SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Štvrtá fáza otvárania ekonomiky by sa mohla začať 20. mája (minúta po minúte)

Na Slovensku je 1457 nakazených.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:59 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 522 na 15 232. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine za posledných 24 hodín 15 ľudí. Celkový počet obetí tak dosiahol 391.

19:40 Pandémia nového koronavírusu na jednej strane sťažuje prevenciu obezity detí a mladistvých, ale zároveň môže byť príležitosťou pre pozitívne zmeny v správaní a stravovacích návykoch detí a adolescentov. Uviedla to prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová.

Podľa jej slov viacerými opatreniami možno dosiahnuť a upevniť zdravú životnú rutinu. Odborníčka odkázala na údaje WHO, podľa ktorých trpí na celom svete obezitou viac ako 340 miliónov detí a adolescentov vo veku od päť do 19 rokov. Tento počet sa za posledné polstoročie takmer zdvojnásobil.

Skryť Vypnúť reklamu

19:09 Francúzsko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 70 úmrtí. Podľa nej ide o najnižší denný počet obetí od 17. marca.

Celkovo tak vo Francúzsku - v nemocniciach a opatrovateľských domovoch - podľahlo ochoreniu COVID-19 26 380 ľudí. Francúzsko začne od 11. mája uvoľňovať karanténne opatrenia.

18:27 Dramatická situácia na americkom trhu práce, na ktorú poukázali čísla o vývoji nezamestnanosti z konca tohto týždňa, sa v nasledujúcom období pravdepodobne ešte zhorší. Uviedol to v nedeľu americký minister financií Steven Mnuchin. "Oznámené čísla budú pravdepodobne ešte horšie a až neskôr príde k zlepšeniu," povedal Mnuchin v nedeľňajšej relácii Fox News Sunday. Miera nezamestnanosti v USA vyskočila v apríli na 14,7 % z marcovej hodnoty 4,4 %. Vo februári ešte zaznamenala 3,5 %, čo bola najnižšia hodnota za posledných 50 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:15 Čínske úrady oznámili po vyše mesiaci prvý prípad ochorenia COVID-19 v meste Wu-chan, ktoré sa koncom minulého roka stalo epicentrom celosvetovej pandémie.

Národný zdravotný výbor Čínskej ľudovej republiky tiež informoval o prvom dvojcifernom náraste počtu prípadov ochorenia COVID-19 v krajine za takmer desať dní, pričom uvádza, že potvrdených bolo 14 nových prípadov. Podľa výboru boli dva prípady dovezené do krajiny zo zahraničia.

17:25 Seniori vo veku nad 65 rokov mohli v Turecku v nedeľu prvýkrát po 49 dňoch opustiť svoje domovy.

Turecká vláda sa v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu rozhodla od 21. marca vydať nariadenie obmedzujúce pohyb ľudí starších ako 65 rokov. Seniori tak boli nútení neopúšťať svoje domovy.

Od 4. apríla sa zákaz rozšíril aj na ľudí mladších ako 20 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:09 Na jednej strane je prirodzená neznalosť celkom novej situácie a zákonitý chaos, na druhej milióny občanov, ktorí občas v priebehu jedinej plačovky získajú tri protichodné informácie.

Súvisiaci článok Zachráňte vojaka Krčméryho Čítajte 

Ak občan ešte neumrel od hladu, má rôzne starosti aj bez zmätkov krízového štábu.

Spočiatku mohol profesor Krčméry vzbudzovať aj ľútosť, lebo odpoveďami na otázky "Dokedy?" sa tak trochu diskvalifikoval on, a nie tí, ktorí tieto otázky kládli. Keď človek nevie, má povedať neviem, presne na to naši predkovia vynašli toto slovo, zamýšľa sa vo svojom komentári Nataša Holinová.

16:52 Železničná spoločnosť oddnes vypravuje svoje vlaky vo vnútroštátnej preprave na objednávku štátu (bez vlakov InterCity) opäť podľa riadneho cestovného poriadku.

Umožnila to priaznivá situácia s vývojom pandémie koronavírusu a postupné uvoľňovanie opatrení na oživenie ekonomiky.

Skryť Vypnúť reklamu

16:34 Talianska vláda pripravuje nové opatrenia na podporu firiem zasiahnutých pandémiou nového koronavírusu. Rím zároveň plánuje získať v 2. polroku tohto roka prístup k financiám z fondu na obnovu európskej ekonomiky. Uviedol to taliansky minister hospodárstva Roberto Gualtieri.

"Štát je povinný intervenovať, aby ochránil a podporil zamestnancov a firmy. Nikto nechce štátom riadenú ekonomiku, ale intervencie s cieľom ochraňovať a zároveň stimulovať produkciu sú potrebné," povedal Gualtieri.

16:30 Talianska vláda sprísnila podmienky, ktoré pre hrozbu šírenia nového koronavírusu umožňujú prepustiť z väzenia členov mafie.

Nariadenie vyžaduje, aby sa po prepustení jednotlivca každé dva týždne opätovne preskúmalo jeho opodstatnenie. To má príslušné orgány uistiť, že podmienky, za akých sa odsúdenec dostal na slobodu, sú stále aktuálne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nikto si nemôže ani len pomyslieť, že súčasnú pandemickú situáciu zneužije na to, aby sa dostal z väzenia. Odteraz máme nové pravidlá, ktoré sa o to postarajú," povedal minister spravodlivosti Alfonso Bonafede.

16:23 Česká vláda nepožiada o predĺženie núdzového stavu, mohol by tak skončiť už 17. mája, povedal premiér Andrej Babiš v diskusnej relácii Partie. V pondelok by mala vláda rokovať o rúškach.

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka zvažuje, že budú povinné len vo vnútorných priestoroch. Minister tiež zdôraznil, že Česko nepatrí ku krajinám, ktoré málo testujú.

16:02 Celosvetový počet obetí nového koronavírusu vzrástol na najmenej 279 185.

Celkovo bolo od decembra zaznamenaných v 195 krajinách a teritóriách najmenej 4.035.470 prípadov nákazy, z ktorých sa minimálne 1 340 700 ľudí už vyliečilo. Skutočný počet nakazených môže byť mnohonásobne vyšší, pretože veľa krajín testuje len najvážnejšie prípady.

Skryť Vypnúť reklamu

14:41 "Dnes už nevidím dôvod, aby sme do štátnej karantény posielali ľudí, ktorí chodia na turnusy napríklad do Rakúska. Máme 850 monitorovacích náramkov, tak ich môžeme využiť u týchto ľudí," uviedol Martin Klus.

Podľa neho však netreba zabúdať na to, že štátna karanténa mala svoj kľúčový význam pri epidemiologickej situácii Slovenska.

14:39 Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) si vie predstaviť, že počas leta by sa mohli otvoriť hranice s Českom a Rakúskom. Hovorí o "mini Schengene".

"Očakávam, že s Českom budeme na konci rozhovorov o tom, ako to urobiť, počas najbližších dní, v najhoršom prípade týždňov. S Rakúskom, predpokladám, to bude deň po dni nasledovať. Čiže, ak by všetko išlo dobre, myslím, že už v júni prinesieme dobré správy," komentoval. Pri otváraní hraníc potrebuje rezort diplomacie súčinnosť aj s rezortmi vnútra a dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

14:22 Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil obyvateľom, že sa môžu tešiť na letnú dovolenku na pláži, keďže krajina postupne zmierňuje opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou.

"Leto nestrávime na balkónoch, krásu Talianska neponecháme v karanténe. Môžme si vychutnať pobrežie, hory a naše krásne mestá," uviedol Conte pre nedeľňajšie vydanie novín Corriere della Sera. Bolo by pekné, ak by Taliani strávili svoje dovolenky v Taliansku, hoci by to bolo trocha iné než zvyčajne, keďže ľudia by museli dodržiavať pravidlá a správať sa obozretne, dodal premiér. To, či ľudia budú môcť cestovať do Talianska aj zo zahraničia, Conte nezmienil

13:49 Sedemnásť prípadov nedodržania povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest na verejnosti odhalili počas troch dní policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Trenčíne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne na sociálnej sieti, policajti riešili aj prečin nebezpečného vyhrážania.

Dopustiť sa ho mal muž v Trenčíne, ktorý sa vyhrážal lekárke. Tá ho odmietla ošetriť, keďže na sebe nemal ochranné rúško. Policajti mu udelili 200-eurovú pokutu.

13:44 Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 143 ďalších úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom, čo v porovnaní s údajmi zo soboty (179) znamená mierny pokles. Ide o najnižší denný počet obetí od 18. marca.

Celkovo tak v Španielsku podľahlo ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2, 26 621 ľudí. Pozitívne výsledky tzv. PCR testov malo doteraz 224 390 ľudí.

13:43 Americká Správa potravín a liečiv schválila v sobotu nový typ koronavírusového testu, ktorý vláda označuje za kľúčový pre opätovné uvoľnenie obmedzení v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Antigénový test vyvinula spoločnosť Quidel Corporation zo San Diega v Kalifornii. Test dokáže rýchlo rozpoznať fragmenty vírusových proteínov vo vzorkách z výterov z nosnej dutiny

13:37 Nemecká polícia uvoľnila na jeden deň prísny režim na hraniciach krajiny zavedený v dôsledku pandémie koronavírusu a povolila ľuďom návštevy pri príležitosti Dňa matiek, ktorý v krajine oslavujú v nedeľu.

12:51 Premiér povedal, že štvrtá fáza uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu by mohla byť 20. mája. Predpokladom sú však dobré výsledky nakazených. Všetky prevádzky z poslednej fázy by sa však nemali otvoriť naraz.

Súvisiaci článok Matovič o živote bez rúška: Až keď bude viac dní po sebe 0 nakazených Čítajte 

Ak by počet pozitívne testovaných stúpol, niektoré prevádzky sa začnú znova zatvárať. Závisieť to bude od kĺzavého mediánu, čo je priemer pozitívne testovaných ľudí za posledný týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes je medián stanovený na 50, aby sme začali späť zatvárať prevádzky. Ak to bude pod 25, tak ich budeme otvárať ďalej," vysvetlil Matovič.

12:49 Predseda vlády Igor Matovič povedal, že sa snažia, aby podmienky v povinnej karanténe boli pre všetkých čo najlepšie. Momentálne má štát k dispozícii na karanténu 10 000 miest, doteraz využil 4000. Ľudia by si podľa neho sami mali zhodnotiť, či je 13-eurový poplatok za karanténnu adekvátny, alebo nie je.

Pri otváraní škôl je Matovič opatrný. Treba si podľa neho nachystať všetky technické otázky pre otvorenie škôl. "Nechceme, aby sa z našich detí robili pokusní králici," poznamenal. V pondelok by mal o tom diskutovať s odborníkmi.

11:40 Predajca kobercov a parkiet Jutex Slovakia musel v marci pre pandémiu Covidu-19 zavrieť všetky svoje prevádzky. Majiteľ firmy Július Horváth po ohlásení štátnej pomoci požiadal úrad práce o príspevok na úhradu časti mzdy pre zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Firmy si môžu vybaviť lacný "štátny" úver. Ako postupovať? Čítajte 

Lenže ako hovorí, príspevok pokryje len časť nákladov firmy. Navyše, peniaze od štátu mu stále neprišli a ani nevie, kedy to bude. Aby firme zabezpečil cash flow, začal vybavovať bankový úver.

Július Horváth je jedným zo stoviek podnikateľov, ktorí riešia existenčné problémy v súvislosti s korónovým uspatím ekonomiky. Pri hľadaní spôsobov, ako ochrániť svoj biznis, využil možnosti, ktoré cez bankové úvery poskytuje štát.

11:31 Slovensko sa musí pripraviť na to, že v najbližšom období zaznamená nárast nezamestnanosti. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) očakáva, že k najväčšiemu zvýšeniu počtu ľudí bez práce dôjde v máji tohto roka.

Slovensko nie je ostrov v Európe, že by ho to obišlo.

Milan Krajniak

"Rakúsko alebo USA zaznamenali taký rekordný nárast nezamestnanosti počas jedného mesiaca, aký nezaznamenali od veľkej hospodárskej krízy. Slovensko nie je ostrov v Európe, že by ho to obišlo. To, čo sa snažíme robiť, je spomaľovať nárast nezamestnanosti a opatreniami sociálnej pomoci zachovať čo najviac pracovných miest, uviedol Krajniak.

Skryť Vypnúť reklamu

V marci sa to podľa neho podarilo, ale v apríli dôjde k výraznému zvýšeniu nezamestnanosti.

11:03 V Maďarsku zomrelo na ochorenie Covid-19 ďalších osem starších ľudí trpiacich aj inými chronickými chorobami. Pribudlo 50 ľudí nakazených novým druhom koronavírusu. Počet obetí stúpol na 413 a potvrdených infikovaných na 3263.

10:29 Počet potvrdených prípadov infekcie v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 11 012 na celkových 209 688.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým druhom koronavírusu, podľahlo za ostatných 24 hodín v krajine ďalších 88 ľudí. Celkovo tak v Rusku evidovali v nedeľu 1915 obetí.

09:31 Na Slovensku pribudli dvaja ľudia infikovaní novým koronavírusom. Laboratóriá spracovali 1 488 testov. Kĺzavý sedemdňový medián zotrváva na hodnotne 4.

Skryť Vypnúť reklamu

09:27 Sezóna svadieb už mala byť v plnom prúde. Tie tohtoročné sú však poznačené prísnymi opatreniami, pokynmi a zákazmi, ktoré boli vydané z dôvodu rozširujúcej sa pandémie ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok Miesto bozku len ťuknutie lakťom. Pandémia zmenila civilné sobáše Čítajte 

Vrásky na čele mnohým párom spôsobilo aj zatvorenie reštauračných zariadení, kde plánovali svoj veľký deň patrične osláviť, nízky počet ľudí, ktorí môžu byť na obrade prítomní, či povinnosť nosiť rúška a rukavice.

Aj napriek týmto okolnostiam sa však niektorí snúbenci rozhodli nečakať, kým bude všetko opäť v starých koľajách a povedať si svoje áno aspoň na matričnom úrade.

09:16 Americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci je jedným z troch členov vládnej operačnej skupiny dohliadajúcej na riešenie koronavírusej krízy, ktorý absolvuje dobrovoľnú izoláciu po tom, ako sa potenciálne vystavil tomuto patogénu.

Skryť Vypnúť reklamu

07:32 Južná Kórea registruje za posledných 24 hodín ďalších 34 prípadov ochorenia COVID-19. Oznámili to v nedeľu tamojšie úrady v čase, keď nové rozšírenie nákazy spojené s návštevníkmi klubov ohrozuje úspechy krajiny v boji proti novému koronavírusu.

V súvislosti s obavami z nového nárastu nákazy po niekoľkých týždňoch neustáleho poklesu nových prípadov juhokórejský prezident Mun Če-in vyzval občanov, aby nepoľavili v ostražitosti ani po zmierňovaní opatrení sociálneho odstupu

06:27 Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt v nedeľu povedal, že vláda Austrálie podporuje návrh Európskej únie na nezávislé vyšetrovanie pôvodu koronavírusovej choroby COVID-19 v Číne.

Súvisiaci článok Austrália podporila návrh EÚ na vyšetrenie pôvodu COVID-19 Čítajte 

Austrálska vláda vyzýva na takéto vyšetrovanie už niekoľko týždňov s cieľom lepšie pochopiť, ako sa v čínskom meste Wu-chan začalo šírenie nového druhu koronavírusu.

06:23 Brazílsky parlament oznámil trojdňový národný smútok za obeťami pandémie nového druhu koronavírusu. V hlavnom meste Brazília stiahli v sobotu národnú vlajku pred parlamentom na pol žrde.

Počas obdobia smútku sú zakázané verejné zhromaždenia pri tejto príležitosti. Parlament súčasne požiadal Brazílčanov, aby sa riadili odporúčaniami zdravotníckych úradov, zameranými na spomalenie šírenia nákazy, kým sa krajina pripravuje na "bezpečný a definitívny návrat k normálu

06:12 Čína v nedeľu oznámila 14 nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je prvý dvojciferný denný nárast v krajine po desiatich dňoch.

V dvanástich z týchto prípadov potvrdených v sobotu ide o prenos infekcie v rámci Číny, zvyšní dvaja pacienti sa nakazili v zahraničí.

06:11 V Spojených štátoch zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 1568 úmrtí v dôsledku nového druhu koronavírusu.

Celkový počet obetí v krajine sa tým zvýšil na 78 792. Podľa priebežne aktualizovaných údajov univerzity sídliacej v Baltimore evidujú v USA od začiatku pandémie 1 309 550 potvrdených prípadov nákazy.

6:08 Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu od vypuknutia pandémie prekročil celosvetovo štyri milióny.

V sobotu o 23:45 dosiahol počet infikovaných najmenej 4 001 437, pričom koronavírusovej chorobe COVID-19 podľahlo od začiatku pandémie 277 127 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 043
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 159
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 585
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 166
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 051
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 511
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 372
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 173
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 1 834
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sobotňajšie očkovanie pod Vysokými Tatrami.

Mobilná jednotka vyrazila do Tatier.


a 1 ďalší 2 h
Snímka z elektrónového mikroskopu na ktorej vírus SARS-CoV-2 (žltý) vystupuje z povrchu buniek (modro-fialový).

Pripravuje novú vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach.


TASR 4 h
Druhá rímska minca z Pustého hradu.

Nález je v horskej oblasti výnimočný.


5 h
Premiée Eduard Heger položil veniec k buste Alexandra Dubčeka.

Premiér skonštatoval, že nádej na lepšie časy je niečo, po čom túži každá generácia.


TASR 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu