SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Od stredy sa uvoľnia ďalšie koronaopatrenia (minúta po minúte)

Z COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo už 1185 ľudí.

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

Skryť Vypnúť reklamu

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

21:15 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nariadil celoštátny štvordňový zákaz vychádzania počas sviatku prerušenia pôstu (íd al-fitr), ktorým sa končí pôstny mesiac ramadán.

Zákaz vychádzania začne platiť v sobotu, v predvečer tohto sviatku. Erdogan po zasadnutí vlády uviedol, že verí tomu, že po ďalšom kole obmedzení pohybu v termíne 23.-26. mája už žiadne ďalšie potrebné nebudú.

20:36 Silnejšia európska koordinácia v oblasti zdravotníctva musí byť prioritou. Uviedol to francúzsky prezident Emmanuel Macron s tým, že prvotná reakcia Európskej únie na pandémiu koronavírusu nebola dostačujúca.

19:35 Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vyhlásil, že Moskva požiadala Spojené štáty o recipročnú zásielku zdravotníckeho materiálu potrebného pre boj s pandémiou koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko zaslalo USA pomoc v podobe zdravotníckych zariadení a ochranných prostriedkov ešte na začiatku apríla.

19:00 Česká vláda rozšíri od 26. mája počet hraničných prechodov, kde bude možné prekročiť hranice krajiny, pričom kontroly budú len náhodné.

Súvisiaci článok Česko otvorí koncom mája ďalšie hraničné priechody, kontroly budú náhodné Čítajte 

Ľudia sa však naďalej budú musieť preukázať negatívnym testom na koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako štyri dni.

18:55 Bratislavský závod Volkswagen Slovakia od pondelka rozšíril výrobu na dve pracovné zmeny a využíva už všetky linky.

Produkciu takmer po dvojmesačnej prestávke od pondelka obnovil aj Jaguar Land Rover Nitra a od minulého týždňa je zatiaľ v jednozmennej prevádzke aj trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia.

18:37 Španielsko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 59 úmrtí, čo je menej ako 87 obetí hlásených v nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus si v Španielsku celkovo vyžiadalo už 27 709 obetí na životoch a 231 606 ľudí sa ním nakazilo. Za posledný deň pribudlo 285 nových prípadov.

18:33 V dvoch ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže, a to v Žiline a v Košiciach-Šaci, sa počas víkendu uskutočnili prvé videonávštevy medzi odsúdenými a ich rodinnými príslušníkmi.

V sobotu absolvovalo videohovor prvých 14 ľudí v ústave Košice-Šaca, v nedeľu osem v tom istom ústave a päť v ústave Žilina.

18:30 Od štvrtka by mal po prvý raz od marca povoliť cesty do zahraničia na krátky čas. Ľudia s trvalým či prechodným pobytom na Slovensku budú môcť vycestovať do ôsmich krajín (Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko).

Ak sa vrátia do 24 hodín, nebudú potrebovať výsledok koronatestu ani im nebude hroziť karanténa.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa postavila na stranu WHO v spore so Spojenými štátmi, ktorý sa týka reakcie na pandémiu.

WHO je podľa Merkelovej legitímna globálna inštitúcia, kde sa zhromažďujú všetky informácie.

17:58 Čína poskytne WHO dve miliardy dolárov na boj proti koronavírusu.

17:53 Baziliku sv. Petra vo Vatikáne pred jej otvorením dôkladne vyčistili.

17:41 Svetovej ekonomike bude trvať oveľa dlhšie, kým sa dostane zo šoku, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu, povedala pre agentúru Reuters šéfka menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Úplné oživenie v roku 2021 nie je podľa nej pravdepodobné. MMF tak zrejme zreviduje prognózy na tento a budúci rok smerom dole.

17:22 Kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron navrhujú zriadiť fond na obnovu po koronakríze vo výške 500 miliárd eur.

Skryť Vypnúť reklamu

17:20 Viac ľudí v obchodoch, otvorené centrá a kiná. Čo prináša štvrtá fáza sa dočítate v článku redaktorky INDEXU Tatiany Kapitánovej >>>>

17:17 Írska nízkonákladovka Ryanair oznámila, že od júla obnoví dve pätiny pravidelných liniek. Do plánov Ryanairu sa dostalo aj Slovensko.

17:04 Prezidentka Zuzana Čaputová privítala ďalšie uvoľňovanie opatrení.

"Pre každého z nás je dôležité pocítiť, že naša spoločná obeta v podobe obmedzených sociálnych kontaktov a príkladného rešpektovania prísnych hygienických opatrení mala zmysel," napísala Čaputová na sociálnej sieti.

16:48 Niektoré francúzske školy boli otvorené len týždeň. Po tom, čo tretina školákov zasadla do lavíc, zaznamenali približne 70 nových prípadov nákazy v súvislosti so školami.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrat do škôl podľa ministra školstva Jeana-Michela Blanquera vystavil deti novému riziku nákazy. Zasiahnuté školy znovu zatvorili.

16:30 Aplikácia na inteligentnú karanténu sa stále pripravuje, zatiaľ ešte platí povinná štátna karanténa.

"Aplikácia je v testovacej prevádzke a je pripravená tak, že pokiaľ rozhodne hlavný hygienik o tom, že môže byť spustená, tak by mala byť spustená," tvrdí minister vnútra Roman Mikulec s tým, že zmeny včas oznámia.

16:21 Vláda prerušila rokovanie o novele, ktorá má umožniť cestovkám odklad zájazdov.

16:18 Planéta platí vysokú cenu za to, že mnohé štáty ignorovali odporúčania WHO proti šíreniu koronavírusu, tvrdí šéf OSN António Guterres.

"Rôzne krajiny sa riadili rozličnými, niekedy protichodnými stratégiami...," tvrdí šéf OSN.

Skryť Vypnúť reklamu

15:53 Premiér Matovič zatiaľ nevylučuje, že Slováci budú môcť v lete cestovať na dovolenku do Chorvátska.

Všetko podľa Matoviča záleží tiež od podmienok, aké stanovia Chorváti. Ak by povolili vstup Britom, mohol by to byť problém, keďže Británia patrí k najviac zasiahnutým krajinám koronavírusom.

15:50 Hromadné podujatia nad tisíc ľudí do konca roka zrejme nepovolia. Počet ľudí na podujatiach sa bude zvyšovať postupne, ale neprekročí tisíc ľudí, povedal Matovič. Od 20. mája sa môžu organizovať hromadné podujatia do sto ľudí.

15:46 Premiér Matovič povedal, že v najbližších dvoch týždňoch neplánujú uvoľňovať ďalšie opatrenia.

15:27 Premiér Igor Matovič oznámil štvrtú fázu uvoľňovania, začne sa od 20. mája.

Súvisiaci článok Škôlkari a žiaci do piateho ročníka sa môžu od júna vrátiť do škôl Čítajte 

Od 1. júna sa otvoria škôlky aj triedy na prvom stupni základných škôl. Starší žiaci zostanú tak ako doteraz doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Dochádzka nebude povinná a rodičia sa sami rozhodnú, či dieťa do školy pošlú. V každej škole budú platiť prísne hygienické opatrenia. Individuálnu výučbu budú môcť začať umelecké školy.

Otvoria sa kiná, divadlá a organizovať sa budú môcť hromadné podujatia do sto ľudí. Otvoria sa aj obchodné centrá, ale detské kútiky musia ostať zatvorené.

Vnútorné plavárne a športoviská budú môcť využívať len športové kluby.

Vonkajšie športoviská budú môcť využívať ľudia na bezkontaktný šport, musia byť však bez šatní a bez obecenstva.

Reštaurácie budú môcť otvoriť vnútorné priestory. Platiť budú podmienky ako pri terasách. Otváraciu dobu posunuli do 22.00 hod.

Rúška budú v exteriéri dobrovoľné, ale odstup musí byť viac ako päť metrov.

Voľnejší bude aj režim na hraniciach. Pri návrate do 24 hodín nebudú ľudia potrebovať test na Covid-19 a nepôjdu ani do karantény. Platí to pre Maďarsko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Nemecko a Švajčiarsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Na schôdzach zo zákona, ako napríklad rokovanie mestských zastupiteľstiev, nebude omedzený počet ľudí.

14:49 Čína podporí "komplexné vyhodnotenie" reakcie na pandémiu po tom, ako sa situácia dostane pod kontrolu, tvrdí čínsky prezident Si Ťin-pching.

Načítavam video...

14:37 Vakcína proti koronavírusu nebude dostupná v najbližšom období a aj keď bude hotová, výroba nebude stačiť na ochranu svetovej populácie, hovorí šéf Európskej liekovej agentúry Guido Rasi.

Podľa neho vakcínu vyvinú v najlepšom prípade do roka.

14:21 Minister Krajčí zatiaľ nevie, kedy bude zrušený núdzový stav.

14:11 Uvoľňovanie pokračuje aj v zdravotníctve. „Epidemiologická situácia je výborná,“ povedal na tlačovke minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pred plánovanými operáciami zrušili 14-dňovú karanténu a testovať na Covid-19 budú pred operáciou len rizikových pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

13:45 Španielsko otvorí hranice aj pre turistov koncom júna. Uvoľňovanie na hraniciach bude koordinované s rušením opatrení v krajine.

13:43 Šéf OSN António Guterres podporil vyšetrovanie pôvodu pandémie Covid-19. V prejave pri zahájení Svetového zdravotníckeho zhromaždenia ale zdôraznil, že teraz nie je podľa neho na takéto vyšetrovanie správna doba.

13:36 Uvoľňovanie na slovinských hraniciach bude postupné, uviedla to vláda, ktorá korigovala minulotýždňové vyhlásenie o úplnom otvorení pre všetkých občanov Únie.

13:31 Tlačovku po rokovaní konzília odborníkov, ktorá mala byť o 13.00 hod., presunuli na tretiu poobede.

13:16 V Číne po uvoľnení obmedzení proti koronavírusu narastá znečistenie ovzdušia.

13:00 Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell tvrdí, že ak nebude druhá vlna pandémie, americká ekonomika sa počas leta začne zotavovať.

Skryť Vypnúť reklamu

12:53 Polícia nesmie v Paríži používať pri kontrole dodržiavania opatrení proti koronavírusu drony. Štátna rada rozhodla, že používanie dronov nemá oporu v zákone a zábery z ich kamier je možné zneužiť.

12:28 Japonská najvyššia hora Fudži ostane v lete zatvorená. Lezeckú sezónu pre obavy zo šírenia koronavírusu zrušili.

12:00 Inteligentnú karanténu ešte nespustili. Na hraniciach sa podľa Úradu vlády množia prípady ľudí, ktorí ju chcú využiť. Tá je v internom testovaní.

Inteligentná karanténa bude podľa úradu spustená až po ukončení interného testovania, do ktorého verejnosť nie je zapojená.

Ľudia, pre ktorých neplatia výnimky, musia ísť do štátnej karantény.

11:54 Britskí vedci sa snažia prísť na rýchle a neinvazívne spôsoby, ako zistiť, či sú ľudia nakazení Covidom-19. Vedci skúmajú schopnosť psov identifikovať chorých.

Skryť Vypnúť reklamu

11:49 Taliansky premiér vyzval občanov, aby napriek novej fáze uvoľňovania stále dodržiavali odstupy a bezpečnostné opatrenia. V otvorenom liste píše, že "cesta ku koncu epidémie je ešte dlhá a treba sa mať stále na pozore".

V Taliansku sa otvárajú kostoly a uvoľňujú sa opatrenia pre gastroprevádzky.

11:34 Nemocnice v Sao Paule dosiahli 90 percent kapacity, pre pandémiu im hrozí kolaps.

Súvisiaci článok Alpské stredisko bolo centrom nákazy, obmedzí párty pod svahom Čítajte 

11:11 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o elektronických komunikáciách, ktorý zavádza inteligentnú karanténu.

10:53 Ministri rokujú s konzíliom odborníkov, rozhodujú o otváraní škôlok a škôl i rušení ďalších obmedzení. Tlačovka by mala byť o 13.00 hod.

Vláda by tiež mala poobede predstaviť inteligentnú karanténu.

10:46 V Grécku otvorili pre verejnosť všetky archeologické pamiatky, ktoré boli takmer dva mesiace zatvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

10:25 V Rusku pribudlo 8926 nakazených. Od začiatku epidémie sa v krajine už nakazilo celkovo 290 678 ľudí.

10:07 Otvoriť školy alebo nie? Vedci sa nevedia zhodnúť, či by otvorenie škôl predstavovalo veľké riziko v ďalšom šírení nového koronavírusu.

10:03 Americký minister zahraničia Mike Pompeo zmierňuje predchádzajúce vyjadrenia o tom, že koronavírus unikol z laboratória vo Wu-chane.

USA podľa neho vedia, že vírus vznikol vo Wu-chane, nie sú si ale isté pôvodom.

09:30 Na Slovensku pribudol opäť iba jeden prípad nákazy koronavírusom.

Testy odhalili pozitívny prípad v okrese Košice - okolie. Celkovo sa už nakazilo 1495 ľudí. Za nedeľu laboratória urobili iba 971 testov.

Rastie počet vyliečených, pribudlo ich 22, celkovo sa z nákazy zotavilo už 1185 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Sedemdňový kĺzavý medián je na čísle 4.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

09:05 Ekonomika eurozóny zasiahnutá pandémiou sa nevráti na predkrízové úrovne skôr ako v budúcom roku, alebo ešte neskôr, povedal to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane pre španielske noviny El País.

09:03 Japonská ekonomika sa v prvom kvartáli ocitla v recesii, a to prvýkrát od roku 2015. V medziročnom porovnaní klesla o 3,4 percenta.

07:58 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Česku v nedeľu stúpol o 20 na celkových 8475.

Nárast je najnižší za osem dní, zvyšuje sa však počet aktuálne chorých. Od stredy sa zvýšil o stovku na 2715. Počet obetí stúpol o dve na 298, vyliečilo sa 5462 ľudí.

07:53 Čína za nedeľu hlási sedem nových prípadov nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nových prípadov dva boli diagnostikované v provincii Ťi-lin na severovýchode Číny, ktorá je v súčasnosti v čiastočnom tzv. lockdowne v dôsledku rozšírenia infekcie.

06:24 Prvý prípad nákazy novým koronavírusom bol zistený u jedného z domorodých kmeňov, žijúcich v Amazonskom pralese na území Ekvádora.

06:23 Južná Kórea oznámila v pondelok 15 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo podporilo nádeje, že šírenie infekcie v novom ohnisku súvisiacom s nočnými klubmi v Soule je na ústupe.

06:23 Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 820 úmrtí na nový druh koronavírusu.

Celkový počet mŕtvych v krajine sa tak priblížil k hranici 90-tisíc.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

06:13 Lietadlo kanadskej elitnej akrobatickej jednotky Snowbirds havarovalo v nedeľu počas predstavenia, ktoré malo povzbudiť verejnosť v boji proti novému koronavírusu.

Načítavam video...

6:06 Juhoafrická republika (JAR) v nedeľu oznámila 1160 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od prvého prípadu výskytu nákazy v krajine v marci.

Informovala o tom agentúra AFP odvolajúc sa na údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva. "K dnešnému dňu je celkový počet potvrdených prípadov COVID-19 v Juhoafrickej republike 15.515, pričom za posledných 24 hodín bolo identifikovaných 1160 nových prípadov," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Stiahnite si stovky e-kníh
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. Koniec čakania na kuriéra
 5. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 6. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 895
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 643
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 758
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 888
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 739
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 601
 7. Crème de la crème po slovensky 3 004
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 977
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 972
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 722
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


11 h
Smútok futbalistov Slovenska po zápase so Španielskom na EURO 2020.

Pokazili sme si dojem, tvrdí Šatka.


Pavol Spál 10 h

Neprehliadnite tiež

Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Úplne zaočkovaných je 38 percent Bratislavčanov, primátor vyzval občanov, aby neváhali.


TASR 36m
Pamätník najvýraznejších osobností tajnej cirkvi na Slovensku - Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla v obci Šintava.

Dvadsiaty štvrtý jún je prvýkrát v kalendári pamätným dňom.


TASR 2 h
Tu malo dôjsť k incidentu, ktorý rieši polícia. Advokát tvrdí, že auto mu zničilo záhon, o ktorý sa denne stará.

Zaparkovala kvôli deťom na jeho zeleni.


8 h