SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Otvoria česko-slovenské hranice, kontroly ruší aj Rakúsko (minúta po minúte)

Od stredy sa uvoľňujú opatrenia.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

18:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

17:32 WHO pripomenula Rusku pretrvávajúce riziko, ktoré predstavuje nový koronavírus SARS-CoV-2.

Súvisiaci článok Putin stanovil dátum referenda o zmenách v ruskej ústave Čítajte 

Varovanie prichádza v čase, keď sa Rusko pripravuje na odložené oslavy 75. výročia víťazstva nad fašimom v druhej svetovej vojne a na celonárodné hlasovanie o zmenách a doplneniach do ústavy.

WHO nabáda Rusko, aby počas masových podujatí prijalo opatrenia na ochranu verejného zdravia.

Predstaviteľka WHO Melita Vujnovičová podľa agentúry TASS informovala, že WHO vedie s ruskými úradmi diskusie o tom, ako zabezpečiť, aby masové podujatia nepredstavovali ohrozenie pre verejné zdravie.

17:20 Belgicko otvorí hranice so štátmi Európskej únie, Veľkej Británie a krajín schengenského priestoru od 15. júna.

Oznámila to v stredu na tlačovej konferencii belgická premiérka Sophie Wilmesová, píše agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Bary a reštaurácie, rovnako ako väčšina podnikov v krajine sa otvoria 8. júna, dodala Wilmesová. V platnosti ale naďalej zostanú pravidlá týkajúce sa spoločenského odstupu.

Načítavam video...

17:14 Severné Macedónsko zvažuje opätovné zavedenie obmedzenia pohybu.

Krajina zaznamenala najvyšší počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v priebehu jedného dňa od konca februára.

Minister zdravotníctva Venko Filipce v stredu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že v priebehu 24 hodín zaznamenali 101 prípadov nákazy novým koronavírusom a štyri úmrtia.

Celkovo v Severnom Macedónsku, ktoré má 2,1 milióna obyvateľov, evidujú 2 492 prípadov COVID-19 a 145 úmrtí.

17:02 Čína a ďalšie ázijské krajiny zneužíli pandémiu na obmedzovanie slobôd.

V stredu to podľa agentúry AFP povedala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

Skryť Vypnúť reklamu

Bacheletová vo vyhlásení vyjadrila znepokojenie zo sprísnenia cenzúry v niekoľkých krajinách spoločne so svojvoľným zatýkaním a zadržiavaním ľudí, ktorí kritizujú reakciu svojej vlády, alebo len zdieľajú informácie či názory na koronavírusovú pandémiu.

"V Bangladéši, Kambodži, Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku, Nepále, na Filipínach, na Srí Lanke, v Thajsku a vo Vietname bolo hlásené zatýkanie za prejavy nespokojnosti alebo údajného šírenia nepravdivých informácií prostredníctvom tlače a sociálnych médií," uviedla Bacheletová.

16:53 Taliansko opäť otvorilo svoje regionálne aj medzinárodné hranice.

Stalo sa tak v rámci finálnej fázy uvoľňovania opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu, ostáva však nejasné, či budú aj iné krajiny akceptovať talianskych návštevníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansko je prvou európskou krajinou, ktorá úplne otvorila svoje medzinárodné hranice a vzdala sa 14-dňovej karantény pre turistov.

Väčšina štátov Európy však považuje krok Talianska, ktorého cieľom je oživiť kolabujúci, avšak kľúčový turistický sektor, za predčasný.

16:48 Bulharsko zruší od polovice júna všetky obmedzenia vrátane nosenia rúšok.

Oznámil to v stredu tamojší premiér Bojko Borisov.

"Vtedy (15. júna) budú uvoľnené všetky opatrenia" proti šíreniu koronavírusu povedal Borisov, ktorého citovala agentúra DPA. Naďalej však podľa neho budú platiť usmernenia týkajúce sa dodržiavania spoločenského odstupu.

16:39 Firma Unex Slovakia zo Sniny hlási hromadné prepúšťanie.

O prácu v nej môžu prísť až dve tretiny zamestnancov. Informáciu potvrdil hovorca akcionára, ktorým je česká spoločnosť Unex, a.s. Boris Keka.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedol, dôvody prepúšťania súvisia s celkovou ekonomickou situáciou vo svete.

„Prišlo k celosvetovému ochladeniu ekonomiky a z toho vyplývajúcemu poklesu zákazkovej náplne pre všetky výrobné podniky spoločnosti Unex,“ konkretizoval.

16:28 Botanická záhrada v Košiciach už sprístupnila aj vnútorné priestory.

"Botanická záhrada bez skleníkov je ako hrad bez strechy a múrov, takže sme veľmi radi, že môžeme po mesiaci, kedy sme mali otvorené len vonkajšie priestory, otvoriť aj vnútorné priestory," uviedol.

Ako pripomenul, v dôsledku koronakrízy nemohli zorganizovať napríklad ani pravidelnú výstavu Motýle exotických trópov.

"Máme však iný program, kde sa nám podarilo dohodnúť preloženie výstavy bonsajov, ktorá mala byť na prelome apríla a mája. Chceli by sme zachovať všetky ďalšie akcie, ktoré máme pripravené na august a jeseň," dodal Mártonfi.

Skryť Vypnúť reklamu

16:24 Koronakríza vytvorila paradox na talianskom trhu práce.

Nezamestnanosť v Taliansku klesla v apríli na najnižšiu úroveň za vyše 12 rokov.

Výsledok však neodráža realitu na talianskom trhu práce, keďže čísla ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, v dôsledku ktorej si ľudia pre karanténne opatrenia nemohli prácu hľadať.

16:06 Koronavírus tento rok preruší jarmočnú tradíciu v Trnave.

Tradičný trnavský jarmok v tomto roku nebude. Je to dôsledok opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré neumožňujú hromadné podujatia s takým počtom návštevníkov, ako podujatie mávalo.

Jarmok v prvý septembrový víkend vždy lákal desaťtisíce návštevníkov z celého Slovenska i zahraničia. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

"Trnavčania tento rok síce nebudú môcť jarmočiť, ako boli zvyknutí, no radi by sme im to vynahradili iným programom.

Skryť Vypnúť reklamu

Sledujeme, ako sa situácia vyvíja, a sme pripravení vymyslieť vhodnú alternatívu v súlade s aktuálnymi opatreniami," povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

15:55 Eurokomisia doplnila smernicu o biologických látkach o nový koronavírus.

Cieľom tohto kroku je posilniť ochranu zdravia a bezpečnosti pracovníkov v členských krajinách Únie.

Aktualizácia smernice zohľadňuje nové pracovné riziká a poskytuje dodatočnú ochranu všetkým pracovníkom, najmä tým, ktorí s vírusom priamo pracujú v nemocniciach a laboratóriách či v rámci priemyselných procesov.

15:45 Opatrenia sa uvoľnili aj na súdoch a vo väzniciach, rúška ostávajú povinné.

Po novom sú opätovne štandardne otvorené podateľne, informačné centrá aj ostatné služby. Pre väzňov sa znovu otvoria posilňovne aj čitárne.

Skryť Vypnúť reklamu

Do pojednávacích miestností bude vpustená verejnosť, ak sa to bude dať s dodržaním dvojmetrových odstupov. TASR o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

„Podľa aktualizovaných opatrení a pri dodržaní odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR fungujú už na súdoch v štandardnom režime pre verejnosť podateľne, informačné centrá, pokladnice či vyššie overovanie listín,“ informuje rezort spravodlivosti.

15:41 Bruselské letisko začne používať termokamery na meranie teploty pasažierov.

V stredu o tom informovalo letisko s tým, že zariadenia tiež budú sledovať či majú cestujúci na tvárach masky. Ak by ich telesná teplota presiahla 38 stupňov Celzia, mohli by im zakázať prístup k letom.

"Bruselské letisko sa aktívne pripravuje na očakávaný nárast osobnej dopravy, len čo sa opäť otvoria vnútroeurópske hranice.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto kontrola je doplnkom všetkých zdravotných opatrení, ktoré sme prijali s cieľom umožniť cestujúcim pohodové cestovanie," vyjadril sa šéf letiska Arnaud Feist.

Načítavam video...

15:34 Britská vláda potvrdila plány na zavedenie 14-dňovej karantény pre ľudí, ktorí pricestujú do krajiny.

Letecké spoločnosti a cestovné kancelárie tvrdia, že karanténa znemožní ich snahy postaviť sa opäť na nohy.

Prichádza tiež v čase, keď iné európske štáty už otvárajú svoje hranice a rušia cestovné obmedzenia zavedené počas pandémie koronavírusu. Mnohí tak hovoria, že tieto kroky prichádzajú príliš neskoro.

15:25 Americké firmy v máji zrušili ďalších 2,76 milióna pracovných miest.

Zamestnanosť v súkromnom sektore v USA sa v máji znížila podstatne menej, než sa očakávalo.

Ekonómovia počítali s poklesom zamestnanosti v súkromnom sektore až o 8,75 milióna zamestnancov. Dôvodom boli negatívne následky pandémie nového koronavírusu na americkú ekonomiku. Najviac škrtali veľké firmy.

Skryť Vypnúť reklamu

14:48 Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol názor konzília odborníkov.

Predseda vlády SR Igor Matovič to uviedol po rokovaní so svojím českým náprotivkom Andrejom Babišom v rámci stredajšej pracovnej cesty v ČR.

Jednou z tém stretnutia premiérov bol aj cezhraničný režim. "Akonáhle to v pondelok odobrili odborníci, zavolal som pánovi Babišovi, aby sme sa dohodli na otvorení hraníc," uviedol Matovič.

"Obe krajiny sú ako siamské dvojčatá, zviazané spoločnou históriou, osobnými i rodinnými vzťahmi. To odlúčenie a reštrikcie na hraniciach sme preto mnohí brali veľmi citlivo. Preto som rád, že zavádzame režim bez obmedzení," skonštatoval Matovič.

14:26 SaS je za zrušenie núdzového stavu, poukazuje na nulový kĺzavý medián.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák. "Nulová hodnota kĺzavého mediánu je podľa strany Sloboda a Solidarita impulzom na zrušenie núdzového stavu na Slovensku.

Aj z toho dôvodu nemôžu za súčasných podmienok predstavitelia SaS jeho možné predĺženie na rokovaní vlády podporiť," uviedol.

14:13 Švédsko malo v úvodnej fáze pandémie zaviesť prísnejšie opatrenia.

Uviedol to v stredu švédsky hlavný hygienik, ktorého citovala agentúra DPA.

"Keby sme sa s rovnakou chorobou stretli opäť, myslím si, že s tým, čo vieme dnes, by sme zvolili strednú cestu medzi švédskymi opatrenia a opatreniami vo zvyšku sveta," uviedol pre švédsky rozhlas epidemiológ Anders Tegnell.

"Po tom, čo sme urobili vo Švédsku, je tu potenciál zlepšiť sa. Bolo by dobré presne vedieť, čo by sme mali uzavrieť v snahe obmedziť šírenie choroby," dodal Tegnell, ktorý zohral počas pandémie významnú úlohu pri formulovaní švédskej stratégie boja s vírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

14:01 Nezamestnanosť na Slovensku stúpla v apríli rýchlejšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj celú Európsku úniu.

Slovenská nezamestnanosť sa v apríli medzimesačne zvýšila o 1,2 percentuálneho bodu na 6,8 z marcových 5,6 percenta.

Ukázali to v stredu údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

13:53 Slováci v Česku vítajú otvorenie hraníc.

Predstavitelia organizácií Slovákov v Českej republike vítajú, že došlo k otvoreniu hraníc medzi Slovenskom a Českom. Na vytvorenie spoločného česko-slovenského zdravotného priestoru vyzývali už začiatkom mája.

Autori vyhlásenia upozorňovali na mimoriadnu previazanosť oboch štátov, množstvo cezhraničných rodinných a osobných vzťahov, akademickú a vedeckú spoluprácu či dochádzanie do nemocnice.

Uvoľnenie opatrení podľa nich po umožnení dovoleniek v druhej z krajín pomôže naštartovaniu ekonomiky či pendlerom.

Skryť Vypnúť reklamu

13:35 Začala sa spoločná tlačová konferencia premiérov Slovenskej a Českej republiky Igora Matoviča a Andreja Babiša.

Matovič potvrdil, že o núdzovom stave na Slovensku rozhodne Ústredný krízový štáb budúci týždeň. Taktiež vyjadril spokojnosť so svojou prvou oficiálnou zahraničnou návštevou.

Premiéri Slovenska a Česka súhlasia s obnovením vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajinami. „Naši ministri vnútra ešte o tom diskutujú. My im to pripomenieme.

Ja za seba hovorím, že by sme sa mali vrátiť do normálu aj v prípade autobusovej a vlakovej dopravy,“ povedal na tlačovej besede po spoločnom stretnutí predseda českej vlády Andrej Babiš.

Slovenský premiér Igor Matovič povedal, že epidemiológovia mu radili, aby pri krajinách voči ktorým sa úplne otvoríme, sme sa úplne otvorili.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sme teda otvorení na akúkoľvek formu otvorenia dopravy,“ dodal slovenský premiér Igor Matovič.

13:31 Pellegrini zvažuje pre trvanie núdzového stavu osloviť prezidentku.

Ak premiér Igor Matovič nezmení názor na zrušenie núdzového stavu, expremiér Peter Pellegrini osloví prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Ak bude vláda po skončení sa zákonnej lehoty 90 dní navrhovať opätovné vyhlásenie núdzového stavu, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd SR.

Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Argumentuje tým, že na pokračovanie núdzového stavu nie sú zákonné dôvody a zbytočne sa obmedzujú práva občanov.

13:28 V Nemecku pribudlo v máji 238-tisíc nezamestnaných.

Ekonómovia predpovedali ich nárast o 200 000. Miera nezamestnanosti tak vzrástla v máji na 6,3 percenta z 5,8 percenta mesiac predtým a tiež prekonala odhady ekonómov, ktorí predpovedali, že dosiahne 6,2 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

13:20 Britskí vedci testujú ibuprofén ako možný liek proti koronavírusu.

Tím odborníkov z londýnskych nemocníc Guy's Hospital, St Thomas' Hospital a univerzity King's College verí, že liek, ktorý je protizápalový a účinný proti bolesti, by mohol liečiť aj problémy s dýchaním.

13:07 Strom vďaky bude v Trenčíne pripomínať dodržiavanie protipandemických pravidiel.

S myšlienkou jeho vysadenia na sídlisku Juh v Trenčíne prišiel občiansky aktivista Emil Sedlačko spolu s občianskym združením Post Bellum.

„Mesto Trenčín nám poskytlo strom - ľaliovník tulipánokvetý. Verím, že tu vydrží a ľudia, keď budú chodiť okolo, si spomenú, že tie pravidlá treba ešte dodržiavať,“ skonštatoval Sedlačko.

12:33 V nemocniciach a zariadeniach pre seniorov sa od dnešného dňa 12.00 h môžu opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok.

Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

Umožnil to priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku, vzhľadom na to, že tzv. kĺzavý medián je už týždeň na nule.

„Určite je to dobrou správou pre všetkých hospitalizovaných pacientov a tiež ich príbuzných, že sa môžu po dlhšom čase vidieť, pretože aj psychika je pri liečbe veľmi dôležitá.

K uvoľneniu tohto opatrenia sme však mohli pristúpiť iba vďaka tomu, že naši spoluobčania veľmi zodpovedne dodržiavali všetky opatrenia,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Pri návštevách je potrebné riadiť sa konkrétnymi pokynmi jednotlivých zariadení, či už zdravotníckych alebo sociálnych služieb a dodržiavať všetky stanovené pravidlá,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

12:21 Rakúsko od štvrtka ruší kontroly na všetkých hraniciach s výnimkou tých s Talianskom.

Ľudia z týchto krajín nepotrebujú pre cestu do Rakúska žiadne zdravotné testy.

12:08 Detské letné tábory budú fungovať v upravenom režime.

Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, o ktorom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR. Aktuálne sa na zotavovacom podujatí môže zúčastniť maximálne 100 osôb.

Hovorkyňa Úradu Daša Račková priblížila, že maximálny počet účastníkov sa ešte môže upravovať v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie.

12:02 Nemecko od 15. júna zruší varovanie pred cestami do 29 európskych krajín vrátane Českej republiky.

Na tlačovej konferencii v Berlíne o tom dnes informoval spolkový minister zahraničia Heiko Maas.

"Dnes sme sa uzniesli na tom, že varovanie pred cestami do spomínaných krajín nepredĺžime," uviedol Maas, ktorý zdôraznil, že nejde len o predbežné rozhodnutie.

11:44 Maduro a Guaidó sa dohodli na spolupráci v boji proti koronavírusu.

Vláda venezuelského prezidenta Nicolása Madura a opozičný líder Juan Guaidó sa dohodli na spolupráci týkajúcej sa získania finančných prostriedkov na prekonanie súčasnej pandémie.

Washington dohodu privítal. "Ide o dôležitý krok, ale iba prechod k demokracii zachráni Venezuelu pred katastrofou," napísalo zatvorené veľvyslanectvo USA v Caracase.

11:17 Premiér Igor Matovič oznámil, že od polnoci sa úplne uvoľní režim na hranici medzi Slovenskom a Českom.

Informuje o tom portál Hospodárskych novín.

"Od polnoci obnovujeme Československo," uviedol symbolicky Matovič. Dohoda o tomto kroku podľa neho padla už pred dvoma dňami.

Súvisiaci článok Zatvorené obchody nechcú hlavne Bratislavčania (prieskum) Čítajte 

"Od polnoci sa teda už bude možné slobodne pohybovať medzi Slovenskom a Českom, tak ako to bolo pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu," potvrdil Babiš.

Predseda vlády absolvuje v metropole Českej republiky svoju prvú zahraničnú pracovnú cestu. Na pražskom letisku ho privítal veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss.

Z letiska si to slovenský premiér spolu s delegáciou namieril do Kramářovej vily, v rezidencii českého predsedu vlády ho privítal premiér ČR Andrej Babiš.

Šéfovia exekutív majú hovoriť o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a cezhraničnom režime a takisto o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.

Načítavam video...

11:01 Slovenská filharmónia otvorí od 9. júna opäť svoje dvere návštevníkom.

Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova, obmedzený počet divákov bude môcť sledovať pravidelné utorkové komorné koncerty pod názvom Koncerty s publikom.

V sedemsto miestnej Koncertnej sieni SF bude môcť koncerty trvajúce približne hodinu sledovať povolený obmedzený počet návštevníkov v rúškach, za dodržania potrebných hygienických opatrení.

Sledovať tieto koncerty bude možné aj v priamom prenose na stránke stream.filharmonia.sk a na profile filharmónie na sociálnej sieti.

10:56 Bojnická nemocnica začala vykonávať i odložené operácie.

Hospitalizovaných pacientov podrobuje rýchlotestom. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Vladimír Vido.

"Vzhľadom na vývoj pandémie a uvoľňovanie opatrení v celej spoločnosti v nemocnici v Bojniciach začíname operovať znova v režime, aký bol pred pandémiou.

Sme si vedomí, že odložené operácie môžu i zhoršiť zdravotný stav obyvateľov, preto sa im snažíme urýchlene pomôcť," uviedol Vido.

10:48 Zhruba 5,5 percenta darcov krvi v Holandsku má vyvinuté protilátky proti novému koronavírusu.

Vyplýva to zo štúdie, o ktorej dnes informovala krvná banka Sanquin. Firma do štúdie zahrnula 7000 darcov krvi z obdobia od 10. do 20. mája.

Štúdia podľa agentúry Reuters naznačuje, aké veľké percento holandskej populácie sa už s nákazou stretlo.

V Holandsku, ktoré má približne 17,4 milióna obyvateľov, bolo do utorka nahlásených 46 647 potvrdených prípadov a 5967 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19.

Načítavam video...

10:31 Rusko hlási 8536 nových prípadov nákazy koronavírusom a 178 obetí.

Za uplynulých 24 hodín sa vyliečilo 8972 infikovaných. Už druhý deň po sebe je počet novovyliečených vyšší ako počet novonakazených. Celkový počet nakazených sa zvýšil na 432 277.

Pandémii v Rusku dosiaľ podľahlo celkom 5215 ľudí. Ohniskom pandémie v Rusku je Moskva. Hlavné mesto v stredu hlási 1842 nových nakazených a 3385 vyliečených za uplynulý deň. Celkový počet vyliečených v meste tak prekročil 90 000.

Načítavam video...

10:04 V Indii presiahol počet nakazených koronavírusom 200 000.

Za posledných 24 hodín pribudlo v krajine 8909 nových prípadov, celkový počet infekcií tak dosiahol 207 615. Ochoreniu doposiaľ podľahlo 5815 ľudí.

Predstaviteľka Indickej rady pre zdravotnícky výskum uviedla, že vrchol epidémie v Indii je "ešte veľmi ďaleko". Odborníci predpokladajú, že krajina dosiahne vrchol epidémie koncom júna alebo až v júli.

India je momentálne v poradí siedmou krajinou na svete z hľadiska počtu infikovaných osôb a 13. s ohľadom na počet obetí nového druhu koronavírusu.

Načítavam video...

9:31 Na Slovensku pribudli tri nové prípady nákazy koronavírusom.

V laboratóriách otestovali 2336 vzoriek. Celkovo tak otestovali 181 629 ľudí. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečili ďalší traja pacienti. Počet ľudí, ktorí prekonali koronavírus, tak dosiahol číslo 1 375.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V utorok zachytené pozitívne prípady boli z okresov Michalovce, Poprad a Topoľčany.

Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 4 na 42. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je žiaden pacient s ochorením COVID-19.

Jedným z rozhodujúcich kritérií pre uvoľňovanie opatrení je tzv. kĺzavý medián počtu nakazených za posledných 7 dní, ktorý sa sleduje a denne vyhodnocuje. Aktuálne má hodnotu nula.

9:22 Pandémia stlačila Lufthansu do kvartálnej straty vyše 2 miliárd eur.

"Globálna letecká preprava sa v minulých mesiacoch prakticky zastavila. To sa dramaticky odrazilo na našich kvartálnych výsledkoch," uviedol v oficiálnom vyhlásení k výsledkom za 1. štvrťrok šéf Lufthansy Carsten Spohr.

Za 1. kvartál zaznamenala spoločnosť čistú stratu 2,1 miliardy eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla strata 342 miliónov eur.

9:09 Kanada zaznamenala 702 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Celkový počet infikovaných sa tak zvýšil na 92 410. Kanada v priebehu pandémie zaznamenala celkom 7395 obetí. Vyliečilo sa 50 357 pacientov.

Od 11. mája je denný nárast počtu vyliečených vyšší ako počet novonakazených. Úrady otestovali celkovo 1,7 milióna ľudí.

07:07 Južná Kórea oznámila, že sa rozhodla povoliť použitie experimentálneho antivírusového lieku remdesivir v mimoriadnych prípadoch na liečbu pacientov s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok Budeme môcť byť v reštaurácii pri stole viacerí a ako to bude s rúškami? (otázky a odpovede) Čítajte 

Juhokórejské ministerstvo pre liekovú a potravinovú bezpečnosť oznámilo, že povolí dovoz remdesiviru za dodržania špeciálneho postupu.

Južná Kórea musí ešte dokončiť testovanie tohto lieku. Ministerstvo však už predtým uviedlo, že účinnosť remdesiviru pri liečbe koronavírusu sa v mnohých krajinách potvrdila.

06:44 Počet úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom prekročil v utorok v Brazílii 30 000. Nákaze podľahlo 31 199 ľudí.

Brazília je v súvislosti s pandémiou koronavírusu najviac postihnutou krajinou v oblasti Južnej Ameriky. Za posledných 24 hodín v krajine podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaznamenali 1262 úmrtí a 28 936 nových prípadov nákazy. Celkovým počtom 555 383 potvrdených prípadov nákazy je Brazília na druhom mieste za Spojenými Štátmi.

6:20 Od dnešného dňa sa na Slovensku uvoľňujú ďalšie opatrenia.

"Keď si to spočítate, zistíte, že veľa toho už zatvoreného alebo obmedzeného nebude,“ povedal v pondelok pri predstavovaní uvoľňovania premiér Igor Matovič.

Odborníci okrem iného odporučili pustiť do obchodov viac ľudí, otvoriť kúpaliská a wellness a tiež sprístupniť interiérové športoviská pre verejnosť. Navyše, už od utorka sa zvoľnil režim na hraniciach s Českom a Maďarskom.

Otázky a odpovede, čo sa od stredy mení, si môžete prečítať tu >>>

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 5. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 5. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 6. Reverzné inžinierstvo na FVT
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 10. Lesné plody - Sila zo samotného srdca prírody
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 034
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 445
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 16 813
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 12 095
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 932
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 229
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 715
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 493
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 5 982
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 824
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v dennom stacionári v Nižnej Sitnici.

Viac vakcín by malo ísť na západ, kde je o ne väčší záujem.

16 h

Cynická obluda pre vás zhrnula včerajšie útrpné dve hodiny klamstiev a mrnčania.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zasmejme sa s OĽaNO

Peter Tkačenko

Sľuby o zvyšovaní transparentnosti sú dnes smiešne, ale zákony stále platia.

14. apr
Vizualizácia projektu Nový Majerhof.

Nový Majerhof vyrastie vo Vrakuni.

17 h

Neprehliadnite tiež

Šéf slovenskej diplomacie rozumie Bidenovej reakcii.

16m
Ilustračné foto

Na juhu bude zmenšená oblačnosť.

55m
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 373-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 887 obetí.

4 h