Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.
Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom.
Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda.
Rozšíri sa núdzový stav

Núdzový stav sa rozširuje na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ošetrovateľskej starostlivosti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb, ktorými sú zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.
S účinnosťou od soboty vláda ukladá pracovnú povinnosť zamestnancom týchto zariadení. Týmto osobám zároveň zakazuje od soboty uplatňovanie práva na štrajk.
Schválili opatrenia krízového štábu
Vláda v piatok s pripomienkami schválila opatrenia vyplývajúce z utorkového zasadnutia Ústredného krízového štábu. Jednotlivé opatrenia predstavil v utorok premiér Igor Matovič.
Hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi kabinet podľa pôvodne predloženého uznesenia uložil vypracovať odporúčanie, aby fyzické osoby na verejnosti dodržiavali dvojmetrový odstup, ak je to možné, a stanovil podmienky a výnimky z tohto odporúčaného opatrenia.
Mal by tiež vypracovať krízový plán pre potravinárske prevádzky a vyčleniť nákupný čas v obchodoch iba pre starobných dôchodcov nad 65 rokov veku, a to od 9.00 h do 12.00 h.
Hlavný hygienik by mal tiež vydať opatrenie, ktorým sa odporučí od 30. marca tohto roka merať telesnú teplotu pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov, a ktorým sa uložia usmernenia, ako postupovať pri nameraní zvýšenej telesnej teploty.
Ďalším opatrením by sa malo zakázať vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest.
V spolupráci s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom by mal hlavný hygienik vydať opatrenie, v ktorom dočasne pozastaví poskytovanie služieb sociálneho charakteru, teda uzatvorí denné stacionáre.
Uzatvoriť sa majú v nedeľu aj všetky maloobchodné prevádzky a všetky predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti, predajne potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, predajne drogérie, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie.
Odbery pred nemocnicami
Minister zdravotníctva má za úlohu bezodkladne v spolupráci s hlavným hygienikom zriadiť exteriérové stacionárne alebo mobilné odberové miesta pred každou nemocnicou, kde sa momentálne už robia odbery, do 30. marca zabezpečiť samostatné nemocničné budovy alebo pavilóny na príjem a liečbu pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 a vykonať reprofilizáciu všetkých zdravotníckych zariadení.
Minister dopravy má bezodkladne pozastaviť bezplatnú prepravu vo vlakoch pre študentov do konca uzavretia školských zariadení, rovnako predĺžiť lehoty na kolaudácie a návrh na dočasné neplynutie lehôt.
Bezplatná vnútroštátna vlaková preprava vo vozňoch 2. triedy pre deti do pätnásť rokov veku, žiakov a študentov denného štúdia do 26 rokov veku bude dočasne pozastavená od 1. apríla 2020.
Minister vnútra má za úlohu bezodkladne určiť a prijať výnimku pre národnú a medzinárodnú dopravu u kamiónov pre transport živých zvierat, potravín, obalov a technológií na potraviny, takisto priebežne v spolupráci s rezortom obrany zabezpečiť prítomnosť príslušníkov Policajného zboru a Ozbrojených síl Slovenskej republiky pred zdravotníckymi zariadeniami, ak o to požiadajú.
Výnimka na lieky Darunavir a Ribavirin
Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí uložila vláda bezodkladne úlohu rokovať o výnimke na dovoz liekov Darunavir a Ribavirin, do konca marca má rezort diplomacie vypracovať analýzu opatrení boja proti ochoreniu COVID-19 zo zahraničia ("best practices").
Úlohou ministra obrany je určiť príslušníkov ozbrojených síl, ktorí by mohli byť v prípade potreby preškolení na odbornosť "sanitár".
Ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uložil kabinet do 30. marca úlohu v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv pripraviť návrh zmeny skladby potravinových zásob životne dôležitých potravín pre prípad núdzového stavu v oblasti zásobovania potravinami.
Vláda a takisto ďalšie orgány majú za úlohu dôrazne vyzývať dôchodcov, aby obmedzili dopravu vo vlakoch a obmedzili pohyb vonku len na nevyhnutné prípady, rovnako vyzývajú samosprávy, aby pri riešení krízovej situácie zriaďovali telefónne linky pre dôchodcov pre zabezpečenie objednania si potravín.
Slovensko žiada o zvýšenie úverových rámcov
Slovenská republika žiada Rozvojovú banku Rady Európy (RB RE) a Európsku investičnú banku (EIB) o zvýšenie úverových rámcov. Vyplýva to z návrhu dodatkov k rámcovým dohodám medzi Slovenskom a RB RE, respektíve medzi Slovenskom a EIB, ktoré v piatok na svojom rokovaní schválila vláda.
RB RE by mala Slovensku umožniť navýšenie čerpania rámcového úveru, a to o 300 miliónov eur, s termínom čerpania rámcového úveru do 31. decembra 2023. Celková výška úveru Slovenska voči RB RE sa tak zvýši na 600 miliónov eur.
Dlžníkom a oficiálnym žiadateľom rámcového úveru je Slovenská republika, zastúpená ministerstvom financií, pričom spolufinancované budú projekty ministerstva životného prostredia (OP Kvalita životného prostredia) a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (Integrovaný regionálny OP).
Riadenie, reporting a monitorovanie financovania projektov RB RE bude založené na rovnakých požiadavkách, aké vyžaduje EÚ.
Samotné schválenie zvýšenia výšky úveru od RB RE v sume 300 miliónov eur vládou Slovenska a podpis návrhu dohody o dodatku k rámcovej zmluve nebude mať podľa rezortu financií vplyv na zvýšenie dlhu verejnej správy.
Od EIB aktuálne ministerstvo financií, v spolupráci s ministerstvom dopravy a výstavby, pripravuje podklady na čerpanie úveru v hodnote asi 200 miliónov eur.
Rámcový úver z EIB je určený na spolufinancovanie projektov v rámci Operačného programu (OP) Integrovaná infraštruktúra. "Vzhľadom na to, že k čerpaniu finančných prostriedkov EÚ v programovom období 2014 až 2020 dochádza pomalším tempom, ako sa pôvodne očakávalo, nebolo možné do 6. novembra 2019 načerpať všetky finančné prostriedky z rámcového úveru EIB určené na spolufinancovanie EÚ projektov. Po rokovaniach medzi EIB a ministerstvom financií sa podarilo dospieť k vzájomnej dohode, na základe ktorej bude môcť Slovensko čerpať finančné prostriedky z rámcového úveru od EIB do 30. septembra 2023," uzavrel rezort financií.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?