SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Koronavírus: Na Slovensku je menej ako 100 aktívne nakazených, nový prípad nepribudol

Slovensko eviduje celkovo 1 552 prípadov nákazy koronavírusom. Z ochorenia Covid-19 sa doteraz vyliečilo 1426 pacientov.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sledujeme naživo (minúta po minúte):

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:05 V štáte New York evidujú najnižší počet hospitalizovaných pacientov od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Oznámil to guvernér Andrew Cuomo.

Na svojom twitterovom účte Cuomo podľa televízie CNN napísal, že počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 klesol v pondelok na 1538, čo je najmenej od 20. marca. "Čísla v New Yorku sú naozaj veľmi dobré a som hrdý na to, čo ľudia v tomto štáte dokázali," povedal Cuomo na utorňajšej tlačovej konferencii.

21:13 Britská kráľovná Alžbeta II. sa z dôvodu koronavírusovej pandémie prvýkrát počas svojho 68-ročného panovania nezúčastní na prestížnych dostihoch v Ascote, ktoré začali v utorok.

Deväťdesiatštyriročná kráľovná doteraz nevynechala ani jeden ročník tohto päťdňového podujatia. Nezastavilo ju v tom ani tehotenstvo, príhovor v britskom parlamente či epidémia slintačky a krívačky medzi hospodárskymi zvieratami.

SkryťVypnúť reklamu

20:08 Uzavretie hraníc medzi Spojenými štátmi americkými a Kanadou sa predlžuje až do 21. júla. Zmenu oznámil v utorok kanadský premiér Justin Trudeau.

Zároveň sa predlžuje aj uzavretie hraníc USA s Mexikom, tiež do 21. júla. Voľný pohyb medzi krajinami bol dočasne prerušený 18. marca. Uzavretie hraníc sa teraz predlžuje o ďalších 30 dní, v minulých mesiacoch sa dátum otvorenia presúval dvakrát. Zákaz sa však nevzťahuje na kanadských občanov, ktorí sa vracajú z USA do Kanady.

19:38 Úrady v Berlíne umiestnili do karantény 369 domácností po tom, čo testy potvrdili nový koronavírus u desiatok osôb.

Predstavitelia južnej štvrte Neukölln v uviedli, že ochorenie zistili v siedmich rôznych lokalitách, pričom v niektorých prípadoch na jednom mieste spolu žilo až desať ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 Prezident Severného Macedónska vyhlásil pred predčasnými parlamentnými voľbami osemdňový mimoriadny stav.

Politickí lídri sa dohodli, že voľby sa uskutočnia 15. júla. Prezident Stevo Pendarovski vydal v pondelok večer dekrét, ktorý okamžite nadobudol platnosť. Jeho kancelária vyhlásila, že úrady tak budú mať v súvislosti s koronakrízou dostatok času na zabezpečenie verejného zdravia počas kampane a volieb. Predčasné voľby plánovali pôvodne na apríl, no odložili ich po tom, ako sa koncom februára v krajine objavil prvý prípad infekcie vírusom. Parlament sa rozpustil vo februári a predčasné voľby pripravuje dočasná vláda.

17:22 V Británii podľahlo ochoreniu COVID-19 ďalších 233 pacientov.

Počet obetí pandémie koronavírusu tak stúpol na 41 969. Za posledných 24 hodín pribudlo v krajine aj 1279 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 298 136.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia má tretí najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom na svete; predstihujú ju len USA.

17:08 Na štyroch fakultách Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa začali štátne skúšky inžinierskeho štúdia.

Pre všetky študijné programy sa štátnice konajú prvýkrát v histórii univerzity online. Štátnice absolvuje v priebehu tohto týždňa celkovo 921 študentov, z nich 836 online a 85 prezenčne, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.

Na ďalších dvoch fakultách začnú online štátne skúšky inžinierskeho štúdia budúci týždeň.

16:40 McDonald's v máji zaznamenal spomalenie poklesu tržieb.

Americká sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's v utorok uviedla, že jej tzv. porovnateľné tržby na domácom trhu klesli v máji už len o 5,1 % po aprílovom znížení o 19,2 %, keďže v sledovanom mesiaci začala znovu otvárať svoje prevádzky v USA.

SkryťVypnúť reklamu

16:28 Počas pandémie ochorenia COVID-19 na Slovensku došlo k omeškaniu viacerých očkovaní.

Dôvodom bolo to, že rodičia sa báli prichádzať s deťmi do ambulancií, aby sa nenakazili novým koronavírusom.

Taktiež lekári na základe metodického usmernenia hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Eleny Prokopovej na päť dní zastavili očkovanie, aby dokázali upraviť režim v ambulanciách a triedenie pacientov.

Odborníci však vyzývajú rodičov, aby očkovanie detí ďalej neodkladali a nedochádzalo tak k prepuknutiu vážnych a rýchlo sa šíriacich ochorení, pred ktorými očkovanie chráni.

16:09 Európska únia musí urýchlene rozhodnúť o balíku fiškálnych stimulov, aby pomohla ekonomike prekonať krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Fabio Panetta. "Je to extrémne naliehavé," povedal Panetta v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde.

Programy stimulov na obnovu ekonomiky by mali podľa neho začať fungovať čo najskôr, najneskôr však na začiatku budúceho roka. "Čím dlhšie budeme čakať, tým budú intervencie drahšie."

15:31 Polovica Slovákov zmenila pre pandémiu cestovateľské plány, dovolenkovať bude na Slovensku.

Vyplýva to z prieskumu Nielsen Admosphere Slovakia, ktorý spoločnosť realizovala na vzorke 500 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Pri súčasnom ústupe koronavírusovej pandémie a uvoľňovaní vládnych opatrení sa viacero Slovákov chystá vyraziť na dovolenku v priebehu nasledujúcich mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z tých, ktorí plánujú tento rok nejakú dovolenku, bude cestovať autom, a to takmer tri štvrtiny. Len desatina potom plánuje ísť na dovolenku vlakom či lietadlom.

15:16 Objavili prvú účinnú liečbu pre vážne chorých pacientov s Covid-19.

Súvisiaci článok Mikrobiológ: Dúfame, že vznikne viac vakcín, nielen tá naša Čítajte 

Testovanie odhalilo dosiaľ najúčinnejší liek na Covid-19.

Prekvapivo nejde o známy remdesivir, ani hydroxychlorochín, ktorý opakovane vychvaľoval prezident Donald Trump.

Prvou liečbou, ktorá preukázateľne zachraňuje životy pacientov infikovaných novým koronavírusom, sú pomerne bežné a lacné steroidy.

"Liečba dexametazónom trvá do desiatich dní a stojí približne päť libier na pacienta. Záchrana života v zásade stojí 35 libier. Toto je celosvetovo dostupný liek," povedal pre BBC odborník, šéf štúdie Recovery Peter Horby.

SkryťVypnúť reklamu

Britskí experti považujú zistenia za prelomové. Píše Zuzana Matkovská >>>

15:07 Čínska ekonomika by mohla tento rok vzrásť o 3 %.

Čínska ekonomika by mohla tento rok zaznamenať rast o 3 %, keďže vláda prijíma viacero opatrení na jej podporu. Povedal to ekonóm z Čínskej akadémie sociálnych vied Čang Ming.

Jeho prognóza je optimistickejšia než odhad z polovice apríla, podľa ktorého by čínska ekonomika mala v tomto roku v dôsledku koronakrízy vzrásť iba o 2,5 %.

14:42 Nemecko chce zaviesť povinnosť hlásiť domáce zviera nakazené koronavírusom.

Tento krok je podľa vlády potrebný na podporu výskumu tohto vírusu. Spolková ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová uviedla, že parlament má v úmysle tento plán prerokovať v júli.

Klöcknerová dodala, že ľudia nebudú mať povinnosť otestovať svoje domáce zvieratá na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej to má však zmysel robiť v určitých situáciách - napríklad, ak sa u mačky, ktorá žije v domácnosti s osobou trpiacou ochorením COVID-19, prejavujú príznaky choroby.

14:35 Trnavský samosprávny kraj otvorí stredné školy iba v pondelok a utorok (29. a 30. 6.), a to na čas štyroch hodín.

Informovalo o tom komunikačné oddelenie kraja. Stredné školy otvoria výhradne na účely ukončenia prebiehajúceho školského roka.

"Z tohto dôvodu nebudú fungovať školské jedálne ani internáty. Žiakom budú odovzdané vysvedčenia a vymenené učebnice a v prípade žiakov stredných odborných škôl aj pracovné náradie," uviedlo komunikačné oddelenie.

14:24 Koronavírus usmrtil vo svete od vlaňajšieho decembra najmenej 436 813 ľudí.

V utorok o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá svoj vlastný výpočet založila na oficiálnych údajoch platných k 13.00 h SELČ.

SkryťVypnúť reklamu

V 196 krajinách a teritóriách bolo zaznamenaných najmenej 8 048 880 prípadov nákazy. Z nich najmenej 3 681 400 ľudí je pokladaných za vyliečených.

Počty, opierajúce sa o údaje od jednotlivých štátov a od Svetovej zdravotníckej organizácie, pravdepodobne odrážajú len časť aktuálneho počtu infekcií. Mnoho krajín testuje len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady.

Najhoršie zasiahnutou krajinou sú Spojené štáty s 116 127 úmrtiami z 2 114 026 prípadmi nákazy.

13:59 Irán už tretí deň po sebe potvrdil viac ako 100 obetí ochorenia COVID-19.

Celkový počet obetí prekročil 9000. Ministerstvo zdravotníctva opätovný nárast počtu obetí aj počtu prípadov nákazy prikladá zvýšenej miere cestovania.

Ministerstvo varuje, že bilancia sa môže ešte zhoršiť v prípade, že ľudia nebudú rešpektovať odporúčania cez nadchádzajúci predĺžený víkend, spojený so štátnymi sviatkami 17. a 21. júna.

SkryťVypnúť reklamu

"Prosíme vás, aby ste odložili neopodstatnené cestovanie cez nadchádzajúce sviatky," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Načítavam video...

13:56 Úrad verejného zdravotníctva SR plánuje na tohtotýždňovom zasadnutí odborného konzília otvoriť tému sanitárneho dňa v nedeľu.

Chce nájsť riešenie, pri ktorom budú zachované podmienky dôkladnej a častejšej sanitácie priestorov prevádzok.

13:54 Krajiny Európskej únie schválili interoperabilitu mobilných sledovacích aplikácií.

Členské štáty Únie podporované Európskou komisiou sa dohodli na súbore technických špecifikácií, ktorými sa zaručí bezpečná výmena údajov medzi vnútroštátnymi aplikáciami na sledovanie kontaktov osôb, ktoré boli infikované chorobou Covid-19.

Podľa utorňajšej správy Komisie sa to týka drvivej väčšiny sledovacích aplikácií, ktoré už existujú alebo sa len majú zaviesť v Únii.

SkryťVypnúť reklamu

13:49 V Británii začínajú testovať ďalšiu potenciálnu vakcínu proti koronavírusu.

Vedci z londýnskej Imperial College začnú tento týždeň s imunizáciou ľudí vo Veľkej Británii svojou experimentálnou vakcínou.

Britská vláda oznámila, že 300 zdravých ľudí dostane po dve dávky potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja Imperial College s vládnou finančnou podporou vo výške 41 miliónov libier (v prepočte zhruba 45,73 milióna eur).

13:39 Prezidentka odobrila pomoc podnikateľom s platením nájmov.

Majitelia obchodov či reštaurácií, ktorí museli pre aktuálnu koronakrízu zatvoriť alebo významne obmedziť svoju činnosť, získajú definitívne pomoc štátu pri platení nájomného.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR.

SkryťVypnúť reklamu

Štát pomoc odhaduje na 200 mil. eur, upozorňuje však, že táto suma nie je fixná.

13:35 Osobná letecká doprava v Taliansku v marci klesla o 85 percent, na Slovensku o 73 percent.

Najväčší pokles počtu pasažierov v leteckej preprave v dôsledku pandémie Covid-19 v rámci Európskej únie v marci tohto roka nastal v Taliansku, a to o 11,9 mil., čiže o 85 percent, a v Nemecku, kde sa počet cestujúcich znížil o 10,7 mil., čiže o 62 percent.

Na Slovensku sa počet pasažierov znížil o 124 tis., ale bolo to o 73 percent.

13:24 Moskva opäť sprístupnila múzeá a letné terasy.

Krok prichádza s ďalším uvoľnením opatrení zavedených na boj proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19 v metropole, a to napriek tomu, že Moskva denne zaznamenáva viac než 1000 nových prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Od utorka sú znova otvorené aj moskovské knižnice a zoologické záhrady, avšak za podmienok obmedzeného počtu ľudí. Do práce v 13-miliónovej Moskve sa vracajú aj zubní lekári, informovala tlačová agentúra Reuters.

Úrady tiež povolili športové podujatia, hoci diváci nesmú tvoriť viac než desať percent stanovenej kapacity toho-ktorého dejiska.

13:02 Košický samosprávny kraj v tomto školskom roku už neotvorí stredné školy.

Na všetkých 64 krajských stredných školách sa bude vzdelávanie do konca júna realizovať dištančnou formou.

Školy budú pre žiakov otvorené iba 30. júna, keď si prídu po koncoročné vysvedčenia. Tradičný kultúrny program spojený s koncom školského roka sa však na školských dvoroch a v telocvičniach konať nebude.

13:06 Rezort práce v apríli pomohol zamestnávateľom udržať vyše 90-tisíc pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o príspevky vo forme náhrady mzdy zamestnancom až do výšky 80 percent ich priemerného zárobku, najviac 880 eur.

Výrazné zvýšenie finančnej pomoci ministerstvo oproti marcu zaznamenalo aj pri poskytovaní paušálneho príspevku samostatne zárobkovo činným osobám.

Podľa priebežnej správy o sociálnej pomoci pracujúcim a rodinám, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v apríli výrazne narástol počet podporených pracovníkov a vyplatená suma v rámci projektu „Prvá pomoc“ v porovnaní s marcom tohto roka.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Rusko oznámilo 8248 nových prípadov nákazy Čítajte 

12:54 Španielska vláda pripravuje investičný plán vo výške 150 miliárd eur na naštartovanie hospodárstva, ktoré zdecimovala pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené blokády.

12:50 Kuvajt a Bahrajn majú najnebezpečnejšie aplikácie určené na boj proti koronavírusu.

Podľa Amnesty International ohrozujú súkromie a bezpečnosť ľudí, keďže využívajú sledovanie polohy používateľa v reálnom čase pomocou GPS a zdieľajú ich s centrálnym serverom.

Organizácia vyzvala obidve krajiny, aby softvér v súčasnej podobe už ďalej nevyužívali. Z rovnakého dôvodu už prestalo používať svoju aplikáciu Nórsko.

12:39 Hongkong povolí od piatka zhromaždenia do 50 osôb.

Uvoľnenie prichádza po nízkom náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, v uplynulých týždňoch.

Hongkong od vypuknutia epidémie potvrdil 1113 prípadov nákazy a štyri úmrtia. Mestský štát už uvoľnil mnohé z epidemiologických opatrení. Naďalej má však zatvorené hranice.

12:33 Maďarský parlament rozhodol o odvolaní stavu núdze pre pandémiu.

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v utorok rozhodli o odvolaní zákona o ochrane proti koronavírusu, ako aj o výzve adresovanej vláde na zrušenie núdzového stavu vyhláseného pre pandémiu koronavírusu.

O zrušení stavu núdze rozhodne vláda. Ministerka spravodlivosti Judit Vargová uviedla, že po schválení návrhu v parlamente bude v Maďarsku zrušený núdzový stav 20. júna.

12:29 Laboratórna spoločnosť Alpha Medical sa dohodla so zdravotnou poisťovňou Dôvera na preplácaní testu protilátok proti koronavírusu.

Svojim poistencom, ktorí majú tento rok nárok na preventívnu prehliadku a ich všeobecní lekári spolupracujú s laboratóriami Alpha Medical, poisťovňa preplatí od utorka do 30. septembra v rámci prehliadky protilátkový test z krvi laboratórnou metódou Elisa.

12:16 Nosiť rúška je povinné v 42 provinciách Turecka, prípady nákazy prudko narástli.

Počet nových prípadov je teraz takmer dvojnásobný oproti začiatku júna, keď Turecko povolilo znovuotvorenie kaviarní, reštaurácií, parkov a ďalších verejných miest a zrušilo zákaz cestovania platný pre 15 najvážnejšie postihnutých regiónov vrátane Istanbulu a hlavného mesta Ankara.

12:10 Nitre sa občianske hliadky osvedčili, účinne pomáhali aj pri pandémii.

Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok, vďaka ktorému mohlo vytvoriť dve dvojčlenné hliadky z členov rómskej komunity. Hliadky sú aktívne predovšetkým v lokalitách obývaných marginalizovanými skupinami.

„Ukázalo sa nám, že spolupráca s občianskymi hliadkami a tiež ambasádorkou pre marginalizované komunity priniesla svoje ovocie hlavne na Borovej ulici, kde boli veľké problémy aj v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Ja si neviem predstaviť, ako by sme zvládali túto situáciu bez týchto posíl, ktoré nám pred časom prišli na mestský úrad,“ skonštatoval primátor Marek Hattas.

11:52 Správa štátnych hmotných rezerv vyhlásila zákazku na zdravotnícke pomôcky v hodnote viac ako 31 miliónov eur.

Súvisiaci článok Ak nie na zákon, mohol by Mikas myslieť aspoň na seba Čítajte 

Zákazka s názvom Osobné ochranné pracovné pomôcky COVID-19 sa realizuje cez dynamický nákupný systém.

"Správa chce nakúpiť nové ochranné overaly a odevy proti biologickým rizikám, respirátory FFP2 a FFP3, jednorazové rukavice, ochranné okuliare, chirurgické tvárové masky, štíty, odberové sety a ďalší materiál," spresnil poradca pre komunikáciu a médiá inštitúcie Igor Rabatin.

Dodal, že všetky súťažné podklady sú verejne dostupné a informáciu zverejnila Správa na svojej webovej stránke.

11:47 V Rusku pribudlo za uplynulých 24 hodín 8248 nových prípadov nákazy.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine ďalších 193 pacientov.

Celkový počet nakazených stúpol na 545 458 a celkový počet obetí vzrástol na 7284, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum.

Z nových prípadov až 1416 potvrdila Moskva, ktorá je ohniskom epidémie v Rusku. Moskovská oblasť zaznamenala 694 prípadov, Irkutská oblasť 319 a Petrohrad 234. Až 2580 nových nakazených nevykazuje nijaké symptómy.

11:22 Nájomcovia v mestských budovách v Partizánskom budú mať polovičné nájomné.

Samospráva opatrením reaguje na nepriaznivú ekonomickú situáciu. Majitelia reštauračných a stravovacích prevádzok zase nebudú platiť daň za užívanie verejného priestranstva v súvislosti s umiestnením letných terás.

11:13 Prvú dámu Ukrajiny hospitalizovali v Kyjeve s ochorením COVID-19.

Manželku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Olenu Zelenskú, hospitalizovali v nemocnici v Kyjeve po tom, ako sa nakazila novým koronavírusom.

Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na utorkové oznámenie prezidentskej kancelárie.

Zelenskej podľa kancelárie diagnostikovali obojstranný zápal pľúc. Nepotrebuje kyslíkovú podporu a je v stabilizovanom stave.

11:04 Záujemcovia sa môžu zapojiť do výzvy so zameraním na zvládnutie koronakrízy.

Záujemcovia sa môžu v týchto dňoch zapojiť do výzvy na podporu projektov výskumu a vývoja so zameraním na zvládnutie pandémie nového koronavírusu a jej dôsledkov na obdobie rokov 2020 – 2021.

Informácie o vyhlásení výzvy sú zverejnené na stránke Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

10:53 Čaputová nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja za primerané.

Anketa:
Mali by obchody zostať v nedeľu zatvorené aj po koronakríze?
Áno
7212
Nie
8612
Je mi to jedno
734
Hlasovalo: 16558
Hlasovanie otvorené:
od: 11.05.2020 16:37

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nepovažuje obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za primerané a dôvodné.

Sanitárne opatrenia totiž môžu majitelia prevádzok realizovať kedykoľvek.

"Po zrušení núdzového stavu je potrebné prehodnotiť, do akej miery platné hygienické a bezpečnostné opatrenia ešte napĺňajú svoj cieľ, ktorým je ochrana zdravia občanov.

Každé takéto opatrenie musí byť primerané a dôvodné," poznamenala s tým, že obmedzenie nedeľného predaja z dôvodu sanitárneho dňa za také nepovažuje.

10:49 Brazília zaznamenala viac ako 20-tisíc nových prípadov nákazy.

Počet obetí koronavírusovej pandémie vzrástol o 627 na 43 332. Vyliečilo sa dosiaľ 412 225 nakazených.

Epicentrom epidémie v krajine je juhovýchodný štát Sao Paulo a rovnomenná 21-miliónová metropola. Štát hlási už 181 460 prípadov nákazy a takmer 10 767 úmrtí.

Ďalšími ohniskami sú štáty Rio de Janeiro (80 946 prípadov) a Ceará na severovýchode Brazílie (79 462 prípadov).

10:33 Prezidentka vymenovala nových generálov, ocenila úlohu vojakov v čase pandémie.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok vymenovala do hodnosti brigádneho generála troch dôstojníkov Ozbrojených síl SR, a to Štefana Kovácsa, Tibora Králika a Ferdinanda Muríňa.

V príhovore ocenila pomoc ozbrojených síl v čase pandémie. Zároveň vyzvala novovymenovaných generálov, aby boli aktívni pri príprave návrhov a plánov na rozvoj ozbrojených síl.

10:29 Filipínska vláda znovu uzavrela mesto Cebu a predĺžila karanténu v Manile.

Práve v týchto častiach krajiny zaznamenali mnohé z takmer 26 500 prípadov nákazy a vyše 1000 úmrtí.

Obmedzenia na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 v metropolitnej oblasti Manily zaviedli úrady prvýkrát v polovici marca a patrili k najdlhším na svete.

10:10 India zaznamenala viac ako 10-tisíc nových prípadov nákazy.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 10 243 nakazených a 395 úmrtí.

Celkový počet prípadov stúpol na 343 091, čo je štvrtý najvyšší evidovaný počet nakazených na svete, píše agentúra AFP.

Počet obetí choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, vzrástol na 9915. Experti uvádzajú, že skutočný počet nakazených aj mŕtvych je pravdepodobne omnoho vyšší.

10:05 Saudská Arábia zrejme po prvý raz zruší púť do Mekky.

Saudská Arábia pravdepodobne po prvý raz vo svojej modernej histórii obmedzí alebo úplne zruší moslimskú púť hadždž, a to z dôvodu koronavírusovej pandémie.

Moslimské krajiny vyvíjajú na Rijád tlak, aby čím skôr oznámil dlhodobo odkladané rozhodnutie o konaní každoročného podujatia, ktoré je tento rok zatiaľ naplánované na záver júla.

Púť hadždž, ktorá vlani prilákala do Mekky približne 2,5 milióna pútnikov, je tento rok čoraz nepravdepodobnejšia vo svojom plnom rozsahu, keďže úrady koncom marca odporučili moslimom, aby vzhľadom na rýchlo sa šíriacu epidémiu ochorenia COVID-19 odložili prípravy.

9:51 V Maďarsku zomreli dvaja ľudia, nakazil sa jeden.

Počet obetí koronavírusu stúpol na 565 a počet nakazených dosiahol 4077. Z ochorenia sa vyliečilo 2516 pacientov. Počet aktívnych nakazených je 996.

Od pondelka je možné už aj v Budapešti zorganizovať svadobné či pohrebné rodinné stretnutia, a to aj v reštauračných či hotelových zariadeniach, s maximálnym počtom účastníkov do 200.

9:31 Na Slovensku nepribudol žiaden nový prípad nákazy koronavírusom.

V laboratóriách otestovali za pondelok 847 vzoriek. Celkový počet vykonaných testov tak stúpol na 197 617.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 16 pacientov. Chorobu tak prekonalo už 1 426 ľudí. Počet aktívne infikovaných tak klesol pod sto.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Hospitalizovaných je 18 osôb, v jednom prípade ide o človeka s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je nikto.

Sedemdňový kĺzavý medián je momentálne na hodnote tri.

9:21 Severokórejský denník tvrdí, že v krajine sa koronavírusom nikto nenakazil.

Vládny denník Mindžu čoson napísal, že "v našej krajine sa koronavírusom nenakazil ani jediný človek, a to vďaka prísnym opatreniam proti vírusu a dobre organizovanému celoštátnemu systému, ktorý obsiahne všetky sektory spoločnosti od hlavného mesta až po provincie".

Informáciu zverejnili šesť mesiacov po tom, čo sa vírus prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan a neskôr sa rozšíril po celom svete.

8:55 Zdravotnícke úrady v Čiernej Hore oznámili za pondelok nový prípad nákazy koronavírusom, už druhý za posledné dva dni. Balkánska krajina pritom predtým nezaznamenala žiadny prípad infekcie 42 dní po sebe.

V oboch prípadoch ide o ľudí, ktorí nedávno strávili čas v susednej Bosne a Hercegovine. Úrady sa teraz snažia zistiť kontakty nakazených ľudí.

Súvisiaci článok Nový Zéland sa zbavil ochorenia COVID-19, vyliečil sa posledný pacient Čítajte 

8:45 Nový Zéland potvrdil v utorok dva nové prípady nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 po 25 dňoch.

Podľa agentúry Reuters ide o dve ženy, ktoré navštívili umierajúceho rodiča v hlavnom meste Wellington. Ženy pricestovali z Británie 7. júna.

8:42 Približne 1,7-tisíca zamestnávateľov a 2,2-tisíca samostatne zárobkovo činných osôb bude môcť požiadať Sociálnu poisťovňu o odklad splatnosti poistného aj za jún tohto roka.

Vyplýva to z návrhu na novelizáciu nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, o ktorom by mala v stredu rokovať vláda.

8:20 Približne 1,7 miliardy ľudí má minimálne jeden dlhodobý zdravotný problém, ktorý "zvyšuje riziko vážneho priebehu choroby COVID-19 v prípade, že sa osoba nakazí koronavírusom", uvádza štúdia, o ktorej napísal vedecký časopis British Medical Journal.

Podľa odhadov štúdie, pôvodne publikovanej v časopise The Lancet Global Health, sa riziká plynúce z pandémie zvyšujú v oblastiach so starším obyvateľstvom, napríklad v Európe, a v oblastiach s vyššou mierou nákazy HIV, ako je Afrika.

Autori štúdie pracovali s údajmi zo 188 krajín. Z nich zistili, že až 66 percent ľudí nad 70 rokov má aspoň jeden zdravotný problém, ktorý zvyšuje riziko vážneho priebehu COVID-19. Príkladom môže byť cukrovka alebo srdcovo-cievne ochorenie.

Medzi pracujúcim obyvateľstvom percento klesá na 23 percent a medzi ľuďmi pod 20 rokov na päť percent.

7:47 Miera úmrtnosti na nový koronavírus je 12-krát vyššia u pacientov s chronickými chorobami, než je to pri iných nakazených osobách.

Vyplýva to zo štúdie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnenej v pondelok, píše agentúra AFP. Ako uvádza centrum v správe, medzi tri najčastejšie komplikácie, akými pacienti s ochorením COVID-19 trpeli, boli ochorenia srdca, cukrovka a pľúcne ochorenia.

7:31 Situácia v čínskej metropole Peking je "mimoriadne vážna", oznámil hovorca mestskej administratívy Sü Che-ťien v súvislosti s novými prípadmi nákazy koronavírusom.

Úrady už spustili hromadné testovanie obyvateľstva a v takmer 30 štvrtiach Pekingu zaviedli karanténu.

"V súčasnosti je najdôležitejšou a najnaliehavejšou úlohou predísť epidémii a kontrolovať ju," povedal na tlačovej konferencii Sü Che-ťien s tým, že mesto musí "prijať čo najodhodlanejšie, najrozhodnejšie a najprísnejšie opatrenia", aby dostalo situáciu pod kontrolu.

Podľa agentúry AFP Peking nahlásil v utorok 27 nových prípadov nákazy. Ich celkový počet tak za posledných päť dní stúpol na 106.

Súvisiaci článok Korona je na ústupe, mimoriadna situácia však trvá. Čaká sa na svet Čítajte 

7:00 Na uliciach vidieť čoraz viac ľudí bez rúšok. Väčšina opatrení proti šíreniu koronavírusu sa uvoľnila.

V sobotu sa po 90 dňoch skončil núdzový stav v nemocniciach. Mimoriadna situácia je však na Slovensku stále vyhlásená a nikto nevie, kedy sa skončí.

Hygienici tvrdia, že môže trvať až do rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie o tom, že pandémia nového koronavírusu sa skončila.

6:28 Počet osôb nakazených novým koronavírusom na celom svete presiahol v pondelok osem miliónov.

Viac ako polovicu z celkového počtu 8 000 202 infikovaných evidujú v Európe a USA. Ochoreniu COVID-19 doposiaľ vo svete podľahlo 435 176 osôb.

Najviac zasiahnutým kontinentom je Európa s 2 417 902 nakazenými a 188 085 úmrtiami. V USA evidujú od začiatku pandémie, ktorá vypukla vlani v decembri v Číne, 2 110 182 infikovaných a 116 081 smrteľných obetí.

Počet nahlásených prípadov sa od 10. mája celosvetovo zdvojnásobil, pričom len za uplynulých osem dní registrovali viac ako milión nových prípadov.

6:00 Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenáva vo svete za posledné dva týždne každý deň viac ako 100-tisíc nových prípadov nákazy.

Najviac nových prípadov evidujú úrady v Severnej a Južnej Amerike, ako aj v Južnej Ázii, povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus s tým, že netreba podceňovať možnosť príchodu prípadnej druhej vlny nákazy.

V tejto súvislosti spomenul približne 100 nových prípadov v čínskej metropole Peking, kde predtým 50 dní nezaznamenali ani jeden nový výskyt.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 6. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 7. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 8. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 2. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 3. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 4. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 7. Aké typy cukrovky poznáme?
 8. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 328
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 6 066
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 000
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 257
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 242
 7. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 082
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 979
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik

Kováčik sa odvolal proti 14 rokom väzenia.


10 h
Ilustračné foto

Hrozí mu najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


13 h
Peter Tkačenko

Jeho pasivita je hrubým porušovaním pracovnej disciplíny.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 56m

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Bizarný škandál ukazuje, ako funguje slovenský papalášizmus.


a 2 ďalší 54m
Aktuálne robotníci pracujú na zateplení budovy.

Kde skončil betónový fasádny reliéf nevedia ani robotníci.


13 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


7 h
Prieskum preferencií

Do parlamentu by sa dostala Republika aj KDH.


TASR 8 h
SkryťZatvoriť reklamu