SME
Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: O predĺžení núdzového stavu zatiaľ nerozhodli, spravia analýzu (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 1520 nakazených novým koronavírusom SARS-Cov-2. Z Covid-19 sa dosiaľ vyliečilo 1332 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu ste sledovali s nami naživo (minúta po minúte):

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

20:40 Taliansko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 70 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 593 nových prípadov nákazy.

Celkový počet úmrtí v Taliansku stúpol na 33 142 a počet nakazených, ktorých tam zaznamenali od prepuknutia epidémie, vzrástol na 231 732.

Všetci si budú musieť vybrať, čo vlastne chcú. Politikom, ktorí chcú byť za každú cenu za pekných, sa ľahko rozpráva, ako chcú byť za ľudí, ale je to klamlivé.

Richard Sulík, minister hospodárstva

20:18 O tom, či sa ekonomika bude po strmom páde v dôsledku koronakrízy zotavovať podobne rýchlo ako klesala, alebo omnoho pomalším tempom, rozhodnú podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka aj kroky vlády na jej podporu.

Pád dole už je istý. A či to pôjde hore rýchlo, alebo pomalšie, závisí od nás. Pravdepodobne budeme mať v najbližších dňoch Koaličnú radu, kde chcem kolegom predstaviť súbor protikrízových opatrení, povedal Sulík v diskusii na Tablet.tv.

Všetci si budú musieť vybrať, čo vlastne chcú. Politikom, ktorí chcú byť za každú cenu za pekných, sa ľahko rozpráva, ako chcú byť za ľudí, ale je to klamlivé, odpovedal Sulík na otázku, či sa opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia nemôžu dostať do rozporu so sociálnou politikou niektorého z koaličných partnerov.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 Francúzsko od 2. júna spustí ďalšiu fázu uvoľňovania prísnych opatrení zavedených v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2.

S istými obmedzeniami sa otvoria reštaurácie či bary a zruší sa zákaz cestovať ďalej než do 100 kilometrov.

19:42 Generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela končí vo funkcii. Ústav je najväčšou detskou nemocnicou na Slovensku.

Odvolanie riaditeľov nemocníc odôvodňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí stratou jeho dôvery. "Faktom je, že štátne nemocnice za minulý rok dosiahli nové rekordné zadlženie, viac ako 177 miliónov eur," skonštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dodala, že na uvoľnené pozície budú dočasne menovaní manažéri a medicínski riaditelia s "nulovou toleranciou ku korupcii".

Skryť Vypnúť reklamu

19:20 Druhej vlny pandémie koronavírusu sa najviac obávajú ekonomicky aktívni obyvatelia so stredne vysokým príjmom, a to najmä v regiónoch, kde bolo najviac infikovaných už pri prvej vlne. Väčšie obavy majú skôr ženy ako muži.

Väčšina Slovákov by tiež privítala, keby bol test na protilátky v krvi súčasťou bežnej preventívnej lekárskej prehliadky.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry AKO na vzorke 1000 ľudí od 12. do 15. mája, ktorý si objednala spoločnosť Alpha Medical.

19:11 Pivovary na Slovensku rozbiehajú pivnú sezónu, jej rozbeh však bude pomalý. Uviedla to Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia piva a sladu.

Sadnúť si v podniku na pivo bude mať podľa Shepperd svoje obmedzenia, a to z dôvodu pokračujúcich prísnych hygienických opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na predaj sú stovky reštaurácií. Korona začala čistiť gastro trh Čítajte 

19:00 Gastro je odvetvie, ktoré na pandémiu doplatilo najskôr a možno aj najviac.

Z hlavného mesta je zhruba každá piata gastro prevádzka v ponukách realitiek. Situáciu im v Bratislave komplikuje aj fakt, že sú odrezané od tisícok zahraničných návštevníkov, ktorí tvorili podstatnú časť klientely.

Okrem Bratislavy sú v inzerátoch reštaurácie, puby či kaviarne z celého Slovenska.

Viac si prečítate v analýze Tomáša Vašutu >>>

18:54 Trnavská Groupe PSA Slovakia sa ako prvá zo slovenských automobiliek v júni vráti do štandardného režimu z obdobia pred koronakrízou.

K doterajším trom pracovným zmenám pridá aj víkendovú. Prvá bude v sobotu 6. júna v trvaní 12 hodín, druhá, tiež dvanásťhodinová, bude v nedeľu 7. júna.

18:33 Nemocnice Svet zdravia v Rimavskej Sobote a Rožňave sú pripravené na prípadnú druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe nemocnice naďalej realizujú vstupnú triáž pacientov a v prípade identifikácie rizikového prípadu využívajú vyčlenenú COVID ambulanciu, respektíve lôžka.

"V prípade potreby sme schopní v priebehu niekoľkých hodín uviesť prevádzku každej nemocnice do pandemického režimu a opäť vyčleniť garantovanú kapacitu pre infekčných pacientov, konkretizovala komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková.

18:10 Chorvátsko sa chystá otvoriť svoje hranice pre občanov desiatich štátov Európskej únie. Zoznam krajín plánujú neskôr rozšíriť.

Cestovné obmedzenia, ktoré krajina zaviedla pre pandémiu koronavírusu, sa po novom nebudú týkať občanov Slovenska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Nemecka, Estónska, Litvy a Lotyšska.

Skryť Vypnúť reklamu

18:01 Stojedenásťročná Juana Zúňiga sa stala najstaršou pacientkou v Čile, ktorá vyhrala boj s koronavírusom.

Ochorenie diagnostikovali žene po tom, čo sa koronavírus rozšíril v opatrovateľskom domove, kde žije. Napriek tomu, že už pred pandémiou mala respiračné problémy, vírus ju vážne nepostihol.

17:56 List 12-ročnej Evy Grajcárovej, v ktorom píše prezidentke Zuzane Čaputovej o vypuknutí pandémie, získal ocenenie v rámci súťaže Najkrajší list 2020.

Vo svojom liste, ktorý adresovala prezidentke, píše o tom, ako sa svet po vypuknutí pandémie náhle zmenil.

Na autorov piatich najlepších listov čakajú vecné ceny a autorke víťazného listu venuje pošta zároveň pobyt v horskom prostredí pre celú rodinu.

List bol následne preložený do angličtiny a putoval do medzinárodného kola súťaže

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia sa ako prvá zo slovenských automobiliek v júni vráti do štandardného režimu.

K doterajším trom pracovným zmenám pridá aj víkendovú. Prvá bude v sobotu 6. júna v trvaní 12 hodín, druhá, tiež dvanásťhodinová, bude v nedeľu 7. júna.

Výroba prebieha za dodržiavania prísnych hygienických opatrení.

17:25 Guvernérovi Lombardska pridelili policajnú ochranu. Úrady krok odôvodnili vyostrením "klímy" okolo guvernéra Attilia Fontanu, ktorý si v súvislosti s riešením koronakrízy vyslúžil vyhrážky na internete či grafiti označujúce ho za vraha.

17:04 Nevyhnutnosť predlžovania núdzového stavu bude krízový štáb ešte analyzovať, povedal po jeho rokovaní premiér Igor Matovič.

"Musíme si naozaj zodpovedať spoločne tú otázku, do akej miery sa otvoríme voči ostatným krajinám. Čím viac sa otvoríme, tým väčšie riziko."

Premiér Igor Matovič

"Keďže ešte máme chvíľku času, tak sme sa dohodli, že sa spraví hlbšia analýza, či môžeme fungovať bez núdzového stavu, alebo či ho preventívne necháme radšej stále v pohotovosti. Celá Európa, celý svet sa bojí, že druhá vlna príde, aby sme mali pripravené všetky mechanizmy. Na to ten núdzový stav potrebujeme," tvrdí.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako podľa premiéra nie je ešte rozhodnuté ani o tom, či a v akej miere sa Slovensko pridá k iniciatíve krajín v regióne, ktoré sa chystajú od polovice júna otvárať hranice.

"Musíme si naozaj zodpovedať spoločne tú otázku, do akej miery sa otvoríme voči ostatným krajinám. Čím viac sa otvoríme, tým väčšie riziko. Myslím si, že pondelok (na rokovaní konzília odborníkov - pozn. red.) rozhodne viac, ja očakávam, že pôjdeme tak ako doteraz, opatrnejšie, ale s lepšími výsledkami," dodal.

Ústredný krízový štáb sa vo štvrtok zaoberal aj otázkou možného uvoľnenia opatrení v leteckej doprave. Podľa Matoviča sa však preberali len možnosti ich uvoľnenia pri súkromných letoch a nie pri štandardných pravidelných linkách.

"Akékoľvek otváranie alebo uvoľňovanie opatrení bude v súlade s tým, aby sme si ustrážili ten poklad, ktorý na Slovensku máme, že naozaj si užívame v podstate vonku slobodu," doplnil premiér s tým, že viac odpovedí na otázky ohľadom ďalšieho uvoľňovania opatrení dá pondelňajšie rokovanie konzília epidemiológov, hygienikov a verejných zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 Letné detské tábory by sa mohli tento rok konať, avšak v obmedzenom režime. Úrad verejného zdravotníctva pripravuje materiál, kde by sa mali zadefinovať podmienky pre organizovanie táborov.

16:45 Žiadosti o príspevky prvej pomoci zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dosahov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení za mesiac apríl môžu záujemcovia zasielať už len do nedele do polnoci.

Od pondelka začnú úrady práce prijímať výkazy alebo aj žiadosti záujemcov o pomoc za máj, upozornilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

16:40 Za letné terasy v Košiciach ich prevádzkovatelia do konca tohto roka nebudú musieť platiť, odpustenie dane schválilo mestské zastupiteľstvo.

16:37 Všetky súdy na Slovensku budú od 1. júna fungovať v režime ako pred koronakrízou.

Skryť Vypnúť reklamu

16:33 V 24 európskych krajinách zomrelo od začiatku marca o 159-tisíc ľudí viac, než sa pre toto obdobie očakávalo. Na videobrífingu WHO to uviedol šéf európskej pobočky WHO Hans Kluge, ktorý týchto mŕtvych označil za následok pandémie choroby Covid-19.

Kluge tiež uviedol, že 94 percent mŕtvych s Covidom-19 malo viac ako 60 rokov.

Povedal tiež, že pri 97 percentách obetí Covidu-19 bola podľa dostupných informácií zistená najmenej jedna ďalšia choroba, v drvivom počte prípadov šlo o srdcové ochorenie.

Kluge vyššie zmienených 24 európskych štátov neupresnil.

V európskom regióne, ktorý má Klugeho pobočka na starosti, je 53 krajín s celkovo 900 miliónmi obyvateľov. K tomuto týždňu je v oblasti hlásených viac ako dva milióny potvrdených prípadov Covid-19 vrátane viac než 175-tisíc úmrtí, informoval Kluge.

Skryť Vypnúť reklamu

16:14 Čiastočné znovuotvorenie dánskych škôl v polovici apríla neviedlo k nárastu prípadov nákazy koronavírusom medzi študentmi. S odvolaním sa na dánskeho epidemiológa Petera Andresena o tom informuje agentúra Reuters.

Agentúra dopĺňa, že problémy nezaznamenalo ani Fínsko, kde sa žiaci vrátili do tried 14. mája.

16:09 Európske krajiny by sa mali vyvarovať znižovaniu rozpočtu na zdravotníctvo, aj keď po pandémii smerujú do ekonomickej recesie, vyzval šéf WHO pre Európu Hans Kluge.

"Vo WHO sme znepokojení tým, že krajiny budú reagovať na túto krízu rovnakým spôsobom, ako reagovali na recesiu pred desiatimi rokmi," uviedol Kluge.

16:04 Indonézsky minister čelí kritike za prirovnanie koronavírusu k manželkám.

"Nedávno mi môj kolega Luhut Pandjaitan (minister námorných záležitostí a investícií) poslal meme, v ktorom bolo napísané, že koronavírus je ako manželka. Najprv sa ju snažíš kontrolovať. Potom si uvedomíš, že nemôžeš, a nakoniec sa naučíš, ako s ňou žiť," povedal minister pre politické, právne a bezpečnostné otázky Mohammad Mahfud vo videu na YouTube.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister sa takýmto spôsobom snažil upokojiť obyvateľov, ktorých znepokojilo rozhodnutie vlády uvoľniť niektoré z epidemiologických opatrení.

15:51 Regionálne úrady verejného zdravotníctva upravujú činnosť call centier, ktoré boli zriadené v súvislosti s Covid-19. Od štvrtka fungujú každý pracovný deň od 8.00 h do 15.00 h.

Infolinka Národného centra zdravotníckych informácií 0800 221 234 funguje pre verejnosť aj naďalej 24 hodín denne.

Verejnosť sa môže s otázkami o ochorení Covid-19 obrátiť e-mailom aj na Úrad verejného zdravotníctva na koronapodnety@uvzsr.sk.

15:46 Ekonomika USA klesla v prvom kvartáli ešte prudšie, než sa predpokladalo. Hrubý domáci produkt sa za tri mesiace od januára do marca medziročne znížil o päť percent, revidovalo svoj prvý odhad, ktorý počítal s -4,8 percenta, americké ministerstvo obchodu. Experti očakávali, že ministerstvo potvrdí predchádzajúce číslo.

Skryť Vypnúť reklamu

15:43 Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent, predpokladá generálny tajomník Svetovej organizácie turizmu Zurab Pololikashvili.

Uviedol, že pôjde o najväčší pokles od roku 1950, odkedy sú k dispozícii záznamy. Oslabenie tohto podnikania by podľa neho mohlo vo svete ohroziť 110 miliónov pracovných miest.

15:36 Počet nových žiadostí o podporu v USA v uplynulom týždni klesol o niečo menej, než sa čakalo. V týždni skončenom 23. mája dosiahol 2,123 milióna po 2,44 milióna v týždni predtým, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia
však počítali so znížením až na 2,05 milióna.

15:29 Počet Francúzov hľadajúcich si prácu sa minulý mesiac zvýšil takmer o štvrtinu na rekordnú úroveň, keď úrady evidovali zhruba 4,58 milióna nezamestnaných.

Skryť Vypnúť reklamu

15:19 "Prvé dni asi budú náročnejšie, kým vychytáme, ako žiaci prídu, ako sa bude merať teplota, akým spôsobom pôjdu do tried. Ale musím úprimne povedať, že dôverujem učiteľom aj riaditeľom. Keď počúvam, ako sú pripravení, som spokojný s tým, že máme veľmi zodpovedných a kreatívnych učiteľov," povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS) po prehliadke škôl v Žiline a stretnutí s primátorom mesta Petrom Fiabánem.

"Pri nastavených kritériách nedokážeme uspokojiť všetkých. Bohužiaľ, kapacity sú také, aké sú."

Minister školstva Branislav Gröhling

Záujem o návrat detí do materských škôl má podľa neho vyše 50 percent rodičov. "Ale pri nastavených kritériách nedokážeme uspokojiť všetkých. Bohužiaľ, kapacity sú také, aké sú. Verím, že to nejakým spôsobom zvládneme. Čo sa týka základných škôl, záujem sa hýbe niekde cez 60 až 70 percent v jednotlivých mestách," uviedol Gröhling.

Skryť Vypnúť reklamu

15:06 Talianske historické mestá, do ktorých obvykle mieria milióny návštevníkov, sú podľa starostu Florencie pre pandémiu Covidu-19 tesne pred kolapsom.

Súvisiaci článok Pompeje opäť otvorili, zatiaľ hlásia viac sprievodcov ako turistov Čítajte 

Dario Nardella v rozhovore pre denník Corriere della Serra povedal, že mestá teraz potrebujú pomoc mecenášov. "Sme na kolenách," uviedol Nardella.

Pre mesiace trvajúce zmrazenie cestovného ruchu Florencia príde o 49 miliónov eur na daniach z ubytovania, o 18 miliónov eur za lístky na turistické autobusy a o 15 miliónov eur z príjmu mestských múzeí, vypočítal starosta mesta.

Nardella vyzval mecenášov, aby prispeli do mestskej pokladne, "pretože od vlády zatiaľ neprišlo ani euro". Plánuje cestu po svete, pri ktorej sa bude snažiť získať peniaze.

14:56 Z karanténnych centier v Afrike utiekli stovky ľudí.

Z karanténneho centra v Malawi ušlo približne 400 ľudí, ktorí sa sťažovali na jeho zlý stav a nedôstojné podmienky. K podobnej udalosti došlo aj v ďalšom africkom štáte v Zimbabwe. Informovali o tom spravodajská televízia BBC a agentúra AP.

14:51 Anglicko uviedlo do prevádzky systém inteligentnej karantény. Podľa ministra zdravotníctva Matta Hancocka je "občianskou povinnosťou každého prispôsobiť sa novým pravidlám, vďaka ktorým bude možné sledovať ľudí ohrozených touto chorobou".

Podľa televízie BBC majú podobné systémy aj v Škótsku, Walese či Severnom Írsku. O ich spustení však v týchto krajinách rozhodnú individuálne.

14:22 Pokračovanie v núdzovom stave je pohŕdaním slovenskou ústavou a jej obchádzaním, vyhlásil na tlačovej konferencii bývalý podpredseda vlády Richard Raši (Smer). "Neexistuje jediný relevantný dôvod, aby núdzový stav pokračoval aj po uplynutí jeho lehoty," zdôraznil.

Vláda podľa Rašiho obmedzuje osobné slobody ľudí a núdzový stav jej vlastne vyhovuje. "Napríklad preto, lebo v núdzovom stave je zákaz zhromažďovania sa, zákaz štrajkov," podotkol s tým, že vláda môže mať aj osobný motív, pretože sa obáva, že by mohli ľudia svoje znepokojenie prísť vyjadriť do ulíc.

Podčiarkol aj to, že nárast nových prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku je minimálny a núdzový stav rušia aj okolité krajiny.

14:16 Prezidentka Zuzana Čaputová má vystúpiť 5. júna o 9.00 h v národnej rade so správou o stave Slovenskej republiky. Vyplýva to z návrhu programu schôdze.

Hlava štátu prednesie prejav pred poslancami prvýkrát od svojho nástupu do funkcie.

14:11 Slovensko potrebuje na záchranu balík niekoľkých miliárd eur, možno 10, 15 až 18 miliárd, uviedol na brífingu podpredseda národnej rady Peter Pellegrini (Smer).

Súčasnú vládu poslanci za Smer vyzývajú, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať tým, ako naštartuje ekonomiku.

Kým na jednej strane dnes minister zdravotníctva a vláda ohlasujú, že pravdepodobne sme pandémiu vírusu porazili, z čoho máme veľkú radosť, žiaľ, dnes musím skonštatovať, že Slovensku hrozí ďalšia veľmi vážna pandémia, pandémia nezamestnanosti, uviedol Pellegrini.

Tá podľa jeho slov so sebou prinesie ďalší vážny fenomén - ekonomickú chudobu.

Pellegrini doplnil, že od premiéra a členov vlády očakáva, že nebudú hodiny a hodiny na tlačovkách rozprávať napríklad o tom, aká vzdialenosť má byť medzi stolmi, ale že sa pred kamery na dennej báze postavia premiér s ministrom hospodárstva a ministrom financií a povedia, čo mienia s ekonomikou v najbližšej dobe robiť.

Zatiaľ sú to len kozmetické opatrenia, ktoré určite neprinesú nejaký výrazný impulz do ekonomiky, dodal Pellegrini.

"V pondelok sa vrátia žiaci do škôl, preto opäť spúšťame aj vlaky zadarmo."

Minister Andrej Doležal

13:58 Od pondelka sa obnovia vlaky zadarmo pre všetkých žiakov a študentov.

"V pondelok sa vrátia žiaci do škôl, preto opäť spúšťame aj vlaky zadarmo, tak ako sme sľúbili. Verím, že sa bude epidemiologická situácia už len zlepšovať a postupne budeme môcť obnoviť aj medzinárodnú dopravu," povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

13:54 Pokles ekonomickej nálady na Slovensku, napriek úbytku počtu nakazených novým koronavírusom, musí byť podľa strany SaS pre vládu zdvihnutý varovný prst a výzva, ako pomôcť slovenskej ekonomike.

O riešeniach na zvýšenie konkurencieschopnosti Slovenska chce minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) rokovať na najbližšej koaličnej rade.

13:43 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorý rieši zrušené zájazdy počas koronakrízy . Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby zrušené zájazdy vyriešili.

13:14 Je ideálny čas na vyšetrenia pacientov, povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Dá sa podľa neho povedať, že koronavírus je na Slovensku potlačený. Pacientov povzbudil, aby sa nebáli a absolvovali vyšetrenia.

"Zdravotnú starostlivosť je možné v súčasnosti poskytovať takmer v plnom štandarde," dodal.

Ako Krajčí pripomenul, ambulancie už môžu poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Objednanie na vyšetrenie je nevyhnutné telefonicky alebo elektronicky.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že nemocnice stále realizujú triáže pacientov, dostali však povolenie, že triážne stany môžu zbaliť.

Pripomenul tiež, že reprofilizačné schémy zatiaľ nie sú aktivované a nemocnice môžu využívať celý svoj lôžkový fond. V súčasnosti sú podľa Krajčího vyhradené lôžka pre pacientov s koronavírusom len v stave pripravenosti.

13:02 Moderátorka britskej televízie BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii po tom, ako sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominica Cummingsa.

Cummings je obviňovaný z porušenia karanténnych opatrení.

12:56 Dôvera v ekonomiku eurozóny sa po aprílovom prepade na historické minimum tento mesiac zvýšila, ukázal prieskum Európskej komisie.

Index ekonomického sentimentu, ktorý je kľúčovým ukazovateľom ďalšieho vývoja v regióne, vzrástol v máji na 67,5 bodu zo 64,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Výsledok však zaostal za odhadom ekonómov, ktorí očakávali rast indexu na 70,3 bodu.

12:51 Rusko začne svetovým lídrom opätovne zasielať pozvánky na vojenskú prehliadku na Červenom námestí v Moskve, ktorá by sa mala konať 24. júna. Tradičnú prehliadku na počesť Dňa víťazstva odložili pre pandémiu, pôvodne sa mala konať 9. mája.

12:47 Japonská automobilka Nissan oznámila za skončený obchodný rok 2019/2020 čistú stratu vyše 670 miliárd jenov a prevádzkovú stratu viac než 40 miliárd jenov. V obidvoch prípadoch to predstavuje prvú stratu za vyše desaťročie.

V reakcii na výsledky, ktoré ovplyvnila pandémia, Nissan oznámil výraznú redukciu výroby a zatváranie závodov vrátane závodu v Barcelone. Japonská automobilka zároveň zverejnila štvorročný plán reštrukturalizácie.

V dôsledku zatvorenia závodu v Barcelone, ktorý je po Británii druhým najväčším závodom Nissanu v Európe, príde podľa španielskej vlády o prácu približne 3000 ľudí.

12:41 Od piatka by sa mohlo s určitými obmedzeniami obnoviť vykonávanie letov v rámci obchodnej leteckej dopravy. Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo návrh s týmto cieľom. Konečné rozhodnutie však určí až ústredný krízový štáb.

"V prvej fáze ide o nepravidelnú (tzv. charterovú) obchodnú leteckú dopravu lietadlami s kapacitou do 20 cestujúcich pre slovenských občanov. V tomto prípade by malo ísť o osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky a tieto lety by bolo možné vykonať medzi územím Slovenskej republiky a územím Maďarska, Poľska, Českej republiky, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka alebo Švajčiarska," priblížil odbor komunikácie ministerstva.

Zákaz civilných letov na Slovensku v súčasnosti platí do 28. mája.

12:37 Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za máj tohto roka.

Lehota splatnosti sa im predĺži do 31. decembra tohto roka.

12:28 V Rusku za uplynulých 24 hodín pribudlo ďalších 174 úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. V tejto krajine tak evidujú už viac ako 4000 obetí nového koronavírusu, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na krízový štáb.

Zároveň sa tým vyrovnal rekordný denný nárast počtu úmrtí z 26. mája.

Prezident Vladimir Putin v stredu konštatoval, že situácia v Rusku je v súvislosti so šírením vírusu stabilizovaná. Denný nárast počtu nových infikovaných navyše už piaty deň za sebou nepresiahol hranicu 9000 prípadov. Vo štvrtok úrady zaznamenali 8731 nových prípadov.

Rusko má po Spojených štátoch a Brazílii tretí najväčší počet potvrdených prípadov nového koronavírusu na svete.

12:25 Poľsko zaznamenalo 129 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet prípadov v krajine zvýšil na 22 600. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva.

Súvisiaci článok Epicentrum vírusu sa prenieslo do českých a poľských baní Čítajte 

Až 69 z nových prípadov nákazy zaznamenali v poľskej časti Sliezska v južnej časti krajiny. V tejto baníckej oblasti doteraz zaznamenali najvyšší počet prípadov ochorenia Covid-19. Miestne ťažobné spoločnosti preto vykonali u pracovníkov rozsiahle testy na prítomnosť nákazy.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo v Poľsku už 1030 ľudí. Od stredy zaznamenali dve nové úmrtia.

12:18 Parkovanie v Košiciach bude opäť spoplatnené, schválilo to tamojšie mestské zastupiteľstvo.

Poslanci tak odvolali jedno z opatrení počas mimoriadnej situácie, ktoré prijali v marci s cieľom zamedzenia šíreniu nového koronavírusu.

12:05 Bratislavský Ružinov v týchto dňoch testuje na ochorenie Covid-19 približne 800 zamestnancov svojich škôl a škôlok, ktorí by mali v pondelok nastúpiť do práce.

Testy na protilátky v krvi u prvých 515 testovaných preukázali, že 30 z nich sa s novým koronavírusom už stretlo, 17 z nich sa však musí ešte podrobiť PCR
testom, aby sa vylúčilo, že už nie sú infikovaní.

Do začiatku budúceho týždňa by malo byť známe, či Ružinov všetky svoje školy a škôlky otvorí, alebo či pre prípadný infekčný prípad niektoré so svojich zariadení bude musieť nechať zatvorené.

11:24 Od štvrtka od 12.00 h budú platiť výnimky z povinného nosenia rúšok. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Výnimky z nosenia rúšok sa týkajú nevesty a ženícha pri svadbe, tí ich konkrétne nebudú musieť mať pri svadobnom obrade a pri svadobnej hostine.

Ďalej sa dotknú žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania.

Rúška tiež nebudú musieť mať poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok.

11:19 Akciová spoločnosť Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače ohlásila na úrade práce hromadné prepúšťanie.

To má súvisieť s ukončením vlastnej výrobnej činnosti v SES, ktoré je jednou z dvoch alternatív, ktoré spoločnosť zvažuje. Finálne rozhodnutie vedenia bude prijaté koncom júna tohto roka, potvrdil generálny riaditeľ firmy a predseda predstavenstva SES Martin Paštika.

Jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne zamestnáva 550 ľudí, pri realizácii projektov firma spolupracuje s veľkým počtom subdodávateľských firiem.

Jeden z najvýznamnejších dodávateľov kotlov pre elektrárne, teplárne a spaľovne reaguje na situáciu na trhu, kde posuv väčších projektov mal negatívny vplyv na vyťaženie a likviditu firmy.

11:11 Nemecká ekonomika sa podľa aktualizovanej prognózy mníchovského inštitútu Ifo v tomto roku pravdepodobne zmenší o 6,6 percenta, ale v budúcom roku posilní o 10,2 percenta.

11:07 Nálada na Slovensku sa v máji prepadla na historicky najnižšiu úroveň s výnimkou mája 2009. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického
sentimentu totiž oproti aprílu klesol o 11,6 bodu na 72,2 bodu.

11:02 Americký výrobca lietadiel Boeing znižuje počet zamestnancov o viac ako 12-tisíc, keďže odvetvie dopravy poškodila pandémia koronavírusu.

Firma zároveň uviedla, že nasledovať bude ďalšia redukcia pracovných miest a počet svojich pracovníkov, ktorých je zhruba 160-tisíc, zmenší o desať percent.

Krátko po oznámení prepúšťania však Boeing uviedol, že obnovil produkciu uzemnených strojov 737 Max.

10:54 Ministerstvo vnútra žiada občanov, aby na hranicu prišli už s nainštalovanou aplikáciou takzvanej smart karantény a vyplneným formulárom.

Súvisiaci článok Aplikácia pre smart karanténu je spustená, ako systém funguje? Čítajte 

Základnú podmienku, ktorou je registrácia na stránke korona.gov.sk, možno vykonať z ktorejkoľvek krajiny, rovnako je možné stiahnuť aplikáciu z Google Play.

Podľa interných štatistík dobrovoľníkov si 90 percent občanov aplikáciu inštaluje a registruje sa na hraničných priechodoch. Tam je však často problém s internetovým pripojením.

Na prechod štátnou hranicou je potrebné okrem registrácie a aktívnej aplikácie eKaranténa čestné prehlásenie a súhlas s podrobením sa nariadenej izolácii v domácom prostredí za použitia mobilnej aplikácie.

Oba formuláre sú dostupné na stránke https://korona.gov.sk/ekarantena/. Na hraničný priechod je potrebné priniesť ich vytlačené a podpísané.

10:38 Mesto Bratislava odpustí gastronomickým prevádzkam a kaviarňam celú výšku dane za letné terasy na pozemkoch hlavného mesta, rozhodlo mestské zastupiteľstvo.

V centre Bratislavy sa však nie všetci podnikatelia vyhnú tento rok plateniu dane za letné terasy. Mestská časť Staré Mesto totiž odpustí gastronomickým prevádzkam a kaviarňam len 50 percent z dane za užívanie verejného priestranstva pre terasy na pozemkoch mestskej časti.

Stať sa teda môže aj to, že na jednej ulici budú prevádzky na staromestských pozemkoch platiť polovičnú daň a prevádzky na pozemkoch mesta, ktoré nebudú platiť žiadnu daň.

10:32 Britské nízkonákladové aerolínie easyJet plánujú zrušiť približne 4500 pracovných miest, čo predstavuje zhruba 30 percent pracovnej sily. Zároveň chcú zredukovať svoju flotilu lietadiel, keďže očakávajú, že trh sa po kolapse leteckej dopravy v dôsledku pandémie zmenší.

EasyJet tak redukciu pracovných miest oznámil neskôr, než viacerí jeho konkurenti. Urobili tak už Ryanair, British Airways aj Virgin Atlantic, pričom ich rozhodnutie by malo znamenať celkovú redukciu približne 18-tisíc pracovných pozícií.

10:28 Južná Kórea od piatku na dva týždne opäť sprísni niektoré opatrenia v oblasti sociálnych kontaktov po tom, ako sa v krajine objavilo viacero ohnísk nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vo štvrtok potvrdilo 79 nových prípadov nákazy za uplynulých 24 hodín, uvádza agentúra Jonhap. Nárast počtu prípadov zapríčinilo najmä šírenie nákazy v logistickom centre v meste Pučchon.

Južná Kórea začala tento mesiac znovu otvárať školy. Všetci žiaci a študenti by sa do škôl mali vrátiť od 8. júna.

10:15 Spustenie kontroverznej aplikácie StopCovid, ktorá prostredníctvom monitorovania kontaktov svojich používateľov upozorňuje na riziko kontaktu s ochorením Covid-19, schválili v noci zo stredy na štvrtok obe komory francúzskeho parlamentu.

Vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona mala dostatok hlasov na jej schválenie aj napriek ostrej kritike z radov opozície, ktorá sa obávala možného zneužitia osobných údajov na sledovanie osôb.

10:11 Päť ľudí zahynulo pri požiari, ktorý v stredu vypukol v izolovanom oddelení pre pacientov s podozrením na ochorenie Covid-19 vybudovanom pri nemocnici v bangladéšskej metropole Dháka. Informovala o tom agentúra AFP.

Príčinou požiaru v jednej z najlepších nemocníc v Bangladéši bol podľa miestnych hasičov výbuch klimatizačnej jednotky.

"Hasiči dostali oheň pod kontrolu približne za hodinu. V dôsledku požiaru sa zadusilo päť ľudí," uviedol predstaviteľ hasičského zboru v Dháke.

10:07 Šéf Smeru Robert Fico nedostane pokutu za to, že počas utorkovej tlačovky v centrále strany na Súmračnej ulici v Bratislave nemal rúško. Polícia tvrdí, že mu ju nemôže dať, lebo ju na miesto incidentu neprivolali novinári, ktorí boli toho svedkom. Viac sa dočítate tu.

9:32 Na Slovensku pribudlo 5 pozitívne testovaných pacientov na nový koronavírus. Laboratóriá analyzovali spolu 2352 vzoriek.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

Dvaja nakazení sú z okresu Považská Bystrica a po jednom z okresov Čadca, Pezinok a Veľký Krtíš. Tri z nových prípadov nákazy sa vyskytli mimo karanténnych centier. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Celkovo doteraz na Slovensku na koronavírus pozitívne otestovali 1520 pacientov.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkový počet obetí je tak aj naďalej 28.

Kĺzavý medián je na hodnote 1.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:19 Krajské osvetové strediská, kultúrne centrá a hvezdáreň v Košickom kraji otvoria svoje brány verejnosti v pondelok 1. júna.

V ten istý deň sa otvoria aj štyri krajské divadlá, zatiaľ však budú fungovať bez divákov. V divadlách sa počas júna za prísnych hygienických opatrení uskutočnia skúšky hier. Tie si diváci budú môcť pozrieť až od začiatku septembra, teda v novej divadelnej sezóne.

08:54 Pri snahe využiť možnosť vycestovať do Českej republiky bez testu až na 48 hodín, ktorá po novom platí od stredajšieho rána, vznikali v priebehu dňa problémy.

Súvisiaci článok Slovenský podnikateľ sa do Česka bez testu aj napriek sľubom nedostal Čítajte 

Napriek tomu, že možnosť vycestovať mala platiť od polnoci, ešte ráno sa niektorí Slováci do Česka nedostali, inde vznikali problémy s tlačivami.

Už v priebehu dňa však hraničné priechody bez väčších zdržaní vybavovali cestujúcich.

Od stredy môžu občania Slovenska vycestovať do Česka na 48 hodín bez testu. Musia mať slovenskými policajtmi potvrdené tlačivo o vycestovaní, ktorým sa musia preukázať aj českej strane. Platí to aj naopak.

Už ráno o šiestej chcel cez priechod Kúty-Břeclav prejsť do Česka obchodník s textilom Miroslav Ševčík. V novinách si prečítal o možnosti vycestovať bez testovania, a tak tam šiel na pracovnú cestu. Na hranici však od neho chceli test.

08:01 Obľúbená milánska pešia zóna Corso Como sa v sobotu po takmer troch mesiacoch zaplnila ľuďmi. Terasy boli plné, mnohí ľudia postávali na ulici bez rúšok s pohárom v ruke.

Súvisiaci článok Taliani sa vrátili do barov aj na pláže, politici sa boja ďalšej vlny vírusu Čítajte 

V Turíne na námestí Vittorio Veneto zase sedeli davy v reštauráciách. "Je to ako predtým, akurát niektorí majú rúška," hovorí 33-ročný Davide pre denník La Repubblica.

Taliansko, jedna z krajín najviac postihnutých koronavírusom, cez víkend prvýkrát otvorilo podniky a reštaurácie.

Prečítajte si, ako to vyzerá v krajine silne zasiahnutou koronavírusom.

06:53 Británia zatvorila v stredu svoje veľvyslanectvo v Severnej Kórei a evakuovala celý diplomatický personál, uviedol to vo štvrtok britský veľvyslanec v KĽDR Colin Crooks. Dôvodom je podľa Crooksa uzavretie severokórejských hraníc v dôsledku pandémie koronavírusu.

"Obmedzenia vstupu do krajiny znemožňujú rotáciu personálu a chod veľvyslanectva," napísal Crooks na Twitteri. "Britské veľvyslanectvo (v Severnej Kórei) sa dočasne zavrelo 27. mája 2020. Celý diplomatický personál nateraz opustil KĽDR," dodal.

06:51 V Južnej Kórei pribudlo vo štvrtok za uplynulých 24 hodín 72 prípadov. Úrady nehlásia žiadne nové úmrtie.

Ide o najvyšší denný prírastok počtu nakazených za posledných 53 dní. Celkový počet nakazených pacientov stúpol na 11 344. Podľa KCDC je až 68 prípadov výsledkom lokálneho prenosu. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, v krajine podľahlo celkom 269 ľudí.

06:49 Koronavírusová pandémia a jej ekonomické dôsledky môžu do konca roku 2020 do chudoby uvrhnúť až 86 miliónov detí.

Uvádza sa v spoločnej štúdii Detského fondu OSN (UNICEF) a neziskovej organizácie Save the Children (Zachráňme deti). Zo štúdie tiež vyplýva, že celkový počet detí postihnutých chudobou dosiahne celosvetovo 672 miliónov. Za uplynulý rok by teda išlo o 15-percentný nárast.

Takmer dve tretiny detí z uvedeného celkového počtu žijú v oblasti subsaharskej Afriky a v južnej Ázii. Deti, ktoré do chudoby uvrhnú ekonomické dôsledky pandémie, však žijú prevažne v Európe a v strednej Ázii. Štúdia svoj odhad stavia na predpokladoch Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu.

06:35 Švajčiarsko 6. júna zruší väčšinu svojich zvyšných obmedzení zavedených s cieľom zastaviť šírenie nového koronavírusu.

Obnovia sa všetky voľnočasové aktivity a podujatia v oblasti zábavy, pod podmienkou, že sa budú uplatňovať príslušné preventívne opatrenia. "Švajčiarsko sa znovu narodilo," povedala prezidentka Simonetta Sommarugová na tlačovej konferencii v Berne po zasadnutí vlády.

"Teraz vieme, že vírus sa dá zvládnuť," vyhlásila v období, keď sa počet nových prípadov v krajine stabilne drží na nízkej úrovni už niekoľko týždňov. Počty nových denných prípadov klesajú od začiatku apríla.

06:32 Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 1086 úmrtí, čím celkový počet obetí v krajine prekročil hranicu 25 000. Celkový počet obetí dosiahol 25 598.

Krajina eviduje dovedna 411 821 potvrdených prípadov nákazy. Brazília je najťažšie zasiahnutou krajinou v Latinskej Amerike.

06:23 Počet obetí koronavírusovej pandémie v Spojených štátoch v stredu prekročil 100 000.

Celkový počet obetí v Spojených štátoch dosiahol 100 047. Prvú obeť Spojené štáty potvrdili pred tromi mesiacmi. Odvtedy sa vírus rozšíril do celej krajiny. Nakazilo sa ním takmer 1,7 milióna ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 2. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 5. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 6. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 7. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 10. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 1. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. SodaStream predstavuje príchute ikonických nápojov od PepsiCo
 4. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 5. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 6. Biobavlnu nahradila viskóza
 7. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 8. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 9. Helping people with apps and social networks in Kosice
 10. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 54 163
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 159
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 364
 4. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 23 016
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 18 081
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 12 623
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 230
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 9 659
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 418
 10. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 396
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úvod zmluvy medzi Ruskom a Maďarskom na nákup vakcíny Sputnik V

Transparency sa môže o zmluvu súdiť.

8 h

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

7 h