SME
Streda, 12. máj, 2021 | Meniny má PankrácKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Prezidentka mala negatívny test, pribudlo 18 prípadov (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 1607 prípadov nákazy koronavírusom. Z ochorenia Covid-19 sa doteraz vyliečilo 1448 pacientov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priebeh pandémie koronavírusu sme sledovali naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:54 Prešlo viac než päť mesiacov od chvíle, keď nový koronavírus oficiálne prerástol z regionálnej krízy na celosvetovú hrozbu. Medzičasom sa naplno rozbehli farmaceutické preteky.

Súvisiaci článok Ako pokračujú farmapreteky? Lieky a vakcíny na Covid, ktoré sú vo vedení Čítajte 

Vo vývoji je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie viac než 140 vakcín a desiatky liekov. Nie je jednoduché zorientovať sa v ohromnom počte nových perspektívnejších látok, ktoré by mohli liečiť alebo predchádzať ochoreniu Covid-19.

Na to, aby sa dali označiť za účinné, musia svoju bezpečnosť a efektivitu preukázať v troch fázach klinického skúšania.

Ako to s testami vakcín a liekov proti Covidu-19 vyzerá, si môžete pozrieť tu >>>

19:30 Guvernéri amerických štátov New York, New Jersey a Connecticut vydali nariadenie, ktoré požaduje od ľudí prichádzajúcich z amerických štátov so zrýchľujúcou sa mierou šírenia koronavírusu, aby sa po príchode na dva týždne samoizolovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Nariadenie sa týka cestujúcich z Alabamy, Arkansasu, Arizony, Floridy, Južnej Karolíny, Severnej Karolíny, Washingtonu, Utahu a Texasu, uviedol newyorský guvernér Andrew Cuomo.

19:13 Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy novým koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúcictýždeň.

Zároveň varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde.

19:00 Slovinská vláda znovu zaviedla povinné nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch a vo verejnej doprave, pretože v posledných dňoch nastal prudký nárast nových prípadov nákazy.

Vláda v stredu vyškrtla Čiernu Horu a Luxembursko zo zoznamu bezpečných krajín, pre ktoré neplatia obmedzenia pri vstupe na slovinské územie, a zároveň oznámila, že návštevníci prichádzajúci z Albánska alebo Portugalska musia podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Američanov do Únie pustiť nechcú, čínskych turistov áno Čítajte 

18:45 Kým v celej EÚ pribúda aktuálne za deň asi štyritisíc prípadov, v Spojených štátoch sa denne počet ľudí s pozitívnym testom na Covid-19 zvyšuje o viac ako tridsaťtisíc.

Po tom, čo Európska únia otvorila svoje vnútorné hranice, diskutuje sa aj o otvorení tých vonkajších.

Dnes majú občania z krajín mimo Schengenu stále problém dostať sa do Únie.

Pre Američanov či Brazílčanov to tak môže zostať aj v ďalších týždňoch – Únia ich zrejme zaradí medzi krajiny s rizikovou epidemiologickou situáciou.

18:32 Slovenskí zamestnávatelia privítali schválenie balíčka 114 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Firmy zároveň očakávajú, že vláda v nastúpenom trende zlepšovania podmienok pre podnikanie nepoľaví a v dohľadnom čase predstaví ďalší balík opatrení, na príprave ktorého sú pripravené spolupracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kvalita podnikateľského prostredia bola v uplynulých rokoch podceňovanou témou a nemálo politikov motivovaných lacným ziskom popularity vytváralo zo zamestnávateľov triednych nepriateľov," uviedla po schválení zákona na zlepšenie podnikateľského prostredia Republiková únia zamestnávateľov.

18:27 Občania Belgicka sa od 1. júla môžu tešiť na ďalšiu fázu uvoľňovania ochranných opatrení. Otvoria sa kúpaliská, tematické parky, bude možné usporiadať spoločenské aktivity a zvýši sa aj počet účastníkov športových podujatí.

Premiérka Sophie Wilmesová však upozornila, že aj naďalej zostanú v platnosti prísne hygienické opatrenia a dodržiavať bude treba aj fyzický odstup medzi ľuďmi.

17:52 Viacerí zamestnanci Okresného súdu Humenné sú od stredy dobrovoľne v domácej karanténe. Dôvodom je kontakt jedného z nich s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aktuálne vykonáva regionálny úrad verejného zdravotníctva epidemiologické šetrenie u zamestnancov súdu v okruhu oznámených kontaktov," priblížila hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

17:41 Rezort financií rozpracuje variant možnej pôžičky pre samosprávy na Slovensku. Prostredníctvom nej by vedeli samosprávy vykryť výpadok v podielových daniach, ktorý spôsobila koronakríza.

Po rokovaní zástupcov ministerstva a Únie miest Slovenska na bratislavskom magistráte to oznámil prezident únie a primátor Trenčína Richard Rybníček a minister financií Eduard Heger.

17:27 Slovenská ekonomika potrebuje okamžitú stimuláciu dopytu.

Súvisiaci článok Miliarda, ktorou chce Heger rozvíjať krajinu, neexistuje. Smer ju minul Čítajte 

V opačnom prípade bude prepad hospodárskeho výkonu naozaj tvrdý a dlhodobý, potvrdzuje to štúdia Centra pre verejnú politiku. Odborníci z centra tvrdia, že štát disponuje dostatočnými zdrojmi na to, aby tieto opatrenia začal ihneď realizovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Centrum okrem iného odporúča vláde, aby zaviedla vyplácanie mimoriadneho príspevku rodinám v objeme 150 eur na dieťa za každý mesiac mimoriadneho stavu.

Medzi ďalšími opatreniami figuruje jednorazový príspevok živnostníkom vo výške 900 eur, kompenzačný príspevok samosprávam vo výške 45 eur na obyvateľa či zníženie DPH pre reštaurácie na 10 %.

16:37 Prezidentka Zuzana Čaputová mala negatívny test na koronavírus.

Rovnako aj zamestnanec, u ktorého existovalo riziko nákazy vzhľadom na kontakt s infikovanou osobou.

Naďalej však zostávajú v platnosti prijaté preventívne opatrenia a program prezidentky je až do výsledkov opakovaného testovania v najbližších dňoch zrušený.

Informuje o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

16:32 Dáta z niektorých krajín ukazujú veľké rozdiely medzi mierou nákazy u mužov a žien.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozornila na to medzinárodná nezisková humanitárna organizácia International Rescue Committee. Túto skutočnosť dáva do súvisu s nedostatočným prístupom žien k testovaniu a zdravotnej starostlivosti.

Organizácia ako príklad uviedla viacero sociálne konzervatívnych krajín, medzi nimi Somálsko a Afganistan, kde dáta ministerstiev zdravotníctva z tohto týždňa ukazujú 72 percent prípadov koronavírusu u mužov a 28 percent u žien.

Jemen registruje 75 percent mužských prípadov nákazy, v Pakistane a Čade je to 74 percent. Svetové štatistiky pritom hovoria zhruba o 50 percentách.

16:12 Kambodža finančne podporí najchudobnejšie domácnosti zasiahnuté koronakrízou.

Premiér Hun Sen oznámil, že jeho vláda minie mesačne 25 miliónov dolárov (v prepočte približne 22 miliónov eur) v rámci programu na podporu 560-tisíc domácností.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo podporia približne 2,3 milióna obyvateľov, čo je zhruba 14 % z celkovej populácie krajiny, v ktorej žije takmer 17 miliónov ľudí.

15:54 Ľudia vstupujúci do Chorvátska z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska a Srbska budú musieť ísť na 14 dní do izolácie.

Od stredajšej polnoci budú musieť cestujúci a vodiči verejnej dopravy v krajine nosiť rúška. Tieto dve nové opatrenia oznámil v stredu Národný úrad civilnej ochrany, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra HINA.

15:31 Ukrajina v návale pacientov otvára ďalšie nemocnice pre nakazených koronavírusom.

Zdravotné zariadenia pôvodne vybraté na prijímanie pacientov už nemajú dostatok lôžok. Denný nárast prípadov koronavírusu dosiahol v stredu nové maximum - 940 nakazených, takže celkovo ich je v krajine 39 014.

Skryť Vypnúť reklamu

Úmrtí zaznamenali celkovo 1051. Väčšinu nových prípadov zistili na západe Ukrajiny a v hlavnom meste Kyjev.

15:22 Podnikateľom má pomôcť aj 22 opatrení prijatých v oblasti zdravotníctva.

Zmeny sa dotknú schvaľovania prevádzkových poriadkov či zrušenia niektorých oznamovacích povinností zamestnávateľmi.

"Opatrení je 22 a verím, že všetci podnikatelia si ich prečítajú, a myslím, že budú v mnohých prípadoch spokojní," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

15:14 Minister vnútra o zatváraní hraníc zatiať nehovorí.

Súvisiaci článok Pozitívny test má bývalá pracovníčka Košickej záchranky Čítajte 

Ak sa ľudia prichádzajúci zo zahraničia nebudú nahlasovať na regionálnych úradoch zdravotníctva, vláda bude musieť uvažovať o zavedení opatrení pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády. Používanie aplikácie na domácu karanténu a tiež nahlasovanie sa na regionálnom úrade je podľa Mikulca na dobrovoľnosti ľudí a nemôžu ich k tomu prinútiť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Upozorňoval som na to dávno, že otvorením hraníc a reflektovaním požiadaviek ľudí a susedných štátov odovzdávame štafetu ľudom a občanom, ktorí musia byť zodpovední," povedal Mikulec.

14:59 Bánovská nemocnica ukončila režim centrálneho triedenia pacientov.

"Momentálne sa triáž v bánovskej nemocnici pred vstupom do nemocnice nevykonáva. Pacienti sú upozornení, že do budovy môžu vstupovať len s rúškom a majú k dispozícii dezinfekciu na ruky.

Na jednotlivých ambulanciách a oddeleniach potom podpíšu čestné prehlásenie ohľadom pobytu v zahraničí a svojej epidemiologickej anamnézy," uviedla v stredu riaditeľka Nemocnice Bánovce Mina Bobocká.

14:56 Proti koronavírusu by sa nedala zaočkovať až tretina Talianov.

Prieskum výskumného inštitútu IXE odhalil, že 33 percent Talianov by sa zaočkovať nedalo. Oproti tomu by s vakcináciou súhlasilo 61 percent respondentov a šesť percent neuviedlo jednoznačnú odpoveď.

Skryť Vypnúť reklamu

14:47 Dvadsiatim ôsmim zachráneným utečencom na karanténnej lodi Moby Zaza blízko pobrežia Sicílie potvrdili v stredu pozitívny test na koronavírus.

V utorok otestovali 209 utečencov na vírus nosohltanovými výtermi a výtermi z hrdla. Taliansko počas pandémie uzavrelo svoje prístavy a migrantov prichádzajúcich po mori umiestňuje do karantény na plavidlách pri pobreží.

14:41 Minister Krajniak rokoval so sociálnymi partnermi o znižovaní odvodov.

"Bavili sme sa o fungovaní nového systému kurzarbeit, ktorý budeme zavádzať a s tým súvisí, že koľko percent odvodov, zatiaľ ten návrh je pol percenta zamestnávatelia a pol percenta zamestnanci, budú odvádzať do tejto poistnej schémy," povedal na stredajšej tlačovej besede.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí to podľa neho chce urobiť tak, aby sa celkové odvodové zaťaženie na Slovensku nezvyšovalo.

Skryť Vypnúť reklamu

14:06 Nemecká vláda prijala plán predsedníctva v Rade EÚ zameraný na pandémiu.

Vláda schválila 24-stranový dokument, ktorý určuje ciele krajiny na polročné obdobie pod heslom "Spoločne. Urobme Európu znovu silnou".

13:50 Bulharsko predĺži núdzový stav do 15. júla.

"Sme svedkami zhoršenia situácie a rýchlejšieho šírenia nového koronavírusu," povedal bulharský minister zdravotníctva Kiril Ananijev.

Priemerný počet nových infikovaných za deň sa v čase medzi 10. a 24. júnom v porovnaní s predošlým dvojtýždňovým obdobím zvýšil viac ako trikrát - z 26 na 84.

13:43 Počet nových prípadov koronavírusu v USA stúpol najvyššie za posledné dva mesiace a vrátil sa tak na úroveň z vrcholu pandémie.

Podľa štatistík, ktoré vedie Johns Hopkins University, pribudlo v USA v utorok 34 700 nových prípadov. To je viac než ktorýkoľvek iný deň od začiatku epidémie s výnimkou 9. apríla (34 800 prípadov) a 24. apríla (36 400 prípadov).

Skryť Vypnúť reklamu

Nové prípady nákazy v Spojených štátoch pribúdajú už viac než týždeň, hoci ich počet predtým viac než šesť týždňov klesal.

13:29 Dotácie na podporu nezávislej kultúry pomôžu aj projektom na Záhorí.

Medzi 111 projektmi, ktoré i prostredníctvom súkromného partnera podporí Bratislavský samosprávny kraj, sú aj aktivity v okrese Malacky.

Portál Záhorí.sk informuje o tom, že menšie sumy pôjdu napríklad na festival záhoráckej piesne Frolová notečka v Závode či festival ochotníckeho divadla v Sološnici.

13:11 Rakúsko vydalo varovanie v súvislosti s ohniskom nákazy na nemeckom bitúnku.

Súvisiaci článok Nemecký okres zaviedol lockdown, nákaza sa šíri z bitúnku Čítajte 

Ministerstvo zahraničných vecí vydalo v súvislosti so Severným Porýním-Vestfálskom piaty - druhý najvyšší - stupeň varovania.

Čiastočné varovania rovnakého stupňa vydala alpská republika i v marci pre severotaliansky región Lombardsko a vo februáru pre čínsku provinciu Chu-pej, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Rakúsko minulý týždeň zrušilo obmedzenia v oblasti cestovania pre väčšinu európskych krajín, pripomína DPA.

13:01 Izrael a palestínska samospráva pre nové prípady koronavírusu obnovili opatrenia.

Najviac prípadov infekcie zaevidovali v izraelskom meste Tverja, kde preto uzatvorili niektoré časti. Miestne úrady pre obavy z druhej vlny pandémie taktiež nariadili karanténu obyvateľom mesta Hebron v Predjordánsku.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa vyjadril, že podľa neho bude v nasledujúcich dňoch potrebné uzavrieť aj ďalšie časti krajiny.

12:57 Chorvátsky premiér odmieta ísť po stretnutí s Djokovičom do karantény.

Súvisiaci článok Dimitrov poškodil našu rodinu aj Chorvátsko, vraví Djokovičov otec Čítajte 

Vo vyhlásení chorvátskeho úradu verejného zdravotníctva sa uvádza, že Plenkovič nemá povinnosť podstúpiť karanténu, pretože sa nejednalo o blízky kontakt a riziko prenesenia nákazy bolo vzhľadom na krátke trvanie jeho stretnutia s Djokovičom iba minimálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívny test mali aj ďalší traja hráči, ktorí sa zúčastnili na exhibičnom turnaji organizovanom práve Djokovičom.

Plenkovič navštívil turnaj v chorvátskom Zadare iba deň predtým, ako bol zrušený v dôsledku pozitívneho testu bulharského tenistu Grigora Dimitrova.

12:54 Kollár rokoval s predsedom českého parlamentu o boji proti koronakríze.

Spolupráca medzi Českou a Slovenskou republikou na úrovni parlamentov oboch krajín bude pokračovať.

Predsedovia sa zhodli, že z ich diskusie vyplynulo viacero spoločných záujmov najmä v oblasti vyrovnávania sa s dosahmi koronakrízy.

12:52 Bratislavský magistrát prijal preventívne opatrenia, dvaja zamestnanci prišli do kontaktu s nakazeným.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

"Vzhľadom na to, že dve osoby zamestnané na magistráte prišli do kontaktu s osobou, u ktorej sa potvrdilo ochorenie Covid-19, mesto pristúpilo k opatreniam na prevenciu šírenia ochorenia," uviedla hovorkyňa a dodala, že dve osoby priameho kontaktu, ale aj všetci zamestnanci, s ktorými sa tieto osoby stretli, zostávajú preventívne až do výsledku testov v domácej izolácii.

12:42 Premiér Matovič zhrnul opatrenia ako zeefektívnenie celého systému.

"Menej byrokracie, menej buzerácie, menej strachu medzi podnikateľmi z porušenia predpisov, menej zbytočných výdavkov, viac slobody v podnikaní," uviedol Matovič.

12:35 Minister práce Krajniak uviedol, že počas diskusie o ekonomických opatreniach bola medzi zúčastnenými stranami dosiahnutá vysoká miera zhody.

12:26 Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil ekonomické opatrenia pre podporu podnikateľského prostredia.

Vláda dnes schválila 114 opatrení na zlepšenie podnikania. Zmeny majú pomôcť naštartovať ekonomiku po pandémii.

Zákon z dielne Ministerstva hospodárstva, označovaný aj ako lex korona, by mal byť schválený parlamentom na najbližšej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní.

12:23 Začala sa tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča a ministrov po rokovaní vlády.

12:17 Britskí lekári varujú pred druhou vlnou koronavírusu v zime.

"Napriek tomu, že budúcu podobu pandémie v Británii je momentálne ťažké predpokladať, dostupné fakty svedčia o tom, že miestne ohniská nákazy znova vzplanú a druhá vlna je reálnym rizikom," píše sa v otvorenom liste, ktorý odborníci na zdravotníctvo adresovali lídrom všetkých britských politických strán.

Varovanie, ktoré podpísali predstavitelia kráľovského združenia lekárov a zdravotných sestier, ako aj predseda lekárskych odborov BMA, bolo publikované v odbornom časopise British Medical Journal.

12:11 V okrese Čadca dnes pribudlo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19.

"Vedenie mesta je v pravidelnom kontakte s RÚVZ v Čadci. Chceme vás uistiť, že nejde o prípady na území nášho mesta, ale ide o dohľadané kontakty, na základe predchádzajúcich pozitívnych testovaní v regióne.

Momentálne naďalej prebieha testovanie detí a zamestnancov dvoch školských zariadení, k dnešnému dňu nepribudol ani jeden pozitívny prípad v našom meste," spresnilo mesto na sociálnej sieti.

12:07 Kazachstan uzavrel v dôsledku šírenia koronavírusu dve mestá.

Doprava na ceste do miest Kokšetau a Stepnogor na severe Kazachstanu bude podliehať kontrolám a v oboch mestách v čase medzi 22.00 a 06.00 h tamojšieho času platí zákaz vychádzania.

Počet infikovaných ochorením COVID-19 stúpol v tejto stredoázijskej krajine po ukončení núdzového stavu a uvoľnení protivírusových opatrení z polovice mája takmer šesťnásobne.

Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa ochorením COVID-19 v Kazachstane doteraz nakazilo 18 765 ľudí a 134 tejto nákaze podľahlo.

11:46 Európska únia zvažuje, že Američanom nepovolí vstup na svoje územie.

Spravodajskému portálu CNN to povedali nemenovaní predstavitelia Únie.

Informáciu o tom, že by sa Američania ani po otvorení európskych hraníc nemuseli dostať na starý kontinent, priniesol v utorok aj denník The New York Times, podľa ktorého by sa mal zákaz týkať aj Rusov a Brazílčanov.

11:31 Nové ohniská nákazy na Slovensku sú podľa ministra Krajčího podchytené.

Súvisiaci článok Vláda chce informácie o ľuďoch prichádzajúcich z krajín označených za nebezpečné Čítajte 

Čo sa týka Čadce, kde je najviac prípadov, regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so samosprávou, vyšším územným celkom a so školami v Čadci a Krásne nad Kysucou, ktoré sú z preventívnych dôvodov zatvorené.

„V prípade pozitívnych osôb na ochorenie COVID-19 sú zabezpečené všetky potrebné protiepidemické opatrenia s cieľom efektívne zamedziť šíreniu ochorenia.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva vyhľadúvajú priame kontakty nakazených, tí sa následne testujú na koronavírus, pri úzkych kontaktoch je nariadená domáca izolácia, situáciu máme pod kontrolou,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

11:24 Žehra hlási nový prípad ochorenia Covid-19.

Infikovaný 59-ročný muž z osady Dreveník je hospitalizovaný v košickej nemocnici. O novom prípade už obec upozornila najbližšiu rodinu aj susedov, ktorých otestujú.

Koronavírus v Žehre prvýkrát zaevidovali 5. apríla. Mal ho muž, ktorý sa aj s rodinou vrátil z anglického Sheffieldu.

11:15 Maďarské železnice obnovia od júla spoje na Slovensko a do ďalších susedných krajín.

Spoločnosť MÁV obnoví spoj na trati Budapešť-Košice, kde budú opäť premávať vlaky Rákóczi a Hernád InterCity cez hraničný priechod Hidasnémeti. Pre rekonštrukciu tamojšej trate však dôjde k úprave cestovného poriadku.

Spoje MÁV-u budú premávať aj do Chorvátska, Rumunska, Slovinska či Srbska, pričom smerom do Rakúska a Nemecka bude existujúce vlakové spojenie rozšírené.

11:07 V Maďarsku pribudlo sedem nových prípadov nákazy, zomreli traja pacienti.

Celkový počet infikovaných stúpol na 4114. Vyplýva z údajov zverejnených na vládnej informačnej stránke koronavirus.gov.hu.

11:03 Juhoafrická republika zaznamenala najvyšší nárast počtu úmrtí na COVID-19.

Krajina zaznamenala za uplynulých 24 hodín 111 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým koronavírusom.

V JAR dosiaľ v súvislosti s koronavírusom zaznamenali celkovo 2100 úmrtí a vyše 106 000 nakazených, čo predstavuje približne tretinu z infikovaných v celej Afrike.

10:55 Britská vláda končí s poskytovaním každodenných brífingov k pandémii.

Úrad britského premiéra Borisa Johnsona na Downing Street oznámil, že televízne brífingy bude vláda odteraz dávať len v prípade významných oznámení.

Britská vláda v pondelok oznámila ďalšie uvoľňovanie opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou. Kiná, múzeá a galérie v Anglicku sa znovu otvoria 4. júla.

10:50 Prezidentku Zuzanu Čaputovú otestujú na koronavírus.

Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že jeden zo zamestnancov prezidentskej kancelárie prišiel do kontaktu s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19.

"Epidemiológovia majú všetko podchytené, pani prezidentka, rovnako tím ľudí, s ktorými spolupracuje v Prezidentskom paláci, je v preventívnej karanténe," dodal Krajčí.

10:46 Tokio hlási najvyšší denný nárast infikovaných od začiatku mája.

Hlavné mesto Japonska hlási 55 nových prípadov ochorenia COVID-19. Susedná prefektúra Saitama potvrdila v stredu 12 nových prípadov, čo je taktiež najvyšší denný nárast od začiatku minulého mesiaca.

Úrady minulý piatok zrušili obmedzenia týkajúce sa cestovania medzi jednotlivými prefektúrami, hoci denne v krajine ešte stále pribúdajú desiatky infikovaných. Ľudia sa tak postupne vracajú na letiská a vlakové stanice.

10:38 Posledný nárast infikovaných nepotvrdzuje, že by na Slovensku bola druhá vlna epidémie.

Pred rokovaním vlády to v súvislosti s novými číslami pozitívnych prípadov uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Poukázal na to, že v rámci nových pozitívnych vzoriek ide o importované prípady. O sprísnení opatrení sa podľa Krajčího zatiaľ neuvažuje. "Môžem však uistiť, že každý deň situáciu vyhodnocujeme s konzíliom odborníkov," uviedol.

Načítavam video...

10:31 Briti strávili počas pandémie na internete rekordný čas.

Vyplýva to z novej správy britského telekomunikačného úradu Ofcom. Počas kulminácie pandémie ochorenia COVID-19 v apríli používatelia internetu v krajine strávili každý deň v priemere štyri hodiny a dve minúty online, čo bolo o 37 minúť viac ako v januári.

Najviac boli na internete mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov, a to v priemere päť hodín a štyri minúty denne. Informuje o tom portál news.sky.com.

10:05 Plošné testovanie v súvislosti s ohniskom v závode v Liberci zatiaľ nebude.

Súvisiaci článok V Španielsku sa skončil núdzový stav, zachraňujú turistickú sezónu Čítajte 

Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na rozhodnutie krajskej epidemiologickej komisie.

Liberecký závod firmy Magna vyrába plastové súčiastky pre automobilový priemysel a zamestnáva 1800 ľudí. Pozitívny test malo 21 zamestnancov a ďalších 14 ľudí, ktorí patria medzi ich rodinné kontakty.

"Išlo o zamestnancov výroby, osem z nich bolo kmeňových a 13 agentúrnych," povedal riaditeľ závodu pre ľudské zdroje Jan Záruba.

9:31 Na Slovensku pribudlo 18 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Počet osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 tak stúpol na 1607. V laboratóriách otestovali za utorok 1257 vzoriek, celkový počet vykonaných testov tak stúpol na 203 911. Z ochorenia sa za uplynulý deň nevyliečil žiaden ďalší pacient.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Sedem pozitívnych prípadov sa vyskytlo v okrese Čadca, tri v okrese Brezno, po dva v okresoch Košice a Revúca a po jednom prípade v okresoch Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves a Žilina.

Pozitívne výsledky na nový koronavírus malo v utorok 10 mužov a 8 žien vo veku od 7 do 61 rokov.

Hospitalizovaných je 19 osôb, v troch prípadoch ide o pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je jedna osoba a na pľúcnej ventilácii nie je nikto.

Sedemdňový kĺzavý medián je momentálne na hodnote jeden.

08:26 Pandémia v súčasnosti ohrozuje severskú jednotu, ktorá sa budovala desaťročia. Dánsko, Nórsko aj Fínsko sa totiž rozhodli podobne ako väčšina európskych krajín zatvoriť podniky aj školy, no Švédsko sa vydalo inou cestou.

Väčšina krajín Európskej únie sa navzájom otvorila, no Švédov na svoje územie bez obmedzení púšťajú len Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Chorvátsko. Pre Švédov tak zvyšok Škandinávie ostáva nedostupný.

Prečítajte si, či a ako to ohrozí švédsky pocit výnimočnosti.

07:44 Prezidentka Zuzana Čaputová je v preventívnej domácej karanténe.

Prezidentská kancelária informovala, že jeden z jej zamestnancov prišiel do kontaktu s pozitívne testovanou osobou. Prezidentka preto ruší svoj program a do piatka zostáva v preventívnej karanténe.

06:39 Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov niekoľkých európskych krajín.

Minister zahraničných vecí Pekka Haavisto uviedol, že Fínsko sa otvára iba tým krajinám, v ktorých počet infikovaných za uplynulé dva týždne neprekročil osem na 100 000 obyvateľov.

Krajinu by tak mohli opäť navštíviť turisti z Rakúska, Nemecka, Grécka, Talianska, Slovenska, Slovinska, Švajčiarska, Maďarska, Lichtenštajnska, Chorvátska, Cypru a Írska. Návštevníci z týchto krajín nebudú musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu.

Výnimkou z uvoľnenia režimu na hraniciach je susedné Švédsko, ako aj ďalšie štáty vrátane Belgicka, Británie, Francúzska, Holandska, Poľska, Portugalska a Španielska.

6:16 V Číne potvrdili 12 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Sedem z nich v metropole Peking, päť v susednej provincii Che-pej.

Čínske úrady zaznamenali aj dva importované prípady choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, a to v Šanghaji a v provincii Ša-an-si.

Nové ohnisko nákazy v Pekingu vyvolalo obavy z opätovného rozšírenia infekcie v Číne, ktorá dostala epidémiu počas uplynulých mesiacov do značnej miery pod kontrolu.

V meste uzavreli desiatky lokalít, zatvorili školy a obyvateľov vyzvali, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. V pekinskom ohnisku malo dosiaľ pozitívne testy 256 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 2. Toto je budúcnosť dopravy. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 6. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 2. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 3. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 4. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 7. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 8. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 9. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 10. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 103
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 782
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 11 326
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 172
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 503
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 8 010
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 203
 8. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 577
 9. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 492
 10. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy 5 926
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia kontroluje nočný zákaz vychádzania.

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

47m

Falošné registre sú problémom už roky.

1 h