SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Blokádou si nikto nič nevyboxuje, odkazuje Matovič (minúta po minúte)

Jarmočníci spomalili dopravu.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:29 Spojené štáty v pondelok zrušili platnosť dočasného povolenia používať chlorochín a hydroxychlorochín vo výnimočných prípadoch na liečbu ochorenia COVID-19.

Dôvodom je nedostatočná účinnosť a bezpečnosť oboch antimalarík pri liečbe koronavírusovej infekcie.

20:51 Švédsky odevný reťazec H&M oznámil v dôsledku pandémie prepad tržieb za druhý kvartál o polovicu.

Napriek tomu bol pokles o niečo miernejší, než sa čakalo. Druhý najväčší odevný reťazec na svete oznámil v pondelok tržby za druhý kvartál 2019/2020, ktorý sa skončil v máji, na úrovni 28,7 miliardy švédskych korún (2,72 miliardy eur).

20:47 WHO zaznamenáva celosvetovo za posledné dva týždne každý deň viac ako 100-tisíc nových prípadov nákazy.

Najviac nových prípadov evidujú úrady v Severnej a Južnej Amerike, ako aj v Južnej Ázii, povedal Ghebreyesus s tým, že netreba podceňovať možnosť príchodu prípadnej druhej vlny nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

19:29 Nórsko pozastavilo používanie svojej aplikácie Smittestopp pre smartfóny, ktorá mala pomáhať v boji proti šíreniu koronavírusu.

Geir Bukholm z Nórskeho inštitútu verejného zdravia povedal, že pondelkové rozhodnutie týkajúce sa vymazania údajov a zastavenia ďalšieho zberu informácií prostredníctvom aplikácie "oslabilo pripravenosť krajiny" v prípade nárastu počtu infekcií.

19:20 Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že v Pekingu už v súvislosti s novým ohniskom zaznamenali viac ako 100 prípadov nákazy koronavírusom.

Miestne úrady sa snažia zistiť pôvod a rozsah nového rozšírenia nákazy v hlavnom meste Číny. Úrady v Pekingu v pondelok oznámili, že zatvoria všetky vnútorné športové a voľnočasové priestory. Spustili tiež hromadné testovanie obyvateľstva.

Skryť Vypnúť reklamu

19:00 Mesto Prešov v súlade s rozhodnutím ministerstva predlžuje prevádzkový čas vo všetkých materských a základných školách maximálne na desať hodín denne.

Materské školy majú jednotný prevádzkový čas od 6.30 do 16.30 h. Základné školy si nastavili prevádzkový čas podľa svojich možností a potrieb maximálne na desať hodín denne.

Od pondelka otvárajú svoje brány aj základné umelecké školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov.

18:00 Paríž viditeľne ožil, keď sa znovu otvorili tamojšie kaviarne a reštaurácie. Stalo sa tak prvýkrát, odkedy 14. marca museli zatvoriť v súvislosti s pandémiou.

Prekvapivé povolenie prišlo od prezidenta Emmanuela Macrona počas televízneho prejavu k národu v nedeľu v noci.

Reštaurácie mimo parížskeho regiónu otvorili už skôr počas júna a parížske kaviarne mohli obslúžiť ľudí vonku, avšak ešte ich nesmeli vpustiť do vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

17:18 UNICEF upozornil, že v najbližších šiestich mesiacoch môžu na následky pandémie v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky zomrieť desaťtisíce ďalších vo veku do piatich rokov. Informovala o tom agentúra AP.

Vírus komplikuje malým deťom prístup k základnej zdravotnej starostlivosti vrátane liečby ťažkej formy podvýživy, zápalu pľúc a novorodeneckej sepsy, čím sú vystavené zvýšenému riziku, uviedol regionálny riaditeľ UNICEF-u Ted Chaiban.

17:12 V čase pandémie sa takmer polovica Slovákov stihla zapojiť do dobrovoľníckej aktivity, vyplýva z prieskumu Slovenskej akadémie vied.

16:58 Jaguar Land Rover pre pandémiu vykázal za uplynulý účtovný rok stratu pred zdanením 422 miliónov libier. Automobilka však očakáva zotavenie odbytu a v Číne v máji dosiahla medziročný rast predaja o 4,2 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

16:37 České aerolínie po troch mesiacoch núteného pozastavenia letov obnovili pravidelnú leteckú linku medzi Prahou a Košicami.

Rakúska spoločnosť Austrian Airlines obnoví pravidelnú linku medzi Viedňou a Košicami 22. júna.

16:29 Fínsko od polnoci zruší núdzový stav, ktorý v krajine platil od polovice marca. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na fínsku vládu.

Fínska premiérka Sanna Marinová varovala, že nebezpečenstvo, ktoré predstavuje koronavírus, ešte nepominulo. "Dúfame, že nenastane druhá vlna nákazy," povedala.

16:26 Belgicko môžu od pondelka navštíviť občania všetkých členských krajín EÚ, pridružených schengenských krajín a Spojeného kráľovstva.

16:12 Poslanci národnej rady Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) požiadali hlavného hygienika Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja. Upozorňujú na možnú protiústavnosť opatrenia. Dostál o tom informoval na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Považujeme za nepreukázaný dôvod, pre ktorý je potrebné dezinfikovať celý deň a každú nedeľu," poznamenal Dostál s tým, že hygienici nevysvetlili, prečo sa nariadenie netýka všetkých prevádzok. Rovnako si myslí, že sanitárnym dňom môže byť akýkoľvek deň v týždni.

Rozhodnutie, aby tým dňom bola práve nedeľa, vnímajú poslanci ako politické dôvody.

15:54 Nemecký automobilový koncern Volkswagen očakáva veľmi zlý druhý štvrťrok 2020. Ale zároveň stále predpokladá, že za celý rok vykáže upravený prevádzkový zisk. Uviedol to finančný riaditeľ Frank Witter v internom bulletine.

15:45 Dlhé rady kupujúcich a hádky už od skorého rána sprevádzali opätovné otvorenie predajní odevnej siete Primark v Anglicku po 83 dňoch blokády. Reťazec totiž nepredáva svoj tovar on-line.

Skryť Vypnúť reklamu

V Birminghame, kde sa nachádza najväčší obchod Primarku na svete, už od rána postávali pred obchodom stovky ľudí.

Načítavam video...

15:40 Národná transfúzna služba ďakuje všetkým dobrovoľným darcom krvi, ktorí aj počas núdzového stavu svojou krvou pomáhali pri liečbe pacientov.

"Blížia sa letné mesiace, ktoré sú každoročne kritické a darcov krvi je v tomto období menej. Veríme, že darcovia krvi budú aj naďalej prichádzať na naše pracoviská a pomáhať zachraňovať životy pacientov, ktorí to potrebujú," uviedla projektová manažérka transfúznej služby Martina Frigová.

15:34 Polícia pri rannom protestnom spomalení dopravy na diaľnici D1 predajcami z jarmokov udelila sedem pokút.

"Polícia upozornila organizátora na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. V rámci plnenia úloh polície na úseku dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou premávky sme skontrolovali vodičov, technický stav vozidiel a vykonali dychové skúšky," informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Skryť Vypnúť reklamu

V jednom prípade jazdil vodič kamióna bez evidenčného čísla, polícia ho vyriešila oznámením na dopravný inšpektorát a zadržaním vodičského preukazu.

Na protestnej jazde sa zúčastnilo približne sto vozidiel.

15:13 Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa odsúdil nárast vrážd žien po tom,
čo krajina uvoľnila opatrenia zavedené v boji proti šíreniu koronavírusu.
Píše o tom agentúra AFP. "V posledné dni ma hlboko rozrušili vraždy mladých žien rukami mužov," uviedol Ramaphosa. "Sú to neľudské činy, ktoré nemajú miesto v našej spoločnosti."

Jeden z najhorších útokov sa odohral na predmestí Johannesburgu, kde polícia našla na strome visieť telo dobodanej ženy v ôsmom mesiaci tehotenstva.

Minister polície Bheki Cele povedal, že celkový nárast trestných činov spôsobilo zrušenie zákazu predaja alkoholu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:05 Nemecká vláda nadobúda za 300 miliónov eur podiel v spoločnosti CureVac, ktorá vyvíja očkovaciu látku proti novému koronavírusu. Informovalo o tom nemecké ministerstvo hospodárstva, na ktoré sa odvolala agentúra DPA.

Pokusy americkej vlády získať biofarmaceutickú spoločnosť CureVac - čo Biely dom nikdy oficiálne nepotvrdil - sa dostali do hlavných správ médií v marci a vyvolali v Nemecku silný odpor medzi politikmi.

14:58 EÚ spustila webovú stránku s informáciami o cestovaní a otváraní hraníc. Stránka reopen.europa.eu bude poskytovať informácie v reálnom čase o situácii na hraniciach, o dostupných dopravných prostriedkoch i o službách cestovného ruchu v členských štátoch Únie.

Používatelia na nej nájdu aj praktické informácie o cestovných obmedzeniach či opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v jednotlivých členských štátoch - napríklad o obmedzeniach fyzického kontaktu či o nosení rúšok -, ako aj ďalšie užitočné informácie o ponukách cestovného ruchu v EÚ a v jednotlivých štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Stránka je k dispozícii aj v slovenčine.

14:47 Pre Parížanov sa otvorili už aj vnútorné priestory kaviarní a reštaurácií, informuje agentúra AP.

Prekvapivé povolenie na znovuotvorenie vnútorných priestorov oznámil priamo francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom prejave k národu v nedeľu večer. "Znovu objavíme... umenie žiť, našu chuť po slobode," povedal. "Znovu objavíme Francúzsko."

Reštaurácie mimo oblasti Paríža sa otvorili tento mesiac už skôr a parížske kaviarne mohli obsluhovať ľudí iba vonku, svoje vnútorné priestory ešte nemohli otvoriť.

Súvisiaci článok Letiská v Bratislave a Košiciach ožívajú, dominujú dovolenkové destinácie Čítajte 

14:40 Letisko M. R. Štefánika v Bratislave po troch mesiacoch obnovuje prevádzku pre pravidelnú osobnú leteckú dopravu.

V pondelok vybavilo prvý let spoločnosti Wizz Air do bulharskej Sofie.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestujúci môžu z letiska odletieť do krajín a priletieť naspäť len z krajín, ktoré sú zdravotne bezpečné a minimálne rizikové.

14:02 Premiér Igor Matovič odkázal predajcom z jarmokov, ktorí spomalili diaľnicu D1, že touto a ani inou formou protestov nič nevybavia. O tom, či budú, alebo nebudú môcť byť jarmoky organizované do konca tohto roka, rozhodne podľa premiéra odborné konzílium.

"Žiadnym blokovaním diaľnice si nikto na Slovensku nič nevyboxuje."

Premiér Igor Matovič

"Dostal som list, ktorý mal dve strany. Bola tam pre mňa kľúčová jedna veta. Ak dovtedy a dovtedy toto a toto neurobíte, zablokujeme diaľnicu. Tým pádom som to považoval za vybavené. S takýmito ľuďmi sa nevyjednáva. Čo sa týka slušných predajcov na jarmokoch, tým odkazujem, že vďaka konzíliu máme najlepšie výsledky z pohľadu počtu úmrtí na počet obyvateľov. Preto žiadam predajcov z jarmokov, nech sa obrátia na konzílium. Oni zvážia ich požiadavky a buď im vyhovejú, alebo nie. Žiadnym blokovaním diaľnice si nikto na Slovensku nič nevyboxuje," uviedol Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Matovič sa vyjadril aj k ponechaniu zákazu nedeľného predaja. "Potraviny a obchody nechávame v nedeľu zatvorené z dôvodu, že vírus na baleniach tovarov vydrží nejakú dobu. Preto potrebujú predajne sanitárny deň. Keď úrad verejného zdravotníctva rozhodne, že to zruší, tak to zrušené bude," uzavrel.

13:56 Študenti zdravotníckych odborov budú môcť počas leta pokračovať v praxi, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

13:45 Košice plánujú predĺžiť platnosť parkovacích kariet rezidentom, ktorí mohli mať počas mimoriadnej situácie problém s parkovaním vo svojej lokalite.

Primátor Jaroslav Polaček predloží na júnové mestské zastupiteľstvo návrh na zmenu VZN o dočasnom parkovaní motorových vozidiel. Informoval o tom hovorca Košíc Vladimír Fabian.

Skryť Vypnúť reklamu

13:20 Sociálna poisťovňa upozorňuje, že skončenie núdzového stavu neznamená skončenie mimoriadnej situácie.

Súvisiaci článok Koniec pandémie sa blíži. Dokedy musíte priznať dane? (odpovede) Čítajte 

"Kým nebude ukončená mimoriadna situácia, stále platí, že živnostníci a ostatné SZČO môžu daňové priznanie za rok 2019 podať až do konca mesiaca nasledujúceho po tom, ako vláda ukončí trvanie mimoriadnej situácie," skonštatoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

12:58 Kam pochovať obete koronavírusu? Najväčšie brazílske mesto Sao Paulo pre pandémiu plánuje plošne rušiť staré hroby.

Viac sa dočítate v článku redaktorky SME Niny Sobotovičovej >>>

12:53 Predstavitelia Pekingu oznámili, že zatvoria všetky vnútorné športové a voľnočasové priestory. Čínska metropola posilňuje opatrenia, aby vyriešila nový
výskyt nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

12:40 Grécko sa oficiálne otvára turistom, informovala agentúra AP.

Vláda znovu otvára Grécko turistom vo fázach, pričom návštevníci môžu priletieť do hlavného mesta Atény a druhého najväčšieho mesta Solún od pondelka.

Priame medzinárodné lety na regionálne letiská, vrátane gréckych ostrovov, sa začnú 1. júla. Návštevníci budú náhodne vyberaní na test na koronavírus.

Otvárajú sa aj sezónne hotely a múzeá či posilňovne.

12:20 V Číne odvolali z funkcie niekoľko miestnych predstaviteľov na predmestí Pekingu, kde na veľkom farmárskom trhovisku Sin-fa-ti vypukla nákaza novým koronavírusom, čo vyvolalo obavy z druhej vlny v čínskej metropole. Informovala o tom agentúra DPA.

Vo štvrti Feng-tchaj s trhoviskom bol zavedený "vojnový režim", pričom ďalších 11 štvrtí uzavreli a postavili aj cestné zátarasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Sin-fa-ti je najväčší farmársky trh v Číne, pokiaľ ide o hodnotu transakcií, a poskytuje Pekingu až 90 percent čerstvého ovocia a zeleniny.

Načítavam video...

12:04 Jeden z najväčších vydavateľských domov na Slovensku sa musel obrátiť na súdy, aby mu zabezpečili ochranu. Vydavateľstvo Perex, ktoré okrem iného vydáva denník Pravda, je od pondelka pod dočasnou ochranou súdov.

Ide o zatiaľ najväčšiu mediálnu spoločnosť, ktorá sa rozhodla využiť pomoc, ktorú zriadil pre firmy najviac zasiahnuté koronakrízou štát.

Viac sa dočítate v článku redaktora Indexu Tomáša Vašutu >>>

11:40 V Anglicku sa po takmer troch mesiacoch znova otvárajú všetky obchody a vonkajšie atrakcie.

Všade sa budú musieť dodržiavať pravidlá sociálneho dištancovania, ktoré vyžadujú, aby boli ľudia od seba vzdialení najmenej dva metre, s odporúčaním, aby v uzavretých priestoroch nosili masky alebo iné pokrývky tváre, ako sú šatky či šály.

Británia patrí medzi krajiny najpostihnutejšie pandémiou. Blokády, ktoré pomohli spomaliť šírenie vírusu, zmenšili ekonomiku o pätinu a vyvolali obavy z bolestnej recesie. OECD minulý týždeň predpovedala, že britská ekonomika v roku 2020 klesne o 11 percent.

11:30 Britská ropná spoločnosť BP očakáva, že ceny ropy budú nižšie, ako sa prognózovalo, až do roku 2050. Vlády po pandémii totiž urýchľujú plány redukcie uhlíkových emisií.

Ropný gigant preto odpíše z hodnoty svojho majetku až 17,5 miliardy USD. BP predpokladá, že priemerná cena severomorskej ropy Brent bude na úrovni 55
USD za barel. Informuje o tom portál bbc.com.

11:28 Záujem ľudí o odklad splátok na Slovensku rastie. Od začiatku koronakrízy retailoví klienti v bankách podali 162 238 žiadostí o odklad splácania. Od účinnosti Lex korona zákona celkovo podali 143 957 žiadostí. Vyplýva to z najnovších
údajov Slovenskej bankovej asociácie k 24. týždňu tohto roka.

11:22 Austrian Airlines sa zmenší na 80 percent veľkosti, ktorú mala pred vypuknutím pandémie, uviedol pre noviny Der Standard generálny riaditeľ Alexis von Hoensbroech.

Doplnil, že v súčasnej situácii majú aerolínie navyše 1100 zamestnancov, ktorým chcú počas dvoch rokov skrátiť pracovný čas, ale nechystajú rozsiahle prepúšťanie. Počítajú s tým, že veľká časť plánovaného zníženia počtu pracovných miest do roku 2022 bude spojená s fluktuáciou zamestnancov.

11:06 Rusko oznámilo v pondelok 8246 prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Ide o najnižší denný nárast od 1. mája. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum. Počet obetí pandémie vzrástol o 143 na 7091.

11:02 Zamestnávatelia odmietajú koncepcie na obnovu ekonomiky po pandémii nového koronavírusu, ktoré počítajú so zavádzaním nových daní.

Republiková únia zamestnávateľov vyzvala ministra financií Eduarda Hegera, aby upustil od plánov zavádzania nových nepriamych daní a zároveň, aby sa ohradil voči plánom EÚ zavádzať nové európske dane.

Namiesto hľadania najjednoduchších riešení by mal štát podľa únie zamestnávateľov hľadať zdroje na financovanie ekonomických stimulov v úsporách.

10:54 Za uplynulých 24 hodín sa v Maďarsku nakazilo novým koronavírusom šesť ľudí a zomrela 101-ročná pacientka trpiaca chronickými chorobami.

Počet obetí choroby Covid-19 stúpol na 563 a nakazených na 4076, informoval krízový štáb na stránke koronavirus-gov.hu.

10:50 Bulharsko uvoľnilo ďalšie opatrenia aj napriek nedávnemu prudkému nárastu prípadov nákazy a obavám, že krajina zažíva druhú vlnu infekcií. Informovala o tom agentúra DPA.

Nosenie tvárových masiek vo vnútorných verejných priestoroch, ako sú obchody, už nie je povinné. Opatrenie stále platí vo verejnej doprave, lekárňach a nemocniciach.

Znovu sa môžu otvoriť nočné kluby, môžu sa tiež opäť konať konferencie a kongresy, povolené sú aj športové podujatia i tréningy vo vnútorných priestoroch.

Pri všetkých aktivitách sa však musia dodržiavať protiepidemické opatrenia, ako napríklad sociálny odstup, upozornila bulharská vláda.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

10:45 Letiská v Bratislave a Košiciach po troch mesiacoch začínajú opäť vybavovať lety na prvých pravidelných linkách.

Nízkonákladová spoločnosť Wizz Air od 15. júna obnovuje prevádzku pravidelného leteckého spojenia Bratislavy a Sofie a České aerolínie zas pravidelné lety medzi Prahou a Košicami.

10:21 Čierna hora potvrdila prvý prípad nákazy koronavírusom po 42 dňoch. Informovala o tom agentúra HINA s odvolaním sa na čiernohorský úrad verejného zdravotníctva.

Čierna Hora oznámila začiatkom júna koniec epidémie po tom, čo nezaznamenala jediný prípad za takmer mesiac. Bola vtedy vôbec prvou európskou krajinou bez aktívneho prípadu nákazy.

Krajina dosiaľ potvrdila celkom 325 prípadov infekcie novým koronavírusom a deväť úmrtí.

10:10 Prevádzka na Letisku Viedeň sa v uplynulom mesiaci pre koronakrízu takmer úplne zastavila. Spoločnosť v máji prepravila 20 202 pasažierov, čo predstavuje iba 0,7 percenta úrovne rovnakého mesiaca uplynulého roka.

Letisko Košice v máji podľa údajov spoločnosti nevybavilo ani jedného pasažiera.

10:01 Po zohľadnení sezónnych vplyvov nové objednávky v priemysle sa v apríli 2020 oproti marcu 2020 znížili o 46,4 percenta, informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Súvisiaci článok Predajcovia z jarmokov protestovali na diaľnici Čítajte 

V apríli 2020 dosiahli nové objednávky v priemysle objem takmer dvoch miliárd eur. V porovnaní s aprílom 2019 klesli o 57,7 percenta.

9:54 Predajcovia na jarmokoch protestnou jazdou spomalili dopravu na diaľnici D1 medzi Trnavou a Bratislavou.

Protestovali tak proti obmedzeniu počtu ľudí na spoločenských podujatiach, akými sú jarmoky, rôzne príležitostné trhy, hody a ďalšie podujatia. Práve pre obmedzenie počtu návštevníkov na tisíc až do konca roku 2020 mnohé mestá a obce zrušili svoje jarmoky a iné podujatia.

Drobní podnikatelia, medzi ktorých patria aj predajcovia na týchto príležitostných trhoch, tak prichádzajú o zárobok.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

9:30 Na Slovensku v nedeľu pribudli štyria pozitívne testovaní pacienti na nový koronavírus, laboratóriá otestovali 47 ľudí.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Nové prípady nákazy sa vyskytli v okresoch Malacky, Revúca, Rimavská Sobota a Senec. Všetky boli zaznamenané mimo karanténnych centier.

Celkovo na nový koronavírus na Slovensku pozitívne otestovali 1552 ľudí.

V nedeľu nepribudlo žiadne nové úmrtie. Celkový počet obetí je 28.

Kĺzavý medián je na hodnote tri.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:25 RegioJet obnovuje po medzinárodných vlakových spojoch medzi Slovenskom a Českom aj medzinárodné autobusové linky.

Aktuálne jazdí na linke Bratislava Viedeň letisko Viedeň Hbf. (Sdtiroler Platz) deväť autobusových spojov v každom smere.

Od piatka začnú autobusy RegioJet spájať Bratislavu tiež s Budapešťou, a to dvakrát denne v každom smere.

Zároveň od piatka budú premávať z Bratislavy do Brna a Prahy aj autobusy spoločnosti, rovnako dvakrát v každom smere.

08:58 Nemecko potvrdilo v pondelok 192 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu 24 hodín. Celkový počet nakazených stúpol na 186 461.

Počet obetí pandémie vzrástol o štyri na 8791. Úrady evidujú 400 novovyliečených pacientov, čím sa celkový počet vyliečených zvýšil na 172 600. Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0), ktoré meria jeho schopnosť šíriť sa, stúplo na 1,05. To znamená, že každá infikovaná osoba nakazí jednu ďalšiu. V nedeľu bolo R0 1,02. RKI, ktorý je nemeckým spolkovým ústavom na kontrolu a prevenciu chorôb, zverejňuje od polovice mája aj tzv. sedemdňové reprodukčné číslo, ktoré odráža dlhšie obdobie a menej tak podlieha kolísaniu. Podľa inštitútu je hodnota tohto čísla aktuálne 1.

08:48 Počet potvrdených prípadov nákazy SARS-CoV-2 v Česku stúpol o 33 na celkových 10 024.

Z údajov ministerstva zdravotníctva taktiež vyplýva, že v ČR podľahlo chorobe COVID-19, spôsobovaného týmto novým druhom koronavírusu, dovedna 329 osôb. V Českej republike sa tiež dosiaľ vyliečilo 7226 pacientov.

08:12 V Chorvátsku aktuálne trávi dovolenku len pätina turistov v porovnaní s počtom bežným v tomto čase.

V krajine je 115 000 dovolenkárov, čo je 20 % v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Najnavštevovanejšími regiónmi sú Istria, Primorje-Gorski Kotar a Zadar. Až 45 % turistov je z Chorvátska, 34 % pricestovalo zo Slovinska, 15 % z Nemecka a 12 % z Rakúska, uviedla chorvátska tlačová agentúra Hina. Počet rezervácií letných dovoleniek v Chorvátsku sa zvyšuje, storná už nie sú, uviedol minister cestovného ruchu Gari Cappelli.

07:30 Egypt od 1. júla otvorí všetky svoje letiská, ktoré uzavrel v marci v rámci opatrení proti šíreniu pandémie.

Oznámilo to v nedeľu egyptské ministerstvo pre civilné letectvo. Zároveň uviedlo, že pre zahraničných turistov otvorí tri provincie v prímorských oblastiach, v ktorých je nízky výskyt nákazy

07:12 Čínske úrady oznámili v pondelok 49 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Čína dostala epidémiu ochorenia COVID-19 v krajine do značnej miery pod kontrolu pomocou prísnych obmedzení pohybu zavedených začiatkom roka. Nové ohnisko nákazy však bolo teraz spojené s tržnicou v južnej časti Pekingu, kde predávajú mäso a zeleninu. Okrem nových prípadov v Pekingu, tri nové prípady potvrdili aj v provincii Che-pej.

06:29 Od pondelka sa v materských a na základných školách zmierňujú niektoré opatrenia:

 • Povinné meranie teploty žiakov pri vstupe do školy už nebude povinné,
 • rušia sa mimoriadne obmedzenia na maximálny počet žiakov v triede alebo skupine,
 • učitelia budú môcť opäť zlúčiť rozdelených spolužiakov, zrušené sú aj obmedzenia na počty žiakov v materských školách a pre 1. až 5. ročník základných škôl,
 • ruší sa prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materskú školu. V platnosti však stále ostáva vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti dieťaťa,
 • denná prevádzka je rozšírená z pôvodných deviatich hodín na desať,
 • ruší sa zákaz konania školských hromadných podujatí,
 • v materských školách je povolené umývanie zubov detí.
 • ruší sa desaťminútový limit na zotrvanie zákonného zástupcu v priestore školy,
 • pridáva sa nová podmienka, a to zverejnenie oznamu o tom, za akých podmienok dieťa, respektíve žiak nemôže vstúpiť do školy. Tento zoznam musí byť umiestnený na vchodových dverách školy.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 324
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 710
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 272
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 050
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 717
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 257
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 405
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 456
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 196
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 993
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
Nový prezident USA Joe Biden.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump nikomu nechýbal, Biden je prezident

Biden nesľuboval, že Ameriku urobí znovu veľkou. Mal prosbu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Ilustračná fotografia z MS v hokeji.

Neprehliadnite tiež

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto

Meteorológovia upozorňujú na vietor, poľadovicu, snehové jazyky a záveje

Topiaci sa sneh môže spolu s dažďom spôsobiť zvýšenie vodných hladín.

Ilustračné foto.

Registračný formulár na očkovanie je otvorený aj pre ľudí nad 85 rokov

Na Slovensku máme zaočkovaných vyše 75-tisíc ľudí.

Ilustračná fotografia.