SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Pribudol iba jeden nakazený, štátnou karanténou prešlo 23-tisíc ľudí (minúta po minúte)

NATO dohodlo núdzový plán.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

19:45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť. Ďalšie informácie o vývoji pandémia vám prinesieme v piatok.

Skryť Vypnúť reklamu

19:31 Severoatlantická aliancia rozhodla o vytvorení núdzového plánu v prípade druhej vlny pandémie COVID-19.

Ministri obrany 30 členských štátov sa dohodli na vytvorení zásob zdravotníckeho materiálu či krízového fondu v objeme niekoľkých miliónov dolárov.

19:00 Európske krajiny prepustili celkovo viac ako 118 000 väzňov, aby zabránili šíreniu nového druhu koronavírusu vo väzniciach. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnila Rada Európy (RE).

V prieskume vedeckých pracovníkov na univerzite vo švajčiarskom Lausanne 20 zo 43 európskych krajín uviedlo, že ako opatrenie proti šíreniu nákazy prepustili väzňov v skoršom termíne.

Najviac ľudí prepustilo Turecko. Na slobodu sa tam dostalo 102 944 väzňov, čo je približne 35 percent celkového počtu uväznených v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

18:30 Španielska vláda pomôže turistickému ruchu, ktorý zasiahla pandémia, 4,25 miliardami eur.

17:55 V Grécku nariadili úplnú karanténu pre obec Echinos, kde sa v posledných niekoľkých dňoch vyskytol väčší počet prípadov nákazy koronavírusom.

V stredu oznámilo Grécko 55 nakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast za niekoľko týždňov.

Väčšina prípadov sa potvrdila práve v regióne na severovýchode krajiny v oblasti uzatvorenej obce.

Obmedzenie v obci z asi tritisíc obyvateľmi platí týždeň.

17:20 V Británii sa za posledný deň zvýšila bilancia úmrtí na koronavírus o 135 osôb. Celkovo tak v krajine od začiatku epidémie zomrelo 42 288 nakazených ľudí, informovala agentúra Reuters.

Medzi novými obeťami choroby Covid-19 je aj novorodenec, ktorý zomrel trinásť dní po pôrode.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet nakazených sa zvýšil o 1 218 a prekonal hranicu 300 000.

17:16 Zoznam 13 požiadaviek pre reštart a zachovanie konkurencieschopnosti slovenského rekreačného kúpeľníctva predstavili členovia Slovenskej asociácie aquaparkov, kúpalísk a plavární. Patria medzi ne napríklad zníženie DPH na 10 percent pre zakúpenie vstupného na kúpaliská a do akvaparkov či zníženie DPH na 10 percent na všetky služby stravovania. S požiadavkami sa chcú obrátiť na zástupcov vlády.

17:00 Ultrakonzervatívny pravoslávny kňaz, ktorý popiera existenciu koronavírusu, sa tento týždeň opevnil v ženskom kláštore v strednom Rusku, kde je duchovným vodcom.

Výzvy na odchodu zo strany cirkevných predstaviteľov, ktorí mu zakázali kázať pre nedodržiavanie opatrení, odmieta., informoval server The Moscow Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Otec Sergej v utorok vyhnal z kláštora matku predstavenú a ďalšie mníšky a na obranu si podľa nepotvrdených informácií miestnych médií následne pozval kozáckych bojovníkov.

16:20 Ak by došlo k masovému odkladaniu splátok, tak sa môže skutočne stať, že si vyrábame problém do budúcnosti, povedal expert VÚB banky v rozhovore pre INDEX.

16:16 Potkany, ktoré predávajú na trhoch a v reštauráciách v juhovýchodnej Ázii, sú nositeľmi niekoľkých koronavírusov.

Infikovali sa pritom počas cesty z "poľa na vidličku", tvrdia vedci v novej štúdii.

16:05 Epidémia koronavírusu v čínskom hlavnom meste Peking je pod kontrolou a v nasledujúcich dňoch by malo dôjsť k zníženiu počtu nových prípadov.

Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii odborník na verejné zdravie z čínskeho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb Wu Cun-jou, píše agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Takýmto novým ohniskám pandémie nie je možné podľa slov hlavného epidemiológa Wua zabrániť, aktuálne ohnisko však bolo väčšie, než sa očakávalo, keďže sa nákaza vyskytla na hlavnom trhovisku.

Minulý týždeň potvrdili pekinskí predstavitelia 158 infikovaných osôb. Väčšina z nich sa nakazila na najväčšom miestnom trhovisku, kde pracujú tisíce ľudí.

15:28 Štát by mohol refundovať príspevok na rekreáciu zamestnávateľovi. O tomto návrhu už rokovala koaličná rada, momentálne je v štádiu prepočítavania.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

15:03 Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, prekročil 1 milión 13. týždeň po sebe.

Počet nových žiadostí síce klesol už 11. týždeň po sebe, keď koncom marca dosiahol 6,867 milióna. Aj napriek tomu, že všetky federálne štáty do rôznej miery opäť otvorili ekonomiky, však zostáva mimoriadne vysoký.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet Američanov, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti aj po prvom týždni, za sedem dní do 6. júna klesol o 62.000 na 20,5 milióna.

14:55 Slovensko môže z krízy vytiahnuť práve veda, výskum, vzdelávanie a inovácie. Myslia si to zástupcovia vedy na Slovensku aj predstavitelia súkromného sektora.

Požadujú zefektívnenie a skvalitnenie riadenia vedy a výskumu, chcú, aby sa táto oblasť stala prioritou vlády. Informovala o tom Americká obchodná komora v SR (AmCham).

Účastníci odbornej diskusie organizovanej AmCham sa zhodli na tom, že veda dosahuje v mnohých oblastiach priemerné, ba až podpriemerné výsledky a chýba jej svetová excelentnosť.

14:20 Dánsko od 27. júna otvorí hranice občanom z európskych krajín, ktoré majú nízky počet nakazených novým druhom koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok to oznámilo dánske ministerstvo zahraničných vecí, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Štáty Európskej únie a schengenskej zóny, vrátane Spojeného kráľovstva, budú posudzované jednotlivo na základe objektívnych kritérií. Švédsko a Portugalsko tieto kritériá nespĺňajú, dodalo ministerstvo.

Krajina bude označená za prijateľnú, ak bude mať menej než 20 prípadov nákazy koronavírusom na 100 000 obyvateľov za týždeň.

14:03 Bratislava sa chystá na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Pripravilo preto takzvaný COVID-19 semafor.

Ten určuje, pri akých prípadoch, číslach a okolnostiach sa spúšťajú jednotlivé opatrenia hlavného mesta pri možnom návrate koronakrízy.

13:45 Členské krajiny Európskej únie môžu žiadať o dodatočné finančné zdroje cez nástroj núdzovej podpory na prepravu základného tovaru, lekárskych tímov a pacientov nakazených novým typom koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok Európska komisia.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia spresnila, že nové financovanie dopĺňa formu finančnej podpory, ktorá je už dostupná prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany a dodávok osobných ochranných prostriedkov cez nástroj rescEU, ktorý je súčasťou tohto mechanizmu.

Vo štvrtok bolo v rámci pilotnej operácie úspešne dodaných viac ako sedem ton osobných ochranných prostriedkov do Bulharska.

Súčasťou nákladu bolo viac ako 500 000 ochranných rúšok, ktoré nakúpilo Bulharsko, ale dopravné náklady hradila EÚ.

13:34 Dofinancovanie strát krajských samospráv z obdobia koronakrízy je jednou z hlavných tém, ktoré na štvrtkovom rokovaní v Banskej Bystrici rozoberajú predsedovia samosprávnych krajov združení v zoskupení SK8.

Ako pred rokovaním uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič, zástupcovia SK8 chcú do 10. júla uzavrieť s ministerstvom financií dohodu o spôsobe financovania jednotlivých krajov. Tzv. proticyklické opatrenia by mali adresne pômôcť rozbehu ekonomiky v regiónoch.

Skryť Vypnúť reklamu

13:27 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) verí, že sa už tento rok vyrobia stovky miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu a do konca budúceho roka dve miliardy.

V Ženeve to povedala hlavná vedecká pracovníčka WHO Soumya Swaminathanová, informuje agentúra Reuters.

WHO už zaoberá tým, aké skupiny ľudí by vakcínu mali dostať ako prvé. Prednostne prídu zrejme na rad zdravotníci, ľudia, ktorí sú kvôli svojmu veku alebo zdravotnému stavu obzvlášť zraniteľní, a tiež osoby, ktoré žijú v miestach, kde sa koronavírus môže ľahko šíriť, či už ide o opatrovateľské domovy alebo väznice.

Swaminathanová uviedla, že dáta, ktoré má k dispozícii, nepoukazujú na možnosť zmutovania koronavírusu tak, aby to ovplyvnilo zavážnosť choroby Covid-19.

13:10 Španielsky premiér Pedro Sánchez predstavil vo štvrtok balík vo výške 4,25 miliardy eur na podporu odvetvia cestovného ruchu, ktoré tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

12:25 Vo štvrtok ráno zasadal v meste Spišské Podhradie krízový štáb. Pozvaní boli aj riaditelia základných a materských škôl. Vzhľadom na štyri nové prípady Covid – 19 v meste pod Spišským hradom nenastúpia do škôl žiaci druhého stupňa tak, ako mali.

12:05 Pandémia nového koronavírusu spôsobí v druhom štvrťroku tohto roka na Slovensku medzikvartálny prepad hospodárstva o 9,3 percenta.

Predpovedajú to analytici menového úseku Národnej banky Slovenska vo svojom aktuálnom technickom odhade.

12:00 Nemeckí vedci zistili, že krvná skupina človeka môže určiť, nakoľko vážny bude uňho priebeh COVIDu-19, informovali tlačové agentúry DPA a AP.

Výskum vedcov na Univerzite v Kiele v Nemecku bol zverejnený v odbornom časopise New England Journal of Medicine (NEJM).

Skryť Vypnúť reklamu

Ukázal, že u ľudí s krvnou skupinou A je takmer o 50 percent vyššia pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu ochorenia COVID-19 než u ľudí s ostatnými krvnými skupinami.

U ľudí so vzácnou krvnou skupinou nula je až o 50 percent nižšia pravdepodobnosť závažného ochorenia, odhalil výskum. Existujú štyri hlavné krvné skupiny - A, B, AB a O (nula).

11:45 Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Maďarska bez povinnosti predloženia negatívneho testu na Covid-19 alebo karantény.

Rovnako môžu využívať medzinárodné letisko Franza Liszta v Budapešti.

11:37 Fond obnovy, teda dodatočný balík peňazí od Európskej komisie, ktorý je určený na vykonanie reforiem, je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej veľkou príležitosťou.

Uviedla to po rokovaní s vicepremiérkou pre investície a informatizáciu Veronikou Remišovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Na spoločnom stretnutí rozoberali aj problematiku informatizácie spoločnosti, ktorá podľa prezidentky nie je optimálna.

11:30 Počet zamestnancov, zamestnávateľov, dohodárov i samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) zaznamenal tento rok v porovnaní s koncom minulého roka pokles, ktorý nastal na prelome marca a apríla. Vyplýva to z najnovších údajov Sociálnej poisťovne.

Na konci minulého roka bolo na Slovensku 188 389 zamestnávateľov, 2 019 215 zamestnancov, 220 961 povinne poistených SZČO. Sociálna poisťovňa ku koncu roka evidovala aj 411 028 rôznych typov dohôd.

"Počet zamestnancov sa ešte v marci tohto roka držal na čísle 2 017 178, no v apríli ich počet klesol na 1 973 748, v máji na 1 958 168," vyčíslil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Skryť Vypnúť reklamu

11:15 Koronakríza ukázala, aký krehký je európsky projekt, povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová v nemeckom parlamente v prejave k nadchádzajúcemu predsedníctva Nemecka v Európskej únii.

Merkelová ďalej uviedla, že ešte nikdy nebola solidarita a súdržnosť v Európe taká dôležitá ako v súčasnosti.

Za jeden z hlavných cieľov pre EÚ označila zvýšenie jej medzinárodnej prestíže a tiež pokrok na ceste ku klimatickej neutralite, ktorú chce EÚ dosiahnuť do roku 2050.

11:10 Celkovo 23 600 občanov absolvovalo karanténu v štátnych zariadeniach, uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

"Suverénne najviac, až 3 689 osôb bolo ubytovaných v karanténnom centre v Gabčíkove , nasledujú Hotel Dixon Banská Bystrica, v ktorom bolo ubytovaných 899 osôb a Internát Medická 2 Košice, v ktorom bolo ubytovaných 852 osôb," priblížil rezort.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti so štátnou karanténou eviduje ministerstvo aj podnety, napríklad na spôsob prepravy osôb, ktoré hranicu prekročili peši, do zariadení, ale aj podmienky v karanténnych zariadeniach.

"Každý podnet preverujeme a zisťujeme, či boli pri konaní ministerstva dodržané všeobecne záväzné predpisy a o výsledkoch informujeme odosielateľa," deklarovalo Ministerstvo vnútra SR.

Stráviť karanténu v zariadeniach štátu umožnili od 13. marca opatrenia prijaté na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

Po sprísnení opatrení od 6. apríla ju už občania prichádzajúci zo zahraničia museli absolvovať povinne. Povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa je zrušená od 10. júna.

11:00 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch vo štvrtok oznámil, že od júla budú môcť ľudia odložiť rúška aj vo vnútorných priestoroch.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinné by však mali zostať na miestach s vyšším výskytom prípadov ochorenia COVID-19, ako je momentálne hlavné mesto Praha a okres Karviná, v ktorom sa stala ohniskom nákazy Baňa Darkov.

10:50 Kazašská vláda sa rozhodla zaviesť na 20. a 21. júna dodatočné reštriktívne opatrenia v šiestich mestách, vrátane metropoly Nur-Sultan.

Medzi novo nakazenými sa ocitol aj bývalý, ale stále veľmi vplyvný prezident Nursultan Nazarbajev.

Vo vyhlásení, ktoré vydala tlačová služba predsedu vlády, sa uvádza, že dodatočné preventívne opatrenia sa na oba nadchádzajúce víkendové dni prijali z dôvodu rastúceho počtu ochorení. Najmä v šiestich veľkých mestách - Nur-Sultane, Almate, Karagande, Šymkene, Pavlodare a Ekibastuze - zostanú zatvorené nákupné a zábavné centrá, obchodné domy, obchodné reťazce, kryté tržnice a bazáry. Stravovacie zariadenia môžu obsluhovať len vonku. Obmedzená bude aj verejná doprava.

10:45 V priemere päť percent svojich väzňov prepustili členské štáty Rady Európy z väzníc, aby zabránili šíreniu koronavírusu. Vďaka tomuto preventívnemu opatreniu sa na slobodu v 43 európskych krajinách predčasne dostalo viac ako 122 000 trestancov. Vyplýva to zo štúdie SPACE I, ktorú zverejnila Rada Európy.

Viaceré európske väznice sú ale ďalej preplnené. Najhoršia situácia je v Turecku, Zo 43 európskych krajín sa dve desiatky z nich do 15. apríla rozhodli prepustiť odsúdencov z väzníc. Slovensko medzi nimi nebolo.

Okrem krajín s počtom obyvateľov nižším ako pol milióna sa najvyšší podiel väzňov dostal predčasne na slobodu v Turecku (35 percent) a na Cypre a v Slovinsku (16 percent).

10:24 Rusko zaregistrovalo za uplynulých 24 hodín 7 790 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet obetí pandémie vzrástol o 182 na 7 660. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na tamojšie krízové centrum.

Celkovo Rusko eviduje 561 091 prípadov infekcie. Vyliečilo sa už 313 963 ľudí, čo predstavuje 56 percent z celkového počtu nakazených.

Moskva, ktorá je ohniskom epidémie v Rusku, zaznamenala za posledných 24 hodín 1 040 nových prípadov nákazy. Úmrtnosť na chorobu COVID-19 je 1,35 percenta.

10:10 Miera nezamestnanosti v Austrálii vystúpila v máji na 7,1 percenta a je najvyššia od októbra 2001. O prácu prišlo minulý mesiac 227 000 ľudí, informoval austrálsky štatistický úrad.

Množstvo odpracovaných hodín za mesiac sa znížilo o 12,1 milióna na 1,60 miliardy hodín.

V medzimesačnom porovnaní ide o druhý najväčší nárast od roku 1978, kedy sa údaj začal zverejňovať. Aprílovú hodnotu úrad upravil smerom nahor na 6,4 percenta. V tomto mesiaci prišlo o prácu rekordných 600 000 ľudí. Údaj za máj je mierne vyšší, než očakávali analytici, ktorí v ankete agentúry Reuters odhadovali číslo 7,0 percenta.

V marci bola miera nezamestnanosti ešte len 5,2 percenta. Od tej doby sa počet zamestnaných krajine znížil najmenej o 822 000.

Predseda vlády Scott Morrison hovoril o "srdcervúcom" vývoji na trhu práce. Podľa Sarah Hunterovej z analytickej spoločnosti BIS Oxford Economics sa zdá, že máj by mohol byť pre pracovný trh najhorším mesiacom, pretože teraz sa už začína objavovať viac pracovných inzerátov.

"Rozsah strát pracovných miest však znamená, že to bude trvať pravdepodobne roky, než sa trh práce plne zotaví," povedala analytička agentúre Reuters.

Načítavam video...

9:59 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa vo štvrtok zvýšil o 829 na 34 063. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Podľa nej ochoreniu COVID-19 podľahlo za posledných 24 hodín 23 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 966. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 14 943 ľudí.

Minister zdravotníctva Maxym Stepanov v stredu informoval, že Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov nákazy (758) i súvisiacich úmrtí (31).

9:46 Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 840 úmrtí na nový druh koronavírusu. V stredu neskoro večer miestneho času to oznámila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa. Počet mŕtvych klesol pod 1000 už siedmy deň po sebe, dodala tlačová agentúra AFP.

USA sú stále najhoršie zasiahnutou krajinou na svete, keďže celkovo zaznamenali vyše 117 000 úmrtí a vyše 2,1 milióna prípadov nákazy.

Napriek povzbudzujúcemu poklesu úmrtí sa počet nových infekcií stabilne pohybuje okolo 20 000 denne, pričom po celej krajine prípady nákazy prudko narastajú a zasa klesajú.

Pandémia sa presunula z New Yorku - donedávna hlavného ohniska v USA - a zo severovýchodu do širokého pásma územia pokrývajúceho juh a západ.

Vyše desať amerických štátov zaznamenáva svoj najvyšší počet nových prípadov ochorenia COVID-19 od začiatku pandémie.

Je medzi nimi aj štát Oklahoma, kde chce prezident Donald Trump uskutočniť už v sobotu 20. júna veľké predvolebné zhromaždenie s desaťtisícmi ľudí - aj napriek obavám, že to prispeje k šíreniu koronavírusu.

Veľké skoky v počte ochorení COVID-19 zaznamenávajú aj štáty Florida, Texas a Arizona. Väčšina USA sa pritom po mesiacoch prísnych obmedzení v živote obyvateľov znova otvára, informovala televízna stanica NBC News.

Republikánski guvernéri v týchto najhoršie zasiahnutých štátoch odmietajú kritiku a nárasty v počte chorých pripisujú zvýšenému testovaniu, ako aj ďalším premenlivým faktorom a odmietajú "uzavrieť" svoje štáty.

Načítavam video...

9:31 Na Slovensku v stredu pribudol jeden nový prípad nákazy ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií. Ide o prípad z Banskobystrického kraja, z okresu Revúca.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

V stredu vyhodnotili 787 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 199 567. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 1562. Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 28.

Vyliečilo sa ďalších šesť pacientov, dohromady už 1443. S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach dvadsať osôb, pribudli dve. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii nie je žiadny z týchto pacientov.

Sedemdňový kĺzavý medián zostáva na hodnote tri.

9:25 Súkromní autodopravcovia, ktorí zabezpečujú osobnú prepravu autobusmi, sú v koncoch. Kým po minulé roky v tomto období vozili školské výlety či exkurzie, v súčasnosti sú od vypuknutia epidémie prakticky úplne bez práce. Mnohým z nich už dochádzajú usporené rezervy a keďže pomoc od štátu neprichádza, nevedia, čo bude ďalej.

9:18 Banky po celých Spojených štátoch amerických pre koronakrízu zápasia s nedostatkom mincí. Upozornil na to šéf centrálnej banky USA (Fed) Jerome Powell.

Fed už preto začal s prídelovým systémom v dodávkach mincí pre banky a rokuje s mincovňou. Čiastočné uzavretie ekonomiky pre koronakrízu spôsobilo, že sa "tok mincí v ekonomike zastavil", vyhlásil Powell.

Situáciu ešte zhoršila skutočnosť, že americká mincovňa znížila produkciu mincí, aby chránila svojich zamestnancov.

09:10 Eiffelova veža v Paríži sa pripravuje na opätovné privítanie návštevníkov po obmedzení pohybu obyvateľstva v súvislosti s pandémiou.

Návštevníci však spočiatku budú musieť zdolať túto ikonickú pamiatku po schodoch, keďže výťahy nebudú z hygienických dôvodov premávať. Eiffelovku po troch mesiacoch opätovne otvoria 25. júna. Išlo o jej najdlhšie uzatvorenie od druhej svetovej vojny

08:36 Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Čiernej Hore stúpol v stredu na deväť po tom, čo Úrad pre verejné zdravie potvrdil sedem nových infikovaných.

Už začiatkom tohto týždňa zistili zdravotníci nákazu u dvoch ľudí, ktorí nakrátko navštívili susednú Bosnu a Hercegovinu - dovtedy však balkánska krajina nehlásila 42 dní po sebe žiadny prípad infekcie.

08:02 Počet prípadov nákazy koronavírusom SARC-CoV-2 v Mexiku sa zvýšil na 159 793 po tom, čo v krajine zaznamenali 4930 nových prípadov.

Ide o druhý najvyšší denný nárast počtu prípadov. Mexiko v stredu zaznamenalo aj 770 nových úmrtí, čím sa celkový počet obetí na životoch v spojitosti s ochorením COVID-19 zvýšil na 19 080.

07:45 Južná Kórea potvrdila vo štvrtok 59 nových prípadov.

Ide o najvyšší denný nárast počtu nakazených za posledné tri týždne. Celkovo Južná Kórea eviduje 12.257 prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Vo štvrtok pribudlo jedno úmrtie.

07:16 Čína zaznamenala 28 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín.

Väčšina z nich je spojená s novým ohniskom nákazy na pekinskom trhovisku Sin-fa-ti. Peking potvrdil až 21 nových nakazených. Počet infikovaných za posledný týždeň v meste stúpol na 137. Tri ďalšie nové prípady vo štvrtok zaznamenali v okolí hlavného mesta - v meste Tchien-ťin a v provincii Che-pej. Zvyšné štyri nové prípady hlásia mesta Šanghaj, Ša-an-si a Kan-su.

6:27 Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že sa rozhodla zastaviť klinické testovanie hydroxychlorochínu ako prípadného lieku na ochorenie COVID-19 po tom, ako zistila, že neznižuje smrtnosť na COVID-19.

Doktorka Ana Maria Henaová Restrepová z programu WHO pre núdzové situácie na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve povedala, že liek hydroxychlorochín bol stiahnutý z medzinárodného testovania podporovaného WHO. Výsledky rôznych testov podľa jej slov ukázali, že hydroxychlorochín v porovnaní s bežnou liečbou pacientov hospitalizovaných s COVID-19 smrtnosť týchto pacientov neznižuje.

WHO už 25. mája oznámila, že preventívne pozastavila klinické testy hydroxychlorochínu ako lieku na ochorenie COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 530
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 936
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 387
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 096
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 816
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 317
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 479
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 545
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 277
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 5 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko