SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Prevádzky by sme mohli otvárať podľa vývoja v regiónoch, pripúšťa Matovič (minúta po minúte)

Slovensko má 1360 nakazených.

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Sledovali ste s nami naživo priebeh pandémie koronavírusu (minúta po minúte):

22:08 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj v sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

21:51 Veterán z druhej svetovej vojny Tom Moore, ktorého zbierka pre britských zdravotníkov sa stala internetovou senzáciou, získal za svoj charitatívny čin dva zápisy do Guinnessovej knihy rekordov. Moore už pre zdravotníkov vyzbiera viac ako 28,7 milióna libier.

21:30 Aerolinky Air France dostanú úver sedem miliárd eur, aby prežili krízu. Tri miliardy im požičia štát, ktorý bude ručiť až za 90 percent zvyšných úverov od šiestich bánk.

20:59 Taliansko používa na dezinfekciu horských dedín snežné delá.

20:13 Prezident Spojených štátov Donald Trump čelí tvrdej kritike za návrh liečiť Covid-19 dezinfekciou. Trump tvrdí, že išlo o sarkazmus. Dodal, že rozhodne nikoho nebadá k tomu, aby používal dezinfekciu.

Bývalý šéf amerického Úradu pre vládnu etiku (OGE) Walter Shaub nazval Trumpa idiotom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:10 Ochorenie Covid-19 sa začalo v Taliansku šíriť už v januári, vyplýva to zo štúdie, ktorú pripravila talianska nadácia Bruna Kesslera.

Talianske úrady začali ľudí na prítomnosť koronavírusu testovať až po tom, ako bola nákaza 21. februára potvrdená u muža z Codogno v regióne Lombardsko.

19:42 Vo Francúzsku zomrelo za posledný deň 389 ľudí čo je najmenej od konca marca. V krajine zomrelo na Covid-19 viac ako 22-tisíc ľudí.

19:25 Americký prezident Donald Trump schválil pomoc pre malé podniky, balík v hodnote 484 miliárd dolárov ma pomôcť zmierniť dopady pandémie.

19:13 Francúzsko neotvorí svoje reštaurácie, bary a kaviarne skôr než v júni. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa pandémie koronavírusu.

Vláda však v súvislosti s krízou oznámila pre tento sektor finančnú podporu.

Skryť Vypnúť reklamu

19:11 Premiér Igor Matovič kritizuje ľudí , ktorým sa nepáči, že ľudia nad 65 rokov mali na nakupovanie vyhradený čas.

Predseda vlády poukázal na to, že s vekom rastie aj pravdepodobnosť úmrtia na Covid-19.

18:52 Odborníci kritizujú amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho slová, že dezinfekčné prostriedky by sa mohli použiť pri liečbe koronavírusu.

Lekári varovali, že prezidentove špekulácie sú nebezpečné a môžu mať fatálne následky.

18:48 V Taliansku zomrelo na koronavírus za deň 420 ľudí, je to najmenej od 19. marca. V krajine zomrelo na Covid-19 už viac ako 26-tisíc ľudí.

18:34 V USA presiahol počet obetí ochorenia Covid-19 už hranicu 50-tisíc. Koronavírusom sa v krajine nakazilo viac ako 800-tisíc ľudí.

18:25 Premiér Matovič navštívi v sobotu rómsku osadu v Bystranoch. O 14:00 bude mať tlačovku spolu s členom krízového štábu Petrom Pollákom.

Skryť Vypnúť reklamu

18:03 Rizikový fond bude zriadený, je potrebný, tvrdí minister pôdohospodárstva rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO).

Kto by mal do fondu prispievať, to sa bude musieť podľa ministra analyzovať.

18:00 Ak sa niekto doma vyhýbal pitiu alkoholu, koronakríza mu to možno zmenila. Od polovice marca sú na Slovensku zatvorené bary i diskotéky - a mnohí ľudia presunuli svoju spotrebu na gauč.

Predaj rastie aj v kamenných obchodoch, ľudia však znížili frekvenciu ich návštev a nákupy presunuli na internet. Výsledkom je, že donášky alkoholu (ale nielen neho) zaznamenávajú zvýšený záujem.

Súvisiaci článok Z barov na gauč. Online donášky alkoholu skokovo narástli Čítajte 

17:56 V rámci opatrení sociálnej pomoci bolo vyplatených už vyše štyroch miliónov eur . Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v piatok po rokovaní vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

17:52 Európska komisia sa zaviazala, že ozdravný plán, teda fond obnovy naviazaný na budúci dlhodobý rozpočet Európskej únie, predloží už začiatkom mája.

Štvrtkové rokovania šéfov štátov a vlád boli zamerané na to, ako prekonať hospodársky šok a stagnáciou ekonomiky.

17:49 Takmer polovica nových prípadov zistených v Taliansku v apríli bola v zariadeniach starajúcich sa o dôchodcov. Vyplýva to zo štúdie talianskeho Národného zdravotníckeho inštitútu.

Štúdia ďalej ukázala, že doma sa nakazilo 24,7 percenta pacientov, v nemocniciach 10,8 percenta a 4,2 percenta na pracovisku.

17:22 Vláda schválila zriaďovaciu listinu a Štatút Permanentného krízového štábu.

17:21 Vláda schválila predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu o ďalší mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu

Chce tým zmierniť negatívne dosahy na poberateľov dávok v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku koronakrízy na trhu práce nevedia nájsť prácu.

17:20 Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok stretne s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina) a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO).

Hovoriť by mali o situácii v zariadeniach sociálnych služieb.

17:14 Hlavný nemecký orgán na kontrolu chorôb Inštitút Roberta Kocha varoval pred ďalším uvoľňovaním obmedzení.

Viceprezident inštitútu Lars Schaade uviedol, že epidemiologická situácia je príliš nestabilná. Tento týždeň sa znova otvorili menšie obchody a po mesiaci prísnych obmedzení sa do škôl vrátili aj niektorí žiaci.

17:00 Vo Veľkej Británii pribudlo za 24 hodín ďalších 684 úmrtí. Celkovo ochoreniu podľahlo 19 506 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň ide o mierny nárast denného počtu obetí - vo štvrtok bolo v rovnakom čase hlásených 616 nových úmrtí. pričom išlo o najnižší denný prírastok počas pracovného dňa za uplynulé tri týždne.

16:59 Federácia Bosny a Hercegoviny od piatka povolila deťom a seniorom, aby mohli opúšťať svoje domovy. Doteraz sa na tieto skupiny obyvateľstva vzťahoval zákaz vychádzania

16:54 Prezidentka Zuzana Čaputová oceňuje úsilie a nasadenie opatrovateliek, ošetrovateliek, sociálnych pracovníčok a zdravotníckeho personálu. Do všetkých zariadení sociálnych služieb, ktoré sa starajú o seniorov, poslala osobný ďakovný
list.

S viacerými z nich bola v kontakte aj prostredníctvom videorozhovorov. Tlak, ktorému v súčasnosti čelia zriaďovatelia týchto zariadení, ich vedenie a najmä
personál, je podľa prezidentky obrovský. Rovnako ako zodpovednosť, ktorú nesú za životy a zdravie svojich klientov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:52 Indonézska vláda pozastavila projekt presunu hlavného mesta a prostriedky venuje aktuálnemu riešeniu krízy.

16:50 Občianska iniciatíva zameraná na pomoc zdravotníkom Kto pomôže Slovensku spúšťa druhú vlnu zbierky určenej na nákup štandardných ochranných pomôcok a na zabezpečenie prístrojového vybavenia.

V rámci platformy vznikla aj skupina, ktorá skúma možnosti, aby sa niektoré ochranné pomôcky mohli v budúcnosti vyrábať aj na Slovensku.

16:39 Porušenie protikoronavírusových nariadení o nosení rúšok budú úrady v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko trestať pokutou do 5000 eur.

Opatrenie vstúpi do platnosti v pondelok. Najvyššia suma je určená pre majiteľov obchodov, ktorí nezabezpečia, aby ich zamestnanci nosili požadovanú ochranu úst a nosa.

Skryť Vypnúť reklamu

16:34 Muž v americkom meste Atlanta zastrelil nevlastného syna, ktorý nedodržal domácu karanténu. Tínedžer De'onte Roberts neposlúchol svojich rodičov, ktorí mu zakázali ísť von.

Keď prišiel domov, začal sa hádať a biť so 42-ročným nevlastným otcom. Bernie Hargrove chlapca následne strelil do hrudníka. Zraneného previezli do nemocnice, kde však zomrel.

16:31 Na pomoc malým podnikateľom a prevádzkam, ktoré aktuálne nemôžu plnohodnotne fungovať, vznikol projekt www.pridemneskor.sk.

Aplikácia im umožňuje ponúknuť svoje služby prostredníctvom poukážok využiteľných po uvoľnení opatrení.

16:27 Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal druhý týždeň po sebe viac chorých na Covid-19 ako na chrípku.

V 17. týždni nahlásili 311 pozitívnych vzoriek a 299 ochorení na chrípku a jej podobné ochorenia. Minulý týždeň zachytili 334 chorých na Covid-19 a 331 pacientom zistili chrípku či jej podobné ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Odbor epidemiológie uviedol, že opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 spomalili aj šírenie chrípky.

16:23 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon, dopĺňajúci niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby.

Cieľom viacerých opatrení v rámci úprav pätnástich rezortných zákonov je znížiť riziko ohrozenia verejného zdravia a zmierniť negatívne dopady pandémie koronavírusu v oblasti cestnej, železničnej, vodnej a leteckej dopravy, ako aj výstavby, bytovej politiky a cestovného ruchu.

16:21 Do zahraničia sa môžu vyvážať po minulotýždňovom uvoľnení exportu niektorých výrobkov aj ďalšie dezinfekčné prostriedky. Ide o produkty spoločností z Liptovského Mikuláša, Leopoldova, Trnavy a Odorína.

Podmienkou vývozu je prednostné vybavenie všetkých objednávok zo
Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

16:11 Americká federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia pripomína ľuďom, aby používali dezinfekciu iba na povrchy. Stanovisko vydala po tom, čo prezident Donald Trump naznačil, že vstrekovanie si dezinfekcie do tela by mohlo pomôcť v boji s koronavírusom.

"Nikdy neaplikujte produkt sebe ani iným. Neprehĺtajte dezinfekčné prostriedky," upozorňuje agentúra.

16:01 Najmenej piati obyvatelia palestínskeho utečeneckého tábora na východe Libanonu sa infikovali koronavírusom.

Prvý pozitívny test mala ešte v stredu Palestínčanka pôvodom zo Sýrie, ktorú previezli do štátnej nemocnice v Bejrúte. V tábore následne vykonali všetky nevyhnutné opatrenia.

Na prítomnosť vírusu otestovali aj ďalších 146 ľudí, ktorí v posledných dňoch mohli prísť so ženou do kontaktu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 Školy, materské školy a jasle v Poľsku budú minimálne do 24. mája zatvorené. Vyučovanie tak bude aj naďalej pokračovať v on-line režime.

15:43 Prevádzky budú môcť obsluhovať seniorov aj mimo vyhradeného času cez pracovné dni od 9.00 h do 11.00 h.

Súvisiaci článok Seniori budú môcť nakupovať aj mimo vyhradených hodín Čítajte 

Keďže hlavný hygienik prijal množstvo podnetov k opatreniu na ochranu pred novým koronavírusom, najmä zo strany pracujúcich seniorov, rozhodol sa ho prehodnotiť.

"Dôrazne však vyzývame seniorov, aby využívali vyhradený nákupný čas vždy, keď je to možné, a mimo tohto času, ak to nie je nevyhnutné, obchody nenavštevovali, respektíve aby požiadali o nákup príbuzných, známych, susedov alebo aby využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 Irán potvrdil v piatok 1168 nových prípadov nákazy a 93 úmrtí. Celkový počet
nakazených v krajine je 88 194 a ochoreniu podľahlo celkovo 5574 ľudí.

15:34 Šírenie nového koronavírusu obyvatelia Slovenska svojou disciplinovanosťou výrazne znížili a je čas na riadené uvoľňovanie obmedzujúcich opatrení.

V tretej aktualizovanej prognóze to konštatuje Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva. Prezentoval ju vo štvrtok poobede cez aplikáciu Zoom.

15:19 Podnikatelia budú môcť požiadať o dočasnú ochranu, pokiaľ boli zasiahnutí negatívnymi dosahmi koronakrízy. Novelu zákona o niektorých mimoriadnych
opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej
choroby COVID-19 a v justícii v piatok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:18 Rakúsko pokračuje v postupnom uvoľňovaní niektorých karanténnych opatrení a od 4. mája začne znovu otvárať školy.

Stredoškoláci, ktorí sú v poslednom ročníku, sa vrátia do školy už 4. mája, zatiaľ čo základné a nižšie stredné školy sa znovu otvoria 18. mája.

15:16 Niektoré výskumy ukázali, že koronavírus môže spôsobiť tzv. konjunktivitídu, teda zápal očných spojoviek, a dokáže sa pravdepodobne prenášať aj kontaktom aerosólu so spojovkou.

Spôsob prenosu vírusu do oka je však stále otázny. Oči si však treba popri nose a ústach tiež správne chrániť.

15:15 V Centre sociálnych služieb a rezidencii pre seniorov Jeseň života vo Veľkej Lomnici sa objavil prvý prípad koronavírusu.

V centre je v súčasnosti umiestnených 43 klientov.

Pozitívne testovaná bola klientka, ktorá pred časom absolvovala chemoterapiu v popradskej nemocnici.

Skryť Vypnúť reklamu

15:10 Takzvaný odklad nájomného sa podľa schváleného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti týka nielen firiem, ale aj živnostníkov a fyzických osôb - nepodnikateľov.

Súvisiaci článok Tri mesiace nemusíte platiť nájom. Kto má na to nárok? (otázky a odpovede) Čítajte 

Odkedy odklad platí a na ako dlho? Za akých podmienok môžem odklad využiť? Prečítajte si otázky a odpovede týkajúce a odkladu nájomného.

15:00 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon na dočasnú ochranu nájomcov. Nájomcovia, ktorí si prenajímajú nehnuteľnosť, vrátane bytu alebo nebytového priestoru, budú v prípade omeškania platieb nájmu v súvislosti s koronakrízou dočasne chránení.

14:53 Pre približne 1,6 miliardy moslimov na celom svete sa v piatok začal posvätný pôstny mesiac ramadán.

Vzhľadom na karanténne opatrenia sú mešity v mnohých krajinách zatvorené a zakázané je aj zhromažďovanie sa na verejnosti.

14:51 Celosvetové hnutie Fridays for Future bojujúce proti klimatickým zmenám sa rozhodlo usporiadať piatkovú globálnu demonštráciu v online priestore.

Švédska aktivistka Greta Thunbergová v stredu pri príležitosti Dňa Zeme vyhlásila, že klimatická kríza "nie je tak bezprostredná, ako kríza súvisiaca s koronavírusom, no potrebujeme ju riešiť teraz, inak bude nezvratná".

Načítavam video...

14:48 Vo zvolenskej nemocnici začali oddnes na ochorenie Covid-19 testovať aj samoplatcov. Cena testu je 65 eur.

14:40 Mesto Bratislava sa usiluje rokovať s vládou o finančnej podpore pre Dopravný podnik Bratislava. V piatok to potvrdil primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že DPB je tretí najväčší zamestnávateľ v Bratislave, na ktorého sa momentálne žiadna zo štátnych pomocí nevzťahuje a ak sa nejaká pomoc nenájde, dôsledky nebudú dobré.

DPB potvrdil, že od zavedenia mimoriadnej situácie mu klesli tržby od cestujúcich o 91 percent. Mesačne to znamená prepad o asi štyri milióny eur. Dopravca
sa preto zrejme nevyhne prepúšťaniu.

14:38 Príslušníci Policajného zboru v spolupráci s príslušníkmi Ozbrojených síl sa snažia robiť všetko pre to, aby bol priebeh kontrol na hraniciach čo najplynulejší.

Nie vždy je však každý individuálny problém možné vyriešiť okamžite. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) to uviedol na brífingu po kontrole na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

Mikulec si podľa svojich slov uvedomuje aj problematiku tzv. pendlerov. Pripustil, že v prípade priaznivej situácie sa upustí od pôvodného nariadenia hygienika, účinného od 1. mája, aby sa pendleri museli preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Dotknutí občania majú zatiaľ s testovaním počkať do pondelka.

14:37 Negatívne testy má všetkých 146 klientov Zariadenia pre seniorov Náruč v Prešove. Vďaka daru z univerzity vybavilo mesto svoje opatrovateľky ochrannými štítmi.

14:30 Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o vysokých školách. Štátnice či rigoróznu skúšku, ale aj obhajobu rigoróznej či habilitačnej práce budú môcť vysoké školy uskutočniť aj bez fyzickej prítomnosti kandidátov, prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie.

Súvisiaci článok Prezidentka súhlasí so štátnicami a skúškami cez videokonferenciu Čítajte 

Žiakov základných škôl bude možné hodnotiť aj slovne.

14:20 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona, ktorou sa zavádzajú posledné body sľubované v takzvanej Prvej pomoci zamestnancom a podnikateľom.

Ide o odklad platenia preddavkov na daň z príjmu pre podnikateľov s poklesom príjmu minimálne o 40 %, a tiež umožnenie umorenia daňovej straty z predchádzajúcich rokov.

Novela Lex korona vo finančnej oblasti spresňuje už predošlé schválené opatrenia v daňovej a colnej oblasti.

14:04 Počet úmrtí sa v posledných dňoch v Belgicku drží na ustálenej úrovni, klesá však počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a tých, ktorí sú odkázaní na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vo štvrtok bolo nahlásených 190 nových úmrtí, z toho 91 v nemocnici a 97 v domovoch opatrovateľskej služby.

14:01 Mesto Partizánske odovzdalo domovu sociálnych služieb Domov n.o. do užívania nový dezinfekčný tunel.

13:54 Športovci môžu na vonkajších športoviskách trénovať bez rúšok. Štátny tajomník rezortu školstva pre oblasť športu Ivan Husár predstavil pravidlá na športoviskách.

13:37 Plán postupného otvárania prevádzok na Slovensku by sa mohol napĺňať regionálne podľa toho, ako sa počet ľudí nakazených vyvíja v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Po stretnutí s členmi ekonomického krízového štábu to na tlačovej besede uviedol premiér Igor Matovič.

Súvisiaci článok Prevádzky by mohli otvárať v niektorých regiónoch skôr, vyhlásil Matovič Čítajte 

Podľa Matoviča by tak nebolo jedno kritérium pre otváranie prevádzok z hľadiska počtu nových prípadov spoločné pre celé Slovensko, ale stanovilo by sa kritérium počtu nových prípadov pre jednotlivý okres.

"Ak by sa tomu okresu darilo, potom by prechádzal do ďalšieho štádia otvárania ďalších prevádzok alebo uvoľňovania hygienických štandardov," tvrdí premiér.

13:07 Reštaurácie, kaviarne aj školy sú otvorené, no mnohí ľudia pracujú z domu a obmedzili cestovanie.

Švédsko ako jedna z mála európskych krajín neprijala výrazné obmedzenia. Vláda tvrdí, že ľudia odporúčania rešpektujú a ich stratégia je z dlhodobého hľadiska udržateľnejšia.

13:04 Zo siedmich susedných krajín Maďarska sú pre pendlerov otvorené všetky existujúce hraničné priechody jedine s Chorvátskom, vyhlásil v piatok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na maďarsko-chorvátskom cestnom
hraničnom priechode Letenye-Goričan po rokovaní so šéfom chorvátskej
diplomacie Gordanom Grličom-Radmanom.

13:03 Tím odborníkov z Národného ústavu detských chorôb pripravil webovú stránku pre rodičov, na ktorej sa dozvedia všetky informácie, ktoré sa týkajú ochorenia COVID-19 a zdravia ich detí.

Rovnako web www.covid.nudch.eu ponúka informácie aj pre deti s chronickými ochoreniami.

13:01 Fabrika Heneken Melts v Spišských Vlachoch v súvislosti s koronakrízou pozastaví svoju výrobu od polovice mája do konca júna.

Uviedol to obchodný riaditeľ spoločnosti Heneken Adrián Stolár s tým, že dôvodom prerušenia je pokles objednávok od zákazníkov, ktorí pôsobia prevažne v automobilovom priemysle.

Súvisiaci článok Hlinikáreň v Spišských Vlachoch pozastaví svoju výrobu Čítajte 

13:00 Britský maloobchodný sektor v marci celkovo oslabil najvýraznejšie v histórii štatistických záznamov, hoci predaj potravín sa rekordne zvýšil.

12:59 Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair bude možno musieť počas zimnej letovej sezóny zrušiť 10 až 20 % pracovných miest.

12:58 More okolo Thajska zaplnili v poslednom období ryby a vzácne druhy morských živočíchov, ktoré sa v dôsledku prítomnosti turistov zväčša zdržiavajú ďalej od pevniny.

12:54 Španielsko zaznamenalo v piatok - za uplynulých 24 hodín - 367 nových úmrtí. Celkový počet obetí sa tak v krajine zvýšil na 22 524. Počet nakazených stúpol na vyše 213 000.

Španielsko má najvyšší počet obetí nákazy na svete po Spojených štátoch a Taliansku.

12:53 Výjazdová činnosť hasičov vzrástla v uplynulom období o 60 percent. Medzi činnosti hasičov patria aj každodenné odbery vzoriek u osôb s podozrením na koronavírus, činnosti v karanténnych zariadeniach - dezinfekcie priestorov, rozvoz stravy, administratívne práce a v neposlednom rade aj servisné práce na vecných prostriedkoch, ktoré sú dislokované na hraničných priechodoch pre repatriantov či ako zázemie pre záchranné zložky.

12:42 Hľadanie účinného lieku je čoraz naliehavejšie aj preto, že sa štáty nemôžu spoliehať na formovanie kolektívnej imunity.

Súvisiaci článok Začína klinická megaskúška. Globálny test preverí štyri liečby Covid-19 Čítajte 

Zatiaľ totiž stále nie je jasné, či človek prekonaním infekcie skutočne získa dlhodobú odolnosť a ochorenie už u neho opätovne neprepukne.

Riešením má byť veľké globálne testovanie, ktoré predstavila Svetová zdravotnícka organizácia.

Ak bude úspešná, mala by skrátiť obvyklé trvanie klinických skúšok až o 80 percent.

12:33 Poskytovať dáta z mobilných telefónov iným ako zdravotníckym pracovníkom bude v Austrálii protiprávne.

Zber informácií a dát z telefónov chce austrálska vláda využiť na monitorovanie šírenia koronavírusu v krajine.

12:32 Koronavírus zjavne rýchlejšie oslabuje, keď je vystavený slnečnému žiareniu, teplu a vlhkosti, uviedol na tlačovej konferencii William Bryan, ktorý vedie oddelenie pre vedu a technológiu amerického ministerstva pre vnútornú
bezpečnosť.

Americkí vedci zistili, že vírus prežije najlepšie v interiéri a v suchých podmienkach a stráca silu, keď teplota a vlhkosť stúpajú - a najmä keď je vystavený slnečnému žiareniu.

12:30 Ovzdušie v severnej Indii je v čase obmedzenia pohybu obyvateľstva najmenej znečistené za ostatných 20 rokov.

Vyplýva to z dát, ktoré zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír. Ten na sérii máp zobrazujúcich obdobie od 31. marca do 5. apríla v rokoch 2016 - 2020 ukazuje, ako sa v ovzduší nad severom Indie menili úrovne aerosólov.

12:29 Cyprus predĺžil v piatok zákaz komerčných letov do 17. mája.

Krajina komerčné lety zakázala 21. marca. Odvtedy ich predĺžila do 30. apríla a následne do 17. mája.

12:26 Trhovisko Miletičova v bratislavskom Ružinove je od piatka opäť otvorené pre verejnosť. Samospráva však zároveň všetkých nakupujúcich žiada o dôsledné dodržiavanie prísnych pravidiel, ktoré pre otvorenie trhoviska platia.

Staré Mesto otvorilo verejný trh na Žilinskej ulici už v polovici týždňa.

12:11 Americký prezident Donald Trump vo štvrtok ponúkol ďalšie svoje tipy na boj s koronavírusom, ktoré nenechali lekársku komunitu chladnou a vyslúžili si vlnu kritiky.

Tentoraz navrhol výskum možnej liečby vstrekovaním dezinfekcie do tela a tiež ožarovanie pacientov UV svetlom.

Načítavam video...

11:39 Česká vláda zrušila zákaz voľného pohybu osôb. Dosiaľ mohli ľudia teoreticky chodiť len do práce, do obchodov a k lekárovi.

Dnes by mali ministri schváliť a poslať do Snemovne žiadosť o predĺženie núdzového stavu do 25. mája.

11:36 Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer) kritizoval obmedzenie nakupovania pre dôchodcov nad 65 rokov.

Predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) i hlavného hygienika Jána Mikasa vyzval, aby ešte v piatok upravili nariadenie týkajúce sa vyhradeného času.

Opatrenie považuje za diskriminačné napríklad aj pre pracujúcich dôchodcov, keď zakazuje nakupovať seniorom mimo vyhradeného času.

Pokiaľ nedôjde k náprave, je pripravený obrátiť sa na parlamentný ústavnoprávny výbor a prípadne aj Ústavný súd SR.

11:34 Zatvorené brány pre verejnosť nebránia Ústrediu ľudovej umeleckej výroby v aktivitách. Jeho pracovníci sa zamerali na sprístupnenie vybraných tvorivých, poznávacích a vzdelávacích činností online formou.

11:33 Bratislavský Ružinov začal v piatok s testovaním klientov a zamestnancov vo svojich dvoch domovoch seniorov. Ako prví podstúpili testovanie prevažne imobilní klienti na Pivoňkovej ulici.

S testovaním sa pokračuje v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici, ktorý je najväčším zariadením svojho druhu na Slovensku, pod ktoré spadá zariadenie na Pivoňkovej.

Budúci týždeň sa bude testovať v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici.

11:31 Environmentálni aktivisti rozmiestňujú protestné plagáty počas klimatického štrajku za ochranu klímy pod heslom Piatky za budúcnosť pred budovou nemeckého parlamentu Reichstag v Berlíne.

11:29 Kia Motors Slovakia v piatok opätovne začala v dvojzmennej prevádzke s výrobou automobilov v závode v Tepličke nad Váhom.

Vzhľadom na vážne prevádzkové dôvody fabrika stála od pondelka 20. apríla do štvrtka 23. apríla.

11:28 Vyhlásenia o tom, že ambulantným lekárom v aktuálnej situácii stačí 75 percent ich zvyčajného príjmu, sú neprijateľné.

Uviedli to členovia Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti v otvorenom liste primárnych pediatrov prezidentke, predsedovi parlamentu a predsedovi vlády.

11:23 Počet úmrtí na nákazu spôsobenú koronavírusom prekročil vo svete 190-tisíc. Celkovo zomrelo vo svete počas pandémie nového koronavírusu 190 089 ľudí, vrátane 116 221 osôb v Európe, kde zaznamenali dovedna jeden milión 296 248 prípadov nákazy.

Spojené štáty majú so 49 963 úmrtiami najvyššiu smrtnosť, po nich nasleduje Taliansko s 25 549 úmrtiami a Španielsko s 22 157 mŕtvymi. Francúzsko zaznamenalo 21 856 obetí na životoch a Británia 18 738.

11:18 Úrad verejného zdravotníctva odmieta výčitky ombudsmanky za opatrenia pre seniorov nad 65 rokov.

Súvisiaci článok Úrad odmieta výčitky ombudsmanky za opatrenia pre seniorov Čítajte 

"Postupným uvoľňovaním činnosti prevádzok sa predpokladá zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko," reaguje úrad na vyjadrenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.

Nové opatrenie totiž ombudsmanka považuje za neprimerané. Preto žiada vládu o nápravu.

11:16 V Prešovskom kraji pribudli dvaja novonakazení. Ide o muža v Bardejovského okresu a ženu z okresu Vranov nad Topľou.

Za Košickom kraji zaznamenali štyri nové prípady. V okrese Sobrance, Michalovce a Košice-okolie sa nakazili ženy, v okrese Košice pribudol jeden muž.

11:06 Vo štvrtok bola pozitívne testovaná jedna z pracovníčok Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb pre dospelých v Seredi. Následne vo večerných hodinách otestovali všetkých 111 klientov zariadenia. Na výsledky z testov čakajú.

Otestovaných je aj všetkých 46 zamestnancov, infikovaná pracovníčka je v domácej karanténe.

11:00 Poznatky z riešenia krízovej situácie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 chce vláda zapracovať do novej Koncepcie bezpečnostného systému SR.

V tejto súvislosti prehodnotí tiež postavenie a úlohy ústredného krízového štábu, ale aj Bezpečnostnej rady. Kompetencie bezpečnostnej rady chce vláda upraviť tak, aby dokázala zabezpečiť "efektívnejšiu koordináciu reakcií na všetky bezpečnostné hrozby a výzvy".

10:47 Trnava vyčlenila na karanténu pre bezdomovcov v prípade zistenia koronavírusu Emmerovu vilu na Streleckej ulici v centre mesta.

Mesto Trnava už testovalo na toto ochorenie niekoľko desiatok ľudí bez domova, vírus nebol ani u jedného z nich zistený.

10:18 Počet prípadov nákazy stúpol v Rusku za posledných 24 hodín o 5849 na 68 622. Miera rastu však nepresahuje desať percent tretí deň po sebe.

Za posledných 24 hodín podľahlo v krajine 60 pacientov, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 615.

10:12 V Maďarsku stúpol počet obetí na 250. Za uplynulý 24 hodín zomrelo 11 starších ľudí. Počet nakazených dosiahol 2383.

Súvisiaci článok V Maďarsku zomrelo na ochorenie COVID-19 ďalších 11 ľudí Čítajte 

Z nemocníc prepustili 401 osôb, ktoré sa z ochorenia COVID-19 vyliečili. V povinnej domácej karanténe je 10 942 ľudí. Akreditované laboratóriá vykonali už 58 251 testov.

10:00 Francúzsky prezident Emmanuel Macron poďakoval nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko za starostlivosť poskytovanú francúzskym pacientom.

Na konci marca premiestnili osem vážne chorých pacientov z Metzu do nemeckého mesta Essen, ktoré leží neďaleko francúzskych hraníc.

9:49 V Českej republike od polnoci pribudla len jedna pozitívne testovaná osoba. Do piatkového rána zaznamenali celkovo 7188 pozitívne testovaných ľudí, z ktorých 4789 trpí ochorením COVID-19.

Počet uzdravených stúpol o 34 osôb a traja ľudia nákaze podľahli. Celkový počet obetí je 213; 2186 ľudí sa z ochorenia vyliečilo.

V Českej republike vykonali celkovo 203 622 testov, z toho 7889 vo štvrtok.

9:35 Na Slovensku pribudlo 35 novým pozitívnych prípadov na koronavírus. Dvaja pacienti zomreli, čím sa celkový stav úmrtí zvýšil na 17.

Za štvrtok otestovali ďalších 3 840 ľudí. Počet vyliečených stúpol o 67 na 355. Hospitalizovaných je 222 pacientov.

09:33 Návrh, vývoj, úspešné testovanie a veľkovýroba nového lieku zvyčajne trvá okolo 12 rokov.

Súvisiaci článok Začína klinická megaskúška. Globálny test preverí štyri liečby Covid-19 Čítajte 

Vzhľadom na pandémiu Covid-19 preto vedci hľadajú cesty, ako sa dá tento časový rámec zásadne skresať a pritom stále garantovať, že je liek bezpečný a účinný.

Práve preto sa rozbehli veľké klinické skúšky takých liekov, ktoré už prešli prinajmenšom úvodnými bezpečnostnými kontrolami a hoci boli pôvodne určené na boj s iným ochorením, mohli by účinkovať aj na nový koronavírus.

Do úvahy pripadajú aj také látky, ktoré fungovali na zvieratách a boli zamerané na predošlé smrtiace koronavírusy, SARS a MERS.

09:06 Čína hlási šesť nových prípadov infekcie koronavírusom a žiadne úmrtie.

Dva z nových prípadov nákazy sú dovezené ľuďmi, ktorí pricestovali zo zahraničia. Celkový počet nakazených v pevninskej Číne je 82 804.

09:01 Jaguar Land Rover plánuje postupne obnoviť výrobu od 18. mája , pričom medzi prvými bude aj závod v Nitre. Automobilka už v Číne začína zaznamenávať zotavovanie v predaji vozidiel a zákazníci sa vracajú do jej showroomov.

08:52 Predseda vlády Igor Matovič a minister financií Eduard Heger sa stretnú o 10:00 na Úrade vlády SR s členmi ekonomického krízového štábu.

08:40 Ministerstvo školstva zverejnilo na svojom portáli www.ucimenadialku.sk aplikáciu na pomoc učiteľom telesnej výchovy, inštruktorom pohybových aktivít a športovým trénerom najmä mládeže.

Aplikácia HybSaDoma.sk umožňuje učiteľovi zostavovať pre svojich žiakov súbory cvičení pre virtuálne hodiny telesnej výchovy, trénerom zase pripravovať pre svojich zverencov tréningové jednotky.

08:29 Britská rocková skupina The Rolling Stones predstavila novú skladbu, o ktorej si členovia kapely myslia, že je ideálna pre obdobie pandémie koronavírusu. "Som duch žijúci v meste duchov. Môžeš ma hľadať, mňa sa však nedá nájsť," spieva v texte piesne spevák Mick Jagger, ktorý skladbu napísal spolu s gitaristom Keithom Richardsom.

Načítavam video...

08:01 Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Nemecku za posledných 24 hodín zvýšil o 2337 na celkových 150 383. V krajine zároveň zaznamenali ďalších 227 úmrtí, čím počet obetí stúpol na 5321.

07:52 Taliansko začalo vo štvrtok v regióne Lombardsko s testovaním na protilátky proti chorobe COVID-19. Cieľom je získať informácie o kolektívnej imunite obyvateľstva, čo úradom pomôže pri uvoľňovaní krízového režimu a opätovnom spúšťaní ekonomiky.

V husto osídlenom Lombardsku, ktorého metropolou je Miláno, zomrelo na koronavírus takmer 13 000 ľudí, čo je viac ako polovica z celkového počtu obetí epidémie v Taliansku. Zdravotnícke úrady uviedli, že v Lombardsku bude každý deň vykonaných 20 000 testov.

07:41 Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín 407 úmrtí, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 3313.

Ekvádor je medzi latinskoamerickými krajinami na druhom mieste v súvislosti s počtom prípadov nákazy. Ochorenie COVID-19 tam potvrdili u 22 160 ľudí. Počet prípadov nákazy sa v Ekvádore počas štvrtka takmer zdvojnásobil po tom, čo ministerstvo zdravotníctva získalo výsledky tisícov testov. Nákaze v Ekvádore podľahlo celkovo 560 ľudí.

Mexiko zaznamenalo 11 633 prípadov nákazy a 1069 úmrtí. V Peru je 20 914 nakazených a 572 obetí. Viac ako 11 800 prípadov nákazy hlási i Čile a ochoreniu COVID-19 tam podľahlo 168 osôb.

07:14 "Mladí tridsiatnici majú altruistickú stránku, prihlásilo sa nám aj dobrovoľne toľko medikov, že sme ich nemohli ani všetkých zobrať. Toto sú tie pozitíva, ktoré sa ukazujú v čase krízy."

Vracia sa Slovensko do normálu? Aká je prognóza najbližších týždňov? A kedy sa profesor Krčméry chystá do dôchodku? Pozrite si videorozhovor, ktorý viedla Zuzana Kovačič Hanzelová.

Načítavam video...

06:45 Nemecká kancelárka Angela Merkelová žiadala medzinárodnú spoluprácu v súvislosti s vývojom vakcíny.

"Veda nikdy nie je národná, veda slúži celému ľudstvu," povedala Merkelová a dodala, že prípadná vakcína musí byť v prípade distribúcie prístupná a cenovo dostupná celému svetu. Merkelová takisto pochválila prácu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v boji proti koronavírusu.

06:34 Britský premiér Boris Johnson zotavujúci sa z ochorenia COVID-19 by od pondelka mohol znovu prevziať vedenie krajiny.

Johnson sa podľa The Daily Telegraph plánuje vrátiť do svojho úradu na Downing Street 10. už v pondelok 27. apríla, aby prevzal kontrolu nad situáciou v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Premiérov úrad však podľa agentúry DPA správy o Johnsonovom návrate nepotvrdil.

06:30 Dvaja britskí lekári, ktorí boli vystavení pacientom infikovaným novým koronavírusom SARS-CoV-2, zaslali vláde v Londýne predžalobnú výzvu v súvislosti s nedostatkom osobných ochranných prostriedkov a absenciu jasných pravidiel ich distribúcie a využitia.

"Je povinnosťou vlády chrániť zdravotníkov, medzi ktorými panuje veľké znepokojenie ohľadom bezpečnostných protokolov, ktoré - ako sa zdá - sa menia bez hlbšieho zmyslu," uviedli lekári v liste.

06:29 Južná Kórea oznámila šesť nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa celkový počet prípadov v krajine zvýšil na 10 708.

Počet obetí sa od štvrtka nezmenil, celkový počet úmrtí je 240 ľudí.

06:19 Takmer 50 000 ľudí už v USA podľahlo ochoreniu COVID-19 po tom, ako v krajine v priebehu jedného dňa zaznamenali ďalších 3176 úmrtí.

Údaje sa vzťahujú na obdobie 24 hodín do 20.30 h miestneho času (2.30 h SELČ) vo štvrtok 23. apríla. Celkový počet obetí nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 je 49 759 a 866 646 osôb je infikovaných.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 991
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 446
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 363
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 959
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 857
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 730
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 998
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 810
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 10 409
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 663
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kováčika pre kauzu Bašternák už polícia nerieši. Dokonca chýba výpoveď

Okresný vyšetrovateľ bol nadštandarne ústretový.

špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020.

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.