SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Británia pozastaví zverejňovanie počtov obetí COVID-19 (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 1 976 nakazených.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte):

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

22:34 Britskí vedci odmietli nádeje premiéra Borisa Johnsona, že krajina sa zrejme z karanténnych opatrení vymaní a vráti k normálu do Vianoc.

Skryť Vypnúť reklamu

Johnson v piatok na tlačovej konferencii, venovanej pandémii nového koronavírusu, oznámil ďalšie uvoľňovanie obmedzení v živote ľudí, pričom ich vyzval, aby sa vrátili do verejnej dopravy a na pracoviská.

Načítavam video...

Informoval, že fanúšikovia by sa mohli vrátiť na štadióny najneskôr do októbra a zvyšné obmedzenia by sa mohli zrušiť v novembri, "možno v čase pred Vianocami".

20:20 V Česku za sobotu pribudlo zatiaľ 53 potvrdených infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Aktuálne je v Česku 4705 nakazených, čo je už takmer rovnaký počet ako počas aprílového maxima.

18:38 Česi sú aj počas pandémie COVID-19, veľkými fanúšikmi Jadranského mora a Chorvátska.

Od začiatku do polovice júla tento rok ich podľa Chorvátskeho turistického združenia prišlo do bývalej juhoslovanskej republiky 107-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne trávi dovolenku pri Jadrane okolo 43-tisíc českých turistov, uviedol riaditeľ tohto združenia Dubravko Miholič. Enormný a neustále rastúci záujem v ČR o cesty do Chorvátska pozorujú aj českí dopravcovia. Informácie priniesol v sobotu portál Novinky.cz.

16:58 V Alžírsku zomrel na COVID-19 bývalý minister, ktorého vyšetrovali pre korupciu.

Musá Binhamádí zomrel v piatok v nemocnici v hlavnom meste Alžír, kam ho prepravili po tom, čo sa začiatkom júla nakazil koronavírusom vo väzení.

Binhamádí bol blízkym spolupracovníkom niekdajšieho prezidenta Abdala Azíza Butefliku. Od septembra 2019 bol vo vyšetrovacej väzbe. Podozrievali ho z účasti na korupčnom škandále alžírskej firmy Condor Electronics.

16:12 Burza na Wall Street uzavrela v piatok zmiešane.

Skryť Vypnúť reklamu

V centre pozornosti boli makroekonomické údaje. Nálada spotrebiteľov v USA sa, prekvapivo, zhoršila. Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity v júli klesol na 73,2 bodu zo 78,1 bodu v júni, pričom analytici počítali s jeho nárastom na 79 bodov.

Naopak, zo stavebného sektora prišli pozitívne správy. Výstavba v USA pokračovala minulý mesiac v expanzii, tempo rastu sa navyše výrazne zrýchlilo. Ako v piatok uviedlo americké ministerstvo obchodu, počet začatých stavieb domov vzrástol v júni o 17,3 percenta.

To signalizuje, že sektor sa zotavuje z prepadu spôsobeného koronakrízou. Investorov naďalej znepokojuje rekordný nárast počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 v USA. Obávajú sa, že zhoršovanie situácie by mohlo zastaviť oživovanie najväčšej svetovej ekonomiky.

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 Británia pozastaví zverejňovanie údajov o úmrtiach v spojitosti s COVID-19.

Odborníci odhalili nedostatky vo výpočtoch. Údaje v Anglicku podľa DPA zahŕňajú každého, u koho potvrdili ochorenie COVID-19 bez ohľadu na to, či táto osoba zomrela na následky tohto ochorenia, alebo v dôsledku iných príčin.

15:46 Takmer polovica repatriovaných občanov rezortom diplomacie bola z Británie.

Druhou krajinou, z ktorej sa Slováci najčastejšie vracali domov, bolo Rakúsko. Podľa slov šéfa diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) bola repatriácia slovenských občanov zo zahraničia "najväčšou logistickou operáciou od vzniku ministerstva".

Na repatriáciu slovenských občanov z celého sveta bolo využitých 179 spojení autobusovou dopravou a 26 repatriačných letov. Slovenku však pri repatriáciách pomohlo aj ďalších 15 krajín, ktoré pomohli vrátiť sa domov 631 Slovákom. Išlo prevažne o Česko, Rakúsko a Maďarsko.

Skryť Vypnúť reklamu

15:33 Lídri Únie prerušili summit, aby v delegáciách prediskutovali kompromisné zmeny fondu obnovy po koronakríze.

Načítavam video...

Jeden z diplomatov označil nové návrhy za "prvý krok v rámci toho, čo by mohlo byť dlhou cestou k dohode".

14:43 Indonézia v počte prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 prekonala Čínu.

V sobotu tam pribudlo v priebehu posledných 24 hodín 1 752 nových prípadov a 59 úmrtí. Celkovo chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo už 4 016 ľudí.

Indonézia od začiatku júla každý deň potvrdila najmenej 1200 nových prípadov. Úrady od júna postupne uvoľňujú epidemiologické opatrenia. Ďalšie uvoľňovanie z dôvodu nárastu počtu pacientov odložili.

13:55 Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že koronavírusom sa mohlo nakaziť až 25 miliónov Iráncov.

Skryť Vypnúť reklamu

Obyvateľov varoval, aby pandémiu brali vážne, informovala agentúra AP s odvolaním sa na iránsku agentúru IRNA.

13:48 Austrálsky parlament pozastaví svoju činnosť na dva týždne vzhľadom na obavy, že politici by mohli do hlavného mesta priniesť nový koronavírus z ohnísk nákazy v krajine.

Premiér Morrison s odvolaním sa na odporúčanie zdravotníckych úradov uviedol, že vláda nemôže prehliadať riziko rozšírenia ochorenia v Canberre poslancami.

12:46 Karanténu v Centre sociálnych služieb Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove ukončili.

Výsledky kontrolných PCR testov na nový koronavírus sú negatívne.

12:16 Rusko potvrdilo 6234 nových prípadov nákazy koronavírusom a 124 úmrtí.

Denná miera rastu počtu nakazených v Rusku klesla na 0,8 percenta.

11:55 Každý kto príde na Slovensko a počas predchádzajúcich 14 dní navštívil krajinu neuvedenú v zozname menej rizikových krajín, sa musí prihlásiť na príslušnom zdravotníckom úrade a oboznámiť ho so svojou cestovateľskou anamnézou.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrad im poskytne informácie o pravidlách domácej izolácie i testovaní na ochorenie COVID-19, ktoré je potrebné absolvovať najskôr piaty deň po príchode.

Za toto vyšetrenie človek neplatí. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe.

11:50 Vláda udelila samosprávam v Anglicku v boji s COVID-19 nové právomoci.

Samosprávy v anglických mestách a obciach budú môcť nariadiť zatvorenie obchodov, rušiť podujatia a uzatvárať verejné priestranstvá."Nemá význam uzatvoriť mesto v jednej časti krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nákazy v inej časti krajiny," vyhlásil premiér Boris Johnson.

10:59 Americký prezident Donald Trump sa postavil proti odborníkovi Bieleho domu na COVID-19, keď vyhlásil, že Američanom nosenie rúšok nenariadi.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump reagoval na vyjadrenie imunológa Anthonyho Fauciho, ktorý úrady v amerických štátoch a mestách vyzval, aby boli pri presadzovaní povinného nosenia rúšok "čo najrozhodnejšie".

10:08 Turkménsko je jedna z mála krajín sveta, ktoré zatiaľ nehlásia žiaden prípad ochorenia COVID-19.

Prezident Gurbanguly Berdymuchamedov sa teraz objavil na verejnosti po prvýkrát v ochrannom rúšku.

Štátom riadené média napísali, že sa tak chránil pred "prachom", ktorý môže obsahovať vírus.

Pred niekoľkými týždňami polícia ešte odhovárala turkménskych občanov od nosenia rúšok na verejných zhromaždeniach, na ktorých sa v posledných mesiacoch zúčastnili tisíce ľudí. Ministerstvo zahraničných vecí minulý mesiac uviedlo, že odporúčania americkej ambasády, ktorá varovala svojich občanov pred možnými prípadmi nákazy COVID-19 v Turkménsku, sú "falošnými správami".

Skryť Vypnúť reklamu

9:28 Laboratória na Slovensku v piatok zachytili jedenásť nových infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 z 2 161 testovaných.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Najviac infikovaných (2) pribudlo v okresoch hlavného mesta Bratislava. Po jednom prípade zaevidovali v okresoch Bardejov, Čadca, Humenné, Košice, Námestovo, Poltár, Prievidza, Revúca a Stropkov.

Kĺzavý medián klesol na hodnotu 11.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

9:26 V Česku v piatok evidovali 130 nových infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Doteraz sa nakazilo v Česku 13 742 ľudí, vyliečilo sa ich 8725, obetí je 358.

V krajine je aktuálne 4659 nakazených, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva, informoval v sobotu ráno spravodajský webový portál iDNES.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

8:21 Počet ľudí, ktorí vo svete podľahli COVID-19, prekročil 600-tisíc, informovala Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie sleduje globálne.

Celkový počet nakazených podľa údajov tejto americkej univerzity prekročil 14 miliónov.

8:07 Majiteľ krčmy v Británii si okolo baru nainštaloval elektrický plot, aby ľudí prinútil dodržovať odstup v čase pandémie COVID-19.

Načítavam video...

"Prevádzkujem maličkú krčmu. Všetci si zvykli sedieť na bare, opierať sa o bar. Teraz to už nemôžu robiť. Veci sa zmenili," vysvetľuje majiteľ baru Star Inn Jonny McFadden.

6:24 Google zakáže reklamy na obsah týkajúci sa konšpiračných teórií o pandémii COVID-19.

Najväčší internetový vyhľadávač aktualizoval svoju firemnú politiku v čase, keď zdravotná kríza stále sužuje Spojené štáty a inzerčné giganty ako Google a Facebook sú pod nátlakom, aby konali viac proti šíreniu dezinformácií.

Skryť Vypnúť reklamu

6:12 Šírenie nákazy COVID-19 v Brazílii dosiahlo stabilnú úroveň.

"Nárast počtu prípadov v Brazílii už nie je exponenciálny, dosiahol stabilnú úroveň," povedal riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie Michael Ryan.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potláčanie negatívnych pocitov ich neodoženie preč, môže ich podľa odborníkov ešte zosilniť.
Dnes píše Michal Vajdička

Keby som bol umelá inteligencia

Nakukal by som ľuďom bludy o očkovaní.

Ilustračné foto
Cynická obluda

Druhá vlna je tu!

A ako keby toto všetko nestačilo, ešte tu aj zúri koronavírus...

Neprehliadnite tiež

Ministerstvo vnútra hľadá zvyšných 15 prednostov okresných úradov

Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 30. augusta.

Minister vnútra Roman Mikulec.

Hegerov poradca podpísal so štátom zmluvy za státisíce eur

Drucker kritizuje vymenovanie Miškoviča do legislatívnej rady vlády.

Minister financií Eduard Heger.

Náhodná ťažba dreva v lesoch je stále vysoká

Zo slovenských lesov sa vytráca jedľa, neustále sa rozširuje buk.

Ilustračné foto.

Na východe pribudlo 31 nových prípadov nákazy

Najvyšší denný nárast zaznamenal okres Košice.

Ilustračné foto.