SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky

Urýchľujeme uvoľňovanie opatrení, spoja sa dve fázy (minúta po minúte)

Koronavírusom sa nakazilo ďalších päť ľudí, celkovo evidujeme 1 413 prípadov Covid-19.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:11 Gréci môžu po šiestich týždňoch reštriktívnych opatrení opäť zavítať na početné pláže a ísť si zaplávať. Musia však dodržiavať pravidlá sociálnych odstupov, pričom pláže ponúkajúce služby platiacim návštevníkom ostanú aj naďalej zatvorené.

Vláda zverejnila rozhodnutie v pondelok, keď začala s postupným uvoľňovaním opatrení. Znovu tiež povolila rybárčenie z pobrežia i z malých lodiek.

Súvisiaci článok Omše áno, divadlá nie. Od stredy sa uvoľní väčšina opatrení Čítajte 

19:00 Doteraz najväčšia vlna uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu by mala prísť v stredu. Navrhlo ju konzílium epidemiológov pod vedením bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

Zmeny ešte musí schváliť Ústredný krízový štáb. Ak ich odobrí, od stredy môže krajina žiť podľa nových pravidiel.

Tu si môžete pozrieť prehľad všetkých navrhovaných zmien >>

Skryť Vypnúť reklamu

18:36 Postupné a bezpečné spúšťanie výroby v kontexte obnovenia obchodných aktivít oznámila trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia.

V tomto týždni bude realizovať niektoré prípravné práce s cieľom opätovného rozbehnutia produkcie a pokračovania výroby modelov Peugeot 208, jeho elektrickej verzie e-208 a modelu Citroen C3. O detailoch ďalšieho vývoja bude
informovať 7. mája.

18:30 Európska komisia sa zaviazala poskytnúť miliardu eur na podporu celosvetového úsilia na vývoj vakcíny.

Uviedla to predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová krátko po spustení medzinárodného donorského podujatia (Coronavirus Global Response), ktoré exekutíva EÚ zorganizovala spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to úsilie tímu Európa," opísala von der Leyenová záväzok Európskej únie počas svojho vystúpenia na videokonferencii, ktorá je súčasťou celosvetového darcovského maratónu. Cieľom toho maratónu je vyzbierať prvotnú sumu vo výške 7,5 miliardy eur.

18:15 Primátorka Lučenca Alexandra Pivková a poslanci mestského zastupiteľstva venujú časť svojich príjmov obyvateľom mesta v nepriaznivej situácii. Deklarovali to na zasadnutí zasupiteľstva koncom apríla.

Súvisiaci článok Tešme sa, že Matovič otočil Čítajte 

18:12 To, že Matovič musí "rekonfigurovať" pozíciu, aby zvládol miesto na čele pohybu, ktorému chcel bežať naproti, je nepodstatné zoči-voči zisteniu, že sa nezacyklil a nad márnomyseľnosť postavil prispôsobivosť.

To je sľubné pre budúcnosť, v ktorej naňho striehne viac sporov, kde v jeho rukách bude kratší koniec povrazu.

Skryť Vypnúť reklamu

Píše Peter Schutz >>

18:01 Podpredsedovia Európskeho parlamentu pre komunikáciu vyzvali členské štáty, aby urobili viac pre informovanie verejnosti o krokoch Európskej únie a o vzájomnej solidarite v boji proti koronavírusu.

"Podpora informovanosti a komunikácia sú kľúčovými nástrojmi pre zvládnutie súčasnej zdravotníckej a hospodárskej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu," uviedli podpredsedovia Európskeho parlamentu Othmar Karas a Katarina Barley v nadväznosti na dvojmesačné spoločné úsilie Európskej únie zamerané na boj proti ochoreniu COVID-19.

17:46 Novým druhom koronavírusu sa v Maďarsku doposiaľ nakazilo 370 pracovníkov zdravotníctva. Tridsaťdeväť z nich museli hospitalizovať a jeden ochoreniu COVID-19 podľahol.

Skryť Vypnúť reklamu

17:33 Londýnska provizórna nemocnica Nightingale prestane prijímať pacientov.

Provizórnu nemocnicu s kapacitou 4000 lôžok otvorili 3. apríla s cieľom liečiť pacientov s ochorením COVID-19, ktorých nápor nedokázali plne zvládnuť bežné nemocnice. V najbližších dňoch by mala byť uvedená do pohotovostného režimu.

V prípade potreby môže byť znovu uvedená do prevádzky. Personál bude umiestnený na iné pracoviská.

Tamojších pacientov aktuálne premiestňujú do iných londýnskych nemocníc, uvádza na svojej webovej stránke denník The Guardian. Nightingale by mala ukončiť prevádzku 15. mája.

Načítavam video...

17:25 Maďarsko má k dispozícii už takmer 100 miliónov rúšok.

Minulý týždeň doviezlo do krajiny 32 lietadiel z Číny a desať kamiónov z rôznych európskych letísk množstvo ochranných prostriedkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhlásil to v pondelok - v rámci hodiny otázok v parlamente - maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Maďarsko má podľa neho v súčasnosti k dispozícii už takmer 100 miliónov rúšok, 620 pľúcnych ventilácií a 2,5 milióna testov na nový druh koronavírusu. Okrem toho má Maďarsko pripravených 56 miliónov rukavíc a ochranných odevov.

17:17 Postupné otváranie škôl bude témou stretnutí, v hre je viacero možností.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal premiér Igor Matovič. Doplnil, že úlohu zohrajú viaceré parametre i vývoj aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že potrebné je začať aj s plánovanými operáciami a ambulantnými vyšetreniami. Odborníci podľa jeho slov vypracovali metodické usmernenia, za akých podmienok sa budú môcť vykonať.

Skryť Vypnúť reklamu

17:09 Madagaskar začne klinické testy vakcíny proti koronavírusu na báze paliny.

Oznámil to prezident Andry Rajoelina s tým, že testovanie odštartuje na budúci týždeň. Politik je podľa svojich slov v kontakte s americkými vedcami, aby pomohli s výskumom.

Prezident zároveň vyzval obyvateľov ostrova, aby bylinu, ktorá sa používa pri liečbe malárie, začali pestovať.

17:05 Testy súkromných laboratórií pomáhajú odhaliť aj tých, ktorí COVID-19 prekonali.

Spoločnosti Medirex aj Alpha Medical využívajú pri testovaní na nový koronavírus okrem štandardných PCR testov aj tzv. protilátkové sérologické testy.

PCR testy pomáhajú identifikovať infikovaných ľudí, sérologické testy odhaľujú tých, ktorí mali infekciu alebo sa s ňou stretli, a tak si vybudovali protilátky.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 Taliani nevedia, čo už smú a čo nie. Krajina sa otvára chaoticky.

Taliansko, ktoré sa na prelome januára a februára stalo epicentrom nákazy nového koronavírusu, začalo 4. mája postupne uvoľňovať opatrenia.

Otváranie ekonomiky však na rozdiel od krajín v strednej Európe v Taliansku sprevádza oveľa väčší chaos.

16:54 Majerský a Baška navrhujú monitorovanie repatriantov náramkom či cez mobil.

Podľa predsedov Prešovského a Trenčianskeho samosprávneho kraja je to lacnejšie, efektívnejšie a humánnejšie ako povinná štátna karanténa v určených zariadeniach.

16:46 Nemecko začalo uvoľnovať opatrenia proti šíreniu nákazy.

Hraničné kontroly ale predĺžilo do 15. mája. V krajine sa v pondelok - za dodržania prísnych opatrení - začali znovu otvárať kaderníctva, múzea či kostoly a výrobu obnovili aj viaceré automobilové továrne.

Skryť Vypnúť reklamu

16:41 Slovensko prispeje na vývoj vakcíny proti koronavírusu 750-tisíc eur.

Súvisiaci článok Mikrobiológ: Dúfame, že vznikne viac vakcín, nielen tá naša Čítajte 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok to povedal po medzinárodnom donorskom podujatí (Coronavirus Global Response), ktoré 4. mája 2020 zorganizovala Európska komisia spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou.

16:37 Ružinov minul na opatrenia proti nákaze doteraz okolo 220 000 eur.

Mestská časť nepredpokladá, že by celkové výdavky dosiahli viac ako 350 000 eur.

"Vzhľadom na vývoj situácie dúfame, že túto sumu plánovaných výdavkov ani nedosiahneme," poznamenal ružinovský starosta Martin Chren s tým, že samospráva značnú časť výdavkov dokáže vykryť úsporami priamo v rozpočte mestskej časti, časť z nich uhradí z finančných darov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:30 V košickej nemocnici nie je momentálne hospitalizovaný ani jeden pacient s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok Na východe vyvíjajú pľúcne ventilátory, licenciu by chceli aj Američania Čítajte 

Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ivana Vaněková.

„Na ambulancii kliniky sme od 1. do 3. mája vyšetrili a vzorky na koronavírus odobrali spolu 13 pacientom, z toho štyria boli prijatí na hospitalizáciu. Tri vzorky boli negatívne, na výsledok jednej sa ešte čaká,“ uviedla Vaněková.

Ako ďalej dodala, drive-in testovaním bolo vyšetrených 17 osôb. Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie testoval 56 vzoriek, všetky boli negatívne.

16:17 Čínske médiá útočia na USA a požadujú, aby zverejnili dôkazy o víruse.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vyhlásil, že existuje "veľké množstvo" dôkazov o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa do sveta rozšírila súčasná pandémia infekčnej choroby COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kaczynski pretlačil voľby poštou, chce rušiť aj interrupcie. Opozícia vidí puč Čítajte 

16:10 Poľská vláda zvažuje presunutie volieb na iný termín.

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu chce, aby sa voľby uskutočnili výlučne prostredníctvom pošty.

Legislatívu, ktorá by takéto hlasovanie povolila, však ešte stále spracúva senát poľského parlamentu a hlasovať o nej bude v stredu.

Naposledy bude o návrhu zákona hlasovať dolná komora parlamentu. Senát má pod kontrolou opozícia, ktorá zastáva odloženie volieb na iný termín.

16:05 Polícia začala trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia v súvislosti so šírením nákazy v zariadení pre seniorov v Martine.

Informuje o tom televízia TA3. V prípade ešte nikoho neobvinili.

15:49 Odborníci vyzývajú ľudí, aby strávili tento rok dovolenku radšej na Slovensku ako v zahraničí.

K otváraniu hraníc sa premiér Matovič vyjadril s tým, že to bude závisieť aj od situácie v okolitých krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

15:40 Bohoslužby sa budú môcť konať za prísnych hygienických opatrení a s obmedzeným počtom ľudí.

Premiér Igor Matovič priblížil, že po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska by mali byť v kostoloch vyznačené miesta, kde môžu ľudia sedieť a stáť.

Odporúčané sú tiež samostatné nedeľné bohoslužby pre seniorov.

15:21 Vzhľadom na oznámené uvoľnenie sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených podmienok.

Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50.

14:46 Na Slovensku sa 6. mája spustí druhá a zároveň tretia fáza otvárania ekonomiky.

Načítavam video...

Na tlačovej konferencii po stretnutí s konzíliom odborníkov to uviedol premiér Igor Matovič. Tretia fáza však bude mať výnimky.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 Začala sa tlačová konferencia, premiér Matovič na začiatku ľudí vyzval, aby dodržiavali opatrenia napriek nízkym číslam odhalených nakazených prípadov.

"Vzhľadom na mimoriadnu zodpovednosť ľudí a rešpekt voči pravidlám, sme dokázali výskyt vírusu znížiť na absolútne minimum. Dokázali sme byť úspešní nad očakávania," vyhlásil Matovič.

14:26 Británia odmieta komentovať správy o zatajovaní koronavírusu v Číne.

Podľa Australian Saturday Telegraph aliancia tajných služieb známa ako Five Eyes v 15-stranovom dokumente uviedla, že Čína zámerne potlačila alebo zničila dôkazy o prepuknutí pandémie nového koronavírusu.

"Každý deň dostávam spravodajský súhrn z našich agentúr z celého sveta. Nevyjadrujem sa k jednotlivým súhrnom správ, k tomu, čo som videl a čo som nevidel. Bolo by to nesprávne," uviedol pre rádio BBC britský minister obrany Ben Wallace.

Skryť Vypnúť reklamu

14:02 Na Islande postupne otvárajú stredné školy a univerzity.

Krajina má 1799 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a desať súvisiacich úmrtí. Počet nových prípadov infekcie sa však od 23. apríla pohybuje od nuly po tri za deň.

13:59 Pandémia prináša množstvo plastového odpadu.

Ochrancovia prírody upozorňujú, že pandémia koronavírusu odštartovala masívnu výrobu plastových ochranných pomôcok, ktoré môžu z veľkej časti skončiť v oceánoch.

"Vieme, že znečistenie plastmi je celosvetový problém a existoval už pred pandémiou. Musíme byť opatrní v tom, kam sa dostaneme po nej," uviedol Nick Mallos z neziskovej organizácie Ocean Conservancy.

13:34 V Európskej únii už funguje spoločná rezerva zdravotníckeho vybavenia.

Európska komisia v pondelok oznámila, že v priebehu minulého týždňa doručili cez systém rescEU do Španielska, Talianska a Chorvátska dodávky ochranných rúšok typu FFP2.

Skryť Vypnúť reklamu

13:25 Aké sú hranice dodržiavania pravidiel a slobody? Potláčajú správy o pandémii citlivosť na iné dôležité spoločenské témy? Aká je úloha verejnoprávnych médií v čase pandémie a zneužívaju politici situáciu, aby potlačili slobodu novinárov?

Pozrite si diskusiu denníka SME pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače.

13:11 Premiér Igor Matovič bude mať po stretnutí s konzíliom odborníkov - epidemiológov tlačovú konferenciu na tému Sloboda je zodpovednosť. Druhú vlnu epidémie si nemôžeme dovoliť. Brífing sa uskutoční o 14:15.

13:05 Internát v Nitre sa zmení na karanténne zariadenie.

Na internáte sú však stále ubytovaní niektorí študenti. „Tí budú zo Študentského domova Zobor presunutí na iný internát univerzity. Vykonávanie ďalších činností v internáte Zobor už nie je v kompetencii UKF,“ oznámilo vedenie univerzity.

13:00 Taliansko začalo s opatrným uvoľňovaním obmedzení pohybu ľudí.

Ľudia môžu navštíviť svojich príbuzných a vyjsť si na prechádzku. Do práce sa mohlo vrátiť 4,4 milióna Talianov.

Po celej krajine sa obnovili práce na staveniskách a vo výrobných podnikoch. Reštaurácie a zmrzlinárne upratovali a pripravovali sa na "výdaj cez okienko".

12:54 Česko vyvíja vlastnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Oznámil v pondelok minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Vývoj je zatiaľ v prvej fáze.

Očkovaciu látku vyvíjajú spolu český Štátny zdravotný ústav, Ústav hematológie a Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny. Dostupná by mohla byť o niekoľko mesiacov.

12:47 V oboch zariadeniach pre seniorov v Petržalke boli testy negatívne.

"Mestská časť plánuje zabezpečiť testovanie pracovníkov týchto zariadení na pravidelnej báze a v súčasnosti sa v tomto smere hľadajú najefektívnejšie riešenia a nastavujú konkrétne postupy.

Aktuálne výsledky testov sú priaznivé a atmosféra v zariadeniach relatívne pokojná," informuje samospráva na svojej webovej stránke.

12:35 V Maďarsku začali maturity, študentov preskúšajú len písomne.

Skúšky sprevádzajú prísne podmienky epidemiologickej ochrany.

V Budapešti a v jej okolí zostávajú v platnosti obmedzenia pohybu osôb, avšak v ďalších regiónoch krajiny platia od nedele miernejšie epidemiologické opatrenia.

12:28 V Španielsku presiahol počet obetí ochorenia COVID-19 25 400.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v krajine 164 nových úmrtí. Počet prípadov nákazy však klesá. Za nedeľu ich pribudlo len 356, čo je najmenej za posledné týždne.

12:24 Belgicko spustilo prvú fázu uvoľňovania opatrení.

Úrady aj napriek tomu vyzvali ľudí, že najlepšie je zostať doma a ak sa dá, pracovať na diaľku. Väčšina obchodov zostáva zavretá.

Okrem predajní potravín a najnovšie aj záhradníckych centier a obchodov so stavebninami v pondelok začali fungovať aj galantérie a obchody s tkaninami, aby mali ľudia prístup k látkam na výrobu ochranných masiek.

Školy zostávajú zatvorené do 15. mája.

12:15 Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej, je v prípade uvoľňovania opatrení, dôležité počkať na rozhodnutie odborníkov.

„Samozrejme, tie čísla sú natoľko priaznivé, že úvaha o uvoľňovaní opatrení je absolútne na mieste. Sama som zvedavá, či dôjde k rozšíreniu uvoľnenia týchto opatrení alebo či nastúpi druhá fáza, alebo tam príde aj k uvoľneniu nad rámec toho, čo v nej bolo predpokladané,“ uviedla prezidentka v Ivanke pri Dunaji, kde si uctila pamiatku Milana Rastislava Štefánika.

Čaputová dodala, že je dôležité, aby sa venovala pozornosť následkom spôsobeným koronavírusom.

12:12 Niektoré slovenské kúpele začínajú v máji s postupným spúšťaním prevádzky.

„Začiatok nabieha postupne. Napríklad Piešťany a Bojnice začali s prevádzkou 4. mája, Rajecké Teplice rozmýšľajú o konci mesiaca, Bardejov a Lúčky spustia prevádzku 11. a 12. mája, v Nimnici začneme postupne spúšťať prevádzku 18. mája,“ povedal predseda dozornej rady Asociácie slovenských kúpeľov František Halmeš.

12:06 Na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa začali štátne skúšky za prísnych bezpečnostných opatrení v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Štátnice sa konajú prezenčnou aj on-line formou. Ako skúšky prebiehajú si môžete pozrieť v galérii.

12:02 Južná Kórea sprísnila karanténny proces pre zahraničných pracovníkov.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Vo Francúzsku neplatí karanténa pre ľudí prichádzajúcich z EÚ Čítajte 

Zahraniční pracovníci, ktorí sa vrátia z krátkej cesty zo zahraničia, by si mali vopred zabezpečiť domácu karanténu a informovať o tom úrady ešte pred vstupom do krajiny, uviedlo ministerstvo práce.

Pracovníci, ktorí to nedodržia, pôjdu do vládneho karanténneho zariadenia.

11:35 Grécko začalo s postupným rušením prísnych obmedzení.

Obyvatelia od pondelka rána už nemajú obmedzenia v dôvodoch, ktoré ich oprávňovali opustiť svoj domov. Už nemusia poslať SMS ani mať pri sebe vlastnoručne napísané čestné vyhlásenie, že majú povolený dôvod nachádzať sa mimo bydliska.

11:09 Japonsko predĺžilo núdzový stav do konca mája.

Vláda zároveň varovala, že je príliš skoro na rušenie obmedzení. "Počet nových prípadov klesá, ale žiaľ, tento pokles nedosiahol plánovanú úroveň," povedal japonský minister poverený riešením koronavírusovej krízy Jasutoši Nišimura.

10:57 Pokles gréckej ekonomiky môže tento rok dosiahnuť takmer deväť percent.

Súvisiaci článok Zisky bánk môžu padnúť o 70 percent, úrokové sadzby už určite neklesnú (rozhovor) Čítajte 

"Pandémia nového koronavírusu zvýšila záťaž pre grécku ekonomiku rovnako ako pre zvyšok svetovej ekonomiky a zvrátila pôvodne priaznivé krátkodobé prognózy," uviedlo grécke ministerstvo financií v správe pre Európsku komisiu.

10:40 V Rusku prekročil počet nakazených koronavírusom 145-tisíc.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine ďalších 10 581 nových prípadov. Ochoreniu doposiaľ podľahlo 1356 ľudí a viac ako 18 000 pacientov sa uzdravilo.

10:33 Von der Leyenová neoznačila seniorov za nepriateľov Únie.

Na Facebooku sa zdieľal obrázok s textom, podľa ktorého mala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prehlásiť, "že seniori sú novým nepriateľom Únie".

Nie je to pravda, predsedníčka hovorila len o tom, že starší ľudia budú pravdepodobne musieť vydržať domácu izoláciu v dôsledku pandémie nového koronavírusu dlhšie ako mladí, možno až do konca roka.

TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

10:22 Nový Zéland nehlási žiadny nový prípad, prvýkrát od rozšírenia vírusu.

V krajine zaznamenali takmer 1 500 prípadov a 20 úmrtí.

10:11 Na služby pre občanov v karanténe vyčlenil rezort vnútra 300-tisíc eur.

Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, má ísť o záchranárske služby a logistickú podporu, stravovacie služby a strážnu službu.

Zabezpečiť ich pre rezort má občianske združenie Komplexná centrálna záchranná služba.

9:55 Minister Krajčí žiada ambulantných lekárov, aby vyšetrovali a robili prevenciu.

Súvisiaci článok Počas núdzového stavu sa zhoršila dostupnosť liečby, myslia si pacienti Čítajte 

"Prosím ambulantných lekárov, nezanedbávajte svojich pacientov, ktorým sa môže zhoršiť ich zdravotný stav. Môžete robiť aj preventívne prehliadky.

Vždy je potrebné si pacienta objednať na presný čas pred tým, ako sa telefonicky uistíte, že nemá žiadne príznaky infektu," povedal Krajčí.

Apeloval, aby lekári pri vyšetrení použili ochranné pomôcky a dodržali hygienické opatrenia.

9:46 Počet prípadov nákazy na Ukrajine prekročil 12 000.

Za posledných 24 hodín pribudlo 418 nových prípadov a 15 úmrtí. Celkový počet obetí tak dosiahol 303.

9:35 Na Slovensku pribudlo päť nových prípadov nákazy koronavírusom a jedno úmrtie.

V laboratóriách otestovali 1584 vzoriek. Vyliečilo sa 24 pacientov.

Celkovo tak Slovensko eviduje 1413 prípadov. Hospitalizovaných je 150 osôb, z toho v 43 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je sedem pacientov a na pľúcnej ventilácii je jeden pacient.

Jedným z rozhodujúcich kritérií pre uvoľňovanie opatrení je tzv. kĺzavý medián počtu nakazených za posledných 7 dní, ktorý sa sleduje a denne vyhodnocuje. Približne po 2 týždňoch v jednej fáze sa rozhodne či prechádzame na ďalšiu fázu.

9:32 Vývoj vakcíny proti koronavírusu môže trvať roky.

Súvisiaci článok Vakcínu proti koronavírusu vyvinú podľa Trumpa do konca tohto roka Čítajte 

Uviedol to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Reagoval na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že vakcína by mohla byť pripravená koncom roka 2020.

"Vývoj vakcín je jednou z najnáročnejších a najťažších úloh v medicíne. Bol by som rád, ak by sa to podarilo dosiahnuť o niekoľko mesiacov.

Ale môže to trvať roky, pretože sa samozrejme môžu vyskytnúť prekážky, ako sme to videli pri iných vakcínach," povedal Spahn.

9:23 V Maďarsku podľahlo ochoreniu ďalších 11 pacientov.

Celkový počet obetí nákazy novým druhom koronavírusu stúpol na 351. Počet potvrdených prípadov vzrástol do pondelka na 3035, pričom 63 percent infikovaných evidujú v Budapešti a v Peštianskej župe.

Hospitalizovaných je 1027 pacientov, z nich 55 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

9:06 V Česku sa z ochorenia COVID-19 vyliečila už takmer polovica nakazených.

Česká republika eviduje 7781 prípadov nákazy, 3592 ľudí sa vyliečilo, 249 osôb ochoreniu podľahlo. V nedeľu uskutočnili 3667 testov, pozitívnych bolo 26 z nich.

9:03 Vietnam nehlásil žiadny nový prípad nákazy ani úmrtie.

Úrady vo všetkých 63 provinciách Vietnamu po vyše trojmesačnej prestávke v pondelok otvorili školy.

08:51 Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska má už na stole požiadavku z regiónu Jaslovské Bohunice, aby vláda riešila neúnosnú situáciu v oblasti pohybu obyvateľov, najmä v turisticky atraktívnych oblastiach.

Súvisiaci článok Domácich štvú aj arogantní šoféri, často parkujú v zákazoch Čítajte 

Konkrétne sa hovorí o zvýšení právomocí obcí, čo sa týka regulácie počtu turistov, dodržiavania platných zákonov v oblasti dopravy i ochrany životného prostredia.

Ako to súvisí s koronavírusom?

08:40 Južná Kórea hlásila osem ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom všetky boli prinesené zo zahraničia.

Ázijská krajina zaznamenáva spomaľovanie v pribúdaní nových infekcií, preto sa chystá na ďalšie uvoľnenie obmedzení v sociálnom styku, trvajúcich 45 dní.

07:39 Nový Zéland nezaznamenal za posledných 24 hodín žiadny nový prípad nákazy novým koronavírusom, a to po prvý raz od 11. marca.

"Dnes sú to jednoznačne povzbudivé čísla, ale je to len okamih v čase," konštatoval výkonný riaditeľ novozélandského ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield. Obyvateľov vyzval, aby zostali ostražití.

07:09 Počet registrovaných prípadov nákazy prekročil celosvetovo 3,5 milióna.

Po celom svete bolo zaznamenaných najmenej 3 500 517 nakazených vrátane 246 893 mŕtvych. Európa s viac ako 1,5 milióna prípadmi nákazy a vyše 143 000 úmrtiami je najviac postihnutým kontinentom. Viac ako 1,1 milióna infikovaných a 67 000 mŕtvych hlásili v Spojených štátoch.

06:50 Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Spojených štátoch stúpol za posledných 24 hodín o 1450. Celkový počet mŕtvych je v USA vyše 67 600.

06:36 Donald Trump vyhlásil, že je "presvedčený", že do konca tohto roka budú mať Spojené štáty vakcínu proti COVID-19.

Sme presvedčení, že do konca roka budeme mať vakcínu.

Donald Trump

"Usilovne na tom pracujeme," povedal Trump počas podujatia organizovaného spravodajskou televíziou Fox News blízkou republikánom, kde odpovedal na otázky voličov.

06:21 Povinná karanténa vo Francúzsku sa nebude týkať ľudí prichádzajúcich z krajín EÚ.

Minister zdravotníctva Olivier Véran ešte v sobotu informoval, že vláda navrhla predĺžiť stav zdravotnej núdze v krajine až do 24. júla. Vláda zároveň navrhla uvaliť najmenej 14-dňovú karanténu na každého, kto sa po 11. máji vráti zo zahraničia. Toto opatrenia sa však nebude vzťahovať na "toho, kto príde z krajín Európskej únie, z krajín schengenského priestoru alebo Británie,"

06:12 Americké tajné služby sa domnievajú, že Čína úmyselne tajila závažnosť koronavírusu, aby si nahromadila dostatok zdravotníckych ochranných prostriedkov.

Správa ministerstva pre vnútornú bezpečnosť prichádza v čase, keď administratíva Donalda Trumpa zintenzívnila kritiku Číny v súvislosti s koronavírusom. Podľa zmienenej analýzy Čína zvýšila dovoz zdravotníckych potrieb a ich vývoz znížila. Pokúsila sa to zakrývať tým, že "obmedzenia vývozu popierala" a "zdržiavala poskytovanie obchodných údajov".

V správe sa tiež uvádza, že Čína zatajovala Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) informácie o "nákazlivej" povahe ochorenia COVID-19, aby si mohla objednať zdravotnícke prostriedky zo zahraničia, pričom prudko vzrástol nákup tvárových masiek, chirurgických plášťov a rukavíc.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 3. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 4. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 5. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 6. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 7. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 8. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 9. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 10. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 1. Na Slovensko prichádza prvý ekologický kamión na čistú bionaftu
 2. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 3. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 4. Svoj Dom snov nájdete pri OC Cassovia už tento víkend
 5. 7 najčastejších chýb pri zateplení fasády
 6. Riaditeľ Kositu: Odpad vyriešia technológie, skládky končia
 7. Nákupy zadarmo vo Forum Poprad
 8. AAA AUTO otvorilo pobočky s ponukou 4000 áut
 9. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 10. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 22 696
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 12 783
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou 11 178
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 10 876
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 7 318
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 065
 7. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 6 911
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze 6 514
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 489
 10. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 481
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spustilo prihlasovanie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prostredníctvom tzv. čakárne.

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

16 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 378-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 357 obetí.

4 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Počet obetí v súvislosti s koronavírusom sa zvýšil o 48.

13m
Loď Arctic Sunrise sa blíži k ropnej plošine Prirazlomnaja.

Oceány okysličujú Zem, absorbujú 30 percent oxidu uhličitého a 90 percent prebytočného tepla.

29m
Zdravotná sestra pripravuje dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Druhú dávku vakcíny dostalo 396 109 obyvateľov Slovenska.

19m