je to možné, a stanovil podmienky a výnimky z tohto odporúčaného opatrenia.

Mal by tiež vypracovať krízový plán pre potravinárske prevádzky a vyčleniť nákupný čas v obchodoch iba pre starobných dôchodcov nad 65 rokov veku, a to od 9.00 h do 12.00 h.

Hlavný hygienik by mal tiež vydať opatrenie, ktorým sa odporučí od 30. marca tohto roka merať telesnú teplotu pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov, a ktorým sa uložia usmernenia, ako postupovať pri nameraní zvýšenej telesnej teploty.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším opatrením by sa malo zakázať vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest.

V spolupráci s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom by mal hlavný hygienik vydať opatrenie, v ktorom dočasne pozastaví poskytovanie služieb sociálneho charakteru, teda uzatvorí denné stacionáre.

Uzatvoriť sa majú v nedeľu aj všetky maloobchodné prevádzky a všetky predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti, predajne potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, predajne drogérie, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie.

Odbery pred nemocnicami

Minister zdravotníctva má za úlohu bezodkladne v spolupráci s hlavným hygienikom zriadiť exteriérové stacionárne alebo mobilné odberové miesta pred každou nemocnicou, kde sa momentálne už robia odbery, do 30. marca zabezpečiť samostatné nemocničné budovy alebo pavilóny na príjem a liečbu pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 a vykonať reprofilizáciu všetkých zdravotníckych zariadení.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister dopravy má bezodkladne pozastaviť bezplatnú prepravu vo vlakoch pre študentov do konca uzavretia školských zariadení, rovnako predĺžiť lehoty na kolaudácie a návrh na dočasné neplynutie lehôt.

Bezplatná vnútroštátna vlaková preprava vo vozňoch 2. triedy pre deti do pätnásť rokov veku, žiakov a študentov denného štúdia do 26 rokov veku bude dočasne pozastavená od 1. apríla 2020.

Minister vnútra má za úlohu bezodkladne určiť a prijať výnimku pre národnú a medzinárodnú dopravu u kamiónov pre transport živých zvierat, potravín, obalov a technológií na potraviny, takisto priebežne v spolupráci s rezortom obrany zabezpečiť prítomnosť príslušníkov Policajného zboru a Ozbrojených síl Slovenskej republiky pred zdravotníckymi zariadeniami, ak o to požiadajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimka na lieky Darunavir a Ribavirin

Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí uložila vláda bezodkladne úlohu rokovať o výnimke na dovoz liekov Darunavir a Ribavirin, do konca marca má rezort diplomacie vypracovať analýzu opatrení boja proti ochoreniu COVID-19 zo zahraničia ("best practices").

Úlohou ministra obrany je určiť príslušníkov ozbrojených síl, ktorí by mohli byť v prípade potreby preškolení na odbornosť "sanitár".

Ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uložil kabinet do 30. marca úlohu v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv pripraviť návrh zmeny skladby potravinových zásob životne dôležitých potravín pre prípad núdzového stavu v oblasti zásobovania potravinami.

Vláda a takisto ďalšie orgány majú za úlohu dôrazne vyzývať dôchodcov, aby obmedzili dopravu vo vlakoch a obmedzili pohyb vonku len na nevyhnutné prípady, rovnako vyzývajú samosprávy, aby pri riešení krízovej situácie zriaďovali telefónne linky pre dôchodcov pre zabezpečenie objednania si potravín.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko žiada o zvýšenie úverových rámcov

Slovenská republika žiada Rozvojovú banku Rady Európy (RB RE) a Európsku investičnú banku (EIB) o zvýšenie úverových rámcov. Vyplýva to z návrhu dodatkov k rámcovým dohodám medzi Slovenskom a RB RE, respektíve medzi Slovenskom a EIB, ktoré v piatok na svojom rokovaní schválila vláda.

RB RE by mala Slovensku umožniť navýšenie čerpania rámcového úveru, a to o 300 miliónov eur, s termínom čerpania rámcového úveru do 31. decembra 2023. Celková výška úveru Slovenska voči RB RE sa tak zvýši na 600 miliónov eur.

Dlžníkom a oficiálnym žiadateľom rámcového úveru je Slovenská republika, zastúpená ministerstvom financií, pričom spolufinancované budú projekty ministerstva životného prostredia (OP Kvalita životného prostredia) a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (Integrovaný regionálny OP).

Skryť Vypnúť reklamu

Riadenie, reporting a monitorovanie financovania projektov RB RE bude založené na rovnakých požiadavkách, aké vyžaduje EÚ.

Samotné schválenie zvýšenia výšky úveru od RB RE v sume 300 miliónov eur vládou Slovenska a podpis návrhu dohody o dodatku k rámcovej zmluve nebude mať podľa rezortu financií vplyv na zvýšenie dlhu verejnej správy.

Od EIB aktuálne ministerstvo financií, v spolupráci s ministerstvom dopravy a výstavby, pripravuje podklady na čerpanie úveru v hodnote asi 200 miliónov eur.

Rámcový úver z EIB je určený na spolufinancovanie projektov v rámci Operačného programu (OP) Integrovaná infraštruktúra. "Vzhľadom na to, že k čerpaniu finančných prostriedkov EÚ v programovom období 2014 až 2020 dochádza pomalším tempom, ako sa pôvodne očakávalo, nebolo možné do 6. novembra 2019 načerpať všetky finančné prostriedky z rámcového úveru EIB určené na spolufinancovanie EÚ projektov. Po rokovaniach medzi EIB a ministerstvom financií sa podarilo dospieť k vzájomnej dohode, na základe ktorej bude môcť Slovensko čerpať finančné prostriedky z rámcového úveru od EIB do 30. septembra 2023," uzavrel rezort financií.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 3. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 4. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Mýty a fámy o vodárňach
 2. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 3. Ako vyberať AKU techniku?
 4. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 5. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 8. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 9. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 10. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 25 025
 2. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 23 558
 3. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 19 243
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 765
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 986
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 946
 7. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 9 519
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 436
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 303
 10. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 282
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V kauze vraždy Kuciaka by mal na súde vypovedať kriminalista

Mikulaj mal vypovedať už v máji. Kriminalista mal byť vypočúvaný ako svedok, nie znalec.

Marian Kočner v debate so svojim obhajcom Marekom Parom.

Ministerstvo chce posilniť kompetencie všeobecných lekárov a sestier

Cieľom ministerstva je podľa Krajčího zatraktívniť prácu všeobecných lekárov.

Minister Krajčí.

Krajniak: Koalícia nebude mať kandidáta na generálneho prokurátora

Pellegrini tvrdí, že koalície chce spolitizovať voľbu generálneho prokurátora.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Robert Fico (v popredí) a Peter Pellegrini.