Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Aplikácia, ktorá by mala nahradiť povinnú štátnu karanténu, je v testovacej prevádzke a je pripravená tak, že ak o tom rozhodne hlavný hygienik, môže byť spustená.
Uviedol to v pondelok počas rokovania vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Čaká sa na súhlas hygienikov
Dodal, že zatiaľ však platia nastavené pravidlá. Aplikácia by mala byť v platnosti po tom, čo ju hlavný hygienik odsúhlasí ako vhodnú alternatívu k povinnej karanténe.

Ako zdôraznil Mikulec, ak sa hovorilo o pondelku 18. máji ako o možnom predstavení aplikácie, išlo o možnosť. „Zatiaľ nie je pripravená aplikácia na to, aby mohla byť dnes ešte spustená,“ poznamenal.
Dodal, že prezidentka zákon schválila a ten ešte musí vojsť do platnosti. „A ak hlavný hygienik rozhodne, že bude smart karanténa, tak to tak bude odkomunikované,“ podotkol minister s tým, že oni sú na to pripravení.
Po rokovaní vlády 14. mája premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že inteligentná karanténa by sa mala spustiť v pondelok 18. mája. Zdôraznil, že vláda chcela, aby bolo všetko bezpečné po právnej a softvérovej stránke.
Klus: Je to otázkou maximálne troch dní
Spustenie tzv. inteligentnej domácej karantény na Slovensku je otázkou jedného, maximálne troch dní, predpokladá štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS). Uviedol to v pondelok na tlačovom brífingu.
Aplikácia na tzv. inteligentnú karanténu má za sebou technické doladenie, ktoré prebiehalo v nedeľu. "Dnešným dňom by sa mala začať na vyhradenom hraničnom priechode, postupne počas celého týždňa by mala nabehnúť do plnej prevádzky," povedal Klus.
Ako však odpovedal na novinársku otázku o smart karanténe a repatriantoch, to je podľa jeho slov iná téma. "Tie posledné repatriácie, ktoré sa nám ešte zbiehajú, tak pri nich počítame so štátnou karanténou," dodal Klus s tým, že napríklad vo Veľkej Británii ostalo ešte niekoľko stoviek repatriantov, pričom mnohí z nich sa dnes už necítia v ohrození, ale viacerí sú z pomerne ohrozených sociálnych skupín.
"Máme obavu, že pokiaľ by neabsolvovali štátnu karanténu a išli by do smart karantény, mohlo by sa to v určitých oblastiach Slovenska obrátiť proti nám," dodal Klus.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?