SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Počty nakazených sú stále nízke, v troch osadách ukončili karanténu (minúta po minúte)

Na Slovensku evidujeme 1 403 osôb, ktoré sa nakazili koronavírusom SARS-CoV-2. Pandémia si zatiaľ vyžiadala 23 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

20:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:46 Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Českej republike stúpol už tretí deň po sebe. Počas piatka zaznamenali 45 infikovaných po tom, ako vo štvrtok pribudlo 103 prípadov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 7726.

V Česku medzitým novému koronavírusu podľahli ďalších traja ľudia, počet úmrtí tak stúpol na 240. Z koronavírusovej choroby sa vyliečilo 3359 infikovaných, čo je približne 43 percent.

19:23 Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Taliansku naďalej klesá. Nemocniciam to umožňuje lepšie zvládať pandémiu nového koronavírusu, ktorá preťažila talianske zdravotníctvo, najmä na ťažko zasiahnutom severe krajiny.

Z údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok večer vyplýva, že za posledných 24 hodín v krajine uvoľnili 116 lôžok na oddeleniach JIS, na ktorých aktuálne zostáva 1578 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

19:12 Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že už neplánuje požiadať americkú vládu o finančnú pomoc na riešenie dôsledkov pandémie nového koronavírusu. Podarilo sa mu totiž predať dlhopisy v rekordnej hodnote 25 miliárd USD (22,99 miliardy eur).

Spoločnosť uviedla, že vzhľadom na transakciu, ktorej uzatvorenie sa očakáva 4. mája, neplánuje v tomto období žiadať o ďalšie financie, či prostredníctvom kapitálových trhov, alebo vo forme federálnej pomoci.

18:48 Počet úmrtí v Spojenom kráľovstve sa za posledných 24 hodín zvýšil o 739 na 27 510. Počet pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 v krajine v rovnakom čase stúpol o 6201 na celkovo 177 454.

Šéf rezortu zdravotníctva Matt Hancock tiež oznámil, že Británia dosiahla svoj cieľ vykonania 100-tisíc testov denne do konca apríla. Vo štvrtok podľa neho v krajine realizovali spolu 12 347 testov, čo označil za "neuveriteľný úspech".

Skryť Vypnúť reklamu

18:31 Maďarské lekárske univerzity v spolupráci so Štátnym štatistickým úradom začali celoštátnu sériu testov na nový druh koronavírusu, ktoré vykonajú na
reprezentatívnej vzorke takmer 18-tisíc ľudí.

Cieľom vyšetrení je zistiť obraz rozsahu nákazy koronavírusom v krajine, ako aj presnejší počet infikovaných.

18:26 Mnohí Briti by sa cítili nepríjemne, keby mali opustiť svoje domovy, aj keď by vláda nariadila odvolanie prísnych obmedzení za mesiac. Vyplýva to z piatkových výsledkov prieskumu, o ktorých informovala agentúra Reuters.

Prieskum inštitútu Ipsos Mori ukázal, že viac ako 60 percent Britov by sa cítilo nepríjemne, keby sa mali vrátiť do barov a reštaurácií, využívať verejnú dopravu alebo ísť na veľké zhromaždenie ľudí, akými sú športové podujatia.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac než 40 percent respondentov by sa stále zdráhalo chodiť do obchodov alebo poslať svoje deti späť do školy. Vyše 30 percent opýtaných by malo obavy vrátiť sa do práce alebo stretnúť sa s priateľmi.

18:05 Občania Česka, Južnej Kórey, Nemecka, Poľska, Rakúska a Slovenska, ktorí prichádzajú do Maďarska s obchodným účelom, môžu na územie krajiny vstúpiť bez obmedzení.

Podľa agentúry MTI príslušné vládne nariadenie zverejnil štátny vestník.

17:57 Francúzsky prezident Emmanuel Macron upozornil občanov, že uvoľnenie celoštátnych obmedzení pohybu 11. mája bude len prvým krokom na ceste z krízy spôsobenej epidémiou nového koronavírusu.

V piatkovom príhovore vyzdvihol francúzskych pracujúcich a apeloval na jednotu a solidaritu v ťažkých časoch. Súčasne poďakoval zdravotníckym pracovníkom zachraňujúcim životy, ako aj príslušníkom civilnej ochrany a bezpečnostných zložiek, uviedla agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

17:41 Španielske úrady uzavreli veľkú provizórnu nemocnicu pre pacientov nakazených koronavírusom, ktorú v marci zriadili v konferenčnom centre v metropole Madrid. Dnes prepustili posledných pacientov.

V poľnej nemocnici v priestoroch konferenčného centra IFEMA bolo celkovo hospitalizovaných približne 4000 pacientov s ochorením COVID-19. Len 17 z tam liečených pacientov zomrelo.

Súvisiaci článok Poznáme termín, kedy PSA plánuje otvoriť trnavskú automobilku Čítajte 

17:20 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia, ktorej brány sú zavreté už takmer mesiac a pol, neplánuje obnoviť výrobu ani na budúci týdeň. Podľa informácií INDEXU zo zdroja blízkeho PSA, ktorý je oboznámený so situáciou, sa tak má stať až v stredu 13. mája.

Od pondelka má pritom otvoriť prevádzku vo fabrike zvarovňa, v utorok má nabehnúť lakovňa a od stredy má byť spustená montáž. Aspoň také sú momentálne plány vedenia podniku.

Skryť Vypnúť reklamu

17:15 V období od štvrtka 30. apríla do soboty 2. mája očakáva rezort vnútra príchod dvoch tisíc repatriantov, ktorí sú následne umiestňovaní do karanténnych zariadení. Na hraničných priechodoch tak môže z tohto dôvodu dôjsť k zdržaniu.

Ministerstvo vnútra preto prosí všetkých občanov, nielen tých, ktorí sa chystajú vrátiť, o trpezlivosť a zhovievavosť.

17:04 Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair by mohla zrušiť až 3000 pracovných miest, keďže opatreni najtvrdšie zasiahli letecký sektor.

V tejto súvislosti chce vedenie firmy rokovať s odbormi o "reštrukturalizácii a programe prepúšťania," ktorý aerolínie plánujú spustiť v júli.

16:55 Desiatkam krajín hrozí, že sa im minú zásoby vakcín proti chorobám, ako sú osýpky a detská obrna.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom je narušenie leteckej dopravy v dôsledku opatrení proti pandémii, upozornil Detský fond OSN (UNICEF). Vyzval preto na podporu odblokovania množstva neprepravených dodávok vakcín, informovali agentúry AFP a DPA.

UNICEF i ďalšie organizácie varujú, že pokles bežného očkovania by mohol podnietiť iné a potenciálne smrteľné epidémie celého radu chorôb.

16:36 V jednom z hotelov v Tokiu, kde sa nachádzajú pacienti s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, sa po prvý raz predstavil robotický personál. Guvernérku Tokia Juriko Koike počas ukážky v hoteli v centre mesta privítal populárny polohumanoidný hovoriaci robot Pepper.

Robot, ktorý má na tvári biele chirurgické rúško, okrem iného pacientom pripomína, aby si denne merali teplotu a povzbudzuje ich k tomu, aby odpočívali.

Skryť Vypnúť reklamu

V halách hotela, kde si pacienti vyzdvihujú jedlo, zase upratuje robot Whiz,
aby znížil riziko nákazy.

16:24 Tvrdo vybojovaná obchodná dohoda s Čínou je vzhľadom na pandémiu druhoradá , vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Zároveň pohrozil ďalšími dovoznými clami na čínske produkty, čo má byť odveta za rozšírenie choroby COVID-19 z Číny do celého sveta.

Trump v poslednom období zostril rétoriku voči Číne, keďže nový koronavírus spôsobil takmer päťpercentný prepad americkej ekonomiky v 1. kvartáli. To ohrozuje jeho opätovné zvolenie do úradu prezidenta v novembri tohto roka.

16:00 Európska pomoc je v čase krízy nenahraditeľná a každý členský štát bude musieť prejaviť dostatok dobrej vôle prejsť jej dôsledkami spoločne. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti so 16. výročím vstupu Slovenska do Európskej únie skonštatovala, že prostredníctvom úspešného referenda to bolo správne rozhodnutie občanov Slovenska.

15:51 Indická vláda oznámila, že rozsiahle obmedzenia pohybu predĺži o ďalšie dva týždne, aj keď niektoré opatrenia zmierni.

Indické ministerstvo vnútra vo vyhlásení uviedlo, že vzhľadom na významné zlepšenie epidemiologickej situácie dôjde k "značným zmierneniam" v oblastiach, kde registrujú len málo alebo žiadne prípady nákazy.

15:43 Európska komisia navrhne ešte pred začiatkom letnej sezóny ďalšie opatrenia na postupnú obnovu cestovného ruchu, značne postihnutého dopadmi pandémie koronavírusu. Tie by mali umožniť bezpečnú prevádzku turistických zariadení v celej Európskej únii

Skryť Vypnúť reklamu

Prioritou je podľa komisie spoločný prístup a zachovanie spravodlivej rovnováhy medzi záujmami cestovných kancelárií a spotrebiteľmi.

15:20 "Je správne naďalej chrániť ľudí na Slovensku alebo už môžeme bez akejkoľvek kontroly púšťať ľudí na Slovensko?," pýta sa na svojom facebooku premiér Igor Matovič.

Okrem iného píše, že z navrátilcov na Slovensko boli doteraz pozitívne tri percentá ľudí (každý 33.), kým z ľudí žijúcich na Slovensku mali alebo má Covid-19 podľa odborníkov 0,1 percenta (každý tisíci).

15:01 Od dnešného dňa ožívajú v letnom režime lanovky v Jasnej a vo Vysokých Tatrách. Prevádzka lanoviek bude fungovať za prísnych hygienických opatrení a bez lyžiarov.

Uvedené horské strediská ukončili lyžiarsku sezónu z dôvodu preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19 dňa 13. marca. Po takmer 50 dňoch prevádzkovateľ stredísk - spoločnosť Tatry mountain resorts - začína s prevádzkou lanoviek v letnom režime pre peších návštevníkov Vysokých a Nízkych Tatier. Vývoz návštevníkov bude umožnený výlučne bez lyží.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 Vláda v Českej republike predstavila ďalšie pravidlá pre uvoľňovanie opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu. Od 11. mája povolila napríklad kultúrne či športové akcie a fungovať už odvtedy budú môcť napríklad aj kaderníci.

Ako na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, budú však musieť používať zdvojenú ochranu dýchacích ciest, a teda okrem rúška mať aj ochranný štít a rukavice.

Deviataci sa vrátia do škôl a v záhradkách reštaurácií budú môcť ľudia sedieť pri jednom stole bez obmedzení a od ďalších stolov bude musieť byť odstup 1,5 metra.

14:30 Dlhodobá udržateľnosť verejných financií Slovenska sa v tomto roku výrazne zhorší. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo svojej správe o dlhodobej udržateľnosti verejných financií za rok 2019, podľa ktorej sa už vlani bez vplyvu pandémie a ďalších opatrení dlhodobá udržateľnosť verejných financií zhoršila.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto roku ju okrem samotnej koronakrízy zhoršujú napríklad aj 13. dôchodky či nárast miezd vo verejnom sektore.

14:11 Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 281 nových úmrtí. Celkovo tak v krajine evidujú 24 824 obetí pandémie.

Denný nárast úmrtí sa v Španielsku už šiesty deň po sebe pohybuje okolo čísla 300. Najviac obetí zaznamenali 2. apríla, keď za 24 hodín zomrelo 950 ľudí.

14:00 Petíciu za zrušenie štátnic doteraz podpísalo vyše 10-tisíc vysokoškolákov. Študenti sú nepokojní, že kým maturity ministerstvo školstva zrušilo, záverečné skúšky na univerzitách ponechalo.

"Základným školám sa zrušilo hodnotenie, žiaci ho dostávajú slovne a deviatakom sa zrušili monitory. Maturantom ministerstvo odpustilo internú aj externú formu maturít. Vysokoškolákom? Nič," uvádzajú autori petície.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Branislav Gröhling im odkázal, že do spôsobu konania štátnic vysokým školám nebude zasahovať.

Súvisiaci článok Po 23 dňoch sa skončila karanténa v krompašských osadách Čítajte 

13:34 V troch osadách v meste Krompachy v okrese Spišská Nová Ves sa po 23 dňoch skončila karanténa.

"Dnešným dňom od 13:00 uvoľňujeme karanténu troch miestnych lokalít v meste Krompachy, v ktorých boli potvrdené prípady ochorenia Covid-19. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi vydá zmenu opatrenia, ktorým sa zruší zákaz styku osôb z týchto lokalít s ostatným obyvateľstvom," priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.

Osoby, u ktorých sa ochorenie Covid-19 pred troma týždňami potvrdilo, mali podľa Račkovej v tomto týždni dvakrát po sebe testy s negatívnym výsledkom.

13:20 V Národnom žrebčíne Topoľčianky sa oficiálne začala nová sezóna.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľnohospodársky podnik ju tradične začína dňom otvorených dverí, ktorý každoročne navštevujú tisícky ľudí. Pre pandémiu ochorenia COVID-19 bolo tohtoročné otvorenie jazdeckej sezóny iba symbolické. Bez verejnosti.

13:11 Držíme sa výborne, napísal v súvislosti s najnovšími číslami nakazených premiér Igor Matovič na svojom facebooku.

Pridal aj hashtag s výzvou, aby sme boli naďalej zodpovední.

12:54 Letecká spoločnosť Wizz Air pokračuje v pozastavení letov na Slovensko a zo Slovenska. Aerolínie informovali, že lety zostanú pozastavené do 14. mája v dôsledku predĺženia existujúcich cestovných obmedzení, ktoré oznámili slovenské úrady.

"Cestujúci s rezerváciami leteniek, ktorých sa týka táto zmena, budú automaticky informovaní prostredníctvom e-mailu," informoval Wizz Air.

Skryť Vypnúť reklamu

12:41 Materské školy v Žiline budú tento rok prijímať prihlášky na predprimárne vzdelávanie detí v termíne od 11. do 15. mája.

Vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa zápis uskutoční online, bez osobnej návštevy materskej školy.

12:37 Po vyše troch mesiacoch uzatvorenia z dôvodu koronavírusovej epidémie v Číne otvorili v piatok 1. mája pre návštevníkov v Pekingu palácový komplex Zakázané mesto i Veľký čínsky múr, staroveký a stredoveký systém opevnenia tiahnuci sa severnou Čínou. Píše o tom agentúra DPA.

V ten istý deň otvorili svoje brány a dvere aj parky a múzeá, i keď vstupenky sú zatiaľ poskytované len on-line a počet návštevníkov musí zostať značne obmedzený. Zakázané mesto - bývalý cisársky palác - umožňuje teraz vstup len 5000 návštevníkom denne, zatiaľ čo predtým to bolo denne až 80-tisíc.

12:12 Vojenská nemocnica v Ružomberku spúšťa od pondelka činnosť špeciálnej ambulantnej starostlivosti, operačné aj intervenčné výkony.

Pacientov, ktorým v čase vyhlásenia núdzového stavu zrušili operačný výkon, budú z jednotlivých odborných oddelení postupne informovať o novom termíne operácie.

12:00 Ekonomika eurozóny by sa mala začať zotavovať v druhej polovici tohto roka, na úroveň z roka 2019 sa však nemusí dostať až do konca roka 2022.

Uviedla to v najnovšej správe Európska centrálna banka, ktorá ponechala úrokové sadzby vo štvrtok nezmenené.

11:35 V mnohých obciach na Slovensku je známou tradíciou stavanie májov. Tento rok však pre pandémiu budú vo väčšine z nich chýbať.

V archívnej fotogalérii si môžete aspoň pozrieť, ako vyzerali oslavy 1. mája pred rokom 1989.

11:31 Maďarsko zvládlo prvý nápor koronavírusovej epidémie, ktorú má v súčasnosti pod kontrolou , vyhlásil vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

"Vírus sa nerozšíril nekontrolovane - podarilo sa nám vytvoriť metódy ochrany a pripraviť na masové šírenie nákazy aj zdravotníctvo," povedal Orbán.

Podľa neho experti predpovedajú druhú vlnu nákazy na jeseň.

11:06 Na 114 431 vzrástol v Rusku za posledných 24 hodín počet nakazených, čo znamená, že nových prípadov pribudlo 7993.

Z choroby COVID-19 sa v Ruskej federácii uzdravilo zatiaľ 13 220 ľudí a zomrelo 1169 osôb.

11:00 Pre uchádzačov o štúdium a žiakov či študentov všetkých typov škôl v Českej republike, Poľsku, Maďarsku a Rakúsku neplatí od 1. mája povinná štátna karanténa. Uviedlo to ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vo svojom statuse na sociálnej sieti.

V usmernení, ktoré čerpalo z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, rezort uvádza, že zahraniční žiaci a študenti študujúci na Slovensku, by sa mali preukázať účelom návštevy Slovenska a negatívnym testom na ochorenie Covid-19, nie starším ako 96 hodín.

10:56 Organizátori českého festivalu Colours of Ostrava ho pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu a nepriaznivú situáciu pre organizovanie veľkých podujatí presunuli na budúci rok.

Podujatie sa v industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic uskutoční až 14. - 17. júla 2021. Na rovnaký termín presunuli aj medzinárodné fórum Meltingpot.

Devätnásty ročník festivalu sa mal uskutočniť od 15. do 18. júla. Vystúpiť počas neho mali napríklad The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, The Lumineers, LP či Youssou NďDour.

Súvisiaci článok Ak nebudeme pripravení, môže návrat ekonomiky do normálu trvať roky Čítajte 

10:35 Pandémia koronavírusu ťahá svetovú a aj slovenskú ekonomiku do recesie.

Rok 2020 sa zapíše do dejín zrejme najhlbším prepadom hospodárstva v novodobej histórii Slovenska.

Je predpoklad, že medziročný pokles nášho HDP bude v tomto roku atakovať -8 %, no v konečnom dôsledku môže byť ešte hlbší. Bude to závisieť od toho, ako dlho potrvá pandémia vo svete, ale aj od našej pripravenosti na „svet po pandémii“.

Píše generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

10:10 Košický samosprávny kraj začal s testovaním zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorých je zriaďovateľom.

Ani jednému zo 168 zamestnancov zariadenia Jasanima a Subsidium v Rožňave nebolo potvrdené ochorenie Covid-19.

Po Rožňave testoval kraj aj 142 zamestnancov zariadení Lidwina a Harmonia v Strážskom, výsledky testov bude kraj vedieť najneskôr v pondelok 4. mája.

10:03 Napriek prísnym hygienickým a zdravotným opatreniam sa do našich obchodov dováža poľské hydinové mäso, ktoré malo skončiť v kafilériách. Uviedol to pre TASR Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Kontroly podľa neho potvrdili, že lacné poľské hydinové mäso dovážané na naše územie je nevyhovujúce, keďže za posledných 9 dní boli z trhu stiahnuté štyri hydinové výrobky s krajinou pôvodu Poľsko. Spoločným nedostatkom bola podľa slov Molnára prítomnosť Salmonella Enteritidis vo výrobkoch.

9:31 Vo štvrtok pribudlo na Slovensku sedem pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19, laboratóriá otestovali spolu 5150 vzoriek.

Informuje o tom web NCZI.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie, vyliečilo sa ďalších 34 ľudí. Počet hospitalizovaných sa znížil o päť na 176.

Celkovo doteraz potvrdili nákazu o 1403 ľudí (aktuálne nakazení, vyliečení aj obete). Spolu otestovali 91 072 ľudí, vyliečilo sa ich už 558.

9:30 Vziať dáta od mobilných operátorov alebo hoci aj od bánk a vytvoriť virtuálnu mapu kontaktov osoby nakazenej Covidom-19 s ostatnými ľuďmi - práve tak má fungovať projekt "rozumnej karantény", ktorý od piatka začína "naostro" v celej Českej republike.

A ako vyplýva z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Median pre Český rozhlas, ľudia o svoje citlivé osobné dáta príliš strach nemajú. Odpovedalo tak 57 percent opýtaných.

Na druhej strane, 38 percent respondentov sa o svoje údaje obáva.

"Obavy vyjadrili vo väčšej miere ľudia stredného veku do 44 rokov a voliči (strany) SPD (Tomia Okamuru)," vysvetlil pre Radiožurnál riaditeľ spoločnosti Median Přemysl Čech.

9:17 Slovenskí väzni doteraz vyrobili v strediskách vedľajšieho hospodárstva už 227 595 ochranných rúšok.

Uvádza sa to v aktuálnom týždňovom prehľade Zboru väzenskej a justičnej stráže, zverejnenom na jeho sociálnej sieti.

Väzni tiež vyrobili 1008 overalov a skompletizovali 20 572 ochranných štítov. "Predpokladaný počet vyrobených kusov overalov pre pokrytie potrieb väzenstva sme úspešne dosiahli, na základe čoho sme rozhodli o momentálnom ukončení ich výroby," uvádza zbor.

9:12 Z ochorenia COVID-19 sa celosvetovo vyliečilo už viac ako milión ľudí. Vyplýva to z dát Johns Hopkins University, podľa ktorých vyhralo boj s
novým koronavírusom 1 014 931 pacientov.

Dosiaľ sa na celom svete nakazilo koronavírusom vyše 3,2 milióna ľudí. Najviac prípadov, vyše jeden milión, majú Spojené štáty.

V Európe má najviac prípadov Španielsko (213 435), po ňom Taliansko (205 463) a Spojené kráľovstvo (172 481).

9:05 Ministerstvo vnútra nakúpilo pol milióna rýchlotestov za 5 445 000 eur s DPH. Vyplýva to zo zmlúv zverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

Ministerstvo tiež podpísalo zmluvu na dodávku 500-tisíc antibakteriálnych rúšok. Hodnotu tovaru vyčíslili na 780-tisíc eur s DPH. Rúška by do Ústredného skladu ministerstva v Slovenskej Ľupči mali byť dodané do konca mája.

9:00 Desiatky demonštrantov zaplavili vo štvrtok večer miestneho času vestibul Kapitolu amerického štátu Michigan, budovy, v ktorej v tamojšej metropole Lansing zasadajú michiganskí zákonodarcovia.

Protestovali proti obmedzeniam pohybu prijatým v tomto štáte v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Mnohí demonštranti nemali na tvárach ochranné rúška a nedodržiavali pravidlá spoločenského odstupu. Viacerí prišli dokonca so strelnými zbraňami.

8:47 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia neobnoví podľa jej hovorcu Petra Šveca výrobu ani počas nasledujúceho týždňa.

"Významné komplikácie spôsobené koronakrízou stále trvajú," zdôvodnil Švec. O ďalšom vývoji bude automobilka informovať vo štvrtok 7. mája.

Súvisiaci článok Konali rýchlo a nosili rúška. Médiá dávajú Slovensko a Česko za vzor Čítajte 

8:40 Chudobnejšie krajiny z východných oblastí Európy by mohli dávať Západu lekcie zo zvládania koronavírusu. S takýmto titulkom vyšiel v polovici apríla článok denníka Wall Street Journal.

Upozorňoval na výrazné rozdiely v počte infikovaných aj obetí medzi jednotlivými časťami kontinentu.

Medzi krajinami, ktoré chvália aj ďalšie svetové médiá, sa spomínajú Slovensko či Česko.

Viac si prečítate v texte Niny Sobotovičovej >>

8:16 Čína hlásila k 30. aprílu 12 nových prípadov koronavírusovej infekcie. V predošlý deň to boli štyria ľudia.

Šesť z týchto prípadov zahŕňa osoby, ktoré sa infikovali v zahraničí. Ďalších päť nakazení pochádza z provincie Chej-lung-ťiang a jeden z územia Vnútorného Mongolska na severe Čínskej ľudovej republiky.

Čínsky Národný zdravotný výbor, čo je orgán na úrovni ministerstva, ktorý je zodpovedný za hygienu a zdravotníctvo, informoval 30. apríla takisto aj o 25 nových bezpríznakových prípadoch nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2.

7:37 Bratislavské Nové Mesto v piatok znovu otvára pre verejnosť prírodný areál Kuchajda a voľnočasový priestor na šport, rekreáciu a oddych Jama.

Oba areály budú otvorené denne od 8:00 do 20:00, avšak za dodržiavania viacerých opatrení. Do areálov bude možné vstúpiť iba v ochrannom rúšku a návštevníci budú musieť medzi sebou dodržiavať bezpečné vzdialenosti.

Zákaz využívať detské ihriská a vykonávať kontaktné športy zostáva naďalej v platnosti. Na dodržiavanie hygienických a bezpečnostných pravidiel budú dohliadať mestskí a štátni policajti, hasiči, ako aj dobrovoľníci mestskej časti.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Čo sa mení pre pendlerov? (prehľad) Čítajte 

7:03 Od piatkového rána od 7:00 platia pre pendlerov v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu nové pravidlá.

Pendleri sa po novom nebudú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska preukázať negatívnym RT-PCR testom na ochorenie COVID-19.

Povinnosť štátnej či domácej izolácie sa nebude vzťahovať ani na neplnoleté dieťa pendlera, a to za predpokladu, že prekračuje hranicu v jeho sprievode.

Pozrite si prehľad opatrení >>

6:51 Lídri viacerých srbských opozičných strán sa vo štvrtok večer zišli pred parlamentom v Belehrade a v čase nočného zákazu vychádzania protestovali proti opatreniam, ktoré v boji proti pandémii zaviedla vláda.

Na tvárach mali ochranné rúška, pravidlá spoločenského odstupu však plne nerešpektovali, píše agentúra AP. Na mieste sa tiež objavilo niekoľko stúpencov vlády, ktorí vykrikovali na opozičných lídrov. K nijakým závažnejším incidentom však nedošlo.

Proti obmedzeniam protestovali zo svojich balkónov aj niektorí občania, pričom búchali hrncami či pískali.

6:40 V Spojených štátoch zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 2053 úmrtí. Ochorenie si v USA vyžiadalo už najmenej 62 906 obetí na životoch.

USA sú počtom obetí krajinou, ktorú pandémia zasiahla najviac na svete. V stredu zaznamenali v rámci denného prírastku 2502 úmrtí a v utorok ich hlásili 2207. V USA tiež dosiaľ zaznamenali viac než milión prípadov infekcie.

6:27 Americký prezident Donald Trump podľa vlastných slov videl dôkaz o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan. K tvrdeniu však odmietol uviesť bližšie podrobnosti.

"Áno, videl som," odpovedal Trump na novinársku otázku, prečo je on sám tak veľmi presvedčený o tom, že vírus pochádza z laboratória vo Wu-chane.

Na ďalšiu otázku médií, čo konkrétne ho o tom presvedčilo, však už prezident povedal len: "To vám nemôžem povedať. Nie je mi dovolené povedať vám to."

Načítavam video...

6:15 Portugalský premiér António Costa predstavil plán postupného uvoľňovania obmedzení zavedených približne pred šiestimi týždňami.

Trojfázový plán počíta s postupným otváraním rôznych sektorov hospodárstva. Prvá fáza sa začne v pondelok 4. mája otvorením malých obchodov, kaderníctiev, predajní áut a kníhkupectiev.

Od pondelka budú tiež povolené individuálne športy ako tenis či golf, spoločné šatne v nich však fungovať nebudú. Znovu sa otvoria aj parky a knižnice.

Povinné zároveň bude nosiť rúško na tvár na viacerých miestach vrátane prostriedkov verejnej dopravy, ktoré budú premávať v obmedzenom režime.

6:00 Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín rekordných 7218 nových prípadov nákazy koronavírusom a 435 ďalších úmrtí.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie v krajine sa zvýšil na 85 380. Ide o číslo, v ktorom sú zarátaní mŕtvi, uzdravení aj momentálne infikovaní.

Ochoreniu COVID-19 dosiaľ v Brazílii podľahlo 5901 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 3. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 4. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 5. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 6. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 7. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 9. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 10. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 1. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 2. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 3. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 5. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 6. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 7. Investovanie sa tento rok oplatí
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 032
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 18 420
 3. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 185
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 8 123
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 909
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 719
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 255
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 237
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 152
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda uvoľňuje opatrenia rýchlejšie, epidemiológovia varujú pred indickou mutáciou.

3 h
Novú podobu Námestia Nežnej revolúcie určila architektonická súťaž. Jej víťazom sa stal návrh od nemeckých architektov LOIDL.

Vracajú sa architektonické súťaže.

14. apr
Peter Schutz.

Slovensko sa v pandémii covidu so vzdelávaním nepekne zahrávalo.

1 h

Prísť má asi 15-tisíc balení.

22 h

Neprehliadnite tiež

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok nastupuje do vládneho špeciálu pri príležitosti oficiálnej návštevy premiéra SR v Českej republike.

Minister zahraničia pripomenul finančnú pomoc Slovenska pre Grécko vo výške milión eur.

1 h
Testovanie žiakov kloktacími testami.

Uznávať môžu rôzne druhy testov.

2 h
Na snímke exriaditeľ SIS Ivan Lexa.

Návrhu Kokotta na zrýchlenie konania Luxemburg nevyhovel.

2 h
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Petíciu za ozelenenie poľnohospodárstva Za živú krajinu podpísalo viac ako 20 000 ľudí.

2 h