SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Zrušili letecké dni na Sliači, väčšina kúpalísk zatiaľ neotvorí (minúta po minúte)

Z Covid-19 sa vyliečili štyria pacienti.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo koronavírusu budeme sledovať aj v nasledujúcich dňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

19:07 Vo Francúzsku sa po vyše dvoch mesiacoch znovu otvorili reštaurácie, kaviarne i bary, ktoré boli pre riziko šírenia koronavírusu zatvorené.

V metropolitnej oblasti Paríža, kde je nákaza najviac rozšírená, však takéto prevádzky mohli sprístupniť len vonkajšie stoly, informovala agentúra DPA.

18:35 Francúzska vláda odobrila finančnú pomoc pre automobilku Renault.

Francúzsky minister financií a hospodárstva Bruno Le Maire schválil štátnu garanciu na úver pre automobilku vo výške 5 miliárd eur.

18:32 Japonské hlavné mesto Tokio vydalo pre svojich obyvateľov varovanie, aby nevychádzali z domu, ak to nie je nevyhnutné, a aby obmedzili sociálne kontakty. Stalo sa tak po tom, čo došlo k opätovnému nárastu počtu infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

"Účelom výstraha je presne informovať ľudí o množstve infikovaných a upozorniť ich, aby boli opatrní," cituje guvernérku Tokia Juriko Koikeovú agentúra AP.

17:45 Španielska vláda plánuje v stredu naposledy požiadať o predĺženie núdzového stavu do 21. júna.

Dekrét o predĺžení núdzového stavu, ktorý v utorok schválil kabinet, musí ešte odobriť dolná komora parlamentu. Vládnej koalícii sa však podarilo zabezpečiť dostatočnú podporu od menších opozičných strán na stredajšie schválenie opatrenia, píše agentúra AP.

17:22 Krajiny ako Spojené štáty, Brazília, Británia či Francúzsko nemôžu poraziť pandémiu koronavírusu, pokiaľ nebudú bojovať proti rasovej nerovnosti, ktorá je aj spúsťačom aktuálnych protestov v USA.

Súvisiaci článok OSN: Pandémia odkryla rasizmus voči menšinám Čítajte 

Uviedla to v utorok v Ženeve vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Úmrtnosť v USA je viac než dva razy vyššia u Afroameričanov než u iných skupín obyvateľstva," povedala Bacheletová.

17:17 Krytá plaváreň v Spišskej Novej Vsi bude od stredy opäť otvorená. Priblížil, že plaváreň bude k dispozícii pondelok až piatok od 13.00 do 20.00 h a cez víkend od 9.00 do 20.00 h.

Pre ranných plavcov bude otvorená pondelok a štvrtok od 6.30 do 8.00 h. Výška vstupného a permanentiek sa podľa neho nemení. Platnosť permanentiek sa predlžuje o čas nariadeného zatvorenia.

16:55 O odklad splatnosti preddavku na poistné za mesiac marec doteraz požiadalo zdravotné poisťovne viac ako 12-tisíc zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb.

Požiadať o odklad splatnosti preddavku na poistné za marec umožnili vybranej skupine platiteľov za presne stanovených podmienok zmeny v legislatíve počas koronakrízy.

Skryť Vypnúť reklamu

16:48 Novozaložená Asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární potrebuje niekoľko dní na otvorenie a jasné podmienky.

Väčšina týchto zariadení bez presne určených hygienických podmienok podľa nej v stredu neotvorí napriek tomu, že v rámci uvoľňovania opatrení je od 3. júna možné opäť otvoriť aj všetky kúpaliská, kúpele a wellness prevádzky, ktoré budú môcť návštevníkov vpustiť aj do krytých a vnútorných priestorov.

16:44 V oblasti sociálnych služieb sa na Slovensku od 3. júna začnú zmierňovať opatrenia. Dôvodom je celkový priaznivý vývoj situácie, znižujúci sa nárast počtu nakazených osôb, ako aj priaznivé výsledky pri testovaní prijímateľov pobytových zariadení sociálnych služieb tzv. rýchlotestami.

Uvoľňovanie sa týka denných i ambulantných sociálnych služieb a bude rozdelené do štyroch fáz. Začiatok každej nasledujúcej fázy, respektíve pokračovanie aktuálnej fázy bude prehodnocované a bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:42 Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu budúceho týždňa.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) minulý týždeň nevylúčil prípadné zrušenie núdzového stavu ani jeho opätovné vyhlásenie.

16:39 Belgicko prvýkrát zaznamenalo pokles nových prípadov nákazy pod 100 ľudí. Za posledných 24 hodín úrady zaregistrovali v Belgicku 98 nových prípadov, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 58 615.

Belgickí zamestnanci sú v otázke návratu do práce po koronakríze rozdelení: 34 percent sa z návratu do zamestnania teší a 39 percent to považuje za predčasné, vyplýva z nového prieskumu spoločnosti StepStone.

16:32 Taliansko v utorok slávi štátny sviatok. Prezident Sergio Mattarella pri tejto príležitosti položil veniec kvetov k Hrobu neznámeho vojaka v Ríme.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojom prejave Mattarella uviedol, že Taliani štátny sviatok slávia s "pocitom neistoty, ale aj s dôvodmi pre nádej".

Narážal tým na stále klesajúci trend počtu nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku, ktoré sa pripravuje na ďalšiu fázu postupného uvoľňovania celoštátnych obmedzení.

16:21 Pre zamestnancov Domova sociálnych služieb na Hrnčiarskej ulici v Pezinku sa včera po vyše siedmich týždňoch skončila izolácia.

Regionálny hygienik súhlasil so žiadosťou Bratislavskej župy a 24 zamestnancov mohlo opustiť zariadenie.

Súvisiaci článok Zamestnanci DSS v Pezinku mohli opustiť zariadenie Čítajte 

V DSS naďalej trvá zákaz návštev. Momentálne sa v ňom nachádza 61 klientov, z toho 52 s negatívnymi výsledkami na koronavírus.

DSS Pezinok bol od 11. apríla v karanténe a v jeho okolí fungovalo ochranné pásmo.

Skryť Vypnúť reklamu

16:05 Zahraniční hostia a účastníci slávnostnej vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve sa po príchode do Ruska podrobia vyšetreniu a testu na prítomnosť koronavírusu.

Lekárske vyšetrenia zahraničných delegácií uskutoční armáda s pomocou zamestnancov Federálneho úradu pre kontrolu práv a zdravia spotrebiteľa na karanténnych miestach už na letiskách.

Expresné testovanie podstúpia hostia v mieste svojho ubytovania.

16:00 Poslanec parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši (Smer) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĹaNO) na zrušenie núdzového stavu.

"Nielen politici, ale aj viacerí predstavitelia zdravotníckych organizácií zdôrazňujú, že epidemiologické výsledky Slovenska sú výborné a núdzový stav už nie je potrebný," tvrdí Raši.

Skryť Vypnúť reklamu

Raši povedal, že premiérovi vyhovuje núdzový stav predovšetkým z politických dôvodov.

15:40 Prvý raz v histórii si Európska únia spoločne požičia stovky miliárd, aby zachránila ekonomiky členských krajín, ktoré v čase pandémie čelia rekordnej recesii.

Súvisiaci článok Obrovský balík z Bruselu naráža na morálny hazard politikov (rozhovor) Čítajte 

Ide o 750 miliard eur, z toho 500 miliárd vo forme grantov. Z celkového balíka peňazí by sa Slovensku malo ujsť šesť až osem miliárd eur.

Model, keď si Európska komisia na finančných trhoch požičia peniaze, ktoré cez dotácie posunie jednotlivým vládam, považujú niektoré krajiny za skryté zdieľanie dlhu.

„Nemali by sme skončiť v stave, že peniaze sa minú a rovnaké krajiny, ktoré doteraz mali desiatky rokov problémy s verejnými financiami, ich budú mať také isté alebo ešte väčšie,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX europoslanec a ekonóm Eugen Jurzyca.

Skryť Vypnúť reklamu

15:02 Väčšina kúpalísk na Slovensku v stredu svoje prevádzky neotvorí napriek avizovanému uvoľneniu opatrení. Potvrdili to zástupcovia viacerých zariadení, ktoré sú združené v novozaloženej Asociácii akvaparkov, kúpalísk a plavární.

Aktuálne tvorí členskú základňu asociácie 22 členov.

Potrebujeme aspoň niekoľko dní na otvorenie a najmä jasné podmienky, za ktorých budeme môcť kúpaliská prevádzkovať.

Bez presne určených hygienických podmienok žiadne kúpalisko svoje brány neotvorí, zhodli sa členovia asociácie na stretnutí v Nových Zámkoch.

14:22 Francúzsko od 2. júna spustilo ďalšiu fázu uvoľňovania prísnych opatrení. S istými obmedzeniami sa otvorili reštaurácie či bary a zrušil sa zákaz cestovať ďalej než do 100 kilometrov.

Od utorka sa vo Francúzsku znovu otvorili aj pláže.

Skryť Vypnúť reklamu

14:05 Vyše 200-tisíc Indonézanom dúfajúcim, že sa tento rok zúčastnia na tradičnej púti hadždž v Saudskej Arábii, vláda zrušila ich plány. Dôvodom je neistota spôsobená pandémiou.

V utorok to oznámil indonézsky minister pre náboženské záležitosti Fachrul Razi.

"Saudskoarabské úrady ešte nedali povolenie na vstup pútnikom zo žiadnej krajiny," vysvetlil minister.

13:43 Európska komisia navrhla, aby Európska únia získala nástroje, ktoré jej umožnia rýchlejšiu reakciu v prípade závažnej cezhraničnej núdze, akou bola napríklad pandémia koronavírusu.

Komisia na tento účel navrhla, aby v revidovanom sedemročnom rozpočte (2021 - 2027) bol výrazne posilnený nástroj rescEU, ktorý je súčasťou Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

13:28 Počet prípadov nákazy v Afrike prekročil v utorok hranicu 150-tisíc. Počet prípadov nákazy sa v afrických krajinách za uplynulých 24 hodín zvýšil o 5908 a dosiahol 150 610.

Skryť Vypnúť reklamu

WHO tiež eviduje viac ako 4300 potvrdených úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

13:19 U viac ako polovice ľudí (60 percent) sa rozdelenie úloh medzi členmi domácnosti v dôsledku pandémie nezmenilo.

Súvisiaci článok Rozdelenie domácich prác a starostlivosti o deti sa počas pandémie nezmenilo Čítajte 

Vyplýva to z prieskumu o každodennom živote ľudí na Slovensku v období pandémie, ktorý realizoval Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied.

Muži v porovnaní so ženami v dotazníkoch častejšie uviedli, že ich denný režim sa nezmenil.

Oproti tomu mnohé ženy opísali, že popri vlastnej práci z domu pripravovali program pre deti, učili sa s nimi, zaobstarávali domácnosť a častejšie varili.

13:18 Dohľad v Domove sociálnych služieb Pezinok ešte nie je ukončený. Stále sa ním zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podnetom na výkon dohľadu v prípade DSS Pezinok boli výsledky pitiev zomretých klientov tohto zariadenia aj pozitivita na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

13:02 Povinnú vzdialenosť dva metre medzi ľuďmi v kostoloch nahradí od stredy 3. júna šachovnicové sedenie. Vyplýva to z ďalšej fázy uvoľňovania opatrení, ktorú v pondelok predstavil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Súvisiaci článok Opatrenia sa zmierňujú aj v kostoloch, rúška ostávajú Čítajte 

Ako informuje Konferencia biskupov Slovenska, aj naďalej zostáva pre veriacich a kňazov povinnosť mať v kostoloch rúška.

Sväté prijímanie sa aj naďalej bude podávať do ruky.

12:59 Starostovia veľkých miest z celého sveta budú mať v utorok online samit, na ktorom dohodnú vytvorenie medzimestskej siete na lepší boj proti nákazlivým chorobám ako napríklad COVID-19.

Dohoda má vzniknúť na virtuálnom stretnutí s účasťou 42 starostov veľkomiest vrátane Soulu, Jakarty, Moskvy a Londýna. Radnica Soulu ako organizátor podujatia uviedla, že samit bude podľa plánu vysielaný naživo na kanáli YouTube o 22.00 h juhokórejského času (15.00 h SELČ).

Skryť Vypnúť reklamu

12:36 Košický samosprávny kraj začal minulý týždeň s testovaním zamestnancov autobusových dopravcov ARRIVA a Eurobus. Minulý týždeň otestovali 110 zamestnancov z prevádzky v Michalovciach, všetci boli negatívni.

12:14 Za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku 182 ľudí, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na 5037.

Za posledný deň v Rusku pribudlo aj 8863 nových prípadov nákazy, čím ich celkový počet stúpol na 423 741.

Rusko je momentálne krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených.

12:07 Dvaja ľudia mali v pondelok v Slovinsku pozitívne testy na koronavírus a celkový počet prípadov nákazy je zatiaľ v krajine 1475.

Nebolo hlásené žiadne nové úmrtie.

11:40 Sieť hotelov Marriott otvorila všetky svoje hotely v Číne a uviedla, že pozoruje zotavovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Marriott, ktorá je treťou najväčšou sieťou hotelov na svete, má v Číne 350 hotelov, pričom uviedla, že ich obsadenosť je teraz 40-percentná.

11:28 Čínske mesto Wu-chan, odkiaľ sa koronavírus rozšírili do celého sveta, plošne otestovalo vyše deväť miliónov ľudí.

Počas testovania nepotvrdili žiadne nové prípady nákazy a celkovo bolo nájdených tristo asymptomatických pacientov. Znamená to, že nemali žiadne príznaky ochorenia.

Z testovania nezistili žiadne prípady asymptomatických ľudí infikujúcich iných.

Testovanie na báze nukleovej kyseliny prebiehalo medzi 4. májom a 1. júnom.

Veľkomesto začalo s programom plošného testovania obyvateľov po tom, ako v jednej z jeho oblastí zaznamenali aj napriek 76 dní trvajúcim karanténnym opatreniam šesť nových infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

11:15 Ruská letecká spoločnosť Aeroflot oznámila za prvý kvartál zvýšenie čistej straty o takmer 43 percent.

Už doteraz nepriaznivú situáciu najväčších ruských aerolínií ešte zhoršila pandémia, ktorá ochromila leteckú dopravu.

11:00 Pocit ohrozenia z koronavírusu na Slovensku klesá a ľudia sa zároveň menej obávajú straty zamestnania.

Vyplýva to z prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?," ktorý uskutočnila spoločnosť Mnforce a agentúra Seerame spolu so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

10:50 Festival Grape, ktorý sa mal konať v auguste na piešťanskom letisku, sa tento rok neuskutoční.

Dôvodom je rozhodnutie vlády, ktorá pre celosvetovú pandémiu vydala zákaz všetkých spoločenských a kultúrnych podujatí s kapacitou nad 1000 ľudí organizovaných do konca roka.

Nový termín festivalu Grape je 13.-14. augusta 2021. Všetky zakúpené vstupenky ostávajú v platnosti aj na budúci rok.

10:30 Do utorňajšieho rána zomrelo v Maďarsku ďalších päť starších chronicky chorých pacientov. Počet nakazených koronavírusom stúpol o 29 na 3921.

Počet obetí dosiahol 532. Aktuálne je infikovaných 1229 osôb, z ochorenia sa vyliečilo 2160 ľudí.

10:26 Lekár z čínskeho mesta Wu-chan, ktorý spolupracoval s koronavírusovým whistleblowerom Li Wen-liangom, zomrel na ochorenie COVID-19 minulý týždeň.

Zosnulý Chu Wej-feng sa stal v Číne prvou obeťou nákazlivého ochorenia po dlhých týždňoch.

10:19 Medzinárodné letecké dni SIAF tento rok nebudú. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej konferencii spolu s riaditeľom SIAF-u Hubertom Štoksom.

Letecké dni sa rozhodli zrušiť v súvislosti s pandémiou.

10:07 Pandémia bude pôsobiť ako brzda americkej ekonomiky takmer celú dekádu.
Vyplýva to z prognózy, ktorú zverejnil v utorok Rozpočtový výbor Kongresu.

Hrubý domáci produkt medzi rokmi 2020 a 2030 v dôsledku krízy klesne o 3 percenta alebo 7,9 bilióna USD.

Varovanie prichádza v čase, keď pre obmedzenie ekonomika stále zostávajú bez práce desiatky miliónov Američanov.

10:00 Na Slovensku nepribudol žiaden nový prípad nákazy koronavírusom ani žiadne nové úmrtie. Laboratória otestovali ďalších 6 418 vzoriek.

Doteraz sa tak na Slovensku nakazilo celkovo 1 522 ľudí.

Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením Covid-19.

Z nákazy sa vyliečili ďalší štyria ľudia, spolu je už 1 372 vyliečených pacientov. Na Slovensku tak zostáva 38 aktívnych prípadov.

Kĺzavý medián je na hodnote nula.

9:27 Ochoreniu COVID-19 podľahlo celosvetovo už viac než 375-tisíc ľudí. Dovedna bolo hlásených 375 070 obetí nákazy, ktorá na celom svete infikovala už najmenej 6 258 474 ľudí.

V Európe zaznamenali 179 051 obetí koronavírusu a 2 167 233 nakazených.

9:26 Španielska ministerka turizmu María Reyes Marotová spochybnila perspektívu skorého návratu dovolenkárov z Veľkej Británie na španielske pláže.

Súvisiaci článok Španielsko neráta so skorým návratom britských turistov Čítajte 

Ministerka uviedla, že predtým, ako bude môcť Španielsko prijať turistov z Británie, britské údaje o výskyte koronavírusu sa "ešte musia zlepšiť".

"Pokiaľ ide o Veľkú Britániu, rokuje sa s cestovnými kanceláriami, ale britské údaje sa ešte musia zlepšiť," dodala.

9:19 Muž vo veku 71 rokov sa stal prvým Rohingom žijúcim v jednom z obrovských utečeneckých táborov v Bangladéši, ktorý zomrel na koronavírus.

Muž žil v tábore Kutupalong a patril k najmenej 29 Rohingom, ktorých pozitívne testovali na koronavírus v bangladéšskych táboroch.

Žije v nich celkovo takmer milión Rohingov, ktorí ušli z Mjanmarska.

9:16 Generálna prokuratúra zaznamenala nárast počtu trestných konaní vedených pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby, keď ich nárast, ako aj nárast počtu oznamovateľov domáceho násilia zaznamenala počas uvoľňovania opatrení.

Za štyri mesiace tohto roka sa počet trestných konaní oproti minulému roku za rovnaké obdobie zvýšil o 49 percent.

Stúpajúci trend sa odzrkadlil aj v počte vznesených obvinení pre tento trestný čin, a to až o 47 percent.

8:56 V režime kurzarbeit pracovalo v Nemecku v máji rekordných 7,3 milióna ľudí a koronakríza zasiahla takmer všetky odvetvia ekonomiky.

V období finančnej krízy v máji 2009 ich bolo len necelých 1,5 milióna. "To číslo ešte nikdy nebolo také vysoké," povedal Sebastian Link, ktorý sa v hospodárskom inštitúte Ifo zameriava na pracovný trh.

8:50 Žiaci s rúškami na tvárach sa v Singapure vrátili do škôl a znovu sa otvorili aj niektoré pracoviská, keďže mestský štát, donedávna vážne zasiahnutý pandémiou nového koronavírusu, už uvoľňuje obmedzenia v živote obyvateľov.

Singapuru sa najprv darilo držať prípady nákazy na nízkom počte, a to vďaka prísnemu režimu testovania a sledovania kontaktov, potom sa však objavili veľké ohniská nákazy v preplnených ubytovniach s nízko platenými zahraničnými robotníkmi.

Krajina zaznamenala vyše 35-tisíc prípadov infekcie - čo je najvyšší počet v juhovýchodnej Ázii, pričom drvivá väčšina sa vyskytla medzi spomínanými robotníkmi v ubytovniach. Počet mŕtvych sa drží na čísle 24.

8:40 Generálna prokuratúra zaznamenala nárast počtu trestných konaní vedených pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby, keď ich nárast, ako aj nárast počtu oznamovateľov domáceho násilia zaznamenala počas uvoľňovania opatrení súvisiacich so zabránením šírenia COVID-19.

Za štyri mesiace tohto roka sa počet trestných konaní oproti minulému roku za rovnaké obdobie zvýšil o 49 percent. Stúpajúci trend sa odzrkadlil aj v počte vznesených obvinení pre tento trestný čin, a to až o 47 percent.

7:50 Počet prípadov COVID-19 stúpol za posledných 24 hodín v Indii o 8 171, celkový počet nakazených tak dosiahol 198 706. V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 5 598 ľudí. Až 97 581 ľudí sa nachádza v nemocniciach, zatiaľ čo 95 527 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

V Indii sa začiatkom júna začali postupne uvoľňovať karanténne opatrenia. Indická metropola Naí Dillí, ktorá je jednou z najzasiahnutejších oblastí v krajine, uzatvorila prístup do celého regiónu na týždeň, avšak povolila otvorenie všetkých priemyselných odvetví.

7:30 Švédsko ešte pred začiatkom leta spustí vyšetrovanie, ktorého cieľom bude zistiť, ako krajina zvládla pandémiu.

"Musíme zvoliť komplexný prístup, aby sme zistili, ako to fungovalo na národnej, regionálnej a miestnej úrovni," povedal premiér Stefana Löfven v rozhovore pre denník Aftonbladet

7:20 Na Slovensko môžu na 48 hodín bez povinnosti domácej a štátnej karantény a bez preukázania sa negatívnym testom na COVID-19 vstúpiť od utorka aj ľudia, ktorí nemajú trvalý ani prechodný pobyt v Česku či Maďarsku, ale sa v týchto krajinách dlhodobo zdržiavajú.

Na hraniciach sa však musia preukázať najmenej dvoma hodnovernými dokladmi.

Súvisiaci článok Rušia sa hodiny pre dôchodchov, otvoria sa športoviská (prehľad) Čítajte 

A to napríklad preukazom o zdravotnom poistení, nájomnou či pracovnou zmluvou, dohodou o vykonaní práce, potvrdením od zamestnávateľa, listom vlastníctva k nehnuteľnosti určenej na bývanie, živnostenským listom, potvrdením o platbe inkasa či o zriadení účtu v banke, ale aj poistnou zmluvou.

Tento režim platí po novom iba na hraničných priechodoch medzi Slovenskou a Českou republikou, respektíve Maďarskom.

Cez Slovensko môžu prejsť bez zastavenia aj občania štátov Únie, ktorí sa vracajú do krajiny, v ktorej majú občianstvo. Tí tak už nemusia žiadať ministerstvo vnútra o výnimku pre tranzit.

6:55 V Nemecku pribudlo za pondelok 213 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet infikovaných sa vyšplhal na 182 028. S Covidom-19 zomrelo uplynulý deň ďalších 11 ľudí, od začiatku epidémie tak bilancia vzrástla na 8 522 mŕtvych.

Počet nakazených za 24 hodín sa za pondelok oproti nedele mierne znížil.

Reprodukčné číslo, ktoré udáva, koľko ďalších ľudí v priemere nakazí jeden infikovaný, je v Nemecku teraz 1,20. O deň skôr to bolo 1,04. Každý infikovaný tak v priemere nakazí jedného ďalšieho človeka. Táto hodnota ukazuje obraz o dianí starom zhruba týždeň a pol.

6:40 Pevninská Čína evidovala päť nových prípadov nákazy. Je to o 11 menej ako o deň skôr, kedy bol denný súčet najvyšší za skoro tri týždne.

Všetkých päť prípadov je importovaných zo zahraničia.

6:30 V USA za posledných 24 hodín pribudlo viac ako 20-tisíc nakazených a 743 úmrtí.

V oboch prípadoch ide o mierny nárast oproti predchádzajúcemu dňu. Celkovo už úrady evidujú 1 809 109 infikovaných, z ktorých 105 099 po komplikáciách spojených s chorobou COVID-19 zomrelo.

V USA pokračujú rozsiahle protesty proti policajnému násiliu, odborníci sa preto obávajú, že by mohli spôsobiť ďalšie ohniská nákazy.

6:26 Brazília hlási 11 598 novo nakazených, čo je o takmer 5 000 menej ako o deň skôr.

Prírastok 623 úmrtí je naopak vyšší v porovnaní s bilanciou z pondelka, kedy zomrelo 480 ľudí. Celkovo už krajina eviduje 526 447 potvrdených prípadov koronavírusu a 29 937 mŕtvych.

6:00 Počet ľudí, ktorí v Mexiku podľahli COVID-19, prekročil hranicu 10-tisíc.

Správy o aktualizovanom počte obetí prišli v čase, keď Mexiko vyhlásilo, že postupne začína znovu otvárať svoju ekonomiku.

Celkovo je v Mexiku 93 435 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, pričom z ochorenia, ktoré vírus spôsobuje, sa doposiaľ vyliečilo 67 491 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 5. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 6. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 5. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 6. Reverzné inžinierstvo na FVT
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 10. Lesné plody - Sila zo samotného srdca prírody
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 041
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 442
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 16 832
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 12 010
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 923
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 223
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 711
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 461
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 5 948
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 828
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v dennom stacionári v Nižnej Sitnici.

Viac vakcín by malo ísť na západ, kde je o ne väčší záujem.

16 h

Cynická obluda pre vás zhrnula včerajšie útrpné dve hodiny klamstiev a mrnčania.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zasmejme sa s OĽaNO

Peter Tkačenko

Sľuby o zvyšovaní transparentnosti sú dnes smiešne, ale zákony stále platia.

14. apr
Petra Vlhová s veľkým krištáľovým glóbusom.

Vlhovci sú údajne len krok od dohody s novým trénerom.

10 h

Neprehliadnite tiež

Šéf slovenskej diplomacie rozumie Bidenovej reakcii.

36m
Ilustračné foto

Na juhu bude zmenšená oblačnosť.

1 h
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 373-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 887 obetí.

4 h