SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Testy zachytili 24 prípadov (minúta po minúte)

Na Slovensku evidujeme celkovo 1 951 infikovaných.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte):

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 Španielsko zaznamenalo 580 nových prípadov osôb nakazených koronavírusom, čo je o 190 viac než deň predtým.

Ide o najvyšší denný prírastok za posledné dva mesiace. Najviac infikovaných evidovali v regiónoch Aragónsko a Katalánsko.

19:10 Holandsko plánuje spustiť aplikáciu na monitorovanie ľudí nakazených koronavírusom.

Aplikáciu, ktorá bude slúžiť ako "koronavírusový detektor", v súčasnosti testujú.

Ľudia by jej prostredníctvom mali byť informovaní o tom, či mali za posledných 14 dní kontakt s nakazenou osobou.

18:30 Rada EÚ sa zaoberala zoznamom tretích krajín, pre ktoré sa od 16. júla zrušia obmedzenia cestovania zavedené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

V tomto zozname nenastali žiadne zmeny.

18:27 Španielska norková farma zlikviduje 93-tisíc kusov týchto zvierat, z ktorých väčšina je nakazená koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nariadenie vydal tamojší úrad zdravotníctva v snahe zabrániť rozšíreniu nákazy na človeka.

18:10 COVID-19 bolo priamou príčinou smrti u 89 percent obetí pandémie v Taliansku. Vyplýva to zo správy tamojších zdravotníckych orgánov a národného štatistického úradu.

Štúdia vychádzala z úmrtných listov 4 942 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Autori štúdie dospeli k záveru, že u 89 percent skúmaných prípadov bola priamou príčinou úmrtia choroba COVID-19.

U zvyšných 11 percent boli hlavnou príčinou úmrtia kardiovaskulárne ochorenia (4,6 percenta), nádorové ochorenia (2,4 percenta), respiračné ochorenia (jedno percento), cukrovka (0,6 percenta), demencia (0,6 percenta) a ochorenia tráviaceho systému (0,5 percenta).

17:30 Ľudia často považujú tuhé mydlo za nehygienické. Odpor k nemu ale nemá zmysel, infekciu medzi ľuďmi nerozšíri.

Skryť Vypnúť reklamu

Z pohľadu mikroorganizmov je mydlo extrémne nebezpečná a ničivá látka. Ak rozriedite kvapku obyčajného mydla vo vode, získate roztok ktorý dokáže roztrhať a usmrtiť široké spektrum vírusov a baktérií, vrátane koronavírusu SARS-CoV-2. Čítajte viac TU >>>>

17:23 Úrady na španielskom ostrove Malorka nariadili uzavrieť barov a ďalších zariadení v hlavnom meste pre porušovanie opatrení proti šíreniu COVID-19.

Načítavam video...

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa ministra pre cestovný ruch na Baleárskych ostrovoch. Minister Iago Negueruela oznámil, že tieto podniky v uliciach hlavného mesta budú zatvorené v reakcii na sériu večierkov, ktoré porušovali opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

17:14 Rakúska lekárska komora je za opätovné zavedenie rúšok v obchodoch.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dobrovoľnosť nefunguje. Ak to nejde na dobrovoľnej báze, musí to byť povinné, a to čo najskôr," povedal na tlačovej konferencii predseda komory Thomas Szekeres.

17:11 Svoj smutný rekord v dennom prírastku úmrtí ľudí na COVID-19 zaznamenala India, kde v stredu zomrelo 606 pacientov a celkový počet obetí koronavírusu tam už dosiahol takmer 25-tisíc.

Počet potvrdených prípadov nákazy v rovnaký deň stúpol o 32 695 na celkových skoro 969-tisíc. V tomto epidemiologickom údaji je India s populáciou 1,3 miliardy obyvateľov tretia na svete.

17:06 Japonsko vylúči z kampane na podporu domáceho turizmu občanov z Tokia, pre obavy z nárastu prípadov infekcií koronavírusom v hlavnom meste.

„Dohodli sme sa, že Tokio by malo byť dočasne vylúčené, ale nehovoríme ľuďom, aby zostali doma. Rodiny môžu stále dovolenkovať, ak sú opatrné a podniknú potrebné opatrenia,“ uviedol minister hospodárstva Yasutoshi Nishimura.

Skryť Vypnúť reklamu

16:58 Európska centrálna banka predpokladá, že očakávaný fond Európskej únie na obnovu ekonomiky po koronakríze bude pozostávať skôr z grantov než z úverov.

Niektoré bohatšie krajiny na severe a západe Európy, najmä takzvaná "štvorica šetrných," čo sú Dánsko, Švédsko, Rakúsko a Holandsko, by chceli, aby väčší podiel predstavovali úvery. Navyše, požadujú, aby podmienkou prístupu k peniazom vo fonde boli ekonomické reformy. S tým zasa nesúhlasia štáty z južnej Európy, ktoré boli pandémiou nového koronavírusu postihnuté najviac.

16:41 Ruskí hackeri sa pokúšajú odcudziť údaje z vývoja koronavírusovej vakcíny v Kanade, Británii a USA.

Informovalo o tom britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC), podľa ktorého k rovnakému záveru dospeli aj úrady v USA a Kanade. Terčom takýchto útokov sa podľa NCSC stali akademické a farmaceutické inštitúcie v Británii, Kanade a USA pracujúce na výskume a vývoji vakcín voči koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:12 Minister Ivan Korčok (nominant SaS) telefonicky požiadal britskú ministerku pre Európu Wendy Morton, aby Británia zohľadnila epidemiologické údaje o situácii na Slovensku, ktoré jej poskytne hlavný hygienik Ján Mikas.

Súvisiaci článok Británia má podľa Korčoka dva zoznamy rizikových krajín Čítajte 

Korčok uvítal, že Slovenská republika je podľa britského ministerstva zahraničných vecí označená ako krajina bezpečná na cestovanie pre britských občanov.

O to viac je preňho nepochopiteľné, prečo naši občania pri návrate zo Slovenska do Veľkej Británie musia absolvovať 14-dňovú karanténu.

"Tomuto disproporčnému prístupu britskej strany nerozumiem. Dáta epidemiológov hovoria jasne v prospech občanov SR," uviedol minister.

15:47 Na následky COVID-19 zomrelo vo svete už viac ako tritisíc zdravotníkov, ukázal prieskum Amnesty International.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajiny s najväčším počtom úmrtí zdravotníkov sú podľa zistení organizácie Rusko, Veľká Británia, Spojené štáty a Brazília.

15:24 Európska centrálna banka menovú politiku nezmenila, úroková sadzba pri úveroch komerčným bankám zostáva na nule.

Banka pritom potvrdila svoj program menových stimulov v objeme 1,35 miliardy eur. Mechanizmus, v rámci ktorého počas pandémie koronavírusu nakupuje korporátne a vládne dlhopisy, navýšila minulý mesiac o 600 mld. eur. Cieľom programu je znížiť dlhodobé úrokové sadzby. ECB zopakovala, že v nákupoch bude pokračovať prinajmenšom do konca júna 2021.

15:06 O dávky v nezamestnanosti v USA požiadalo opäť menej ľudí.

Najviac ľudí si požiadalo o podporu v marci, kedy kvôli dopadom pandémie COVID-19 začalo najviac firiem prepúšťať.

Skryť Vypnúť reklamu

14:09 Bosna a Hercegovina hlási 267 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine dosiaľ 238 ľudí. Úrady posilnili opatrenia v snahe obmedziť šírenie vírusu, pričom tvárové masky sú povinné napríklad aj na trhoviskách.

14:07 Vo Veľkej Británii existujú dva zoznamy rizikových krajín z pohľadu šírenia koronavírusu SARS-CoV-2.

Načítavam video...

Jeden zoznam vytvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Slovensko zaradilo medzi zelené, bezpečné krajiny. Druhý vytvorilo ministerstvo dopravy, kde je SR zaradená medzi tzv. červené krajiny. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) na tlačovej konferencii.

13:40 Malta už týždeň nezaznamenala žiadny prípad koronavírusovej nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Chris Fearne v tvíte potvrdil, že Malta už týždeň nezistila žiadne nové prípady nákazy.

13:28 Bratislavské letisko zaznamenalo za prvý polrok takmer 70-percentný pokles cestujúcich.

Civilné prílety na slovenské letiská boli zakázané pre pandémiu COVID-19 od 13. marca, povolené boli od 15. júna, kedy spustila svoje pravidelné lety z Bratislavy letecká spoločnosť Wizz Air s pravidelnou linkou do Sofie.

Počet samotných letov poklesol v prvom polroku 2020 medziročne o 52 percent, uskutočnilo sa 6 284 príletov a odletov. Nákladné lety, ktoré prepravovali najmä z Číny na Slovensko zdravotnícke pomôcky, sa pričinili v prvom polroku o rast počtu vybaveného nákladu na letisku v Bratislave o 32 percent.

13:26 Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii sa napriek pandémii koronavírusu výrazne nezvýšila.

Skryť Vypnúť reklamu

V porovnaní s predchádzajúcim trojmesačným obdobím fakticky stagnovala.

13:23 Vedci vyzvali dobrovoľníkov, aby sa v rámci testovania vakcíny dali nakaziť koronavírusom.

Informovala o tom BBC.

V súčasnosti klinicky testujú na celom svete 23 vakcín proti COVID-19. Súčasným spôsobom, ako zistiť, či je niektorá z nich skutočne účinná, je vystaviť dostatočný počet zaočkovaných dobrovoľníkov vírusu v každodennom živote.

To by však mohlo trvať ešte celé mesiace, keďže mnohé štúdie sa uskutočňujú v krajinách, kde počet nakazených klesá.

13:18 Taliansko uzavrelo hranice pre cestujúcich zo Srbska, Kosova a Čiernej Hory.

"Ktokoľvek, kto tieto krajiny v posledných 14 dňoch navštívil, má zákaz vstupu do Talianska. Pandémia dosahuje vo svete svoj vrchol. Musíme urobiť čo najviac, aby sme ubránili pokrok, ktorý sme zatiaľ spravili," uviedol taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

12:21 Španielsko si pripomenulo obete pandémie.

Načítavam video...

Ceremónia prebehla v kráľovskom paláci v Madride. Všetci hostia mali na tvárach rúška a sedeli v bezpečných odstupoch od seba.

11:57 Izrael zaznamenal rekordný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom od začiatku padnémie.

Za posledný deň tam pribudlo 1 758 infikovaných, celkovo ich tak v krajine potvrdili už 44 563.

Podľa agentúry DPA izraelská vláda v najbližších dňoch obnoví epidemiologické opatrenia v prípade, že počet prípadov neprestane rásť.

11:35 Globálny plán o distribúcii vakcíny proti COVID-19 podpísalo 165 krajín.

Celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi v stredu vo vyhlásení informovala, že 75 bohatých krajín sa pridá k iniciatíve Covax, do ktorej sa zapája aj ďalších 90 krajín s nízkymi príjmami, ktoré dúfajú, že dostanú darované vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

11:28 Rusko potvrdilo už viac ako trištvrte milióna prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2.

Rusko je v tomto epidemiologickom ukazovateli na štvrtom mieste na svete za USA, Brazíliou a Indiou.

11:17 Pacient z Nového Južného Walesu sa stal infekčným len deň po nákaze koronavírusom.

Štátny tajomník austrálskeho ministerstva zdravotníctva Michael Kidd neobjasnil, akým spôsobom sa tento pacient nakazil, alebo či pred diagnostikovaním stihol infikovať aj iných.

11:07 Francúzsko zavádza povinné nosenie rúšok v uzavretých priestoroch.

Načítavam video...

Pre opätovný nárast prípadov vo viacerých európskych krajinách sprísnili pravidlá pre nosenie rúšok a cestovanie aj ďalšie štáty.

10:51 V Maďarsku v uplynulých 24 hodinách potvrdili 16 prípadov, čím celkový počet infikovaných osôb stúpol na 4279.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochoreniu COVID-19 v Maďarsku už piaty deň nepodľahol nikto, počet úmrtí tak zostal na hodnote 595.

10:50 Čína na budúci týždeň opätovne otvorí kiná.

Rozhodnutie prichádza po tom, ako Čína desať dní za sebou nezaznamenala žiadny domáci prípad infekcie koronavírusom SARS-CoV-2.

10:12 Premiéri Federácie Bosny a Hercegoviny a Republiky Srbskej - Fadil Novalič a Radovan Viškovič - mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

Novaliča podľa úradov federácie hospitalizovali v nemocnici v hlavnom meste Sarajevo pre vysokú teplotu a zápal pľúc. Viškovičov úrad iba oznámil, že premiér má pozitívny test na koronavírus a že zrušil svoj program.

09:29 V stredu na Slovensku laboratóriá otestovali 2 336 ľudí. Z toho zaznamenali 24 pozitívnych na koronavírus SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Najviac infikovaných zachytili v okrese Levoča (3). Okresy Banská Bystrica, Bratislava, Čadca, Nitra, Prešov a Topoľčany majú po dva nové prípady. Po jednom infikovanom zachytili v okresoch Košice, Lučenec, Prievidza, Senec, Skalica, Trebišov, Trenčín, Veľký Krtíš a Zlaté Moravce.

Na Slovensku sa z infekcie uzdravilo ďalších sedem ľudí, celkovo sa ich tak vyliečilo už 1514. Šiesti pacienti sú hospitalizovaní s potvrdeným ochorením COVID-19, žiaden si nevyžaduje pľúcnu ventiláciu. Celkovo laboratóriá zaznamenali 1 951 prípadov infekcie z 235 772 testov.

Kĺzavý medián zostáva na hodnote 19.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

09:21 Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 stále naberá na sile. Ústup nákazy v Európe nie je prípadom zvyšku sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Testy zachytili prvý milión prípadov začiatkom apríla. Teraz milión nakazených pribúda v horizonte niekoľkých dní, za čo môže aj masívnejšie testovanie, no čísla ukazujú, že koniec pandémie sa zďaleka neblíži, informoval Český rozhlas.

09:14 Menší podnikatelia v USA podľa prieskumu bez ďalšej vládnej pomoci čoskoro nebudú mať peniaze.

Informovala o tom CNN. Vyhliadky ekonomiky pre pandémiu COVID-19 vyzerajú bezútešne.

08:36 Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 848 na celkovo 56 455, informovala vo štvrtok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 18 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1445. Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 28 931 ľudí.

08:21 Spojené štáty zaznamenali v stredu rekordných 67 632 prípadov nákazy.

USA zaznamenávajú prudký nárast prípadov od konca júna najmä na juhu a západe krajiny. Za posledných desať dní sa počet nových infikovaných pohyboval v rozmedzí od 55 000 do 65 000 za deň. Nákaze od začiatku pandémie v celých Spojených štátoch podľahlo viac ako 137 400 ľudí. USA sú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla najťažšie, a to v počte prípadov nákazy i v počte úmrtí.

07:55 Počet úmrtí v súvislosti s pandémiou SARS-CoV-2 v Latinskej Amerike a Karibiku dosiahol 151 022.

Takmer polovicu všetkých úmrtí v tejto oblasti zaznamenali v Brazílii. Celkovo je v Latinskej Amerike a Karibiku nakazených 3 540 060 ľudí. Brazília podľa AFP zaznamenala 1,9 milióna infikovaných osôb a 74 000 úmrtí. V Európe v spojitosti s novým koronavírusom zomrelo 203 793 osôb.

07:03 Metropolitné múzeum umenia v New Yorku oznámilo, že od 29. augusta znovu otvorí svoje priestory pre návštevníkov s obmedzením svojej kapacity na 25 percent. Múzeum je zatvorené od 13. marca

6:10 Guvernér amerického štátu Oklahoma Kevin Stitt oznámil, že mal pozitívny test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 a je v domácej izolácii.

Stitt doteraz presadzoval jeden z najagresívnejších plánov znovuotvorenia štátu a odmietal celoštátne povinné nosenie ochranných rúšok. Po zistení pozitívneho výsledku testu však okamžite zostal v domácej izolácii a obyvateľom Oklahomy odkázal, aby vírus brali vážne a nechali sa otestovať.

Oklahoma zaznamenala takmer 22 000 prípadov nákazy a 428 úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 567
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 986
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 413
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 112
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 845
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 322
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 490
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 558
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 287
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 5 005
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko