SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Osady s pozitívnymi prípadmi uzavrú (minúta po minúte)

Obmedzenie pohybu a kolóny vyvolali trenice v koalícii.

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku>>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať spolu s nami naživo (minúta po minúte):

23:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:55 Uzavretie osád sa týka mesta Krompachy, kde sú to tri lokality, a potom dve blízke obce Bystrany a Žehra.

22:25 Matovič označil uzavretie osád za štandardné epidemiologické opatrenie, používané všade vo svete, kde je vysoký výskyt nejakej nákazy.

Karanténu bude zabezpečovať armáda a polícia v spolupráci so samosprávami. Ľudia v karanténe majú mať zabezpečenú zdravotnú starostlivosť a zásobovanie.

Zároveň sa rozšíri v počet armádnych tímov, ktoré zabezpečujú odber vzoriek v osadách zo štyroch na osem.

22:22 Osady, kde žijú ľudia s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, budú uzavreté. V stredu večer na brífingu v Krompachoch o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Pozitívne prípady potvrdili v piatich lokalitách na Spiši.

22:17 Koronavírus má aj najstarší syn srbského prezidenta Aleksandara Vučiča. Dvadsaťdvaročného Danila Vučiča museli hospitalizovať na klinike infekčných chorôb. Bližšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

21:50 Americký štát New York zaznamenal 779 nových úmrtí za 24 hodín. Ide o zatiaľ najvyšší denný prírastok. Spolu ochoreniu podľahlo 6268 ľudí.

Guvernér Andrew Cuomo povedal, že aj napriek nárastu počtu obetí sa rýchlosť denného nárastu hospitalizovaných pacientov spomaľuje.

Dodal, že ak sa tempo rastu bude naďalej spomaľovať, situácia v nemocniciach sa v priebehu najbližších dvoch týždňov stabilizuje.

21:42 Po skončení krízového štábu avizoval Úrad vlády tlačový brífing pred obecným úradom v Bystranoch. Mal sa začať okolo 20. hodiny, rokovanie sa však naťahuje a podľa aktuálnych informácií bude až okolo 22. hodiny v Krompachoch.

Okrem Matoviča majú na brífingu vystúpiť aj minister obrany Jaroslav Naď, hlavný hygienik Ján Mikas a europoslanec Peter Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

21:26 Kňazi v poľských mestách nasledovali príklad svojich kolegov v USA a od minulého týždňa začali spovedať tak, že veriaci pri sviatosti zmierenia sedia za volantom svojho auta.

Ako v stredu uviedla agentúra AFP, tento spôsob bol zvolený, aby sa poľskí katolíci mohli pred Veľkou nocou vyspovedať, a to v situácii, keď sú kostoly v krajine pre epidémiu choroby COVID-19 zavreté.

21:05 Vyľudnené verejné priestranstvá v indických mestách zažívajú inváziu domácich a divých zvierat, ktorá je spôsobená trvajúcimi obmedzeniami voľného pohybu osôb v dôsledku.

Napríklad vo finančnej metropole Bombaj miestni obyvatelia pozorovali pávy sediace na zaparkovaných autách, ktoré vystavovali na obdiv svoje veľkolepé chvostové krovky. V hlavnom meste Naí Dillí sa zasa tlupy opíc vyšplhali po stenách prezidentského paláca a dostali sa až do vnútra areálu.

SkryťVypnúť reklamu

20:46 Francúzsko za posledných 24 hodín zaznamenalo ďalších 541 úmrtí. Ide o údaj o úmrtiach v nemocniciach. Bilanciu obetí epidémie z radov dôchodcov v domovoch s opatrovateľskou službou v stredu pre technické problémy nezverejnili.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je vo vážnom stave 7148 chorých z celkovo 30 375 hospitalizovaných.

Podľa bilancie z utorka od 1. marca, ktorý je označovaný za začiatok epidémie choroby COVID-19 vo Francúzsku, podľahlo komplikáciám vyvolaným koronavírusom už 10 328 ľudí.

20:20 Zbor väzenskej a justičnej stráže od stredy poskytol na základe požiadavky ministerstva vnútra priestory liečebno-rehabilitačného strediska pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia.

"Na základe požiadavky ministerstva vnútra sme poskytli priestory Liečebno-rehabilitačného strediska ZVJS v Omšení pre 76 občanov vracajúcich sa zo zahraničia, ktorým bolo vládou nariadené karanténne umiestnenie do zariadení ministerstiev a ďalších štátnych orgánov a dnešným dňom sa začalo aj s jeho napĺňaním," informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sinológ: Čínska propaganda pri pandémii začína používať ruské postupy Čítajte 

20:05 Fínska vláda oznámila, že dva milióny ochranných masiek kúpených od Číny nie sú vhodné na použitie v nemocniciach.

Fínska ministerka zdravotníctva Aino-Kaisa Pekonenová v utorok po prebratí prvej zásielky dvoch miliónov chirurgických masiek a 230-tisíc respiračných masiek z Číny uviedla, že skôr, ako ich dajú do užívania, budú "skontrolované a testované".

Pri testoch sa ukázalo, že tvárové masky nespĺňajú požadované normy na ochranu proti koronavírusu v nemocničnom prostredí.

20:03 Európsky koncern Airbus pre koronakrízu obmedzuje výrobu dopravných lietadiel zhruba o tretinu.

Napríklad produkcia modelu A350 sa zníži na šesť strojov mesačne a modelu A330neo na dva stroje mesačne. Z modelov A320 a A320neo sa teraz bude mesačne vyrábať 40 strojov, pričom vedenie Airbusu pôvodne plánovalo v roku 2021 zvýšiť ich produkciu na 63 lietadiel mesačne a v nasledujúcich rokoch mala výroba ešte akcelerovať.

SkryťVypnúť reklamu

19:57 Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval pred politizáciou pandémie. Súčasne sa Spojeným štátom poďakoval za veľkorysosť pri financovaní globálnych iniciatív v oblasti zdravia, ako je boj proti pandémii Covid-19.

Reagoval tak na kritiku, ktorú na adresu WHO vyslovil americký prezident Donald Trump, ktorý súčasne pohrozil zastavením platieb pre WHO pre jej údajné nezvládnutie situácie okolo nového koronavírusu.

Tedros však na brífingu v Ženeve vyjadril nádej, že "USA budú naďalej prispievať svojím podielom".

Načítavam video...

19:53 Nič nenasvedčuje tomu, že by pandémia nového koronavírusu v Európe dosiahla už svoj vrchol, vyhlásilo Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom vo Švédsku.

"Napriek počiatočným dôkazom z Talianska a Rakúska, že počet prípadov a úmrtí sa znižuje, v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že sme už (v EÚ/EHP) dosiahli vrchol epidémie," uvádza ECDC v aktualizovanom zhodnotení rizika, ktoré predstavuje šírenie koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako píše agentúra DPA, vysoké počty infikovaných hlásia viaceré krajiny,
ktoré sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ako aj Británia.

"V súčasnej situácii môžeme očakávať kontinuálne šírenie vírusu," povedala riaditeľka ECDC Andrea Ammonová. "Stále je príliš skoro zrušiť všetky opatrenia týkajúce sa fyzického odstupu a odstupu v komunitách v EÚ/EHP a v Británii, hoci tieto prísne opatrenia môžu byť rušivé pre spoločnosť na ekonomickej aj spoločenskej úrovni," dodala.

Nič nenasvedčuje tomu, že by pandémia nového koronavírusu v Európe dosiahla už svoj vrchol.

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb

19:47 Českí poslanci odsúhlasili, že policajti a strážnici budú môcť na mieste ukladať pokuty do 10-tisíc korún (368 eur) za porušenie opatrení na obmedzenie šírenia ochorenia Covid-19, informuje iDNES.cz.

Policajti by mohli pokutovať občanov napríklad za porušenie zákazu voľného pohybu či za nezakrývanie si dýchacích ciest rúškom mimo domova.

SkryťVypnúť reklamu

19:41 Taliansko v stredu zaznamenalo 542 nových úmrtí na ochorenie Covid-19. Ide o nižší denný nárast ako v utorok, keď pribudlo 604 úmrtí, informovala agentúra ANSA s odvolaním sa na údaje civilnej ochrany.

Chorobe Covid-19 alebo komplikáciám s ňou spojenými podľahlo v Taliansku od začiatku pandémie 17 769 osôb. Vírusom sa v Taliansku celkovo infikovalo 95 262 ľudí, čo predstavuje nárast v porovnaní s utorkom o 1195 osôb (deň predtým
o 880).

Z nákazy koronavírusom sa v Taliansku sa zotavilo 26 491 ľudí, čo je o 2099 viac ako utorok - je to najvyšší denný nárast od začiatku vyhlásenia stavu núdze.

Za 24 hodín vykonali v Taliansku rekordných 51 680 odberov vzoriek. Z nich iba 7,4 percenta bolo pozitívnych. Šéf civilnej ochrany Angelo Borrelli konštatoval, že počet vyliečených za posledných desať dní zodpovedá 50 percentám celkového
počtu od začiatku epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

19:38 V Českej republike podľahlo už 99 osôb chorobe Covid-19 a celkovo 5221 ľudí sa nakazilo koronavírusom, ktorý túto chorobu spôsobuje. Od rána tak v Česku pribudlo osem úmrtí a 204 infikovaných, informovalo tamojšie ministerstvo
zdravotníctva.

19:24 Grécki cukrári pripravujú na sviatky čokoládové zajace s ochrannými maskami. Cukrárne a pekárne v Grécku zostali otvorené aj počas obmedzenia voľného pohybu osôb. Grécka pravoslávna cirkev slávi Veľkú noc 19. apríla.

19:16 Zdravotný stav britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý bojuje s novým koronavírusom, sa zlepšuje, zostáva však na jednotke intenzívnej starostlivosti, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na britského ministra financií Rishiho Sunaka. Nasadená liečba podľa Sunaka zaberá a premiér má dobrú náladu.

SkryťVypnúť reklamu

19:11 Švajčiarska vláda rozhodla o predĺžení opatrení v boji proti novému koronavírusu o ďalší týždeň, teda do 26. apríla.

Vo Švajčiarsku pribudlo v stredu za 24 hodín 547 potvrdených prípadov nákazy, ich celkový počet dosiahol 22 789. Doteraz tam zaznamenali 842 úmrtí na ochorenie Covid-19, o 57 viac ako v pondelok, informoval portál 20min.ch s odvolaním sa na
údaje jednotlivých kantónov.

19:08 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na odmeny pre zdravotníkov pôsobiacich počas súčasnej pandémie v prvej línii vyčlení vláda desať miliárd rubľov (viac než 121 miliónov eur).

18:58 Vrtuľník s premiérom Matovičom priletel po pol siedmej večer do Krompách, krízový štáb zasadol na mestskom úrade. Premiér sa stretne s predstaviteľmi troch samospráv, kde v miestnych rómskych osadách pozitívne testovali ľudí, ako aj s predstaviteľmi okolitých miest a obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Približne o 20.00 h., po skončení krízového štábu, avizoval premiér tlačovku.

18:40 Európska komisia vyzvala štáty schengenského priestoru a pridružené štáty, aby predĺžili obmedzenia týkajúce sa ciest do EÚ, informovala vedúca tlačového tímu zastúpenia eurokomisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Komisia naposledy 16. marca vyzvala hlavy štátov a vlád, aby zaviedli dočasné obmedzenie pre nepodstatné cesty do krajín EÚ na počiatočné obdobie 30 dní a nasledujúci deň predstavitelia štátov túto výzvu schválili.

18:30 Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku začala s testovaním vzoriek na prítomnosť ochorenia Covid-19. Po návšteve nemocnice to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že aktuálne dokážu otestovať približne 60 pacientov denne.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ružomberská nemocnica sa pripravuje na najhoršie Čítajte 

K testovaniu vzoriek sa podľa šéfa rezortu obrany postupne pridá aj Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl v zariadení v Ondrašovej, kde budú testovať 50 až 60 ľudí každý deň. Celkovo rezort zabezpečí viac ako sto testovaní denne, povedal Naď.

Minister skontroloval aj pripravenosť Ústrednej vojenskej nemocnice na fungovanie v stave červenej nemocnice. "Keď príde k najhoršiemu, celá nemocnica prejde do červeného módu, to znamená, že postupne tu budú už len pacienti, ktorí sú chorí na Covid-19. V tom čase budeme môcť poskytnúť vyše 60 pacientom kompletnú starostlivosť vrátane ventilácie," konkretizoval s tým, že celkovo bude v nemocnici môcť byť hospitalizovaných až okolo 250 pacientov.

18:24 V Spojenom kráľovstve v stredu pribudlo 938 nových úmrtí na následky ochorenia Covid-19, čo je zatiaľ najvyšší denný nárast. Celkový počet obetí tak prekročil 7000, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

18:00 Slovák Ľubomír Calpaš ostal uväznený na lodi v španielskej Tarragone. Na palube lode je už vyše troch týždňov a nemôže ju opustiť, píše MY Pezinok.

17:54 Pozrite si, ako vyzerá obvykle plná hlavná vlaková stanica v Bratislave a kontrola vo vlaku počas veľkonočného obmedzenia pohybu ľudí.

17:52 Vrtuľník s premiérom letí do mesta Krompachy. Okolo 18.30 h. má pristáť na heliporte.

Súvisiaci článok V osadách na Spiši pribudli desiatky potvrdených prípadov koronavírusu Čítajte 

Krízový štáb bude zasadať na miestnom mestskom úrade.

Premiér sa stretne s predstaviteľmi troch samospráv, kde v rómskych osadách pozitívne testovali ľudí.

V meste Krompachy má byť sedem pozitívnych prípadov. Okrem Krompách majú pozitívne prípady aj v obciach Bystrany a Žehra.

17:46 Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zrejme k titulu posledného európskeho diktátora, ktorým ho už takmer dvadsať rokov častujú zahraničné médiá, pribudne aj titul posledného európskeho lídra, ktorý odmieta zareagovať na pandémiu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vidíte tu vírusy? Lukašenko odporúča vodku či prácu na poli, Bielorusi chodia ďalej na futbal Čítajte 

V krajine vo štvrtok pribudlo ďalších 205 ľudí s pozitívnymi testami, čím ich celkový počet stúpol nad tisíc, no Lukašenko stále trvá na tom, že na zvládnutie situácie nie je potrebné prijímať žiadne špeciálne opatrenia. V krajine pritom na ochorenie COVID-19 zomrelo už trinásť ľudí.

Lukašenko stále trvá na tom, že plamenisté diskusie o koronavíruse v zahraničí sú len "davovou psychózou".

17:42 Vo Veľkej Británii musí ísť do väzenia 34-ročný muž, ktorý ukradol z londýnskej nemocnice tri ochranné masky a navyše porušil súdne nariadenie.

17:40 V Európe zaznamenali už viac ako 750-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje vyše polovicu spomedzi infikovaných na celom svete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov jednotlivých krajín zverejnených do stredy 13.00 h SELČ.

SkryťVypnúť reklamu

Európa je tak aktuálne s prinajmenšom 750 276 zaznamenanými prípadmi infekcie a 58 627 úmrtiami svetadielom, ktorý pandémia koronavírusu zasiahla najviac.

Celosvetovo sa podľa údajov AFP koronavírusom nakazilo už prinajmenšom 1 438 291 ľudí, pričom o život v dôsledku nákazy prišlo celkovo najmenej 82 726 osôb.

AFP pri takejto bilancii tradične pripomína, že skutočný počet nakazených i úmrtí môže byť vo viacerých krajinách ešte vyšší. Mnohé zo štátov totiž testujú len ľudí, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu.

17:35 Slovensko získa z nevyužitých eurofondov vyše štyri miliardy eur na boj s koronavírusom. Vedúci Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ Peter Javorčík upozornil aj na to, že budú tiež možné rýchle a flexibilné presuny peňazí medzi fondmi a regiónmi.

17:16 Matovič chce podľa Pellegriniho moc, avšak nechce prijať aj zodpovednosť. Reaguje tak na Matovičovu kritiku voči nemu samému a voči policajtom vykonávajúcim kontroly vodičov.

"Od 21. marca už nerozhoduje Pellegrini, už rozhoduje Matovič," konštatuje bývalý premiér. Ak Matovič situáciu predvídal, prečo sa zavedenie povinnej karantény (v štátnych zariadeniach, pozn. red.) pre tých, ktorí prišli sami autom, zaviedlo až tento pondelok, pýta sa Pellegrini.

Pellegrini Matovičovi odkázal, aby sa vzchopil. "Skúste sa vzchopiť, aby Vás národ nevidel užialeného a uboleného. Ak sa vám, pán premiér, zdá, že na tú funkciu nemáte, tak ani nemusíte prísť pred parlament." Doplnil, že aj on chce mať normálneho premiéra, na ktorého sa v týchto časoch môže spoliehať.

Poslankyňa parlamentu a exministerka vnútra Denisa Saková (Smer) pripomenula, že prvé návraty Rómov na územie Slovenska boli evidované 18. marca. Ich počet potom podľa nej kulminoval až okolo 27. marca, teda v čase, keď už vládol súčasný kabinet.

16:44 Podľa údajov ministerstva zdravotníctva, ktorými disponuje na základe hlásení z nemocníc, je na Slovensku spolu 16 vyliečených ľudí z ochorenia COVID-19. Oproti včerajšku pribudli traja ľudia. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Vyliečil sa 71-ročný muž, hospitalizovaný bol vo Fakultnej nemocnici v Prešove. Z ochorenia sa vyliečili aj matka s dcérou z trenčianskeho regiónu, hospitalizované boli v trenčianskej fakultnej nemocnici, následne boli prepustené do domácej karantény.

Ochoreniu doteraz podľahli dve osoby.

Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 164 pacientov, z toho u 61 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

Ak sa Vám graf nezobrazuje, kliknite tu.

16:27 Na tlačovku premiéra zareagoval aj policajný šéf Milan Lučanský.

„Ja vydávam pokyny na základe oficiálnych dokumentov, uznesení, záverov, odporúčaní, alebo dohôd. Som v úzkom kontakte s mojim nadriadeným, ministrom vnútra, Romanom Mikulcom, s ktorým konzultujem nastavené pravidlá a podmienky,“ reagoval.

Lučanský tvrdí, že policajný zbor postupoval tak, ako bolo určené po zasadnutí krízového štábu. „Je mi úprimne ľúto, že vodiči, na ktorých sa dnes vzťahovala výnimka na presun z okresu do okresu, strávili hodiny v kolónach.“

16:13 Na kolóny na cestách reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec, ktorý sa ľuďom ospravedlnil. Kolóny už nie sú, tvrdí minister, zároveň verí, že kolóny už nebudú.

16:12 Všetko sa musí robiť s rozumom, hovorí ešte Matovič ku policajným kontrolám vodičov. Kontrolu každého prirovnáva k situácii, kedy by sa dodržiavanie povolenej rýchlosti 50km/h v obci kontrolovalo u každého jedného šoféra.

16:07 Matovič zdôrazňuje, že nechce, aby sa za šírenie vírusu vinili Rómovia. Osady nie sú ohrozením, komplet celé Slovensko je ohrozením, zdôraznil.

Viackrát skritizoval svojho predchodcu Pellegriniho. "Peter Polák, náš splnomocnenec pre rómske komunity pred približne desiatimi dňami prišiel s tým, že očakáva obrovský problém v osadách, lebo Peter Pellegrini povedal, že keď príde niekto individuálne na hranice, tak ho nemusíme dať do štátnej karantény," komentoval Matovič.

Premiér poukázal na to, že veľa prípadov sa objavilo práve v rómskych osadách, kam sa vrátili ľudia zo zahraničia, najmä z anglického Sheffieldu či z rakúskeho Tirolska.

15:56 "Vôbec nemám radosť, že musím povedať: Mal som pravdu," hovorí k situácii s vírusom v osadách člen permanentného krízového štábu Peter Pollák. "Buďme radi, že sme tam išli, že sme to odhalili," dopĺňa.

15:53 Ďalší plán v súvislosti so šírením vírusu oznámi Matovič dnes večer.

15:42 Dnes vieme, že máme už päť pozitívnych osád, a v týchto je minimálne 31 pozitívne testovaných, oznámil Matovič. My nie sme za vodou, komentuje situáciu.

Za včerajšok je 101 pozitívnych testov, oznámil Matovič. V laboratóriách otestovali 2042 vzoriek. "Prestaňme blúzniť o otváraní obchodov," uviedol. Z toho 16 ľudí bolo nad 60 rokov, doplnil Matovič.

15:38 Policajné kontroly, pri ktorých vznikali rozsiahle kolóny, označil Matovič na tlačovke za sabotáž uznesenia vlády. Za situáciu sa ospravedlnil.

Matovič skritizoval aj Sulíka a jeho status na Facebooku označil za ranu od chrbta. Hrať sa na svojom piesočku je v tejto situácii nenáležité, doplnil.

Načítavam video...

15:35 „Policajti, ktorí kontroly vykonávajú, sú vybavení ochrannými pomôckami. Testovaní sú len v opodstatnených prípadoch“, povedal pre SME Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

Výkon služby policajtov, ktorí robia kontroly, je podľa vyjadrení Slivku časovo upravený individuálne podľa rozhodnutia konkrétnych nadriadených v rámci obvodu, kraja alebo okresu, tak aby bolo plnenie úloh vyplývajúcich z uznesenia vlády kontinuálne zabezpečené.

15:30 Matovič by nemal hádzať vinu za skolabovanie dopravy v krajine na vojakov a policajtov. Odkazuje mu to expremiér Peter Pellegrini (Smer) na sociálnej sieti.

"Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov," skonštatoval Pellegrini s tým, že tí len plnili príkaz.

Kontroly, ktoré si na viacerých miestach vyžiadali dopravné zápchy, mali byť podľa Matoviča náhodné.

"Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk," uviedol na sociálnej sieti premiér. Status neskôr zmazal a napísal nový, v ktorom ozrejmil, že policajti dostali inštrukcie od nadriadených.

15:12 V Českej republike sa podarilo zastaviť nekontrolovateľné šírenie choroby Covid-19, uviedol minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Očakáva, že do konca apríla bude nakazených 10 600 ľudí, pôvodne ministerstvo odhadovalo 14-tisíc.

15:10 Európska komisia a šéf európskej diplomacie Josep Borrell predstavili plány, ako EÚ pomocou rozsiahlych a cielených opatrení podporí partnerské krajiny v ich boji proti pandémii.

S cieľom podporiť opatrenia poskytne EÚ finančnú podporu partnerským krajinám vo výške viac ako 15,6 miliardy eur z fondov pre vonkajšiu činnosť.

15:05 Policajti kontrolujú občanov aj na hranici Trnavského a Trenčianskeho kraja pri Brezovej pod Bradlom. Vodiči musia hliadke predložiť občiansky preukaz, nadiktovať telefóne číslo a povedať, prečo a kam idú, formulár musia potom podpísať.

Viacerých zarazilo, že policajti im ponúkajú pero, ktoré mali pred nimi v ruke už desiatky iných vodičov. Okrem toho im policajti dávali do ruky formulár s údajmi o iných vodičoch.

Väčšie kolóny na tomto mieste nevznikajú, väčšina chalupárov prišla na kopanice zrejme ešte v utorok, o čom svedčia vozidlá s bratislavskými evidenčnými číslami,
napríklad v obci Stará Myjava.

14:53 Ku kontrolám sa vyjadril aj prezident policajného zboru Milan Lučanský.

"Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády, v ktorom boli naformulované výnimky. Tie sme zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta Policajného zboru pre hliadkovú činnosť policajtov," uviedol Lučanský vo vyjadrení, ktoré poskytol hovorca prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Lučanský dopĺňa, že s rozkazom sa stotožnilo aj vedenie ministerstva vnútra.

Matovič na svojej facebookovej stránke uviedol, že Lučanský "má čo vysvetľovať". "Toto bolo moje zadanie vedeniu Policajného zboru ... a dopadlo to tak, že policajtom v teréne dali inštrukcie zastavovať všetkých. Bláznovstvo..." komentuje situáciu premiér.

Doplnil, že sa ospravedlňuje policajtom, keďže pôvodne dostal informáciu, že kontrolovať všetkých bola nadpráca jednotlivcov z ich radov.

14:45 Na aktuálny stav sa Čaputová pýtala premiéra a ministra vnútra. "Obidvaja ma uistili, že kontroly by už ďalej mali prebiehať námatkovo, v súlade s účelom opatrenia, ktorým je zabrániť zbytočnému cestovaniu a nie monitorovať všetky, aj evidentne pracovné jazdy," uviedla.

"Verím, že dnešná situácia neovplyvní negatívne našu súdržnosť, ktorú aj v ďalšom boji s koronavírusom potrebujeme asi zo všetkého najviac," oznámila prezidentka podľa vyhlásenia, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

14:25 Generálna riaditeľka nitrianskej nemocnice Jarmila Mikušová prišla o funkciu, informáciu potvrdila pre MY Nitra.

14:20 Pápež František odsúdil mafiu a ľudí, ktorí zneužívajú pandémiu na zarábanie peňazí a pomodlil sa za to, aby "všetci ľudia, ktorí profitujú z potrieb ostatných a predávajú ich", zažili duchovný prerod.

Súvisiaci článok Mafia môže využiť pandémiu vo svoj prospech, varujú talianski policajti Čítajte 

František uviedol, že každý má "v sebe malého Judáša", ktorý sa rozhoduje medzi vernosťou ostatným ľuďom, alebo vlastným záujmom.

14:09 O 15.30 h sa uskutoční tlačová konferencia premiéra Matoviča.

13:57 Napriek pozitívnym signálom ešte nenastal čas na zmiernenie opatrení, povedal európsky regionálny riaditeľ WHO Hans Kluge. "Je čas opäť raz zdvojnásobiť a strojnásobiť naše spoločné úsilie", ktoré bude s podporou celej spoločnosti viesť k zdolaniu pandémie, uviedol.

13:47 Zatvorenie reštaurácií a domáca karanténa obyvateľov miest spôsobili, že v uliciach je vidieť viac potkanov. "Keď máte kolóniu potkanov žijúcich v jednej oblasti a závislú od odpadkov turistov - či už je to Washington alebo New York, a tie zrazu zmiznú, jednoducho nevedia, čo majú robiť," povedal pre BBC špecialista na hlodavce Robert Corrigan.

Väčší výskyt potkanov v uliciach už zaznamenali aj vo Francúzskej štvrti v New Orleans, ktorá býva za bežných okolností plná turistov.

13:37 Matovič tvrdí, že sa kontroly vymkli z rúk. "Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk ... napriek tomu - nehaňme ich za to ... malo by to byť už v poriadku," uviedol na sociálnej sieti premiér.

Polícia si podľa svojho vyjadrenia plní úlohy, ktoré dostala. Ministerstvo vnútra sa odvoláva na uznesenie vlády a žiada o pochopenie pre policajtov.

13:31 Policajné kontroly spôsobujú zápchy na cestách nitrianskeho regiónu. Kolóny sa tvoria na rýchlostnej ceste R1, kde polícia kontroluje vjazd a výjazd na územia kraja.

Policajné hliadky kontrolujú výjazd z okresu Zlaté Moravce v smere na Banskú Bystricu pri obce Čaradice. Podľa informácií z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre sa tam tvorí kolóna dlhá približne 500 metrov.

Rovnako dlhý rad áut sa vytvoril aj pri obciach Hájske a Pata, kde policajti kontrolujú vjazd do okresu Nitra v smere od Trnavy.

Polícia zároveň upozorňuje vodičov, že v smere z Nitry do Trnavy sa na R1 vytvárajú kolóny v dĺžke piatich až siedmich kilometrov.

13:27 Kolóny na cestách v Košickom kraji sa zmierňujú.

Ako informuje dopravný servis Rádia Košice, vodiči sa zdržia napríklad na ceste od Moldavy nad Bodvou do Košíc, ďalej v Krásnej, Barci, Šebastovciach a Valalikoch.

Ďalej ich evidujú v Lorinčíku - Malej Ide a v oboch smeroch aj v Košickej Novej Vsi, na trase Bukovec - Myslava, v Košických Oľšanoch a v Kostoľanoch nad Hornádom.

Zelená vlna RTVS informuje, že kolóny sa tvoria za obcou Sady
nad Torysou smerom do Košíc, dopoludnia ich evidovali aj na výjazde
zo Strážskeho do Vranova nad Topľou či na Dargove.

Podľa Stella centra by so zdržaním mali vodiči počítať aj na D1 pri Lemešanoch
v smere do Košíc.

Čo sa týka hraničných priechodov v Košickom kraji a nákladnej
dopravy, najväčšie zdržania hlásia vo Vyšnom Nemeckom a v Milhosti smerom do Maďarska.

13:16 Nitriansky Jaguar Land Rover neobnoví výrobu po veľkonočných sviatkoch, ako pôvodne predpokladal. Fabrika dočasne prerušila výrobu 20. marca.

"Vzhľadom na rýchlo sa meniace okolnosti a najnovšie informácie sme sa rozhodli ďalej predĺžiť výrobnú prestávku v našich výrobných centrách, vrátane nitrianskeho závodu. Termín jej ukončenia v túto chvíľu nešpecifikujeme," povedala manažérka pre firemné vzťahy automobilky Miroslava Remenárová.

13:13 Zamestnanci spoločnosti Tatry mountain resorts by mohli pomôcť s výsadbou stromčekov, navrhol hlavný akcionár firmy Igor Rattaj. Spoločnosť
totiž v dôsledku opatrení proti ochoreniu Covid-19 uzavrela všetky svoje strediská a upozorňuje, že väčšina z takmer 2500 pracovných miest vo firme je ohrozená.

13:09 Ministri financií EÚ sa nedohodli na záchrannom pláne, ktorý by pomohol najzasiahnutejším členským štátom čeliť dôsledkom pandémie. Holandsko totiž trvalo na tom, aby pomoc bola spojená s podmienkami, čím zablokovalo dohodu.

Euroskupina bude vo štvrtok pokračovať v rokovaniach, oznámil na Twitteri jej šéf Mario Centeno. "Po 16 hodinách diskusií sme sa priblížili k dohode, ale ešte tam nie sme," uviedol.

13:08 Hromadné prepúšťanie v podniku ZKW zastaví podľa odborárov iba štátna pomoc. Výrobca automobilových svietidiel ZKW v Krušoviach v Topoľčianskom okrese plánuje prepustiť 500 zamestnancov. Prvých 50 ľudí, ktorí boli v skúšobnej lehote, už o prácu prišlo. Ďalšie stovky ľudí chce firma prepustiť do konca apríla.

12:57 Nový minister zahraničia Korčok poznamenal, že ako každý člen vlády, aj on preberá vedenie rezortu v ťažkých časoch.

Odmietol akékoľvek úvahy o Slovensku ako moste alebo krajine, ktorému by bolo lepšie nepatriť nikam. Nepatriť nikde je mýtus, hovorí Korčok. Európa a Európska únia je náš životný priestor, povedal minister.

Doplnil, že je veľmi smutný z toho, akou traumou a tragédiou prechádza Taliansko, Španielsko a situácia sa zhoršuje aj vo Francúzsku. Je to trauma, ktorá ich poznačí na dlhé obdobie, poznamenal s tým, že sa pokúsi zistiť, ako by Slovensko v rámci svojich obmedzených možností mohlo pomôcť.

Ďalšou štátnou tajomníčkou rezortu by sa podľa jeho slov mala stať Ingrid Brocková, predstaviteľka Slovenska pri OECD v Paríži.

Minister informoval aj o repatriácii. Ministerstvu zahraničných vecí sa podarilo na Slovensko zatiaľ dostať približne 4-tisíc Slovákov, ďalších viac ako 6-tisíc na repatriáciu stále čaká.

Korčok tiež povedal, že schválenie novej bezpečnostnej stratégie potrebuje Slovensko "ako soľ".

12:40 Organizátor najväčšieho slovenského hudobného festivalu Pohoda Michal Kaščák uviedol v online diskusii, ktorú pripravilo občianske združenie Lala - Slovak Music Export, že Pohoda sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční.

Prípravy festivalu však naďalej pokračujú v obmedzenom režime. Definitívne
informácie budú známe 15. apríla.

12:36 Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila. Súkromné laboratóriá v súčasnosti vedia vyšetriť viac ako 2000 vzoriek s možnou prítomnosťou nového koronavírusu. Na začiatku testovania sa ich vyšetrovacia kapacita pohybovala okolo 1000 vzoriek denne.

Asociácia laboratórií AsLab informovala, že pokračujú v budovaní nových odberových miest a v rozširovaní kapacít.

12:24 Francúzske ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že lietadlová loď Charles de Gaulle sa vracia do prístavu pre podozrenie z výskytu nákazy koronavírusom na palube.

12:19 Prezidentka vymenovala Ivana Korčoka za ministra zahraničných vecí. Korčok je členom vlády ako nominant SaS. Funkcie sa mohol ujať až po povinnej
14-dňovej karanténe po návrate zo Spojených štátov amerických, kde
pôsobil ako veľvyslanec Slovenskej republiky.

12:16 Legenda americkej folkovej hudby John Prine, všeobecne pokladaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov svojej generácie, zomrel v utorok na komplikácie po nákaze novým koronavírusom. Mal 73 rokov.

12:15 Fakultná nemocnica v Trnave spustila ďalšiu možnosť testovania na Covid-19. Ide o formu drive-in, kedy sa pacientovi odoberá ster priamo v
osobnom aute.
Pacienti však musia dodržať presný postup pri testovaní, ako aj spôsob objednávania.

Súvisiaci článok Trnavská nemocnica začala testovať ľudí aj z auta Čítajte 

V trnavskej nemocnici momentálne pacientov testujú aj priamo na klinike infektológie. Systém odberu sterov z auta len zvýši počet testovaných. Nemocnica bude podľa generálneho riaditeľa Daniela Žitňana schopná odoberať približne 50
vzoriek denne.

Ďalšiu možnosť testovania, už ale mimo nemocnice, pripravuje pre samoplatcov súkromná firma.

12:12 Počet obetí nového koronavírusu v Španielsku stúpol v stredu o 757. Ide o druhý deň po sebe stúpajúci počet úmrtí na chorobu Covid-19.

12:10 Šéf Európskej rady pre výskum (ERC) Mauro Ferrari odstúpil s okamžitou platnosťou z funkcie pre nespokojnosť s odpoveďou EÚ na pandémiu koronavírusu.

Ako prvý o správe informoval denník Financial Times, ktorý vo svojom článku uvádza, že "Ferrari bol extrémne sklamaný z konania Únie v čase pandémie". Ferrarimu sa údajne nepáčili inštitucionálne a politické prekážky, ktoré stáli v ceste ráznejšiemu zorganizovaniu vedeckého programu v boji s vírusom.

"Stratil som vieru v samotný systém," napísal Ferrari v stanovisku.

Eurokomisia vyzdvihla jeho zásluhy v boji proti pandémii. "Európska únia má najkomplexnejší balík opatrení v boji proti koronavírusu a zavádza rôzne nástroje s čo najväčším dosahom na riešenie krízy," uvádza stanovisko Komisie.

Kritici EÚ vyčítajú nedostatočne rázne konanie, hoci zdravotnícka politika je najmä doménou členských štátov.

12:06 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku za posledný deň zvýšil o 152 na 5000, informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil na
celkovo 136.

12:05 Americký prezident Donald Trump pohrozil Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) zmrazením platieb. Vyjadril sa tak v utorok večer počas tlačovej konferencie v Bielom dome. Podľa neho WHO situáciu nezvládla.

Svojimi vyjadreniami americký prezident výraznou mierou vystupňoval tlak na túto medzinárodnú organizáciu, ktorej sú Spojené štáty najväčším prispievateľom.

12:02 Počet prípadov nákazy koronavírusom v Rusku vzrástol v stredu o 1175 na celkovo 8672. Rusko dosiaľ potvrdilo 63 úmrtí.

12:00 Poľnohospodárska činnosť, masová výstavba či poľovanie na zvieratá viedlo k dramatickému zníženiu biodiverzity, čo zvýšilo riziko prenosu vírusov zo zvierat na ľudí. Tvrdí to nová štúdia britskej Kráľovskej spoločnosti, o ktorej v stredu napísal britský denník The Guardian.

Vedci z Austrálie a zo Spojených štátov pracovali so vzorkou 142 vírusov, o ktorých sa vie, že sa preniesli zo zvierat na ľudí. Cieľom bolo zistiť, s ktorými zvieratami ľudia zdieľajú najviac patogénov.

11:53 Prezidentka Zuzana Čaputová chce byť naďalej hlasom tých, ktorých nie je počuť, odkázala pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Poďakovala rómskym dobrovoľníčkam, zdravotníkom a asistentkám zdravia, ktoré pomáhajú počas situácie s koronavírusom.

11:42 V rôznych slovenských mestách už možno nájsť automaty na tvárové rúška.

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa treba však pri tomto spôsobe distribúcie ochranných pomôcok zvážiť hygienické štandardy automatu. "Vieme, že koronavírus prežíva aj na rôznych povrchoch a automatu sa dotýkajú ľudia bez dezinfekcie a kontroly," upozorňuje.

Prístroj upravený na predaj textilných rúšok sa nachádza v bratislavskom podchode na Trnavskom mýte. Ďalšie sú v Kežmarku, kde prerobili automat na sladkosti, v Žiari nad Hronom a v Prievidzi. Postupne by mali pribudnúť na ďalších miestach v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Pri rúškach je odporúčané denné pranie nad 60 stupňov Celzia bežnými pracími prostriedkami, ideálne pri teplote 100 stupňov Celzia. Pred nanesením masky sa odporúča očistiť si ruky gélom na báze alkoholu alebo mydlom a vodou.

11:39 Na diaľnici medzi Prešovom a Košicami sa od rána vytvárajú dlhé kolóny. Cesta cez dediny na tejto trase bola o čosi pokojnejšia. Hliadka stála na hranici Prešovského a Košického kraja - medzi obcami Bretejovce a Budimír.

Od rána skontrolovali desiatky áut, niektorí vodiči sa ešte pred kontrolou polície sami otáčali a odišli späť.

Súvisiaci článok Gröhling, Sulík a Remišová sa zdržali pri hlasovaní o obmedzení pohybu Čítajte 

11:27 Tisíce vodičov uviaznutých na cestách pri ceste do práce rozhádali aj koaličných partnerov.

Minister Sulík vládne opatrenia nazýva šialenstvom, ktoré treba zastaviť. Pre SME potvrdil, že za obmedzenie slobodného pohybu ľudí počas Veľkej noci na pondelkovom zasadnutí vlády nehlasoval.

Premiér Matovič už stihol na svojho koaličného partnera reagovať. „Neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme a postovať na FB svoje výplody mysle, je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné,“ píše na sociálnej sieti.

Rozšírenie núdzového stavu počas Veľkonočných sviatkov podporili v pondelok na vláde ministri za OĽaNO a Sme rodina. Za ľudí a SaS s ich súčasnou podobou nesúhlasili.

Načítavam video...

11:17 Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka , informoval Heger s tým, že vláda pripravila ďalšie opatrenia na pomoc podnikom.

Súvisiaci článok Ďalšie ekonomické opatrenia: Pomoc rozširujú aj na veľké podniky Čítajte 

11:10 Začína sa tlačovka ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) a ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) o ďalších opatreniach na pomoc firmám.

11:05 Prievidzský dodávateľ pre automobilový priemysel Brose nevylúčil, že bude žiadať pomoc od štátu.

"Brose ide momentálne na maximálne 30 percent kapacity svojej výroby, čo je veľmi málo. Máme 700 ľudí doma a snažíme sa ich platiť a držať. Nebudeme prepúšťať ľudí. To je teraz najdôležitejšie, že majú prácu, oddýchnu si doma, sú s rodinami, ale hektika sa vráti naspäť, keď naši zákazníci začnú s výrobou," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Axel Mallener.

10:59 Zdravotné poisťovne upozorňujú, že v dôsledku výpadku zdrojov z verejného zdravotného poistenia nebudú mať v najbližších týždňoch dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Asociácia zdravotných poisťovni preto vyzýva vládu, aby vzhľadom na balíček určený na pomoc podnikateľom rozhodla aj o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia.

10:38 "Z boja proti korone sme spravili fetiš," komentuje minister hospodárstva Richard Sulík na svojej facebookovej stránke.

"Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno," dopĺňa s tým, že "toto je šialené a musí to skončiť".

10:22 Spojené štáty zaznamenali v utorok najviac úmrtí na koronavírus za jeden deň, keď tam počet obetí presiahol číslo 1 800. Celkový počet mŕtvych sa tak v krajine vyšplhal už na takmer 13-tisíc, vyplýva z údajov Johns Hopkins University.

Spojené štáty medzičasom hlásia vyše 400-tisíc potvrdených prípadov nákazy novým vírusom, čo je najviac na svete. Počet prípadov v globálnom meradle presiahol 1,4 milióna.

Americký prezident Donald Trump však na tlačovej konferencii uviedol, že USA by sa už mohli blížiť k vrcholu pomyselnej krivky.

10:13 Britský premiér Boris Johnson strávil z utorka na stredu druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti. "Premiér je v stabilizovanom stave, má pohodlie a je v dobrej nálade," povedal v stredu štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Edward Argar.

Britský premiér dostal kyslíkovú podporu, ale nie je napojený na pľúcnu ventiláciu.

10:08 Zvolenský vysvetlil, že veľkonočné bohoslužby sa vykonajú za prítomnosti farára a potrebného množstva jeho pomocníkov. Pripomenul, že kostoly nie sú úplne zatvorené, ale musia sa v nich dodržiavať prísne hygienické opatrenia.

Podobne aj Eľko si vie si predstaviť, že duchovní urobia bohoslužbu spolu so svojím minitímom, ktorá bude napríklad dostupná online.

Súvisiaci článok Kontroly medzi okresmi priniesli hodinové kolóny. Kde sa vodiči zdržia? Čítajte 

V súčasnej situácii sa podľa predstaviteľov cirkví nedá povedať, kedy sa skončia obmedzenia pri vykonávaní bohoslužieb a budú sa opäť vykonávať verejne.

10:00 Pred veľkými zdržaniami na cestách varuje aj polícia. Upozorňuje najmä na kolóny pred Bratislavou.

Aktuálna situácia sa dá testovať aj cez Google Maps, ktoré zachytávajú zápchy na prakticky všetkých vstupoch do Bratislavy, ale napríklad aj na hraničných priechodoch do Rakúska.

Vodiči však hlásia, že policajti nekontrolujú úplne všetkých a ide skôr o námatkové zastavenia.

Vnútri samotných miest je premávka pokojnejšia a príležitostné zdržania sa nevymykajú štandardu.

Načítavam video...

Na videu sú zachytené policajné kontroly vodičov pri vjazde a výjazde z Bratislavy na Zlatých pieskoch.

9:57 Matovič prijal zástupcov cirkví - bratislavského arcibiskupa-metropolitu Stanislava Zvolenského a generálneho biskupa ECAV Ivana Eľka.

Zvolenský vyjadril podporu vláde v opatreniach proti šíreniu vírusu, v súčasnej situácii vyzval na vzájomnú pomoc. Poprosil o veľkú silu pre všetkých, ktorí pomáhajú.

Eľko vyzval, aby sa v súčasnej situácii nezabudlo aj na dobré veci, ktoré sa dnes dejú. Taktiež vyjadril podporu štátnym inštitúciám.

09:32 Na cestách sa od rána tvoria rozsiahle kolóny, a to najmä v okolí Bratislavy a Košíc.

Dôvodom sú policajné kontroly spustené v súvislosti s obmedzením pohybu na veľkonočné sviatky. Zdržania sa o deviatej ráno šplhali na hraniciach okresov k úrovni od 10 do 15 minút, na hlavných ťahoch to však bolo aj 2,5 až 3 hodiny.

"Veľké zdržania platia prirodzene na hlavných trasách, čiže R1, D1, D2, cesta I. triedy 61 (medzi Trnavou a Bratislavou), cesta na Senec, kde je polhodina," zhrnul Ľuboš Kasala zo Zelenej vlny.

Očakáva, že zdržania pretrvajú počas celého dňa, ktorý je ešte pracovný. Ľudia, ktorí sa ráno presúvajú do práce, sa totiž v poobedných hodinách budú vracať opäť domov. V ďalších dňoch, hlavne počas sviatkov, by však mohol nápor postupne opadnúť.

"Zo skúseností vieme, že každá senzácia trvá jeden deň. Aj keď sa vyskytne iná uzávera, či iný problém, tak vodiči neskôr radšej ostanú doma," dodáva Kasala. Napriek záberom plných ciest z utorkového večera vraví, že presun obyvateľstva nebol taký veľký, ako sa mohlo zdať z niektorých fotografií.

"Preto boli problémy, pretože napríklad na bratislavskom obchvate boli cestári a blokovali premávku. Taktiež sme mali v okolí Bratislavy hlásených niekoľko dopravných nehôd. Čiže je prirodzené, že sa tvorili nejaké kolóny," dodáva Kasala.

09:12 Doprava na vstupe do Bratislavy totálne skolabovala.

Upchaté sú všetky príjazdové cesty. Odporúča sa cestu do hlavného mesta zrušiť.

09:09 Sedemnásť ukrajinských občanov sa zotavilo z Covid-19 v zahraničí, päť ich tam ochoreniu podľahlo.

Štyria Ukrajinci porazili infekciu v Dominikánskej republike, štyria v Japonsku, dvaja v Poľsku, dvaja v Taliansku a po jednom v Británii, Nigérii, Spojených arabských emirátoch, Thajsku a Nemecku. Ministerstvo zahraničných vecí ďalej uvádza, že 14.624 Ukrajincov v zahraničí požiadalo diplomatické inštitúcie o pomoc v rámci systému ochrany.

08:54 Ministrom financií EÚ sa po zdĺhavých rokovaniach nepodarilo v stredu dosiahnuť dohodu o záchrannom pláne, ktorý má pomôcť ťažko zasiahnutým členským štátom čeliť pandémii nového koronavírusu.

08:30 Popredného člena čínskej komunistickej strany, ktorý kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga za riešenie epidémie nového koronavírusu, vyšetrujú pre podozrenie zo "závažného porušenia disciplíny a zákona".

Žen Č'-čchiang (69) je bývalým šéfom štátneho konglomerátu Huayuan Group zameraného na nehnuteľnosti a členom komunistickej strany, ktorý sa stal známym svojím otvoreným vyjadrovaním sa k citlivým témam ako napríklad cenzúra médií. Z očí verejnosti sa stratil v polovici marca po tom, čo na internete zverejnil úvahu, v ktorej kritizoval prístup vedenia štátu k výskytu epidémie.

08:12 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol v Nemecku za posledných 24 hodín o 4003 na 103 228.

Už druhý deň po sebe ide o nárast v počte nových denných prípadov oproti predošlým štyrom dňom, keď počet nových infikovaných klesal.

06:51 Mesto Wu-chan, kde sa pandémia koronavírusu vlani v decembri začala, zmiernilo karanténu zavedenú 23. januára.

Po 76-dňovej izolácii mesta s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu sa Wu-chan otvára napriek obavám z možnej druhej vlny infekcie, ak zmiernenie opatrení prichádza príliš skoro.

06:48 Spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey prostredníctvom svojho charitatívneho fondu poskytne zo svojho osobného majetku 1 miliardu dolárov na pomoc v boji s koronavírusom.

Dorsey v sérii tweetov uviedol, že svoj kapitál v platforme digitálnych platieb Square prevedie do nadácie Start Small. Zo svojho celkového majetku v hodnote približne 3,6 miliardy dolárov tak prispeje okolo 28 percentami.

06:45 Americká popová speváčka Lady Gaga usporiadala zbierku pre Svetovú zdravotnícku organizáciu, pre ktorú vyzbierala 35 miliónov dolárov.

Prostriedky pôjdu na nákup ochranných prostriedkov pre zdravotnícky personál a vývoj príslušnej vakcíny.

06:41 Nórska vláda plánuje 20. apríla otvoriť materské školy.

Ide o prvú fázu v rámci postupného uvoľňovania obmedzení, zavedených v krajine v dôsledku pandémie koronavírusu.

Nórska vláda taktiež oznámila, že žiaci prvej až štvrtej triedy základných škôl sa budú môcť do svojich lavíc vrátiť 27. apríla, zatiaľ čo vyššie ročníky sa znovu otvoria ešte "pred letom".

06:29 Izraelčania, ktorí si z náboženských dôvodov nechali narásť brady, budú môcť používať vlastné masky na ochranu pred koronavírusom a pritom sa ani nemusia oholiť.

Mnoho židov a moslimov, ako aj niektorí kresťanskí duchovní nosia dlhé brady v súlade s tradíciou svojho náboženstva, čo sa izraelská vláda rozhodla zohľadniť. Špeciálne pre tento účel navrhnuté masky rôznych veľkostí sú v štádiu certifikácie a čoskoro sa začnú vyrábať, takže tí, ktorí majú brady, budú onedlho môcť používať vhodné ochranné prostriedky.

Súvisiaci článok Platí obmedzený voľný pohyb, aké sú výnimky? Čítajte 

6:16 Od stredy platia rozšírené opatrenia núdzového stavu, ktoré obmedzujú slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 8. apríla 00:00 hod. do 13. apríla 23:59 hod.

Nariadenie pred Veľkou nocou a počas veľkonočného obdobia má obmedziť šírenie nového koronavírusu na Slovensku.

Prečítajte si, čo to v praxi znamená.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 4. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 6. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 8. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 1. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 4. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 5. Ďalší ekologický krok BILLA
 6. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 7. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 8. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 149
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 974
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 100
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 378
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 776
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 224
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 167
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 965
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu