SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

V Žehre sa potvrdilo komunitné šírenie, máme problém reaguje Matovič (minúta po minúte)

Spolu máme 977 prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Sledujte priebeh pandémie koronavírusu spolu s nami naživo (minúta po minúte):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:53 Pandémii podľahlo na celom svete už vyše 140-tisíc ľudí, pričom takmer dve tretiny úmrtí evidujú v Európe. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá údaje zozbierala od jednotlivých štátov a WHO.

Na následky koronavírusu zomrelo celkovo 140.902 ľudí, z toho 92.900 v Európe, najťažšie zasiahnutom kontinente.

20:47 „Za tejto situácie, toto je pre mňa tisícina problému k tomu, čo nám hrozí,“ hovorí premiér o možnom otváraní ďalších obchodov a prevádzok.

20:38 „V osadách nám to vybuchlo,“ povedal premiér Matovič v relácii TV Markíza. Máme pred sebou obrovský problém, doplnil.

20:09 Francúzsko zaznamenalo ďalších 753 úmrtí, celkovo tak podľahlo nákaze v nemocniciach a opatrovateľských ústavoch už 17 920 ľudí.

20:00 Európska centrálna banka je pripravená urobiť čokoľvek, čo bude potrebné, na podporu eurozóny, aby zvládla ekonomický šok spôsobený pandémiou nového koronavírusu. Uviedla to šéfka banky Christine Lagardeová.

SkryťVypnúť reklamu

19:59 Singapur zaznamenal 728 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených v zvýšil na 4427. Ide o najvyšší nárast za jeden deň, pričom v stredu evidovali 447 prípadov.

19:57 Guvernér štátu New York Andrew Cuomo predĺžil opatrenia obmedzenia pohybu do 15. mája.

Hoci štatistiky ukazujú zlepšenie, Cuomo vyhlásil, že opatrenia musia pokračovať. Zatvorená je takisto väčšina obchodov.

"Rád by som videl čísla ešte nižšie," povedal Cuomo na tlačovej konferencii, pričom odkazoval na denný počet úmrtí v dôsledku nákazy. Počas uplynulých 24 hodín New York zaznamenal 606 nových úmrtí.

19:55 Otázku prípadného zabezpečenia karantény aj ďalších rómskych osád, v ktorých sa preukáže zvýšený prenos infekcie, polícia rieši.

Súvisiaci článok Robíme všetko na zabezpečenie prípadných karantén osád, tvrdí Mikulec Čítajte 

Po rokovaní vlády to uviedol minister vnútra Mikulec.

SkryťVypnúť reklamu

Či má polícia dostatok personálnych kapacít na zabezpečenie aj ďalších karantén, je otázkou, pri ktorej nemožno podľa Mikulca žiadať presnú a jednoznačnú odpoveď.

"Nedá sa to špecifikovať, tá situácia sa vyvíja, závisí aj od toho, o aké osady a aký stav v osadách ide, samozrejme, musíme dbať aj na ochranu zdravia našich príslušníkov," povedal.

19:37 Nechcem byť hrobárom slovenského maloobchodu, povedal po rokovaní vlády minister a šéf SaS Richard Sulík.

Ten vystúpil s plánom otvárania niektorých ďalších prevádzkach na včerajšom zasadnutí krízového štábu. Tým že zahraničné reťazce sú otvorené a malé obchody nie, podľa Sulíka naháňame zisky zahraničným reťazcom pod rúškom boja proti koronavírusu.

"Keď máme nula nakazených z obchodov, prečo nemôžu byť otvorené," hovorí Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

19:27 Trnavská automobilka Groupe PSA neobnoví výrobu ani na budúci týždeň. Vyplýva to z oznamu automobilky, ktorý je určený pre zamestnancov. Výrobné linky v automobilke stoja od 19. marca.

19:08 Facebook začne upozorňovať používateľov, ktorí zdieľali a komentovali príspevky s dezinformáciami o koronavíruse alebo na ne reagovali.

Používateľov, ktorí s takýmito príspevkami prídu do kontaktu, Facebook odkáže na overené informácie o víruse od WHO.

Súvisiaci článok Britská vláda predĺžila celoštátne opatrenia proti pandémii o ďalšie tri týždne Čítajte 

19:00 Obmedzenie pohybu zostane v Británii v platnosti ešte najmenej tri týždne.

Podľa ministra zahraničných vecí Dominica Raaba by akákoľvek zmena v opatreniach spoločenského odstupu znamenala riziko výraznej akcelerácie šírenia vírusu.

18:48 Taliansko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 525 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo tak v krajine podľahlo nákaze 22.170 ľudí a prípadov infekcie bolo zaznamenaných 168.941. Počet ľudí, ktorí sa z choroby zotavili, dosiahol 40.164.

18:43 Nákaza sa potvrdila aj v domove pre seniorov v Martine, informovala o tom TA 3. Pacient s vírusom leží momentálne v nemocnici.

18:30 Testy v Česku potvrdili ďalších 56 nakazených, celkovo ich je 6359. Počet obetí sa zvýšil na 169 a uzdravených je už 972 pacientov. Česko má epidémiu podľa ministra zdravotníctva Vojtěcha pod kontrolou.

18:21 V Žehre sa potvrdilo komunitné šírenie nákazy. Pred rokovaním vlády o tom informoval minister Krajčí.

Súvisiaci článok Žehra má už 51 obyvateľov s pozitívnym testom na koronavírus Čítajte 

Premiér Matovič zatiaľ nepovedal, aké opatrenia navrhuje ústredný krízový štáb. Konkrétne návrhy predstaví zrejme v piatok po opätovnom stretnutí štábu.

SkryťVypnúť reklamu

Krajčí zdôraznil, že veľká časť nových pozitívne testovaných prípadov pochádza práve z karantenizovanej osady. "V tejto komunite je nekontrolovateľné šírenie vírusu, preto je karantenizovaná," povedal s tým, že ak sa komunitné šírenie potvrdí aj v iných oblastiach Slovenska, budú sa rovnako karantenizovať.

Premiér Matovič podotkol, že kým doteraz testovali iba tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia, už testujú aj ľudí imblízkych a tých, ktorých zadefinovali.

"Z toho bol veľký podiel ľudí pozitívny. To znamená, že problém je omnoho väčší v rámci tej osady. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme komplet jednu osadu, aby sme videli hĺbku tohto problému," vysvetlil.

17:59 Zamestnávateľom a SZČO má byť odpustené platenie poistného za apríl tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila vláda. Parlament má o nej rokovať v skrátenom režime.

17:56 Testovanie možnej online formy prijímacích a maturitných skúšok bolo podľa ministra školstva Gröhlinga úspešné.

"Fungovalo to tak, že učiteľ sedí pred počítačom a na monitore vidí troch žiakov. Zadáva online test a otázky i dĺžka testu sú štruktúrované tak, že nie je možné si vyhľadať odpovede," priblížil.

Dodal, že ministerstvo sa zaoberá aj tým, ako riešiť aj situáciu v prípade tých, ktorí nemajú pripojenie k internetu, rovnako tak ako zabezpečiť spôsob náhradného termínu, ak by predsa len zlyhala technika či online pripojenie.

17:49 Moskva príjme pľúcne ventilácie od Spojených štátov.

Americký prezident Donald Trump ešte v stredu vyhlásil, že USA sú pripravené poskytnúť pľúcne ventilácie aj iným krajinám, napríklad Španielsku či Taliansku.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident Vladimir Putin už varoval , že Rusko by malo byť pripravené na tie najkomplikovanejšie a najmimoriadnejšie scenáre. Čítajte viac tu >>>>

17:43 Gröhling navrhuje, aby vysokoškoláci skladali štátnice online.

Súvisiaci článok Vláda schválila online formu štátnych skúšok na vysokých školách Čítajte 

Novelu zákona o vysokých školách navrhuje prijať v skrátenom legislatívnom konaní.

"Ostatné roky sme hovorili o potrebe posunúť vzdelávanie, jeho systém, aj toto je nástroj, akým sa to deje," poznamenal Gröhling

17:27 Ruské nemocnice začali pre nedostatok vybavenia využívať komerčné šnorchle.

Nedostatok vybavenia priznal aj prezident Putin. Ruská vetva francúzskeho športového obchodu Decathlon stiahla z predaja okolo 6000 šnorchlov z desiatok predajní.

Na žiadosť nemocníc ich zadarmo distribuuje po celej krajine. Šnorchle používajú ako ochranné pomôcky nemocnice v celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

17:16 Pozitívne testy na koronavírus majú aj piati zamestnanci rožňavskej nemocnice Svet zdravia.

Momentálne sú v domácej karanténe, nemajú žiadne príznaky ochorenia a ani pozitívnu cestovateľskú anamnézu

17:14 Polícia vyšetruje incident v obchode v Malackách.

Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré zachytáva potýčku viacerých ľudí sprevádzanú krikom, nadávkami a "lietajúcimi" nákupnými košíkmi. Z doterajších informácií zatiaľ nie je známe, kto proti komu "bojoval", niekto však mal byť obvinený z toho, že roznáša vírus.

"V danej veci bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin výtržníctva. Bližšie okolnosti tohto prípadu sú v súčasnosti predmetom intenzívneho vyšetrovania," konštatuje polícia.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 Obec Žehra má už 51 obyvateľov s pozitívnym testom na Covid – 19.

17:05 Počet úmrtí na koronavírus v USA presiahol tridsaťtisíc. Ochoreniu Covid-19 tam podľahlo 30 990.

Spojené štáty tak majú najvyšší počet obetí koronavírusu na svete.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

17:02 Švajčiarsko oznámilo postupné uvoľňovanie opatrení.

Vláda spočiatku umožní otvoriť doteraz zatvorené lekárske ambulancie, kaderníctva a masážne a kozmetické salóny.

Načítavam video...

Od 11. mája by mali nasledovať základné školy a niektoré obchody a trhy. V tretej fáze od 8. júna sa otvoria stredné školy a univerzity.

Vláda takisto uviedla, že uvoľní aj zákaz verejných zhromaždení a podujatí s účasťou nad päť ľudí. Detaily však nešpecifikovala.

16:58 Slovensko by podľa ministra zahraničných vecí Korčoka malo pri riešení koronavírusu postupovať v súlade s Európskou úniou.

SkryťVypnúť reklamu

16:56 Medzinárodne uznaná vláda vo vojnou zmietanej Líbyi ohlásila desaťdňový zákaz vychádzania z obáv zo šírenia koronavírusu.

Celodenný zákaz vychádzania tak nahradí doterajšie obmedzenie pohybu v noci. Opatrenie vydala vláda národnej jednoty, ktorá kontroluje oblasť okolo hlavného mesta Tripolis.

16:46 Festivaly a podujatia, ktoré sa mali konať na jar a začiatkom leta sa pre koronavírus zväčša presúvajú na jeseň.

Presúvajú sa už aj júlové akcie, pozrite si nové termíny tu >>>>

16:28 V britských nemocniciach zaznamenali vo štvrtok ďalších 861 obetí nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 13 729.

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

16:23 Facebook upozorní používateľov, ak budú reagovať na nepravdivé informácie o koronavíruse.

SkryťVypnúť reklamu

Sieť bude takéto príspevky odstraňovať a následne na ne upozorní dotknutých užívateľov, pričom im sprostredkuje informácie o "vírusových mýtoch", ktoré odhalila WHO. Facebook zavedie tento servis v nasledujúcich týždňoch.

16:21 Nemecký pivný festival Oktoberfest, najväčšie podujatie svojho druhu na svete, sa tento rok vzhľadom na pandémiu COVID-19 pravdepodobne neuskutoční. Vyhlásil to vo štvrtok premiér spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder.

16:15 Obmedzenia pohybu sa výrazne podpísali na poklese znečistenia ovzdušia v celej Európe, cituje Európsku vesmírnu agentúru televízia CNN.

Hladina oxidu dusičitého patriaceho k plynom, ktoré spôsobujú kyslé dažde či smog, je v niektorých mestách asi o polovicu nižšia.

16:10 Letecká spoločnosť Emirates s centrálou v Dubaji začala pasažierov pred ich odletom testovať na COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Pred nástupom do lietadla, ktorého finálnou destináciou bolo Tunisko, podstúpili v stredu všetci cestujúci rýchle krvné testy. Testovanie vykonali pracovníci zdravotného úradu v Dubaji v priestoroch check-inu a výsledky boli k dispozícii do desiatich minút, približuje CNN.

Načítavam video...

15:58 Grécko prevezie z preplnených utečeneckých táborov na ostrovoch na pevninu približne 2380 migrantov.

Takýmto opatrením chce vláda predísť šíreniu koronavírusu.

Súvisiaci článok Klient z domova sociálnych služieb v Spišskom Bystrom má Covid-19 Čítajte 

15:52 Ochorenie Covid-19 potvrdili aj u klienta v domove sociálnych služieb v Spišskom Bystrom.

Pre TASR to uviedla hlavná epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Mária Pompová.

Upozornila na to RTVS. Ide o viac ako 90-ročného muža. V súčasnosti je hospitalizovovaný.

SkryťVypnúť reklamu

15:41 Počet nových žiadostí o podporu v USA klesol plytšie, než sa očakávalo.

O štátne dávky v nezamestnanosti minulý týždeň požiadalo ďalších 5,2 milióna ľudí. Za uplynulý mesiac ich bolo zhruba 22 miliónov.

15:32 Bratislava otvorila karanténne mestečko pre ľudí bez domova na Zlatých pieskoch.

V hlavnom meste je podľa odhadov asi štyritisíc ľudí bez domova. Doteraz podľa bratislavského primátora Matúš Valla medzi nimi neevidujú ochorenie COVID-19.

15:11 Japonský premiér Šinzó Abe oznámil rozšírenie núdzového stavu na celú krajinu.

Ten doposiaľ platil len pre sedem zo 47 japonských prefektúr

15:11 Úrady neodporúčajú verejnosti kupovať samotesty na Covid-19.

Najmä na internete sa totiž objavuje množstvo samotestov alebo rýchlotestov na diagnostiku tohto ochorenia. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

14:56 Bosa tureckého podsvetia Alaattina Čakiciho z ultranacionalistickej organizácie Siví vlci (Bozkurtlar) prepustili vo štvrtok z väzenia.

Načítavam video...

Dostal kontroverznú amnestiu, pomocou ktorej chce turecká vláda zabrániť šíreniu koronavírusu v krajine.

Súvisiaci článok Možno bude naozaj dobre, ale najprv bude zle Čítajte 

14:50 "Všetci už sme schudobneli, len to zatiaľ nie je poriadne vidno.

Už pred koronou platilo, že náš sociálno-dôchodkový systém nebol udržateľný," píše Peter Tkačenko vo svojom komentári.

Čítajte viac tu >>>>

14:47 V štátnych zriadeniach vo Vysokých Tatrách je 18 pozitívne testovaných repatriantov. Ich počet nie je podľa samosprávy alarmujúci.

14:40 Do štvrtka testy potvdrili päť prípadov nakazenia príslušníkov ministerstva obrany ochorením Covid-19.

Z toho štyria sú profesionálni vojaci a jeden civilný zamestnanec. Vo štvrtok o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pri otvorení karanténneho mestečka pre ľudí bez domova v Bratislave.

14:36 Bratislavský župan Juraj Droba odvolal riaditeľku domova sociálnych služieb v Pezinku Violu Schmidtovú.

Podľa Drobu malo vyšetrovanie odhaliť nové skutočnosti, ktoré ju diskvalifikovali.

Do domova nastúpi krízová manažérka, ktorá prevezme jej úlohu. Po ukončení karantény prebehne kontrola, ktorá preverí, či bolo poskytovanie sociálnych služieb v súlade so zákonom

Šéf BSK Juraj Droba

Vystriedať ju má krízová manežérka z úradu Bratislavského samosprávneho kraja.

Primátor Pezinka pre nákazu v domove už v utorok podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Čítajte viac tu >>>>

14:30 Poliaci sa snažia aj v čase pandémie protestovať proti sprísneniu interrupcií a zákazu sexuálnej výchovy, ktoré chce tento týždeň presadiť poľská konzervatívna vláda.

Keď sa o to pokúsila naposledy v roku 2016, po masových protestoch poslanci o návrhu nehlasovali.

Teraz sa zásadného tlaku z ulíc obávať nemusí. Aktivistov a mnohých Poliakov však pandémia neodradila a protesty prispôsobili reštriktívnym opatreniam štátu. Čítajte viac tu >>>>

Načítavam video...

14:21 V internátoch Prešovského kraja je 330 repatriantov, stavy sú plne obsadené.

Aktuálne krajská samospráva eviduje v Poprade 168, v Bardejove 73, vo Svidníku 42 a Vranove nad Topľou 47 ubytovaných repatriantov.

14:15 Ozbrojený konflikt v Jemene nevykazuje žiadne známky upokojenia, informovala agentúra AFP.

Správa prichádza týždeň po tom, čo koalícia vedená Saudskou Arábiou vyhlásila jednostranné prímerie, aby sa Jemen mohol sústrediť na prijatie opatrení proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Načítavam video...

14:13 Amazon dočasne zastavuje všetky aktivity vo Francúzsku. Opatrenia zverejnené vo štvrtok platia najmenej do 20. apríla.

Firma reaguje na rozhodnutie francúzskeho súdu, ktorý firme v utorok prikázal zastaviť predaj všetkých produktov s výnimkou základných životných potrieb.

14:11 Počet obetí koronavírusu v Európe prekročil hranicu 90-tisíc.

Počet obetí na starom kontinente predstavuje 65 percent obetí pandémie na celom svete.

14:09 Pandémia môže priniesť celosvetový pokoj zbraní.

Súvisiaci článok Olympiádam sa to nepodarilo. Pandémia môže priniesť celosvetový pokoj zbraní Čítajte 

To, čo nedokázala olympiáda, by sa mohlo stať skutočnosťou.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu naznačil, že svetoví lídri majú na dosah prerušenie bojov najmä v Sýrii, Líbyi či v Jemene. Čítajte viac tu >>>>

14:01 Čína poprela tvrdenia, že koronavírus sa začal šíriť z laboratória vo Wu-chane.

Hovorca čínskej diplomacie Čao Li-ťien sa odvolal na vyjadrenia šéfaWHO a ďalších zdravotníckych expertov, podľa ktorých neexistujú dôkazy, že sa nákaza začala šíriť z uvedeného laboratória, a tieto tvrdenia nemajú vedecký základ.

Načítavam video...

13:58 Belgické úrady vo štvrtok potvrdili trend klesania hospitalizácií ľudí s ochorením Covid-19, počet obetí však stále stúpa.

Za posledných 24 hodín bolo nahlásených 1236 nových pozitívnych prípadov nákazy novým typom koronavírusu, z toho 396 bolo v domovoch dôchodcov. Od začiatku krízy celkový počet potvrdených prípadov nákazy stúpol na 34 809. Počas stredy a do štvrtku rána v Belgicku pribudlo 417 nových úmrtí.

13:55 Na francúzskej lietadlovej lodi Charles de Gaulle sa koronavírusom nakazila tretina posádky. Informovalo o tom francúzske námorníctvo.

Podľa ich údajov nákazu potvrdili u 668 z celkovo takmer 2 000 námorníkov.

Načítavam video...

13:52 Počet úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19 v Španielsku presiahol vo štvrtok 19-tisíc.

V dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrelo ďalších 551 osôb.

13:50 Bratislavská mestská časť Karlova Ves nevidí význam v dezinfikovaní verejných priestranstiev.

Dôvodom je podľa samosprávy aj podporné stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

13:47 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) predstavil investičnú pomoc štátu firmám, ktorá má priniesť 420 nových pracovných miest.

Súvisiaci článok Pomoc štátu bude smerovať najmä do regiónov a formou daňových úľav Čítajte 

Investičné stimuly bude štát v nasledujúcich rokoch smerovať prevažne do menej rozvinutých regiónov a najmä formou daňových úľav.

Priame dotácie na mzdy či na nákup investičného majetku budú skôr výnimkou.

13:38 V Nemocnici Svet zdravia v Michalovciach potvrdili nákazu vírusom SARS-CoV-2 u troch službukonajúcich zdravotníkov.

Pracovať majú na rádiologickom oddelení. Na svojej stránke to uviedol portál noviny.sk, pre ktorý nemocnica informáciu potvrdila.

13:36 Mesto Lučenec počas víkendu v rámci prevencie pred šírením nového koronavírusu druhýkrát dezinfikovalo verejné priestranstvá.

Informovala o tom vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová, podľa ktorej to tentoraz boli najmä vstupy do prevádzok, Námestie republiky, okolie artézskych prameňov a najfrekventovanejšie priestory.

13:22 Poľsko pre verejnosť opäť otvorí lesy a parky.

"Myslím, že od pondelka, môžeme očakávať otvorenie lesov a zelených plôch," povedal podpredseda vlády Jacek Sasin súkromnej poľskej rozhlasovej stanici RMF FM.

13:16 Reštaurácie môže podľa prevádzkovateľov zachrániť kurzarbeit, odklad odvodov či elektronické stravné lístky.

V rámci reštartu biznisu navrhujú podporiť gastrobiznis bez vplyvu na štátny rozpočet sumou 800 miliónov eur, čo je ročný objem v systéme stravného podľa Zákonníka práce. Opatrením by sa zaviedla počas stanoveného obdobia možnosť využívať stravné poukážky elektronicky a výlučne na prevádzky poskytujúce stravovacie služby.

13:14 Firmy v Európe chcú zvýšiť domácu produkciu masiek a znížiť závislosť od Ázie.

Nemecké aj európske divízie amerických firiem a ďalšie spoločnosti v Európe vidia príležitosť začať s ich produkciou a znížiť dominanciu veľkých ázijských rivalov na európskom trhu.

13:12 Mesto Prešov v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu prijalo viaceré úsporné opatrenia.

Pozastavilo schválené, ale nevysúťažené investičné akcie a v organizáciách vo svojej pôsobnosti znížilo zamestnancom platy.

Firmám v mestských priestoroch posunú o 30 dní nájom a mení sa tiež termín platenia miestnych daní.

13:11 Úrad vlády zatiaľ nepovedal, kam pôjdu peniaze z Fondu vzájomnej pomoci.

Prispievať doň majú koaliční poslanci či ministri, pridať sa môže aj verejnosť. Na transparentnom účte je aktuálne vyše 19-tisíc eur.

13:03 Indická vláda vo štvrtok oznámila, že pľuvanie na verejnosti sa bude v krajine trestať pokutou a odňatím slobody až na jeden rok.

Toto opatrenie prichádza v čase, keď počet pozitívnych prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 prekročil v Indii hranicu dvanásťtisíc, uvádza agentúra DPA.

13:02 Európska sekcia WHO vo štvrtok varovala, že počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Európe rastie napriek istým priaznivým signálom z niektorých najviac postihnutých krajín.

WHO podotkla, že počet infikovaných v Európe sa aktuálne približuje k jednému miliónu.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

12:58 V Španielsku podľahol koronavírusu čilský spisovateľ Luis Sepúlveda.

Obľúbený spisovateľ zomrel v španielskom meste Oviedo, informovalo vo štvrtok vydavateľstvo Tusquets sídliace v Barcelone.

12:54 V štátnych zariadeniach vo Vysokých Tatrách sa aktuálne nachádza 45 repatriantov, ktorí sa vrátili z Tirolska, Anglicka, Talianska, Švédska, Francúzska, Španielska a iných krajín Európy.

Samospráva očakáva, že v najbližších dňoch pribudnú do zariadení ďalší.

12:48 Slovinsko sa rozhodlo uvoľniť niektoré z opatrení, ktoré zaviedlo v minulých týždňoch v záujme zastavenia šírenia koronavírusu.

Počnúc týmto víkendom budú môcť Slovinci opustiť svoje trvalé bydlisko a premiestniť sa do svojich víkendových či prázdninových domov na pobreží, v horách či na vidieku.

Povolené budú po novom už aj všetky športové aktivity, kde nedochádza k tesnému kontaktu medzi ľuďmi. Vláda medzi nimi vymenovala napríklad behanie, cyklistiku či tenis.

12:47 Maďarská vláda predĺžila obmedzenia pohybu, zavedené v rámci opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu, až do soboty budúceho týždňa (25.4.).

Oznámil to v Budapešti minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás.

12:46 Rakúsko chce robiť plošné testy v domovoch dôchodcov.

"Ide o celkovo 130-tisíc ľudí," povedal minister zdravotníctva Rudolf Anschobe na tlačovej konferencii vo Viedni.

12:41 Kolektívna odpoveď a reakcia Európskej únie na pandémiu nového typu koronavírusu je podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej najpôsobivejšia na celom svete.

12:30 Nemecko začne pomaly zmierňovať opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

Od budúceho týždňa umožní znovuotvorenie malých obchodov a od začiatku mája by mali dvere znova otvoriť aj školy. Prísne pravidlá týkajúce sa sociálneho odstupu obyvateľstva však budú platiť naďalej.

12:21 Malí a strední podnikatelia požadujú od štátu urýchlene otvoriť remeselné podniky ako sklenárstva, kaderníctva, kozmetiky či holičstvá.

Žiadajú aj povoliť stavebné a remeselné práce pri zveľaďovaní a údržbe bytového fondu. Do práce by sa tak mohli vrátiť napr. maliari, elektrikári, vodoinštalatéri, podlahári a dlaždičkári, sadrokartonisti a strechári. Obnoviť by sa mohli podľa informácií zverejnených platformou aj revízne práce vyhradených zariadení, zváračské a klampiarske práce a zemné práce.

12:15 Čína nezaznamenala pre koronavírus výraznejší odlev zahraničného kapitálu.

Ako informovala agentúra Reuters, podľa oficiálnych údajov priame zahraničné investície do Číny klesli v období od januára do konca marca medziročne o 10,8 %. Dôvodom boli opatrenia určené na spomalenie šírenia nového koronavírusu, ktorý sa objavil koncom minulého roka v stredočínskom meste Wu-chan.

12:13 Viac ako polovica vrcholových manažérov z celého sveta (54%) očakáva, že ekonomická aktivita sa vráti na pôvodnú úroveň v budúcom roku.

Takmer tri štvrtiny z nich (73 %) predpokladajú, že pandémia Covid-19 bude mať na globálnu ekonomiku vážne dôsledky, avšak viac ako tretina (38 %) sa domnieva, že oživenie nastane podstatne rýchlejšie, a to už v treťom štvrťroku tohto roka. Iba 8 percent respondentov predpokladá, že oživenie ekonomickej aktivity príde až v roku 2022.

Vyplýva to z najnovšieho Barometra investičnej dôvery poradenskej spoločnosti Ernst & Young.

12:09 Časti predplatných cestovných lístkov Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK) predĺžia platnosť.

Informoval o tom hovorca Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Miroslav Staník.

12:03 Na Slovensku pribudli aj ďalšie dve úmrtia pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19. Spolu ich je už osem. Vyliečilo sa 167 ľudí.

Ministerstvu zdravotníctva úmrtia nahlásili nemocnice.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Jedna pacienkta zomrela vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove pacientka s onkologickou diagnózou, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus. Hospitalizovali ju na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny s obojstranným zápalom pľúc.

V stredu zomrel aj pacient v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Išlo o muža z Domova sociálnych služieb (DSS) Pezinok. "Jeho stav bol počas dňa stabilizovaný, náhle sa ale zhoršil, napriek enormnej snahe zdravotníkov v nemocnici sa mu, žiaľ, nepodarilo pomôcť," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová.

Koronavírus na Slovensku: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

11:52 Na Slovensku pribudlo za uplynulý deň 114 pacientov s pozitívnym výsledkom.

Laboratória vyšetrili spolu za včera 2967 vzoriek. Spolu tak máme na Slovensku 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet s negatívnym výsledkom je 33 481.

11:46 Kremeľ rozhodol o odklade slávnostnej vojenskej prehliadky, ktorá sa mala konať v Moskve 9. mája.

S odvolaním sa na tri zdroje blízke kancelárii ruského prezidenta a ministerstvu obrany o tom vo štvrtok informoval spravodajský portál RBK.

11:21 Austrálski vedci plánujú na prítomnosť koronavírusu testovať vzorky z odpadových vôd.

Súvisiaci článok Koronavírus je vo vode nestabilný, upozorňujú vodári Čítajte 

Využijú pritom už existujúci systém pokrývajúci 57 percent populácie, v rámci ktorého agentúry zamerané na boj proti kriminalite zisťujú prítomnosť nelegálnych drog v austrálskych mestách.

Výskumníci v Queenslande objavili fragment génu nového koronavírusu SARS-CoV-2 v splaškoch v dvoch čistiarňach odpadových vôd.

Ak by sa takýto postup konal v širšom meradle, na základe vzoriek z odpadových vôd by vedci podľa austrálskeho výskumného ústavu CSIRO dokázali určiť približný počet infikovaných ľudí v danej geografickej oblasti bez toho, aby museli testovať každého jednotlivca.

11:16 Koronavírusu vo veku 85 rokov podľahla česká scenáristka Milena Jelínková.

Komplikáciám spojeným s ochorením Covid-19 Jelínková podľahla v New Yorku, informoval portál Novinky.cz.

11:13 Medzinárodný menový fond odporúča Británii požiadať o predĺženie prechodného obdobia brexitu pre pandémiu.

Prechodné obdobie sa má skončiť 31. decembra a ak odvtedy Londýn a Brusel nedosiahnu dohodu o obchode, dôjde k zavedeniu ciel podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie a ďalším prekážkam exportu aj importu. Pandémia nového koronavírusu pritom komplikuje rokovania.

11:10 Medzi sektory najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu Covid-19 patria podľa analýzy Euler Hermes doprava, dodávky pre automobilový priemysel a elektronika.

Najhoršie je na tom doprava, vzhľadom na vysokú závislosť od Číny a úzku spojitosť s cestovným ruchom a medzinárodným obchodom.

11:03 "Hovoriť o dostatku osobných ochranných pracovných pomôcok je v dnešnej dobe ilúzia," vyhlásil prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Potrebu takýchto pomôcok bude treba podľa jeho slov riešiť z dlhodobejšieho horizontu, pretože, ako zdôraznil, pandémia nového koronavírusu nebude trvať jeden alebo dva týždne.

11:00 Prezidentský palác sa v stredu v noci na znak solidarity s Talianskom rozsvietil do farieb jeho trikolóry.

10:57 Do boja s pandémiou nového koronavírusu sa zapojila aj slovenská technologická komunita.

Súvisiaci článok Ítečkári idú do vojny s Covid-19, štátu núkajú riešenie zadarmo Čítajte 

Z jej prostredia vzišli mobilné aplikácie Zostaň zdravý a Covid-19, ktoré majú pomôcť zastaviť šírenie ochorenia.

Hlavnou náplňou appky Zostaň zdravý je upozorňovať používateľa, že sa na kritickú vzdialenosť 50 metrov priblížil k inému používateľovi, ktorý bol buď sám pozitívne testovaný na Covid-19. Aplikácia je anonymná, nepozná meno používateľa, ani nesleduje číslo jeho mobilného telefónu.

Aplikácia Covid-19 takisto funguje na anonymnej báze a stojí na kooperácii so štátnymi zdravotníkmi.

Tímy za oboma appkami sa spojili a svoje kódy bezplatne ponúkli štátu na praktické využitie v boji s koronavírusom. A keďže aplikácie vznikli na platforme open source, sú vlastne dostupné pre každého záujemcu.

Koronavírus na Slovensku: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

10:46 Britské maloobchodné tržby podľa prieskumu Združenia britských maloobchodníkov v marci medziročne celkovo klesli o 4,3 percenta, čo je najhorší výsledok od roku 1995.

Za dva týždne do 4. apríla, čiže v podstate za prvé dva týždne po tom, ako britská vláda 23. marca pre pandémiu prikázala zatvorenie väčšiny predajní, sa však maloobchodné tržby v krajine prepadli až o 27 percent.

10:42 Medzinárodný folklórny festival vysokoškolských súborov Akademická Nitra sa tento rok neuskutoční.

Pre trvajúcu pandémiu ochorenia COvid-19 tak rozhodol festivalový výbor.

10:41 Spoločnosť Škoda Auto Slovensko hľadá organizácie, ktoré potrebujú autá pri boji s koronavírusom.

Firma preto na webe zverejnila výzvu, ktorej cieľom je nájsť organizácie, ktoré by ocenili takúto formu pomoci. Nadväzuje tak na už existujúcu spoluprácu s viacerými subjektami v Bratislavskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji, ktorým poskytla celkovo trinásť škodoviek, fungujúcim v prvej línii boja proti koronavírusu.

Načítavam video...

10:34 Európske akciové trhy vo štvrtok ožili a vzrástli aj napriek stratám, ktoré si pripísali akcie v iných regiónoch sveta.

Investori sa totiž sústredili na pokles počtu obetí nového koronavírusu v Španielsku a Taliansku a na zmiernenie blokád v niekoľkých európskych krajinách.

10:26 Na ochorenie Covid-19 zomrelo v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách ďalších osem ľudí a pribudlo 73 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Celkový počet obetí stúpol na 142 a potvrdených infikovaných na 1652, vyplýva zo štvrtkových údajov informačného servera krízového štábu koronavirus.gov.hu.

10:17 Južná Kórea preveruje opätovný výskyt koronavírusu u uzdravených pacientov.

Počet ľudí, ktorí po boli predchádzajúcom úplnom zotavení znova pozitívne testovaní na COVID-19, vzrástol vo štvrtok na 141.

Takéto prípady sa podľa Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb počas epidémií iných typov koronavírusov, spôsobujúcich napríklad choroby SARS či MERS, nevyskytovali.

10:16 Česko prvýkrát po vyše troch týždňoch nehlási žiadnu obeť koronavírusu.

Od vypuknutia pandémie tam chorobe Covid-19 podľahlo 166 ľudí a 831 sa vyliečilo.

10:03 Japonská vláda zvažuje rozšírenie stavu núdze na celú krajinu.

Aktuálne takýto osobitný režim platí len v siedmich zo 47 prefektúr Japonska, informoval vo štvrtok japonský denník Jomiuri.

10:02 Ľudia dnes žijú v režime, ktorý sa v niečom podobá "polepšovni".

Poukazuje na to Ivan Lukšík z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied.

Pre TASR povedal, ako zvládať sociálnu izoláciu spojenú s novým koronavírusom. Inšpirovať sa podľa neho možno stratégiami detí z "polepšovní".

09:53 Britská nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet vo štvrtok uviedla, že bude schopná prežiť aj dlhšie uzemnenie svojej flotily vďaka krokom, ktoré podnikla na podporu svojich financií.

EasyJet uzemnili celú svoju flotilu 30. marca pre pandémiu nového koronavírusu, ktorá zastavila leteckú dopravu v Európe aj vo svete.

09:52 Štvrtok mal byť Dňom narcisov, nový koronavírus to zmenil.

Zbierka sa odkladá na jeseň. TASR o tom informovala Liga proti rakovine, ktorá zbierku organizuje.

Načítavam video...

9:42 Psy ani mačky sa aktívne nepodieľajú na prenose nového koronavírusu na človeka.

Súvisiaci článok Veterinárna správa: Človek môže koronavírusom nakaziť aj zviera Čítajte 

Biologickými prenášačmi vírusu Sars-CoV-2 nie sú ani kliešte, ani komáre.

"Sú preukázané prípady, že niektoré druhy koronavírusov, ktoré spôsobujú vážny respiračný syndróm ľudí ako Sars a Mers, sa do ľudskej populácie rozšírili od určitých druhov zvierat ako sú napríklad cibetky, netopiere, ťavy, svine, najnovšie sa pri Sars-CoV-2 predpokladá, že ide o luskona krátkochovostého. Následne sa ale šíria už len v ľudskej populácii. Jedná sa teda o prerazenie medzidruhovej bariéry, na čo je potrebný celý rad rôznych situácií ako na strane zvierat, tak aj na strane vírusu," vysvetľuje prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a profesor v odbore mikrobiológia Juraj Pistl.

9:28 Vláda by mala dnes rokovať o návrhu programového vyhlásenia vlády. Premiér Igor Matovič ho mal na základe uznesenia schváleného na prvom stretnutí vlády 21. marca predložiť do 13. apríla.

Z ústavy vyplýva, že vláda je povinná do 30 dní od menovania predstúpiť pred Národnú radu, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Vláda bola vymenovaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou 21. marca.

Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár pre agentúru SITA uviedol, že parlament by mal začať rokovať o programovom vyhlásení vlády na budúci týždeň v pondelok.

9:20 Veterán Tom Moore, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v Indii, sa podujal splniť výzvu , vďaka ktorej vyzbieral pre zdravotnícky personál v prvej línii takmer 12 miliónov libier (13,7 milióna eur). Cieľom výzvy je stokrát prejsť dĺžku v jeho záhrade s pomocou chodúľky, ktorá ho podopiera pri kráčaní, píše agentúra AFP a televízia CNN.

Sto dĺžok v 25 metrov dlhej záhrade v juhoanglickom meste Bedfordshire chcel Moore stihnúť prejsť do dňa svojich stých narodenín, ktoré oslávi 30. apríla.

Moore pôvodne plánoval vyzbierať 1000 libier po tom, ako si ukončil liečiť zlomený bedrový kĺb a rakovinu. Teraz sa však suma vyzbieraných peňazí blíži k hranici 12 miliónov, pričom mu zostáva prejsť už len posledných 10 dĺžok.

9:17 Projektové spoločnosti očakávajú pre pandémiu zníženie svojich hospodárskych výsledkov až o 32 percent. Spoločnosti majú problém uzatvárať zákazky, získavať podklady k už prebiehajúcim projektom či zaisťovať finančný chod spoločnosti tak ako inokedy.

Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research a jej partnerskej firmy Považská cementáreň Ladce.

9:10 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline otvorili v spolupráci so spoločnosťou Klinická biochémia, s. r. o. mobilné odberné miesto na testovanie ochorenia COVID-19.

Podľa slov hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej je testovacie pracovisko otvorené každý pracovný deň od 8:00 do 12:30.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Proces s Kočnerom pokračuje, budú čítať ďalšie listiny Čítajte 

9:07 Od deviatej hodiny dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku jedenástym dňom pokračuje proces s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pre pandémiu Covid-19 pojednávanie sledujú iba tri médiá, Aktuality.sk a RTVS vysielajú živý zvukový prenos.

Na súde dnes nebude vypovedať žiadny svedok, na programe je - rovnako ako v stredu - čítanie listinných dôkazov.

Aj dnešný deň sledujeme pojednávanie minútu po minúte >>

Načítavam video...

8:49 Mesto Košice doručilo posledné kusy zo 42-tisíc balíčkov pre seniorov. Tie pred Veľkou nocou začalo distribuovať do domácností všetkých obyvateľov, ktorí v tomto roku dovŕšia vek 65 rokov a starším.

Obálky obsahovali leták s informáciami a užitočnými kontaktmi vrátane výhod, na ktoré majú seniori nárok počas vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu, novinami mesta Košice a dvoma kusmi bavlnených, respektíve jednorázových rúšok.

"Každý senior na obálke našiel aj špeciálny osobný kód, pomocou ktorého bude môcť bez akýchkoľvek poplatkov využívať ďalšie služby mesta ako napríklad pomoc s nákupom potravín, donáškou obedov, nákupom liekov, atď," dodal hovorca mesta Vladimír Fabian.

8:30 Situácia z Domova sociálnych služieb a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, kde bolo v uplynulých dňoch pozitívne testovaných viacero klientov a pracovníkov a traja ľudia ochoreniu podľahli, sa už nesmie zopakovať v žiadnom domove pre seniorov.

Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že je preto potrebné urobiť všetko, čo je v našich silách.

"Správa o obetiach zo sociálneho zariadenia pre seniorov ma veľmi zasiahla. Nielen preto, že sama v Pezinku žijem a že v tomto zariadení istý čas žila aj moja stará mama, ale hlavne preto, že obeťami sú tí najzraniteľnejší z nás a infikovaní sú aj tí, ktorí sa o nich v neľahkej situácii a s nasadením starajú," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

8:11 Svetová zdravotnícka organizácia spustila prostredníctvom aplikácie Facebook Messenger chatovaciu službu, ktorá má za cieľ bojovať proti dezinformáciám o koronavíruse SARS-CoV-2.

Nová funkcia chatbot je rozšírením služby Health Alert, ktorú organizácia spustila v marci tohto roku. Health Alert umožňuje získať správy o koronavíruse a prostredníctvom komunikačnej aplikácie WhatsApp ju využíva už viac ako 12 miliónov ľudí.

8:07 Americký hudobník Jon Bon Jovi zložil novú pieseň, ktorej témou je aktuálna pandémia nového koronavírusu.

Novú pieseň po prvý raz zahrá počas online benefičného koncertu s názvom Jersey 4 Jersey, ktorý sa uskutoční 22. apríla. Objaví sa aj na jeho novom albume, ktorého vydanie sa pre pandémiu posunulo na neskôr.

Súvisiaci článok Jon Bon Jovi má koronavírus v kapele. Doma nesedí, umýva riady pre bezdomovcov Čítajte 

V marci Bon Jovi v snahe získať inšpiráciu pre vzniknutú pieseň vyzval svojich fanúšikov na sociálnej sieti instagram, aby sa s ním podelili o zážitky, ako ich ovplyvnilo šírenie koronavírusu, ako aj s tým spojené obmedzenia pohybu.

"Napísal som prvý verš a refrén. Napíšte mi verš. Vyrozprávajte mi váš príbeh," napísal vtedy Bon Jovi.

7:50 Taliansky tenorista Andrea Bocelli svojím emocionálnym vystúpením na Veľkonočnú nedeľu, streamovaným naživo prostredníctvom internetového serveru YouTube z ľudoprázdnej milánskej katedrály, vytvoril rekord v sledovanosti. Jeho 24-minútový sólový koncert v jednom momente súbežne pozeralo vyše 2,8 milióna divákov.

Podľa spoločnosti YouTube so sídlom v Kalifornii ide o najväčšie publikum, aké kedy na tejto online platforme prilákal priamy prenos z podujatia klasickej hudby, informoval v stredu magazín People.

Načítavam video...

7:16 Bohatá Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov vyzvala na celosvetovú spoluprácu v príprave vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré pomôžu siedmim miliardám ľudí. Nadácia zároveň poskytla 150 miliónov dolárov na vývoj pomôcok, terapií a liekov na koronavírus.

7:08 Britská pohraničná polícia našla kokaín v hodnote milión libier (1,14 milióna eur) v zásielke ochranných rúšok v dodávkovom vozidle v Eurotuneli pod Lamanšským prielivom, ktorý spája Francúzsko a Britániu.

"Zločinecká sieť sa pokúša využiť pandémiu koronavírusu vo vlastný prospech," uviedlo na twitteri britské ministerstvo vnútra.

7:01 Tretina z takmer 2000 námorníkov , ktorí boli na palube francúzskej lietadlovej lode Charles de Gaulle a dvoch podporných plavidiel v čase, keď vypukla pandémia koronavírusu, mala pozitívny test.

Potvrdenú nákazu má celkovo 668 námorníkov z lietadlovej lode a jednej z dvoch sprievodných fregát v jej bojovej skupine, pričom 31 z nich je hospitalizovaných a jeden sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Zastavenie šírenia vírusu je nadovšetko. Ako to, že ľudia nenosia rúško, keď sa blížia k inému človeku? Na základe akej teórie ho nemajú na tvári?

Andrew Cuomo, guvernér štátu New York

6:45 Obyvatelia amerického štátu New York budú musieť nosiť ochranné rúška alebo tvárové masky na rušných uliciach, v metre, autobusoch či v akejkoľvek situácii, kde ľudia nebudú môcť zachovávať odstup 1,8 metra.

Ohlásené nariadenie guvernéra štátu Andrewa Cuoma nasleduje po rovnakých odporúčaniach amerického Centra pre kontrolu a prevencii chorôb, ktoré chce takto zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Nariadenie vstúpi do platnosti v piatok 17. apríla.

"Zastavenie šírenia (koronavírusu) je nadovšetko. Ako to, že ľudia nenosia rúško, keď sa blížia k inému človeku? Na základe akej teórie ho nemajú na tvári?" položil Cuomo otázku na svojom každodennom brífingu.

6:37 Do niekoľkých týždňov sa v Česku rozhodne, či a ako sa zmiernia pravidlá pre vycestovanie.

Podľa epidemiológa a šéfa Centrálneho riadiaceho tímu COVID-19 Romana Prymulu sa diskutuje najmä o cestách v lete do Chorvátska a na Slovensko. Bude závisieť od jednotlivých krajín, ako sa dohodnú.

"Sú obrovské tlaky, aby sa niečo otvorilo, ale budeme to musieť veľmi starostlivo kontrolovať, aby nedochádzalo k importu ochorenia," povedal Prymula. Odhadol, že to bude jasné v polovici júna.

6:30 Hoci počet úmrtí v krajine dosiahol smutný rekord, prezident Donald Trump vyhlásil, že údaje naznačujú, že vrchol pandémie už majú za sebou. To podľa neho uvoľňuje cestu jeho plánom vydať pokyny, aby sa začalo znovuotváranie krajiny.

Trump na svojom každodennom tlačovom brífingu označil údaje o pandémii v USA za povzbudzujúce, píše agentúra AP.

"Máme teraz veľmi silnú pozíciu, ktorá nám dovoľuje dokončiť pokyny pre jednotlivé štáty, aby začali znovu otvárať krajinu," povedal Trump a dodal, že tieto pokyny predstaví vo štvrtok.

Načítavam video...

Americký prezident tiež na brífingu pohrozil, že pozastaví činnosť oboch komôr Kongresu. Ako dôvod uviedol, že sa cíti frustrovaný tým, ako mu zákonodarcovia kladú prekážky pri vymenovaní predstaviteľov do jeho administratívy.

Tento Trumpov krok by bol bezprecedentný v dejinách USA, upozornila agentúra DPA.

Keď je činnosť Kongresu oficiálne zastavená, prezident môže vymenovať určitých predstaviteľov do funkcií bez toho, aby mu to museli schváliť zákonodarcovia.

Načítavam video...

6:17 Južná Kórea oznámila 22 ďalších prípadov nákazy, celkový počet nakazených v krajine je tak 10 613.

Už štvrtý deň za sebou sa počet nových prípadov v krajine drží pod číslom 30, uviedlo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Štvrtkové nové prípady predstavujú aj prudký pokles oproti vrcholu z 29. februára, keď bolo zaznamenaných 909 nových prípadov. Denný počet nových infekcií v Južnej Kórei sa drží pod číslom 50 posledných osem dní.

6:13 Čína hlásila 46 nových prípadov nákazy, z nich 34 bolo do krajiny prinesených zo zahraničia. Nepribudlo však žiadne nové úmrtie.

Čína má celkovo 3342 úmrtí spomedzi 82 341 nakazených. Približne 3000 ľudí je stále hospitalizovaných alebo sa nachádzajú v izolácii a sledujú si príznaky ochorenia alebo sú dokonca pozitívne testovaní, no bez príznakov.

6:00 Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších takmer 2600 úmrtí na koronavírus. Ide o nový rekord a najväčší denný počet úmrtí spomedzi všetkých krajín, uviedla americká Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Podľa výpočtu univerzity zomrelo za 24 hodín do stredy 20:30 (do štvrtka 02:30 nášho času) 2569 ľudí, takže celkový počet mŕtvych v USA dosiahol 28 326 - to je vyšší počet než v akejkoľvek inej krajine.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 333
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 865
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 276
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 451
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 6 696
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 652
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 542
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 934
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Strelnú zbraň použili prvý raz.


4 h
Dušana Kováčika odvádzajú v putách z Najvyššieho súdu.

Finančný trest stotisíc eur zatiaľ neplatil.


3 h
Dobroslav Trnka prichádza na súd v kauze nahrávok Gorily.

Súd by mal pokračovať v pondelok.


SITA 6 h
Lom Devičie je čarovný svojou útulnou atmosférou.

Dve ostatné letá zahatal koronavírus Slovákom dovolenku pri mori. Tak začali objavovať čaro dovolenky doma.


4. júl
SkryťZatvoriť reklamu